Plugins - WordPress.com Editing Toolkit - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (106 entries)

note: translators: %s - documentation URL.
en: Your site includes <a href="%s" target="_blank">customized styles</a> that are only visible to visitors after upgrading to the Personal plan or higher.
ja_JP: サイトには<a href="%s" target="_blank">カスタマイズされたスタイル</a>が含まれ、パーソナルプラン以上にアップグレードした場合のみ訪問者に表示されます。

en: Image Gallery
ja_JP: 画像ギャラリー

en: Remove custom styles
ja_JP: カスタムスタイルを削除

en: Customize
ja_JP: カスタマイズ

en: Customize your domain
ja_JP: ドメインをカスタマイズ

en: Upgrade now
ja_JP: 今すぐアップグレード

en: Upgrade required
ja_JP: アップグレードが必要です

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

note: translators: %s - documentation URL.
en: Your site includes <a href="%s" target="_blank">customized styles</a> that are only visible to visitors after upgrading to the Premium plan or higher.
ja_JP: サイトには<a href="%s" target="_blank">カスタマイズされたスタイル</a>が含まれ、プレミアムプラン以上にアップグレードした場合のみ訪問者に表示されます。

en: Scheduled
ja_JP: 予約済み

en: Draft
ja_JP: 下書き

en: Jetpack donations is disabled in favour of Newspack donations.
ja_JP: Jetpack の寄付を無効化し、Newspack の寄付を優先しています。

en: Preview custom styles
ja_JP: カスタムスタイルをプレビュー

en: Feel free to keep editing your homepage, or continue and launch your site.
ja_JP: ホームページの編集を続行するのも、そのままサイトを公開するのも自由です。

en: Continue and launch
ja_JP: 続行して公開

en: Keep editing
ja_JP: 編集を続行

en: You’ve added your first video!
ja_JP: 最初の動画が追加されました !

en: Your user is not permitted to access this resource.
ja_JP: ユーザーはこのリソースにアクセスできません。

en: Congrats! Premium blocks are now available to use.
ja_JP: おめでとうございます ! プレミアムブロックが使用できるようになりました。

en: View your product
ja_JP: 製品を表示

en: Preview your product on your site before launching and sharing with others.
ja_JP: 製品を発売し、他の人と共有する前に、自分のサイトで製品をプレビューします。

en: You've added your first product!
ja_JP: 最初の製品を追加しました。

en: Add a post title
ja_JP: 投稿タイトルを追加

en: Start writing or type '/' to insert a block
ja_JP: 文章を入力、または「/」を入力してブロックを挿入

en: Fonts
ja_JP: フォント

note: Translators: This is a link which opens the block editor, and then opens the global styles sidebar.
en: Click here to open the Block Editor and change your fonts.
ja_JP: ここをクリックしてブロックエディターを開き、フォントを変更します。

note: Translators: This is a link which opens: https://wordpress.com/support/custom-fonts/#changing-fonts-with-global-styles.
en: Learn more about changing fonts using Global Styles.
ja_JP: グローバルスタイルを使用したフォントの変更については、こちらをご覧ください。

en: You can change your fonts using Global Styles, which can be found in the Block Editor.
ja_JP: ブロックエディターにあるグローバルスタイルを使用してフォントを変更できます。

en: Text
ja_JP: テキスト

en: Continue editing
ja_JP: 編集を続行する

en: Quotes
ja_JP: 引用

note: Plugin Name of the plugin
en: WordPress.com Editing Toolkit
ja_JP: WordPress.com 編集ツールキット

en: UUID:
ja_JP: UUID :

note: translators: link to documentation
en: Account ID <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a>:
ja_JP: アカウント ID <a href="%s" target="_blank">(手順)</a> :

note: translators: %1$s - URL to manage the widget, %2$s - documentation URL.
en: You need to enter your numeric account ID and UUID for the <a href="%1$s">Mailerlite Widget</a> to work correctly. <a href="%2$s" target="_blank">Full instructions</a>.
ja_JP: <a href="%1$s">Mailerlite ウィジェット</a>を正しく使用するには、アカウント ID と UUID を入力する必要があります。<a href="%2$s" target="_blank">詳細手順をご覧ください</a>。

en: Display Mailerlite subscriber popup
ja_JP: Mailerlite 購読者ポップアップを表示

en: Mailerlite subscriber popup
ja_JP: Mailerlite 購読者ポップアップ

en: Play Slideshow
ja_JP: スライドショーを再生

en: Pause Slideshow
ja_JP: スライドショーを一時停止

en: Previous Slide
ja_JP: 前のスライド

en: Next Slide
ja_JP: 次のスライド

note: translators: %d: Slide number.
en: Go to slide %d
ja_JP: スライド%dに移動

en: Common
ja_JP: 共通

en: Blank
ja_JP: 空白

en: Load more posts
ja_JP: さらに投稿を読み込む

note: translators: separates last two sponsor names; needs a space on either side.
en:  and
ja_JP: と

en: Blog Posts
ja_JP: ブログの投稿

[ctx: post author]
en:  and
ja_JP: と

[ctx: post author]
en: by
ja_JP: 招待者 :

en: Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.
ja_JP: エラーが発生しました。ページを再読み込みして、もう一度お試しください。

en: Loading...
ja_JP: 読み込み中...

en: WordPress Icon
ja_JP: WordPress アイコン

en: Footer
ja_JP: フッター

en: Header
ja_JP: ヘッダー

en: collapsed
ja_JP: 折りたたみ表示

en: expanded
ja_JP: 展開表示

en: Menu
ja_JP: メニュー

[ctx: Default page title]
en: Contact
ja_JP: お問い合わせ

[ctx: Default page title]
en: About
ja_JP: このサイトについて

en: Invalid parent type.
ja_JP: 親タイプが無効です。

en: No templates available. Skipped showing modal window with template selection.
ja_JP: テンプレートがありません。テンプレートを選択するモーダルウィンドウの表示をスキップしました。

en: No data received from the vertical API. Skipped showing modal window with template selection.
ja_JP: Vertical API から受信したデータはありません。テンプレートを選択するモーダルウィンドウの表示をスキップしました。

en: Back to template part types
ja_JP: テンプレートタイプに戻る

en: No template part types found.
ja_JP: テンプレートタイプが見つかりません。

en: Search Template Part Types
ja_JP: テンプレートパーツタイプを検索

en: Parent Template Part Type:
ja_JP: 親テンプレートパーツタイプ:

en: Parent Template Part Type
ja_JP: 親テンプレートパーツタイプ

en: New Template Part Type
ja_JP: 新規テンプレートパーツタイプ

en: Add New Template Part Type
ja_JP: 新規テンプレートパーツタイプを追加

en: Update Template Part Type
ja_JP: 新規テンプレートパーツタイプを更新

en: View Template Part Type
ja_JP: テンプレートパーツタイプを表示

en: Edit Template Part Type
ja_JP: テンプレートパーツタイプを編集

en: All Template Part Types
ja_JP: テンプレートパーツタイプ一覧

[ctx: admin menu]
en: Template Part Types
ja_JP: テンプレートパーツタイプ

[ctx: taxonomy singular name]
en: Template Part Type
ja_JP: テンプレートパーツタイプ

[ctx: taxonomy general name]
en: Template Part Types
ja_JP: テンプレートパーツタイプ

en: Template part updated.
ja_JP: テンプレートパーツを更新しました。

en: Template part scheduled.
ja_JP: テンプレートパーツを公開予約しました。

en: Template part reverted to draft.
ja_JP: テンプレートパーツを下書きに戻しました。

en: Template part published privately.
ja_JP: テンプレートパーツを限定公開しました。

en: Template part published.
ja_JP: テンプレートパーツを公開しました。

en: Template parts list
ja_JP: テンプレートパーツ一覧

en: Template parts list navigation
ja_JP: テンプレートパーツ一覧のナビゲーション

en: Filter template parts list
ja_JP: テンプレートパーツ一覧を絞り込み

en: No template parts found in Trash.
ja_JP: ゴミ箱にテンプレートパーツが見つかりません。

en: No template parts found.
ja_JP: テンプレートパーツが見つかりません。

en: Search Template Parts
ja_JP: テンプレートパーツを検索

en: All Template Parts
ja_JP: テンプレートパーツ一覧

en: View Template Part
ja_JP: テンプレートパーツを表示

en: Edit Template Part
ja_JP: テンプレートパーツを編集

en: New Template Part
ja_JP: 新規テンプレートパーツ

en: Add New Template Part
ja_JP: 新規テンプレートパーツを追加

[ctx: add new on admin bar]
en: Template Part
ja_JP: テンプレートパーツ

[ctx: admin menu]
en: Template Parts
ja_JP: テンプレートパーツ

[ctx: post type singular name]
en: Template Part
ja_JP: テンプレートパーツ

[ctx: post type general name]
en: Template Parts
ja_JP: テンプレートパーツ

[ctx: Template]
en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Read more
ja_JP: 続きを読む

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
ja_JP: 続きを読む %s

en: Edit
ja_JP: 編集

[ctx: designating the post author (eg: by John Doe]
en: by
ja_JP: 投稿者:

en: Featured
ja_JP: 注目

en: View all posts
ja_JP: すべての投稿を表示

note: translators: 1: link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ja_JP: 最初の投稿を公開する準備はできましたか ? <a href="%1$s">ここから始めましょう</a>。

en: There are currently no posts to display.
ja_JP: 現在表示する投稿はありません。

note: Description of the plugin
en: Enhances your page creation workflow within the Block Editor.
ja_JP: ブロックエディター内でページ作成ワークフローを強化します。
