Plugins - Gutenberg - Development (trunk) - en to ur_PK translation catalogue (45 entries)

[ctx: Word count type. Do not translate!]
note: translators: If your word count is based on single characters (e.g. East Asian characters), enter 'characters_excluding_spaces' or 'characters_including_spaces'. Otherwise, enter 'words'. Do not translate into your own language.
en: words
ur_PK: الفاظ

[ctx: block title]
en: Embed
ur_PK: ایمبیڈ

[ctx: block title]
en: Classic
ur_PK: کلاسک

en: Medium
ur_PK: درمیانہ

en: No archives to show.
ur_PK: دکھانے کے لیے کوئی آرکائیو موجود نہیں

en: Beautiful landscape
ur_PK: خوبصورت نظارہ

en: Thanks for testing Gutenberg!
ur_PK: Gutenberg کو آزمانے کا شکریہ!

en: Help build Gutenberg
ur_PK: Gutenberg بنانے میں مدد کریں

en: Code is Poetry
ur_PK: کوڈ شاعری ہے

en: The WordPress community
ur_PK: WordPress کمیونٹی

en: Media Rich
ur_PK: سیر حاصل میڈیا

en: Matt Mullenweg, 2017
ur_PK: Matt Mullenweg، 2017

en: Visual Editing
ur_PK: بصری ترمیم

en: Images &amp; Videos
ur_PK: تصاویر اور ویڈیوز

en: Text &amp; Headings
ur_PK: متن اور عنوانات

en: Galleries
ur_PK: گیلریز

en: The <em>Inserter</em> Tool
ur_PK: <em>انسرٹر</em> ٹول

en: A Picture is Worth a Thousand Words
ur_PK: ایک تصویر ہزار الفاظ کئ برابر ہے

en: Layout blocks, like Buttons, Hero Images, Separators, etc.
ur_PK: لے آؤٹ بلاکس، لائیک بٹن، ہیرو تصاویر، سپریٹر وغیرہ

en: Embeds, like YouTube, Tweets, or other WordPress posts.
ur_PK: یوٹیوب، ٹویٹس، یا دیگرWordPress پوسٹوں کی طرح ایمبیڈ کر سکتے ہیں

en: And <em>Lists</em> like this one of course :)
ur_PK: اور <em>فہرستیں</em> کی طرح کورس میں سے ایک :)

en: Sure, the full-wide image can be pretty big. But sometimes the image is worth it.
ur_PK: یقینا، مکمل وسیع تصویر بہت بڑی ہو سکتی ہے۔ لیکن کبھی کبھی تصویر اس کے قابل ہے۔

en: Welcome to the Gutenberg Editor
ur_PK: Gutenberg ایڈیٹر میں خوش آمدید

en: The page number requested is larger than the number of pages available.
ur_PK: درخواست کردہ صفحے کا نمبر کُل موجود صفحات کے نمبر سے زیادہ ہے۔

en: Support
ur_PK: معاونت

en: No comments to show.
ur_PK: دکھانے کے لئے کوئی تبصرہ نہیں۔

note: translators: 1: author name (inside <a> or <span> tag, based on if they have a URL), 2: post title related to this comment
en: %1$s on %2$s
ur_PK: %1$s از %2$s

en: Select Year
ur_PK: سال منتخب کریں۔

en: Select Day
ur_PK: دن منتخب کریں۔

en: Select Week
ur_PK: ہفتہ منتخب کریں۔

en: Select Post
ur_PK: پوسٹ منتخب کریں

en: Select Month
ur_PK: مہینہ منتخب کریں

en: Archives
ur_PK: آرکائیوز

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Large.
en: Large
ur_PK: بڑا

en: Image
ur_PK: تصویر

en: Edit
ur_PK: ترمیم کریں

en: Categories
ur_PK: زمرے

en: Read more
ur_PK: مزید پڑھیں

note: translators: ARIA label for the Block Settings Sidebar tab, not selected. translators: Text label for the Block Settings Sidebar tab. translators: Data label for the Block Settings Sidebar tab.
en: Block
ur_PK: واحد: بلاک

note: translators: displayed when a page has an empty title.
en: (no title)
ur_PK: (بلاعنوان)

en: Close
ur_PK: بند کریں

en: Documentation
ur_PK: دستاویزات

en: Select Category
ur_PK: زمرہ منتخب کریں

en: Demo
ur_PK: ڈیمو

note: Author of the plugin
en: Gutenberg Team
ur_PK: Gutenberg ٹیم
