Plugins - WordPress.com Editing Toolkit - Stable (latest release) - en to tr translation catalogue (106 entries)

note: translators: %s - documentation URL.
en: Your site includes <a href="%s" target="_blank">customized styles</a> that are only visible to visitors after upgrading to the Personal plan or higher.
tr: Siteniz, yalnızca Kişisel veya daha yüksek bir pakete yükselttikten sonra ziyaretçiler tarafından görülebilen <a href="%s" target="_blank">özelleştirilmiş stiller</a> içeriyor.

en: Image Gallery
tr: Görsel Galerisi

en: Remove custom styles
tr: Özel stilleri kaldır

en: Customize
tr: Özelleştir

en: Customize your domain
tr: Alan adınızı özelleştirin

en: Upgrade now
tr: Hemen yükseltin

en: Upgrade required
tr: Yükseltme gerekiyor

en: Upgrade
tr: Yükselt

note: translators: %s - documentation URL.
en: Your site includes <a href="%s" target="_blank">customized styles</a> that are only visible to visitors after upgrading to the Premium plan or higher.
tr: Siteniz, yalnızca Premium veya daha yüksek bir pakete yükselttikten sonra ziyaretçiler tarafından görülebilen <a href="%s" target="_blank">özelleştirilmiş stiller</a> içeriyor.

en: Scheduled
tr: Zamanlandı

en: Draft
tr: Taslak

en: Jetpack donations is disabled in favour of Newspack donations.
tr: Jetpack bağışları, Newspack bağışları için devre dışı bırakıldı.

en: Preview custom styles
tr: Özel stilleri önizle

en: Feel free to keep editing your homepage, or continue and launch your site.
tr: Ana sayfanızı düzenlemeye devam etmekten çekinmeyin veya devam edin ve web sitenizi başlatın.

en: Continue and launch
tr: Devam edin ve başlatın

en: Keep editing
tr: Düzenlemeye devam et

en: Your user is not permitted to access this resource.
tr: Kullanıcınızın bu kaynağa erişim izni yok.

en: Congrats! Premium blocks are now available to use.
tr: Tebrikler! Premium bloklar artık kullanılabilir.

en: View your product
tr: Ürününüzü görüntüleyin

en: Preview your product on your site before launching and sharing with others.
tr: Lansmandan ve başkalarıyla paylaşmadan önce ürününüzü sitenizde önizleyin.

en: You've added your first product!
tr: İlk ürününüzü eklediniz!

en: Add a post title
tr: Bir yazı başlığı ekle

en: Start writing or type '/' to insert a block
tr: Bir blok eklemek için yazmaya başlayın ya da '/' yazın.

en: Fonts
tr: Yazı Tipleri

note: Translators: This is a link which opens the block editor, and then opens the global styles sidebar.
en: Click here to open the Block Editor and change your fonts.
tr: Blok Düzenleyiciyi açmak ve yazı tiplerinizi değiştirmek için buraya tıklayın.

note: Translators: This is a link which opens: https://wordpress.com/support/custom-fonts/#changing-fonts-with-global-styles.
en: Learn more about changing fonts using Global Styles.
tr: Genel Stiller'i kullanarak yazı tiplerini değiştirme ile ilgili daha fazla bilgi edinin.

en: You can change your fonts using Global Styles, which can be found in the Block Editor.
tr: Blok Düzenleyici'de bulunan Genel Stiller'i kullanarak yazı tiplerinizi değiştirebilirsiniz.

en: Text
tr: Metin

en: Continue editing
tr: Düzenlemeye devam et

en: Current
tr: Geçerli

en: Quotes
tr: Alıntılar

note: Plugin Name of the plugin
en: WordPress.com Editing Toolkit
tr: WordPress.com Düzenleme Araç Seti

note: translators: link to documentation
en: Account ID <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a>:
tr: Hesap kimliği <a href="%s" target="_blank">(talimatlar)</a>:

note: translators: %1$s - URL to manage the widget, %2$s - documentation URL.
en: You need to enter your numeric account ID and UUID for the <a href="%1$s">Mailerlite Widget</a> to work correctly. <a href="%2$s" target="_blank">Full instructions</a>.
tr: <a href="%1$s">Mailerlite Pencere Öğesi</a>’nin doğru çalışması için sayısal hesap kimliğinizi ve UUID’nizi girmeniz gerekiyor. <a href="%2$s" target="_blank">Yönergelerin tümü</a>.

en: Display Mailerlite subscriber popup
tr: Mailerlite abone açılır penceresini göster

en: Mailerlite subscriber popup
tr: Mailerlite abone açılır penceresi

en: Play Slideshow
tr: Slayt Gösterisini Oynat

en: Pause Slideshow
tr: Slayt Gösterisini Duraklat

en: Previous Slide
tr: Önceki Slayt

en: Next Slide
tr: Sonraki Slayt

note: translators: %d: Slide number.
en: Go to slide %d
tr: %d numaralı slayta git

en: Common
tr: Genel

en: Blank
tr: Boş

en: Load more posts
tr: Daha fazla gönderi yükle

note: translators: separates last two sponsor names; needs a space on either side.
en:  and
tr:  ve

en: Blog Posts
tr: Blog Gönderileri

[ctx: post author]
en:  and
tr:  ve

[ctx: post author]
en: by
tr: yazan:

en: Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.
tr: Bir yanlışlık oldu. Lütfen sayfayı yenileyin ve/veya tekrar deneyin.

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: WordPress Icon
tr: WordPress Simgesi

en: Proudly powered by WordPress
tr: WordPress gururla sunar

en: Footer
tr: Alt Bilgi

en: Header
tr: Üst Bilgi

en: collapsed
tr: daraltılmış

en: expanded
tr: genişletilmiş

en: Menu
tr: Menü

[ctx: Default page title]
en: Contact
tr: İletişim

[ctx: Default page title]
en: About
tr: Hakkında

en: Invalid parent type.
tr: Geçersiz üst tür.

en: No templates available. Skipped showing modal window with template selection.
tr: Şablon yok. Şablon seçimiyle kalıcı pencere gösterimi atlandı.

en: No data received from the vertical API. Skipped showing modal window with template selection.
tr: Dikey API’den veri alınamadı. Şablon seçimiyle kalıcı pencere gösterimi atlandı.

en: Back to template part types
tr: Şablon bölümü türlerine dön

en: No template part types found.
tr: Şablon bölümü türü bulunamadı.

en: Search Template Part Types
tr: Şablon Bölümü Türü Ara

en: Parent Template Part Type:
tr: Üst Şablon Bölümü Türü:

en: Parent Template Part Type
tr: Üst Şablon Bölümü Türü

en: New Template Part Type
tr: Yeni Şablon Bölümü Türü

en: Add New Template Part Type
tr: Yeni Şablon Bölümü Türü Ekle

en: Update Template Part Type
tr: Şablon Bölümü Türünü Güncelle

en: View Template Part Type
tr: Şablon Bölümü Türünü Görüntüle

en: Edit Template Part Type
tr: Şablon Bölümü Türünü Düzenle

en: All Template Part Types
tr: Tüm Şablon Bölümü Türleri

[ctx: admin menu]
en: Template Part Types
tr: Şablon Bölümü Türleri

[ctx: taxonomy singular name]
en: Template Part Type
tr: Şablon Bölümü Türü

[ctx: taxonomy general name]
en: Template Part Types
tr: Şablon Bölümü Türleri

en: Template part updated.
tr: Şablon bölümü güncellendi.

en: Template part scheduled.
tr: Şablon bölümü zamanlandı.

en: Template part reverted to draft.
tr: Şablon bölümü taslak durumuna geri çevrildi.

en: Template part published privately.
tr: Şablon bölümü özel olarak yayımlandı.

en: Template part published.
tr: Şablon bölümü yayımlandı.

en: Template parts list
tr: Şablon bölümleri listesi

en: Template parts list navigation
tr: Şablon bölümleri listesinde gezinme

en: Filter template parts list
tr: Şablon bölümleri listesini filtrele

en: No template parts found in Trash.
tr: Çöpte şablon bölümü bulunamadı.

en: No template parts found.
tr: Şablon bölümü bulunamadı.

en: Search Template Parts
tr: Şablon Bölümleri Ara

en: All Template Parts
tr: Tüm Şablon Bölümleri

en: View Template Part
tr: Şablon Bölümünü Görüntüle

en: Edit Template Part
tr: Şablon Bölümünü Düzenle

en: New Template Part
tr: Yeni Şablon Bölümü

en: Add New Template Part
tr: Yeni Şablon Bölümü Ekle

[ctx: add new on admin bar]
en: Template Part
tr: Şablon Bölümü

[ctx: admin menu]
en: Template Parts
tr: Şablon Bölümleri

[ctx: post type singular name]
en: Template Part
tr: Şablon Bölümü

[ctx: post type general name]
en: Template Parts
tr: Şablon Bölümleri

[ctx: Template]
en: Add New
tr: Yeni Ekle

en: Read more
tr: Devamını oku

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
tr: %s gönderisini okumaya devam edin

en: Edit
tr: Düzenle

[ctx: designating the post author (eg: by John Doe]
en: by
tr: yazan:

en: Featured
tr: Öne çıkan

en: View all posts
tr: Tüm gönderileri görüntüle

note: translators: 1: link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
tr: İlk gönderinizi yayımlamaya hazır mısınız? <a href="%1$s">Buradan başlayın</a>.

en: There are currently no posts to display.
tr: Şu anda görüntülenecek gönderi bulunamadı.

note: Description of the plugin
en: Enhances your page creation workflow within the Block Editor.
tr: Blok Düzenleyici içindeki sayfa oluşturma iş akışınızı geliştirir.
