Plugins - WordPress.com Editing Toolkit - Stable (latest release) - en to pt_BR translation catalogue (104 entries)

note: translators: %s - documentation URL.
en: Your site includes <a href="%s" target="_blank">customized styles</a> that are only visible to visitors after upgrading to the Personal plan or higher.
pt_BR: Seu site inclui <a href="%s" target="_blank">estilos personalizados</a> que só são visíveis aos visitantes após fazer o upgrade para o plano Pessoal ou superior.

en: Image Gallery
pt_BR: Galeria de Imagens

en: Remove custom styles
pt_BR: Remover estilos personalizados

en: Customize
pt_BR: Personalize

en: Customize your domain
pt_BR: Personalize seu domínio

en: Upgrade now
pt_BR: Faça upgrade agora mesmo

en: Upgrade required
pt_BR: Upgrade obrigatório

note: translators: %s - documentation URL.
en: Your site includes <a href="%s" target="_blank">customized styles</a> that are only visible to visitors after upgrading to the Premium plan or higher.
pt_BR: Seu site inclui <a href="%s" target="_blank">estilos personalizados</a> que só são visíveis aos visitantes após o upgrade para o plano Premium ou superior.

en: Scheduled
pt_BR: Agendado

en: Draft
pt_BR: Rascunho

en: Jetpack donations is disabled in favour of Newspack donations.
pt_BR: As doações do Jetpack foram desativadas. Use agora as doações do Newspack.

en: Preview custom styles
pt_BR: Visualizar estilos personalizados

en: Feel free to keep editing your homepage, or continue and launch your site.
pt_BR: Fique à vontade para continuar editando a página inicial ou continue e publique seu site.

en: Continue and launch
pt_BR: Continuar e iniciar

en: Keep editing
pt_BR: Continuar editando

en: You’ve added your first video!
pt_BR: Você adicionou seu primeiro vídeo!

en: Your user is not permitted to access this resource.
pt_BR: Seu usuário não tem permissão para acessar este recurso.

en: Congrats! Premium blocks are now available to use.
pt_BR: Parabéns! Os blocos premium agora estão disponíveis para uso.

en: View your product
pt_BR: Visualizar o produto

en: Preview your product on your site before launching and sharing with others.
pt_BR: Visualize seu produto em seu site antes de publicá-lo e compartilhá-lo com outras pessoas.

en: You've added your first product!
pt_BR: Você adicionou seu primeiro produto!

en: Add a post title
pt_BR: Adicionar título do post

en: Start writing or type '/' to insert a block
pt_BR: Comece a escrever ou digite / para inserir um bloco

en: Fonts
pt_BR: Fontes

note: Translators: This is a link which opens the block editor, and then opens the global styles sidebar.
en: Click here to open the Block Editor and change your fonts.
pt_BR: Clique aqui para abrir o editor de blocos e alterar as fontes.

note: Translators: This is a link which opens: https://wordpress.com/support/custom-fonts/#changing-fonts-with-global-styles.
en: Learn more about changing fonts using Global Styles.
pt_BR: Saiba mais sobre como alterar fontes usando estilos globais.

en: You can change your fonts using Global Styles, which can be found in the Block Editor.
pt_BR: É possível alterar suas fontes usando estilos globais, que podem ser encontrados no editor de blocos.

en: Text
pt_BR: Texto

en: Continue editing
pt_BR: Continuar editando

en: Current
pt_BR: Atual

en: Quotes
pt_BR: Citações

note: translators: link to documentation
en: Account ID <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a>:
pt_BR: ID da conta <a href="%s" target="_blank">(instruções)</a>:

note: translators: %1$s - URL to manage the widget, %2$s - documentation URL.
en: You need to enter your numeric account ID and UUID for the <a href="%1$s">Mailerlite Widget</a> to work correctly. <a href="%2$s" target="_blank">Full instructions</a>.
pt_BR: Você precisa inserir a ID numérica da sua conta e o UUID para que o <a href="%1$s">widget MailerLite</a> funcione corretamente. <a href="%2$s" target="_blank">Instruções completas</a>.

en: Display Mailerlite subscriber popup
pt_BR: Exibir o pop-up de assinante do MailerLite

en: Mailerlite subscriber popup
pt_BR: Pop-up de assinante do MailerLite

en: Play Slideshow
pt_BR: Reproduzir apresentação de slides

en: Pause Slideshow
pt_BR: Pausar apresentação de slides

en: Previous Slide
pt_BR: Slide anterior

en: Next Slide
pt_BR: Próximo slide

note: translators: %d: Slide number.
en: Go to slide %d
pt_BR: Ir para o slide %d

en: Common
pt_BR: Comum

en: Blank
pt_BR: Em branco

en: Load more posts
pt_BR: Carregar mais posts

note: translators: separates last two sponsor names; needs a space on either side.
en:  and
pt_BR:  e

en: Blog Posts
pt_BR: Posts de blog

[ctx: post author]
en:  and
pt_BR:  e

[ctx: post author]
en: by
pt_BR: por

en: Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.
pt_BR: Ocorreu um erro. Atualize a página e/ou tente novamente.

en: Loading...
pt_BR: Carregando...

en: WordPress Icon
pt_BR: Ícone do WordPress

en: Proudly powered by WordPress
pt_BR: Orgulhosamente feito com WordPress

en: Footer
pt_BR: Rodapé

en: Header
pt_BR: Cabeçalho

en: collapsed
pt_BR: oculto

en: expanded
pt_BR: expandido

[ctx: Default page title]
en: Contact
pt_BR: Contato

[ctx: Default page title]
en: About
pt_BR: Sobre

en: Invalid parent type.
pt_BR: Tipo de matriz inválido.

en: No templates available. Skipped showing modal window with template selection.
pt_BR: Nenhum modelo disponível. Exibição de janela modal com seleção de modelo ignorada.

en: No data received from the vertical API. Skipped showing modal window with template selection.
pt_BR: Não há dados recebidos da API vertical. Exibição de janela modal com seleção de modelo ignorada.

en: Back to template part types
pt_BR: Voltar para os tipos de parte do modelo

en: No template part types found.
pt_BR: Nenhum tipo de parte do modelo encontrado.

en: Search Template Part Types
pt_BR: Buscar tipos de parte do modelo

en: Parent Template Part Type:
pt_BR: Tipo de parte do modelo primário:

en: Parent Template Part Type
pt_BR: Tipo de parte do modelo primário

en: New Template Part Type
pt_BR: Novo tipo de parte do modelo

en: Add New Template Part Type
pt_BR: Adicionar novo tipo de parte do modelo

en: Update Template Part Type
pt_BR: Atualizar tipo de parte do modelo

en: View Template Part Type
pt_BR: Visualizar tipo de parte do modelo

en: Edit Template Part Type
pt_BR: Editar tipo de parte do modelo

en: All Template Part Types
pt_BR: Todos os tipos de parte do modelo

[ctx: admin menu]
en: Template Part Types
pt_BR: Tipos de parte do modelo

[ctx: taxonomy singular name]
en: Template Part Type
pt_BR: Tipo de parte do modelo

[ctx: taxonomy general name]
en: Template Part Types
pt_BR: Tipos de parte do modelo

en: Template part updated.
pt_BR: Parte do modelo atualizada.

en: Template part scheduled.
pt_BR: Parte do modelo agendada.

en: Template part reverted to draft.
pt_BR: Parte do modelo revertida para rascunho.

en: Template part published privately.
pt_BR: Parte do modelo publicada em modo privado.

en: Template part published.
pt_BR: Parte do modelo publicada.

en: Template parts list
pt_BR: Lista de partes do modelo

en: Template parts list navigation
pt_BR: Navegação da lista de partes do modelo

en: Filter template parts list
pt_BR: Filtrar lista de partes do modelo

en: No template parts found in Trash.
pt_BR: Nenhuma parte do modelo encontrada na lixeira.

en: No template parts found.
pt_BR: Nenhuma parte do modelo encontrado.

en: Search Template Parts
pt_BR: Buscar partes do modelo

en: All Template Parts
pt_BR: Todas as partes do modelo

en: View Template Part
pt_BR: Visualizar partes do modelo

en: Edit Template Part
pt_BR: Editar parte do modelo

en: New Template Part
pt_BR: Nova parte do modelo

en: Add New Template Part
pt_BR: Adicionar nova parte do modelo

[ctx: add new on admin bar]
en: Template Part
pt_BR: Parte do modelo

[ctx: admin menu]
en: Template Parts
pt_BR: Partes do modelo

[ctx: post type singular name]
en: Template Part
pt_BR: Parte do modelo

[ctx: post type general name]
en: Template Parts
pt_BR: Partes do modelo

[ctx: Template]
en: Add New
pt_BR: Adicionar nova

en: Read more
pt_BR: Leia mais

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
pt_BR: Continue lendo %s

en: Edit
pt_BR: Editar

[ctx: designating the post author (eg: by John Doe]
en: by
pt_BR: por

en: Featured
pt_BR: Destaque

en: View all posts
pt_BR: Ver todos os posts

note: translators: 1: link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
pt_BR: Preparado para publicar seu primeiro post? <a href="%1$s">Comece aqui</a>.

en: There are currently no posts to display.
pt_BR: No momento, não há posts para exibir.

note: Description of the plugin
en: Enhances your page creation workflow within the Block Editor.
pt_BR: Aprimora o fluxo de trabalho de criação da sua página no Editor de blocos.
