Plugins - Redirection - Stable (latest release) - en to nl translation catalogue (593 entries)

en: %1d of %1d selected. {{all}}Clear All.{{/all}}
nl: %1d van %1d geselecteerd. {{all}}Wis alles.{{/all}}

en: %1d of %1d selected. {{all}}Select All.{{/all}}
nl: %1d van %1d geselecteerd. {{all}}Selecteer Alles.{{/all}}

en: (Example) The source URL is your old or original URL
nl: (Voorbeeld) De bron URL is je oude of originele URL

en: (Example) The target URL is the new URL
nl: (Voorbeeld) De doel URL is de nieuwe URL

en: (IP logging level)
nl: (IP logniveau)

en: (beta) Enable caching of redirects via WordPress object cache. Can improve performance. Requires an object cache.
nl: (bèta) Schakel het cachen van omleidingen via de objectcache van WordPress in. Kan de prestaties verbeteren. Vereist een objectcache.

en: (time to keep logs for)
nl: (tijd om logs voor te bewaren)

en: 301 - Moved Permanently
nl: 301 - Permanent verplaatst

en: 302 - Found
nl: 302 - Gevonden

en: 303 - See Other
nl: 303 - Zie andere

en: 304 - Not Modified
nl: 304 - Niet aangepast

en: 307 - Temporary Redirect
nl: 307 - Tijdelijke verwijzing

en: 308 - Permanent Redirect
nl: 308 - Permanente verwijzing

en: 400 - Bad Request
nl: 400 - Slechte aanvraag

en: 401 - Unauthorized
nl: 401 - Onbevoegd

en: 403 - Forbidden
nl: 403 - Verboden

en: 404 - Not Found
nl: 404 - Niet gevonden

en: 404 Logs
nl: 404 logs

en: 404 deleted
nl: 404 verwijderd

en: 404 errors
nl: 404 fouten

en: 410 - Gone
nl: 410 - Weg

en: 418 - I'm a teapot
nl: 418 - Ik ben een theepot

en: 451 - Unavailable For Legal Reasons
nl: 451 - Toegang geweigerd vanwege juridische redenen

en: 500 - Internal Server Error
nl: 500 - Interne serverfout

en: 501 - Not implemented
nl: 501 - Niet geïmplementeerd

en: 502 - Bad Gateway
nl: 502 - Bad gateway

en: 503 - Service Unavailable
nl: 503 - Dienst niet beschikbaar

en: 504 - Gateway Timeout
nl: 504 - Gateway timeout

en: <code>Redirectioni10n</code> is not defined. This usually means another plugin is blocking Redirection from loading. Please disable all plugins and try again.
nl: <code> Redirectioni10n </code> is niet gedefinieerd. Dit betekent meestal dat een andere plugin Redirection blokkeert om te laden. Schakel alle plugins uit en probeer het opnieuw.

en: A database upgrade is in progress. Please continue to finish.
nl: Er wordt een database upgrade uitgevoerd. Ga door om te voltooien.

en: A day
nl: Een dag

en: A month
nl: Een maand

en: A security plugin (e.g Wordfence)
nl: Een beveiliging plugin (bv. Wordfence)

en: A security plugin or firewall is blocking access. You will need to whitelist the REST API.
nl: Een beveiliging plugin of firewall blokkeert de toegang. Je moet de REST API op de toegestane lijst zetten.

en: A server firewall or other server configuration (e.g OVH)
nl: Een serverfirewall of andere serverconfiguratie (bijvoorbeeld OVH)

en: A simple redirect involves setting a {{strong}}source URL{{/strong}} (the old URL) and a {{strong}}target URL{{/strong}} (the new URL). Here's an example:
nl: Een eenvoudige omleiding houdt in dat je een {{strong}}bron URL {{/strong}} (de oude URL) en een {{strong}}doel URL{{/strong}} (de nieuwe URL) instelt. Hier is een voorbeeld:

en: A site alias is another domain that you want to be redirected to this site. For example, an old domain, or a subdomain. This will redirect all URLs, including WordPress login and admin.
nl: Een site alias is een ander domein dat je wil omleiden naar deze site. Bijvoorbeeld een oud domein of een subdomein. Hiermee worden alle URL's omgeleid, inclusief WordPress login en beheer.

en: A unique token allowing feed readers access to Redirection log RSS (leave blank to auto-generate)
nl: Een uniek token waarmee feed readers toegang hebben tot de Redirection log RSS (laat leeg om automatisch te genereren)

en: A week
nl: Een week

en: Accept Language
nl: Accepteer taal

en: Add Alias
nl: Alias ​​toevoegen

en: Add CORS Presets
nl: CORS voorinstellingen toevoegen

en: Add File
nl: Bestand toevoegen

en: Add Group
nl: Groep toevoegen

en: Add Header
nl: Header toevoegen

en: Add New
nl: Nieuwe toevoegen

en: Add Permalink
nl: Permalink toevoegen

en: Add Redirect
nl: Verwijzing toevoegen

en: Add Security Presets
nl: Beveiligingsvoorinstellingen toevoegen

en: Add new redirection
nl: Nieuwe verwijzing toevoegen

en: Add www to domain - {{code}}%(site)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(siteWWW)s{{/code}}
nl: Voeg www toe aan domein - {{code}}%(site)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(siteWWW)s{{/code}}

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: Agent Info
nl: Agent info

en: Aliased Domain
nl: Aliasdomein

en: All
nl: Alle

en: All groups
nl: Alle groepen

en: All imports will be appended to the current database - nothing is merged.
nl: Alle import wordt toegevoegd aan de huidige database - niets wordt samengevoegd.

en: All redirects have a valid group
nl: Alle verwijzingen hebben een geldige groep

en: All tables present
nl: Alle tabellen zijn aanwezig

en: Also check if your browser is able to load <code>redirection.js</code>:
nl: Controleer ook of je browser <code>redirection.js</code> kan laden:

en: An error page was returned. This is unlikely to be a problem with Redirection. {{support}}What does this mean?{{/support}}.
nl: Er is een foutpagina geretourneerd. Dit is waarschijnlijk geen probleem met Redirection. {{support}}Wat betekent dit?{{/support}}.

en: An hour
nl: Een uur

en: An unknown error
nl: Een onbekende fout

en: An unknown error occurred.
nl: Een onbekende fout is opgetreden.

en: An unknown errorm
nl: Een onbekende fout

en: Anchor values are not sent to the server and cannot be redirected.
nl: Ankerwaarden worden niet naar de server verzonden en kunnen niet worden omgeleid.

en: Anonymize IP (mask last part)
nl: Anonimiseer IP (maskeer laatste gedeelte)

en: Apache redirects
nl: Apache verwijzingen

en: Applies to all redirections unless you configure them otherwise.
nl: Is van toepassing op alle verwijzingen tenzij je ze anders instelt.

en: Apply
nl: Toepassen

en: Are you sure want to delete all %d matching items?
nl: Weet je zeker dat je alle %d overeenkomende items wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete the selected items?
nl: Weet je zeker dat je de geselecteerde items wil verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete the %d selected items?
nl[0]: Weet je zeker dat je dit item wilt verwijderen?
nl[1]: Weet je zeker dat je de %d geselecteerde items wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to import from %s?
nl: Weet je zeker dat je wil importeren van %s?

en: Area
nl: Gebied

en: Auto-generate URL
nl: URL automatisch genereren

en: Automatic Upgrade
nl: Automatische upgrade

en: Automatically upgrade on admin pages
nl: Automatisch upgraden op beheer pagina's

en: Bad data
nl: Slechte gegevens

en: Basic Setup
nl: Basisconfiguratie

en: Block IP
nl: Blokkeer IP

en: Bulk Actions
nl: Bulkacties

en: CSV does not include all information, and everything is imported/exported as "URL only" matches. Use the JSON format for a full set of data.
nl: CSV bevat niet alle informatie en alles wordt geïmporteerd/geëxporteerd als "alleen URL" overeenkomsten. Gebruik de JSON format voor een volledige set gegevens.

en: Cached Redirection detected
nl: Cached omleiden gedetecteerd

en: Caching software (e.g Cloudflare)
nl: Caching software (bv. Cloudflare)

en: Can you access your {{api}}REST API{{/api}} without it redirecting?.
nl: Heeft je toegang tot je {{api}}REST API{{/api}} zonder dat deze omleidt?.

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Canonical Settings
nl: Canonieke instellingen

en: Capture HTTP header information with logs (except cookies). It may include user information, and could increase your log size.
nl: Leg HTTP header informatie vast met logs (behalve cookies). Het kan gebruikersinformatie bevatten en kan je log grootte vergroten.

en: Case insensitive matches (i.e. {{code}}/Exciting-Post{{/code}} will match {{code}}/exciting-post{{/code}})
nl: Niet hoofdletter gevoelige overeenkomsten (d.w.z. {{code}}/Exciting-Post{{/code}} komt overeen met {{code}}/exciting-post {/code}})

en: Check
nl: Controleer

en: Check Again
nl: Opnieuw controleren

en: Check Redirect
nl: Controleer verwijzing

en: Check a URL is being redirected
nl: Controleer of een URL wordt doorverwezen

en: Check redirect for: {{code}}%s{{/code}}
nl: Controleer verwijzing voor: {{code}}%s{{/code}}

en: Check your {{link}}Site Health{{/link}} and fix any issues.
nl: Controleer je {{link}}sitestatus{{/link}} en los eventuele problemen op.

en: City
nl: Stad

en: Click "Complete Upgrade" when finished.
nl: Klik op "Upgrade voltooien" wanneer je klaar bent.

en: Click "Finished! 🎉" when finished.
nl: Klik op "Klaar! 🎉" wanneer je klaar bent.

en: Click 'Add File' or drag and drop here.
nl: Klik op 'Bestand toevoegen' of sleep het hier naartoe.

en: Click the "Upgrade Database" button to automatically upgrade the database.
nl: Klik op de "Upgrade Database"knop om de database automatisch te upgraden.

en: Close
nl: Sluiten

en: Comma separated list of languages to match against (i.e. da, en-GB)
nl: Lijst van met komma gescheiden talen om mee te vergelijken (bv. da, en_GB)

en: Compact Display
nl: Compacte display

en: Complete Upgrade
nl: Upgrade voltooien

en: Complete data (JSON)
nl: Volledige gegevens (JSON)

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Cookie name
nl: Cookienaam

en: Cookie value
nl: Cookiewaarde

en: Count
nl: Aantal

en: Create An Issue
nl: Open een probleem

en: Create Issue
nl: Maak probleemrapport

en: Create associated redirect (added to end of URL)
nl: Maak gerelateerde verwijzingen (wordt toegevoegd aan het einde van de URL)

en: Create basic data
nl: Maak basisgegevens

en: Current API
nl: Huidige API

en: Current Page
nl: Huidige pagina

en: Custom
nl: Aangepast

en: Custom Display
nl: Aangepast display

en: Custom Header
nl: Aangepaste header

en: Data Upgrade
nl: Gegevens upgrade

en: Database problem
nl: Database probleem

en: Database tables
nl: Database tabellen

en: Database version
nl: Database versie

en: Date
nl: Datum

en: Debug Information
nl: Fout opsporingsinformatie

en: Decide how Redirection updates itself, if needed.
nl: Bepaal hoe Redirection zichzelf, indien nodig, update.

en: Default REST API
nl: Standaard REST API

en: Default URL settings
nl: Standaard URL instellingen

en: Default WordPress "old slugs"
nl: Standaard WordPress "oude slugs"

en: Default query matching
nl: Standaard zoekopdracht matching

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Delete Log Entries
nl: Verwijder log regels

en: Delete Redirection
nl: Verwijder Redirection

en: Delete logs for these entries
nl: Verwijder logs voor deze regels

en: Delete logs for this entry
nl: Verwijder logs voor deze regel

en: Delete the plugin - are you sure?
nl: Verwijder de plugin - weet je het zeker?

en: Deleting the plugin will remove all your redirections, logs, and settings. Do this if you want to remove the plugin for good, or if you want to reset the plugin.
nl: Wanneer je de plugin verwijdert, worden alle ingestelde verwijzingen, logbestanden, en instellingen verwijderd. Doe dit als je de plugin voorgoed wil verwijderen, of als je de plugin wil resetten.

en: Describe the purpose of this redirect (optional)
nl: Beschrijf het doel van deze verwijzing (optioneel)

en: Device
nl: Apparaat

en: Disable
nl: Schakel uit

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Disabled! Detected PHP %1$s, need PHP %2$s+
nl: Uitgeschakeld! Gedetecteerd PHP %1$s, nodig PHP %2$s+

en: Display All
nl: Toon alles

en: Do not change unless advised to do so!
nl: Niet veranderen tenzij je wordt geadviseerd om dit te doen!

en: Do nothing (ignore)
nl: Doe niets (negeer)

en: Domain
nl: Domein

en: Don't set a preferred domain - {{code}}%(site)s{{/code}}
nl: Stel geen voorkeursdomein in - {{code}}%(site)s{{/code}}

en: Double-check the file is the correct format!
nl: Check nogmaals of het bestand van het correcte format is!

en: Edit
nl: Bewerk

en: Email
nl: E-mail

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Enter IP addresses (one per line)
nl: Voeg IP-adressen toe (één per regel)

en: Enter full URL, including http:// or https://
nl: Volledige URL inclusief http:// of https://

en: Enter old permalinks structures to automatically migrate them to your current one.
nl: Voer oude permalink structuren in om ze automatisch naar je huidige te migreren.

en: Enter role or capability value
nl: Voer rol of capaciteitswaarde in

en: Enter server URL to match against
nl: Voer de server URL in waarnaar moet worden gezocht

en: Error
nl: Fout

en: Error (404)
nl: Fout (404)

en: Everything
nl: Alles

en: Exact - matches the query parameters exactly defined in your source, in any order
nl: Exact - komt overeen met de query parameters die precies zijn gedefinieerd in je bron, in willekeurige volgorde

en: Exact match
nl: Exacte overeenkomst

en: Exact match in any order
nl: Exacte overeenkomst in willekeurige volgorde

en: Exclude from logs
nl: Uitsluiten van logging

en: Export
nl: Exporteren

en: Export 404
nl: Exporteer 404

en: Export Logs
nl: Logs exporteren

en: Export redirect
nl: Exporteer verwijzing

en: Export to CSV, Apache .htaccess, Nginx, or Redirection JSON. The JSON format contains full information, and other formats contain partial information appropriate to the format.
nl: Exporteer naar CSV, Apache .htaccess, Nginx of Redirection JSON. Het JSON-formaat bevat volledige informatie en andere formaten bevatten gedeeltelijke informatie die geschikt is voor het formaat.

en: Feed Readers
nl: Feed readers

en: File selected
nl: Bestand geselecteerd

en: Filter Name
nl: Filternaam

en: Filter by IP
nl: Filter op IP

en: Filter on: %(type)s
nl: Filter op: %(type)s

en: Finish Setup
nl: Installatie afronden

en: Finished importing
nl: Klaar met importeren

en: Finished! 🎉
nl: Klaar! 🎉

en: First page
nl: Eerste pagina

en: First you will be asked a few questions, and then Redirection will set up your database.
nl: Je krijgt eerst een aantal vragen, daarna zet Redirection je database op.

en: For example "/amp"
nl: Bijvoorbeeld "/amp"

en: Force a redirect from HTTP to HTTPS - {{code}}%(site)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(siteHTTPS)s{{/code}}
nl: Forceer een omleiding van HTTP naar HTTPS - {{code}}%(site)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(siteHTTPS)s{{/code}}

en: Forever
nl: Voor altijd

en: Full IP logging
nl: Volledige IP geschiedenis

en: Full documentation can be found on the {{link}}Redirection website.{{/link}}
nl: Volledige documentatie is te vinden op de {{link}} Redirection site. {{/link}}

en: Full documentation for Redirection can be found at {{site}}https://redirection.me{{/site}}. If you have a problem please check the {{faq}}FAQ{{/faq}} first.
nl: Volledige documentatie voor Redirection kun je vinden op {{site}}https://redirection.me{{/site}}. Heb je een probleem, check dan eerst de {{faq}}FAQ{{/faq}}.

en: General
nl: Algemeen

en: Geo IP Error
nl: Geo IP fout

en: Geo Info
nl: Geo info

en: Geo Location
nl: Geo locatie

en: Go back
nl: Ga terug

en: Good
nl: Goed

en: Group
nl: Groep

en: Group by IP
nl: Groepeer op IP

en: Group by URL
nl: Groepeer op URL

en: Group by user agent
nl: Groepeer op user agent

en: Group saved
nl: Groep opgeslagen

en: Groups
nl: Groepen

en: HTTP Header
nl: HTTP header

en: HTTP Headers
nl: HTTP header

en: HTTP Status Code
nl: HTTP status code

en: Header name
nl: Headernaam

en: Header value
nl: Headerwaarde

en: Hide
nl: Verberg

en: How Redirection uses the REST API - don't change unless necessary
nl: Hoe Redirection de REST API gebruikt - niet veranderen als het niet noodzakelijk is

en: How do I use this plugin?
nl: Hoe gebruik ik deze plugin?

en: How long to cache redirected 301 URLs (via "Expires" HTTP header)
nl: Hoe lang je de doorverwezen 301 URLs (via de "Expires" HTTP header) wil cachen

en: I need support!
nl: Ik heb hulp nodig!

en: I'd like to support some more.
nl: Ik wil graag meer bijdragen.

en: I'm a nice person and I have helped support the author of this plugin
nl: Ik ben een aardig persoon en ik heb de auteur van deze plugin geholpen met ondersteuning

en: IP
nl: IP-adres

en: IP Address
nl: IP-adres

en: IP Headers
nl: IP headers

en: IP Logging
nl: IP logging

en: If that did not help then {{strong}}create an issue{{/strong}} or send it in an {{strong}}email{{/strong}}.
nl: Als dat niet heeft geholpen, {{strong}}maak dan een probleem aan{{/strong}} of stuur het in een {{strong}}e-mail{{/strong}}.

en: If that doesn't help, open your browser's error console and create a {{link}}new issue{{/link}} with the details.
nl: Werkt dit niet, open dan je browser's foutconsole en maak een {{link}}nieuw probleemrapport{{/link}} aan met alle gegevens.

en: If the magic button doesn't work then you should read the error and see if you can fix it manually, otherwise follow the 'Need help' section below.
nl: Als de magische knop niet werkt, moet je de fout lezen en kijken of je deze handmatig kunt oplossen, anders volgt je de onderstaande sectie 'Hulp nodig'.

en: If this is not expected then this {{support}}support page{{/support}} may help.
nl: Als dit niet wordt verwacht, kan deze {{support}}ondersteuningspagina{{/support}} helpen.

en: If using a proxy then add any IP addresses here to only trust IP headers from those addresses.
nl: Als je een proxy gebruikt, voeg dan hier IP-adressen toe om alleen IP headers van die adressen te vertrouwen.

en: If you are using WordPress 5.2 or newer then look at your {{link}}Site Health{{/link}} and resolve any issues.
nl: Als je WordPress 5.2 of nieuwer gebruikt, kijk dan naar je {{link}}Site status{{/link}} en los eventuele problemen op.

en: If you are using a caching system such as Cloudflare then please read this:
nl: Gebruik je een caching systeem zoals Cloudflare, lees dan dit:

en: If you are using a page caching plugin or service (CloudFlare, OVH, etc) then you can also try clearing that cache.
nl: Als je een plugin of dienst voor pagina caching gebruikt (CloudFlare, OVH, enz.), kun je ook proberen die cache te wissen.

en: If you change the permalink in a post or page then Redirection can automatically create a redirect for you.
nl: Wanneer je de permalink van een bericht of pagina aanpast, kan Redirection automatisch een verwijzing voor je creëren.

en: If you do experience a problem then please consult your plugin documentation, or try contacting your host support. This is generally {{link}}not a problem caused by Redirection{{/link}}.
nl: Als je een probleem ondervindt, raadpleeg dan de documentatie van je plugin of neem contact op met je host ondersteuning. Dit is over het algemeen {{link}}geen probleem veroorzaakt door omleiding{{/link}}.

en: If you do not complete the manual install you will be returned here.
nl: Wanneer je de handmatige installatie niet voltooid, wordt je hierheen teruggestuurd.

en: If you think Redirection is at fault then create an issue.
nl: Denk je dat Redirection het probleem veroorzaakt, maak dan een probleemrapport aan.

en: If you want to redirect everything please use a site relocation or alias from the Site page.
nl: Als je alles wil omleiden, gebruik dan een siteverplaatsing of alias van de sitepagina.

en: If you want to report a bug please read the {{report}}Reporting Bugs{{/report}} guide.
nl: Wil je een bug doorgeven, lees dan de {{report}}Reporting Bugs{{/report}} gids.

en: If you want to submit information that you don't want in a public repository then send it directly via {{email}}email{{/email}} - include as much information as you can!
nl: Wil je informatie doorgeven die je niet openbaar wil delen, stuur het dan rechtstreeks via {{email}}email{{/email}} - geef zoveel informatie als je kunt!

en: If you want to {{support}}ask for support{{/support}} please include these details:
nl: Als je {{support}}om ondersteuning wil vragen{{/support}}, geef dan deze details op:

en: If your browser is behaving differently then you should clear your browser cache.
nl: Als je browser zich anders gedraagt, moet je de cache van je browser wissen.

en: If your site needs special database permissions, or you would rather do it yourself, you can manually run the following SQL.
nl: Wanneer je site speciale database permissies nodig heeft, of je wil het liever zelf doen, dan kun je de volgende SQL code handmatig uitvoeren.

en: Ignore & pass parameters to the target
nl: Negeer & geef parameters door aan het doel

en: Ignore - as exact, but ignores any query parameters not in your source
nl: Negeren - als exact, maar negeert alle query parameters die niet in je bron staan

en: Ignore Case
nl: Negeer hoofdlettergebruik

en: Ignore Slash
nl: Negeer slash

en: Ignore URL
nl: Negeer URL

en: Ignore all parameters
nl: Negeer alle parameters

en: Ignore all query parameters
nl: Negeer alle query parameters

en: Ignore and pass all query parameters
nl: Negeer en geef alle query parameters door

en: Ignore trailing slashes (i.e. {{code}}/exciting-post/{{/code}} will match {{code}}/exciting-post{{/code}})
nl: Negeer slashes achteraan (d.w.z. {{code}}/exciting-post/{{/code}} komt overeen met {{code}}/exciting-post{{/code}})

en: Import
nl: Importeren

en: Import Existing Redirects
nl: Bestaande omleidingen importeren

en: Import a CSV, .htaccess, or JSON file.
nl: Importeer een CSV, .htaccess, of JSON bestand.

en: Import finished.
nl: Importeren afgerond.

en: Import from %s
nl: Importeer van %s

en: Import to group
nl: Importeer naar groep

en: Import/Export
nl: Import/export

en: Importing
nl: Aan het importeren

en: Importing existing redirects from WordPress or other plugins is a good way to get started with Redirection. Check each set of redirects you wish to import.
nl: Het importeren van bestaande omleidingen van WordPress of andere plugins is een goede manier om aan de slag te gaan met omleiding. Controleer elke set omleidingen die je wil importeren.

en: Importing failed.
nl: Importeren mislukt.

en: Include these details in your report along with a description of what you were doing and a screenshot.
nl: Neem deze details op in je rapport samen met een beschrijving van wat je aan het doen was en een schermafbeelding.

en: Install Redirection tables
nl: Installeer Redirection's tabellen

en: Installation Complete
nl: Installatie afgerond

en: Insufficient database permissions detected. Please give your database user appropriate permissions.
nl: Onvoldoende database machtigingen gedetecteerd. Geef je database gebruiker de juiste machtigingen.

en: Keep a log of all redirects and 404 errors.
nl: Houd een log bij van alle omleidingen en 404 fouten.

en: Language
nl: Taal

en: Last Access
nl: Laatste toegang

en: Last Accessed
nl: Laatst benaderd

en: Last page
nl: Laatste pagina

en: Leaving before the process has completed may cause problems.
nl: Vertrekken voordat het proces is afgerond, kan problemen veroorzaken.

en: Libraries
nl: Bibliotheken

en: Loading, please wait...
nl: Aan het laden...

en: Location
nl: Locatie

en: Log "external" redirects - those not from Redirection. This can increase your log size and contains no user information.
nl: Log "external" omleidingen - niet die van Redirection. Dit kan je log grootte vergroten en bevat geen gebruikersinformatie.

en: Log deleted
nl: Log verwijderd

en: Log entries (%d max)
nl: Logmeldingen (%d max)

en: Log out, clear your browser cache, and log in again - your browser has cached an old session.
nl: Meld je af, wis de browsercache en log opnieuw in - je browser heeft een oude sessie in de cache opgeslagen.

en: Logged In
nl: Ingelogd

en: Logged Out
nl: Uitgelogd

en: Logs
nl: Logbestanden

en: Manage all your 301 redirects and monitor 404 errors
nl: Beheer al je 301 omleidingen en bewaak 404 fouten

en: Manual Install
nl: Handmatige installatie

en: Manual Setup
nl: Handmatige setup

en: Manual Upgrade
nl: Handmatige upgrade

en: Match
nl: Vergelijk met

en: Match against this browser referrer text
nl: Vergelijk met deze browser verwijstekst

en: Match against this browser user agent
nl: Vergelijk met deze browser user agent

en: Matched Target
nl: Overeengekomen doel

en: Matches your redirect
nl: Komt overeen met je omleiding

en: Method
nl: Methode

en: Mobile
nl: Mobiel

en: Modified Posts
nl: Gewijzigde berichten

en: Monitor changes to %(type)s
nl: Monitor veranderd naar %(type)s

en: Monitor permalink changes in WordPress posts and pages
nl: Bewaak permalink veranderingen in WordPress berichten en pagina's

en: More powerful URL matching, including {{regular}}regular expressions{{/regular}}, and {{other}}other conditions{{/other}}
nl: Krachtiger URL overeenkomsten, inclusief {{regular}}reguliere expressies{{/regular}} en {{other}}andere voorwaarden{{/other}}

en: Name
nl: Naam

en: Need help?
nl: Hulp nodig?

en: Need to search and replace?
nl: Wil je zoeken en vervangen?

en: Never accessed
nl: Nooit benaderd

en: Never cache
nl: Nooit cache

en: Newsletter
nl: Nieuwsbrief

en: Next page
nl: Volgende pagina

en: Nginx redirects
nl: Nginx verwijzingen

en: Nginx rewrite rules
nl: Nginx herschrijfregels

en: No IP logging
nl: Geen IP logging

en: No aliases
nl: Geen aliassen

en: No details are known for this address.
nl: Er zijn geen details bekend voor dit adres.

en: No grouping
nl: Niet groeperen

en: No headers
nl: Geen headers

en: No logs
nl: Geen logs

en: No migrated permalinks
nl: Geen gemigreerde permalinks

en: No valid groups, so you will not be able to create any redirects
nl: Geen geldige groepen gevonden, je kunt daarom geen verwijzingen maken

en: No! Don't delete the plugin
nl: Nee! Verwijder de plugin niet

en: Not accessed in last month
nl: Niet benaderd in afgelopen maand

en: Not accessed in last year
nl: Niet benaderd in afgelopen jaar

en: Note it is your responsibility to pass HTTP headers to PHP. Please contact your hosting provider for support about this.
nl: Het is je eigen verantwoordelijkheid om HTTP headers door te geven aan PHP. Neem contact op met je hosting provider voor ondersteuning hiermee.

en: Note that some HTTP headers are set by your server and cannot be changed.
nl: Sommige HTTP headers worden verzonden door je server en kunnen niet aangepast worden.

en: Note that you will need to set the Apache module path in your Redirection options.
nl: Merk op dat je het pad van de Apache module moet instellen in je omleidingsopties.

en: Note: this is in beta and will only migrate posts. Certain permalinks will not work. If yours does not work then you will need to wait until it is out of beta.
nl: Reactie: dit is in beta en zal alleen berichten migreren. Bepaalde permalinks werken niet. Als die van je niet werkt, moet je wachten tot de betaversie voorbij is.

en: Nothing to display.
nl: Niets om te laten zien.

en: OK
nl: Ok

en: Once deleted your redirections will stop working. If they appear to continue working then please clear your browser cache.
nl: Eenmaal verwijderd zullen je verwijzingen niet meer werken. Als ze nog steeds lijken te werken, maak dan de cache van je browser leeg.

en: Only set custom IP headers if your server does not use <code>REMOTE_ADDR</code> to store the client IP address.
nl: Stel alleen aangepaste IP headers in als je server <code>geen REMOTE_ADDR</code> gebruikt om het klant IP-adres op te slaan.

en: Only the 404 page type is currently supported.
nl: Alleen het 404 paginatype wordt op dit moment ondersteund.

en: Operating System
nl: Besturingssysteem

en: Options
nl: Instellingen

en: Options on this page can cause problems if used incorrectly. You can {{link}}temporarily disable them{{/link}} to make changes.
nl: Opties op deze pagina kunnen problemen veroorzaken als ze verkeerd worden gebruikt. Je kunt {{link}}ze tijdelijk uitschakelen{{/link}} om wijzigingen aan te brengen.

en: Page Type
nl: Paginatype

en: Page was loaded.
nl: Pagina is geladen.

en: Pass - as ignore, but also copies the query parameters to the target
nl: Pass - negeren, maar kopieert ook de query parameters naar het doel

en: Pass-through
nl: Doorlaten

en: Permalink Migration
nl: Permalink migratie

en: Plain
nl: Eenvoudig

en: Please add migrated permalinks to the Site page under the "Permalink Migration" section.
nl: Voeg gemigreerde permalinks toe aan de site pagina onder de "Permalink migratie" sectie.

en: Please check the {{link}}support site{{/link}} before proceeding further.
nl: Raadpleeg de {{link}}ondersteuning site{{/link}} voor het verder gaan.

en: Please clear your browser cache and reload this page.
nl: Maak je browser cache leeg en laad deze pagina nogmaals.

en: Please complete your <a href="%s">Redirection setup</a> to activate the plugin.
nl: Voltooi je <a href="%s">Redirection instellingen</a> om de plugin te activeren.

en: Please do not try and redirect all your 404s - this is not a good thing to do.
nl: Probeer niet alle 404s te verwijzen - dit is geen goede manier van werken.

en: Please enable JavaScript
nl: Schakel JavaScript in

en: Please ensure you trust the data in these headers. If using a proxy then set its address below.
nl: Zorg ervoor dat je de gegevens in deze headers vertrouwt. Als je een proxy gebruikt, stel dan het adres daarvan hieronder in.

en: Please make a backup of your Redirection data: {{download}}downloading a backup{{/download}}. If you experience any issues you can import this back into Redirection.
nl: Maak een backup van je Redirection gegevens: {{download}}download een backup{{/download}}. Als je problemen ondervindt, kunt je dit terug importeren in omleiding.

en: Please note that Redirection requires the WordPress REST API to be enabled. If you have disabled this then you won't be able to use Redirection
nl: Redirection vereist dat de WordPress REST API geactiveerd is. Heb je deze uitgezet, dan kun je Redirection niet gebruiken

en: Please note that any support is provide on as-time-is-available basis and is not guaranteed. I do not provide paid support.
nl: Houd er rekening mee dat ondersteuning wordt aangeboden op basis van de beschikbare tijd en niet wordt gegarandeerd. Ik verleen geen betaalde ondersteuning.

en: Please remain on this page until complete.
nl: Blijf op deze pagina tot het afgerond is.

en: Please review your data and try again.
nl: Controleer je gegevens en probeer het opnieuw.

en: Please see the <a href="https://redirection.me/support/problems/">list of common problems</a>.
nl: Bekijk hier de <a href="https://redirection.me/support/problems/">lijst van algemene problemen</a>.

en: Please take a moment to consult the {{support}}support site{{/support}} for information about how to use Redirection.
nl: Neem even de tijd om de {{support}}supportsite{{/support}} te raadplegen voor informatie over het gebruik van Redirection.

en: Please upgrade your database
nl: Upgrade je database

en: Please wait, importing.
nl: Even geduld, importeren.

en: Plugin Debug
nl: Plugin foutopsporing

en: Plugin Importers
nl: Plugin importeerders

en: Plugin Status
nl: Plugin status

en: Plugin Support
nl: Ondersteuning van de plugin

en: Position
nl: Positie

en: Possible cause
nl: Mogelijke oorzaak

en: Post monitor group
nl: Bericht monitorgroep

en: Post monitor group is invalid
nl: Bericht monitorgroep is ongeldig

en: Post monitor group is valid
nl: Bericht monitorgroep is geldig

en: Powered by {{link}}redirect.li{{/link}}
nl: Mogelijk gemaakt door {{link}}redirect.li{{/link}}

en: Pre-defined
nl: Vooraf gedefinieerd

en: Preferred domain
nl: Voorkeursdomein

en: Prev page
nl: Vorige pagina

en: Problem
nl: Probleem

en: Progress: %(complete)d$
nl: Voortgang: %(complete)d$

en: Progress: %(complete)d%%
nl: Voortgang: %(afgerond)d%%

en: Proxy Address
nl: Proxy adres

en: Query Parameters
nl: Query parameters

en: RSS Token
nl: RSS token

en: Read this REST API guide for more information.
nl: Lees de REST API gids voor meer informatie.

en: Ready to begin! 🎉
nl: Klaar om te beginnen! 🎉

en: Redirect
nl: Omleiden

en: Redirect All
nl: Alles omleiden

en: Redirect By
nl: Omgeleid door

en: Redirect Caching
nl: Omleiding caching

en: Redirect Logs
nl: Omleiding logs

en: Redirect Source
nl: Omleidingbron

en: Redirect Tester
nl: Omleiding tester

en: Redirect to URL
nl: Omleiden naar URL

en: Redirect to random post
nl: Omleiden naar willekeurig bericht

en: Redirected by %1s. {{support}}What does this mean?{{/support}}.
nl: Omgeleid door %1s. {{support}}Wat betekent dit?{{/support}}.

en: Redirected by Redirection.
nl: Omgeleid door Redirection.

en: Redirected by an unknown agent. {{support}}What does this mean?{{/support}}.
nl: Omgeleid door een onbekende agent. {{support}}Wat betekent dit?{{/support}}.

en: Redirection Support
nl: Redirection ondersteuning

en: Redirection communicates with WordPress through the WordPress REST API. This is a standard part of WordPress, and you will experience problems if you cannot use it.
nl: Redirection communiceert met WordPress via de WordPress REST API. Dit is een standaardonderdeel van WordPress en je zult problemen ervaren als je het niet kunt gebruiken.

en: Redirection database needs upgrading
nl: Redirection database moet geüpdatet worden

en: Redirection is designed to be used on sites with a few redirects to sites with thousands of redirects.
nl: Redirection is ontworpen om te worden gebruikt op sites met een paar omleidingen naar sites met duizenden omleidingen.

en: Redirection is free to use - life is wonderful and lovely! It has required a great deal of time and effort to develop and you can help support this development by {{strong}}making a small donation{{/strong}}.
nl: Je mag Redirection gratis gebruiken - het leven is verrukkelijk! Desalniettemin heeft het veel tijd en moeite gekost om Redirection te ontwikkelen. Als je Redirection handig vind, kan je de ontwikkeling ondersteunen door een {{strong}}kleine donatie{{/strong}} te doen.

en: Redirection is not working. Try clearing your browser cache and reloading this page.
nl: Verwijzing werkt niet. Probeer je browser cache leeg te maken en deze pagina opnieuw te laden.

en: Redirection is now installed!
nl: Redirection is nu geïnstalleerd!

en: Redirection requires WordPress v%1$1s, you are using v%2$2s - please update your WordPress
nl: Omleiding vereist WordPress v%1$1s, je gebruikt v%2$2s - update je WordPress

en: Redirection saved
nl: Verwijzing opgeslagen

en: Redirection stores data in your database and sometimes this needs upgrading. Your database is at version {{strong}}%(current)s{{/strong}} and the latest is {{strong}}%(latest)s{{/strong}}.
nl: Doorverwijzing slaat gegevens op in je database en soms moet dit worden geüpgraded. Je database heeft versie {{strong}}%(current)s{{/strong}} en de nieuwste is {{strong}}%(latest)s{{/sterk}}.

en: Redirection stores no user identifiable information other than what is configured above. It is your responsibility to ensure your site meets any applicable {{link}}privacy requirements{{/link}}.
nl: Omleiding sla geen door de gebruiker identificeerbare informatie op, behalve wat hierboven is geconfigureerd. Het is je eigen verantwoordelijkheid om ervoor te zorgen dat je site voldoet aan alle toepasselijke {{link}} privacyvereisten{{/link}}.

en: Redirection uses the {{link}}WordPress REST API{{/link}} to communicate with WordPress. This is enabled and working by default. Sometimes the REST API is blocked by:
nl: Redirection gebruikt de {{link}} WordPress REST API {{/link}} om met WordPress te communiceren. Dit is ingeschakeld en werkt standaard. Soms wordt de REST API geblokkeerd door:

en: Redirection's database needs to be updated - <a href="%1$1s">click to update</a>.
nl: Redirection's database moet geüpdatet worden - <a href="%1$1s">klik om bij te werken</a>.

en: Redirections
nl: Verwijzingen

en: Redirects
nl: Verwijzingen

en: Redirects added to an Apache group can be saved to an {{code}}.htaccess{{/code}} file by adding the full path here. For reference, your WordPress is installed to {{code}}%(installed)s{{/code}}.
nl: Omleidingen die aan een Apache groep zijn toegevoegd, kunnen worden opgeslagen in een {{code}}.htaccess{{/code}} bestand door hier het volledige pad toe te voegen. Ter referentie, je WordPress is geïnstalleerd op {{code}}%(nstalled)s{{/code}}.

en: Redirects with invalid groups detected
nl: Verwijzingen met ongeldige groepen gevonden

en: Referrer
nl: Verwijzer

en: Regular Expression
nl: Reguliere expressie

en: Regular Expressions
nl: Regex

en: Relative REST API
nl: Relatieve REST API

en: Reload the page - your current session is old.
nl: Herlaad de pagina - je huidige sessie is oud.

en: Relocate Site
nl: Site verplaatsen

en: Relocate to domain
nl: Verplaatsen naar domein

en: Remember to enable the "regex" option if this is a regular expression.
nl: Vergeet niet om de "regex"optie aan te zetten als dit een reguliere expressie is.

en: Remove www from domain - {{code}}%(siteWWW)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(site)s{{/code}}
nl: Verwijder www van domein - {{code}}%(siteWWW)s{{/code}} ⇒ {{code}} (site)s{{/code}}

en: Request Headers
nl: Aanvraag headers

en: Retry
nl: Opnieuw proberen

en: Role
nl: Rol

en: Save
nl: Opslaan

en: Save changes to this group
nl: Wijzigingen aan deze groep opslaan

en: Saving...
nl: Aan het opslaan...

en: Search
nl: Zoeken

en: Search IP
nl: Zoek IP

en: Search URL
nl: Zoek URL

en: Search domain
nl: Domein zoeken

en: Search exact URL
nl: Zoek de exacte URL

en: Search referrer
nl: Zoek verwijzer

en: Search target URL
nl: Zoek doel URL

en: Search title
nl: Zoek in de titel

en: Search user agent
nl: Zoek user agent

en: Select All
nl: Selecteer alles

en: Selecting this option will delete all redirections, all logs, and any options associated with the Redirection plugin.  Make sure this is what you want to do.
nl: Deze actie zal alle verwijzingen, alle logs en alle instellingen van de Redirection plugin verwijderen. Bezint eer ge begint.

en: Setting up Redirection
nl: Instellen Redirection

en: Settings
nl: Instellingen

en: Settings saved
nl: Instellingen opgeslagen

en: Show All
nl: Toon alles

en: Show Full
nl: Toon volledig

en: Show Problems
nl: Toon problemen

en: Show advanced options
nl: Geavanceerde opties weergeven

en: Show debug
nl: Toon foutopsporing

en: Sign up for the tiny Redirection newsletter - a low volume newsletter about new features and changes to the plugin. Ideal if you want to test beta changes before release.
nl: Meld je aan voor de kleine Redirection nieuwsbrief - een nieuwsbrief, die niet vaak uitkomt, over nieuwe functies en wijzigingen in de plugin. Ideaal wanneer je bèta aanpassingen wil testen voordat ze worden vrijgegeven.

en: Site Aliases
nl: Site aliassen

en: Site and home URL are inconsistent. Please correct from your Settings > General page: %1$1s is not %2$2s
nl: Site en home URL zijn inconsistent. Corrigeer dit via de Instellingen > Algemeen pagina: %1$1s is niet %2$2s

en: Site and home are consistent
nl: Site en home komen overeen

en: Site and home protocol
nl: Site en home protocol

en: Site headers are added across your site, including redirects. Redirect headers are only added to redirects.
nl: Siteheaders worden overal op je site toegevoegd, inclusief omleidingen. Omleidingsheaders worden alleen toegevoegd aan omleidingen.

en: Skip this stage
nl: Sla deze stap over

en: Some features you may find useful are
nl: Sommige functies die je mogelijk nuttig vindt zijn

en: Some other plugin that blocks the REST API
nl: Een andere plugin die de REST API blokkeert

en: Some servers may be configured to serve file resources directly, preventing a redirect occurring.
nl: Sommige servers zijn mogelijk geconfigureerd om bestanden rechtstreeks te bedienen, waardoor een omleiding wordt voorkomen.

en: Something is wrong with the server. This is not a problem with Redirection and you will need to resolve the error yourself.
nl: Er is iets mis met de server. Dit is geen probleem met Redirection en je zult de fout zelf moeten oplossen.

en: Something went wrong obtaining this information
nl: Er ging iets mis bij het ophalen van deze informatie

en: Something went wrong obtaining this information. It may work in the future.
nl: Er is iets misgegaan bij het verkrijgen van deze informatie. Het kan in de toekomst werken.

en: Something went wrong when installing Redirection.
nl: Er ging iets fout bij het installeren van Redirection.

en: Something went wrong when upgrading Redirection.
nl: Er ging iets fout bij het upgraden van Redirection.

en: Something went wrong 🙁
nl: Er is iets verkeerd gegaan 🙁

en: Sometimes your browser can cache a URL, making it hard to know if it's working as expected. Use this service from {{link}}redirect.li{{/link}} to get accurate results.
nl: Soms kan je browser een URL cachen, waardoor het moeilijk is om te weten of deze werkt zoals verwacht. Gebruik deze dienst van {{link}}redirect.li{{/link}} om nauwkeurige resultaten te krijgen.

en: Sorry, something went wrong loading the data - please try again
nl: Het spijt me, er ging iets mis met het laden van de gegevens - probeer het nogmaals

en: Source
nl: Bron

en: Source URL
nl: Bron URL

en: Standard Display
nl: Standaard display

en: Start Setup
nl: Begin configuratie

en: Store IP information for redirects and 404 errors.
nl: IP-informatie opslaan voor omleidingen en 404-fouten.

en: Storing logs for redirects and 404s will allow you to see what is happening on your site. This will increase your database storage requirements.
nl: Door logs voor omleidingen en 404's op te slaan, kun je zien wat er op je site gebeurt. Dit zal je databaseopslag vereisten verhogen.

en: Storing the IP address allows you to perform additional log actions. Note that you will need to adhere to local laws regarding the collection of data (for example GDPR).
nl: Door het IP-adres op te slaan, kun je aanvullende log acties uitvoeren. Houd er rekening mee dat je je moet houden aan de lokale wetten met betrekking tot het verzamelen van gegevens (bijvoorbeeld AVG/GDPR).

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Support
nl: Ondersteuning

en: Support 💰
nl: Ondersteuning 💰

en: Switch to this API
nl: Gebruik deze API

en: Table "%s" is missing
nl: Tabel "%s" bestaat niet

en: Take a look at the {{link}}plugin status{{/link}}. It may be able to identify and "magic fix" the problem.
nl: Kijk naar de {{link}}plugin status{{/link}}. Het kan zijn dat je zo het probleem vindt en het probleem "magisch" oplost.

en: Target
nl: Doel

en: Target URL
nl: Doel URL

en: Target URL when matched (empty to ignore)
nl: Doel URL wanneer overeenkomt (leeg om te negeren)

en: Target URL when not matched (empty to ignore)
nl: Doel URL wanneer niet overeenkomt (leeg om te negeren)

en: Testing - %s$
nl: Aan het testen - %s$

en: Testing - %s%%
nl: Testen - %s%%

en: Thank you for installing and using Redirection v%(version)s. This plugin will allow you to manage 301 redirections, keep track of 404 errors, and improve your site, with no knowledge of Apache or Nginx needed.
nl: Bedankt voor het installereren en gebruiken van Redirection v%(versie)s. Met deze plugin kun je 301 omleidingen beheren, 404 fouten bijhouden en je site verbeteren, zonder kennis van Apache of Nginx.

en: Thanks for subscribing! {{a}}Click here{{/a}} if you need to return to your subscription.
nl: Bedankt voor het aanmelden! {{a}}Klik hier{{/a}} om terug te gaan naar je abonnement.

en: That's all there is to it - you are now redirecting! Note that the above is just an example.
nl: Dat is alles - je leidt nu door! Merk op dat het bovenstaande slechts een voorbeeld is.

en: The Redirection database does not appear to exist. Have you run the above SQL?
nl: De Redirection database lijkt niet te bestaan. Heb je de bovenstaande SQL uitgevoerd?

en: The caret {{code}}^{{/code}} should be at the start. For example: {{code}}%(example)s{{/code}}
nl: Het dakje {{code}}^{{/code}} moet aan het begin. Bijvoorbeeld: {{code}}%(example)s{{/code}}

en: The companion plugin Search Regex allows you to search and replace data on your site. It also supports Redirection, and is handy if you want to bulk update a lot of redirects.
nl: Met de bijbehorende plugin Zoek Regex kun je gegevens op je site zoeken en vervangen. Het ondersteunt ook omleiding en is handig als je veel omleidingen in bulk wil updaten.

en: The following plugins have been detected.
nl: De volgende plugins zijn gedetecteerd.

en: The following redirect plugins were detected on your site and can be imported from.
nl: De volgende omleiding plugins, waar vandaan je kunt importeren, zijn gevonden op je site.

en: The following tables are missing:
nl: De volgende tabellen ontbreken:

en: The relative URL you want to redirect from
nl: De relatieve URL waar vandaan je wil verwijzen

en: The source URL should probably start with a {{code}}/{{/code}}
nl: De bron URL moet waarschijnlijk beginnen met een {{code}}/{{/code}}

en: The target URL you want to redirect, or auto-complete on post name or permalink.
nl: De doel URL die je wil omleiden of automatisch wilt aanvullen op berichtnaam of permalink.

en: There are some problems connecting to your REST API. It is not necessary to fix these problems and the plugin is able to work.
nl: Er zijn enkele problemen bij het verbinden met je REST API. Het is niet nodig om deze problemen op te lossen en de plugin kan werken.

en: There was a problem making a request to your site. This could indicate you provided data that did not match requirements, or that the plugin sent a bad request.
nl: Er is een probleem opgetreden bij het indienen van een aanvraag op je site. Dit kan erop wijzen dat je gegevens hebt verstrekt die niet voldoen aan de vereisten, of dat de plugin een onjuist aanvraag hebt verzonden.

en: These are some options you may want to enable now. They can be changed at any time.
nl: Hier zijn een aantal opties die je wellicht nu wil aanzetten. Deze kunnen op ieder moment weer aangepast worden.

en: This could be a security plugin, or your server is out of memory or has an external error. Please check your server error log
nl: Dit kan een beveiliging plugin zijn, of je server heeft onvoldoende geheugen of heb een externe fout. Controleer het foutenlog van je server

en: This information is provided for debugging purposes. Be careful making any changes.
nl: Deze informatie wordt verstrekt voor foutopsporingsdoeleinden. Wees voorzichtig met het aanbrengen van wijzigingen.

en: This is an IP from a private network. This means it is located inside a home or business network and no more information can be displayed.
nl: Dit is een IP-adres van een privé netwerk. Dat betekent dat het zich in een huis of bedrijfsnetwerk bevindt, en dat geen verdere informatie kan worden getoond.

en: This is usually fixed by doing one of the following:
nl: Dit wordt meestal opgelost door een van de volgende handelingen uit te voeren:

en: This may be caused by another plugin - look at your browser's error console for more details.
nl: Dit kan worden veroorzaakt door een andere plugin - bekijk je browser's foutconsole voor meer gegevens.

en: This will be converted to a server redirect for the domain {{code}}%(server)s{{/code}}.
nl: Dit wordt omgezet naar een server omleiding voor het domein {{code}}%(server)s{{/code}}.

en: Timezone
nl: Tijdzone

en: Title
nl: Titel

en: To match {{code}}?{{/code}} you need to escape it with {{code}}\?{{/code}}
nl: Om {{code}}?{{/code}} te matchen, moet je ontsnappen met {{code}}\?{{/code}}

en: To prevent a greedy regular expression you can use {{code}}^{{/code}} to anchor it to the start of the URL. For example: {{code}}%(example)s{{/code}}
nl: Om een ​​hebzuchtige reguliere expressie te voorkomen, kun je {{code}}^{{/code}} gebruiken om het aan het begin van de URL te verankeren. Bijvoorbeeld: {{code}}%(example)s{{/code)}}

en: Too many regular expressions may impact site performance
nl: Te veel Regex kunnen de prestaties van de site beïnvloeden

en: Total redirects imported:
nl: Totaal aantal geïmporteerde verwijzingen:

en: Track redirect hits and date of last access. Contains no user information.
nl: Volg omleiding hits en datum van laatste toegang. Bevat geen gebruikersinformatie.

en: Trash
nl: Prullenbak

en: Try again
nl: Probeer nogmaals

en: Two months
nl: Twee maanden

en: URL Monitor
nl: URL monitor

en: URL Monitor Changes
nl: URL bijhouden veranderingen

en: URL and HTTP header
nl: URL en HTTP header

en: URL and IP
nl: URL en IP

en: URL and WordPress page type
nl: URL en WordPress paginatype

en: URL and cookie
nl: URL en cookie

en: URL and custom filter
nl: URL en aangepast filter

en: URL and language
nl: URL en taal

en: URL and login status
nl: URL en login status

en: URL and referrer
nl: URL en verwijzer

en: URL and role/capability
nl: URL en rol/capaciteit

en: URL and server
nl: URL en server

en: URL and user agent
nl: URL en user agent

en: URL match
nl: URL overeenkomst

en: URL only
nl: Alleen URL

en: URL options
nl: URL opties

en: URL options / Regex
nl: URL opties/regex

en: Unable to check that URL. It may not be valid or accessible.
nl: Kan die URL niet controleren. Het is mogelijk niet geldig of toegankelijk.

en: Unable to load Redirection
nl: Kan Redirection niet laden

en: Unable to load Redirection ☹️
nl: Omleiding kon niet worden geladen ☹️

en: Unable to make request due to browser security. This is typically because your WordPress and Site URL settings are inconsistent, or the request was blocked by your site CORS policy.
nl: Kan aanvraag niet indienen vanwege browserbeveiliging. Dit komt meestal omdat je WordPress en site URL instellingen niet consistent zijn of omdat de aanvraag is geblokkeerd door het CORS beleid van je site.

en: Unable to save .htaccess file
nl: Kan het .htaccess bestand niet opslaan

en: Unavailable
nl: Niet beschikbaar

en: Unknown Useragent
nl: Onbekende Useragent

en: Unmatched Target
nl: Niet overeengekomen doel

en: Upgrade Database
nl: Upgrade database

en: Upgrade Required
nl: Upgrade vereist

en: Upgrade manually when prompted
nl: Upgrade handmatig wanneer daarom wordt gevraagd

en: Upgrading Redirection
nl: Upgraden Redirection

en: Upload
nl: Uploaden

en: Use groups to organise your redirects. Groups are assigned to a module, which affects how the redirects in that group work. If you are unsure then stick to the WordPress module.
nl: Gebruik groepen om je verwijzingen te organiseren. Groepen worden toegewezen aan een module, die van invloed is op de manier waarop de verwijzingen in die groep werken. Weet je het niet zeker, blijf dan de WordPress-module gebruiken.

en: Used to auto-generate a URL if no URL is given. Use the special tags {{code}}$dec${{/code}} or {{code}}$hex${{/code}} to insert a unique ID instead
nl: Wordt gebruikt om een URL te genereren wanneer geen URL is ingegeven. Gebruik de speciale tags {{code}}$dec${{/code}} of {{code}}$hex${{/code}} om in plaats daarvan een unieke ID te gebruiken

en: User Agent
nl: User agent

en: Useragent Error
nl: Useragent fout

en: Valid groups
nl: Geldige groepen

en: Valid groups detected
nl: Geldige groepen gevonden

en: Valid redirect group
nl: Geldige verwijzingsgroep

en: Value
nl: Waarde

en: Values
nl: Waarden

en: Version %s installed! Please read the {{url}}release notes{{/url}} for details.
nl: Versie %s geïnstalleerd! Lees de {{url}}release notes{{/url}} voor meer informatie.

en: View
nl: Bekijk

en: View Data
nl: Bekijk gegevens

en: View Redirect
nl: Bekijk Redirect

en: View Redirects
nl: Verwijzingen bekijken

en: View full redirect.li results.
nl: Bekijk de volledige resultaten van redirect.li.

en: View notice
nl: Toon bericht

en: Want to keep up to date with changes to Redirection?
nl: Op de hoogte blijven van veranderingen aan Redirection?

en: Want to redirect the entire site? Enter a domain to redirect everything, except WordPress login and admin. Enabling this option will disable any site aliases or canonical settings.
nl: Wilt je de hele site omleiden? Voer een domein in om alles om te leiden, behalve WordPress login en beheer. Als je deze optie inschakelt, worden site-aliassen of canonieke instellingen uitgeschakeld.

en: Welcome to Redirection 🚀🎉
nl: Welkom bij Redirection 🚀🎉

en: What do I do next?
nl: Wat moet ik nu doen?

en: What's next?
nl: Wat is het volgende?

en: When matched
nl: Wanneer overeenkomt

en: Wildcards are not supported. You need to use a {{link}}regular expression{{/link}}.
nl: Jokertekens worden niet ondersteund. Je moet een {{link}}reguliere uitdrukking{{/link}} gebruiken.

en: WordPress automatically creates redirects when you change a post URL. Importing these into Redirection will allow you to manage and monitor them.
nl: WordPress maakt automatisch omleidingen wanneer je een bericht URL wijzigt. Door deze in omleiding te importeren, kun je ze beheren en controleren.

en: WordPress did not return a response. This could mean an error occurred or that the request was blocked. Please check your server error_log.
nl: WordPress heeft geen reactie gegeven. Dit kan betekenen dat er een fout is opgetreden of dat de aanvraag werd geblokkeerd. Bekijk je server fout log.

en: WordPress filter name
nl: WordPress filternaam

en: WordPress redirects
nl: WordPress verwijzingen

en: WordPress returned an unexpected message. This could be a PHP error from another plugin, or data inserted by your theme.
nl: WordPress heeft een onverwacht bericht geretourneerd. Dit kan een PHP fout zijn van een andere plugin of gegevens die door je thema zijn ingevoegd.

en: Working but some issues
nl: Werkt, maar met problemen

en: Working!
nl: Werkt!

en: Yes! Delete the plugin
nl: Ja! Verwijder de plugin

en: You are using an old or cached session
nl: Je gebruikt een oude sessie of een sessie in de cache

en: You can find full documentation about using Redirection on the <a href="%s" target="_blank">redirection.me</a> support site.
nl: Je kunt volledige documentatie over het gebruik van Redirection vinden op de <a href="%s" target="_blank">redirection.me</a> ondersteuning site.

en: You get useful software and I get to carry on making it better.
nl: Je krijgt goed bruikbare software en ik kan doorgaan met het verbeteren ervan.

en: You have different URLs configured on your WordPress Settings > General page, which is usually an indication of a misconfiguration, and it can cause problems with the REST API. Please review your settings.
nl: Je hebt verschillende URL's geconfigureerd op je WordPress Instellingen> Algemeen pagina, wat meestal een indicatie is van een verkeerde configuratie, en het kan problemen veroorzaken met de REST API. Controleer je instellingen.

en: You should update your site URL to match your canonical settings: {{code}}%(current)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(site)s{{/code}}
nl: Je moet je site URL updaten zodat deze overeenkomt met je canonieke instellingen: {{code}}%(current)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(site)s{{/code}}

en: You will need at least one working REST API to continue.
nl: Je hebt minimaal één werkende REST API nodig om door te gaan.

en: You will need to configure your system (DNS and server) to pass requests for these domains to this WordPress install.
nl: Je moet je systeem (DNS en server) configureren om aanvragen voor deze domeinen door te geven aan deze WordPress installatie.

en: You will will need to fix this on your site. Redirection is not causing the error.
nl: Je moet dit oplossen op je site. Redirection veroorzaakt de fout niet.

en: You've supported this plugin - thank you!
nl: Je hebt deze plugin gesteund - bedankt!

en: Your REST API appears to be cached and this will cause problems. Please exclude your REST API from your caching system.
nl: Je REST API lijkt in de cache te zijn opgeslagen en dit veroorzaakt problemen. Sluit de REST API uit van je caching.

en: Your REST API is being redirected. Please remove the redirection for the API.
nl: Je REST API wordt omgeleid. Verwijder de omleiding voor de API.

en: Your REST API is not working and the plugin will not be able to continue until this is fixed.
nl: Je REST API werkt niet en de plugin kan niet doorgaan totdat dit is opgelost.

en: Your REST API is probably being blocked by a security plugin. Please disable this, or configure it to allow REST API requests.
nl: Je REST API wordt waarschijnlijk geblokkeerd door een beveiliging plugin. Schakel dit uit of configureer het om REST API aanvragen toe te staan.

en: Your REST API is showing a deprecated PHP error. Please fix this error.
nl: De REST API vertoont een verouderde PHP-fout. Los deze fout op.

en: Your URL appears to contain a domain inside the path: {{code}}%(relative)s{{/code}}. Did you mean to use {{code}}%(absolute)s{{/code}} instead?
nl: Je URL lijkt een domein te bevatten binnen het pad: {{code}}%(relative)s{{/code}}. Wilde je {{code}}%(absolute)s{{/code}} in plaats daarvan gebruiken?

en: Your WordPress REST API has been disabled. You will need to enable it to continue.
nl: Je WordPress REST API is uitgeschakeld. Je moet het inschakelen om door te gaan.

en: Your WordPress REST API is returning a 404 page. This is almost certainly an external plugin or server configuration issue.
nl: Je WordPress REST API retourneert een 404 pagina. Dit is vrijwel zeker een probleem met de externe plugin of serverconfiguratie.

en: Your admin pages are being cached. Clear this cache and try again. There may be multiple caches involved.
nl: Je beheer pagina's worden in de cache opgeslagen. Wis deze cache en probeer het opnieuw. Mogelijk zijn er meerdere caches bij betrokken.

en: Your database does not need updating to %s.
nl: Je database hoeft niet te worden geüpdatet naar %s.

en: Your email address:
nl: Je e-mailadres:

en: Your server configuration is blocking access to the REST API.
nl: Je serverconfiguratie blokkeert de toegang tot de REST API.

en: Your server has rejected the request for being too big. You will need to reconfigure it to continue.
nl: Je server heeft de aanvraag afgewezen omdat het te groot is. Je moet het wijzigen om door te gaan.

en: Your site already has the latest SQL.
nl: Je site heeft de laatste SQL al.

en: Your source is the same as a target and this will create a loop. Leave a target blank if you do not want to take action.
nl: Je bron is hetzelfde als een doel en dit zal een lus creëren. Laat een doel leeg als je geen actie wil ondernemen.

en: Your target URL contains the invalid character {{code}}%(invalid)s{{/code}}
nl: Je doel URL bevat het ongeldige teken {{code}}%(invalid)s{{/code}}

en: Your target URL should be an absolute URL like {{code}}https://domain.com/%(url)s{{/code}} or start with a slash {{code}}/%(url)s{{/code}}.
nl: Je doel URL moet een absolute URL zijn zoals{{code}}https://domain.com/%(url)s{{/code}} of beginnen met een schuine streep {{code}}/%(url)s{{/code}}.

en: clearing your cache.
nl: je cache opschonen.

en: of %(page)s
nl: van %(page)s

en: of %s
nl: van %s

en: pass
nl: geslaagd

en: total =
nl: totaal =

en: total = %d
nl: totaal = %d

en: with HTTP code
nl: met HTTP code

en: {{link}}Caching software{{/link}}, in particular Cloudflare, can cache the wrong thing. Try clearing all your caches.
nl: {{link}}Caching software{{/link}}, en zeker Cloudflare, kunnen het verkeerde cachen. Probeer alle cache te verwijderen.

en: {{link}}Import{{/link}} from .htaccess, CSV, and a variety of other plugins
nl: {{link}}Import{{/link}} vanuit .htaccess, CSV en een verscheidenheid aan andere plugins

en: {{link}}Monitor 404 errors{{/link}}, get detailed information about the visitor, and fix any problems
nl: {{link}}Controleer 404 fouten{{/link}}, ontvang gedetailleerde informatie over de bezoeker en los eventuele problemen op

en: {{link}}Please temporarily disable other plugins!{{/link}} This fixes so many problems.
nl: {{link}}Zet andere plugins tijdelijk uit!{{/link}} Dit lost heel vaak problemen op..

en: {{link}}Read more about this.{{/link}}
nl: {{link}}Lees hier meer over.{{/link}}

en: {{strong}}CSV file format{{/strong}}: {{code}}source URL, target URL{{/code}} - and can be optionally followed with {{code}}regex, http code{{/code}} ({{code}}regex{{/code}} - 0 for no, 1 for yes).
nl: {{strong}}CSV bestandsformaat{{/strong}}: {{code}}bron URL, doel URL{{/code}} - en kan eventueel worden gevolgd door {{code}}regex, http code{{/code}} ({{code}}regex{{/code}} - 0 voor nee, 1 voor ja).

en: {{strong}}Warning{{/strong}}: ensure your HTTPS is working before forcing a redirect.
nl: {{strong}}Waarschuwing{{/strong}}: zorg ervoor dat je HTTPS werkt voordat je een omleiding afdwingt.

en: ⚡️ Magic fix ⚡️
nl: ⚡️ magische oplossing
