Plugins - Gutenberg - Development (trunk) - en to sv_SE translation catalogue (598 entries)

en:  … <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer">Read more</a>
sv_SE:  … <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer">Läs mer</a>

en: "%s" in theme.json settings.color.duotone is not a hex or rgb string.
sv_SE: ”%s” i theme.json-inställningen ”settings.color.duotone” är inte en hexadecimal- eller rgb-sträng.

en: $store must be an instance of WP_Style_Engine_CSS_Rules_Store_Gutenberg
sv_SE: $store måste vara en instans av WP_Style_Engine_CSS_Rules_Store_Gutenberg

en: %1$s comment<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span> | %1$s comments<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span>
sv_SE[0]: %1$s kommentar<span class="screen-reader-text"> på %2$s</span>
sv_SE[1]: %1$s kommentarer<span class="screen-reader-text"> på %2$s</span>

en: %1$s response to %2$s | %1$s responses to %2$s
sv_SE[0]: %1$s svar till %2$s
sv_SE[1]: %1$s svar till %2$s

en: %s Avatar
sv_SE: Profilbild för %s

en: %s minute | %s minutes
sv_SE[0]: %s minut
sv_SE[1]: %s minuter

en: %s response | %s responses
sv_SE[0]: %s svar
sv_SE[1]: %s svar

en: %s submenu
sv_SE: Undermeny för %s

en: %sX-Large
sv_SE: %sX-stor

en: %sX-Small
sv_SE: %sX-liten

en: &#8220;%s&#8221;
sv_SE: ”%s”

en: (%s author archive, opens in a new tab)
sv_SE: (%s författararkiv, öppnas i en ny flik)

en: (%s website link, opens in a new tab)
sv_SE: (%s webbplatslänk, öppnas i en ny flik)

en: (Home link, opens in a new tab)
sv_SE: (Hemlänk, öppnas i en ny flik)

en: (no title)
sv_SE: (utan rubrik)

en: ... like this one, which is right aligned.
sv_SE: ... och även detta, som är högerjusterat.

en: A Picture is Worth a Thousand Words
sv_SE: En bild säger mer än tusen ord

en: A huge benefit of blocks is that you can edit them in place and manipulate your content directly. Instead of having fields for editing things like the source of a quote, or the text of a button, you can directly change the content. Try editing the following quote:
sv_SE: En enorm fördel med block är att du kan redigera dem på plats och direkt manipulera ditt innehåll. I stället för att använda fält för att redigera saker som upphovsmannen till ett citat eller en knapptext kan du nu direkt ändra innehållet. Prova att redigera nedanstående citat:

en: A link to a post format
sv_SE: En länk till ett inläggsformat

en: A set of high quality curated patterns.
sv_SE: En uppsättning högkvalitativa utvalda mönster.

en: A variety of designs to display your team members.
sv_SE: En mängd olika designer för att visa dina teammedlemmar.

en: A variety of footer designs displaying information and site navigation.
sv_SE: En rad olika sidfotsdesigner som visar information och webbplatsnavigering.

en: A variety of header designs displaying your site title and navigation.
sv_SE: En rad olika sidhuvudsdesigner som visar din webbplatsrubrik och navigering.

en: Accessibility is important &mdash; don&#8217;t forget image alt attribute
sv_SE: Det är viktigt med åtkomlighet – glöm inte attributet alt för bilder

en: Active theme color palette.
sv_SE: Färgpalett för aktivt tema.

en: Active theme font sizes.
sv_SE: Textstorlekar för aktivt tema.

en: Active theme gradients.
sv_SE: Gradienter för aktivt tema.

en: Active theme spacing scale.
sv_SE: Avståndsskala för aktivt tema.

en: Active theme spacing sizes.
sv_SE: Avståndsstorlekar för aktivt tema.

en: Add new Pattern
sv_SE: Lägg till nytt mönster

en: Adding an RSS feed to this site’s homepage is not supported, as it could lead to a loop that slows down your site. Try using another block, like the <strong>Latest Posts</strong> block, to list posts from the site.
sv_SE: Det finns inte stöd för att lägga till ett RSS-flöde på startsidan för denna webbplats eftersom detta skulle kunna skapa en loop som gör webbplatsen långsam. Försök att använda något annat block, t.ex. <strong>Senaste inläggen</strong> för att skapa en lista med webbplatsens senaste inlägg.

en: All Patterns
sv_SE: Alla mönster

en: An array of post types that the pattern is restricted to be used with.
sv_SE: En array av inläggstyper som mönstret är begränsat till att användas med.

en: An array of template types where the pattern fits.
sv_SE: En array av malltyper där mönstret passar.

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
sv_SE: Ett fel har uppstått, vilket troligen innebär att webbflödet är nere. Försök igen senare.

en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with WordPress.org or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, please try the <a href="%s">support forums</a>.
sv_SE: Ett oväntat fel uppstod. Något kan vara fel på WordPress.org eller den här serverns konfiguration. Få hjälp i <a href="%s">det officiella forumet</a> om problemen fortsätter.

en: And <em>Lists</em> like this one of course :)
sv_SE: Och <em>listor</em> som den här, förstås :)

en: Any block can opt into these alignments. The embed block has them also, and is responsive out of the box:
sv_SE: Alla block kan välja att följa dessa justeringar. Även inbäddningsblocken har dem och de är responsive direkt från start:

en: Archives
sv_SE: Arkiv

en: Available image dimensions.
sv_SE: Tillgängliga bilddimensioner.

en: Available image sizes.
sv_SE: Tillgängliga bildstorlekar.

en: Beautiful landscape
sv_SE: Vackert landskap

en: Block inspector tab display overrides.
sv_SE: Åsidosättanden av blockinspektörens flikvisning.

[ctx: Block pattern category]
en: About
sv_SE: Om

[ctx: Block pattern category]
en: Buttons
sv_SE: Knappar

[ctx: Block pattern category]
en: Call to Action
sv_SE: Uppmaning till åtgärd

[ctx: Block pattern category]
en: Columns
sv_SE: Kolumner

[ctx: Block pattern category]
en: Contact
sv_SE: Kontakt

[ctx: Block pattern category]
en: Featured
sv_SE: Utvalda

[ctx: Block pattern category]
en: Footers
sv_SE: Sidfötter

[ctx: Block pattern category]
en: Gallery
sv_SE: Galleri

[ctx: Block pattern category]
en: Headers
sv_SE: Sidhuvuden

[ctx: Block pattern category]
en: Portfolio
sv_SE: Portfölj

[ctx: Block pattern category]
en: Posts
sv_SE: Inlägg

[ctx: Block pattern category]
en: Services
sv_SE: Tjänster

[ctx: Block pattern category]
en: Testimonials
sv_SE: Omdömen

en: Block types that the pattern is intended to be used with.
sv_SE: Blocktyper som mönstret är tänkt att användas med.

en: Blocks can be anything you need. For instance, you may want to add a subdued quote as part of the composition of your text, or you may prefer to display a giant stylized one. All of these options are available in the inserter.
sv_SE: Block kan vara vad helst du behöver. Du kanske vill lägga till ett nedtonat citat när du komponerar din text. Eller så föredrar du ett citat som är stiliserat i jätteformat. Med infogaren har du alla dessa alternativ.

en: Briefly describe what your business does and how you can help.
sv_SE: Beskriv kort vad ditt företag gör och hur du kan hjälpa till.

en: Cannot find user global styles revisions.
sv_SE: Det gick inte att hitta globala stilversioner för användaren.

en: Categories
sv_SE: Kategorier

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Close menu
sv_SE: Stäng meny

en: Code is Poetry
sv_SE: Kod är poesi

[ctx: Color name]
en: Black
sv_SE: Svart

[ctx: Color name]
en: Cyan bluish gray
sv_SE: Cyan blågrå

[ctx: Color name]
en: Light green cyan
sv_SE: Ljusgrön cyan

[ctx: Color name]
en: Luminous vivid amber
sv_SE: Lysande intensivt gult

[ctx: Color name]
en: Luminous vivid orange
sv_SE: Lysande intensivt orange

[ctx: Color name]
en: Pale cyan blue
sv_SE: Blek cyanblå

[ctx: Color name]
en: Pale pink
sv_SE: Blek rosa

[ctx: Color name]
en: Vivid cyan blue
sv_SE: Intensivt cyanblå

[ctx: Color name]
en: Vivid green cyan
sv_SE: Intensivt cyangrönt

[ctx: Color name]
en: Vivid purple
sv_SE: Intensivt lila

[ctx: Color name]
en: Vivid red
sv_SE: Intensivt röd

[ctx: Color name]
en: White
sv_SE: Vit

en: Color randomizer
sv_SE: Färg-slumpare

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Could not register file "%1$s" as a block pattern (invalid slug "%2$s")
sv_SE: Kunde inte registrera fil ”%1$s” som ett blockmönster (ogiltig slug ”%2$s”)

en: Could not register file "%s" as a block pattern ("Slug" field missing)
sv_SE: Kunde inte registrera fil ”%s” som ett blockmönster (”Slug”-fält saknas)

en: Could not register file "%s" as a block pattern ("Title" field missing)
sv_SE: Kunde inte registrera fil ”%s” som ett blockmönster (”Rubrik”-fält saknas)

en: Current page of the collection.
sv_SE: Nuvarande sida av samlingen.

en: Default size for images.
sv_SE: Standardstorlek för bilder.

en: Determines whether the current locale is right-to-left (RTL).
sv_SE: Avgör om den nuvarande språkversionen är höger-till-vänster (RTL).

en: Determines whether the image editing feature is enabled.
sv_SE: Avgör om bildredigeringsfunktionen är aktiverad.

en: Determines whether the pattern is visible in inserter.
sv_SE: Bestämmer om mönstret är synligt i infogaren.

en: Different layouts containing video or audio.
sv_SE: Olika layouter innehållande video eller ljud.

en: Different layouts for displaying images.
sv_SE: Olika layouter för visning av bilder.

en: Disable TinyMCE and Classic block
sv_SE: Inaktivera TinyMCE och klassiskt block

en: Disables custom colors.
sv_SE: Inaktiverar anpassade färger.

en: Disables custom font size.
sv_SE: Inaktiverar anpassad textstorlek.

en: Disables custom spacing sizes.
sv_SE: Inaktiverar anpassade distanser.

en: Disables output of layout styles.
sv_SE: Inaktiverar utmatning av layoutstilar.

en: Display all static pages unless a custom template has been applied or a dedicated template exists.
sv_SE: Visa alla statiska sidor om inte en anpassad mall har tillämpats eller en dedikerad mall finns.

en: Display the assigned taxonomy: %s
sv_SE: Visa den tilldelade taxonomin: %s

en: Display your contact information.
sv_SE: Visa din kontaktinformation.

en: Display your latest posts in lists, grids or other layouts.
sv_SE: Visa dina senaste inlägg i listor, rutnät eller andra layouter.

en: Displays single posts on your website unless a custom template has been applied to that post or a dedicated template exists.
sv_SE: Visar enskilda inlägg på din webbplats om inte en anpassad mall har tillämpats på det inlägget eller en dedikerad mall finns.

en: Displays the latest posts as either the site homepage or as the "Posts page" as defined under reading settings. If it exists, the Front Page template overrides this template when posts are shown on the homepage.
sv_SE: Visar de senaste inläggen antingen som webbplatsens startsida eller som sidan ”Inlägg” enligt definitionen under läsarinställningarna. Om det finns en startsidesmall har den företräde framför denna mall när inlägg visas på startsidan.

en: Displays when a visitor performs a search on your website.
sv_SE: Visas när en besökare utför en sökning på din webbplats.

en: Displays when a visitor views a non-existent page, such as a dead link or a mistyped URL.
sv_SE: Visas när en besökare visar en icke-existerande sida, till exempel en död länk eller en felskriven URL.

en: Displays when a visitor views the dedicated page that exists for any media attachment.
sv_SE: Visas när en besökare visar den dedikerade sidan som finns för alla mediabilagor.

en: Displays your site's Privacy Policy page.
sv_SE: Visar sidan för din webbplats integritetspolicy.

en: Displays your site's homepage, whether it is set to display latest posts or a static page. The Front Page template takes precedence over all templates.
sv_SE: Visar din webbplats startsida, oavsett om den är inställd på att visa senaste inläggen eller en statisk sida. Startsidans mall har företräde framför alla andra mallar.

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

[ctx: Duotone name]
en: Blue and orange
sv_SE: Blå och orange

[ctx: Duotone name]
en: Blue and red
sv_SE: Blå och röd

[ctx: Duotone name]
en: Dark grayscale
sv_SE: Mörk gråskala

[ctx: Duotone name]
en: Grayscale
sv_SE: Gråskala

[ctx: Duotone name]
en: Magenta and yellow
sv_SE: Magenta och gul

[ctx: Duotone name]
en: Midnight
sv_SE: Midnatt

[ctx: Duotone name]
en: Purple and green
sv_SE: Lila och grön

[ctx: Duotone name]
en: Purple and yellow
sv_SE: Lila och gul

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit Block Pattern
sv_SE: Redigera blockmönster

en: Editor styles
sv_SE: Redigeringsstilar

en: Embed of %s.
sv_SE: Inbäddning av %s.

en: Embeds, like YouTube, Tweets, or other WordPress posts.
sv_SE: Inbäddat material, såsom YouTube, Twitter eller andra WordPress-inlägg.

en: Enable/Disable Wide/Full Alignments.
sv_SE: Aktivera/inaktivera breda/fullständiga justeringar.

en: Enable/disable layouts support in container blocks.
sv_SE: Aktivera/inaktivera stöd för layouter i behållarblock.

en: Enables custom line height.
sv_SE: Aktiverar anpassad radhöjd.

en: Enables custom spacing.
sv_SE: Aktiverar anpassat mellanrum.

en: Enables custom units.
sv_SE: Aktiverar anpassade enheter.

en: Enables experimental Site Editor blocks
sv_SE: Aktiverar experimentella block för webbplatsredigeraren

en: Enlarge image
sv_SE: Förstora bild

en: Enlarge image: %s
sv_SE: Förstora bild: %s

en: Expand search field
sv_SE: Expandera sökfält

en: Experimental settings
sv_SE: Experimentella inställningar

en: Experiments
sv_SE: Experiment

en: Experiments Settings
sv_SE: Experimentella inställningar

en: Filter Patterns list
sv_SE: Filtrera mönsterlista

en: Font family not defined in the variation or "slug".
sv_SE: Typsnittsfamilj inte definierad i varianten eller ”slug”.

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
sv_SE: Extra stor

[ctx: Font size name]
en: Large
sv_SE: Stor

[ctx: Font size name]
en: Small
sv_SE: Liten

en: Footnotes
sv_SE: Fotnoter

en: Galleries
sv_SE: Gallerier

en: Global settings.
sv_SE: Globala inställningar.

en: Global styles.
sv_SE: Globala stilar.

en: Go give it a try, you may discover things WordPress can already add into your posts that you didn&#8217;t know about. Here&#8217;s a short list of what you can currently find there:
sv_SE: Ta och prova nu. Du kanske upptäcker att WordPress redan kan lägga in olika saker i dina inlägg som du inte kände till. Här är en kort lista med saker som du för närvarande kan hitta där:

[ctx: Gradient name]
en: Blush bordeaux
sv_SE: Bordeaux-rodnad

[ctx: Gradient name]
en: Blush light purple
sv_SE: Ljuslila rodnad

[ctx: Gradient name]
en: Cool to warm spectrum
sv_SE: Kallt till varmt spektrum

[ctx: Gradient name]
en: Electric grass
sv_SE: Elektriskt gräs

[ctx: Gradient name]
en: Light green cyan to vivid green cyan
sv_SE: Ljusgrön cyan till intensivt lysande cyan

[ctx: Gradient name]
en: Luminous dusk
sv_SE: Ljus skymning

[ctx: Gradient name]
en: Luminous vivid amber to luminous vivid orange
sv_SE: Intensivt lysande gult till intensivt lysande orange

[ctx: Gradient name]
en: Luminous vivid orange to vivid red
sv_SE: Intensivt lysande orange till intensivt rött

[ctx: Gradient name]
en: Midnight
sv_SE: Midnatt

[ctx: Gradient name]
en: Pale ocean
sv_SE: Blekt hav

[ctx: Gradient name]
en: Very light gray to cyan bluish gray
sv_SE: Mycket ljust grått till cyanblågrått

[ctx: Gradient name]
en: Vivid cyan blue to vivid purple
sv_SE: Intensivt cyanfärgat blått till intensivt lila

en: Grid variation for Group block
sv_SE: Rutnätsvariant för gruppblock

en: Gutenberg Team
sv_SE: Gutenberg-teamet

en: Gutenberg development mode requires files to be built. Run <code>npm install</code> to install dependencies, <code>npm run build</code> to build the files or <code>npm run dev</code> to build the files and watch for changes. Read the <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/HEAD/docs/contributors/code/getting-started-with-code-contribution.md">contributing</a> file for more information.
sv_SE: Gutenbergs utvecklingsläge kräver att filer byggs. Kör <code>npm install</code> för att installera beroenden, <code>npm run build</code> för att bygga filerna eller <code>npm run dev</code> för att bygga filerna och övervaka ändringar. Läs filen <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/HEAD/docs/contributors/code/getting-started-with-code-contribution.md">contributing</a> för mer information.

en: Gutenberg requires WordPress %s or later to function properly. Please upgrade WordPress before activating Gutenberg.
sv_SE: Gutenberg kräver WordPress %s eller senare för att fungera korrekt. Uppdatera WordPress innan du aktiverar Gutenberg.

en: HTML title for the post, transformed for display.
sv_SE: HTML-rubrik för inlägget, omvandlat för visning.

en: Handling images and media with the utmost care is a primary focus of the new editor. Hopefully, you&#8217;ll find aspects of adding captions or going full-width with your pictures much easier and robust than before.
sv_SE: I den nya redigeraren är ett centralt fokus att hantera bilder och mediafiler med stor försiktighet. Förhoppningsvis kommer du att upptäcka att det blivit mycket enklare och stabilare än tidigare att göra sådana saker som att lägga till bildtexter eller ange att en bild ska vara fullbred.

en: Headings are separate blocks as well, which helps with the outline and organization of your content.
sv_SE: Även rubriker är block, vilka hjälper dig att strukturera och organisera ditt innehåll.

en: Help build Gutenberg
sv_SE: Hjälp till att bygga Gutenberg

en: ID of global styles config.
sv_SE: ID för global stilkonfiguration.

en: If you combine the new <strong>wide</strong> and <strong>full-wide</strong> alignments with galleries, you can create a very media rich layout, very quickly:
sv_SE: Genom att kombinera de nya justeringarna <strong>bred bredd</strong> och <strong>fullbred bredd</strong> med gallerier kan du mycket snabbt skapa en mycket mediarik layout:

en: If you want to learn more about how to build additional blocks, or if you are interested in helping with the project, head over to the <a href="%s">GitHub repository</a>.
sv_SE: Om du vill läsa mer om hur du kan bygga nya block eller om du vill hjälpa till i projektet är du välkommen över till <a href="%s">filförvaret på GitHub</a>.

en: If your theme supports it, you&#8217;ll see the "wide" button on the image toolbar. Give it a try.
sv_SE: Om ditt tema har stöd för det kommer du att se knappen ”bred” i verktygsfältet för bilder. Ta och prova den!

en: Image
sv_SE: Bild

en: Images &amp; Videos
sv_SE: Bilder och videoklipp

en: Imagine everything that WordPress can do is available to you quickly and in the same place on the interface. No need to figure out HTML tags, classes, or remember complicated shortcode syntax. That&#8217;s the spirit behind the inserter—the <code>(+)</code> button you&#8217;ll see around the editor—which allows you to browse all available content blocks and add them into your post. Plugins and themes are able to register their own, opening up all sort of possibilities for rich editing and publishing.
sv_SE: Tänk dig att allt WordPress kan göra är snabbt och smidigt tillgängligt för dig på en och samma plats i gränssnittet. Du behöver inte leta reda på HTML-taggar, klasser eller minnas någon komplicerad syntax för kortkoder. Det är idén med infogaren – knappen <code>(+)</code> som du ser på olika platser i redigeraren, vilken låter dig bläddra bland alla tillgängliga innehållsblock och lägga till dem i ditt inlägg. Tillägg och teman kan registrera egna block, något som skapar rika möjligheter för redigering och publicering.

en: Indicates if a template is custom or part of the template hierarchy
sv_SE: Indikerar om en mall är anpassad eller del av mallhierarkin

en: Indicates whether the current theme supports block-based templates.
sv_SE: Indikerar om det nuvarande temat stöder blockbaserade mallar.

en: Introduce yourself.
sv_SE: Introducera dig själv.

en: Invalid attribute name.
sv_SE: Ogiltigt attributnamn.

en: Invalid post parent ID.
sv_SE: Ogiltigt ID för överordnat inlägg.

en: Large
sv_SE: Stor

en: Layout blocks, like Buttons, Hero Images, Separators, etc.
sv_SE: Layout-block, såsom knappar, hero-bilder, avgränsare m.m.

en: List of allowed block types.
sv_SE: Lista över tillåtna blocktyper.

en: List of allowed mime types and file extensions.
sv_SE: Lista över tillåtna mime-typer och filtillägg.

en: Live Preview
sv_SE: Förhandsgranskning live

en: Markup is not allowed in CSS.
sv_SE: HTML-kod är inte tillåten i CSS.

en: Maximum number of items to be returned in result set.
sv_SE: Maximalt antal objekt som ska finnas med i resultatet.

en: Maximum upload size in bytes allowed for the site.
sv_SE: Maximal tillåten uppladdningsstorlek i byte för webbplatsen.

en: Media Rich
sv_SE: Mediarik

en: Menu
sv_SE: Meny

en: Multi-column patterns with more complex layouts.
sv_SE: Flerkolumnsmönster med mer komplexa layouter.

en: New Pattern
sv_SE: Nytt mönster

en: Newer Comments
sv_SE: Nyare kommentarer

en: Next Page
sv_SE: Nästa sida

en: No Classic Menus found.
sv_SE: Inga klassiska menyer hittades.

en: No Patterns found in Trash.
sv_SE: Inga mönster hittades i papperskorgen.

en: No Patterns found.
sv_SE: Inga mönster hittades.

en: No archives to show.
sv_SE: Inga arkiv att visa.

en: No comments to show.
sv_SE: Inga kommentarer att visa.

en: No comments<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
sv_SE: Inga kommentarer<span class="screen-reader-text"> på %s</span>

en: No fallback menu found.
sv_SE: Ingen reservmeny hittades.

en: Of Mountains &amp; Printing Presses
sv_SE: Se vad du kan göra med Gutenberg

en: Offset the result set by a specific number of items.
sv_SE: Hoppa framåt ett visst antal objekt i resultatet.

en: Older Comments
sv_SE: Äldre kommentarer

en: One response
sv_SE: Ett svar

en: One response to %s
sv_SE: Ett svar till %s

en: Open menu
sv_SE: Öppna meny

en: Order sort attribute ascending or descending.
sv_SE: Sortera efter attributet i stigande eller fallande ordning.

en: PDF embed
sv_SE: PDF-inbäddning

en: Pagination
sv_SE: Sidonumrering

en: Pattern published privately.
sv_SE: Mönster har publicerats privat.

en: Pattern published.
sv_SE: Mönster publicerat.

en: Pattern reverted to draft.
sv_SE: Mönster har återställts till utkast.

en: Pattern scheduled.
sv_SE: Mönster schemalagt.

en: Pattern updated.
sv_SE: Mönster uppdaterat.

en: Patterns containing mostly text.
sv_SE: Mönster innehållande mestadels text.

en: Patterns list
sv_SE: Mönsterlista

en: Patterns list navigation
sv_SE: Navigation för mönsterlista

en: Patterns that contain buttons and call to actions.
sv_SE: Mönster som innehåller knappar och uppmaningar till åtgärder.

en: Post Format Link
sv_SE: Länk till inläggsformat

en: Previous Page
sv_SE: Föregående sida

en: Printing since 1440. This is the development plugin for the block editor, site editor, and other future WordPress core functionality.
sv_SE: Har använts för publicering sedan 1440. Detta är tillägget för utveckling av blockredigeraren, webbplatsredigeraren och annan framtida funktionalitet för WordPress kärna.

en: RSS Error:
sv_SE: RSS-fel:

en: Raw size value must be a string, integer or a float.
sv_SE: Det ursprungliga värdet för storleken måste vara en sträng, ett heltal eller ett flyttal (float).

en: Read more
sv_SE: Läs mer

en: Response
sv_SE: Svar

en: Response to %s
sv_SE: Svar till %s

en: Responses
sv_SE: Svar

en: Responses to %s
sv_SE: Svar till %s

en: Returns all the categories for block types that will be shown in the block editor.
sv_SE: Returnerar alla kategorier för blocktyper som kommer att visas i blockredigeraren.

en: Search
sv_SE: Sök

en: Search Patterns
sv_SE: Sök mönster

en: Search results
sv_SE: Sökresultat

en: Search results for: "%s"
sv_SE: Sökresultat för: ”%s”

en: Sections whose purpose is to trigger a specific action.
sv_SE: Sektioner vars syfte är att utlösa en specifik åtgärd.

en: Select Category
sv_SE: Välj kategori

en: Select Day
sv_SE: Välj dag

en: Select Month
sv_SE: Välj månad

en: Select Post
sv_SE: Välj inlägg

en: Select Week
sv_SE: Välj vecka

en: Select Year
sv_SE: Välj år

en: Settings consolidated from core, theme, and user origins.
sv_SE: Inställningar konsoliderade från kärna, tema och användarnas ursprung.

en: Share reviews and feedback about your brand/business.
sv_SE: Dela recensioner och feedback om ditt varumärke/företag.

en: Showcase your latest work.
sv_SE: Presentera ditt senaste arbete.

en: Site icon.
sv_SE: Ikon för webbplats.

en: Site logo.
sv_SE: Webbplatslogga.

en: Small
sv_SE: Liten

en: Some of the theme.json settings.spacing.spacingScale values are invalid
sv_SE: En del av värdena för theme.json settings.spacing.spacingScale är ogiltiga

en: Sorry, you are not allowed to create Navigation Menus as this user.
sv_SE: Du har inte behörighet att skapa navigationsmenyer som denna användare.

en: Sorry, you are not allowed to edit Navigation Menus as this user.
sv_SE: Du har inte behörighet att redigera navigationsmenyer som denna användare.

en: Sorry, you are not allowed to edit posts in this post type.
sv_SE: Du har inte behörighet att redigera inlägg i denna inläggstyp.

en: Sorry, you are not allowed to read the block editor settings.
sv_SE: Du har inte behörighet att läsa inställningarna för blockredigeraren.

en: Sorry, you are not allowed to view revisions for this global style.
sv_SE: Du har inte behörighet att visa versioner för denna globala stil.

en: Sort collection by post attribute.
sv_SE: Sortera samling efter inläggsattribut.

en: Styles consolidated from core, theme, and user origins.
sv_SE: Stilar konsoliderade från kärna, tema och användarnas ursprung.

en: Sure, the full-wide image can be pretty big. But sometimes the image is worth it.
sv_SE: Jovisst, en fullbred bild kan bli riktigt stor. Men ibland är bilden värd det.

[ctx: Template name]
en: All Archives
sv_SE: Alla arkiv

[ctx: Template name]
en: Attachment Pages
sv_SE: Sidor för bilagor

[ctx: Template name]
en: Author Archives
sv_SE: Författararkiv

[ctx: Template name]
en: Blog Home
sv_SE: Blogg hem

[ctx: Template name]
en: Category Archives
sv_SE: Kategoriarkiv

[ctx: Template name]
en: Date Archives
sv_SE: Datumarkiv

[ctx: Template name]
en: Front Page
sv_SE: Startsida

[ctx: Template name]
en: Page: 404
sv_SE: Sida: 404

[ctx: Template name]
en: Pages
sv_SE: Sidor

[ctx: Template name]
en: Privacy Policy
sv_SE: Integritetspolicy

[ctx: Template name]
en: Search Results
sv_SE: Sökresultat

[ctx: Template name]
en: Single Entries
sv_SE: Enskilda inlägg

[ctx: Template name]
en: Single Posts
sv_SE: Enskilda inlägg

[ctx: Template name]
en: Tag Archives
sv_SE: Etikettarkiv

[ctx: Template name]
en: Taxonomy
sv_SE: Taxonomi

en: Template part has been deleted or is unavailable: %s
sv_SE: Malldel har tagits bort eller är inte tillgänglig: %s

en: Test a new zoomed out view on the site editor (Warning: The new feature is not ready. You may experience UX issues that are being addressed)
sv_SE: Testa en ny utzoomad vy i webbplatsredigeraren (Varning: Den nya funktionen är inte klar. Du kan uppleva UX-problem som åtgärdas)

en: Test the Global Styles color randomizer; a utility that lets you mix the current color palette pseudo-randomly.
sv_SE: Testa färg-slumparen för globala sitlar; ett verktyg som låter dig blanda den aktuella färgpaletten på ett pseudo-slumpmässigt vis.

en: Test the Grid layout type as a new variation of Group block.
sv_SE: Testa layouttypen med rutnät som en ny variant av gruppblock.

en: Text &amp; Headings
sv_SE: Text och rubriker

en: Thanks for testing Gutenberg!
sv_SE: Tack för att du provar Gutenberg!

en: The <em>Inserter</em> Tool
sv_SE: Verktyget <em>infogaren</em>

en: The ID for the author of the revision.
sv_SE: ID för författaren av versionen.

en: The ID for the parent of the revision.
sv_SE: ID för versionens överordnade objekt.

en: The WordPress community
sv_SE: WordPress-gemenskapen

en: The above is a gallery with just two images. It&#8217;s an easier way to create visually appealing layouts, without having to deal with floats. You can also easily convert the gallery back to individual images again, by using the block switcher.
sv_SE: Ovanstående är ett galleri som består av bara två bilder. Det är ett enklare sätt att skapa visuellt tilltalande layouter utan att behöva hantera s.k. floats. Det är också enkelt att åter konvertera galleriet till enskilda bilder med hjälp av blockväxlaren.

en: The block editor includes experimental features that are useable while they're in development. Select the ones you'd like to enable. These features are likely to change, so avoid using them in production.
sv_SE: Blockredigeraren innehåller experimentella funktioner som kan vara nyttiga även om de fortfarande utvecklas. Välj vilka funktioner du vill aktivera. Funktionerna kommer troligtvis att förändras, undvik därför att använda dem i produktion.

en: The block types which can use this pattern.
sv_SE: Blocktyperna som kan använda detta mönster.

en: The calendar block is hidden because there are no published posts.
sv_SE: Kalenderblocket är dolt eftersom det inte finns några publicerade inlägg.

en: The category description, in human readable format.
sv_SE: Kategoribeskrivningen, i mänskligt läsbart format.

en: The category label, in human readable format.
sv_SE: Kategorietiketten, i mänskligt läsbart format.

en: The category name.
sv_SE: Kategorinamnet.

en: The date the revision was last modified, as GMT.
sv_SE: Det datum versionen senast ändrades, som GMT.

en: The date the revision was last modified, in the site's timezone.
sv_SE: Det datum då versionen senast redigerades, i webbplatsens tidszon.

en: The date the revision was published, as GMT.
sv_SE: Datumet versionen publicerades, som GMT.

en: The date the revision was published, in the site's timezone.
sv_SE: Datumet som versionen publicerades, i webbplatsens tidszon.

en: The date the template was last modified, in the site's timezone.
sv_SE: Det datum mallen senast ändrades, i webbplatsens tidszon.

en: The duotone id "%s" is not registered in theme.json settings
sv_SE: Duotone-ID ”%s” är inte registrerat i theme.json-inställningarna

en: The editor will endeavor to create a new page and post building experience that makes writing rich posts effortless, and has “blocks” to make it easy what today might take shortcodes, custom HTML, or “mystery meat” embed discovery.
sv_SE: Redigeraren kommer att sträva efter en ny upplevelse för hur man bygger en sida eller ett inlägg så att det blir enklare att skriva inlägg med rikt innehåll och där man använder ”block” för att enkelt skapa det som idag kan behöva kortkoder, anpassad html-kod eller ”hemliga ingredienser” för upptäckt av länkar till inbäddat material.

en: The goal of this new editor is to make adding rich content to WordPress simple and enjoyable. This whole post is composed of <em>pieces of content</em>—somewhat similar to LEGO bricks—that you can move around and interact with. Move your cursor around and you&#8217;ll notice the different blocks light up with outlines and arrows. Press the arrows to reposition blocks quickly, without fearing about losing things in the process of copying and pasting.
sv_SE: Målet för den nya redigeraren är att göra det enkelt och skojigt att lägga till rikt innehåll i WordPress. Hela inlägget består av <em>innehållsbitar</em>– ungefär som LEGO-bitar – som du kan flytta runt och interagera med. Om du flyttar din pekare märker du hur olika block markeras med ramar och pilar. Klicka på pilarna för att snabbt flytta blocken utan någon risk att förlora någonting medan du håller på att kopiera och klistra in.

en: The information corresponding to the source of the quote is a separate text field, similar to captions under images, so the structure of the quote is protected even if you select, modify, or remove the source. It&#8217;s always easy to add it back.
sv_SE: Hänvisningstexten om citatets upphovsman är ett separat textfält, på samma sätt som bildtexter under bilder, vilket gör att citatets struktur skyddas även om du markerar, modifierar eller tar bort uppgiften om upphovsmannen. Det är alltid enkelt att lägga in uppgiften igen.

en: The menu provided is not a valid menu.
sv_SE: Den angivna menyn är inte en giltig meny.

en: The offset number requested is larger than or equal to the number of available revisions.
sv_SE: Det efterfrågade offset-värdet är större än eller lika med antalet tillgängliga versioner.

en: The page number requested is larger than the number of pages available.
sv_SE: Antalet begärda sidor överskrider antalet tillgängliga sidor.

en: The pattern category slugs.
sv_SE: Mönstrens kategorislug.

en: The pattern content.
sv_SE: Mönstrets innehåll.

en: The pattern detailed description.
sv_SE: Mönstrets detaljerade beskrivning.

en: The pattern keywords.
sv_SE: Mönstrets nyckelord.

en: The pattern name.
sv_SE: Mönsternamnet.

en: The pattern title, in human readable format.
sv_SE: Blockrubriken, i mänskligt läsbart format.

en: The pattern viewport width for inserter preview.
sv_SE: Bredden på visningsområdet för mönster vid infogarförhandsgranskning.

en: The query argument must be an array or a tag name.
sv_SE: Argumentet för sökningen måste vara en array eller namnet på en etikett.

en: The slug of the template to get the fallback for
sv_SE: Sluggen till den malldel för vilken reserv ska hämtas

en: The template prefix for the created template. This is used to extract the main template type ex. in `taxonomy-books` we extract the `taxonomy`
sv_SE: Mallprefixet för den skapade mallen. Detta används för att extrahera huvudmalltypen, i ”taxonomy-books” extraherar vi exempelvis ”taxonomy”

en: The unique identifier for the Navigation Menu.
sv_SE: Den unika identifieraren för navigationsmenyn.

en: Theme not found.
sv_SE: Tema hittades inte.

en: There&#8217;s no content to show here yet.
sv_SE: Det finns inget innehåll att visa här än.

en: This content is password protected.
sv_SE: Detta innehåll är lösenordsskyddat.

en: Title for the global styles variation, as it exists in the database.
sv_SE: Rubrik på den globala stilvarianten, som den är angiven i databasen.

en: Title of the global styles variation.
sv_SE: Rubrik på den globala stilvarianten.

en: Too many bookmarks: cannot create any more.
sv_SE: För många bokmärken: kan inte skapa fler.

en: Too many calls to seek() - this can lead to performance issues.
sv_SE: För många anrop till funktionen seek(), vilket kan leda till låg prestanda.

en: Try selecting and removing or editing the caption, now you don&#8217;t have to be careful about selecting the image or other text by mistake and ruining the presentation.
sv_SE: Prova att markera och ta bort eller ändra bildtexten. Du behöver inte längre vara rädd för att råka markera bilden eller annan text av misstag och förstöra utseendet.

en: Unable to convert Classic Menu to blocks.
sv_SE: Kan inte konvertera klassisk meny till block.

en: Unique identifier for the revision.
sv_SE: Unikt ID för versionen.

en: Unknown bookmark name.
sv_SE: Okänt bokmärkesnamn.

en: Untitled post %d
sv_SE: Inlägg utan rubrik %d

en: Used as a fallback template for all pages when a more specific template is not defined.
sv_SE: Används som en reservmall för alla sidor när en mer specifik mall inte är definierad.

en: View Pattern
sv_SE: Visa mönster

en: View Patterns
sv_SE: Visa mönster

en: Visual Editing
sv_SE: Visuell redigering

en: Welcome to the Gutenberg Editor
sv_SE: Välkommen till Gutenberg-redigeraren

en: What you are reading now is a <strong>text block</strong> the most basic block of all. The text block has its own controls to be moved freely around the post...
sv_SE: Det du läser nu är ett <strong>textblock</strong>, det mest grundläggande blocket av alla. Textblocket har sina egna inställningar som gör att det fritt kan flyttas runt inom inlägget...

en: Where the pattern comes from e.g. core
sv_SE: Var mönstret kommer ifrån t.ex. kärna

en: Whether the V2 of the list block that uses inner blocks should be enabled.
sv_SE: Om V2 av listblocket (som möjliggör block-i-block) ska aktiveras.

en: Whether the V2 of the quote block that uses inner blocks should be enabled.
sv_SE: Om v2 av citatblock (som möjliggör block-i-block) ska aktiveras.

en: Widget types to hide from Legacy Widget block.
sv_SE: Widgettyper att dölja från äldre widgetblock.

en: You can build any block you like, static or dynamic, decorative or plain. Here&#8217;s a pullquote block:
sv_SE: Du kan bygga alla typer av block du känner för, statiska eller dynamiska, dekorativa eller enkla. Här är ett ”markerat citat”-block som kan lyfta fram ett citat ur din text:

en: You can change the amount of columns in your galleries by dragging a slider in the block inspector in the sidebar.
sv_SE: Du kan ändra antalet kolumner i dina gallerier med hjälp av ett skjutreglage i blockinspekteraren i sidopanelen.

en: Your %1$s file uses a dynamic value (%2$s) for the path at %3$s. However, the value at %3$s is also a dynamic value (pointing to %4$s) and pointing to another dynamic value is not supported. Please update %3$s to point directly to %4$s.
sv_SE: Din %1$s-fil använder ett dynamiskt värde (%2$s) för sökvägen vid %3$s. Värdet vid %3$s är dock även ett dynamiskt värde (som pekar på %4$s) och pekning på ett annat dynamiskt värde stöds inte. Uppdatera %3$s så att den pekar direkt mot %4$s.

en: Your comment is awaiting moderation.
sv_SE: Din kommentar inväntar granskning.

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
sv_SE: Din kommentar inväntar granskning. Detta är en förhandsgranskning. Din kommentar blir synlig när den har godkänts.

en: Zoomed out view
sv_SE: Utzoomad vy

en: [block rendering halted]
sv_SE: [blockvisning stoppades]

en: `experimental-link-color` is no longer supported. Use `link-color` instead.
sv_SE: `experimental-link-color` stöds inte längre. Använd `link-color` istället.

[ctx: block description]
en: A calendar of your site’s posts.
sv_SE: En kalender med inläggen på din webbplats.

[ctx: block description]
en: A cloud of your most used tags.
sv_SE: Ett moln med dina mest använda etiketter.

[ctx: block description]
en: A collection of blocks that allow visitors to get around your site.
sv_SE: En uppsättning block som låter besökare navigera till olika delar av webbplatsen.

[ctx: block description]
en: A single column within a columns block.
sv_SE: En enstaka kolumn inom ett block med kolumner.

[ctx: block description]
en: Add a block that displays content pulled from other sites, like Twitter or YouTube.
sv_SE: Lägg till ett block med innehåll som hämtas från andra webbplatser, såsom Twitter eller YouTube.

[ctx: block description]
en: Add a link to a downloadable file.
sv_SE: Lägg till en länk till en nedladdningsbar fil.

[ctx: block description]
en: Add a page, link, or another item to your navigation.
sv_SE: Lägg till en sida, länk eller ett annat objekt till din navigation.

[ctx: block description]
en: Add a submenu to your navigation.
sv_SE: Lägg till en undermeny i din navigering.

[ctx: block description]
en: Add a user’s avatar.
sv_SE: Lägg till en användares profilbild.

[ctx: block description]
en: Add an image or video with a text overlay.
sv_SE: Lägg till en bild eller videoklipp med ett textöverlägg.

[ctx: block description]
en: Add custom HTML code and preview it as you edit.
sv_SE: Lägg till anpassad HTML-kod och förhandsgranska det när du redigerar.

[ctx: block description]
en: Add text that respects your spacing and tabs, and also allows styling.
sv_SE: Lägg in text som respekterar dina mellanrum och tabbtecken, och samtidigt kan formateras.

[ctx: block description]
en: Add the date of this post.
sv_SE: Lägg till datumet för det här inlägget.

[ctx: block description]
en: Add white space between blocks and customize its height.
sv_SE: Lägg in ett tomt utrymme mellan block och anpassa dess höjd.

[ctx: block description]
en: An advanced block that allows displaying post comments using different visual configurations.
sv_SE: Ett avancerat block som gör det möjligt att visa inläggskommentarer med olika visuella konfigurationer.

[ctx: block description]
en: An advanced block that allows displaying post types based on different query parameters and visual configurations.
sv_SE: Ett avancerat block som gör det möjligt att visa inläggstyper baserat på olika frågeparametrar och visuella konfigurationer.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to display a comment, like the title, date, author, avatar and more.
sv_SE: Innehåller blockelementen som används för att visa en kommentar, som rubriken, datumet, författaren, profilbilden och mer.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render a post, like the title, date, featured image, content or excerpt, and more.
sv_SE: Innehåller blockelementen som används för att återge ett inlägg, som rubriken, datumet, den utvalda bilden, innehållet eller utdraget och mer.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render content when no query results are found.
sv_SE: Innehåller de blockelement som används för att visa innehållet om databasfrågan gav ett tomt svar.

[ctx: block description]
en: Content before this block will be shown in the excerpt on your archives page.
sv_SE: Innehållet fram till detta block kommer att visas i utdraget på din arkivsida.

[ctx: block description]
en: Create a break between ideas or sections with a horizontal separator.
sv_SE: Skapa en avgränsning mellan olika idéer eller sektioner med en horisontell avgränsare.

[ctx: block description]
en: Create a bulleted or numbered list.
sv_SE: Skapa en punktlista eller en numrerad lista.

[ctx: block description]
en: Create a link that always points to the homepage of the site. Usually not necessary if there is already a site title link present in the header.
sv_SE: Skapa en länk som alltid pekar till startsidan för webbplatsen. Vanligtvis är inte det nödvändigt om det redan finns en webbplatsrubrik med länk i sidhuvudet.

[ctx: block description]
en: Create a list item.
sv_SE: Skapa ett listobjekt.

[ctx: block description]
en: Create and save content to reuse across your site. Update the pattern, and the changes apply everywhere it’s used.
sv_SE: Skapa och spara innehåll för att återanvända på din webbplats. Uppdatera mönstret och ändringarna tillämpas överallt där det används.

[ctx: block description]
en: Create structured content in rows and columns to display information.
sv_SE: Skapa strukturerat innehåll i rader och kolumner för att visa information.

[ctx: block description]
en: Describe in a few words what the site is about. The tagline can be used in search results or when sharing on social networks even if it’s not displayed in the theme design.
sv_SE: Beskriv med några ord vad webbplatsen handlar om. Slogan kan användas i sökresultat eller vid delning på sociala nätverk även om den inte visas i temadesignen.

[ctx: block description]
en: Display a date archive of your posts.
sv_SE: Visa ett datumarkiv på dina inlägg.

[ctx: block description]
en: Display a legacy widget.
sv_SE: Visa en widget av äldre typ.

[ctx: block description]
en: Display a list of all categories.
sv_SE: Visa en lista på alla kategorier.

[ctx: block description]
en: Display a list of all pages.
sv_SE: Visa en lista över alla sidor.

[ctx: block description]
en: Display a list of your most recent comments.
sv_SE: Visa en lista över dina senaste kommentarer.

[ctx: block description]
en: Display a list of your most recent posts.
sv_SE: Visa en lista över dina senaste inlägg.

[ctx: block description]
en: Display a post's comments count.
sv_SE: Visa antalet kommentarer för ett inlägg.

[ctx: block description]
en: Display a post's comments form.
sv_SE: Visa ett inläggs kommentarsformulär.

[ctx: block description]
en: Display a post's featured image.
sv_SE: Visa ett inläggs utvalda bild.

[ctx: block description]
en: Display an icon linking to a social media profile or site.
sv_SE: Visa en ikon som länkar till en social medieprofil eller webbplats.

[ctx: block description]
en: Display an image to represent this site. Update this block and the changes apply everywhere.
sv_SE: Visa en bild för att representera denna webbplats. Uppdatera detta block så tillämpas ändringarna överallt.

[ctx: block description]
en: Display code snippets that respect your spacing and tabs.
sv_SE: Visa programkodsutdrag som respekterar dina mellanslag och tabbtecken.

[ctx: block description]
en: Display content in multiple columns, with blocks added to each column.
sv_SE: Visa innehåll i flera kolumner, med block inlagda i varje kolumn.

[ctx: block description]
en: Display entries from any RSS or Atom feed.
sv_SE: Visa inlägg från valfritt RSS- eller Atom-webbflöde.

[ctx: block description]
en: Display icons linking to your social media profiles or sites.
sv_SE: Visa ikonernas länkar till dina sociala medieprofiler eller webbplatser.

[ctx: block description]
en: Display multiple images in a rich gallery.
sv_SE: Visa flera bilder i ett fullödigt galleri.

[ctx: block description]
en: Display post author details such as name, avatar, and bio.
sv_SE: Visa detaljer om inläggsförfattaren som namn, profilbild och biografi.

[ctx: block description]
en: Display the description of categories, tags and custom taxonomies when viewing an archive.
sv_SE: Visa beskrivningen av kategorier, etiketter och anpassade taxonomier när ett arkiv visas.

[ctx: block description]
en: Display the excerpt.
sv_SE: Visa utdraget.

[ctx: block description]
en: Display the query title.
sv_SE: Visa frågerubriken.

[ctx: block description]
en: Displays a link to edit the comment in the WordPress Dashboard. This link is only visible to users with the edit comment capability.
sv_SE: Visar en länk för att redigera kommentaren i WordPress adminpanel. Länken är endast synlig för användare med behörighet att redigera kommentarer.

[ctx: block description]
en: Displays a link to reply to a comment.
sv_SE: Visar en länk till svara på en kommentar.

[ctx: block description]
en: Displays a list of page numbers for comments pagination.
sv_SE: Visar en lista med sidnummer för kommentarers sidonumrering.

[ctx: block description]
en: Displays a list of page numbers for pagination
sv_SE: Visar en lista med sidnummer för sidindelning

[ctx: block description]
en: Displays a page inside a list of all pages.
sv_SE: Visar en sida inuti en lista över alla sidor.

[ctx: block description]
en: Displays a paginated navigation to next/previous set of comments, when applicable.
sv_SE: Visar vid behov sidindelad navigering till nästa/föregående uppsättning kommentarer.

[ctx: block description]
en: Displays a paginated navigation to next/previous set of posts, when applicable.
sv_SE: Visar en sidindelad navigering till nästa/föregående uppsättning inlägg, om tillämpligt.

[ctx: block description]
en: Displays a title with the number of comments
sv_SE: Visar en rubrik med antalet kommentarer

[ctx: block description]
en: Displays the contents of a comment.
sv_SE: Visar innehållet av en kommentar.

[ctx: block description]
en: Displays the contents of a post or page.
sv_SE: Visar ett inläggs eller en sidas innehåll.

[ctx: block description]
en: Displays the date on which the comment was posted.
sv_SE: Visar datumet då kommentaren publicerades.

[ctx: block description]
en: Displays the link of a post, page, or any other content-type.
sv_SE: Visar länken för ett inlägg, sida eller någon annan typ av innehåll.

[ctx: block description]
en: Displays the link to the current post comments.
sv_SE: Visar länken till det nuvarande inläggets kommentarer.

[ctx: block description]
en: Displays the name of the author of the comment.
sv_SE: Visar namnet på författaren till kommentaren.

[ctx: block description]
en: Displays the name of this site. Update the block, and the changes apply everywhere it’s used. This will also appear in the browser title bar and in search results.
sv_SE: Visar namnet på denna webbplats. Uppdatera blocket och ändringarna tillämpas överallt där det används. Detta kommer också att visas i webbläsarens namnlist och i sökresultaten.

[ctx: block description]
en: Displays the next comment's page link.
sv_SE: Visar länken till nästa kommentarssida.

[ctx: block description]
en: Displays the next or previous post link that is adjacent to the current post.
sv_SE: Visar nästa eller föregående inläggslänk som ligger intill det nuvarande inlägget.

[ctx: block description]
en: Displays the next posts page link.
sv_SE: Visar länk till nästa sida för inlägg.

[ctx: block description]
en: Displays the previous comment's page link.
sv_SE: Visar länken till föregående kommentarssida.

[ctx: block description]
en: Displays the previous posts page link.
sv_SE: Visar länk till föregående sida för inlägg.

[ctx: block description]
en: Displays the title of a post, page, or any other content-type.
sv_SE: Visar rubriken för ett inlägg, sida eller någon annan typ av innehåll.

[ctx: block description]
en: Edit the different global regions of your site, like the header, footer, sidebar, or create your own.
sv_SE: Redigera de olika globala områdena på din webbplats, som sidhuvud, sidfot och sidopanel, eller skapa din egen.

[ctx: block description]
en: Embed a simple audio player.
sv_SE: Bädda in en enkel ljudspelare.

[ctx: block description]
en: Embed a video from your media library or upload a new one.
sv_SE: Bädda in ett videoklipp från ditt mediabibliotek eller ladda upp ett nytt.

[ctx: block description]
en: Gather blocks in a layout container.
sv_SE: Samla block i en layoutbehållare.

[ctx: block description]
en: Give quoted text visual emphasis. "In quoting others, we cite ourselves." — Julio Cortázar
sv_SE: Framhäv ett citat visuellt. ”När vi citerar andra, citerar vi oss själva.” — Julio Cortázar

[ctx: block description]
en: Give special visual emphasis to a quote from your text.
sv_SE: Ge särskild visuell betoning på ett citat från din text.

[ctx: block description]
en: Help visitors find your content.
sv_SE: Hjälp besökare att hitta ditt innehåll.

[ctx: block description]
en: Hide and show additional content.
sv_SE: Dölj och visa ytterligare innehåll.

[ctx: block description]
en: Insert additional custom elements with a WordPress shortcode.
sv_SE: Lägg in andra anpassade element med hjälp av en WordPress-kortkod.

[ctx: block description]
en: Insert an image to make a visual statement.
sv_SE: Lägg in en bild för att berätta visuellt.

[ctx: block description]
en: Insert poetry. Use special spacing formats. Or quote song lyrics.
sv_SE: Lägg in poesi. Använd specialformat för radavstånd. Eller citera några rader ur en sångtext.

[ctx: block description]
en: Introduce new sections and organize content to help visitors (and search engines) understand the structure of your content.
sv_SE: Introducera nya sektioner och organisera innehåll för att hjälpa besökare (och sökmotorer) att förstå strukturen på ditt innehåll.

[ctx: block description]
en: Post terms.
sv_SE: Inläggstermer.

[ctx: block description]
en: Prompt visitors to take action with a button-style link.
sv_SE: Uppmana besökarna att göra något med hjälp av en länk i knappformat.

[ctx: block description]
en: Prompt visitors to take action with a group of button-style links.
sv_SE: Uppmana besökarna att göra något med hjälp av en grupp länkar, utformade som knappar.

[ctx: block description]
en: Separate your content into a multi-page experience.
sv_SE: Dela upp ditt innehåll till en upplevelse som sträcker sig över flera sidor.

[ctx: block description]
en: Set media and words side-by-side for a richer layout.
sv_SE: Placera media och ord vid sidan av varandra för rikare layout.

[ctx: block description]
en: Show a block pattern.
sv_SE: Visa ett blockmönster.

[ctx: block description]
en: Show login & logout links.
sv_SE: Visa länkar för in- och utloggning.

[ctx: block description]
en: Show minutes required to finish reading the post.
sv_SE: Visa minuter som krävs för att läsa klart inlägget.

[ctx: block description]
en: Start with the basic building block of all narrative.
sv_SE: Starta med den grundläggande byggstenen för alla berättelser.

[ctx: block description]
en: Summarize your post with a list of headings. Add HTML anchors to Heading blocks to link them here.
sv_SE: Sammanfatta ditt inlägg med en rubriklista. Lägg in HTML-länkmål till rubrikblock för att länka till dem härifrån.

[ctx: block description]
en: The author biography.
sv_SE: Författarbiografin.

[ctx: block description]
en: The author name.
sv_SE: Författarens namn.

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Avatar block instead.
sv_SE: Detta block är taget ur bruk. Använd blocket ”Profilbild” i stället.

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Columns block instead.
sv_SE: Detta block är taget ur bruk. Använd blocket ”Kolumner” i stället.

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Comments block instead.
sv_SE: Detta block är taget ur bruk. Använd blocket ”Kommentarer” i stället.

[ctx: block description]
en: Use the classic WordPress editor.
sv_SE: Använd den klassiska WordPress-redigeraren.

[ctx: block description]
en: Your site doesn’t include support for this block.
sv_SE: Din webbplats inkluderar inte stöd för detta block.

[ctx: block keyword]
en: archive
sv_SE: arkiv

[ctx: block keyword]
en: blockquote
sv_SE: framhävt citat

[ctx: block keyword]
en: bullet list
sv_SE: punktlista

[ctx: block keyword]
en: cite
sv_SE: citera

[ctx: block keyword]
en: container
sv_SE: behållare

[ctx: block keyword]
en: description
sv_SE: beskrivning

[ctx: block keyword]
en: disclosure
sv_SE: avslöjande

[ctx: block keyword]
en: divider
sv_SE: avdelare

[ctx: block keyword]
en: document
sv_SE: dokument

[ctx: block keyword]
en: document outline
sv_SE: dokumentöversikt

[ctx: block keyword]
en: download
sv_SE: ladda ner

[ctx: block keyword]
en: embed
sv_SE: bädda in

[ctx: block keyword]
en: feed
sv_SE: webbflöde

[ctx: block keyword]
en: find
sv_SE: hitta

[ctx: block keyword]
en: form
sv_SE: formulär

[ctx: block keyword]
en: hide
sv_SE: dölj

[ctx: block keyword]
en: horizontal-line
sv_SE: horisontell-linje

[ctx: block keyword]
en: image
sv_SE: bild

[ctx: block keyword]
en: images
sv_SE: bilder

[ctx: block keyword]
en: link
sv_SE: länk

[ctx: block keyword]
en: links
sv_SE: länkar

[ctx: block keyword]
en: login
sv_SE: logga in

[ctx: block keyword]
en: logout
sv_SE: logga ut

[ctx: block keyword]
en: menu
sv_SE: meny

[ctx: block keyword]
en: movie
sv_SE: film

[ctx: block keyword]
en: music
sv_SE: musik

[ctx: block keyword]
en: next page
sv_SE: nästa sida

[ctx: block keyword]
en: numbered list
sv_SE: numrerad lista

[ctx: block keyword]
en: ordered list
sv_SE: sorterad lista

[ctx: block keyword]
en: page
sv_SE: sida

[ctx: block keyword]
en: pagination
sv_SE: sidonumrering

[ctx: block keyword]
en: photo
sv_SE: foto

[ctx: block keyword]
en: photos
sv_SE: foton

[ctx: block keyword]
en: picture
sv_SE: bild

[ctx: block keyword]
en: poem
sv_SE: dikt

[ctx: block keyword]
en: poetry
sv_SE: poesi

[ctx: block keyword]
en: posts
sv_SE: inlägg

[ctx: block keyword]
en: read more
sv_SE: läs mer

[ctx: block keyword]
en: recent comments
sv_SE: senaste kommentarerna

[ctx: block keyword]
en: recent posts
sv_SE: senaste inläggen

[ctx: block keyword]
en: recording
sv_SE: inspelning

[ctx: block keyword]
en: references
sv_SE: referenser

[ctx: block keyword]
en: reusable
sv_SE: återanvändbart

[ctx: block keyword]
en: row
sv_SE: rad

[ctx: block keyword]
en: section
sv_SE: sektion

[ctx: block keyword]
en: sound
sv_SE: ljud

[ctx: block keyword]
en: subtitle
sv_SE: underrubrik

[ctx: block keyword]
en: summary
sv_SE: sammanfattning

[ctx: block keyword]
en: title
sv_SE: rubrik

[ctx: block keyword]
en: video
sv_SE: videoklipp

[ctx: block keyword]
en: wrapper
sv_SE: omslag

[ctx: block style label]
en: Default
sv_SE: Standard

[ctx: block style label]
en: Dots
sv_SE: Punkter

[ctx: block style label]
en: Fill
sv_SE: Fyll

[ctx: block style label]
en: Logos Only
sv_SE: Endast loggor

[ctx: block style label]
en: Outline
sv_SE: Markera ytterkanter

[ctx: block style label]
en: Pill Shape
sv_SE: Pillerform

[ctx: block style label]
en: Plain
sv_SE: Enkel

[ctx: block style label]
en: Rounded
sv_SE: Rundade hörn

[ctx: block style label]
en: Stripes
sv_SE: Ränder

[ctx: block style label]
en: Wide Line
sv_SE: Bred linje

[ctx: block title]
en: Archives
sv_SE: Arkiv

[ctx: block title]
en: Audio
sv_SE: Ljud

[ctx: block title]
en: Avatar
sv_SE: Profilbild

[ctx: block title]
en: Button
sv_SE: Knapp

[ctx: block title]
en: Buttons
sv_SE: Knappar

[ctx: block title]
en: Calendar
sv_SE: Kalender

[ctx: block title]
en: Categories List
sv_SE: Kategorilista

[ctx: block title]
en: Classic
sv_SE: Klassisk

[ctx: block title]
en: Code
sv_SE: Kod

[ctx: block title]
en: Column
sv_SE: Kolumn

[ctx: block title]
en: Columns
sv_SE: Kolumner

[ctx: block title]
en: Comment Author Avatar (deprecated)
sv_SE: Profilbild för kommentarsförfattare (taget ur bruk)

[ctx: block title]
en: Comment Author Name
sv_SE: Kommentarsförfattarens namn

[ctx: block title]
en: Comment Content
sv_SE: Kommentarens innehåll

[ctx: block title]
en: Comment Date
sv_SE: Kommentarens datum

[ctx: block title]
en: Comment Edit Link
sv_SE: Länk för att redigera kommentar

[ctx: block title]
en: Comment Reply Link
sv_SE: Länk för att svara på en kommentar

[ctx: block title]
en: Comment Template
sv_SE: Mall för kommentar

[ctx: block title]
en: Comments
sv_SE: Kommentarer

[ctx: block title]
en: Comments Next Page
sv_SE: Nästa sida med kommentarer

[ctx: block title]
en: Comments Page Numbers
sv_SE: Sidnummer med kommentarer

[ctx: block title]
en: Comments Pagination
sv_SE: Paginering för kommentarer

[ctx: block title]
en: Comments Previous Page
sv_SE: Föregående sida med kommentarer

[ctx: block title]
en: Comments Title
sv_SE: Kommentarsrubrik

[ctx: block title]
en: Cover
sv_SE: Omslag

[ctx: block title]
en: Custom HTML
sv_SE: Anpassad HTML

[ctx: block title]
en: Custom Link
sv_SE: Anpassad länk

[ctx: block title]
en: Details
sv_SE: Detaljer

[ctx: block title]
en: Embed
sv_SE: Bädda in

[ctx: block title]
en: Excerpt
sv_SE: Utdrag

[ctx: block title]
en: File
sv_SE: Fil

[ctx: block title]
en: Footnotes
sv_SE: Fotnoter

[ctx: block title]
en: Gallery
sv_SE: Galleri

[ctx: block title]
en: Group
sv_SE: Grupp

[ctx: block title]
en: Heading
sv_SE: Rubrik

[ctx: block title]
en: Home Link
sv_SE: Hem-länk

[ctx: block title]
en: Image
sv_SE: Bild

[ctx: block title]
en: Latest Comments
sv_SE: Senaste kommentarerna

[ctx: block title]
en: Latest Posts
sv_SE: Senaste inläggen

[ctx: block title]
en: Legacy Widget
sv_SE: Äldre widget

[ctx: block title]
en: List
sv_SE: Lista

[ctx: block title]
en: List item
sv_SE: Listobjekt

[ctx: block title]
en: Login/out
sv_SE: Logga in/ut

[ctx: block title]
en: Media & Text
sv_SE: Media och text

[ctx: block title]
en: More
sv_SE: Mer

[ctx: block title]
en: Navigation
sv_SE: Navigering

[ctx: block title]
en: Next Page
sv_SE: Nästa sida

[ctx: block title]
en: No results
sv_SE: Inga resultat

[ctx: block title]
en: Page Break
sv_SE: Sidbrytning

[ctx: block title]
en: Page List
sv_SE: Sidlista

[ctx: block title]
en: Page List Item
sv_SE: Listobjekt för sida

[ctx: block title]
en: Page Numbers
sv_SE: Sidnummer

[ctx: block title]
en: Pagination
sv_SE: Sidonumrering

[ctx: block title]
en: Paragraph
sv_SE: Stycke

[ctx: block title]
en: Pattern
sv_SE: Mönster

[ctx: block title]
en: Pattern placeholder
sv_SE: Mönsterplatshållare

[ctx: block title]
en: Post Author
sv_SE: Inläggsförfattare

[ctx: block title]
en: Post Author Biography
sv_SE: Inläggsförfattarens biografi

[ctx: block title]
en: Post Author Name
sv_SE: Inläggsförfattarens namn

[ctx: block title]
en: Post Comment (deprecated)
sv_SE: Publicera kommentar (föråldrad)

[ctx: block title]
en: Post Comments Count
sv_SE: Antal inläggskommentarer

[ctx: block title]
en: Post Comments Form
sv_SE: Formulär för inläggskommentarer

[ctx: block title]
en: Post Comments Link
sv_SE: Länk till inläggskommenterarer

[ctx: block title]
en: Post Content
sv_SE: Inläggsinnehåll

[ctx: block title]
en: Post Date
sv_SE: Inläggsdatum

[ctx: block title]
en: Post Featured Image
sv_SE: Utvald bild för inlägg

[ctx: block title]
en: Post Navigation Link
sv_SE: Länk för inläggsnavigering

[ctx: block title]
en: Post Template
sv_SE: Inläggsmall

[ctx: block title]
en: Post Terms
sv_SE: Inläggstermer

[ctx: block title]
en: Preformatted
sv_SE: Förformaterad

[ctx: block title]
en: Previous Page
sv_SE: Föregående sida

[ctx: block title]
en: Pullquote
sv_SE: Framhävt citat

[ctx: block title]
en: Query Loop
sv_SE: Fråge-loop

[ctx: block title]
en: Query Title
sv_SE: Frågerubrik

[ctx: block title]
en: Quote
sv_SE: Citat

[ctx: block title]
en: Read More
sv_SE: Läs mer

[ctx: block title]
en: Search
sv_SE: Sök

[ctx: block title]
en: Separator
sv_SE: Avgränsare

[ctx: block title]
en: Shortcode
sv_SE: Kortkod

[ctx: block title]
en: Site Logo
sv_SE: Webbplatslogga

[ctx: block title]
en: Site Tagline
sv_SE: Webbplatsslogan

[ctx: block title]
en: Site Title
sv_SE: Webbplats­rubrik

[ctx: block title]
en: Social Icon
sv_SE: Social ikon

[ctx: block title]
en: Social Icons
sv_SE: Sociala ikoner

[ctx: block title]
en: Spacer
sv_SE: Distanselement

[ctx: block title]
en: Submenu
sv_SE: Undermeny

[ctx: block title]
en: Table
sv_SE: Tabell

[ctx: block title]
en: Table of Contents
sv_SE: Innehållsförteckning

[ctx: block title]
en: Tag Cloud
sv_SE: Etikettmoln

[ctx: block title]
en: Template Part
sv_SE: Malldel

[ctx: block title]
en: Term Description
sv_SE: Termbeskrivning

[ctx: block title]
en: Text Columns (deprecated)
sv_SE: Textkolumner (taget ur bruk)

[ctx: block title]
en: Time To Read
sv_SE: Lästid

[ctx: block title]
en: Title
sv_SE: Rubrik

[ctx: block title]
en: Unsupported
sv_SE: Stöds ej

[ctx: block title]
en: Verse
sv_SE: Vers

en: by %s
sv_SE: av %s

en: https://wordpress.org/support/forums/
sv_SE: https://sv.wordpress.org/support/forums/

[ctx: label before the title of the next post]
en: Next:
sv_SE: Nästa:

[ctx: label before the title of the previous post]
en: Previous:
sv_SE: Föregående:

[ctx: label for next post link]
en: Next
sv_SE: Nästa

[ctx: label for previous post link]
en: Previous
sv_SE: Föregående

[ctx: post type general name]
en: Patterns
sv_SE: Mönster

[ctx: post type singular name]
en: Pattern
sv_SE: Mönster

[ctx: theme]
en: Live Preview %s
sv_SE: Förhandsgranskning live av %s

en: untitled post %s
sv_SE: inlägg utan rubrik %s
