Plugins - WordPress.com Editing Toolkit - Stable (latest release) - en to ru translation catalogue (107 entries)

note: translators: %s - documentation URL.
en: Your site includes <a href="%s" target="_blank">customized styles</a> that are only visible to visitors after upgrading to the Personal plan or higher.
ru: На вашем сайте есть <a href="%s" target="_blank">настраиваемые стили</a>, которые будут видны посетителям только после перехода на тарифный план Personal или выше.

en: Image Gallery
ru: Галерея изображений

en: Remove custom styles
ru: Удалить пользовательские стили

en: Customize
ru: Настроить

en: Customize your domain
ru: Настройте домен

en: Upgrade now
ru: Обновить сейчас

en: Upgrade required
ru: Требуется обновление тарифа

en: Upgrade
ru: Платная услуга

note: translators: %s - documentation URL.
en: Your site includes <a href="%s" target="_blank">customized styles</a> that are only visible to visitors after upgrading to the Premium plan or higher.
ru: Ваш сайт включает в себя <a href="%s" target="_blank">настраиваемые стили</a>, которые будут видны посетителям только после перехода на тарифный план Premium или более высокий.

en: Scheduled
ru: Запланировано

en: Draft
ru: Черновик

en: Jetpack donations is disabled in favour of Newspack donations.
ru: Пожертвования Jetpack отключены в пользу пожертвований Newspack.

en: Preview custom styles
ru: Предварительный просмотр пользовательских стилей

en: Feel free to keep editing your homepage, or continue and launch your site.
ru: Оставайтесь в режиме редактирования вашей домашней странички либо продолжите и запустите сайт.

en: Continue and launch
ru: Продолжить и запустить

en: Keep editing
ru: Продолжить редактирование

en: You’ve added your first video!
ru: Вы добавили первое видео!

en: Your user is not permitted to access this resource.
ru: Вашему пользователю запрещён доступ к этому ресурсу.

en: Congrats! Premium blocks are now available to use.
ru: Поздравляем! Блоки Premium теперь доступны для использования.

en: View your product
ru: Просмотреть товар

en: Preview your product on your site before launching and sharing with others.
ru: Просмотрите товар на сайте, перед тем как выпустить его и показать другим.

en: You've added your first product!
ru: Вы добавили свой первый товар!

en: Add a post title
ru: Добавить заголовок записи

en: Start writing or type '/' to insert a block
ru: Начните писать или введите "/" для вставки блока

en: Fonts
ru: Шрифты

note: Translators: This is a link which opens the block editor, and then opens the global styles sidebar.
en: Click here to open the Block Editor and change your fonts.
ru: Нажмите здесь, чтобы открыть редактор блоков и изменить шрифты.

note: Translators: This is a link which opens: https://wordpress.com/support/custom-fonts/#changing-fonts-with-global-styles.
en: Learn more about changing fonts using Global Styles.
ru: Узнайте больше об изменении шрифтов с помощью глобальных стилей.

en: You can change your fonts using Global Styles, which can be found in the Block Editor.
ru: Шрифты можно изменить с помощью глобальных стилей, которые доступны в редакторе блоков.

en: Text
ru: Текст

en: Continue editing
ru: Продолжить редактирование

en: Current
ru: Текущая дата

en: Quotes
ru: Цитаты

note: Plugin Name of the plugin
en: WordPress.com Editing Toolkit
ru: Набор инструментов редактирования WordPress.com

note: translators: link to documentation
en: Account ID <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a>:
ru: Идентификатор учетной записи <a href="%s" target="_blank">(инструкции)</a>:

note: translators: %1$s - URL to manage the widget, %2$s - documentation URL.
en: You need to enter your numeric account ID and UUID for the <a href="%1$s">Mailerlite Widget</a> to work correctly. <a href="%2$s" target="_blank">Full instructions</a>.
ru: Для корректной работы <a href="%1$s">виджета Mailerlite</a> необходимо ввести цифровой идентификатор учетной записи и уникальный универсальный идентификатор (UUID). <a href="%2$s" target="_blank">Подробные инструкции</a>

en: Display Mailerlite subscriber popup
ru: Показать окно подписки на Mailerlite

en: Mailerlite subscriber popup
ru: Окно подписки на Mailerlite

en: Play Slideshow
ru: Воспроизвести слайд-шоу

en: Pause Slideshow
ru: Приостановить слайд-шоу

en: Previous Slide
ru: Предыдущий слайд

en: Next Slide
ru: Следующий слайд

note: translators: %d: Slide number.
en: Go to slide %d
ru: Перейти к слайду %d

en: Common
ru: Общее

en: Blank
ru: Пустая

en: Load more posts
ru: Загрузить другие записи

note: translators: separates last two sponsor names; needs a space on either side.
en:  and
ru:  и

en: Blog Posts
ru: Записи в блоге

[ctx: post author]
en:  and
ru:  и

[ctx: post author]
en: by
ru: Автор

en: Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.
ru: Произошла ошибка. Обновите страницу и повторите попытку.

en: Loading...
ru: Загрузка…

en: WordPress Icon
ru: Значок WordPress

en: Proudly powered by WordPress
ru: Сайт работает на WordPress

en: Footer
ru: Нижняя часть

en: Header
ru: Заголовок

en: collapsed
ru: свернутый

en: expanded
ru: развернутый

en: Menu
ru: Меню

[ctx: Default page title]
en: Contact
ru: Контакты

[ctx: Default page title]
en: About
ru: О нас

en: Invalid parent type.
ru: Недопустимый тип родительского элемента.

en: No templates available. Skipped showing modal window with template selection.
ru: Нет шаблонов. Пропущено отображение модального окна с выбором шаблона.

en: No data received from the vertical API. Skipped showing modal window with template selection.
ru: Нет данных, полученных от вертикального API. Пропущено отображение модального окна с выбором шаблона.

en: Back to template part types
ru: Назад к типам частей шаблона

en: No template part types found.
ru: Типов частей шаблонов не найдено.

en: Search Template Part Types
ru: Поиск типов частей шаблонов

en: Parent Template Part Type:
ru: Родительский тип части шаблона:

en: Parent Template Part Type
ru: Родительский тип части шаблона

en: New Template Part Type
ru: Новый тип части шаблона

en: Add New Template Part Type
ru: Добавить новый тип части шаблона

en: Update Template Part Type
ru: Обновить тип части шаблона

en: View Template Part Type
ru: Просмотр типа части шаблона

en: Edit Template Part Type
ru: Изменить тип части шаблона

en: All Template Part Types
ru: Все типы частей шаблона

[ctx: admin menu]
en: Template Part Types
ru: Типы частей шаблона

[ctx: taxonomy singular name]
en: Template Part Type
ru: Тип части шаблона

[ctx: taxonomy general name]
en: Template Part Types
ru: Типы частей шаблона

en: Template part updated.
ru: Часть шаблона обновлена.

en: Template part scheduled.
ru: Часть шаблона запланирована.

en: Template part reverted to draft.
ru: Часть шаблона возвращена в черновики.

en: Template part published privately.
ru: Часть шаблона опубликована как личная.

en: Template part published.
ru: Часть шаблона опубликована.

en: Template parts list
ru: Список частей шаблона

en: Template parts list navigation
ru: Навигация по списку частей шаблона

en: Filter template parts list
ru: Фильтр списка частей шаблона

en: No template parts found in Trash.
ru: Нет частей шаблона в корзине.

en: No template parts found.
ru: Частей шаблона не найдено.

en: Search Template Parts
ru: Поиск частей шаблона

en: All Template Parts
ru: Все части шаблона

en: View Template Part
ru: Просмотр части шаблона

en: Edit Template Part
ru: Изменить часть шаблона

en: New Template Part
ru: Новая часть шаблона

en: Add New Template Part
ru: Добавить новую часть шаблона

[ctx: add new on admin bar]
en: Template Part
ru: Часть шаблона

[ctx: admin menu]
en: Template Parts
ru: Части шаблона

[ctx: post type singular name]
en: Template Part
ru: Часть шаблона

[ctx: post type general name]
en: Template Parts
ru: Части шаблона

[ctx: Template]
en: Add New
ru: Добавить новый

en: Read more
ru: Читать далее

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
ru: Читать далее %s

en: Edit
ru: Изменить

[ctx: designating the post author (eg: by John Doe]
en: by
ru: от

en: Featured
ru: Рекомендуется

en: View all posts
ru: Просмотреть все записи

note: translators: 1: link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ru: Готовы опубликовать свою первую запись? <a href="%1$s">Начните отсюда</a>.

en: There are currently no posts to display.
ru: Пока ещё нет записей для отображения.

note: Description of the plugin
en: Enhances your page creation workflow within the Block Editor.
ru: Улучшает процесс создания страниц в редакторе блоков.
