Plugins - WordPress.com Editing Toolkit - Stable (latest release) - en to ar translation catalogue (107 entries)

note: translators: %s - documentation URL.
en: Your site includes <a href="%s" target="_blank">customized styles</a> that are only visible to visitors after upgrading to the Personal plan or higher.
ar: يتضمن موقعك <a href="%s" target="_blank">أنماطًا مخصصة</a> لا تكون مرئية إلا أمام الزائرين بعد الترقية إلى الخطة الشخصية أو خطة أعلى.

en: Image Gallery
ar: معرض الصور

en: Remove custom styles
ar: إزالة الأنماط المخصصة

en: Customize
ar: تخصيص

en: Customize your domain
ar: تخصيص نطاقك

en: Upgrade now
ar: قم بالترقية الآن

en: Upgrade required
ar: الترقية مطلوبة

en: Upgrade
ar: ترقية

note: translators: %s - documentation URL.
en: Your site includes <a href="%s" target="_blank">customized styles</a> that are only visible to visitors after upgrading to the Premium plan or higher.
ar: يتضمن موقعك <a href="%s" target="_blank">أنماط مخصصة</a> لا تكون مرئية إلا أمام الزائرين بعد الترقية إلى الخطة المتميزة أو خطة أعلى.

en: Scheduled
ar: مجدول

en: Draft
ar: مسودة

en: Jetpack donations is disabled in favour of Newspack donations.
ar: يتم تعطيل تبرعات Jetpack لصالح تبرعات Newspack.

en: Preview custom styles
ar: معاينة الأنماط المخصصة

en: Feel free to keep editing your homepage, or continue and launch your site.
ar: لا تتردد في متابعة تحرير صفحتك الرئيسية أو الاستمرار وتشغيل موقعك.

en: Continue and launch
ar: الاستمرار والتشغيل

en: Keep editing
ar: متابعة التحرير

en: Your user is not permitted to access this resource.
ar: لا يُسمح للمستخدم لديك بالوصول إلى هذا المورد.

en: Congrats! Premium blocks are now available to use.
ar: تهانينا! المكوِّنات المميزة متاحة الآن لاستخدامها.

en: View your product
ar: عرض منتجك

en: Preview your product on your site before launching and sharing with others.
ar: قم بمعاينة منتجك على موقعك قبل إطلاقه ومشاركته مع الآخرين.

en: You've added your first product!
ar: لقد أضفت منتجك الأول!

en: Add a post title
ar: إضافة عنوان المقالة

en: Start writing or type '/' to insert a block
ar: البدء بالكتابة أو اكتب "/" لإدراج مكوِّن

en: Fonts
ar: الخطوط

note: Translators: This is a link which opens the block editor, and then opens the global styles sidebar.
en: Click here to open the Block Editor and change your fonts.
ar: انقر هنا لفتح محرِّر المكوِّن وتغيير خطوطك.

note: Translators: This is a link which opens: https://wordpress.com/support/custom-fonts/#changing-fonts-with-global-styles.
en: Learn more about changing fonts using Global Styles.
ar: اعرف المزيد حول تغيير الخطوط باستخدام الأنماط العمومية.

en: You can change your fonts using Global Styles, which can be found in the Block Editor.
ar: يمكنك تغيير خطوطك باستخدام الأنماط العمومية، التي يمكن العثور عليها في محرِّر المكوِّن.

en: Text
ar: نصّ

note: translators: separates all but the last two sponsor names; needs a space at the end.
en: ,
ar: ،

en: Continue editing
ar: مواصلة التحرير

en: Current
ar: الحالي

en: Quotes
ar: الإقتباسات

note: Plugin Name of the plugin
en: WordPress.com Editing Toolkit
ar: مجموعة أدوات تحرير ووردبريس.كوم

note: translators: link to documentation
en: Account ID <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a>:
ar: مُعرِّف الحساب <a href="%s" target="_blank">(الإرشادات)</a>:

note: translators: %1$s - URL to manage the widget, %2$s - documentation URL.
en: You need to enter your numeric account ID and UUID for the <a href="%1$s">Mailerlite Widget</a> to work correctly. <a href="%2$s" target="_blank">Full instructions</a>.
ar: يتعين عليك إدخال مُعرِّف حسابك الرقمي ومُعرِّفك الفريد العالمي في <a href="%1$s">مربع Mailerlite الجانبي</a> حتى يعمل بشكل صحيح. <a href="%2$s" target="_blank">الإرشادات الكاملة</a>.

en: Display Mailerlite subscriber popup
ar: عرض قائمة مشتركي Mailerlite المنبثقة

en: Mailerlite subscriber popup
ar: قائمة مشتركي Mailerlite المنبثقة

en: Play Slideshow
ar: تشغيل عرض الشرائح

en: Pause Slideshow
ar: إيقاف مؤقت لعرض الشرائح

en: Previous Slide
ar: الشريحة السابقة

en: Next Slide
ar: الشريحة التالية

note: translators: %d: Slide number.
en: Go to slide %d
ar: الانتقال إلى الشريحة %d

en: Common
ar: شائع

en: Blank
ar: فارغ

en: Load more posts
ar: تحميل المزيد من المقالات

note: translators: separates last two sponsor names; needs a space on either side.
en:  and
ar:  و

en: Blog Posts
ar: مقالات المدونة

[ctx: post author]
en:  and
ar:  و

[ctx: post author]
en: by
ar: بواسطة

en: Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.
ar: هناك خطأ ما. يرجى إعادة تحميل الصفحة و/أو المحاولة مرة أخرى.

en: Loading...
ar: جارٍ التحميل ...

en: WordPress Icon
ar: أيقونة ووردبريس

en: Proudly powered by WordPress
ar: بكل فخر مشغلة من قِبل ووردبريس

en: Footer
ar: التذييل

en: Header
ar: الترويسة

en: collapsed
ar: تم الطيّ

en: expanded
ar: موسعة

en: Menu
ar: القائمة

[ctx: Default page title]
en: Contact
ar: الاتصال

[ctx: Default page title]
en: About
ar: نبذة عن

en: Invalid parent type.
ar: النوع الأصل غير صالح.

en: No templates available. Skipped showing modal window with template selection.
ar: لا توجد قوالب متاحة. تم تخطي عرض نافذة مشروطة مع اختيار القالب.

en: No data received from the vertical API. Skipped showing modal window with template selection.
ar: لا توجد بيانات مستلمة من واجهة برمجة التطبيقات الرأسية. تم تخطي عرض نافذة مشروطة مع اختيار القالب.

en: Back to template part types
ar: العودة إلى أنواع أجزاء القالب

en: No template part types found.
ar: لم يتم العثور على أنواع أجزاء القالب.

en: Search Template Part Types
ar: البحث عن أنواع أجزاء القالب

en: Parent Template Part Type:
ar: نوع جزء القالب الأصلي:

en: Parent Template Part Type
ar: نوع جزء القالب الأصلي

en: New Template Part Type
ar: نوع جزء القالب الجديد

en: Add New Template Part Type
ar: إضافة نوع جزء القالب الجديد

en: Update Template Part Type
ar: تحديث نوع جزء القالب

en: View Template Part Type
ar: عرض نوع جزء القالب

en: Edit Template Part Type
ar: تحرير نوع جزء القالب

en: All Template Part Types
ar: جميع أنواع أجزاء القالب

[ctx: admin menu]
en: Template Part Types
ar: أنواع أجزاء القالب

[ctx: taxonomy singular name]
en: Template Part Type
ar: نوع جزء القالب

[ctx: taxonomy general name]
en: Template Part Types
ar: أنواع أجزاء القالب

en: Template part updated.
ar: تم تحديث جزء القالب.

en: Template part scheduled.
ar: تمت جدولة جزء القالب.

en: Template part reverted to draft.
ar: تم إرجاع جزء القالب إلى المسودة.

en: Template part published privately.
ar: تم نشر جزء القالب بشكل خاص.

en: Template part published.
ar: تم نشر جزء القالب.

en: Template parts list
ar: قائمة أجزاء القالب

en: Template parts list navigation
ar: التنقل بين قائمة أجزاء القالب

en: Filter template parts list
ar: تصفية قائمة أجزاء القالب

en: No template parts found in Trash.
ar: لم يتم العثور على أجزاء القالب في سلة المهملات.

en: No template parts found.
ar: لم يتم العثور على أجزاء القالب.

en: Search Template Parts
ar: البحث في أجزاء القالب

en: All Template Parts
ar: جميع أجزاء القالب

en: View Template Part
ar: عرض جزء القالب

en: Edit Template Part
ar: تحرير جزء القالب

en: New Template Part
ar: جزء قالب جديد

en: Add New Template Part
ar: إضافة جزء قالب جديد

[ctx: add new on admin bar]
en: Template Part
ar: جزء القالب

[ctx: admin menu]
en: Template Parts
ar: أجزاء القالب

[ctx: post type singular name]
en: Template Part
ar: جزء القالب

[ctx: post type general name]
en: Template Parts
ar: أجزاء القالب

[ctx: Template]
en: Add New
ar: إضافة جديد

en: Read more
ar: قراءة المزيد

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
ar: متابعة قراءة %s

en: Edit
ar: تحرير

[ctx: designating the post author (eg: by John Doe]
en: by
ar: بواسطة

en: Featured
ar: المميزة

en: View all posts
ar: عرض جميع المقالات

note: translators: 1: link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ar: هل أنت مستعدّ لنشر مقالتك الأولى؟ <a href="%1$s">ابدأ من هنا</a>.

en: There are currently no posts to display.
ar: لا توجد مقالات حاليًّا مطلوب عرضها.

note: Description of the plugin
en: Enhances your page creation workflow within the Block Editor.
ar: يُعزِّز سير إنشاء الصفحة الخاصة بك داخل محرر المكوِّن.
