Two Factor Authentication - en to sv_SE translation catalogue (123 entries)

en: WooCommerce integration
sv_SE: WooCommerce-integration

en: Trusted devices
sv_SE: Betrodda enheter

en: Please enter your customer login to access updates for %s
sv_SE: Ange dina kundinloggnings uppgifter för att få tillgång till uppdateringar för %s

en: You are connected to receive updates for %s (login: %s)
sv_SE: Du är ansluten för att ta emot uppdateringar för %s (login: %s)

en: You have successfully disconnected access to updates to this plugin.
sv_SE: Du har framgångsrikt avslutat tillgång till uppdateringar till denna plugin.

en: Disconnect
sv_SE: Koppla bort

en: Disconnecting...
sv_SE: Kopplar bort...

en: Has your licence expired, or have you used all your available licences elsewhere?
sv_SE: Har din licens gått ut, eller har du använt alla dina tillgängliga licenser på annat håll?

en: Your login was accepted, but no available entitlement for this plugin was found.
sv_SE: Din inloggning accepterades, men ingen tillgänglig rätt för denna plugin hittades.

en: You have successfully connected for access to updates to this plugin.
sv_SE: Du har anslutit för att få tillgång till uppdateringar till denna plugin.

en: The response from the remote site could not be decoded. (More information is recorded in the browser console).
sv_SE: Svaret från fjärrplatsen kunde inte avkodas. (Mer information lagras i webbläsarens konsol).

en: Connect
sv_SE: Anslut

en: Connecting...
sv_SE: Ansluter...

en: Access to plugin updates (%s)
sv_SE: Tillgång till plugin uppdateringar (%s)

en: Your paid access to %s support will soon expire.
sv_SE: Din betalning för att få tillgång till %s stöd kommer snart att gå ut.

en: Your paid access to %s support has expired.
sv_SE: Din betalning för att få tillgång till %s support har gått ut.

en: Your paid access to %s updates for this site will soon expire.
sv_SE: Din tillgång till betalda %s uppdateringar för den här webbplatsen kommer snart att gå ut.

en: Your paid access to %s updates for %s of the %s add-ons on this site will soon expire.
sv_SE: Din betalning för att få tillgång till %s uppdateringar för %s av %s tillägg på denna webbplats kommer snart att upphöra.

en: Your paid access to %s updates for %s add-ons on this site has expired.
sv_SE: Din betalda period för att få tillgång till %s uppdateringar för %s tillägg på denna webbplats har löpt ut.

en: Your paid access to %s updates for this site has expired. You will no longer receive updates.
sv_SE: Din tillgång till betald %s uppdateringar för den här webbplatsen har löpt ut. Du kommer inte längre att få uppdateringar.

en: You should update to make sure that you have a version that has been tested for compatibility.
sv_SE: Du bör uppdatera för att se till att du har en version som är kompatibilitetstestad.

en: It has been tested up to version %s.
sv_SE: Den har testats upp till version %s.

en: The installed version of %s has not been tested on your version of WordPress (%s).
sv_SE: Den installerade versionen av %s har inte testats på din version av Wordpress (%s).

en: Warning
sv_SE: Varning

en: Dismiss from main dashboard (for %s weeks)
sv_SE: Avfärda från huvudpanelen (för %s veckor)

en: Errors occurred:
sv_SE: Fel inträffade:

en: Your emergency codes are:
sv_SE: Dina akuta koder (emergency codes) är:

en: You have three emergency codes that can be used. Keep them in a safe place; if you lose your authentication device, then you can use them to log in.
sv_SE: Du har tre akut koder (emergency codes) som kan användas. Förvara dem på ett säkert ställe; om du förlorar autentiserings enheten kan du använda dem för att logga in.

en: You now have %s emergency code(s) remaining.
sv_SE: Du har nu %s nöd koder (emergency code(s))  kvar.

en: An emergency code was used to login (username: %s) on this website:
sv_SE: En nöd kod (emergency) användes för att logga in (användarnamn: %s) på denna webbplats:

en: emergency login code used
sv_SE: akut (emergency) inloggningskod används

en: You must first choose a valid user.
sv_SE: Du måste först välja en giltig användare.

en: Activate TFA
sv_SE: aktivera TFA

en: De-activate TFA
sv_SE: Inaktivera TFA

en: Get codes
sv_SE: Få koder

en: Show codes for a particular user
sv_SE: Visa koder för en viss användare

en: Two factor authentication has been de-activated for this user.
sv_SE: Två faktor autentisering har avaktiverats för den här användaren.

en: Two factor authentication has been activated for this user.
sv_SE: Två faktor autentisering har aktiverats för den här användaren.

en: Two factor authentication is not activated for this user.
sv_SE: Två faktor autentisering är inte aktiverad för den här användaren.

en: Two factor authentication is not available for this user.
sv_SE: Två faktor autentisering är inte tillgängligt för den här användaren.

en: If you translate this plugin, please send the translations .po-file to us so we can include it in future releases - paste a link in the plugin's support forum.
sv_SE: Om du översätter denna plugin, skicka översättningarna .po-filen till oss så att vi kan inkludera den i framtida versioner - klistra in en länk i plugin supportforum

en: Translations
sv_SE: Översättningar

en: access to our personal support desk for 12 months.
sv_SE: tillgång till vår personliga supportavdelning för 12 månader.

en: Personal support
sv_SE: Personlig support

en: flexible shortcodes allowing you to design your front-end settings page for your users exactly as you wish.
sv_SE: flexibla kortkoder (shortcodes) så att du kan designa din front-end inställningssida för dina användare precis som du vill.

en: More shortcodes
sv_SE: Mer kortkoder

en: enable, disable or see TFA codes for all your users from one central location.
sv_SE: aktivera, inaktivera eller se TFA koder för alla dina användare från en central plats.

en: Manage all users centrally
sv_SE: Hantera alla användare centralt

en: provide your users with one-time codes to use in case they lose their device.
sv_SE: Förse användarna med engångskoder för användning i fall de förlorar sin enhet.

en: It comes with these extra features:
sv_SE: Den levereras med dessa extra funktioner:

en: If you want to say 'thank you' or help this plugin's development, or get extra features, then please take a look at the premium version of this plugin.
sv_SE: Om du vill säga "tack" eller hjälpa till med denna plugin utveckling, eller få extra funktioner, så ta en titt på premiumversion av denna plugin.

en: Change to email
sv_SE: Ändra till email

en: Default
sv_SE: Standard

en: Another way to do that is by using a user-switching plugin like this one.
sv_SE: Ett annat sätt att göra det är genom att använda en användarväxlings plugin som denna.

en: The Premium version of this plugin allows you to see and reset the TFA settings of other users.
sv_SE: Premium-versionen av denna plugin kan du se och återställa TFA inställningarna för andra användare.

en: Users' settings
sv_SE: Användarnas inställningar

en: Your users can change this in their own settings if they want.
sv_SE: Användarna kan ändra detta i sina egna inställningar om de vill.

en: Default algorithm
sv_SE: Standardalgoritmen

en:  i.e. XMLRPC requests coming in to WordPress (whether from a legitimate app, or from an attacker) can only be verified using the password - not with a two-factor code. As a result, there not be an ideal option to pick below. You may have to choose between the convenience of using your apps, or the security of two factor authentication.
sv_SE: dvs XMLRPC förfrågningar som kommer in till Wordpress (från en legitim app, eller från en angripare) verifieras endast med det använda lösenordet - inte med en två-faktor kod.
    Som ett resultat, inte en idealisk möjlighet att välja mellan nedan.
    Du kanske måste välja mellan att underlätta för att använda dina appar, eller säkerheten i två faktor autentisering.

en: Unfortunately, XMLRPC also provides a way for attackers to perform actions on your WordPress site, using only a password (i.e. without a two-factor password). More unfortunately, authors of legitimate programmes using XMLRPC have not yet added two-factor support to their code.
sv_SE: Tyvärr ger XMLRPC också ett sätt för angripare att utföra attacker på din Wordpress webbplats, med endast ett lösenord (det vill säga utan ett två-faktor lösenord). Mer tyvärr, författarna till legitima program som använder XMLRPC har ännu inte lagt två-faktor stöd till sin kod.

en: XMLRPC is a feature within WordPress allowing other computers to talk to your WordPress install. For example, it could be used by an app on your tablet that allows you to blog directly from the app (instead of needing the WordPress dashboard).
sv_SE: XMLRPC är en funktion i Wordpress som tillåter andra datorer att prata med din Wordpress installation. Till exempel kan det användas av en app på pekdatorn som tillåter dig att blogga direkt från appen (i stället för att behöva Wordpress Panel).

en: XMLRPC requests
sv_SE: XMLRPC förfrågningar

en: User roles
sv_SE: Användarroller

en: N.B. These two-factor settings apply to your entire WordPress network. (i.e. They are not localised to one particular site).
sv_SE: OBS. Dessa två-faktorinställningar gäller för hela ditt Wordpress nätverk. (dvs. de inte är lokaliserade till en viss webbplats).

en: Lead developer's homepage
sv_SE: Lead developer's hemsida

en: More premium plugins
sv_SE: Fler premium plugins

en: WordPress backups
sv_SE: Wordpress säkerhetskopior

en: More free plugins
sv_SE: Fler gratis tillägg

en: Premium version
sv_SE: Premiumversion

en: Two Factor Authentication (Version: %s) - Admin Settings
sv_SE: Två faktors autentisering (Version: %s) - admininställningar

en: Activate two factor authentication
sv_SE: Aktivera två faktor autentisering

en: Settings saved.
sv_SE: Inställningar sparade.

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Two factor authentication is not available for your user.
sv_SE: Två faktor autentisering är inte tillgängligt för ditt användarnamn.

en: Saving...
sv_SE: Sparar …

en: You have unsaved settings.
sv_SE: Du har osparade inställningar.

en: Save Settings
sv_SE: Spara inställningar

en: No emergency codes left. Sorry.
sv_SE: Inga emergency koder kvar. Förlåt.

en: One Time Password
sv_SE: Engångslösenord (OTP)

en: Enter One Time Password (if you have one)
sv_SE: Ange Engångslösenord (om du har en)

en: You should also bookmark the FAQs, which explain how to de-activate the plugin even if you cannot log in.
sv_SE: Du bör också bokmärka den här länken FAQs, som förklarar hur man avaktiverar denna plugin även om du inte kan logga in.

en: Nothing you change here will have any effect on other users.
sv_SE: Ingenting du ändrar här kommer att ha någon effekt på andra användare.

en: These are your personal settings.
sv_SE: Dessa är dina personliga inställningar.

en: Click here and re-scan the QR-Code
sv_SE: Klicka här och skanna in en förnyad QR-kod.

en: Please re-sync or you might not be able to log in if you generate more OTPs without logging in.
sv_SE: Vänligen förnya synkronisering, annars kanske du inte kommer kunna logga in om du genererar fler OTPs utan att logga in.

en: Two Factor Authentication re-sync needed
sv_SE: Två faktors autentisering förnyad synkronisering behövs

en: (check your OTP app to get this password)
sv_SE: (kontrollera din OTP app för att få detta lösenord)

en: One Time Password (i.e. 2FA)
sv_SE: Engångslösenord (dvs. 2FA)

en: You have to enter a username first.
sv_SE: Du måste ange ett användarnamn först.

en: Click to enter One Time Password
sv_SE: Klicka för att fylla i engångskod (OTP)

en: Your counter on the server is currently on
sv_SE: Din räknare på servern är för närvarande på

en: Choose which algorithm for One Time Passwords you want to use.
sv_SE: Välj vilken algoritm för engångslösenord som du vill använda.

en: Advanced settings
sv_SE: Avancerade inställningar

en: (update)
sv_SE: (uppdatera)

en: One-time emergency codes are a feature of the Premium version of this plugin.
sv_SE: Engångs emergency koder är en funktion av Premium-versionen av denna plugin.

en: Emergency codes
sv_SE: Emergency koder

en: Private key: %s (base 32: %s)
sv_SE: Privat nyckel: %s (base 32: %s)

en: an event based
sv_SE: en räknebaserad

en: a time based
sv_SE: en tidsbaserad

en: Current one-time password
sv_SE: Aktuell engångslösenord

en: Current codes (login: %s)
sv_SE: Aktuella koder (login: %s)

en: Current codes
sv_SE: Aktuella koder

en: Private key:
sv_SE: Privat nyckel:

en: Private key (base 32 - used by Google Authenticator and Authy):
sv_SE: Privat nyckel (base 32 - används av Google Authenticator och Authy):

en: Response:
sv_SE: Svar:

en: Updating...
sv_SE: Uppdaterar...

en: Reset private key
sv_SE: Återställ privat nyckel

en: Warning: if you reset this key you will have to update your apps with the new one. Are you sure you want this?
sv_SE: Varning: Om du återställer denna nyckel måste du uppdatera dina appar med den nya.
    Är du säker på att du vill göra det här?

en: User settings
sv_SE: Användarinställningar

en: Plugin settings
sv_SE: Inställningar för tillägg

en: Two Factor Authentication
sv_SE: Tvåfaktorsautentisering

en: Do require 2FA over XMLRPC (best option if you do not use XMLRPC or are unsure)
sv_SE: Kräver 2FA över XMLRPC (bästa alternativet om du inte använder XMLRPC eller är osäker)

en: Do not require 2FA over XMLRPC (best option if you must use XMLRPC and your client does not support 2FA)
sv_SE: Kräv inte 2FA över XMLRPC (bästa alternativet om du måste använda XMLRPC och din klient inte stöder 2FA)

en: HOTP (event based)
sv_SE: HOTP (räknebaserad)

en: TOTP (time based - most common algorithm; used by Google Authenticator)
sv_SE: TOTP (tidsbaserad - vanligast algoritm, som används av Google Authenticator)

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Disable two-factor authentication
sv_SE: Inaktivera tvåfaktorsautentisering

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: Enable two-factor authentication
sv_SE: Aktivera tvåfaktorsautentisering

en: The one-time password (TFA code) you entered was incorrect.
sv_SE: Det engångslösenord (TFA-kod) du angav var felaktig.

en: Error:
sv_SE: Fel:

en: The Two Factor Authentication plugin requires PHP version %s or higher - your current version is only %s.
sv_SE: Two Factor Authentication plugin kräver PHP version %s eller högre - din nuvarande version är endast %s.

en: Higher PHP version required
sv_SE: Högre PHP version krävs
