Plugins - WordPress.com Editing Toolkit - Stable (latest release) - en to nl translation catalogue (101 entries)

note: translators: %s - documentation URL.
en: Your site includes <a href="%s" target="_blank">customized styles</a> that are only visible to visitors after upgrading to the Personal plan or higher.
nl: Je site bevat <a href="%s" target="_blank">aangepaste stijlen</a> die alleen zichtbaar zijn voor bezoekers na een upgrade naar het Personal abonnement of hoger.

en: Image Gallery
nl: Afbeelding galerij

en: Remove custom styles
nl: Verwijder aangepaste stijlen

en: Customize
nl: Aanpassen

en: Customize your domain
nl: Pas je domein aan

en: Upgrade now
nl: Upgrade nu

en: Upgrade required
nl: Upgrade vereist

note: translators: %s - documentation URL.
en: Your site includes <a href="%s" target="_blank">customized styles</a> that are only visible to visitors after upgrading to the Premium plan or higher.
nl: Je site bevat <a href="%s" target="_blank">aangepaste stijlen</a> die alleen zichtbaar zijn voor bezoekers na een upgrade naar het Premium abonnement of hoger.

en: Scheduled
nl: Gepland

en: Draft
nl: Concept

en: Jetpack donations is disabled in favour of Newspack donations.
nl: Jetpack donaties is uitgeschakeld ten gunste van Newspack donaties.

en: Preview custom styles
nl: Voorbeeld van aangepaste stijlen

en: Feel free to keep editing your homepage, or continue and launch your site.
nl: Voel je vrij om je homepage te blijven bewerken, of ga verder en lanceer je site.

en: Continue and launch
nl: Doorgaan en lanceren

en: Keep editing
nl: Doorgaan met bewerken

en: You’ve added your first video!
nl: Je hebt je eerste video toegevoegd!

en: Your user is not permitted to access this resource.
nl: Het is de gebruiker niet toegestaan om toegang te krijgen tot deze bron.

en: Congrats! Premium blocks are now available to use.
nl: Gefeliciteerd! Premium blokken zijn nu beschikbaar om te gebruiken.

en: View your product
nl: Bekijk je product

en: Preview your product on your site before launching and sharing with others.
nl: Bekijk een voorbeeld van je product op je site voordat je het lanceert en deelt met anderen.

en: You've added your first product!
nl: Je hebt je eerste product toegevoegd!

en: Add a post title
nl: Voeg een berichttitel toe

en: Start writing or type '/' to insert a block
nl: Begin met schrijven of typ '/' om een blok in te voegen

en: Fonts
nl: Lettertypen

note: Translators: This is a link which opens the block editor, and then opens the global styles sidebar.
en: Click here to open the Block Editor and change your fonts.
nl: Klik hier om de blok-editor te openen en je lettertypen te wijzigen.

note: Translators: This is a link which opens: https://wordpress.com/support/custom-fonts/#changing-fonts-with-global-styles.
en: Learn more about changing fonts using Global Styles.
nl: Meer informatie over het wijzigen van lettertypen met global stijlen.

en: You can change your fonts using Global Styles, which can be found in the Block Editor.
nl: Je kun je lettertypen wijzigen met behulp van global stijlen, die je kunt vinden in de blok-editor.

en: Text
nl: Tekst

en: Continue editing
nl: Doorgaan met bewerken

en: Current
nl: Huidig

en: Quotes
nl: Citaten

note: translators: link to documentation
en: Account ID <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a>:
nl: Account-ID <a href="%s" target="_blank">(instructies)</a>:

note: translators: %1$s - URL to manage the widget, %2$s - documentation URL.
en: You need to enter your numeric account ID and UUID for the <a href="%1$s">Mailerlite Widget</a> to work correctly. <a href="%2$s" target="_blank">Full instructions</a>.
nl: Voer je account-ID en UUID in cijfers in om de <a href="%1$s">Mailerlite Widget</a> goed te laten werken. <a href="%2$s" target="_blank">Volledige instructies</a>.

en: Display Mailerlite subscriber popup
nl: Pop-up Mailerlite-abonnee weergeven

en: Mailerlite subscriber popup
nl: Pop-up Mailerlite-abonnee

en: Play Slideshow
nl: Slideshow afspelen

en: Pause Slideshow
nl: Slideshow pauzeren

en: Previous Slide
nl: Vorige slide

en: Next Slide
nl: Volgende slide

note: translators: %d: Slide number.
en: Go to slide %d
nl: Ga naar slide %d

en: Common
nl: Algemeen

en: Blank
nl: Leeg

en: Load more posts
nl: Meer berichten laden

note: translators: separates last two sponsor names; needs a space on either side.
en:  and
nl:  en

en: Blog Posts
nl: Blogberichten

[ctx: post author]
en:  and
nl:  en

[ctx: post author]
en: by
nl: door

en: Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.
nl: Er is iets fout gegaan. Vernieuw de pagina en/of probeer het opnieuw.

en: Loading...
nl: Laden...

en: WordPress Icon
nl: WordPress pictogram

en: Proudly powered by WordPress
nl: Mogelijk gemaakt door WordPress

en: collapsed
nl: ingevouwen

en: expanded
nl: uitgevouwen

[ctx: Default page title]
en: About
nl: Over

en: Invalid parent type.
nl: Ongeldig hoofdtype.

en: No templates available. Skipped showing modal window with template selection.
nl: Geen templates beschikbaar. Modaal venster weergeven met template selectie overgeslagen.

en: No data received from the vertical API. Skipped showing modal window with template selection.
nl: Geen gegevens ontvangen van de verticale API. Modaal venster weergeven met template selectie overgeslagen.

en: Back to template part types
nl: Terug naar template onderdeel types

en: No template part types found.
nl: Geen template onderdeel types gevonden.

en: Search Template Part Types
nl: Template onderdeel types zoeken

en: Parent Template Part Type:
nl: Hoofd template onderdeel type:

en: Parent Template Part Type
nl: Hoofd template onderdeel type

en: New Template Part Type
nl: Nieuw template onderdeel type

en: Add New Template Part Type
nl: Nieuw template onderdeel type toevoegen

en: Update Template Part Type
nl: Update template onderdeel type

en: View Template Part Type
nl: Bekijk template onderdeel type

en: Edit Template Part Type
nl: Bewerk template onderdeel type

en: All Template Part Types
nl: Alle template onderdeel types

[ctx: admin menu]
en: Template Part Types
nl: Template onderdelen types

[ctx: taxonomy singular name]
en: Template Part Type
nl: Template onderdeel type

[ctx: taxonomy general name]
en: Template Part Types
nl: Template onderdeel types

en: Template part updated.
nl: Template onderdeel bijgewerkt.

en: Template part scheduled.
nl: Template onderdeel gepland.

en: Template part reverted to draft.
nl: Template onderdeel teruggezet op concept.

en: Template part published privately.
nl: Template onderdeel privé gepubliceerd.

en: Template part published.
nl: Template onderdeel gepubliceerd.

en: Template parts list
nl: Lijst met template onderdelen

en: Template parts list navigation
nl: Template onderdeel lijst navigatie

en: Filter template parts list
nl: Filter template onderdeel lijst

en: No template parts found in Trash.
nl: Geen template onderdelen gevonden in prullenbak.

en: No template parts found.
nl: Geen template onderdelen gevonden.

en: Search Template Parts
nl: Template onderdelen zoeken

en: All Template Parts
nl: Alle template onderdelen

en: View Template Part
nl: Bekijk template onderdeel

en: Edit Template Part
nl: Bewerk template onderdeel

en: New Template Part
nl: Nieuw template onderdeel

en: Add New Template Part
nl: Nieuw template onderdeel toevoegen

[ctx: add new on admin bar]
en: Template Part
nl: Template onderdeel

[ctx: admin menu]
en: Template Parts
nl: Template onderdelen

[ctx: post type singular name]
en: Template Part
nl: Template onderdeel

[ctx: post type general name]
en: Template Parts
nl: Template onderdelen

[ctx: Template]
en: Add New
nl: Nieuwe toevoegen

en: Read more
nl: Meer informatie

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
nl: %s verder lezen

en: Edit
nl: Bewerken

[ctx: designating the post author (eg: by John Doe]
en: by
nl: door

en: Featured
nl: Aanbevolen

en: View all posts
nl: Alle berichten weergeven

note: translators: 1: link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
nl: Klaar om je eerste bericht te publiceren? <a href="%1$s">Ga hier aan de slag</a>.

en: There are currently no posts to display.
nl: Er zijn momenteel geen berichten om weer te geven.

note: Description of the plugin
en: Enhances your page creation workflow within the Block Editor.
nl: Verbetert de workflow voor het aanmaken van pagina's binnen de blok-editor.
