Plugins - WordPress.com Editing Toolkit - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (103 entries)

note: translators: %s - documentation URL.
en: Your site includes <a href="%s" target="_blank">customized styles</a> that are only visible to visitors after upgrading to the Personal plan or higher.
it: Il tuo sito include <a href="%s" target="_blank">stili personalizzati</a> che sono visibili solo ai visitatori dopo l'aggiornamento al piano Personale o superiore.

en: Image Gallery
it: Galleria delle immagini

en: Remove custom styles
it: Rimuovi stili personalizzati

en: Customize
it: Personalizza

en: Customize your domain
it: Personalizza il tuo dominio

en: Upgrade now
it: Aggiorna ora

en: Upgrade required
it: Aggiornamento richiesto

en: Upgrade
it: Aggiorna

note: translators: %s - documentation URL.
en: Your site includes <a href="%s" target="_blank">customized styles</a> that are only visible to visitors after upgrading to the Premium plan or higher.
it: Il tuo sito include <a href="%s" target="_blank">stili personalizzati</a> che sono visibili ai visitatori solo dopo l'aggiornamento al piano Premium o superiore.

en: Scheduled
it: Programmato

en: Draft
it: Bozza

en: Jetpack donations is disabled in favour of Newspack donations.
it: Le donazioni di Jetpack sono disabilitate a favore delle donazioni di Newspack.

en: Preview custom styles
it: Anteprima stili personalizzati

en: Feel free to keep editing your homepage, or continue and launch your site.
it: Sentiti libero di continuare a modificare la tua homepage o continuare e lanciare il tuo sito.

en: Continue and launch
it: Continua e lancia

en: Keep editing
it: Continua a modificare

en: You’ve added your first video!
it: Hai aggiunto il tuo primo video!

en: Your user is not permitted to access this resource.
it: L'utente non è autorizzato ad accedere a questa risorsa.

en: Congrats! Premium blocks are now available to use.
it: Congratulazioni! I blocchi Premium sono ora disponibili all'uso.

en: View your product
it: Visualizza il tuo prodotto

en: Preview your product on your site before launching and sharing with others.
it: Visualizza in anteprima il tuo prodotto sul sito prima di lanciarlo e condividerlo con altri.

en: You've added your first product!
it: Hai aggiunto il tuo primo prodotto.

en: Add a post title
it: Aggiungi un titolo dell'articolo

en: Start writing or type '/' to insert a block
it: Inizia a scrivere o digita "/" per inserire un blocco

en: Fonts
it: Caratteri

note: Translators: This is a link which opens the block editor, and then opens the global styles sidebar.
en: Click here to open the Block Editor and change your fonts.
it: Fai clic qui per aprire l'Editor a blocchi e cambiare i tipi di carattere.

note: Translators: This is a link which opens: https://wordpress.com/support/custom-fonts/#changing-fonts-with-global-styles.
en: Learn more about changing fonts using Global Styles.
it: Scopri di più sulla modifica dei tipi di carattere utilizzando Stili globali.

en: You can change your fonts using Global Styles, which can be found in the Block Editor.
it: Puoi cambiare i tipi di carattere usando Stili globali, disponibile nell'Editor a blocchi.

en: Text
it: Testo

en: Continue editing
it: Continua a modificare

en: Current
it: Attuale

en: Quotes
it: Citazioni

note: Plugin Name of the plugin
en: WordPress.com Editing Toolkit
it: Toolkit per l'editor a blocchi di WordPress.com

note: translators: link to documentation
en: Account ID <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a>:
it: ID account <a href="%s" target="_blank">(istruzioni)</a>:

note: translators: %1$s - URL to manage the widget, %2$s - documentation URL.
en: You need to enter your numeric account ID and UUID for the <a href="%1$s">Mailerlite Widget</a> to work correctly. <a href="%2$s" target="_blank">Full instructions</a>.
it: Per un corretto funzionamento del <a href="%1$s">widget Mailerlite</a> devi inserire un ID account numerico e un UUID. <a href="%2$s" target="_blank">Istruzioni complete</a>.

en: Display Mailerlite subscriber popup
it: Visualizza il popup per abbonati Mailerlite

en: Mailerlite subscriber popup
it: Popup per abbonati Mailerlite

en: Play Slideshow
it: Riproduci la presentazione

en: Pause Slideshow
it: Metti in pausa la presentazione

en: Previous Slide
it: Diapositiva precedente

en: Next Slide
it: Diapositiva successiva

note: translators: %d: Slide number.
en: Go to slide %d
it: Vai alla diapositiva %d

en: Common
it: Comune

en: Blank
it: Vuoto

en: Load more posts
it: Carica altri articoli

note: translators: separates last two sponsor names; needs a space on either side.
en:  and
it:  e

en: Blog Posts
it: Articoli del blog

[ctx: post author]
en:  and
it:  e

[ctx: post author]
en: by
it: di

en: Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.
it: Si è verificato un problema. Aggiorna la pagina e/o riprova in seguito.

en: Loading...
it: Caricamento...

en: WordPress Icon
it: Icona WordPress

en: collapsed
it: compresso

en: expanded
it: espanso

[ctx: Default page title]
en: Contact
it: Contatti

[ctx: Default page title]
en: About
it: Informazioni

en: Invalid parent type.
it: Tipo di genitore non valido.

en: No templates available. Skipped showing modal window with template selection.
it: Nessun modello disponibile. Visualizzazione della finestra in primo piano con selezione del modello saltata.

en: No data received from the vertical API. Skipped showing modal window with template selection.
it: Nessun dato ricevuto dall'API verticale. Visualizzazione della finestra in primo piano con selezione del modello saltata.

en: Back to template part types
it: Torna ai tipi di parte del modello

en: No template part types found.
it: Nessun tipo di parte del modello trovato.

en: Search Template Part Types
it: Cerca tipi di parte del modello

en: Parent Template Part Type:
it: Tipo di parte del modello principale:

en: Parent Template Part Type
it: Tipo di parte del modello principale

en: New Template Part Type
it: Nuovo tipo di parte del modello

en: Add New Template Part Type
it: Aggiungi nuovo tipo di parte del modello

en: Update Template Part Type
it: Aggiorna tipo di parte del modello

en: View Template Part Type
it: Visualizza tipo di parte del modello

en: Edit Template Part Type
it: Modifica tipo di parte del modello

en: All Template Part Types
it: Tutti i tipi di parte del modello

[ctx: admin menu]
en: Template Part Types
it: Tipi di parte del modello

[ctx: taxonomy singular name]
en: Template Part Type
it: Tipo di parte del modello

[ctx: taxonomy general name]
en: Template Part Types
it: Tipi di parte del modello

en: Template part updated.
it: Parte del modello aggiornata.

en: Template part scheduled.
it: Parte del modello programmata.

en: Template part reverted to draft.
it: Parte del modello riconvertita in bozza.

en: Template part published privately.
it: Parte del modello pubblicata privatamente.

en: Template part published.
it: Parte del modello pubblicata.

en: Template parts list
it: Elenco delle parti del modello

en: Template parts list navigation
it: Navigazione elenco delle parti del modello

en: Filter template parts list
it: Filtra elenco delle parti del modello

en: No template parts found in Trash.
it: Nessuna parte del modello trovata nel cestino.

en: No template parts found.
it: Nessuna parte del modello trovata.

en: Search Template Parts
it: Cerca parti del modello

en: All Template Parts
it: Tutte le parti del modello

en: View Template Part
it: Visualizza parte del modello

en: Edit Template Part
it: Modifica parte del modello

en: New Template Part
it: Nuova parte del modello

en: Add New Template Part
it: Aggiungi nuova parte del modello

[ctx: add new on admin bar]
en: Template Part
it: Parte del modello

[ctx: admin menu]
en: Template Parts
it: Parti del modello

[ctx: post type singular name]
en: Template Part
it: Parte del modello

[ctx: post type general name]
en: Template Parts
it: Parti del modello

[ctx: Template]
en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: Read more
it: Leggi altro

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
it: Continua a leggere %s

en: Edit
it: Modifica

[ctx: designating the post author (eg: by John Doe]
en: by
it: di

en: Featured
it: In evidenza

en: View all posts
it: Visualizza tutti gli articoli

note: translators: 1: link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
it: Vuoi pubblicare il tuo primo articolo? <a href="%1$s">Inizia da qui</a>.

en: There are currently no posts to display.
it: Nessun articolo da visualizzare al momento.

note: Description of the plugin
en: Enhances your page creation workflow within the Block Editor.
it: Migliora il flusso di lavoro per la creazione della tua pagina all'interno dell'editor dei blocchi.
