Plugins - WordPress.com Editing Toolkit - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (104 entries)

note: translators: %s - documentation URL.
en: Your site includes <a href="%s" target="_blank">customized styles</a> that are only visible to visitors after upgrading to the Personal plan or higher.
fr: Votre site inclut des <a href="%s" target="_blank">styles personnalisés</a> qui ne sont visibles par les visiteurs qu’à partir du moment où ils passent au plan Personnel ou à un plan supérieur.

en: Image Gallery
fr: Galerie d’images

en: Remove custom styles
fr: Supprimer les styles personnalisés

en: Customize
fr: Personnaliser

en: Customize your domain
fr: Personnaliser votre domaine

en: Upgrade now
fr: Choisir une option payante

en: Upgrade required
fr: Mise à niveau requise

en: Upgrade
fr: Mettre à niveau

note: translators: %s - documentation URL.
en: Your site includes <a href="%s" target="_blank">customized styles</a> that are only visible to visitors after upgrading to the Premium plan or higher.
fr: Votre site inclut des <a href="%s" target="_blank">styles personnalisés</a> qui ne sont visibles par les visiteurs qu’à partir du moment où ils passent au plan Premium ou à un plan supérieur.

en: Scheduled
fr: Planifié

en: Draft
fr: Brouillon

en: Jetpack donations is disabled in favour of Newspack donations.
fr: Les dons Jetpack sont désactivés au profit des dons Newspack.

en: Preview custom styles
fr: Afficher un aperçu des styles personnalisés

en: Feel free to keep editing your homepage, or continue and launch your site.
fr: Poursuivez l’édition de la page d’accueil ou continuez et lancez votre site.

en: Continue and launch
fr: Continuer et lancer

en: Keep editing
fr: Poursuivre l’édition

en: Your user is not permitted to access this resource.
fr: Votre utilisateur n’est pas autorisé à accéder à cette ressource.

en: Congrats! Premium blocks are now available to use.
fr: Félicitations ! Les blocs Premium sont désormais disponibles, ils peuvent être utilisés.

en: View your product
fr: Voir votre produit

en: Preview your product on your site before launching and sharing with others.
fr: Prévisualisez votre produit sur votre site avant la mise en ligne.

en: You've added your first product!
fr: Votre premier produit a été ajouté !

en: Add a post title
fr: Ajouter un titre à l’article

en: Start writing or type '/' to insert a block
fr: Commencez par saisir du texte ou entrez « / » pour insérer un bloc

en: Fonts
fr: Polices

note: Translators: This is a link which opens the block editor, and then opens the global styles sidebar.
en: Click here to open the Block Editor and change your fonts.
fr: Cliquez ici pour ouvrir l'éditeur de blocs et changez vos polices.

note: Translators: This is a link which opens: https://wordpress.com/support/custom-fonts/#changing-fonts-with-global-styles.
en: Learn more about changing fonts using Global Styles.
fr: Lire la suite sur les modifications de polices à l'aide des Styles globaux.

en: You can change your fonts using Global Styles, which can be found in the Block Editor.
fr: Vous pouvez changer vos polices à l'aide des Styles globaux, qui se trouvent dans l'éditeur de blocs.

en: Text
fr: Texte

en: Current
fr: Actuel

en: Quotes
fr: Citations

note: Plugin Name of the plugin
en: WordPress.com Editing Toolkit
fr: Outils d'édition WordPress.com

en: UUID:
fr: UUID :

note: translators: link to documentation
en: Account ID <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a>:
fr: ID de compte <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a> :

note: translators: %1$s - URL to manage the widget, %2$s - documentation URL.
en: You need to enter your numeric account ID and UUID for the <a href="%1$s">Mailerlite Widget</a> to work correctly. <a href="%2$s" target="_blank">Full instructions</a>.
fr: Vous devez saisir votre ID de compte numérique et l’UUID pour que le <a href="%1$s">widget Mailerlite</a> fonctionne correctement. <a href="%2$s" target="_blank">Instructions complètes</a>.

en: Display Mailerlite subscriber popup
fr: Afficher la fenêtre contextuelle d’abonnement à Mailerlite

en: Mailerlite subscriber popup
fr: Fenêtre contextuelle d’abonnement à Mailerlite

en: Play Slideshow
fr: Lire le diaporama

en: Pause Slideshow
fr: Mettre le diaporama en pause

en: Previous Slide
fr: Diapositive précédente

en: Next Slide
fr: Diapositive suivante

note: translators: %d: Slide number.
en: Go to slide %d
fr: Aller à la diapositive %d

en: Common
fr: Généralités

en: Blank
fr: Vide

en: Load more posts
fr: Charger d’autres articles

note: translators: separates last two sponsor names; needs a space on either side.
en:  and
fr:  et

en: Blog Posts
fr: Articles du blog

[ctx: post author]
en:  and
fr:  et

[ctx: post author]
en: by
fr: par

en: Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.
fr: Un problème est survenu. Veuillez actualiser la page et/ou essayer à nouveau.

en: Loading...
fr: Chargement en cours…

en: WordPress Icon
fr: Icône WordPress

en: Proudly powered by WordPress
fr: Fièrement propulsé par WordPress

en: Footer
fr: Pied de page

en: Header
fr: En-tête

en: collapsed
fr: réduit

en: expanded
fr: développé

[ctx: Default page title]
en: About
fr: À propos

en: Invalid parent type.
fr: Type de parent non valide.

en: No templates available. Skipped showing modal window with template selection.
fr: Aucun modèle disponible. Affichage de la fenêtre modale ignorée avec la sélection du modèle.

en: No data received from the vertical API. Skipped showing modal window with template selection.
fr: Aucune donnée n'a été reçue de l'API verticale. Affichage de la fenêtre modale ignorée avec la sélection du modèle.

en: Back to template part types
fr: Retourner aux types de sous-modèles

en: No template part types found.
fr: Aucun type de sous-modèle n’a été trouvé.

en: Search Template Part Types
fr: Rechercher les types d’éléments de modèle

en: Parent Template Part Type:
fr: Type d'élément de modèle parent :

en: Parent Template Part Type
fr: Type d'élément de modèle parent

en: New Template Part Type
fr: Nouveau type d’élément de modèle

en: Add New Template Part Type
fr: Ajouter un nouveau type d’élément de modèle

en: Update Template Part Type
fr: Mettre à jour le type d’élément de modèle

en: View Template Part Type
fr: Voir le type d’élément de modèle

en: Edit Template Part Type
fr: Modifier le type d’élément de modèle

en: All Template Part Types
fr: Tous les types d’éléments de modèle

[ctx: admin menu]
en: Template Part Types
fr: Types d’éléments de modèle

[ctx: taxonomy singular name]
en: Template Part Type
fr: Type d’élément de modèle

[ctx: taxonomy general name]
en: Template Part Types
fr: Types d’éléments de modèle

en: Template part updated.
fr: Élément de modèle mis à jour.

en: Template part scheduled.
fr: Élément de modèle planifié.

en: Template part reverted to draft.
fr: Élément de modèle rétabli comme brouillon.

en: Template part published privately.
fr: Élément de modèle publié en privé.

en: Template part published.
fr: Élément de modèle publié.

en: Template parts list
fr: Liste d’éléments de modèle

en: Template parts list navigation
fr: Navigation de liste d’éléments de modèle

en: Filter template parts list
fr: Filtrer la liste d’éléments de modèle

en: No template parts found in Trash.
fr: Il n'y a aucun élément de modèle dans la corbeille.

en: No template parts found.
fr: Aucun élément de modèle trouvé.

en: Search Template Parts
fr: Rechercher des éléments de modèle

en: All Template Parts
fr: Tous les éléments de modèle

en: View Template Part
fr: Voir l’élément de modèle

en: Edit Template Part
fr: Modifier l’élément de modèle

en: New Template Part
fr: Nouvel élément de modèle

en: Add New Template Part
fr: Ajouter un nouvel élément de modèle

[ctx: add new on admin bar]
en: Template Part
fr: Élément de modèle

[ctx: admin menu]
en: Template Parts
fr: Éléments de modèle

[ctx: post type singular name]
en: Template Part
fr: Élément de modèle

[ctx: post type general name]
en: Template Parts
fr: Éléments de modèle

[ctx: Template]
en: Add New
fr: Ajouter nouveau

en: Read more
fr: Lire la suite

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
fr: Lire la suite %s

en: Edit
fr: Modifier

[ctx: designating the post author (eg: by John Doe]
en: by
fr: par

en: Featured
fr: À la Une

en: View all posts
fr: Voir tous les articles

note: translators: 1: link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fr: Prêt(e) à publier votre premier article&nbsp;? <a href="%1$s">Lancez-vous ici</a>.

en: There are currently no posts to display.
fr: Aucun article &agrave; afficher.

note: Description of the plugin
en: Enhances your page creation workflow within the Block Editor.
fr: Améliore le flux de création de vos pages dans l'éditeur de blocs.
