Plugins - WordPress.com Editing Toolkit - Stable (latest release) - en to id translation catalogue (95 entries)

note: translators: %s - documentation URL.
en: Your site includes <a href="%s" target="_blank">customized styles</a> that are only visible to visitors after upgrading to the Personal plan or higher.
id: Situs Anda disertai <a href="%s" target="_blank">gaya khusus</a> yang hanya dapat dilihat oleh pengunjung setelah melakukan upgrade ke paket Personal atau yang lebih tinggi.

en: Image Gallery
id: Galeri Gambar

en: Remove custom styles
id: Hapus gaya khusus

en: Customize
id: Sesuaikan

en: Customize your domain
id: Sesuaikan domain Anda

en: Upgrade now
id: Upgrade sekarang

en: Upgrade required
id: Upgrade dibutuhkan

note: translators: %s - documentation URL.
en: Your site includes <a href="%s" target="_blank">customized styles</a> that are only visible to visitors after upgrading to the Premium plan or higher.
id: Situs Anda disertai <a href="%s" target="_blank">gaya khusus</a> yang hanya dapat dilihat oleh pengunjung setelah melakukan upgrade ke paket Premium atau lebih tinggi.

en: Scheduled
id: Terjadwal

en: Draft
id: Konsep

en: Jetpack donations is disabled in favour of Newspack donations.
id: Donasi Jetpack dinonaktifkan untuk mendukung donasi Newspack.

en: Preview custom styles
id: Pratinjau gaya kustom

en: Feel free to keep editing your homepage, or continue and launch your site.
id: Anda dapat tetap mengedit beranda, atau lanjutkan dan luncurkan situs Anda.

en: Continue and launch
id: Lanjutkan dan luncurkan

en: Keep editing
id: Lanjutkan menyunting

en: You’ve added your first video!
id: Anda telah menambahkan video pertama!

en: Your user is not permitted to access this resource.
id: Pengguna Anda tidak diizinkan untuk mengakses sumber daya ini.

en: Congrats! Premium blocks are now available to use.
id: Selamat! Sekarang blok Premium tersedia untuk digunakan.

en: View your product
id: Lihat produk Anda

en: Preview your product on your site before launching and sharing with others.
id: Pratinjau produk Anda di situs sebelum diluncurkan dan dibagikan dengan orang lain.

en: You've added your first product!
id: Anda telah menambahkan produk pertama.

en: Add a post title
id: Tambah judul pos

en: Start writing or type '/' to insert a block
id: Mulai tulis atau ketik '/' untuk menyisipkan blok

en: Fonts
id: Font

note: Translators: This is a link which opens the block editor, and then opens the global styles sidebar.
en: Click here to open the Block Editor and change your fonts.
id: Klik di sini untuk membuka Editor Blok dan mengubah font.

note: Translators: This is a link which opens: https://wordpress.com/support/custom-fonts/#changing-fonts-with-global-styles.
en: Learn more about changing fonts using Global Styles.
id: Baca selengkapnya tentang cara mengubah font menggunakan Gaya Global.

en: You can change your fonts using Global Styles, which can be found in the Block Editor.
id: Anda dapat mengubah font menggunakan Gaya Global, yang dapat ditemukan di Editor Blok.

en: Text
id: Teks

en: Continue editing
id: Lanjutkan menyunting

en: Current
id: Saat ini

en: Quotes
id: Kutipan

note: Plugin Name of the plugin
en: WordPress.com Editing Toolkit
id: Toolkit Penyuntingan WordPress.com

note: translators: link to documentation
en: Account ID <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a>:
id: ID Akun <a href="%s" target="_blank">(petunjuk)</a>:

note: translators: %1$s - URL to manage the widget, %2$s - documentation URL.
en: You need to enter your numeric account ID and UUID for the <a href="%1$s">Mailerlite Widget</a> to work correctly. <a href="%2$s" target="_blank">Full instructions</a>.
id: Anda harus memasukkan ID akun dan UUID dalam bentuk numerik agar <a href="%1$s">Mailerlite Widget</a> dapat bekerja dengan baik. <a href="%2$s" target="_blank">Petunjuk lengkap</a>.

en: Display Mailerlite subscriber popup
id: Tampilkan popup langganan Mailerlite

en: Mailerlite subscriber popup
id: Popup langganan Mailerlite

en: Play Slideshow
id: Putar Slideshow

en: Pause Slideshow
id: Jeda Slideshow

en: Previous Slide
id: Slide Sebelumnya

en: Next Slide
id: Slide Berikutnya

note: translators: %d: Slide number.
en: Go to slide %d
id: Buka slide %d

en: Common
id: Umum

en: Blank
id: Kosong

en: Load more posts
id: Muat pos lainnya

note: translators: separates last two sponsor names; needs a space on either side.
en:  and
id:  dan

en: Blog Posts
id: Pos Blog

[ctx: post author]
en:  and
id:  dan

[ctx: post author]
en: by
id: oleh

en: Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.
id: Terjadi kendala. Silakan muat ulang halaman dan/atau coba kembali.

en: Loading...
id: Memuat...

en: Proudly powered by WordPress
id: Diberdayakan penuh kebanggaan oleh WordPress

en: Footer
id: footer

en: Header
id: Kepala

en: collapsed
id: diciutkan

en: expanded
id: terbentang

en: Back to template part types
id: Kembali ke jenis bagian template

en: No template part types found.
id: Tidak ditemukan jenis bagian template.

en: Search Template Part Types
id: Cari Jenis Bagian Template

en: Parent Template Part Type:
id: Jenis Bagian Template Induk:

en: Parent Template Part Type
id: Jenis Bagian Template Induk

en: New Template Part Type
id: Jenis Bagian Template Baru

en: Add New Template Part Type
id: Tambahkan Jenis Bagian Template Baru

en: Update Template Part Type
id: Perbarui Jenis Bagian Template

en: View Template Part Type
id: Lihat Jenis Bagian Template

en: Edit Template Part Type
id: Sunting Jenis Bagian Template

en: All Template Part Types
id: Semua Jenis Bagian Template

[ctx: admin menu]
en: Template Part Types
id: Jenis-jenis Bagian Template

[ctx: taxonomy singular name]
en: Template Part Type
id: Jenis Bagian Template

[ctx: taxonomy general name]
en: Template Part Types
id: Jenis-jenis Bagian Template

en: Template part updated.
id: Bagian template diperbarui.

en: Template part scheduled.
id: Bagian template dijadwalkan.

en: Template part reverted to draft.
id: Bagian template dikembalikan ke konsep.

en: Template part published privately.
id: Bagian template dipublikasikan secara pribadi.

en: Template part published.
id: Bagian template dipublikasikan.

en: Template parts list
id: Daftar bagian template

en: Template parts list navigation
id: Navigasi daftar bagian template

en: Filter template parts list
id: Saring daftar bagian template

en: No template parts found in Trash.
id: Tidak ditemukan bagian template di Tempat Sampah.

en: No template parts found.
id: Tidak ditemukan bagian template.

en: Search Template Parts
id: Cari Bagian Template

en: All Template Parts
id: Semua Bagian Template

en: View Template Part
id: Lihat Bagian Template

en: Edit Template Part
id: Sunting Bagian Template

en: New Template Part
id: Bagian Template Baru

en: Add New Template Part
id: Tambahkan Bagian Template Baru

[ctx: add new on admin bar]
en: Template Part
id: Bagian Template

[ctx: admin menu]
en: Template Parts
id: Bagian-bagian Template

[ctx: post type singular name]
en: Template Part
id: Bagian Template

[ctx: post type general name]
en: Template Parts
id: Bagian-bagian Template

[ctx: Template]
en: Add New
id: Tambahkan Baru

en: Read more
id: Baca selengkapnya

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
id: Lanjutkan membaca %s

en: Featured
id: Sorotan

note: translators: 1: link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
id: Siap menerbitkan pos pertama Anda? <a href="%1$s">Mulailah di sini</a>.

note: Description of the plugin
en: Enhances your page creation workflow within the Block Editor.
id: Meningkatkan alur kerja pembuatan halaman Anda dalam Editor Blok.
