RocketGenius - Gravity Forms - en to fr translation catalogue (3277 entries)

en:  Bulk action
fr: Action groupée

en:  Bulk action
fr: Action groupée

en: "%s" indicates required fields
fr: « %s » indique les champs nécessaires

en: "Other" Choice
fr: « Autre » choix

en: "Select All" Choice
fr: Choix de « Tout sélectionner »

en: "Select All" text
fr: Texte de « Tout sélectionner »

en: %1$d of %2$d submissions met the speed check threshold (%3$d ms). Min required: %4$d. All speeds (ms): %5$s.
fr: %1$d sur %2$d envois ont respecté le seuil de vérification de vitesse (%3$d ms). Minimum requis : %4$d. Toutes les vitesses (ms) : %5$s.

en: %1$s &lsaquo; %2$s &lsaquo; Print Preview - Gravity Forms &lsaquo; %3$s &#8212; WordPress
fr: %1$s &lsaquo; %2$s &lsaquo; Aperçu avant impression - Gravity Forms &lsaquo; %3$s &#8212; WordPress

en: %1$s &lsaquo; Form Preview - Gravity Forms &lsaquo; %2$s &#8212; WordPress
fr: %1$s &lsaquo; Aperçu du formulaire - Gravity Forms &lsaquo; %2$s &#8212; WordPress

en: %1$s (ID: %2$s)
fr: %1$s (ID : %2$s)

en: %1$s at %2$s
fr: %1$s à %2$s

en: %1$sAdd to Existing Content:%2$s %3$s
fr: %1$sAjouter au contenu existant :%2$s %3$s

en: %1$sCreate New:%2$s %3$s
fr: %1$sCréer un nouveau :%2$s %3$s

en: %1$sLearn more%2$s about the shortcode.
fr: %1$sEn savoir plus%2$s sur le code court.

en: %1$sRegister%2$s your copy of Gravity Forms to receive access to automatic upgrades and support. Need a license key? %3$sPurchase one now%4$s.
fr: %1$sEnregistrez%2$s votre copie de Gravity Forms afin d’accéder aux mises à jour automatiques et au support. Besoin d’une clé de licence ? %3$sAchetez-en une dès maintenant%4$s.

en: %1$sView version %2$s details %3$s or %4$supdate now%5$s.
fr: %1$sVoir les détails de la version %2$s %3$s ou %4$smettre à jour maintenant%5$s.

en: %1$sView version %2$s details %3$s.
fr: %1$sVoir les détails de la version %2$s de %3$s.

en: %d entries
fr: %d entrées

en: %d file is invalid. | %d files are invalid.
fr[0]: %d fichier est invalide.
fr[1]: %d fichiers sont invalides.

en: %d files
fr: %d fichiers

en: %d of %d items shown. Edit choices to view all.
fr: %d éléments sur %d affichés. Modifier les choix pour tout voir.

en: %s (Edit)
fr: %s (Modifier)

en: %s Feeds
fr: Flux %s

en: %s Settings
fr: Réglages pour %s

en: %s ago
fr: Il y a %s

en: %s deleted.
fr: %s supprimées.

en: %s form deleted. | %s forms deleted.
fr[0]: %s formulaire supprimé.
fr[1]: %s formulaires supprimés.

en: %s form has been marked as active. | %s forms have been marked as active.
fr[0]: %s formulaire a été activé.
fr[1]: %s formulaires ont été activés.

en: %s form has been marked as inactive. | %s forms have been marked as inactive.
fr[0]: %s formulaire a été désactivé.
fr[1]: %s formulaires ont été désactivés.

en: %s form moved to the trash. | %s forms moved to the trash.
fr[0]: %s formulaire déplacé vers la corbeille.
fr[1]: %s formulaires déplacés vers la corbeille.

en: %s form restored. | %s forms restored.
fr[0]: %s formulaire restauré.
fr[1]: %s formulaires restaurés.

en: %s has been captured successfully. Amount: %s. Transaction Id: %s
fr: %s a bien été récupéré. Montant : %s. ID de la transaction : %s

en: %s has been successfully uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
fr: %s a bien été désinstallé. Vous pouvez le réactiver à partir de la %spage des extensions%s.

en: %s has requested permission to take over control of these settings.
fr: %s a demandé à prendre la main sur ces réglages.

en: %s has requested permission to take over control of this entry.
fr: %s a demandé à prendre la main sur cette entrée.

en: %s has requested permission to take over control of this form.
fr: %s a demandé à prendre la main sur ce formulaire.

en: %s has requested permission to take over control.
fr: %s a demandé à prendre la main.

en: %s has taken over and is currently editing this entry.
fr: %s a pris la main et modifie actuellement cette entrée.

en: %s has taken over and is currently editing this form.
fr: %s a pris la main et modifie actuellement ce formulaire.

en: %s has taken over and is currently editing.
fr: %s a pris la main et modifie actuellement ce contenu.

en: %s is currently editing
fr: %s modifie actuellement ce formulaire

en: %s is currently editing this entry
fr: %s modifie actuellement cette entrée

en: %s is currently editing this form
fr: %s modifie actuellement ce formulaire

en: %s is not a valid feed property
fr: %s n’est pas une propriété de flux valide

en: %s is not able to run because your WordPress environment has not met the minimum requirements.
fr: %s ne peut pas se lancer car votre environnement WordPress ne répond pas aux prérequis minimums.

en: %s marked as read.
fr: %s marquées comme lues.

en: %s marked as spam.
fr: %s marquées comme indésirables.

en: %s marked as unread.
fr: %s marquées comme non lues.

en: %s moved to Trash.
fr: %s déplacées vers la corbeille.

en: %s permanently deleted.
fr: %s a été définitivement supprimé.

en: %s restored from the Trash.
fr: %s restaurées de la corbeille.

en: %s restored from the spam.
fr: %s restaurées des indésirables.

en: %s settings updated.
fr: Réglages de %s mis à jour.

en: %s starred.
fr: %s avec une étoile.

en: %s uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
fr: L’extension %s a bien été désinstallée. Vous pouvez la réactiver depuis la %spage des extensions%s.

en: %s unstarred.
fr: %s sans étoile.

en: %s%% complete.
fr: %s%% terminé.

en: %s: Checked "%s"
fr: %s : « %s » coché

en: %s: Unchecked "%s"
fr: %s : « %s » non coché

en: %sRegister%s your copy of Gravity Forms to receive access to automatic updates and support. Need a license key? %sPurchase one now%s.
fr: %sEnregistrez%s votre copie de Gravity Forms afin d’accéder aux mises à jour automatiques et au support. Besoin d’une clé de licence ? %sAchetez-en une dès maintenant%s.

en: %sThis operation deletes ALL %s settings%s. If you continue, you will NOT be able to retrieve these settings.
fr: %sCette opération supprime TOUS les réglages de %s%s. Si vous continuez vous ne pourrez plus retrouver ces réglages.

en: &#163; 1,299.00
fr: £ 1 299.00

en: &#163; 299.00
fr: £ 299.00

en: &#163; 449.00
fr: £ 449.00

en: &#163; 899.00
fr: £ 899.00

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
fr: « OK » pour supprimer, « Annuler » pour arrêter.

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to reset.
fr: « OK » pour réinitialiser, « Annuler » pour arrêter.

en: (Required)
fr: (Nécessaire)

en: (opens in a new tab)
fr: (s’ouvre dans un nouvel onglet)

en: , Row {0}
fr: , Ligne {0}

en: 1 Column
fr: 1 colonne

en: 1 entry
fr: 1 entrée

en: 1 entry moved to the Trash. %sUndo%s
fr: 1 entrée déplacée vers la corbeille. %sAnnuler%s

en: 1 item | %s items
fr[0]: 1 élément
fr[1]: %s éléments

en: 1-3 years
fr: 1-3 ans

en: 1-6 months
fr: 1-6 mois

en: 100+
fr: plus de 100

en: 10:00 am
fr: 10h00

en: 10:00 pm
fr: 22h00

en: 10:30 am
fr: 10h30

en: 10:30 pm
fr: 22h30

en: 11:00 am
fr: 11h00

en: 11:00 pm
fr: 23h00

en: 11:30 am
fr: 11h30

en: 11:30 pm
fr: 23h30

en: 12 hour
fr: 12 heures

en: 12:00 am
fr: 12h00

en: 12:00 pm
fr: 00h00

en: 12:30 am
fr: 12h30

en: 12:30 pm
fr: 00h30

en: 1:00 am
fr: 1h00

en: 1:00 pm
fr: 13h00

en: 1:30 am
fr: 1h30

en: 1:30 pm
fr: 13h30

en: 2 Columns
fr: 2 colonnes

en: 2 to 3 times a month
fr: 2 à 3 fois par mois

en: 2 to 3 times a week
fr: 2 à 3 fois par semaine

en: 24 hour
fr: 24 heures

en: 2:00 am
fr: 02h00

en: 2:00 pm
fr: 14h00

en: 2:30 am
fr: 2h30

en: 2:30 pm
fr: 14h30

en: 3 Columns
fr: 3 colonnes

en: 35-44
fr: 34-44

en: 3:00 am
fr: 03h00

en: 3:00 pm
fr: 15h00

en: 3:30 am
fr: 3h30

en: 3:30 pm
fr: 15h30

en: 4 Columns
fr: 4 colonnes

en: 4.4 Stars
fr: 4,4 étoiles

en: 4.7 Stars
fr: 4.7 étoiles

en: 4:00 am
fr: 04h00

en: 4:00 pm
fr: 16h00

en: 4:30 am
fr: 4h30

en: 4:30 pm
fr: 16h30

en: 5 Columns
fr: 5 colonnes

en: 5 of %d items shown. Edit field to view all
fr: 5 éléments sur %d affichés. Modifiez le champ pour tout afficher.

en: 5:00 am
fr: 05h00

en: 5:00 pm
fr: 17h00

en: 5:30 am
fr: 5h30

en: 5:30 pm
fr: 17h30

en: 65 or Above
fr: 65 ans et plus

en: 65+
fr: plus de 65

en: 6:00 am
fr: 06h00

en: 6:00 pm
fr: 18h00

en: 6:30 am
fr: 6h30

en: 6:30 pm
fr: 18h30

en: 7:00 am
fr: 07h00

en: 7:00 pm
fr: 19h00

en: 7:30 am
fr: 7h30

en: 7:30 pm
fr: 19h30

en: 8:00 am
fr: 08h00

en: 8:00 pm
fr: 20h00

en: 8:30 am
fr: 8h30

en: 8:30 pm
fr: 20h30

en: 9:00 am
fr: 09h00

en: 9:00 pm
fr: 21h00

en: 9:30 am
fr: 9h30

en: 9:30 pm
fr: 21h30

en: <a class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="View %1$s version %2$s details" href="%3$s">
fr: <a class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="Voir les détails de la version %2$s de %1$s" href="%3$s">

en: <a href="%1$s" class="update-link" aria-label="Update %2$s now">
fr: <a href="%1$s" class="update-link" aria-label="Mettre à jour %2$s maintenant">

en: <em>Disclaimer: This template is provided for example purposes only. It is not a legal agreement and should not be used as-is. Please replace all of the text with your own consent language tailored to your organization, legal requirements, and intended use.</em>
    
    							I understand the testimonial I provided (hereinafter called “The Testimonial”), including all text, images, and video provided, may be used in marketing and promoting the products and services of [ Company Name ].
    
    							I authorize [ Company Name ], along with its employees, contractors, and representatives, to use The Testimonial in marketing and promotional efforts, including but not limited to websites, advertisements, social media, brochures, and event materials.
    
    							I waive any right to inspect, edit, or approve materials where The Testimonial is used. I also waive any claim to copyright ownership of The Testimonial or related materials, and any claim to financial compensation or gain from its use.
    
    							[ Company Name ] may make reasonable edits to The Testimonial for clarity, length, or formatting purposes, while maintaining the original meaning. I agree that my comments may be published as written.
fr: <em>Avertissement : ce modèle est fourni à titre d’exemple. Ce n’est pas un accord légal et il ne doit pas être utilisé tel quel. Veuillez remplacer tout le texte par votre propre formulation, adaptée à votre organisation, à ses besoins légaux et à son utilisation prévue.</em>
    
    Je comprends que le témoignage que j’ai fourni (ci-après dénommé « le témoignage »), y compris tout texte, image ou vidéo fournis, peut être utilisé pour le marketing et la promotion des produits et services de [Nom de l’entreprise].
    
    J’autorise [Nom de l’entreprise], ainsi que ses employés, sous-traitants et représentants, à utiliser le témoignage dans leurs efforts de marketing et de promotion, y compris mais sans s’y limiter, sur des sites web, dans des publicités, sur les réseaux sociaux, dans des brochures et dans des documents d’évènements.
    
    Je renonce à tout droit d'inspecter, de modifier ou d'approuver les documents où le témoignage est utilisé. Je renonce également à toute revendication de propriété des droits d’auteur du témoignage ou des documents similaires, et à toute revendication de compensation financière ou de gain résultant de son utilisation.
    
    [Nom de l’entreprise], peut apporter des modifications raisonnables au témoignage pour des raisons de clarté, de longueur ou de formatage, tout en conservant le sens original. J'accepte que mes commentaires soient publiés tels quels.

en: <em>Disclaimer: This template is provided for example purposes only. It is not a legal agreement and should not be used as-is. Please replace all of the text with your own consent language, policies, or contract terms that are appropriate for your specific use case.</em>
    
    							[ Insert policy, contract, or agreement details here ]
    
    							By signing this form, I confirm that I have read and understood the terms outlined above.
    
    							I freely and voluntarily give my consent to participate in the activity, program, or service described. I understand the responsibilities, requirements, and any potential risks involved.
    
    							I accept the terms and conditions of this agreement and agree to comply with all related rules and policies. I understand that I may withdraw my consent at any time by contacting the organization, recognizing that doing so may affect my ability to continue with the related service or activity.
fr: <em>Avertissement : Ce modèle est fourni uniquement à titre d’exemple. Il ne s’agit pas d'un accord juridique et ne doit pas être utilisé tel quel. Veuillez remplacer tout le texte par votre propre texte de consentement, vos politiques ou vos conditions de contrat qui sont appropriés à votre cas d’utilisation spécifique.</em>
    
    							[Insérer les détails de la politique, du contrat ou de l’accord ici ]
    
    							En signant ce formulaire, je confirme que j’ai lu et compris les conditions décrites ci-dessus.
    
    							Je donne librement et volontairement mon accord pour participer à l’activité, au programme ou au service décrit. Je comprends les responsabilités, les prérequis et les risques potentiels encourus.
    
    							J’accepte les termes et conditions du présent accord et je m’engage à respecter toutes les règles et politiques similaires. Je comprends que je peux retirer mon consentement à tout moment en contactant l’organisation, tout en reconnaissant que cela peut affecter ma capacité à poursuivre le service ou l’activité relative à celui-ci.

en: <em>This page does not exist.</em>
fr: <em>Cette page n’existe pas.</em>

en: <p>Dear {Your Name (First):1.3} </p><p>Thank you for making a gift certificate purchase.</p><p>A {Gift Certificate Amount:9} gift certificate will now be emailed to {Name of Recipient (First):3.3} {Name of Recipient (Last):3.6}.</p><p>We will email you a receipt for your purchase shortly.</p>
fr: <p>Cher•e {Votre nom (Nom):1.3} </p><p>Nous vous remercions d’avoir effectué un achat de chèque-cadeau.</p><p>{Montant du chèque-cadeau:9} en chèque-cadeau sera maintenant envoyé par e-mail à {Nom du destinataire (Prénom):3.3} {Nom du destinataire (Nom):3.6}.</p><p>Nous vous enverrons sous peu un reçu pour votre achat.</p>

en: <p>Gift Certificate ID: <strong>000GIFT{entry_id}</strong></p><p>Dear {Name of Recipient (First):3.3},</p><p>We are delighted to send you this gift certificate worth {Gift Certificate Amount:9} from {Your Name (First):1.3} {Your Name (Last):1.6}.</p><p>Here's a message from them to you...</p><p><blockquote>{Add a message to your gift certificate...:17}</blockquote></p><p>We look forward to seeing you in-store to redeem your gift certificate!</p>
fr: <p>ID de chèque-cadeau : <strong>000GIFT{entry_id}</strong></p><p>Cher {Nom du destinataire (Prénom):3.3},</p><p>Nous avons le plaisir de vous envoyer ce chèque-cadeau d’une valeur de {Montant du chèque-cadeau:9} de {Votre Nom (Prénom):1.3} {Votre nom (Nom):1.6}.</p><p>Voici un message qu’il vous adresse…</p><p><blockquote>{Ajoutez un message à votre chèque-cadeau…:17}</blockquote></p><p>Nous sommes impatients de vous voir en boutique pour échanger votre chèque-cadeau !</p>

en: <p>Hi there {Name (First):1.3},</p><p>Thank you for getting in touch and entering our competition. Keep an eye on your inbox as winners will be contacted via email.</p><p>Good Luck!</p>
fr: <p>Bonjour {Nom (First):1.3},</p><p>Merci d'avoir pris contact et de participer à notre concours. Gardez un œil sur votre boîte de réception car les gagnants seront contactés par e-mail.</p><p>Bonne chance !</p>

en: <p>Hi there {Name (First):1.3},</p><p>Thank you for getting in touch. We have received your inquiry and will get back to you within one business day.</p>
fr: <p>Bonjour {Nom (Prénom):1.3},</p><p>Merci d’avoir pris contact avec nous. Nous avons reçu votre demande et nous vous répondrons dans un délai d’un jour ouvrable.</p>

en: <p>Hi there {Name (First):1.3},</p><p>Thank you for registering for our event. We look forward to seeing you!</p>
fr: <p>Bonjour {Nom (Prénom):1.3},</p><p>Merci de vous être inscrit à notre évènement. Nous sommes impatients de vous voir !</p>

en: <p>Hi {Name (First):1.3},</p><p>Thank you for submitting your application. We are in the process of reviewing it and will get in touch with you shortly.</p>
fr: <p>Bonjour {Nom (Prénom):1.3},</p><p>Merci d’avoir envoyé votre candidature. Nous sommes en train de l’examiner et nous prendrons contact avec vous sous peu.</p>

en: <strong>I agree to the competition terms and conditions.</strong>
fr: <strong>J’accepte les conditions générales du concours.</strong>

en: <strong>I agree to the terms and conditions.</strong>
fr: <strong>J’accepte les conditions générales.</strong>

en: A comprehensive membership registration form with Stripe payment processing.
fr: Un formulaire d’adhésion complet avec traitement des paiements par Stripe.

en: A comprehensive sponsorship form for events with multiple tiers and payment processing.
fr: Un formulaire de parrainage complet pour les évènements avec plusieurs niveaux et un traitement des paiements.

en: A consent form with signature, name, phone, email, and address fields.
fr: Un formulaire de consentement avec des champs pour la signature, le nom, le téléphone, l’e-mail et l’adresse.

en: A donation form for multiple purposes
fr: Un formulaire de don à des fins multiples

en: A form can only contain one CAPTCHA field.
fr: Un seul champ CAPTCHA peut être ajouté au formulaire.

en: A form can only contain one Credit Card field.
fr: Un seul champ carte bancaire peut être ajouté au formulaire.

en: A form can only contain one Post Body field.
fr: Un seul champ corps d‘article peut être ajouté au formulaire.

en: A form can only contain one Post Excerpt field.
fr: Un seul champ extrait d‘article peut être ajouté au formulaire.

en: A form can only contain one Post Title field.
fr: Un seul champ titre d‘article peut être ajouté au formulaire.

en: A form can only contain one Shipping field.
fr: Un seul champ livraison peut être ajouté au formulaire.

en: A form description goes here
fr: La description du formulaire vient ici

en: A form that allows you to sell products and let your customers pay via PayPal
fr: Un formulaire qui vous permet de vendre des produits et de laisser vos clients payer via PayPal

en: A form that allows you to sell products and let your customers pay via Stripe
fr: Un formulaire qui vous permet de vendre des produits et de laisser vos clients payer via Stripe

en: A form that allows you to sell products and let your customers pay via different payment gateways
fr: Un formulaire qui vous permet de vendre des produits et de laisser vos clients payer via différentes passerelles de paiement

en: A form that allows your users to enter a contest
fr: Un formulaire qui permet à vos comptes de participer à un concours

en: A new blank form
fr: Un nouveau formulaire vierge

en: A new form
fr: Un nouveau formulaire

en: A picture is worth a thousand words! The new Image Choice field lets you add stylish images straight from the media library to your choices. Easily create beautiful forms with eye-catching images that speak to your users.
fr: Une image vaut mille mots ! Le nouveau champ choix d‘image vous permet d‘ajouter à vos choix des images originales provenant directement de la médiathèque. Créez facilement de beaux formulaires avec des images accrocheuses qui parlent à tous les internautes.

en: A simple and basic contact form with only two fields
fr: Un formulaire de contact simple et basique avec uniquement deux champs

en: A simple form to collect testimonials from customers.
fr: Un formulaire simple pour collecter les témoignages des clients et clientes.

en: A valid license key is required for access to automatic plugin upgrades and product support.
fr: Une clé de licence valide est nécessaire pour accéder aux mises à jour automatiques des extensions et au support du produit.

en: API Functions
fr: Fonctions API

en: API Key successfully updated.
fr: La clé de l’API a bien été mise à jour.

en: API Keys
fr: Clés de l‘API

[ctx: Abbreviated month name]
en: May
fr: Mai

[ctx: Abbreviation: Day]
en: DD
fr: JJ

[ctx: Abbreviation: Year]
en: YYYY
fr: AAAA

en: About %1$s &lsaquo; System Status &lsaquo; Gravity Forms &#8212; WordPress
fr: À propos de la %1$s &lsaquo; État du système &lsaquo; Gravity Forms &#8212; WordPress

en: About %s
fr: À propos de la %s

en: About You
fr: À propos de vous

en: About the Image Choice field
fr: À propos du champ choix d’image

en: About the Multiple Choice field
fr: À propos du champ choix multiple

en: About the Same
fr: Neutre

en: Above inputs
fr: Au-dessus des champs

en: Accent
fr: Contraste

en: Accept
fr: Accepter

en: Accept online payments
fr: Accepter les paiements en ligne

en: Accepted file types: %s
fr: Types de fichiers acceptés : %s

en: Accepted file types: %s.
fr: Types de fichiers acceptés : %s.

en: Access denied
fr: Accès refusé

en: Access denied.
fr: Accès refusé.

en: Account Access
fr: Accès au compte

en: Accounting Software
fr: Logiciel de comptabilité

en: Accounting/Finance
fr: Comptabilité/Finance

en: Acme Products fulfils all my form needs
fr: Acme Products répond à tous mes besoins en matière de formulaires

en: Across
fr: En travers

en: Activate License
fr: Activer la licence

en: Activate this option to allow users to skip this field and submit the values entered in the associated field. For example, this is useful for shipping and billing address fields.
fr: Activez cette option pour permettre aux utilisateurs ou utilisatrices de passer ce champ et envoyer les valeurs du champ associé. Par exemple, cela est utile pour les champs d’adresse d’expédition et de facturation.

en: Activated by Default
fr: Activé par défaut

en: Activated by default
fr: Activé par défaut

en: Active
fr: Actif

en: Active Columns
fr: Colonnes actives

en: Active Plugins
fr: Extensions activées

en: Active Subscription
fr: Abonnement actif

en: Active Theme
fr: Thème actif

en: Add
fr: Ajouter

en: Add Another Rule
fr: Ajouter une autre règle

en: Add Block To Page
fr: Ajouter un bloc à la page

en: Add Bulk Choices
fr: Ajouter des choix groupés

en: Add Choices to this field. You can mark a choice as selected by default by using the radio buttons on the left.
fr: Ajoutez des choix à ce champ. Vous pouvez marquer chaque champ comme sélectionné par défaut en utilisant les boutons radio à gauche.

en: Add Custom
fr: Ajout personnalisé

en: Add Custom Key
fr: Ajouter une clé personnalisée

en: Add Custom Value
fr: Ajouter une valeur personnalisée

en: Add Fields
fr: Ajouter des champs

en: Add Form
fr: Ajouter un formulaire

en: Add Gravity Form
fr: Ajouter un Gravity Forms

en: Add Icon URL
fr: Ajouter l’URL de l’icône

en: Add Key
fr: Ajouter une clé

en: Add New
fr: Ajouter

en: Add New Key
fr: Ajouter une nouvelle clé

en: Add Note
fr: Ajouter une note

en: Add Star
fr: Ajouter une étoile

en: Add a %s field to your form.
fr: Ajoutez un champ %s à votre formulaire.

en: Add a condition
fr: Ajouter une condition

en: Add a message to your gift certificate...
fr: Ajoutez un message à votre chèque-cadeau…

en: Add a new row
fr: Ajouter une nouvelle ligne

en: Add another row
fr: Ajouter une autre ligne

en: Add choice
fr: Ajouter un choix

en: Add page break between entries
fr: Ajouter des sauts de page entre les entrées

en: Add to Existing Content
fr: Ajouter au contenu existant

en: Add-On Framework
fr: Framework de module

en: Add-On Page
fr: Page du module

en: Add-On Settings
fr: Réglages du module

en: Add-On browser is currently unavailable. Please try again later.
fr: Le navigateur de modules n’est pas disponible actuellement. Veuillez réessayer plus tard.

en: Add-Ons
fr: Modules

en: Add-Ons - Gravity Forms
fr: Modules - Gravity Forms

en: Adding conditional logic to the form submit button could cause usability problems for some users and negatively impact the accessibility of your form. Learn more about button conditional logic in our %1$sdocumentation%2$s.
fr: L’ajout d‘une logique conditionnelle au bouton d’envoi du formulaire peut entraîner des problèmes d’utilisation pour certaines personnes et avoir un impact négatif sur l’accessibilité de votre formulaire. Pour en savoir plus sur la logique conditionnelle des boutons, consultez notre %1$sdocumentation%2$s.

en: Address
fr: Adresse

en: Address (Address Line 2)
fr: Adresse (adresse ligne 2)

en: Address (City)
fr: Adresse (ville)

en: Address (Country)
fr: Adresse (pays)

en: Address (State / Province)
fr: Adresse (état/province)

en: Address (Street Address)
fr: Adresse (nom de la rue)

en: Address (Zip / Postal Code)
fr: Adresse (code postal)

en: Address 2
fr: Adresse 2

en: Address Fields
fr: Champs Adresse

en: Address Line 2
fr: Adresse ligne 2

en: Address Type
fr: Type d’adresse

en: Address of Recipient
fr: Adresse du destinataire

en: Adds a captcha field to your form to help protect your website from spam and bot abuse.
fr: Ajoute un champ CAPTCHA à votre formulaire pour aider à protéger votre site contre les indésirables et l’abus de robots.

en: Adds a content separator to your form to help organize groups of fields. This is a visual element and does not collect any data.
fr: Ajoute un séparateur de contenu à votre formulaire pour faciliter l’organisation des groupes de champs. Ceci est un élément visuel qui ne collecte aucune donnée.

en: Admin Field Label
fr: Libellé du champ d’administration

en: Admin Label
fr: Libellé de l’administration

en: Admin Notification
fr: Notification administrateur

en: Administrative
fr: Administration

en: Advanced
fr: Avancé

en: Advanced Contact Form
fr: Formulaire de contact avancé

en: Advanced Fields
fr: Champs avancés

en: Advanced Fields are for specific uses.  They enable advanced formatting of regularly used fields such as Name, Email, Address, etc.
fr: Les champs avancés fournissent les fonctionnalités pour des usages spécifiques. Ils permettent le formatage avancé de données pour des champs courants tels que les noms, e-mails, adresses, etc..

en: Advanced Options
fr: Options avancées

en: Advertisement
fr: Annonce

en: Advertising
fr: Publicité

en: Advertising/Public Relations
fr: Publicité /Relations publiques

en: Aerospace/Aviation
fr: Aéronautique/Aviation

en: Africa
fr: Afrique

en: Age
fr: Âge

en: Agender
fr: Non-genré

en: Aggregate Rank
fr: Rang global

en: Agree
fr: D’accord

en: Agreement
fr: À quel point êtes-vous d’accord

en: Ajax error while adding field. Please refresh the page and try again.
fr: Erreur Ajax lors de l‘ajout du champ. Veuillez actualiser la page et réessayer.

en: Ajax error while changing input type. Please refresh the page and try again.
fr: Erreur Ajax lors du changement de type d‘entrée. Veuillez actualiser la page et réessayer.

en: Ajax error while deleting field.
fr: Erreur Ajax lors de la suppression du champ.

en: Ajax error while selecting a form
fr: Une erreur Ajax s’est produite lors de la sélection du formulaire

en: Ajax error while setting entry property
fr: Erreur Ajax lors du réglage de la propriété d‘une entrée

en: Ajax error while updating form
fr: Erreur AJAX lors de la mise à jour du formulaire

en: Akismet Integration
fr: Intégration Akismet

en: Akismet Spam Filter
fr: Filtre anti indésirable Akismet

en: Albania
fr: Albanie

en: Algeria
fr: Algérie

en: All %s{0}%s entries have been selected.
fr: Les %s{0}%s entrées ont été sélectionnées.

en: All %s{0}%s entries on this page are selected.
fr: Les %s{0}%s entrées sur cette page sont sélectionnées.

en: All Categories
fr: Toutes les catégories

en: All Forms
fr: Tous les formulaires

en: All Pricing Fields
fr: Tous les champs de prix

en: All Submitted Fields
fr: Tous les champs envoyés

en: All choices are selected.
fr: Tous les choix sont sélectionnés.

en: All choices are unselected.
fr: Tous les choix sont non sélectionnés.

en: All other characters are literal values and will be displayed automatically.
fr: Tous les autres caractères ont des valeurs littérales et seront affichés automatiquement.

en: Allow field to be populated dynamically
fr: Remplir dynamiquement les champs

en: Allow users to choose from a list of images.
fr: Autorise les internautes à choisir dans une liste d‘images.

en: Allow users to choose from a list of options.
fr: Autorise les internautes à choisir dans une liste d‘options.

en: Allow your users to apply for a job
fr: Permettez à vos comptes de postuler pour un emploi

en: Allow your users to purchase a gift certificate
fr: Permettez à vos utilisateurs d’acheter un chèque-cadeau

en: Allowable form fields
fr: Champs admissibles

en: Allowed File Extensions
fr: Extensions de fichiers autorisées

en: Allowed Files
fr: Fichiers autorisés

en: Allowed file extensions
fr: Extensions de fichiers autorisées

en: Allows a quantity to be specified for product field.
fr: Permet de spécifier une quantité pour le champ de produit.

en: Allows a shipping fee to be added to the form total.
fr: Autorise l’ajout de frais d’expédition au total du formulaire.

en: Allows multi-page forms.
fr: Autorise les formulaires multi-pages.

en: Allows notification to be sent to different email addresses depending on values selected in the form.
fr: Permettre que les notifications soient envoyées à différentes adresses e-mail selon les valeurs sélectionnées dans le formulaire.

en: Allows the creation of products in the form.
fr: Autorise la création de produits dans le formulaire.

en: Allows the user to add/remove additional rows of information per field.
fr: Autorise l’utilisateur ou l’utilisatrice à ajouter/supprimer des lignes supplémentaires d’informations par champ.

en: Allows the user to enter a password and confirm it.  The password will be masked with blobs or asterisks.
fr: Autorise l’utilisateur ou l’utilisatrice à saisir un mot de passe et de le confirmer. Le mot de passe sera masqué par des points ou des astérisques.

en: Allows the user to select a category for the post they are creating.
fr: Autorise l’utilisateur ou l’utilisatrice à sélectionner une catégorie pour l’article créé.

en: Allows users to enter a date.
fr: Autorise les utilisateurs ou les utilisatrices à saisir une date.

en: Allows users to enter a number.
fr: Autorise les utilisateurs ou les utilisatrices à saisir un numéro.

en: Allows users to enter a phone number.
fr: Autorise les utilisateurs ou les utilisatrices à saisir un numéro de téléphone.

en: Allows users to enter a physical address.
fr: Autorise les utilisateurs ou les utilisatrices à saisir une adresse physique.

en: Allows users to enter a valid email address.
fr: Autorise les utilisateurs ou les utilisatrices à saisir une adresse e-mail valide.

en: Allows users to enter a website URL.
fr: Autorise les utilisateurs ou les utilisatrices à saisir l’URL d’un site.

en: Allows users to enter credit card information.
fr: Autorise les utilisateurs ou les utilisatrices à saisir les informations relatives à la carte bancaire.

en: Allows users to enter their name in the format you have specified.
fr: Autorise les utilisateurs ou les utilisatrices à saisir leur nom dans le format que vous avez spécifié.

en: Allows users to select multiple options available in the multi select box.
fr: Autorise les utilisateurs ou les utilisatrices à sélectionner plusieurs options disponibles dans la boite de sélection multiple.

en: Allows users to select one option from a list.
fr: Autorise les utilisateurs ou les utilisatrices à sélectionner une option dans une liste.

en: Allows users to select one or many checkboxes.
fr: Autorise les utilisateurs ou les utilisatrices à sélectionner une ou plusieurs cases à cocher.

en: Allows users to select options for products created by a product field.
fr: Autorise les utilisateurs ou les utilisatrices à sélectionner des options pour les produits créés par un champ de produit.

en: Allows users to submit a single line of text.
fr: Autorise les utilisateurs ou les utilisatrices à envoyer une seule ligne de texte.

en: Allows users to submit a time as hours and minutes.
fr: Autorise les utilisateurs ou utilisatrices à envoyer un temps en heures et en minutes.

en: Allows users to submit data that is then used as the excerpt of a post.
fr: Autorise les utilisateurs ou utilisatrices à envoyer des données qui sont ensuite utilisées comme extrait d’article.

en: Allows users to submit data that is used as a custom field value for a post.
fr: Autorise les utilisateurs ou utilisatrices à envoyer des données qui sont utilisées comme valeur de champ personnalisé pour un article.

en: Allows users to submit multiple lines of text.
fr: Autorise les utilisateurs ou les utilisatrices à envoyer plusieurs lignes de texte.

en: Allows users to submit the body content for a post.
fr: Autorise les utilisateurs ou utilisatrices à envoyer le contenu du corps d’un article.

en: Allows users to submit the tags for a post.
fr: Autorise les utilisateurs ou utilisatrices à envoyer les étiquettes d’un article.

en: Allows users to submit the title for a post.
fr: Autorise les utilisateurs ou utilisatrices à envoyer le titre d’un article.

en: Allows users to upload a file.
fr: Autorise les utilisateurs ou les utilisatrices à téléverser un fichier.

en: Allows users to upload an image that is added to the Media Library and Gallery for the post that is created.
fr: Autorise les utilisateurs ou les utilisatrices à téléverser une image qui est ajoutée à la médiathèque et à la galerie pour l’article créé.

en: Also email this note to
fr: Envoyer aussi cette note par e-mail à

en: Alternative Text
fr: Texte alternatif

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: Amount
fr: Montant

en: An advanced contact form.
fr: Un formulaire de contact avancé.

en: An empty label violates %1$sWCAG%2$s. Please use descriptive text for your label. To hide the label, use the "Field Label Visibility" setting.
fr: Un libellé vide enfreint le %1$sWCAG%2$s. Veuillez utiliser un texte descriptif pour votre libellé. Pour masquer le libellé, utilisez le réglage « Visibilité du libellé du champ ».

en: An error occurred while saving the form.
fr: Une erreur s’est produite lors de l’enregistrement du formulaire.

en: An error prevented the entry for this form submission being saved. Please contact support.
fr: Une erreur a empêché l’entrée pour ce formulaire en cours d’enregistrement. Veuillez contacter le support.

en: An example of reCAPTCHA
fr: Un exemple de reCAPTCHA

en: Andorra
fr: Andorre

en: Animated transitions
fr: Transitions animées

en: Another Amazing Product
fr: Un autre produit étonnant

en: Answer A
fr: Réponse A

en: Answer B
fr: Réponse B

en: Answer C
fr: Réponse C

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Anti Spam Services
fr: Services anti indésirable

en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

en: Any form field
fr: N’importe quel champ

en: Appearance
fr: Apparence

en: Apply
fr: Appliquer

en: Apply filters
fr: Appliquer les filtres

en: Apr
fr: Avril

en: April
fr: Avril

en: Arabic
fr: Arabe

en: Are you sure you want to remove this item?
fr: Confirmez-vous la suppression de cet élément ?

en: Are you sure you wish to cancel these changes?
fr: Confirmez-vous l’annulation de ces modifications ?

en: Are you sure you wish to delete this confirmation?
fr: Confirmez-vous la suppression de cette confirmation ?

en: Are you sure you would like to reset the Views for the selected forms?
fr: Confirmez-vous la réinitialisation du nombre de vues pour les formulaires sélectionnés ?

en: Are you sure?
fr: Confirmez-vous cela ?

en: Are you the primary contact for this sponsorship?
fr: Êtes-vous le contact principal pour ce parrainage ?

en: Argentina
fr: Argentine

en: Armed Forces Americas
fr: Forces armées des Amériques

en: Armed Forces Europe
fr: Forces armées en Europe

en: Armed Forces Pacific
fr: Forces armées du Pacifique

en: Armenia
fr: Arménie

en: Armenian
fr: Arménien

en: Arts/Entertainment/Publishing
fr: Arts/Divertissement/Édition

en: As part of our continuing commitment to make form building available to everyone, we have improved the accessibility of the form editor. If you rely on keyboard navigation or screen readers, you’ll now have an easier time navigating the field settings.
fr: Dans le cadre de notre engagement continu à rendre la construction de formulaires accessible à tous et à toutes, nous avons amélioré l‘accessibilité de l’éditeur de formulaires. Si vous utilisez un clavier ou un lecteur d‘écran, vous pourrez désormais naviguer plus facilement dans les réglages des champs.

en: As this site doesn't support background tasks the upgrade process will take longer than usual and the status will change infrequently.
fr: Comme ce site ne prend pas en charge les tâches en arrière-plan, le processus de mise à jour prendra plus de temps que d’habitude et les états seront rarement changés.

en: Ascending
fr: Croissant

en: Asia
fr: Asie

en: Associate Degree
fr: Diplôme d’études secondaires

en: Asterisk: *
fr: Astérisque : *

en: At least one field must be filled out
fr: Au moins un des champs doit être rempli

en: Attach uploaded fields to notification
fr: Joindre les champs téléversés à la notification

en: Attachments
fr: Fichiers joints

en: Attribute
fr: Attribut

en: Aug
fr: Août

en: August
fr: Août

en: Australia
fr: Australie

en: Australian Dollar
fr: Dollar australien

en: Austria
fr: Autriche

en: Authentication ( API version 1 )
fr: Authentification (API version 1)

en: Authentication ( API version 2 )
fr: Authentification (API version 2)

en: Authorization has been voided. Transaction Id: %s
fr: L’autorisation a été annulée. ID de la transaction : %s

en: Authorized
fr: Autorisé

en: Auto
fr: Automatique

en: Auto-Formatting
fr: Formatage automatique

en: Auto-formatting
fr: Formatage automatique

en: Auto-updates unavailable.
fr: Mises à jour auto non disponibles.

en: Autocomplete Attribute
fr: Autocomplétion d’attribut

en: Autocomplete Attribute:
fr: Autocomplétion d’attribut :

en: Autocomplete Attributes
fr: Attributs de l‘autocomplétion

en: Automatic Background Updates
fr: Mises à jour automatiques en arrière-plan

en: Automatic background migration is disabled but the database needs to be upgraded to version %s. %s
fr: La migration automatique en arrière-plan est désactivée car la base de données nécessite d’être mise à jour en version %s. %s

en: Automotive
fr: Automobile

en: Average Global Score
fr: Score global moyen

en: Average Row Score
fr: Score de rang moyen

en: Average Score
fr: Score moyen

en: Average global score
fr: Score global moyen

en: Average score
fr: Score moyen

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: Azerbaijani
fr: Azerbaïdjanais

en: BCC
fr: CCI

en: Bachelor's Degree
fr: Bachelier(e)

en: Back
fr: Retour

en: Back To Dashboard
fr: Retour au tableau de bord

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Background Color
fr: Couleur d’arrière-plan

en: Background Updates
fr: Mises à jour en tâche de fond

en: Background tasks
fr: Tâches de fond

en: Background updates
fr: Mises à jour en tâche de fond

en: Bad
fr: Faible

en: Bad request
fr: Mauvaise requête

en: Badge Position
fr: Position du badge

en: Bahrain
fr: Bahreïn

en: Banking
fr: Service bancaire

en: Banking/Mortgage
fr: Banque/Hypothèques

en: Barbados
fr: La Barbade

en: Base Price
fr: Prix de base

en: Belgium
fr: Belgique

en: Below inputs
fr: Au-dessous des champs

en: Benin
fr: Bénin

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Best Time To Call You
fr: Le meilleur moment pour vous appeler

en: Best Time to Call You
fr: Le meilleur moment pour vous appeler

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Billing
fr: Facturation

en: Billing Address
fr: Adresse de facturation

en: Billing Cycle
fr: Cycle de facturation

en: Billing Information
fr: Informations de facturation

en: Blank Form
fr: Formulaire vide

en: Blind Carbon Copy Addresses
fr: Adresses copies carbone invisibles (CCI/BCC)

en: Blue
fr: Bleu

en: Body
fr: Corps

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
fr: Bonaire, Saint-Eustache et Saba

en: Border
fr: Bordure

en: Border Radius
fr: Rayon de la bordure

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

en: Bottom Left
fr: En bas à gauche

en: Bottom Right
fr: En bas à droite

en: Bouvet Island
fr: Île Bouvet

en: Brazil
fr: Brésil

en: Brazilian Real
fr: Réal brésilien

en: British Columbia
fr: Colombie-Britannique

en: British Indian Ocean Territory
fr: Territoire britannique de l’océan Indien

en: Browser details
fr: Détails du navigateur

en: Build custom business solutions
fr: Créez des solutions commerciales personnalisées

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Bulgarian
fr: Bulgare

en: Bulk Add / Predefined Choices
fr: Ajout groupé/Choix prédéfinis

en: Bulk Print
fr: Imprimer

en: Business Development
fr: Développement des affaires

en: Business Opportunity
fr: Opportunités d’affaires

en: Button Styles
fr: Styles de bouton

en: Button Text:
fr: Texte du bouton :

en: Buy Now
fr: Achetez maintenant

en: By checking this box, I confirm that the information provided is accurate and that our organization agrees to participate as a sponsor under the event’s terms and conditions.
fr: En cochant cette case, je confirme que les informations fournies sont exactes et que notre organisation accepte de participer en tant que sponsor aux conditions générales de l’évènement.

en: By disabling background updates your site may not get critical bug fixes and security enhancements. We only recommend doing this if you are experienced at managing a WordPress site and accept the risks involved in manually keeping your WordPress site updated.
fr: En désactivant les mises à jour en tâche de fond, votre site pourrait ne pas recevoir les mises à jour critiques de bugs et les améliorations de sécurité. Nous recommandons de ne faire cela que si vous êtes expérimenté dans la gestion d’un site WordPress et que vous acceptez les risques liés à maintenir un site WordPress à jour manuellement.

en: By selecting this option, the %s jQuery script will be applied to this field, enabling search capabilities to Drop Down fields and a more user-friendly interface for Multi Select fields.
fr: En sélectionnant cette option, le script jQuery %s sera appliqué à ce champ, activant les options de recherche pour les champs de listes déroulantes et une interface plus conviviale pour les champs de sélections multiples.

en: CAPTCHA Badge Position
fr: Position du badge CAPTCHA

en: CAPTCHA Type
fr: Type de CAPTCHA

en: CSS Class Name
fr: Nom de la classe CSS

en: CSS Ready Classes
fr: Classes CSS prédéfinies

en: CSS Selectors
fr: Sélecteurs CSS

en: CSS Targeting Examples
fr: Exemples de ciblage CSS

en: Cabo Verde
fr: Cap-Vert

en: Calculation
fr: Calculs

en: Calendar Icon
fr: Icône de calendrier

en: California
fr: Californie

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Can't find your form? Make sure it is active.
fr: Vous ne trouvez pas votre formulaire ? Assurez-vous qu’il soit actif.

en: Canadian
fr: Canadien

en: Canadian Dollar
fr: Dollar canadien

en: Canadian Province/Territory
fr: Provinces et territoires Canadiens

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel Subscription
fr: Annuler l’abonnement

en: Cancel this upload
fr: Annuler ce téléversement

en: Cancel to stop, OK to delete.
fr: « OK » pour supprimer, « Annuler » pour arrêter.

en: Canceled
fr: Annulé

en: Cancelled
fr: Annulé

en: Cancelled Subscription
fr: Abonnement annulé

en: Cannot send email because the FROM address is invalid.
fr: Impossible d’envoyer l’e-mail car l’adresse DE n’est pas valide.

en: Cannot send email because the TO address is invalid.
fr: Impossible d’envoyer l’e-mail car l’adresse À n’est pas valide.

en: Cannot send email because there is no SUBJECT and no MESSAGE.
fr: Impossible d’envoyer l’e-mail car il n’y a pas de SUJET ni de MESSAGE.

en: Caption
fr: Légende

en: Carbon Copy Addresses
fr: Adresses en copie carbone

en: Card
fr: Carte

en: Card Details
fr: Détails de la carte

en: Card Number
fr: Numéro de carte

en: Card Type
fr: Type de carte

en: Cardholder Name
fr: Nom du titulaire de la carte

en: Category
fr: Catégorie

en: Cayman Islands
fr: Îles Cayman

en: Central African Republic
fr: République centrafricaine

en: Chad
fr: Tchad

en: Change options related to the form editor.
fr: Modifier les options relatives à l‘éditeur de formulaire.

en: Change the %sWordPress Permalink Settings%s from default to any of the other options to get started.
fr: Modifiez les %sOptions des permaliens de WordPress%s par défaut pour commencer.

en: Check this box if you would like the progress bar to display with the confirmation text.
fr: Cochez cette case si vous voulez que la barre de progression s’affiche avec le texte de confirmation.

en: Check this box if you would like to include data from this form when exporting or erasing personal data on this site.
fr: Cochez cette case si vous voulez inclure les données de ce formulaire pendant l’exportation ou la suppression des données personnelles sur ce site.

en: Check this box if you would like to prevent the IP address from being stored during form submission.
fr: Cochez cette case si vous voulez empêcher l’adresse IP d’être stockée pendant l’envoi du formulaire.

en: Check this box if you would like to use the rich text editor for this field.
fr: Cochez cette case si vous voulez utiliser l’éditeur de texte riche.

en: Check this box to add a toggle allowing the user to see the password they are entering in.
fr: Cochez cette case pour ajouter un va et vient permettant à l’utilisateur ou l’utilisatrice de voir le mot de passe saisi.

en: Check this box to prevent Province field from being displayed in the form.
fr: Cochez cette case pour ne pas afficher champ Province dans le formulaire.

en: Check this box to prevent the State field from being displayed in the form.
fr: Cochez cette case pour ne pas afficher le champ État dans le formulaire.

en: Check this box to prevent the State/Province/Region from being displayed in the form.
fr: Cochez cette case pour ne pas afficher le champ État/Province/Région dans le formulaire.

en: Check this box to prevent the extra address input (Address Line 2) from being displayed in the form.
fr: Cochez cette case pour ne pas afficher la ligne d’adresse supplémentaire (Ligne adresse 2) dans le formulaire.

en: Check this box to prevent this field from being displayed in a non-secure page (i.e. not https://). It will redirect the page to the same URL, but starting with https:// instead. This option requires a properly configured SSL certificate.
fr: Cocher cette case pour empêcher ce champ de s’afficher sur une page non-sécurisée. (i.e. non https://). La page sera redirigée à la même URL mais en commençant l’URL par https://. Cette option nécessite un certificat SSL correctement configuré.

en: Check this option to add a "Select All" checkbox before the checkbox choices to allow users to check all the checkboxes with one click.
fr: Cochez cette option pour ajouter une case à cocher « Tout sélectionner » avant les cases à cocher pour permettre aux utilisateurs ou utilisatrices de cocher toutes les cases en un clic.

en: Check this option to add a text input as the final choice of your radio button field. This allows the user to specify a value that is not a predefined choice.
fr: Sélectionnez cette option pour ajouter un champ de texte comme dernier choix à votre champ de boutons radio. Ceci permet à l’utilisateur ou l’utilisatrice de saisir une valeur qui n’existe pas dans les choix prédéfinis.

en: Check this option to display the choices in columns instead of a single column.
fr: Cochez cette option pour afficher les choix en colonnes au lieu d’une seule colonne.

en: Check this option to enable Gravity Forms' legacy markup. This will hinder the accessibility of your form.
fr: Cochez cette option pour activer le balisage hérité de Gravity Forms. Cela nuira l’accessibilité de votre formulaire.

en: Check this option to enable a sliding animation when displaying/hiding conditional logic fields.
fr: Cochez cette option pour activer l’animation lorsque la fonctionnalité de la logique conditionnelle affiche ou cache des champs.

en: Check this option to enable data to be passed to the form and pre-populate this field dynamically. Data can be passed via Query Strings, Shortcode and/or Hooks.
fr: Cochez cette option pour permettre l’envoi des données au formulaire afin de pré-remplir ce champ dynamiquement. Les données peuvent être envoyées par des chaînes de requête, des codes courts et/ou des hooks.

en: Check this option to format and insert merge tags into the Post Content.
fr: Sélectionnez cette option pour formater et insérer des fusions de balises dans le contenu de l’article.

en: Check this option to format and insert merge tags into the Post Title.
fr: Sélectionnez cette option pour formater et insérer des fusions de balises dans le titre de l’article.

en: Check this option to require a user to be logged in to view this form.
fr: Sélectionnez cette option pour obliger un utilisateur ou une utilisatrice à être connecté pour voir ce formulaire.

en: Check this option to set this image as the post's Featured Image.
fr: Cochez cette option pour afficher cette image comme Image mise en avant.

en: Check this option to specify a value for each choice. Choice values are not displayed to the user viewing the form, but are accessible to administrators when viewing the entry.
fr: Activez cette option pour pouvoir spécifier une valeur pour chaque choix. Les valeurs de choix ne sont pas affichées dans le formulaire mais sont accessibles aux administrateurs ou administratrices lorsque l’entrée est vue.

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Checkbox Label
fr: Libellé de la case à cocher

en: Checkbox Text
fr: Texte de la case à cocher

en: Checkboxes
fr: Cases à cocher

en: Checked
fr: Coché

en: Checking License
fr: Vérification de la licence

en: Chile
fr: Chili

en: China
fr: Chine

en: Chinese (Hong Kong)
fr: Chinois (Hong Kong)

en: Chinese (Simplified)
fr: Chinois (Simplifié)

en: Chinese (Traditional)
fr: Chinois (Traditionnel)

en: Choice
fr: Choix

en: Choice Alignment
fr: Alignement des choix

en: Choice Label Visibility
fr: Visibilité du libellé du choix

en: Choice number
fr: Nombre de choix

en: Choices
fr: Choix

en: Choose how much you would like to donate.
fr: Choisissez le montant que vous souhaitez donner.

en: Christmas Island
fr: Île Christmas

en: Circle
fr: Cercle

en: City
fr: Ville

en: Clear
fr: Effacer

en: Clear Default Choices
fr: Effacer les choix par défaut

en: Clear selection
fr: Vider la sélection

en: Clearance
fr: Liquidation

en: Clerical/Accounting
fr: Commis/comptable

en: Clerical/Administrative
fr: De bureau/administratif

en: Click or drag the Gravity Forms Block into the page to insert the form you selected. %1$sLearn More.%2$s
fr: Cliquez ou faites glisser le bloc Gravity Forms dans la page pour insérer le formulaire que vous avez sélectionné. %1$sEn savoir plus.%2$s

en: Click the file selection button to upload a Gravity Forms export file from your computer. Please make sure your file has the .json extension, and that it was generated by the Gravity Forms Export tool.
fr: Cliquez sur le bouton de sélection de fichier pour téléverser un fichier d’exportation de Gravity Forms depuis votre ordinateur. Veuillez vous assurer que votre fichier possède l’extension .json et qu’il a été généré par l’outil d’exportation de Gravity Forms.

en: Click to select columns to display
fr: Cliquer pour sélectionner les colonnes à afficher

en: Click to select...
fr: Cliquez pour sélectionner…

en: Click to upload
fr: Cliquez pour téléverser

en: Click to view
fr: Cliquez pour voir

en: Close
fr: Fermer

en: Close Window
fr: Fermer la fenêtre

en: Close button
fr: Bouton de fermeture

en: Close this dialog and return to form editor.
fr: Fermez cette boîte de dialogue et retournez à l’éditeur de formulaires.

en: Close.
fr: Fermer.

en: Cocos Islands
fr: Îles Cocos

en: Colombia
fr: Colombie

en: Colors
fr: Couleurs

en: Column
fr: Colonne

en: Column 1
fr: Colonne 1

en: Column 2
fr: Colonne 2

en: Column 3
fr: Colonne 3

en: Column Sort Direction
fr: Ordre de tri des colonnes

en: Column Sort Direction determines how choices are ordered when displayed in multiple columns: Across fills left to right, then moves to the next row; Down fills top to bottom, then moves to the next column.
fr: L’ordre de tri des colonnes détermine le sens dans lequel les choix sont affichés lorsqu’ils sont présentés sur plusieurs colonnes : « Horizontal » remplit de gauche à droite puis passe à la ligne suivante, « Vertical » remplit de haut en bas puis passe à la colonne suivante.

en: Columns
fr: Colonnes

en: Comments
fr: Commentaires

en: Comoros
fr: Comores

en: Compact View
fr: Vue compacte

en: Company Name
fr: Nom de l’entreprise

en: Company Website
fr: Site de l’entreprise

en: Company/Organization
fr: Entreprise/Organisation

en: Comparison
fr: Comparaison

en: Competition Terms and Conditions
fr: Conditions générales du concours

en: Complete this form to become a sponsor for our upcoming event.
fr: Remplissez ce formulaire pour devenir sponsor de notre prochain évènement.

en: Completed
fr: Terminé

en: Completion Text
fr: Texte de complétion

en: Conditional Logic
fr: Logique conditionnelle

[ctx: Conditional Logic]
en: All
fr: Toutes

[ctx: Conditional Logic]
en: Any
fr: Certaines

en: Conditional Logic Warning
fr: Avertissement de logique conditionnelle

en: Conditional logic allows you to change what the user sees depending on the fields they select.
fr: La logique conditionnelle vous permet de modifier ce que l’utilisateur ou l’utilisatrice voit en fonction des champs sélectionnés.

en: Config validation failed. Hash does not match
fr: La validation de la configuration a échoué. Le hash ne correspond pas

en: Configuration Required
fr: Configuration nécessaire

en: Configure
fr: Configurer

en: Configure Gravity Forms to work in the way that you want.
fr: Configurez Gravity Forms pour qu’il fonctionne de la manière que vous souhaitez.

en: Configure Notifications
fr: Configurer les notifications

en: Configure Routing
fr: Configurez le routage

en: Configure your API Key below to use the REST API version 1. Alternatively, you can use cookie authentication which is supported for logged in users. %1$sVisit our documentation pages%2$s for more information.
fr: Créez une clé d’API ci-dessous pour utiliser la REST API version 1. Sinon, vous pouvez utiliser un cookie d’authentification qui est pris en charge pour les comptes connectés. %1$sConsultez nos pages de documentation%2$s pour plus d’informations.

en: Configuring Confirmations
fr: Configurer les confirmations

en: Configuring Notifications
fr: Configurer les notifications

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Confirm Email
fr: Confirmez l’e-mail

en: Confirm Password
fr: Confirmer le mot de passe

en: Confirmation Message Text
fr: Texte du message de confirmation

en: Confirmation Name
fr: Nom de la confirmation

en: Confirmation Settings
fr: Réglages de confirmation

en: Confirmation Type
fr: Type de confirmation

en: Confirmation deleted.
fr: Confirmation supprimée.

en: Confirmation not found
fr: Confirmation introuvable

en: Congo, Democratic Republic of the
fr: République démocratique du Congo

en: Congratulations! Click the 'Create A Form' button to get started.
fr: Félicitations ! Cliquez sur le bouton « Créer un formulaire » pour commencer.

en: Consent
fr: RGPD

en: Construction/Facilities
fr: Construction

en: Consumer Goods
fr: Biens de consommation/commerce de détail

en: Consumer Key
fr: Clé client

en: Consumer Secret
fr: Secret client

en: Consumer key is invalid.
fr: Clé client invalide.

en: Consumer secret is invalid.
fr: Secret client invalide.

en: Contact Details
fr: Détails du contact

en: Contact Form
fr: Formulaire de contact

en: Contact Information
fr: Informations de contact

en: Contact Us
fr: Contactez-nous

en: Content
fr: Contenu

en: Content Template
fr: Modèle de contenu

en: Contest Entry Form
fr: Formulaire d’entrée au concours

en: Continue Editing this Form
fr: Continuer à modifier ce formulaire

en: Contract
fr: Contractuel(e)

en: Conversational Form
fr: Formulaire conversationnel

en: Conversion is the percentage of form views that generated an entry. If a form was viewed twice, and one entry was generated, the conversion will be 50%.
fr: La taux de conversion est le pourcentage de vues du formulaire qui ont générées une entrée. Si un formulaire a été vu 2 fois et qu’une entrée a été générée, le taux de conversion sera de 50%.

en: Cook Islands
fr: Îles Cook

en: Copied
fr: Copié

en: Copy
fr: Copier

en: Copy %d
fr: Copier %d

en: Copy / Paste Not Available
fr: Copier/coller non disponible

en: Copy 1
fr: Copier 1

en: Copy Form Styles
fr: Copier les styles du formulaire

en: Copy Shortcode
fr: Copier le code court

en: Copy and paste functionality requires a secure connection. Reload this page using an HTTPS URL and try again.
fr: La fonctionnalité de copier-coller nécessite une connexion sécurisée. Rechargez cette page en utilisant une URL HTTPS et réessayez.

en: Copy and paste the shortcode within your page builder.
fr: Copiez et collez le code court dans votre constructeur de pages.

en: Countries
fr: Pays

en: Country
fr: Pays

[ctx: Country]
en: Georgia
fr: Géorgie

[ctx: Country]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fr: Géorgie du Sud et Îles Sandwich du Sud

en: Course Code
fr: Code de course

en: Course Registration Form
fr: Formulaire d’inscription au cours

en: Create
fr: Créer

en: Create A Form
fr: Créer un formulaire

en: Create Blank Form
fr: Créer un formulaire vierge

en: Create Form
fr: Créer le formulaire

en: Create Forms
fr: Créer les formulaires

en: Create New
fr: Créer un nouveau

en: Create a New Form
fr: Créer un nouveau formulaire

en: Create an API Key below to use the REST API version 2. Alternatively, you can use cookie authentication which is supported for logged in users. %1$sVisit our documentation pages%2$s for more information.
fr: Créez une clé d’API ci-dessous pour utiliser la REST API version 2. Sinon, vous pouvez utiliser un cookie d’authentification qui est pris en charge pour les comptes connectés. %1$sConsultez nos pages de documentation%2$s pour plus d’informations.

en: Create an entry and mark it as spam
fr: Créez une entrée et marquez-la en indésirable

en: Create content template
fr: Créer un modèle de contenu

en: Create rules to dynamically display or hide the page's Next Button based on values from another field.
fr: Créez des règles pour dynamiquement afficher ou masquer le bouton « Page suivante » en fonction de valeurs d’un autre champ.

en: Create rules to dynamically display or hide the submit button based on values from another field.
fr: Créez des règles pour dynamiquement afficher ou cacher le bouton « Envoyer » en fonction de valeurs d’un autre champ.

en: Create rules to dynamically display or hide this field based on values from another field.
fr: Créer des règles pour dynamiquement afficher ou masquer ce champ en fonction de valeurs d’un autre champ.

en: Create rules to dynamically display or hide this page based on values from another field.
fr: Créez des règles pour dynamiquement afficher ou masquer cette page en fonction de valeurs d’un autre champ.

en: Create surveys and quizzes
fr: Créer des enquêtes et des questionnaires

en: Created By
fr: Créé par

en: Created By (User Id)
fr: Créé par (ID du compte)

en: Creating Form
fr: Création du formulaire

en: Creating Form...
fr: Création du formulaire…

en: Creating a Form
fr: Créer un formulaire

en: Creatives
fr: Visuels

en: Credit Card
fr: Carte bancaire

en: Croatia
fr: Croatie

en: Croatian
fr: Croate

en: Currency
fr: Devise

en: Current PHP version (%s) does not meet minimum PHP version requirement (%s).
fr: La version PHP actuelle (%s) n’est pas à la version PHP minimum requise (%s).

en: Current Status: %s
fr: État actuel : %s

en: Current WordPress version (%s) does not meet minimum WordPress version requirement (%s).
fr: La version actuelle de WordPress (%s) ne répond pas aux exigences de version minimale (%s).

en: Current status: %s
fr: État actuel : %s

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Custom CSS Class
fr: Classe CSS personnalisée

en: Custom Choices
fr: Choix personnalisés

en: Custom Colors
fr: Couleurs personnalisées

en: Custom Field
fr: Champ perso

en: Custom Field Name
fr: Nom du champ personnalisé

en: Custom Form
fr: Formulaire personnalisé

en: Custom Icon
fr: Icône personnalisée

en: Custom Key
fr: Clé personnalisée

en: Custom Mask Instructions
fr: Instruction du masque de saisie

en: Custom Required Indicator
fr: Indicateur personnalisé nécessaire

en: Custom Sub-Label
fr: Sous-libellé personnalisé :

en: Custom Validation Message
fr: Message de validation personnalisé

en: Custom Value
fr: Valeur personnalisée

en: Custom settings
fr: Réglages personnalisés

en: Custom:
fr: Personnalisé :

en: Customer Service
fr: Service à la clientèle

en: Customer Service Form
fr: Formulaire de service clients

en: Customize Fields
fr: Personnaliser les champs

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czech
fr: Tchèque

en: Czech Koruna
fr: Couronne tchèque

en: Czechia
fr: République Tchèque

en: Côte d'Ivoire
fr: Côte d’Ivoire

en: DD
fr: JJ

en: DD dash MM dash YYYY
fr: JJ - MM - AAAA

en: DD dot MM dot YYYY
fr: JJ . MM . AAAA

en: DD slash MM slash YYYY
fr: JJ slash MM slash AAAA

en: Daily
fr: Journalier

en: Danish
fr: Danois

en: Danish Krone
fr: Couronne danoise

en: Dark
fr: Sombre

en: Dashboard Widget
fr: Widget du tableau de bord

en: Data Collection
fr: Collecte des données

en: Database
fr: Base de données

en: Database Character Set
fr: Jeu de caractère de base de données défini

en: Database Collation
fr: Classement de base de données

en: Database Management System
fr: Système de gestion de bases de données

en: Database Server
fr: Serveur de base de données

en: Database Version
fr: Version de la base de données

en: Database upgrade failed.
fr: Erreur de mise à jour de la base de données.

en: Database upgraded successfully.
fr: La base de données a bien été mise à jour.

en: Date Drop Down
fr: Menu déroulant de date

en: Date Field
fr: Champ de date

en: Date Format
fr: Format de la date

en: Date Format Placement
fr: Emplacement du format de date

en: Date Input Type
fr: Type d’entrée de date

en: Date Picker
fr: Sélectionneur de date

en: Date Picker Icon
fr: Icône du sélecteur de date

en: Date Range
fr: Plage de dates

en: Date Range is optional, if no date range is selected all entries will be exported.
fr: La plage de dates est optionnelle. Si aucune plage n’est sélectionnée, toutes les entrées seront exportées.

en: Date Range is optional, if no date range is specified it will be ignored.
fr: La plage de dates est optionnelle, si aucune plage n’est sélectionnée celle-ci sera ignorée.

en: Date Updated
fr: Date mise à jour

en: Date and Time
fr: Date et heure

en: Date must not include HTML tags.
fr: La date ne doit pas inclure de balises HTML.

en: Day
fr: Jour

en: Days Left
fr: Jours restants

en: Days of the Week
fr: Jours de la semaine

en: Dec
fr: Déc

en: December
fr: Décembre

en: Default
fr: Par défaut

en: Default %s
fr: %s par défaut

en: Default Colors
fr: Couleurs par défaut

en: Default Confirmation
fr: Confirmation par défaut

en: Default Country
fr: Pays par défaut

en: Default Currency
fr: Devise par défaut

en: Default Filter
fr: Filtre par défaut

en: Default Form Theme
fr: Thème par défaut du formulaire

en: Default Post Author
fr: Auteur ou autrice de l’article par défaut

en: Default Province
fr: Province par défaut

en: Default Sort Column
fr: Tri de colonne par défaut

en: Default Sort Order
fr: Ordre de tri par défaut

en: Default State
fr: État par défaut

en: Default Theme
fr: Thème par défaut

en: Default Value
fr: Valeur par défaut

en: Default Value:
fr: Valeur par défaut :

en: Default Values
fr: Valeurs par défaut

en: Default custom field name
fr: Nom du champ personnalisé par défaut

en: Default option. The field is visible when viewing the form.
fr: Option par défaut. Ce champ est visible quand le formulaire est affiché.

en: Define the choices for this field. If the field type supports it you will also be able to select the default choice(s) to the left of the choice.
fr: Définissez les choix pour ce champ. Si le type de champ le permet, vous pourrez également sélectionner le(s) choix par défaut à gauche du choix.

en: Define the choices for this field. If the field type supports it you will also be able to select the default choice(s) using a radio or checkbox located to the left of the choice.
fr: Définir les choix pour ce champ. Si le type de champ le permet, vous pourrez également sélectionner le(s) choix par défaut en utilisant un bouton radio ou une case à cocher à gauche du choix.

en: Definitely
fr: Absolument

en: Definitely Not
fr: Certainement pas

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete All Spam
fr: Supprimer tous les indésirables

en: Delete Entries
fr: Supprimer les entrées

en: Delete Forms
fr: Supprimer les formulaires

en: Delete Icon URL
fr: Supprimer l’URL de l’icône

en: Delete Permanently
fr: Supprimer définitivement

en: Delete choice
fr: Supprimer le choix

en: Delete entries permanently automatically
fr: Supprimer définitivement les entrées automatiquement

en: Delete file
fr: Supprimer ce fichier

en: Delete permanently
fr: Supprimer définitivement

en: Delete this custom choice list? 'Cancel' to abort. 'OK' to delete.
fr: Supprimer cette liste de choix personnalisée ? « OK » pour supprimer, « Annuler » pour abandonner.

en: Delete this file
fr: Supprimer ce fichier

en: Deleted Field
fr: Champ supprimé

en: Deleting this field will also delete all entry data associated with it. 'Cancel' to abort. 'OK' to delete.
fr: La suppression de ce champ entrainera la suppression de toutes les données qui y sont associées. « OK » pour supprimer, « Annuler » pour abandonner.

en: Denmark
fr: Danemark

en: Deprecation of Ready Classes in Gravity Forms 4.0
fr: Dépréciation des classes « Ready » dans Gravity Forms 4.0

en: Descending
fr: Décroissant

en: Description Placement
fr: Emplacement de la description

en: Description Styles
fr: Styles de description

en: Deselect All
fr: Tout désélectionner

en: Designer Documentation
fr: Documentation pour les graphistes

en: Details
fr: Détails

en: Developer Documentation
fr: Documentation pour les développeurs

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disable Auto-Formatting
fr: Désactiver le formatage automatique

en: Disable CSS
fr: Désactiver le CSS

en: Disable Default Margins
fr: Désactiver les marges par défaut

en: Disable Quantity
fr: Désactivez la quantité

en: Disable auto-formatting
fr: Désactiver le formatage automatique

en: Disable default margins
fr: Désactiver les marges par défaut

en: Disable quantity field
fr: Désactiver le champ de quantité

en: Disable script output
fr: Désactiver le script de sortie

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Disables the quantity field.  A quantity of 1 will be assumed or you can add a Quantity field to your form from the Pricing Fields.
fr: Désactive le champ de quantité. Une quantité de 1 sera configurée par défaut ou vous pouvez ajouter un champ de quantité à votre formulaire à partir des champs de prix.

en: Disagree
fr: En désaccord

en: Discover the Gravity Forms API
fr: Découvrez l’API de Gravity Forms

en: Dismiss
fr: Ignorer

en: Dismiss notification
fr: Ignorer la notification

en: Display Choices in Columns
fr: Afficher les choix en colonnes

en: Display Mode
fr: Mode d’affichage

en: Display completed progress bar on confirmation
fr: Afficher la barre de progression complète lors de la confirmation

en: Display form description
fr: Afficher la description du formulaire

en: Display form title
fr: Afficher le titre du formulaire

en: Display in columns
fr: Afficher en colonnes

en: Display option to use the values submitted in different field
fr: Afficher l’option pour utiliser les valeurs saisies dans un champ différent

en: Display placeholder
fr: Affichage d’espace réservé

en: District of Columbia
fr: District de Columbia

en: Divorced
fr: Divorcé(e)

en: Do not close or navigate away from this page until the upgrade is 100% complete.
fr: Ne fermez pas ou ne quittez pas cette page tant que la mise à niveau n’est pas terminée à 100 %.

en: Do not create an entry
fr: Ne pas créer d’entrée

en: Do not round
fr: Ne pas arrondir

en: Do you have any questions you would like to ask our speakers?
fr: Avez-vous des questions à poser à nos intervenants ?

en: Do you use Acme Products to sell products or services?
fr: Utilisez-vous Acme Products pour vendre des produits ou des services ?

en: Do you want to integrate your forms with any of these services?
fr: Voulez-vous intégrer vos formulaires à l’un de ces services ?

en: Document Root
fr: Racine du site

en: Does not expire
fr: N’expire pas

en: Domestic Partnership
fr: Partenariat domestique

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Republic
fr: République Dominicaine

en: Donation
fr: Don

en: Donation Amount
fr: Montant du don

en: Donation Form
fr: Formulaire de don

en: Donations
fr: Dons

en: Down
fr: Bas

en: Download Export File
fr: Télécharger le fichier d’export

en: Download file
fr: Télécharger le fichier

en: Dr.
fr: Dr

en: Draft
fr: Brouillon

en: Draft Forms (Save and Continue Later)
fr: Brouillons de formulaires (Enregistrer et continuer plus tard)

en: Drag a field to the left to start building your form and then start configuring it.
fr: Faites glisser un champ vers la gauche pour commencer à construire votre formulaire, puis à le configurer.

en: Drop Down
fr: Menu déroulant

en: Drop files here or
fr: Déposez les fichiers ici ou

en: Dropdown menu button
fr: Bouton de menu déroulant

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Duplicate Name
fr: Dupliquer le nom

en: Duplicate Title
fr: Dupliquer le titre

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: Dynamic Population Parameter Names
fr: Noms des paramètres de la population dynamique

en: Early Afternoon
fr: Début d’après-midi

en: Early Bird Ticket
fr: Billet à tarif préférentiel

en: Early Evening
fr: Début de soirée

en: Easily create web forms and manage form entries within the WordPress admin.
fr: Créez facilement des formulaires web et gérez les entrées de formulaires dans l’administration de WordPress.

en: Ecuador
fr: Équateur

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit Choices
fr: Modifier les choix

en: Edit Entries
fr: Modifier les entrées

en: Edit Entry Notes
fr: Modifier les notes de l’entrée

en: Edit Form
fr: Modifier le formulaire

en: Edit Forms
fr: Modifier les formulaires

en: Edit Plugin Settings
fr: Modifier les réglages de l’extension

en: Edit Post
fr: Modifier l’article

en: Edit form.
fr: Modifier le formulaire.

en: Editor
fr: Éditeur

en: Editor Accessibility Improvements
fr: Améliorations de l‘accessibilité de l‘éditeur

en: Editor Design Improvements
fr: Améliorations du design de l‘éditeur

en: Editor Preferences
fr: Préférences de l‘éditeur

en: Education
fr: Éducation

en: Education/Training
fr: Éducation/Formation

en: Egypt
fr: Égypte

en: El Salvador
fr: Salvador

en: Email
fr: E-mail

en: Email Address
fr: Adresse e-mail

en: Email Marketing Platform
fr: Plateforme de marketing par e-mail

en: Email Service
fr: Service e-mail

en: Email address
fr: Adresse e-mail

en: Email of Primary Contact
fr: E-mail du contact principal

en: Email of Recipient
fr: E-mail du destinataire

en: Embed
fr: Contenu embarqué

en: Embed Form
fr: Intégration du formulaire

en: Embed Post/Page Id
fr: Insérer l’ID de l’article/de la page

en: Embed Post/Page Title
fr: Insérer le titre de l’article/de la page

en: Embed URL
fr: Insérer l’URL

en: Embed Url
fr: URL d’accès

en: Embedding a Form
fr: Intégrer un formulaire

en: Employed Full-Time
fr: Employé(e) à temps plein

en: Employed Part-Time
fr: Employé(e) à temps partiel

en: Employee
fr: Salarié(e)

en: Employer
fr: Employeur

en: Employment
fr: Emploi

en: Employment Application Form
fr: Formulaire de candidature à un emploi

en: Empty (no choices selected)
fr: Vide (aucun choix sélectionné)

en: Empty Page
fr: Page vide

en: Empty Trash
fr: Vider la corbeille

en: Enable
fr: Activer

en: Enable "other" choice
fr: Activer l’« autre » choix

en: Enable Ajax
fr: Activer Ajax

en: Enable Akismet Integration
fr: Activer l’intégration d’Akismet

en: Enable Animation
fr: Activer l’animation

en: Enable Autocomplete
fr: Activer l’autocomplétion

en: Enable Automatic Background Updates
fr: Activer les mises à jour automatiques en arrière-plan

en: Enable Calculation
fr: Activer les calculs

en: Enable Choice Values
fr: Activer les valeurs de choix

en: Enable Condition
fr: Activer la condition

en: Enable Conditional Logic
fr: Activer les logiques conditionnelles

en: Enable Dashboard Widget
fr: Activer le widget du tableau de bord

en: Enable Data Collection
fr: Activer la collecte de données

en: Enable Email Confirmation
fr: Activer la confirmation de l‘e-mail

en: Enable Enhanced UI
fr: Activer l’interface graphique améliorée

en: Enable Honeypot
fr: Activer le pot de miel

en: Enable Logging
fr: Activer la journalisation

en: Enable Multi-File Upload
fr: Activer le téléversement multiple de fichiers

en: Enable Next Button Conditional Logic
fr: Activer les logiques conditionnelles pour le bouton Suivant

en: Enable Page Conditional Logic
fr: Activer les logiques conditionnelles pour les pages

en: Enable Password Input
fr: Activer la saisie de mot de passe

en: Enable Password Strength
fr: Activer la force du mot de passe

en: Enable Password Visibility Toggle
fr: Activer le va et vient de visibilité du mot de passe

en: Enable Personal Data Tools
fr: Activer les outils de données personnelles

en: Enable Save and Continue
fr: Activer Enregistrer et continuer

en: Enable Select All
fr: Activer « Tout sélectionner »

en: Enable Submit Button Conditional Logic
fr: Activer la logique conditionnelle du bouton d’envoi

en: Enable Toolbar Menu
fr: Activer le menu de barre d’outils

en: Enable a trial period.  The user's recurring payment will not begin until after this trial period.
fr: Activez une période d’essai. Les paiements récurrents des utilisateurs ou utilisatrices ne commenceront qu’après cette période d’essai.

en: Enable access to the API
fr: Activer l’accès à l’API

en: Enable automatic updates
fr: Activer les mises à jour automatiques

en: Enable conditional logic
fr: Activer les logiques conditionnelles

en: Enable enhanced user interface
fr: Activer l’interface graphique avancée

en: Enable entry limit
fr: Activer la limite d’entrées

en: Enable if you would like logging within Gravity Forms. Logging allows you to easily debug the inner workings of Gravity Forms to solve any possible issues.
fr: Activez cette option si vous souhaiter journaliser vos données dans Gravity Forms. La journalisation vous permet de déboguer facilement le fonctionnement interne de Gravity Forms afin de résoudre tout problème éventuel.

en: Enable integration with the WordPress tools for exporting and erasing personal data.
fr: Activer l’intégration avec les outils WordPress pour exporter et effacer les données personnelles.

en: Enable legacy markup
fr: Activer le balisage hérité

en: Enable logging
fr: Activer la journalisation

en: Enable logging and log all messages
fr: Activer la journalisation et journaliser tous les messages

en: Enable multiple columns
fr: Activer les colonnes multiples

en: Enable the honeypot to detect spam using multiple techniques.
fr: Activer le pot de miel pour détecter les indésirables en utilisant plusieurs techniques.

en: Enable this option to allow the user to select multiple choices. Disabling this option after entries with multiple choices have been submitted will hide the values for those entries.
fr: Activer cette option pour permettre aux internautes de sélectionner des choix multiples. Si vous désactivez cette option après que des entrées comportant des choix multiples ont été envoyées, les valeurs de ces entrées seront masquées.

en: Enable this option to output the default form CSS. Disable it if you plan to create your own CSS in a child theme. Note: after Gravity Forms 2.8, this setting will no longer appear on the settings page. If you previously had it enabled, you will need to use the %sgform_disable_css%s filter to disable it.
fr: Activez cette option pour générer le CSS du formulaire par défaut. Désactivez-la si vous prévoyez de créer votre propre CSS dans un thème enfant. Note : après Gravity Forms 2.8, ce réglage n‘apparaîtra plus sur la page des réglages. Si vous l‘aviez précédemment activé, vous devrez utiliser le filtre %sgform_disable_css%s pour le désactiver.

en: Enable to allow Gravity Forms to download and install bug fixes and security updates automatically in the background. Requires a valid license key.
fr: Activez cette option pour permettre à Gravity Forms de télécharger et d’installer des correctifs de bogues et des mises à jour de sécurité automatiquement en arrière-plan. Nécessite une clé de licence valide.

en: Enable to display the forms menu in the WordPress top toolbar. The forms menu will display the ten forms recently opened in the form editor.
fr: Activez cette option pour afficher le menu des formulaires dans la barre d’outils de WordPress. Le menu des formulaires affichera les dix formulaires récemment ouverts dans l’éditeur de formulaires.

en: Enable to prevent extraneous scripts and styles from being printed on a Gravity Forms admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
fr: Activez cette option pour empêcher l’utilisation de scripts et de styles superflus sur les pages d’administration de Gravity Forms, réduisant ainsi les conflits avec d’autres extensions et thèmes.

en: Enable to show a summary that lists validation errors on top of the form.
fr: Activez cette option pour afficher un résumé qui liste les erreurs de validation en haut du formulaire.

en: Enabled
fr: Activé

en: Enabling calculations will allow the value of this field to be dynamically calculated based on a mathematical formula.
fr: L’activation des calculs va permettre à la valeur de ce champ d’être calculée dynamiquement à partir d’une formule mathématique.

en: End
fr: Fin

en: End Paging
fr: Fin de la pagination

en: End date
fr: Date de fin

en: End of the form
fr: Fin du formulaire

en: End of the last row
fr: Fin de la dernière ligne

en: Energy/Utilities
fr: Énergie/Services publics

en: Engineering
fr: Ingénierie

en: English (UK)
fr: Anglais (UK)

en: English (US)
fr: Anglais (US)

en: Enter %s Name
fr: Saisissez le nom de %s

en: Enter Email
fr: Saisissez un e-mail

en: Enter License Key
fr: Saisissez la clé de licence

en: Enter Password
fr: Saisir le mot de passe

en: Enter Your License Key
fr: Saisissez votre clé de licence

en: Enter a comma separated list of email addresses you would like to receive a BCC of the notification email.
fr: Saisissez une liste d’adresses e-mail séparées par des virgules qui recevront l’e-mail de notification en copie carbone invisible (CCI/BCC).

en: Enter a comma separated list of email addresses you would like to receive a CC of the notification email.
fr: Saisissez une liste d’adresses e-mail séparées par des virgules qui recevront l’e-mail de notification en copie cachée (CC).

en: Enter a comma separated list of email addresses you would like to receive the selected notification emails.
fr: Saisissez un liste d’adresses e-mail séparées par des virgules (CSV) auxquelles vous souhaitez envoyer les messages de notification sélectionnés.

en: Enter a custom mask
fr: Saisissez un masque de saisie personnalisé

en: Enter a description for this API key.
fr: Saisissez une description pour cette clé d’API.

en: Enter a description for your form. This may be used for user instructions.
fr: Saisissez la description de votre formulaire. Elle pourra être utilisée pour fournir des instructions aux utilisateurs et utilisatrices.

en: Enter a feed name to uniquely identify this setup.
fr: Saisissez un nom de flux pour identifier de manière unique cette configuration.

en: Enter a message to be displayed to users who are not logged in (shortcodes and HTML are supported).
fr: Saisissez un message qui sera affiché aux comptes qui ne sont pas connectés (les codes courts et le code HTML sont pris en charge).

en: Enter a number in the input box below to limit the number of entries allowed for this form. The form will become inactive when that number is reached.
fr: Saisissez un nombre dans le champ ci-dessous pour limiter le nombre d’entrées pour ce formulaire. Le formulaire deviendra inactif quand ce nombre sera atteint.

en: Enter a value
fr: Saisir une valeur

en: Enter an amount
fr: Saisissez un montant

en: Enter an authorized email address you would like the notification email sent from. To avoid deliverability issues, always use your site domain in the from email.
fr: Saisissez une adresse e-mail autorisée à partir de laquelle vous souhaitez envoyer l’e-mail de notification. Pour éviter les problèmes de délivrabilité, utilisez toujours le domaine de votre site dans l’e-mail.

en: Enter consent agreement text here.  The Consent Field will store this agreement text with the form entry in order to track what the user has consented to.
fr: Saisissez le texte de consentement ici. Le champ de consentement stockera le texte d’accord avec l’entrée du formulaire pour suivre ce que l’utilisateur ou l’utilisatrice a accepté.

en: Enter name
fr: Saisir le nom

en: Enter our competition today to be in with a chance of winning...
fr: Participez à notre concours aujourd’hui pour avoir une chance de gagner…

en: Enter text to display at the top of the progress bar.
fr: Saisissez le texte à afficher en haut de la barre de progression.

en: Enter the CSS class name you would like to use in order to override the default styles for this field.
fr: Saisissez le nom de la classe CSS que vous voulez utiliser pour outrepasser le style par défaut de ce champ.

en: Enter the CSS class name you would like to use in order to override the default styles for this form.
fr: Saisissez le nom de la classe CSS que vous souhaitez utiliser pour remplacer les styles par défaut de ce formulaire.

en: Enter the URL of a custom image to replace the default 'add item' icon. A maximum size of 16px by 16px is recommended
fr: Saisissez l’URL d’une image personnalisée pour remplacer l’icône par défaut pour « ajouter un élément ». Une taille maximale de 16 x 16 pixels est recommandée.

en: Enter the URL of a custom image to replace the default 'delete item' icon. A maximum size of 16px by 16px is recommended
fr: Saisissez l’URL d’une image personnalisée pour remplacer l’icône par défaut « Supprimer un élément ». Une taille maximale de 16 x 16 pixels est recommandée.

en: Enter the URL of the webpage you would like the user to be redirected to after they have submitted the form.
fr: Saisissez l’URL de la page vers laquelle vous souhaitez rediriger l’utilisateur ou l’utilisatrice après l’envoi du formulaire.

en: Enter the admin label of the form field.  Entering a value in this field will override the Field Label when displayed in the Gravity Forms administration tool.
fr: Saisissez le libellé de ce champ dans l’administration. Si vous saisissez une valeur, celle-ci outrepassera le libellé du champ lorsque les données du formulaire seront affichées dans l’outil d’administration de Gravity Forms.

en: Enter the allowed file extensions for file uploads.  This will limit the type of files a user may upload.
fr: Saisissez les extensions de fichiers autorisées pour le téléversement de fichiers. Ceci limitera le type de fichier qu’un utilisateur ou une utilisatrice pourra envoyer.

en: Enter the base price for this product.
fr: Saisissez le prix de base pour ce produit.

en: Enter the content (Text or HTML) to be displayed on the form.
fr: Saisissez le contenu (texte ou HTML) à afficher sur le formulaire.

en: Enter the description for the form field.  This will be displayed to the user and provide some direction on how the field should be filled out or selected.
fr: Saisissez la description du champ du formulaire. Elle sera affichée à l’utilisateur ou l’utilisatrice et lui donnera quelques instructions sur la façon dont le champ doit être rempli ou sélectionné.

en: Enter the email address you would like the notification email sent to.
fr: Saisissez l’adresse e-mail où vous voulez que les notifications soient envoyées.

en: Enter the email address you would like to be used as the reply to address for the notification email.
fr: Saisissez l’adresse e-mail que vous souhaitez utiliser en tant qu’adresse de réponse pour l’e-mail de notification.

en: Enter the form title
fr: Saisissez le titre du formulaire

en: Enter the label for this HTML block. It will help you identify your HTML blocks in the form editor, but it will not be displayed on the form.
fr: Saisissez le libellé pour ce bloc de code HTML. Il vous aidera à identifier vos blocs HTML dans l’éditeur de formulaire mais il ne sera pas affiché dans le formulaire lui-même.

en: Enter the label of the form field.  This is the field title the user will see when filling out the form.
fr: Saisissez le libellé du champ. C’est le titre qui sera affiché à l’utilisateur ou l’utilisatrice lors du remplissage du formulaire.

en: Enter the label to be displayed next to the check box. For example, &quot;same as shipping address&quot;.
fr: Saisissez le libellé à afficher à côté de la case à cocher. Par exemple, &quot; comme l’adresse de livraison &quot;.

en: Enter the maximum number of characters that this field is allowed to have.
fr: Saisissez le nombre maximum de caractères que ce champ pourra contenir.

en: Enter the maximum number of rows that users are allowed to add.
fr: Saisissez le nombre maximum de lignes qui peuvent être ajoutées par l’utilisateur ou l’utilisatrice.

en: Enter the minimum and maximum values for this form field.  This will require that the value entered by the user must fall within this range.
fr: Saisissez les valeurs minimales et maximales de ce champ. Cela obligera l’utilisateur ou l’utilisatrice à saisir des valeurs comprises dans cette plage.

en: Enter the name you would like the notification email sent from, or select the name from available name fields.
fr: Saisissez le nom de l’expéditeur de l’e-mail de notification, ou sélectionnez le nom parmi les champs disponibles.

en: Enter the path to an image you would like to use as the form submit button.
fr: Saisissez le chemin vers l’image que vous souhaitez utiliser comme bouton d’envoi du formulaire.

en: Enter the path to an image you would like to use as the page next button.
fr: Saisissez le chemin vers l’image que vous souhaitez utiliser pour le bouton de la page suivante.

en: Enter the path to an image you would like to use as the page previous button.
fr: Saisissez le chemin vers l’image que vous souhaitez utiliser pour le bouton de la page précédente.

en: Enter the text you would like the user to see on the confirmation page of this form.
fr: Saisissez le texte que vous voulez afficher à l’utilisateur ou à l’utilisatrice sur la page de confirmation de ce formulaire.

en: Enter the text you would like to appear on the form submit button.
fr: Saisissez le texte que vous voulez voir apparaître sur le bouton d’envoi du formulaire.

en: Enter the text you would like to appear on the page next button.
fr: Saisissez le texte que vous voulez voir apparaître sur le bouton pour accéder à la page suivante.

en: Enter the text you would like to appear on the page previous button.
fr: Saisissez le texte que vous voulez voir apparaître sur le bouton pour accéder à la page précédente.

en: Enter the title of your form.
fr: Saisissez le titre de votre formulaire.

en: Enter value
fr: Saisir la valeur

en: Enter values in this setting to override the Sub-Label for each field.
fr: Saisissez des valeurs dans ce réglage pour remplacer les sous-libellés de chaque champ.

en: Enter your Gravity Forms License Key below.  Your key unlocks access to automatic updates, the add-on installer, and support.  You can find your key on the My Account page on the %sGravity Forms%s site.
fr: Saisissez votre licence Gravity Forms ci-dessous. Votre clé déverrouille l’accès aux mises à jour automatiques, à l’installateur de modules et au support. Vous pouvez trouver votre clé sur la page « My Account » sur le site de %sGravity Forms%s.

en: Enter your email address if you would like to receive the link via email.
fr: Saisissez votre adresse de messagerie si vous souhaitez recevoir le lien par e-mail.

en: Enter your license key below to enable Gravity Forms.
fr: Saisissez votre clé de licence ci-dessous pour activer Gravity Forms.

en: Enter your reCAPTCHA Secret Key, if you do not have a key you can register for one at the provided link.  reCAPTCHA is a free service.
fr: Saisissez votre clé secrète reCAPTCHA, si vous n’en avez pas, vous pouvez en enregistrer une avec le lien fourni. reCAPTCHA est un service gratuit.

en: Enter your reCAPTCHA Site Key, if you do not have a key you can register for one at the provided link.  reCAPTCHA is a free service.
fr: Saisissez votre clé de site reCAPTCHA, si vous n’en avez pas, vous pouvez en enregistrer une avec le lien fourni. reCAPTCHA est un service gratuit.

en: Enter!
fr: Participer

en: Enterprise
fr: Entreprise

en: Entertainment
fr: Divertissement

en: Entries
fr: Entrées

en: Entries - Gravity Forms
fr: Entrées - Gravity Forms

en: Entries Conversion
fr: Conversion des entrées

en: Entries deleted successfully: %d
fr: Entrées supprimées : %d

en: Entries for %s form have been deleted. | Entries for %s forms have been deleted.
fr[0]: Les entrées pour %s formulaire ont été supprimés.
fr[1]: Les entrées pour %s formulaires ont été supprimés.

en: Entries processed: %1$d of %2$d
fr: Entrées traitées : %1$d sur %2$d

en: Entries updated successfully
fr: Les entrées ont bien été mises à jour.

en: Entry
fr: Entrée

en: Entry #
fr: Entrée #

en: Entry # %1$d &lsaquo; %2$s &lsaquo; %3$s
fr: Entrée # %1$d &lsaquo; %2$s &lsaquo; %3$s

en: Entry Date
fr: Date de l’entrée

en: Entry ID
fr: ID de l’entrée

en: Entry Id
fr: ID de l’entrée

en: Entry Limit Reached Message
fr: Message à afficher lors de l’atteinte de la limite d’entrées

en: Entry List
fr: Liste des entrées

[ctx: Entry List]
en: All
fr: Tous

[ctx: Entry List]
en: Starred
fr: Favori

[ctx: Entry List]
en: Unread
fr: Non lus

en: Entry Meta
fr: Méta d’entrée

en: Entry Properties
fr: Propriétés de l’entrée

en: Entry URL
fr: URL de l’entrée

en: Entry Updated.
fr: Entrée mise à jour.

en: Entry deleted.
fr: Entrée supprimée.

en: Entry details migrated.
fr: Détails d’entrée migrés.

en: Entry not found
fr: Entrée introuvable

en: Entry not found &lsaquo; %1$s &lsaquo; %2$s
fr: Entrée introuvable &lsaquo; %1$s &lsaquo; %2$s

en: Entry updated successfully
fr: L’entrée a bien été mise à jour

en: Entry with id %s not found
fr: Entrée avec l’ID %s introuvable

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée équatoriale

en: Erase
fr: Effacer

en: Eritrea
fr: Érythrée

en: Error | Errors
fr[0]: Erreur

en: Error Migrating Entry Details: %s
fr: Erreur de migration des détails d’entrée : %s

en: Error Migrating Entry Headers: %s
fr: Erreur de migration des en-têtes d’entrée : %s

en: Error Migrating Entry Meta: %s
fr: Erreur de migration des méta d’entrée : %s

en: Error Migrating incomplete submissions: %s
fr: Erreur de migration des envois non terminée : %s

en: Error retrieving notes.
fr: Erreur de récupération des notes.

en: Error retrieving results. If the problem persists, please contact support.
fr: Erreur lors de la récupération des résultats. Si le problème persiste, contactez le support.

en: Error updating form
fr: Erreur lors de la mise à jour du formulaire

en: Error updating form confirmations
fr: Erreur lors de la mise à jour des confirmations

en: Error updating form notifications
fr: Erreur lors de la mise à jour des notifications

en: Error updating title
fr: Erreur lors de la mise à jour du titre

en: Error while saving calculation field values: %s
fr: Erreur lors de l’enregistrement des valeurs du champ de calcul : %s

en: Error while saving field values: %s
fr: Erreur lors de l’enregistrement des valeurs du champ : %s

en: Error while saving total field values: %s
fr: Erreur lors de l’enregistrement des valeurs totales du champ : %s

en: Estonia
fr: Estonie

en: Estonian
fr: Estonien

en: Ethiopia
fr: Éthiopie

en: Event
fr: Évènement

en: Event Details
fr: Détails de l’évènement

en: Event Registration Form
fr: Formulaire d’inscription à un évènement

en: Event Sponsorship Form
fr: Formulaire de parrainage d’évènement

en: Every %d Minutes
fr: Toutes les %d minutes

en: Every Minute
fr: Chaque minute

en: Every day
fr: Tous les jours

en: Examples
fr: Exemples

en: Excerpt
fr: Extrait

en: Existing
fr: Existant

en: Expand the Choices window
fr: Déplier la fenêtre des choix

en: Expiration Date
fr: Date d’expiration

en: Expiration Month
fr: Mois d’expiration

en: Expiration Year
fr: Année d’expiration

en: Expired
fr: Expirée

en: Expired On
fr: Expirée le

en: Expires On
fr: Expiration le

en: Explore Form Templates
fr: Explorer les modèles de formulaires

en: Export
fr: Exporter

en: Export Date Range
fr: Exporter la plage de dates

en: Export Entries
fr: Exporter des entrées

en: Export Entries &lsaquo; %1$s
fr: Exportation d‘entrées &lsaquo; %1$s

en: Export Forms
fr: Exporter des formulaires

en: Export Forms &lsaquo; %1$s
fr: Exportation de formulaires &lsaquo; %1$s

en: Export Selected Fields
fr: Exporter les champs sélectionnés

en: Export Selected Form
fr: Exporter le formulaire sélectionné

en: Export Selected Forms
fr: Exporter les formulaires sélectionnés

en: Export entries if {0} of the following match:
fr: Exporter les entrées si {0} des critères suivants correspondent :

en: Exporting and Erasing Data
fr: Exportation et effacement des données

en: Exporting entries. Progress:
fr: Exportation des entrées. Progression :

en: Express Shipping
fr: Expédition express

en: Extended
fr: Étendu

en: Extra Large
fr: Très grand

en: Extra Small
fr: Très petit

en: Facilities Maintenance
fr: Entretien des équipements

en: Failed
fr: Échoué

en: Failed Honeypot Validation.
fr: Échec de validation du pot de miel.

en: Failed to capture %s. Reason: %s.
fr: Impossible de récupérer %s. Motif : %s.

en: Failed to load the preview for this form.
fr: Échec au chargement de la prévisualisation de ce formulaire.

en: Failed to move uploaded file.
fr: Impossible de déplacer le fichier téléversé.

en: Failed to open input stream.
fr: Impossible d’ouvrir le flux d’entrée.

en: Failed to open output stream.
fr: Impossible d’ouvrir le flux de sortie.

en: Failed to open temp directory.
fr: Impossible d’ouvrir le dossier temporaire.

en: Failed to upload file.
fr: Impossible de téléverser le fichier.

en: Fails
fr: Échoue

en: Falkland Islands
fr: Îles Falkland

en: Faroe Islands
fr: Îles Féroé

en: Fashion
fr: Mode

en: Feature Disabled
fr: Fonctionnalité désactivée

en: Featured Image
fr: Image mise en avant

en: Feb
fr: Fév

en: February
fr: Février

en: Feed Settings
fr: Réglages du flux

en: Feed id %s not found
fr: Flux avec l’ID %s introuvable

en: Feed meta should be an associative array or JSON
fr: Le flux méta doit être un tableau associé ou JSON

en: Feed not found
fr: Flux introuvable

en: Feed updated successfully
fr: Le flux a bien été mis à jour

en: Feed updated successfully.
fr: Le flux a bien été mis à jour.

en: Feeds deleted successfully: %d
fr: Les flux ont bien été supprimés : %d

en: Feeds updated: %d
fr: Flux mis à jour : %d

en: Female
fr: Féminin

en: Fencing
fr: Surface clôturée

en: Field
fr: Champ

en: Field Choices
fr: Choix de champ

en: Field Date Format
fr: Format du champ de date

en: Field Description
fr: Description du champ

en: Field Label
fr: Libellé du champ

en: Field Label Visibility
fr: Visibilité du libellé du champ

en: Field Limit
fr: Limite du champ

en: Field Name Format
fr: Format du champ de nom

en: Field Settings
fr: Réglages de champ

en: Field Size
fr: Taille du champ

en: Field Type
fr: Type de champ

en: Field Values
fr: Valeurs du champ

en: Field could not be rendered.
fr: Le champ n’a pas pu être rendu.

en: Field does not support validation.
fr: Le champ ne prend pas en charge la validation.

en: Field not found.
fr: Champ introuvable.

en: Field type
fr: Type de champ

en: Field type '%s' has not been implemented
fr: Le type de champ « %s » n’a pas été implémenté

en: Field value cannot be displayed. If you are the developer of the `%s` field type, please implement `%s::get_value_entry_detail()` to define how the value is displayed.
fr: La valeur du champ ne peut pas être affichée. Si vous êtes le développeur ou la développeuse du type de champ « %s », veuillez implémentter « %s::get_value_entry_detail() » pour définir comment la valeur est affichée.

en: Field value cannot be displayed. Please activate the add-on that includes the `%s` field type.
fr: La valeur du champ ne peut pas être affichée. Veuillez activer le module qui inclut le type de champ « %s ».

en: Fields
fr: Champs

en: Fifth row
fr: Cinquième ligne

en: Fiji
fr: Fidji

en: File
fr: Fichier

en: File Upload
fr: Téléversement de fichier

en: File exceeds size limit
fr: Le fichier dépasse la taille autorisée.

en: File exceeds size limit. Maximum file size: %dMB
fr: Le fichier dépasse la taille maximale. Taille de fichier maximale : %dMB

en: File exceeds size limit. Maximum file size: %dMB.
fr: Le fichier dépasse la limite de taille autorisée. Taille maximale du fichier : %d Mo.

en: File uploads, entry exports, and logging will not function properly.
fr: Les téléversements de fichiers, les exports d’entrées et la journalisation ne fonctionneront pas correctement.

en: Filipino
fr: Philippin

en: Fill Container
fr: Remplir le conteneur

en: Filter the entries by adding conditions.
fr: Trier les entrées en ajoutant des conditions.

en: Filters
fr: Filtres

en: Finished
fr: Terminé

en: Finland
fr: Finlande

en: Finnish
fr: Finnois

en: First
fr: Prénom

en: First Choice
fr: Premier choix

en: First Name
fr: Prénom

en: First Option
fr: Première option

en: First row
fr: Première ligne

en: Fix it
fr: Corriger

en: Flags the submission as spam if the elapsed time between page load and form submission is less than the threshold.
fr: Signale l’envoi comme indésirable si le temps écoulé entre le chargement de la page et l’envoi du formulaire est inférieur au seuil.

en: Florida
fr: Floride

en: Font Color
fr: Couleur du texte

en: Font Size
fr: Taille de la police

en: For addresses that only apply to one country, you can choose to not display the country drop down. Entries will still be recorded with the selected country.
fr: Pour les adresses qui ne s’appliquent qu’à un seul pays, vous pouvez choisir de ne pas afficher la liste déroulante des pays. Les entrées seront sauvegardées avec le pays sélectionné par défaut.

en: Forbidden
fr: Interdit

en: Force SSL
fr: Forcer le SSL

en: Force the migration manually
fr: Forcer la migration manuellement

en: Force the upgrade
fr: Forcer la mise à jour

en: Form
fr: Formulaire

en: Form Basics
fr: Formulaires basiques

en: Form Button
fr: Bouton du formulaire

en: Form Button Image
fr: Image du bouton

en: Form Button Text
fr: Texte du bouton

en: Form CSS Class Name
fr: Nom de la classe CSS du formulaire

en: Form Description
fr: Description du formulaire

en: Form Expired Message
fr: Message pour un formulaire expiré

en: Form Field
fr: Champ de formulaire

en: Form Fields
fr: Champs de formulaire

en: Form ID: %s
fr: ID du formulaire : %s

en: Form Id
fr: ID du formulaire

en: Form Id and Entry Id are required parameters.
fr: L’ID du formulaire et l’ID de l’entrée sont des paramètres nécessaires.

en: Form Label Placement
fr: Emplacement du libellé du formulaire

en: Form Layout
fr: Mise en page du formulaire

[ctx: Form List]
en: Active
fr: Actifs

[ctx: Form List]
en: All
fr: Tous

[ctx: Form List]
en: Inactive
fr: Inactifs

[ctx: Form List]
en: Trash
fr: Corbeille

en: Form Not Found
fr: Formulaire introuvable

en: Form Options
fr: Options du formulaire

en: Form Options and Settings
fr: Options et réglages du formulaire

en: Form Pending Message
fr: Message pour un formulaire en attente

en: Form Preview
fr: Prévisualisation du formulaire

en: Form Settings
fr: Réglages du formulaire

en: Form Styles
fr: Styles du formulaire

en: Form Template Library: Contest Entry Form
fr: Bibliothèque de modèles de formulaires : Formulaire de participation à un concours

en: Form Template Library: Newsletter Signup Form
fr: Bibliothèque de modèles de formulaires : Formulaire d’inscription à la newsletter

en: Form Theme
fr: Thème du formulaire

en: Form Title
fr: Titre du formulaire

en: Form Total
fr: Total du formulaire

en: Form Updated
fr: Formulaire mis à jour

en: Form button settings are now located in the form editor! To edit the button settings, go to the form editor and click on the submit button.
fr: Les réglages des boutons de formulaire se trouvent désormais dans l’éditeur de formulaire ! Pour modifier les réglages des boutons, allez dans l’éditeur de formulaire et cliquez sur le bouton d’envoi.

en: Form deleted.
fr: Formulaire supprimé.

en: Form duplicated.
fr: Formulaire dupliqué.

en: Form entries must be retained for at least one day.
fr: Les entrées du formulaire doivent être conservées pendant au moins un jour.

en: Form is saved
fr: Le formulaire est enregistré

en: Form is submitted
fr: Le formulaire a été envoyé

en: Form moved to the trash.
fr: Formulaire déplacé vers la corbeille.

en: Form not found
fr: Formulaire introuvable

en: Form not found.
fr: Formulaire introuvable.

en: Form restored.
fr: Formulaire restauré.

en: Form style options are not available for forms that use %1$slegacy mode%2$s.
fr: Les options de style de formulaire ne sont pas disponibles pour les formulaires qui utilisent le %1$smode hérité%2$s.

en: Form updated successfully
fr: Formulaire mis à jour

en: Form was updated successfully.
fr: Le formulaire a bien été mis à jour.

en: Form with id: %s not found
fr: Formulaire avec ID : %s introuvable

en: Forms
fr: Formulaires

en: Forms - Gravity Forms
fr: Formulaires - Gravity Forms

en: Forms could not be imported. Please make sure your files have the .json extension, and that they were generated by the %sGravity Forms Export form%s tool.
fr: Les formulaires n’ont pas pu être importés. Veuillez vous assurer que vos fichiers ont l’extension .json et qu’ils ont été générés par l’outil d’%sExportation de formulaire de Gravity Forms%s.

en: Forms could not be imported. Your export file is not compatible with your current version of Gravity Forms.
fr: Les formulaires n’ont pu être importés. Votre fichier d’export n’est pas compatible avec votre version actuelle de Gravity Forms.

en: Forms deleted successfully: %d
fr: Les formulaires ont bien été supprimés : %d

en: Forms migrated.
fr: Formulaires migrés.

en: Forms per page:
fr: Formulaires par page :

en: Forms updated successfully
fr: Formulaires mis à jour

en: Formula
fr: Formule

en: Fourth row
fr: Quatrième ligne

en: Fr
fr: Ven

en: Free Trial
fr: Essai gratuit

en: French
fr: Français

en: French (Canadian)
fr: Français (Canadien)

en: French Guiana
fr: Guyane

en: French Polynesia
fr: Polynésie française

en: French Southern Territories
fr: Terres Australes Françaises

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Friday
fr: Vendredi

en: Friend/Colleague
fr: Ami/Collègue

en: From Email
fr: E-mail d’expédition

en: From Email Address
fr: Adresse e-mail d’expédition

en: From Name
fr: Nom de l’expéditeur

en: Full
fr: Complet

en: Full Address
fr: Adresse complète

en: Full Name
fr: Nom

en: Full Size
fr: Taille originale

en: Full Size - Centered
fr: Taille originale - Centrée

en: Full Size - Left Aligned
fr: Taille originale - Alignée à gauche

en: Full Size - Right Aligned
fr: Pleine grandeur - Alignée à droite

en: Full Width
fr: Pleine largeur

[ctx: Full month name]
en: May
fr: Mai

en: Full-Time
fr: Temps plein

en: G2 logo
fr: Logo G2

en: GF Add-Ons
fr: Modules GF

en: GFAddOn
fr: Extension GF

en: Galician
fr: Galicien

en: Gambia
fr: Gambie

en: Gender
fr: Sexe

en: General
fr: Général

en: General Settings
fr: Réglages généraux

en: Georgian
fr: Géorgien

en: German
fr: Allemand

en: German (Austria)
fr: Allemand (Autriche)

en: German (Switzerland)
fr: Allemand (Suisse)

en: Germany
fr: Allemagne

en: Get 20% Off Gravity Forms!
fr: Obtenez 20% de réduction sur Gravity Forms !

en: Get Started
fr: Premiers pas

en: Get feedback about your product using a survey form
fr: Obtenez des retours sur votre produit à l’aide d’un formulaire d’enquête

en: Get started with a new form
fr: Commencez avec un nouveau formulaire

en: Get the Discount
fr: Obtenir la remise

en: Get your reCAPTCHA Keys.
fr: Obtenez vos clés reCAPTCHA.

en: Gift Certificate Amount
fr: Montant du chèque-cadeau

en: Gift Certificate Form
fr: Formulaire de chèque-cadeau

en: Gift Certificate Order Form
fr: Formulaire de commande de chèque-cadeau

en: Global Settings
fr: Réglages globaux

en: Go to the first page
fr: Aller à la première page

en: Go to the last page
fr: Aller à la dernière page

en: Go to the next page
fr: Aller à la page suivante

en: Go to the previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Gold
fr: Or

en: Good
fr: Bon

en: Government/Military
fr: Gouvernement/Armée

en: Gradient: Blues
fr: Dégradé : Blues

en: Gradient: Rainbow
fr: Dégradé : Arc-en-ciel

en: Gradient: Spring
fr: Dégradé : Printemps

en: Graduate or Professional Degree
fr: Diplôme d’études supérieures ou diplôme professionnel

en: Gravity Forms %s is required. Activate it now or %spurchase it today!%s
fr: Gravity Forms %s est nécessaire. Activez-le maintenant ou %sachetez-le aujourd’hui !%s

en: Gravity Forms 2.5 Theme
fr: Thème Gravity Forms 2.5

en: Gravity Forms API Settings
fr: Réglages de l’API Gravity Forms

en: Gravity Forms API. Use a consumer key in the username field and a consumer secret in the password field.
fr: API Gravity Forms. Utilise une clé client dans le champ d’identifiant et un secret client dans le champ de mot de passe.

en: Gravity Forms Add-Ons
fr: Modules Gravity Forms

en: Gravity Forms Environment
fr: Environnement Gravity Forms

en: Gravity Forms Widget
fr: Widget Gravity Forms

en: Gravity Forms has been successfully uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
fr: Gravity Forms a bien été désinstallé. Vous pouvez le réactiver à partir de la %spage des extensions%s.

en: Gravity Forms imported %d %s successfully
fr: Gravity Forms a bien importé %d %s

en: Gravity Forms imported %d form successfully
fr: Gravity Forms a bien importé %d formulaire

en: Gravity Forms integrates with reCAPTCHA, a free CAPTCHA service that uses an advanced risk analysis engine and adaptive challenges to keep automated software from engaging in abusive activities on your site.
fr: Gravity Forms intègre reCAPTCHA, une version gratuite du service CAPTCHA qui utilise un moteur d‘analyse avancé des risques et des défis adaptatifs pour empêcher les robots de se livrer à des activités abusives sur votre site.

en: Gravity Forms is currently upgrading the database to version %1$s. For sites with a large number of entries this may take a long time. Check the %2$sSystem Status%3$s page for further details.
fr: Gravity Forms met à jour actuellement votre base de données en version %1$s. Pour les sites avec un grand nombre d’entrées ceci peut prendre un certain temps. Vérifiez la page d’%2$sétat du système%3$s pour plus de détails.

en: Gravity Forms logging is currently enabled.
fr: La journalisation de Gravity Forms est actuellement activée.

en: Gravity Forms requires %s or above.
fr: Gravity Forms nécessite %s ou supérieure.

en: Gravity Forms requires WordPress %s or greater. You must upgrade WordPress in order to use Gravity Forms
fr: Gravity Forms nécessite la version %s ou plus récente de WordPress. Vous devez mettre WordPress à jour pour utiliser cette version de Gravity Forms.

en: Gravity Forms requires WordPress %s or greater. You must upgrade WordPress in order to use Gravity Forms.
fr: Gravity Forms nécessite WordPress %s ou plus récent. Vous devez mettre WordPress à jour avant d’utiliser Gravity Forms.

en: Gravity Forms will download important bug fixes, security enhancements and plugin updates automatically. Updates are extremely important to the security of your WordPress site.
fr: Gravity Forms téléchargera les corrections de bug importantes, les améliorations de sécurité et les mises à jour de l’extension automatiquement. Les mises à jours sont extrêmement importantes pour la sécurité de votre site WordPress.

en: Gray
fr: Gris

en: Greece
fr: Grèce

en: Greek
fr: Grec

en: Green
fr: Vert

en: Greenland
fr: Groenland

en: Grenada
fr: Grenade

en: Ground Maintenance
fr: Entretien des sols

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: Gujarati
fr: Goudjrati

en: Guyana
fr: Guyane

en: HTML Block
fr: Bloc HTML

en: HTML Content
fr: Contenu HTML

en: HTTP Referer URL
fr: URL du référant HTTP

en: HTTP User Agent
fr: Agent utilisateur HTTP

en: Haiti
fr: Haïti

en: Hawaii
fr: Hawaï

en: Healthcare
fr: Soins de santé

en: Heard Island and McDonald Islands
fr: Îles Heard et McDonald

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Help
fr: Aide

en: Help - Gravity Forms
fr: Aide - Gravity Forms

en: Help Make Gravity Forms Better!
fr: Aidez-nous à améliorer Gravity Forms !

en: Help us provide care and support for vulnerable adults.
fr: Aidez-nous à fournir des soins et un soutien aux adultes vulnérables.

en: Helps users ask for a quote for a certain service or product you are selling on your website
fr: Aide les internautes à demander un devis pour un certain service ou produit que vous vendez sur votre site

en: Helps your users register to a webinar
fr: Aide vos utilisateurs à s’inscrire à un webinaire

en: Hi there {Name (First):1.3}. We received the following information from you and will respond to your inquiry as quickly as possible.
fr: Bonjour {Nom (Prénom):1.3}. Nous avons reçu les informations suivantes de votre part et nous répondrons à votre demande dans les plus brefs délais.

en: Hidden
fr: Masqué

en: Hidden Field
fr: Champ masqué

en: Hide
fr: Masquer

en: Hide Address Line 2
fr: Masquer la ligne d’adresse 2

en: Hide Country
fr: Masquer le pays

en: Hide Field Label
fr: Masquer le libellé du champ

en: Hide Password
fr: Masquer le mot de passe

en: Hide Province Field
fr: Masquer le champ Province

en: Hide State Field
fr: Masquer le champ d’état

en: Hide State/Province/Region
fr: Masquer le champ État/Province/Région

en: Hide license information
fr: Masquer les informations relatives à la licence

en: Hiding the choice labels can make it difficult for users to fill out your form. Please keep the choice labels visible to improve the accessibility of your form.
fr: En masquant les libellés de choix vous risquez d‘empêcher les internautes de remplir votre formulaire. Veuillez garder les libellés visibles pour améliorer l’accessibilité de votre formulaire.

en: Hiding the label can make it difficult for users to fill out your form. Please keep the label visible to improve the accessibility of your form.
fr: En masquant le libellé, vous risquez d‘empêcher les utilisateurs et utilisatrices de remplir votre formulaire. Veuillez garder le libellé visible pour améliorer l’accessibilité de votre formulaire.

en: High School
fr: Lycée

en: Holy See
fr: Saint-Siège

en: Home URL
fr: URL de la page d’accueil

en: Homemaker
fr: Au foyer

en: Honeypot
fr: Pot de miel

en: Honeypot Spam Filter
fr: Pot de miel de filtre anti indésirable

en: Hong Kong Dollar
fr: Dollar de Hong Kong

en: Horizontal
fr: Horizontale

en: Hospitality
fr: Hébergement

en: Hospitality/Travel
fr: Tourisme/HôtellerieVoyage

en: Hour
fr: Heure

en: Hours
fr: Heures

en: Hours You Are Available for Work
fr: Heures de disponibilité pour travailler

en: How Can We Reach You?
fr: Comment pouvons-nous vous joindre ?

en: How Long
fr: Depuis combien de temps

en: How Often
fr: À quelle fréquence

en: How can we help you?
fr: Comment pouvons-nous vous aider ?

en: How can we help? Please describe the issue.
fr: Comment pouvons-nous vous aider ? Veuillez décrire le problème.

en: How could Acme Products be improved?
fr: Comment Acme Products pourrait-il être amélioré ?

en: How did you hear about this event?
fr: Comment avez-vous entendu parler de cet évènement ?

en: How did you hear about this webinar?
fr: Comment avez-vous entendu parler de ce webinaire ?

en: How did you hear about us?
fr: Comment avez-vous appris notre existence ?

en: How many sites do you have Acme Products installed on?
fr: Sur combien de sites avez-vous installé Acme Products ?

en: How would you best describe your website?
fr: Comment décririez-vous le mieux votre site ?

en: How would you like the gift certificate delivered?
fr: Comment souhaitez-vous que le chèque-cadeau soit envoyé ?

en: Human Resources
fr: Ressources humaines

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: Hungarian Forint
fr: Florin hongrois

en: Hungary
fr: Hongrie

en: I agree to the Terms and Conditions and understand that registration fees are non-refundable. Course materials will be provided upon enrollment.
fr: Je déclare avoir lu et accepté les conditions générales et comprendre que les frais d’inscription ne sont pas remboursables. Le matériel de cours sera fourni à l’inscription.

en: I agree to the handling and storage of my data and to receive marketing communications from Gravity Forms.
fr: J’accepte le traitement et le stockage de mes données et de recevoir des communications marketing de la part de Gravity Forms.

en: I agree to the privacy policy.
fr: J’accepte la politique de confidentialité.

en: I agree to the processing of my information for the purpose of handling this support request.
fr: Je consens à ce que mes informations soient traitées dans le cadre de cette demande de support.

en: I agree with the storage and handling of my data by this website.
fr: J‘accepte le stockage et la gestion de mes données par ce site.

en: I agree with the storage and handling of my data by this website. - <a target="_blank" href="#" rel="noopener noreferrer">Privacy  Policy</a> <abbr class="wpgdprc-required" title="You need to accept this checkbox.">*</abbr>
fr: J‘accepte le stockage et le traitement de mes données par ce site. - <a target="_blank" href="#" rel="noopener noreferrer">Politique de confidentialité</a> <abbr class="wpgdprc-required" title="Vous devez cocher la case.">*</abbr>

en: I agree with the storage and handling of my data by this website. - <a target="_blank" href="#" rel="noopener noreferrer">Privacy Policy</a> <abbr class="wpgdprc-required" title="You need to accept this checkbox.">*</abbr>
fr: J‘accepte le stockage et le traitement de mes données par ce site. - <a target="_blank" href="#" rel="noopener noreferrer">Politique de confidentialité</a> <abbr class="wpgdprc-required" title="Vous devez cocher la case.">*</abbr>

en: I confirm that I have read and understood the terms outlined above.
fr: Je confirme avoir lu et compris les conditions énoncées ci-dessus.

en: I have read and agree with all the consent clauses above.
fr: J’ai lu et j’accepte toutes les clauses de consentement ci-dessus.

en: I understand and accept the risk of not enabling background updates.
fr: J’ai compris et j’accepte le risque de ne pas activer les mises à jour en arrière-plan.

en: I understand the risks of not providing a valid license key.
fr: J’ai compris les risques de ne pas fournir une clé de licence valide.

en: ID:
fr: ID :

en: ID: %s
fr: ID : %s

en: IMPORTANT: As this is a major update, we strongly recommend creating a backup of your site before updating.
fr: Important : Ceci est une mise à jour majeure, nous recommandons fortement de créer une sauvegarde de votre site avant de mettre à jour.

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: IT/Technical
fr: IT/Technique

en: Iceland
fr: Islande

en: Icelandic
fr: Islandais

en: Icon of accessibility symbol
fr: Icône du symbole d‘accessibilité

en: Icon of color swatches
fr: Icône des nuanciers de couleurs

en: Identification Field
fr: Champ d’identification

en: If a form uses the Image Choice field, or has Conversational Mode enabled, the importer will import the images and save them in your media library.
fr: Si un formulaire utilise le champ choix d‘image ou si le mode conversationnel est activé, l‘importation importera les images et les enregistrera dans votre médiathèque.

en: If a valid image url is not present a text-only submit button will be used.
fr: Si l’URL d’une image valide n’est pas présente, un bouton d’envoi en texte uniquement sera utilisé.

en: If the honeypot flags a submission as spam:
fr: Si le pot de miel marque un envoi comme indésirable :

en: If you continue to encounter this error, you can %1$sexport your form%2$s to include in your support request. You can also disable AJAX saving for this form. %3$sLearn more%4$s.
fr: Si vous continuez à rencontrer cette erreur, vous pouvez %1$sexporter votre formulaire%2$s pour l’inclure dans votre demande de support. Vous pouvez également désactiver l’enregistrement AJAX pour ce formulaire. %3$sEn savoir plus%4$s.

en: If you currently have a support ticket open, please do not disable logging until the Support Team has reviewed your logs.
fr: Si vous avez actuellement un ticket de support ouvert, veuillez ne pas désactiver la journalisation avant que l’équipe de support n’ait examiné vos journaux.

en: If you don't enter a valid license key, you will not be able to update Gravity Forms when important bug fixes and security enhancements are released. This can be a serious security risk for your site.
fr: Si vous ne saisissez pas de clé de licence valide, vous ne pourrez pas mettre à jour Gravity Forms lorsque des corrections de bug importantes ou des améliorations de sécurité seront publiées. Cela peut représenter un sérieux risque de sécurité pour votre site.

en: If you have other forms on the page (i.e. Comments Form), specify a higher tabindex start value so that your Gravity Form does not end up with the same tabindices as your other forms. To disable the tabindex, enter 0 (zero).
fr: Si vous avez d’autres formulaires sur la page (p.ex. : formulaire de commentaires), spécifiez une valeur plus haute de début de l’index pour que votre formulaire Gravity ne se termine pas avec le même indice que vos autres formulaires. Pour désactiver l’indexation, saisissez 0 (zéro)

en: If you loved the first product, you're really going to love this one. Don't miss out, order yours while they're still in stock.
fr: Si vous avez aimé le premier produit, vous allez vraiment adorer celui-ci. Ne le ratez pas, commandez le vôtre pendant qu’il est encore en stock.

en: If you want to keep up to date with what's happening on the blog, sign up for our newsletter!
fr: Si vous voulez rester au courant de ce qui se passe sur le blog, inscrivez-vous à notre newsletter !

en: If you would like to override the default error validation for a field, enter it here.  This message will be displayed if there is an error with this field when the user submits the form.
fr: Si vous souhaitez outrepasser le message d’erreur de validation par défaut pour ce champ, saisissez-le ici. Il sera affiché à l’utilisateur ou l’utilisatrice s’il y a une erreur sur ce champ lorsque le formulaire est envoyé.

en: If you would like to pre-populate the value of a field, enter it here.
fr: Si vous souhaitez pré-remplir la valeur d’un champ, saisissez-la ici.

en: If you're installing Gravity Forms for a client, enable this setting to hide the license information.
fr: Si vous installez Gravity Forms pour un client, activez ce réglage pour masquer les informations relatives à la licence.

en: Image Choice
fr: Choix d‘image

en: Image Choice Field
fr: Champ de choix d‘image

en: Image Choice Styles
fr: Styles de choix d’image

en: Image Meta
fr: Méta données de l’image

en: Image Metadata
fr: Méta données de l’image

en: Image Path:
fr: Chemin de l’image :

en: Image Path:
fr: Chemin de l’image :

en: Image for choice number
fr: Image pour le nombre de choix

en: Impersonate account
fr: Imitation de compte

en: Import
fr: Importer

en: Import Forms
fr: Importer des formulaires

en: Import Forms &lsaquo; %1$s
fr: Importation de formulaires &lsaquo; %1$s

en: Import Images
fr: Importer des images

en: Import failed.
fr: L’importation à échouée.

en: Import images used in this form into your media library.
fr: Importer les images utilisées dans ce formulaire dans votre médiathèque.

en: Import/Export
fr: Importer/Exporter

en: Import/Export - Gravity Forms
fr: Importation/exportation - Gravity Forms

en: Imported Forms &lsaquo; %1$s
fr: Formulaires importés > %1$s

en: In pixels.
fr: En pixels.

en: Inactive
fr: Inactif

en: Inactive Columns
fr: Colonnes inactives

en: Include Notes
fr: Inclure les notes

en: Include any screenshots, logs, or documents that may help our support team resolve your request faster.
fr: Incluez toutes captures d’écran, journaux ou documents qui pourraient aider notre équipe de support à résoudre votre demande plus rapidement.

en: Include notes
fr: Inclure les notes

en: Include results if
fr: Inclure les résultats si

en: Incoming Field Data
fr: Données de champ entrantes

en: India
fr: Inde

en: Indicates if the feed is active or inactive.
fr: Indique si le flux est actif ou inactif.

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Indonesian
fr: Indonésien

en: Industry
fr: Secteur

en: Industry Type
fr: Type d’industrie

en: Inherit from default (%s)
fr: Hérité de la valeur par défaut (%s)

en: Initial payment
fr: Paiement initial

en: Inline
fr: En ligne

en: Input Mask
fr: Masque de saisie

en: Input Styles
fr: Styles d’entrée

en: Input masks provide a visual guide allowing users to more easily enter data in a specific format such as dates and phone numbers.
fr: Les masques de saisie fournissent un guide visuel qui permettent aux utilisateurs ou utilisatrices de saisir des données dans un format spécifique tel que des numéros de téléphone, des dates et des chiffres.

en: Insert Choices
fr: Insertion des choix

en: Insert Form
fr: Insérer un formulaire

en: Insert Merge Tag
fr: Insérer la balise de fusion

en: Insert Merge Tags
fr: Insérer des balises de fusion

en: Installation Complete
fr: Installation terminée

en: Insurance
fr: Assurance

en: Intern
fr: Stagiaire

en: Internal Error
fr: Erreur interne

en: Invalid
fr: Non valide

en: Invalid Form Styles
fr: Styles du formulaire invalides

en: Invalid JSON. Properties should be sent as key value pairs.
fr: JSON non valide. Les propriétés doivent être envoyées sous forme de paires clé-valeur.

en: Invalid Key - an Enterprise license is required.
fr: Clé non valide - Une licence Enterprise est nécessaire.

en: Invalid License Key
fr: Clé de licence invalide

en: Invalid config.
fr: Configuration invalide.

en: Invalid credit card number.
fr: Numéro de carte bancaire invalide.

en: Invalid entry
fr: Entrée non valide

en: Invalid entry id.
fr: ID d’entrée non valide.

en: Invalid entry id: %s
fr: ID d’entrée non valide : %s

en: Invalid feed id.
fr: ID d’entrée non valide.

en: Invalid form ID.
fr: ID de formulaire invalide.

en: Invalid form id.
fr: ID du formulaire non valide.

en: Invalid form object
fr: Objet de formulaire non valide

en: Invalid form objects
fr: Objets de formulaire non valides

en: Invalid log file.
fr: Fichier de journal non valide.

en: Invalid nonce - nonce has already been used.
fr: Nonce non valide - nonce déjà utilisé.

en: Invalid note
fr: Note non valide

en: Invalid note format
fr: Format de note non valide

en: Invalid note id.
fr: ID de note non valide.

en: Invalid or Expired Key - Please make sure you have entered the correct value and that your key is not expired.
fr: Clé non valide ou expirée - Veuillez vous assurer d’avoir saisi la valeur correcte et que votre clé n’est pas expirée.

en: Invalid or Expired Key : Please make sure you have entered the correct value and that your key is not expired.
fr: Clé non valide ou expirée : veuillez vérifier que vous avez correctement saisi la clé et que celle-ci n’a pas expirée.

en: Invalid or Expired.
fr: Non valide ou expiré.

en: Invalid or empty note
fr: Note vide ou non valide

en: Invalid request.
fr: Requête invalide.

en: Invalid selection.
fr: Sélection non valide.

en: Invalid selection. Please select from the available choices.
fr: Sélection non valide. Veuillez sélectionner un des choix disponibles.

en: Invalid signature - failed to sort parameters.
fr: Signature non valide - erreur de tri des paramètres.

en: Invalid signature - provided signature does not match.
fr: Signature non valide - la signature fournie ne correspond pas.

en: Invalid signature - signature method is invalid.
fr: Signature non valide - méthode de signature non valide.

en: Invalid timestamp.
fr: Horodatage non valide.

en: Invalid value
fr: Valeur non valide

en: Iraq
fr: Irak

en: Ireland
fr: Irlande

en: Isle of Man
fr: Île de Man

en: Israel
fr: Israël

en: Israeli New Sheqel
fr: Nouveau Sheqel israëlien

en: Italian
fr: Italien

en: Italy
fr: Italie

en: Item
fr: Élément

en: Item has been deleted.
fr: L’élément a été supprimé.

en: Item has been saved.
fr: L’élément a été enregistré.

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: January
fr: Janvier

en: Japan
fr: Japon

en: Japanese
fr: Japonais

en: Japanese Yen
fr: Yen japonais

en: Job Search Aids
fr: Aide à la recherche d’emploi

en: Job Title and/or Company Name
fr: Intitulé du poste et/ou nom de l’entreprise

en: Job Type
fr: Type d’emploi

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Jul
fr: juil

en: July
fr: Juillet

en: Jun
fr: Juin

en: June
fr: Juin

en: Just one
fr: Un seul

en: Keep background updates enabled
fr: Maintenir les mises à jour en tâche de fond

en: Keep me up to date!
fr: Tenez-moi au courant !

en: Key
fr: Clé

en: Korea, Democratic People's Republic of
fr: Corée (République populaire démocratique de)

en: Korea, Republic of
fr: Corée (République de)

en: Korean
fr: Coréen

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

en: Label
fr: Libellé

en: Label Placement
fr: Emplacement du libellé

en: Label Styles
fr: Styles de libellé

en: Label Visibility
fr: Visibilité du libellé

en: Landscape Gardening
fr: Jardinage paysagiste

en: Language
fr: Langue

en: Lao People's Democratic Republic
fr: République démocratique populaire du Laos

en: Laothian
fr: Laotien

en: Large
fr: Grande

en: Large - Centered
fr: Grande - Centrée

en: Large - Left Aligned
fr: Grande - Alignée à gauche

en: Large - Right Aligned
fr: Grande - Alignée à droite

en: Last
fr: Nom

en: Last 30 Days
fr: 30 derniers jours

en: Last Access
fr: Dernier accès

en: Last Access:
fr: Dernier accès :

en: Last Entry: %s
fr: Dernière entrée : %s

en: Last Name
fr: Nom

en: Last page options
fr: Options de dernière page

en: Late Afternoon
fr: Fin d’après-midi

en: Latest values:
fr: Dernières valeurs :

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Latvian
fr: Letton

en: Law Enforcement/Security
fr: Policier/Sécurité

en: Learn More
fr: En savoir plus

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: Learn more about configuring your form to use Orbital.
fr: Apprenez-en plus sur la configuration de votre formulaire pour utiliser Orbital.

en: Learn more about form theme and style settings.
fr: En savoir plus sur les réglages de thème et de style des formulaires.

en: Lebanon
fr: Liban

en: Left aligned
fr: Aligné à gauche

en: Legacy Markup
fr: Balisage hérité

en: Legacy Settings
fr: Réglages hérités

en: Legacy markup is incompatible with many new features, including the Orbital Theme.
fr: Les balisages hérités sont incompatibles avec de nombreuses nouvelles fonctionnalités, y compris le thème Orbital.

en: Legacy markup will be removed from Gravity Forms in version 4.0, and then all forms will use modern markup.  We recommend updating this form's settings to use modern markup.
fr: Les balises héritées seront retirées dans Gravity Forms 4.0, et tous les formulaires utiliseront alors des balises modernes. Nous recommandons de mettre à jour les réglages de ce formulaire pour utiliser le balisage moderne.

en: Legacy markup will be removed in Gravity Forms 4.0, and then all forms will use modern markup.  We recommend using modern markup on all forms.
fr: Les balises héritées seront retirées dans Gravity Forms 4.0, et tous les formulaires utiliseront alors des balises modernes. Nous recommandons d‘utiliser le balisage moderne sur tous les formulaires.

en: Legal
fr: Légal

en: Less than a month
fr: Moins d’un mois

en: Less than once a month
fr: Moins d’une fois par mois

en: Let users sign up to your newsletter
fr: Permettez aux comptes de s’inscrire à votre newsletter

en: Let your users book tickets for an event
fr: Permettez à vos utilisateurs de réserver des billets pour un évènement

en: Let your users register to your website easily
fr: Permettez à vos utilisateurs de s’inscrire facilement sur votre site

en: Let's get you set up!
fr: Nous allons vous aider pour la configuration !

en: Libya
fr: Libye

en: License Activations
fr: Activations de licence

en: License Key
fr: Clé de licence

en: License Key Validated
fr: Clé de licence validée

en: License Status
fr: État de la licence

en: License Type
fr: Type de licence

en: License details are not available at this time.
fr: Les détails de la licence ne sont pas disponibles pour l‘instant.

en: License key is managed by the administrator of this network
fr: La clé de licence est gérée par l’administrateur ou l’administratrice de ce réseau

en: License successfully removed.
fr: La licence a bien été supprimée.

en: Light
fr: Clair

en: Limit Form Activity
fr: Limitez l’activité du formulaire

en: Limit Number of Entries
fr: Limiter le nombre d’entrées

en: Limit number of entries
fr: Limiter le nombre d’entrées

en: Limit the number of entries a form can generate and/or schedule a time period the form is active.
fr: Limitez le nombre d’entrées qu’un formulaire peut générer et/ou planifiez une période de temps durant laquelle le formulaire sera actif.

en: Link Text
fr: Texte du lien

en: Link to continue editing later
fr: Lien pour continuer la modification ultérieurement

en: List
fr: Liste

en: List of valid attributes
fr: Liste des attributs valides

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Lithuanian
fr: Lituanien

en: Loaded Extensions
fr: Extensions chargées

en: Loading
fr: Chargement

en: Loading...
fr: Chargement…

en: Log Files
fr: Fichiers de journalisation

en: Log file could not be deleted.
fr: Le fichier journal ne peut pas être supprimé.

en: Log file was successfully deleted.
fr: Le fichier journal a bien été supprimé.

en: Logged In User
fr: Utilisateur connecté

en: Logging
fr: Journalisation

en: Logging Settings
fr: Réglages de journalisation

en: Logging assists in tracking down issues by logging debug and error messages in Gravity Forms Core and Gravity Forms Add-Ons. Important information may be included in the logging messages, including API usernames, passwords and credit card numbers. Logging is intended only to be used temporarily while trying to track down issues. Once the issue is identified and resolved, it should be disabled.
fr: La journalisation aide au suivi des erreurs en journalisant les messages d’erreurs et de débogage dans le cœur de Gravity Forms et de ses modules. Des informations importantes peuvent être incluses dans les messages de journalisation incluant les noms d’utilisateurs d’API, les mots de passe et les numéros de cartes bancaires. La journalisation est destinée uniquement à un usage temporaire pendant l’essai de suivi des erreurs. Une fois l’erreur identifiée et résolue, elle doit être désactivée.

en: Logging disabled.
fr: Journalisation désactivée.

en: Logo Upload
fr: Téléversement du logo

en: Louisiana
fr: Louisiane

en: MM slash DD slash YYYY
fr: MM slash JJ slash AAAA

en: Mail
fr: E-mail

en: Make sure you have copied the consumer key and secret below. They will not be available once you leave this page.
fr: Assurez-vous d’avoir enregistré la clé client et la clé secrète ci-dessous. Elles ne seront plus disponibles une fois que vous aurez quitté cette page.

en: Malay
fr: Malais

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Malaysian Ringgit
fr: Ringgit malaisien

en: Male
fr: Masculin

en: Male, Female, Non-binary, Agender, My gender is not listed, Prefer not to answer
fr: Homme, Femme, Non-binaire, Non genré, Mon genre n’est pas indiqué, Je préfère ne pas répondre

en: Malta
fr: Malte

en: Manage
fr: Gérer

en: Manage Add-Ons
fr: Gérer les modules

en: Manage Updates
fr: Gérer les mises à jour

en: Manage last page options
fr: Gérer les options de la dernière page

en: Manage pagination options
fr: Gérer les options de pagination

en: Management/Executive
fr: Gestion/Administration

en: Manufacturing/Operations
fr: Manufacturier/Opérations

en: Map your Form Fields to the available listed fields.
fr: Mapper vos champs de formulaire aux champs répertoriés disponibles.

en: Mar
fr: Mars

en: Marathi
fr: Marathe

en: March
fr: Mars

en: Marital Status
fr: État civil

en: Mark as Active
fr: Marquer comme actif

en: Mark as Inactive
fr: Marquer comme inactif

en: Mark as Read
fr: Marquer comme lu

en: Mark as Spam
fr: Marquer comme indésirable

en: Mark as Unread
fr: Marquer comme non lu

en: Mark read
fr: Marquer comme lu

en: Mark this entry as not spam
fr: Ne pas marquer comme indésirable

en: Mark this entry as unread
fr: Marquer comme non lu

en: Mark unread
fr: Marquer comme non lu

en: Married
fr: Marié(e)

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Mask
fr: Masque

en: Mask Type
fr: Type de masque

en: Math Challenge
fr: Défi mathématique

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Mauritius
fr: Île Maurice

en: Max. file size: %s
fr: Taille max. des fichiers : %s

en: Max. files: %s
fr: Max. des fichiers : %s

en: Maximum Characters
fr: Nombre maximal de caractères

en: Maximum Execution Time
fr: Temps maximum d’exécution

en: Maximum File Size
fr: Taille maximum de fichier

en: Maximum File Upload Size
fr: Taille maximale de fichier téléversable

en: Maximum File Uploads
fr: Maximum de fichier téléversable

en: Maximum Input Variables
fr: Maximum de variables d’entrée

en: Maximum Number of Files
fr: Nombre maximum de fichiers

en: Maximum Post Size
fr: Taille maximum de message

en: Maximum Rows
fr: Lignes maximum

en: Maximum allowed on this server: %sMB
fr: Maximum autorisé sur ce serveur : %s Mo

en: Maximum number of files reached
fr: Nombre de fichiers maximal atteint

en: Mbstring Enabled
fr: Mbstring activé

en: Mcrypt Enabled
fr: Mcrypt activé

en: Medium
fr: Moyenne

en: Medium - Centered
fr: Moyenne - Centrée

en: Medium - Left Aligned
fr: Moyenne - Alignée à gauche

en: Medium - Right Aligned
fr: Moyenne - Alignée à droite

en: Membership Form
fr: Formulaire d’adhésion

en: Membership Level
fr: Niveau d’adhésion

en: Memory Limit
fr: Limite de mémoire

en: Mexican Peso
fr: Peso mexicain

en: Mexico
fr: Mexique

en: Micronesia
fr: Micronésie

en: Middle
fr: 2ème prénom

en: Migrating entry notes.
fr: Migration des notes d’entrée.

en: Migrating forms.
fr: Migration des formulaires.

en: Migrating incomplete submissions.
fr: Migration des envois non terminée.

en: Migrating leads. Step 1/3 Migrating entry headers. %d rows remaining.
fr: Migration des données. L’étape 1/3 migre les en-têtes des entrées. %d lignes restantes.

en: Migrating leads. Step 2/3 Migrating entry details. %d rows remaining.
fr: Migration des données. L’étape 2/3 migre les détails des entrées. %d lignes restantes.

en: Migrating leads. Step 3/3 Migrating entry meta. %d rows remaining.
fr: Migration des données. L’étape 3/3 migre les métas des entrées. %d lignes restantes.

en: Minimum Strength
fr: Force minimale

en: Mismatch
fr: Non concordance

en: Miss
fr: Mlle

en: Missing Form Title
fr: Titre du formulaire manquant

en: Missing Key Value Pairs JSON
fr: Valeur du couple de clés JSON manquante

en: Missing Name
fr: Nom manquant

en: Missing OAuth parameter %s | Missing OAuth parameters %s
fr[0]: Paramètre OAuth manquant %s
fr[1]: Paramètres OAuth manquants %s

en: Missing Product Label
fr: Libellé du produit manquant

en: Missing Product field
fr: Champ du produit manquant

en: Missing add-on slug
fr: JSON d’entrée manquant

en: Missing entry JSON
fr: JSON d’entrée manquant

en: Missing entry id
fr: ID d’entrée manquant

en: Missing feed JSON
fr: JSON d’entrée manquant

en: Missing feed meta
fr: JSON d’entrée manquant

en: Missing form id
fr: ID du formulaire manquant

en: Missing note id
fr: ID de note manquant

en: Mo
fr: Lun

en: Moldova
fr: Moldavie

en: Monday
fr: Lundi

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Mongolian
fr: Mongolien

en: Montenegro
fr: Monténégro

en: Month
fr: Mois

en: Monthly
fr: Mensuel

en: Months of the Year
fr: Mois de l’année

en: More About You
fr: Plus sur vous

en: Mornings
fr: En matinée

en: Morocco
fr: Maroc

en: Move
fr: Déplacer

en: Move this form to the trash
fr: Déplacer ce formulaire vers la corbeille

en: Move to Trash
fr: Déplacer dans la corbeille

en: Move to trash
fr: Déplacer dans la corbeille

en: Mr.
fr: M.

en: Mr., Mrs., Miss, Ms., Mx., Dr., Prof., Rev.
fr: M., Mme, Mlle, Mmes, MM., Dr, Prof, Rev.

en: Mrs.
fr: Mme

en: Ms.
fr: Mlle

en: Much Better
fr: Beaucoup mieux

en: Much Worse
fr: Bien pire

en: Multi Select
fr: Choix multiple

en: Multiple Choice
fr: Choix multiple

en: Multiple Choice Field
fr: Champ à choix multiple

en: Multiple Files
fr: Fichiers multiples

en: Multiple Selection
fr: Sélection multiple

en: My Super Awesome Product
fr: Mon produit super génial

en: My gender isn't listed
fr: Mon genre n’est pas listé

en: MySQL - Local time
fr: MySQL - Heure locale

en: MySQL - Universal time (UTC)
fr: MySQL - Heure universelle (UTC)

en: Name
fr: Nom

en: Name (First)
fr: Nom (en premier)

en: Name (Last)
fr: Nom (en dernier)

en: Name Fields
fr: Champs de nom

en: Name Format
fr: Format du nom

en: Name Prefix Choices
fr: Choix des préfixes de noms

en: Name each of the pages on your form.  Page names are displayed with the selected progress indicator.
fr: Nommez chaque page de votre formulaire. Les noms de pages sont affichés avec l’indicateur de progression sélectionné.

en: Name of Primary Contact
fr: Nom du contact principal

en: Name of Recipient
fr: Nom du destinataire

en: Name of Sponsor
fr: Nom du sponsor

en: Namibia
fr: Namibie

en: Narrow the results by adding filters. Note that some field types support more options than others.
fr: Limiter les résultats en ajoutant des filtres. Notez que certains types de champs proposent plus d’options que d’autres.

en: Nepal
fr: Népal

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Network Active Plugins
fr: Extensions activées sur le réseau

en: Neutral
fr: Neutre

en: Never Accessed
fr: Jamais accédé

en: Never used
fr: Jamais utilisé

en: New
fr: Nouveau

en: New Blank Form
fr: Nouveau formulaire vierge

en: New Brunswick
fr: Nouveau-Brunswick

en: New Caledonia
fr: Nouvelle-Calédonie

en: New Confirmation
fr: Nouvelle confirmation

en: New Fields Added in Gravity Forms 2.9!
fr: De nouveaux champs ajoutés dans Gravity Forms 2.9 !

en: New Form
fr: Nouveau formulaire

en: New Form - Gravity Forms
fr: Nouveau formulaire - Gravity Forms

en: New Mexico
fr: Nouveau-Mexique

en: New Notification
fr: Nouvelle notification

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: New Zealand Dollar
fr: Dollar néo-zélandais

en: New row added.
fr: Nouvelle ligne ajoutée.

en: New submission from
fr: Nouveau message de

en: New submission from {form_title}
fr: Nouvel envoi de formulaire {form_title}

en: New version %s available.
fr: Nouvelle version %s disponible.

en: Newfoundland and Labrador
fr: Terre-Neuve-et-Labrador

en: Newsletter Signup Form
fr: Formulaire d’inscription à la newsletter

en: Next
fr: Suivant

en: Next Button
fr: Bouton suivant

en: Next Button Conditional Logic
fr: Logique conditionnelle du bouton Suivant

en: Next Button Image
fr: Image du bouton Suivant

en: Next Button Text
fr: Texte du bouton Suivant

en: Next Page
fr: Page suivante

en: Next button is hidden/disabled by conditional logic.
fr: Le bouton suivant est masqué/désactivé par la logique conditionnelle.

en: Nigeria
fr: Nigéria

en: Niue
fr: Niué

en: No
fr: Non

en: No Card
fr: Sans carte

en: No Conflict Mode
fr: Mode sans conflit

en: No Duplicates
fr: Pas de doublons

en: No Icon
fr: Pas d’icône

en: No Matching Fields
fr: Aucun champ correspondant

en: No entries for this field
fr: Aucune entrée pour ce champ

en: No field selected
fr: Aucun champ sélectionné

en: No form found.
fr: Aucun formulaire trouvé.

en: No forms were found for your search query. %sView all forms%s.
fr: Aucun formulaire ne correspond à vos critères de recherche. %sVoir tous les formulaires%s.

en: No mapping fields are available.
fr: Aucun champ de mappage n’est disponible.

en: No notifications have been selected. Please select a notification to be sent.
fr: Aucune notification n’a été sélectionné. Veuillez sélectionner une notification à envoyer.

en: No property values were found in the request body
fr: Aucune valeur de propriété n’a été trouvée dans la requête

en: No response
fr: Aucune réponse

en: No results
fr: Aucun résultat

en: No results matched
fr: Aucun résultat correspondant

en: No results.
fr: Aucun résultat.

en: No-Conflict Mode
fr: Mode sans conflit

en: Non-Profit/Volunteer
fr: Sans but lucratif/Bénévole

en: Non-binary
fr: Non-binaire

en: None
fr: Aucun

en: Nonprofit
fr: Sans but lucratif

en: Norfolk Island
fr: Île Norfolk

en: Normal: at least one speed must be above the threshold.
fr: Normal : au moins une vitesse doit être supérieure au seuil.

en: North America
fr: Amérique du Nord

en: North Carolina
fr: Caroline du Nord

en: North Dakota
fr: Dakota du Nord

en: North Macedonia
fr: Macédoine du Nord

en: Northern Mariana Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Northwest Territories
fr: Territoires du Nord-Ouest

en: Norway
fr: Norvège

en: Norwegian
fr: Norvégien

en: Norwegian Krone
fr: Couronne norvégienne

en: Not Checked
fr: Non coché

en: Not Important
fr: Pas important

en: Not Spam
fr: Pas indésirable

en: Not Sure
fr: Pas sûr

en: Not Using the Block Editor?
fr: Vous n’utilisez pas l’éditeur de blocs ?

en: Not authorized
fr: Non autorisé

en: Not employed and not looking for work
fr: Pas d’emploi et n’en cherche pas

en: Not employed but looking for work
fr: Sans emploi mais en recherche

en: Not found
fr: Introuvable

en: Not implemented
fr: Non implémenté

en: Not so great
fr: Pas si bien

en: Not writable
fr: Non accessible en écriture

en: Note not found
fr: Note introuvable

en: Note: This is a simple form preview. This form may display differently when added to your page based on normal inheritance from parent theme styles.
fr: Note : Ceci est un simple aperçu du formulaire. Il pourra s’afficher différemment une fois ajouté dans votre page en fonction du style de votre thème.

en: Note: This link will expire after 30 days.
fr: Note : Ce lien expirera après 30 jours.

en: Notice: %1$s form failed the import process. %2$s | Notice: %1$s forms failed the import process. %2$s
fr[0]: Notification : %1$s formulaire a échoué lors du processus d’importation. %2$s
fr[1]: Notification : %1$s formulaires ont échoué lors du processus d’importation. %2$s

en: Notification deleted.
fr: Notification supprimée.

en: Notification duplicated.
fr: Notification dupliquée.

en: Notification not found
fr: Notification introuvable

en: Notifications for %s were resent successfully.
fr: Les notifications pour %s ont bien été renvoyées.

en: Notifications were resent successfully.
fr: Les notifications ont bien été renvoyées.

en: Nova Scotia
fr: Nouvelle-Écosse

en: November
fr: Novembre

en: Number
fr: Nombre

en: Number Format
fr: Format du nombre

en: Number Range
fr: Plage de nombres

en: Number of Columns
fr: Nombre de colonnes

en: Number of Entries
fr: Nombre d’entrées

en: Number of days to retain entries before trashing/deleting:
fr: Nombre de jours de conservation des entrées avant la mise à la corbeille/suppression :

en: Number of entries per page:
fr: Nombre d’entrées par page :

en: Number of files (%1$d) exceeds limit (%2$d).
fr: Le nombre de fichiers (%1$d) dépasse la limite autorisée (%2$d).

en: Number of tickets needed
fr: Nombre de billets nécessaires

en: October
fr: Octobre

en: Off
fr: Inactif

en: Offers a “yes/no” consent checkbox and a detailed description of what is being consented to.
fr: Offre une case à cocher de consentement « oui/non » et une description détaillée de ce qui est consenti.

en: On
fr: Actif

en: Once a month
fr: Une fois par mois

en: Once a week
fr: Une fois par semaine

en: Once troubleshooting is complete, %1$sclick here to disable logging and permanently delete your log files.%2$s
fr: Une fois le dépannage terminé, %1$scliquez ici pour désactiver la journalisation et supprimer définitivement vos fichiers journaux.%2$s

en: Only digits are allowed
fr: Seuls les chiffres sont autorisés

en: Oops! There was an error saving the form title. Please refresh the page and try again.
fr: Oups ! Une erreur s’est produite lors de l’enregistrement du titre de formulaire. Veuillez rafraîchir la page et réessayer.

en: Oops! We could not locate your form.
fr: Oups ! Nous n’avons pas retrouvé votre formulaire.

en: Oops! We could not locate your form. Please try again.
fr: Oups ! Nous n’avons pas retrouvé votre formulaire. Veuillez réessayer.

en: Oops! We couldn't find your entry. Please try again.
fr: Oups ! Nous n’avons pas trouvé votre entrée. Veuillez réessayer.

en: Oops! We couldn't find your form. Please try again.
fr: Oups ! Nous n’avons pas pu trouver votre formulaire. Veuillez réessayer.

en: Oops! You have unsaved changes in the form, before you can continue with embedding it please save your changes.
fr: Oups ! Vous avez des modifications non sauvegardées dans le formulaire. Avant de pouvoir continuer son intégration, veuillez enregistrer vos modifications.

en: Oops!! Something went wrong. %sPlease try again or %scontact us%s.
fr: Oups ! Une erreur s’est produite. %sVeuillez réessayer ou %snous contacter%s.

en: Oops!! Something went wrong.%sPlease try again or %scontact us%s.
fr: Oups ! Une erreur s’est produite. %sVeuillez réessayer ou %snous contacter%s.

en: Open Date Picker
fr: Ouvrir le sélecteur de date

en: Open editor preferences
fr: Ouvrir les préférences de l‘éditeur

en: Opens in a new tab
fr: S’ouvre dans un nouvel onglet

en: Option Label
fr: Libellé de l’option

en: Optional form fields
fr: Champs optionnels

en: Orbital Style Filter
fr: Filtre de style d‘Orbital

en: Orbital Theme
fr: Thème Orbital

en: Orbital Theme (Recommended)
fr: Thème Orbital (recommandé)

en: Order
fr: Commande

en: Orders
fr: Commandes

en: Other
fr: Autre

en: Other Amount
fr: Autre montant

en: Other Choice, please specify
fr: Autre choix, veuillez spécifier

en: Other Data
fr: Autres données

en: Other Settings
fr: Autres réglages

en: Other amount
fr: Autre montant

en: Output CSS
fr: Afficher le CSS

en: Output Default CSS
fr: Sortie CSS par défaut

en: Output HTML5
fr: Utiliser le code HTML5

en: Over 3 years
fr: Plus de 3 ans

en: Overnight Shipping
fr: Expédition du jour au lendemain

en: Override Notifications
fr: Passer outre les notifications

en: PHP - Local time
fr: PHP - Heure locale

en: PHP - Universal time (UTC)
fr: PHP - Heure universelle (UTC)

en: Page Break
fr: Saut de page

en: Page Conditional Logic
fr: Logique conditionnelle de page

en: Page Names
fr: Noms de pages

en: Pagination Options
fr: Options de pagination

en: Paid
fr: Payé

en: Palestine, State of
fr: État palestinien

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Paragraph Text
fr: Paragraphe

en: Parameter Name
fr: Nom du paramètre

en: Parameter Name:
fr: Nom du paramètre :

en: Part-Time
fr: Temps partiel

en: Pass Data Via Query String
fr: Passer les données via la chaîne de requête (query string)

en: Pass Field Data via Query String
fr: Passer les données de champ via une chaîne de requête

en: Passes
fr: Passe

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password Fields
fr: Champs de mot de passe

en: Password Visibility Toggle
fr: Bascule de visibilité du mot de passe

en: Password strength unknown
fr: Force du mot de passe inconnue

en: Past Participant
fr: Ancien participant

en: Paste Form Styles
fr: Coller les styles du formulaire

en: Paste Not Available
fr: Collage non disponible

en: Paste Your License Key Here
fr: Collez votre clé de licence ici

en: Paste your license key here
fr: Collez votre clé de licence ici

en: Pay Now
fr: Payer maintenant

en: PayPal Checkout Form
fr: Formulaire de paiement PayPal

en: Payment %s
fr: Paiement %s

en: Payment Amount
fr: Montant du paiement

en: Payment Authorized
fr: Paiement autorisé

en: Payment Completed
fr: Paiement effectué

en: Payment Date
fr: Date du paiement

en: Payment Details
fr: Détails du paiement

en: Payment Failed
fr: Paiement échoué

en: Payment Form
fr: Formulaire de paiement

en: Payment Information
fr: Informations de paiement

en: Payment Method
fr: Moyen de paiement

en: Payment Processing
fr: Traitement du paiement

en: Payment Processor
fr: Processeur de paiement

en: Payment Status
fr: État du paiement

en: Payment failed to be captured. Reason: %s
fr: Le paiement n’a pas pu être récupéré. Motif : %s

en: Payment has been authorized. Amount: %s. Transaction Id: %s.
fr: Le paiement a été autorisé. Montant : %s. ID de la transaction : %s.

en: Payment has been completed. Amount: %s. Transaction Id: %s.
fr: Le paiement est terminé. Montant : %s. ID de la transaction : %s.

en: Payment has been refunded. Amount: %s. Transaction Id: %s.
fr: Le paiement a été remboursé. Montant : %s. ID de la transaction : %s.

en: Payment has failed. Amount: %s.
fr: Le paiement a échoué. Montant : %s.

en: Payment is pending. Amount: %s. Transaction Id: %s.
fr: Le paiement est en attente. Montant : %s. ID de la transaction : %s.

en: Pending
fr: En attente

en: Pending Review
fr: En attente de relecture

en: Pennsylvania
fr: Pennsylvanie

en: Per Diem
fr: Journalier

en: Permalinks are not in the correct format.
fr: Les permaliens ne sont pas dans le bon format.

en: Permanently Delete Entries
fr: Supprimer définitivement les entrées

en: Permission denied
fr: Droits refusés

en: Permissions
fr: Droits

en: Persian
fr: Persique

en: Personal Business/Services
fr: Entreprise personnelle/services

en: Personal Data
fr: Données personnelles

en: Personal Information
fr: Information personnelle

en: Personalize your Gravity Forms experience
fr: Personnalisez votre expérience Gravity Forms

en: Peru
fr: Pérou

en: Pharmaceutical/Biotech
fr: Pharmaceutique/Biotechnologies

en: Philippine Peso
fr: Peso philippin

en: Phone
fr: Téléphone

en: Phone Format
fr: Format du numéro de téléphone

en: Phone Number Format
fr: Format de numéro de Téléphone

en: Phone format:
fr: Format du numéro de téléphone :

en: Pitcairn
fr: Îles Pitcairn

en: Placeholder
fr: Espace réservé

en: Placeholder Label
fr: Libellé de l’espace réservé

en: Placeholder text is not supported when using the Rich Text Editor.
fr: Le texte d’espace réservé n’est pas supporté quand l’éditeur de texte riche est utilisé.

en: Placeholder:
fr: Espace réservé :

en: Placeholders
fr: Espaces réservés

en: Placeholders will not be submitted along with the form. Use Placeholders to give a hint at the expected value or format.
fr: Les espaces réservés ne seront pas envoyés avec le formulaire. Utilisez-les pour donner un conseil sur le format ou la valeur attendue.

en: Places a block of free form HTML anywhere in your form.
fr: Place un bloc de formulaire HTML libre n’importe où dans votre formulaire.

en: Please accept the terms
fr: Veuillez accepter les conditions

en: Please accept the terms.
fr: Veuillez accepter les conditions.

en: Please add a %s field to your form.
fr: Veuillez ajouter un champ %s à votre formulaire.

en: Please complete the following fields: %s.
fr: Veuillez remplir les champs suivants : %s.

en: Please complete the following form to register on our site. Thanks.
fr: Veuillez remplir le formulaire suivant pour vous inscrire sur notre site. Merci.

en: Please complete the reCAPTCHA widget to validate your reCAPTCHA keys:
fr: Veuillez remplir le widget reCAPTCHA pour valider vos clés reCAPTCHA :

en: Please complete this form to register for the event.
fr: Veuillez remplir ce formulaire pour vous inscrire à l’évènement.

en: Please complete this form to submit your support request. We'll get back to you as soon as possible.
fr: Veuillez remplir ce formulaire pour envoyer votre demande de support. Nous reviendrons vers vous dès que possible.

en: Please ensure the form styles you are trying to paste are in the correct format.
fr: Veuillez vous assurer que les styles de formulaire que vous essayez de coller sont au bon format.

en: Please enter a Title for this form. When adding the form to a page or post, you will have the option to hide the title.
fr: Veuillez saisir un titre pour ce formulaire. Lors de l’intégration du formulaire à un article ou une page, vous aurez la possibilité de masquer ce titre.

en: Please enter a URL.
fr: Veuillez saisir une URL.

en: Please enter a confirmation name.
fr: Veuillez saisir un nom pour la confirmation.

en: Please enter a form title.
fr: Veuillez saisir un titre de formulaire.

en: Please enter a number from %1$s to %2$s.
fr: Veuillez saisir un nombre entre %1$s et %2$s.

en: Please enter a number greater than or equal to %s.
fr: Veuillez saisir un nombre supérieur ou égal à %s.

en: Please enter a number less than or equal to %s.
fr: Veuillez saisir un nombre inférieur ou égal à %s.

en: Please enter a short subject line for your ticket.
fr: Veuillez saisir une ligne d’objet courte pour votre ticket.

en: Please enter a unique form title, this title is used for an existing form.
fr: Veuillez saisir un titre de formulaire unique, ce titre est utilisé pour un formulaire existant.

en: Please enter a unique form title.
fr: Veuillez saisir un titre unique pour ce formulaire.

en: Please enter a valid Website URL (e.g. https://gravityforms.com).
fr: Veuillez saisir une URL de site valide (p. ex. : https://gravityforms.com).

en: Please enter a valid amount.
fr: Veuillez saisir un montant valide.

en: Please enter a valid date in the format (%s).
fr: Veuillez saisir une date valide au format (%s).

en: Please enter a valid date.
fr: Veuillez saisir une date valide.

en: Please enter a valid email address for all highlighted routing rules above.
fr: Veuillez saisir une adresse e-mail valide pour toutes les règles de routage ci-dessus.

en: Please enter a valid email address or merge tag in the BCC field.
fr: Veuillez saisir une adresse e-mail valide ou fusionnez la balise dans le champ BCC.

en: Please enter a valid email address or merge tag in the CC field.
fr: Veuillez saisir une adresse de messagerie valide ou fusionner la balise dans le champ CC.

en: Please enter a valid email address or merge tag in the From Email field.
fr: Veuillez saisir une adresse e-mail valide ou fusionnez la balise dans le champ E-mail de.

en: Please enter a valid email address or merge tag in the Reply To field.
fr: Veuillez saisir une adresse e-mail valide ou fusionnez la balise dans le champ « Répondre ».

en: Please enter a valid email address.
fr: Veuillez saisir une adresse e-mail valide.

en: Please enter a valid form title.
fr: Veuillez saisir un titre de formulaire valide.

en: Please enter a valid license key to see details.
fr: Veuillez saisir une clé de licence valide pour voir les détails.

en: Please enter a valid license key.
fr: Veuillez saisir une clé de licence valide.

en: Please enter a valid number greater than zero.
fr: Veuillez saisir un nombre valide supérieur à zéro.

en: Please enter a valid number.
fr: Veuillez saisir un nombre valide.

en: Please enter a valid quantity
fr: Veuillez saisir une quantité valide

en: Please enter a valid quantity. Quantity cannot contain decimals.
fr: Veuillez saisir une quantité valide. Les quantités ne peuvent contenir de décimales.

en: Please enter a valid time.
fr: Veuillez saisir une heure valide.

en: Please enter a valid value.
fr: Veuillez saisir une valeur valide.

en: Please enter the name of your organization.
fr: Veuillez saisir le nom de votre organisation.

en: Please enter your card's security code.
fr: Veuillez saisir le code de sécurité de votre carte de crédit.

en: Please enter your credit card information.
fr: Veuillez saisir vos informations de carte bancaire.

en: Please enter your organization's website.
fr: Veuillez saisir l’adresse du site web de votre organisation.

en: Please fill out the information below and we will be in touch shortly with your personalized quote.
fr: Veuillez remplir les informations ci-dessous et nous vous contacterons sous peu avec votre devis personnalisé.

en: Please get in contact using the form below...
fr: Veuillez prendre contact en utilisant le formulaire ci-dessous…

en: Please give this custom choice a name.
fr: Veuillez donner un nom à ce choix personnalisé.

en: Please let us know what's on your mind. Have a question for us? Ask away.
fr: Faites-nous savoir ce que vous pensez. Vous avez une question à nous poser ? Posez-la.

en: Please list your previous employers, the dates you worked and the position you held
fr: Veuillez lister vos employeurs précédents, les dates auxquelles vous avez travaillé et le poste que vous avez occupé

en: Please note, only v2 keys are supported and checkbox keys are not compatible with invisible reCAPTCHA.
fr: Veuillez noter qu’uniquement les clés V2 sont prises en charge et que les clés de case à cocher sont incompatibles avec le reCAPTCHA invisible.

en: Please register your copy of Gravity Forms to enable automatic updates.
fr: Veuillez enregistrer votre copie de Gravity Forms pour activer les mises à jour automatiques.

en: Please resolve the following issues to use %s:
fr: Veuillez résoudre les problèmes suivants pour utiliser %s :

en: Please review and accept the terms and conditions.
fr: Veuillez lire et accepter les conditions générales.

en: Please review the %sdocumentation%s first. If you still can't find the answer %sopen a support ticket%s and we will be happy to answer your questions and assist you with any problems.
fr: Veuillez d’abord consulter la %sdocumentation%s. Si vous ne trouvez toujours pas la réponse, %souvrez un ticket de support%s et nous serons heureux de répondre à vos questions et de vous aider en cas de problème.

en: Please review the fields below.
fr: Veuillez vérifier les champs ci-dessous.

en: Please select a form
fr: Veuillez sélectionner un formulaire

en: Please select a form.
fr: Veuillez sélectionner un formulaire.

en: Please select a page.
fr: Veuillez sélectionner une page.

en: Please select a sponsorship level.
fr: Veuillez sélectionner un niveau de parrainage.

en: Please select an Email Address field.
fr: Veuillez sélectionner un champ d’adresse e-mail.

en: Please select at least one entry.
fr: Veuillez sélectionner au moins une entrée.

en: Please select at least one entry...
fr: Veuillez sélectionner au moins une entrée…

en: Please select the currency for your location.  Currency is used for pricing fields and price calculations.
fr: Veuillez sélectionner la monnaie pour votre localisation. Elle est utilisée pour les champs et les calculs de prix.

en: Please select the fields to be exported
fr: Veuillez sélectionner les champs à exporter.

en: Please select the forms to be exported
fr: Veuillez sélectionner les formulaires à exporter

en: Please select the service/s you require...
fr: Veuillez sélectionner le ou les services dont vous avez besoin…

en: Please share your testimonial below...
fr: Veuillez partager votre témoignage ci-dessous…

en: Please tell us what hours you are available for work each day of the week.
fr: Veuillez nous indiquer les heures auxquelles vous êtes disponible pour travailler chaque jour de la semaine.

en: Please upload your organization's logo for use on promotional materials.
fr: Veuillez téléverser le logo de votre organisation pour l’utiliser sur les supports promotionnels.

en: Please use the following link to return and complete this form from any computer.
fr: Veuillez utiliser le lien suivant pour revenir et compléter ce formulaire depuis n’importe quel ordinateur.

en: Please wait for the uploading to complete
fr: Veuillez attendre la fin du téléversement

en: Plugin
fr: Extension

en: Plugin Logging Settings
fr: Réglages de journalisation de l’extension

en: Poland
fr: Pologne

en: Polish
fr: Polonais

en: Polish Zloty
fr: Zloty polonais

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Portuguese (Brazil)
fr: Portugais (Brésil)

en: Portuguese (Portugal)
fr: Portugais (Portugal)

en: Position / Job Title
fr: Poste/titre de l’emploi

en: Position You're Applying For
fr: Poste auquel vous postulez

en: Post
fr: Article

en: Post Author
fr: Auteur ou autrice de l’article

en: Post Body
fr: Corps d’article

en: Post Category
fr: Catégorie d’article

en: Post Content Template
fr: Modèle de contenu d’article

en: Post Custom Field
fr: Champ personnalisé de l’article

en: Post Edit URL
fr: URL de modification de l’article

en: Post Excerpt
fr: Extrait d’article

en: Post Fields
fr: Champs d’articles

en: Post Fields allow you to add fields to your form that create Post Drafts in WordPress from the submitted data.
fr: Les champs d’articles vous permettent d’ajouter des champs à votre formulaire qui permettront de créer des brouillons d’articles à partir des données envoyées.

en: Post Format
fr: Format de l’article

en: Post Id
fr: ID de l’article

en: Post Image
fr: Image d’article

en: Post Payment Actions
fr: Actions après paiement

en: Post Status
fr: État de l’article

en: Post Tags
fr: Étiquettes de l’article

en: Post Title
fr: Titre d’article

en: Post Title Template
fr: Modèle de titre d’article

en: Postal Code
fr: Code postal

en: Pound Sterling
fr: Livre sterling

en: Predefined Choices
fr: Choix prédéfinis

en: Prefer Not to Answer
fr: Préfère ne pas répondre

en: Preferences updated.
fr: Préférences mises à jour.

en: Preferred Method of Contact
fr: Méthode de contact préférée

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Prefix Choices
fr: Choix du préfixe

en: Premium Ticket
fr: Billet premium

en: Pretty good
fr: Très bien

en: Prevent the storage of IP addresses during form submission
fr: Empêche le stockage d’adresses IP pendant l’envoi de formulaire

en: Preview
fr: Prévisualisation

en: Preview %s
fr: Aperçu %s

en: Preview Forms
fr: Prévisualiser les formulaires

en: Preview this Form
fr: Prévisualiser ce formulaire

en: Preview this form
fr: Prévisualiser ce formulaire

en: Preview this form to see your custom icon.
fr: Prévisualiser ce formulaire pour voir votre icône personnalisée.

en: Previous
fr: Précédent

en: Previous Button
fr: Bouton précédent

en: Previous Button Image
fr: Image du bouton Précédent

en: Previous Button Text
fr: Texte du bouton Précédent

en: Previous Employment
fr: Emploi précédent

en: Previous Page
fr: Page précédente

en: Price
fr: Prix

en: Price:
fr: Prix :

en: Pricing Fields
fr: Champs de prix

en: Pricing fields allow you to add fields to your form that calculate pricing for selling goods and services.
fr: Les champs de prix vous permettent d’ajouter des champs qui calculent automatiquement des prix pour vendre des produits et services.

en: Pricing fields are not editable
fr: Les champs de tarification ne sont pas modifiables

en: Pricing form fields
fr: Champs de prix

en: Prince Edward Island
fr: Île du Prince-Édouard

en: Print
fr: Imprimer

en: Print Entries
fr: Imprimer les entrées

en: Print Preview
fr: Prévisualisation de l’impression

en: Print all of the selected entries at once.
fr: Imprimer tous les entrées sélectionnées en même temps.

en: Print entry
fr: Imprimer l’entrée

en: Privacy
fr: Confidentialité

en: Private API Key
fr: Clé d’API privée

en: Probably
fr: Probablement

en: Probably Not
fr: Probablement pas

en: Process %s feed only when payment is received.
fr: Traiter %s uniquement lorsque le paiement est reçu.

en: Process this feed if
fr: Traiter ce flux si

en: Processing
fr: Traitement

en: Product
fr: Produit

en: Product Field
fr: Champ de produit

en: Product Field Mapping
fr: Champ de produit

en: Product Name
fr: Nom du produit

en: Products &amp; Services Settings
fr: Réglages des produits et services

en: Products and Services
fr: Produits et services

en: Professional Services
fr: Services professionnels

en: Progress Bar
fr: Barre de progression

en: Progress Bar Completion Text
fr: Texte de complétion de la barre de progression

en: Progress Bar Confirmation Display
fr: Affichage de la barre de progression lors de la confirmation

en: Progress Bar Style
fr: Style de la barre de progression

en: Progress Indicator
fr: Indicateur de progression

en: Property key incorrect
fr: Clé de propriété incorrecte

en: Property values should be sent as an array
fr: Les valeurs des propriétés doivent être envoyées dans un tableau

en: Protect your form entries from spam using Akismet.
fr: Protégez vos entrées contre les indésirables avec Akismet.

en: Provide a title and a description for this form
fr: Donnez un titre et une description à ce formulaire

en: Public API Key
fr: Clé d’API publique

en: Published
fr: Publié

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Purchase Date
fr: Date d’achat

en: Purchase a gift certificate today for your nearest and dearest...
fr: Achetez dès aujourd’hui un chèque-cadeau pour vos proches…

en: QA/Quality Control
fr: AQ/Contrôle de la qualité

en: Qty
fr: Qté

en: Qty:
fr: Qté :

en: Quantity
fr: Quantité

en: Quebec
fr: Québec

en: Question / Issue
fr: Question / Problème

en: Queued for upgrade.
fr: En file d’attente de mise à jour.

en: Quickly create an amazing form by using a pre-made template, or start from scratch to tailor your form to your specific needs.
fr: Créez rapidement un formulaire exceptionnel en utilisant un modèle préétabli, ou partez de zéro pour adapter votre formulaire à vos besoins spécifiques.

en: REST API
fr: API REST

en: REST API Base URL
fr: URL de base de l’API REST

en: REST API Settings
fr: Réglages de l’API REST

en: REST API v2
fr: API REST v2

en: Radio Buttons
fr: Boutons radio

en: Range
fr: Plage

en: Rank these add-ons based on how useful they are to you.
fr: Classez ces modules en fonction de leur utilité pour vous.

en: Rate Acme Products
fr: Évaluer Acme Products

en: Re-run database upgrade
fr: Relancer la mise à jour de la base de données

en: Read
fr: Lecture

en: Read More
fr: Lire la suite

en: Read more about the Gravity Forms 2.9 editor accessibility improvements
fr: En savoir plus sur les améliorations de l‘accessibilité de l‘éditeur de Gravity Forms 2.9.

en: Read more about the Gravity Forms 2.9 editor design improvements
fr: En savoir plus sur les améliorations de l‘éditeur de Gravity Forms 2.9

en: Read more about the Image Choice field
fr: En savoir plus sur le champ choix d‘image

en: Read more about the Multiple Choice field
fr: En savoir plus sur le champ choix multiple

en: Read reviews of Gravity Forms on G2
fr: Lire les avis de Gravity Forms sur G2

en: Read reviews of Gravity Forms on Trustpilot
fr: Voir les avis sur Gravity Forms sur Trustpilot

en: Read/Write
fr: Lecture/écriture

en: Ready to Create Your First Form?
fr: On se lance dans la création du premier formulaire ?

en: Ready to get started?
fr: On se lance ?

en: Real Estate
fr: Immobilier

en: Really Simple CAPTCHA
fr: CAPTCHA simple

en: Reason: %s
fr: Raison : %s

en: Recent
fr: Récent

en: Recommended
fr: Recommandées

en: Recommended: PHP %s or higher.
fr: Recommandé : PHP %s ou supérieure.

en: Recurring Amount
fr: Montant récurrent

en: Recurring Payments
fr: Paiements récurrents

en: Recurring Times
fr: Périodicité

en: Red
fr: Rouge

en: Redirect
fr: Redirection

en: Redirect Form to Page
fr: Rediriger le formulaire vers la page

en: Redirect Form to URL
fr: URL de redirection du formulaire

en: Redirect URL
fr: URL de redirection

en: Refer a Friend
fr: Parrainer un ami

en: Refunded
fr: Remboursé

en: Refunds
fr: Remboursements

en: Register Today
fr: Inscrivez-vous aujourd’hui

en: Register for our latest webinar...
fr: Inscrivez-vous à notre dernier webinaire…

en: Registration Form
fr: Formulaire d’inscription

en: Reject Request
fr: Requête non autorisée

en: Remove
fr: Retirer

en: Remove Custom Value
fr: Supprimer la valeur personnalisée

en: Remove Star
fr: Retirer l’étoile

en: Remove This Rule
fr: Supprimer cette règle

en: Remove a condition
fr: Retirer une condition

en: Remove row {0}
fr: Supprimer la ligne {0}

en: Remove this row
fr: Supprimer cette ligne

en: Renews On
fr: Renouvellement le

en: Repeater
fr: Répéteur

en: Replace
fr: Remplacer

en: Reply To
fr: Répondre

en: Request Control
fr: Demander l’accès

en: Request a Quote Form
fr: Formulaire de demande de devis

en: Request again
fr: Demander à nouveau

en: Request failed due to a network error. Please check your internet connection.
fr: La requête a échoué en raison d’une erreur réseau. Veuillez vérifier votre connexion Internet.

en: Require Login Message
fr: Message de connexion nécessaire

en: Require user to be logged in
fr: Le compte doit être connecté

en: Required
fr: Nécessaire

en: Required Field
fr: Champ nécessaire

en: Required Field Indicator
fr: Indicateur de champ nécessaire

en: Required Gravity Forms Add-On "%s" does not meet minimum version requirement: %s.
fr: Le module Gravity Forms « %s » requis ne répond pas aux exigences de version minimale : %s

en: Required Gravity Forms Add-On is missing: %s.
fr: Le module Gravity Forms requis est manquant : %s

en: Required Indicator
fr: Indicateur nécessaire

en: Required PHP extension "%s" does not meet minimum version requirement: %s.
fr: L’extension PHP « %s » requise ne répond pas aux exigences de version minimale : %s

en: Required PHP extension missing: %s
fr: L’extension PHP requise est manquante : %s

en: Required PHP function missing: %s
fr: La fonction PHP requise est manquante : %s

en: Required WordPress plugin "%1$s" is installed but does not meet minimum version requirement: %2$s.
fr: L’extension WordPress « %1$s » requise ne répond pas aux exigences de version minimale : %2$s.

en: Required WordPress plugin is missing: %1$s %2$s or newer.
fr: L’extension WordPress nécessaire est manquante : %1$s %2$s ou version ultérieure.

en: Required WordPress plugin is missing: %s.
fr: L’extension WordPress requise est manquante : %s.

en: Required form fields
fr: Champs nécessaires

en: Requirements check
fr: Vérification des pré-requis

en: Resend
fr: Renvoyer

en: Resend Notifications
fr: Renvoyer les notifications

en: Resending...
fr: Renvoi en cours…

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Reset Defaults
fr: Réinitialiser par défaut

en: Reset Views
fr: Réinitialiser le nombre de vues

en: Response code: %s
fr: Code de réponse : %s

en: Restaurant/Food Service
fr: Restauration

en: Restore
fr: Restaurer

en: Restore Default Styles
fr: Restaurer les styles par défaut

en: Restore Defaults
fr: Restaurer les réglages par défaut

en: Results
fr: Résultats

en: Results Filters
fr: Filtres de résultats

en: Results Page
fr: Page de résultats

en: Retail
fr: Détaillant

en: Retain entries indefinitely
fr: Conserver les entrées indéfiniment

en: Retention Policy
fr: Politique de conservation

en: Retired
fr: Retraité(e)

en: Return to Form List
fr: Retour à la liste de formulaires

en: Return to form list
fr: Retour à la liste des formulaires

en: Revenue
fr: Revenu

en: Review Form
fr: Vérifier le formulaire

en: Reviewing Form Submissions
fr: Examen des formulaires

en: Right aligned
fr: Aligné à droite

en: Romania
fr: Roumanie

en: Romanian
fr: Roumain

en: Rounding
fr: Arrondi

en: Routing
fr: Routage

en: Row removed
fr: Rangée supprimée

en: Rules
fr: Règles

en: Russian
fr: Russe

en: Russian Federation
fr: Fédération Russe

en: Russian Ruble
fr: Rouble russe

en: Réunion
fr: La Réunion

en: Sa
fr: Sam

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
fr: Sainte-Hélène, Ascension et Tristan da Cunha

en: Saint Kitts and Nevis
fr: Saint-Christophe-et-Nevis

en: Saint Lucia
fr: Sainte-Lucie

en: Saint Pierre and Miquelon
fr: Saint Pierre et Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les Grenadines

en: Sales
fr: Ventes

en: Same as previous
fr: Comme le précédent

en: Sample Option
fr: Option de test

en: Sample: phone={Phone:1}&email={Email:2}
fr: Exemple : phone={Phone:1}&email={Email:2}

en: San Marino
fr: Saint-Marin

en: Sao Tome and Principe
fr: Sao Tomé et Principe

en: Satisfied
fr: Satisfait(e)

en: Saturday
fr: Samedi

en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save & Continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Save & Continue Link
fr: Lien enregistrer et continuer

en: Save & Continue Token
fr: Jeton enregistrer et continuer

en: Save &amp; Continue Email Input
fr: Champ adresse e-mail enregistrer et continuer

en: Save &amp; Continue Link
fr: Lien enregistrer et continuer

en: Save &amp; Continue Token
fr: Jeton enregistrer et continuer

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Save Confirmation
fr: Enregistrer la confirmation

en: Save Error.
fr: Erreur d’enregistrement.

en: Save Form
fr: Enregistrer le formulaire

en: Save Settings
fr: Enregistrer les réglages

en: Save and Continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Save and Continue Confirmation
fr: Confirmation Enregistrer et continuer

en: Save and Continue Email
fr: Enregistrer et continuer l’e-mail

en: Save and Continue Email Sent Confirmation
fr: Confirmation d’envoi de mail Enregistrer et continuer

en: Save and Continue Later
fr: Enregistrer et continuer plus tard

en: Save and Continue link used is expired or invalid.
fr: Le lien utilisé pour Enregistrer et continuer est expiré ou non valide.

en: Save and continue email is requested
fr: L’e-mail renseigné lors de l’enregistrement est demandé

en: Save as
fr: Enregistrer sous

en: Save as new custom choice
fr: Enregistrer en tant que nouveau choix personnalisé

en: Saved
fr: Enregistré

en: Saved! Redirecting...
fr: Enregistré ! Redirection en cours…

en: Saving
fr: Enregistrement

en: Saving...
fr: Enregistrement…

en: Schedule Form
fr: Planifier un formulaire

en: Schedule Form End Date/Time
fr: Planifier la date/heure de fin

en: Schedule Start Date/Time
fr: Planifier la date/heure de début

en: Schedule a time period the form is active.
fr: Planifiez une période de temps durant laquelle le formulaire sera actif.

en: Scheduled (Cron) Events Log
fr: Journal des évènements planifiés (Cron)

en: Science/Research
fr: Science/Recherche

en: Scores are weighted calculations. Items ranked higher are given a greater score than items that are ranked lower. The total score for each item is the sum of the weighted scores.
fr: Les scores sont des calculs pondérés. Les éléments les mieux classés ont un meilleur score que les éléments moins bien classés. Le score total de chaque élément est la somme des scores pondérés.

en: Screenshot of the Image Choice field in Gravity Forms 2.9
fr: Capture d‘écran du champ choix d‘image dans Gravity Forms 2.9

en: Screenshot of the Multiple Choice field in Gravity Forms 2.9
fr: Capture d‘écran du champ choix multiple dans Gravity Forms 2.9

en: Search
fr: Rechercher

en: Search Engine
fr: Moteur de recherche

en: Search Entries: %1$s &#8212; %2$s
fr: Recherche d‘entrées : %1$s &#8212; %2$s

en: Search Forms
fr: Rechercher des formulaires

en: Search Forms: %1$s
fr: Recherche de formulaires : %1$s

en: Search Merge Tags
fr: Rechercher des balises de fusion

en: Search Our Documentation
fr: Rechercher dans notre documentation

en: Search a form field by name
fr: Rechercher un champ de formulaire par nom

en: Search all %s
fr: Rechercher tous les %s

en: Search all %ss
fr: Rechercher tous les %ss

en: Search custom field names...
fr: Rechercher des noms de champs personnalisés…

en: Search for a field
fr: Rechercher un champ

en: Search for custom field names
fr: Rechercher des noms de champs personnalisés

en: Search for form
fr: Rechercher un formulaire

en: Search for users
fr: Rechercher des comptes

en: Search forms
fr: Rechercher des formulaires

en: Search users
fr: Rechercher des comptes

en: Search users...
fr: Rechercher des comptes…

en: Seasonal
fr: Saisonnier(e)

en: Second Choice
fr: Second choix

en: Second Option
fr: Deuxième option

en: Second row
fr: Deuxième ligne

en: Secret Key
fr: Clé secrète

en: Section Break
fr: Saut de section

en: Security Code
fr: Code de sécurité (CVC)

en: Security check failed.
fr: Le contrôle de sécurité a échoué.

en: Select A Time
fr: Sélectionner une heure

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Select Categories
fr: Sélectionnez les catégories

en: Select Date Range
fr: Sélectionnez une plage de dates

en: Select Entry Table Columns
fr: Sélectionner les colonnes du tableau d’entrée

en: Select Exact Number
fr: Sélection d‘un nombre exact

en: Select Fields
fr: Sélectionnez les champs

en: Select Files
fr: Sélectionner les fichiers

en: Select Forms
fr: Sélectionnez les formulaires

en: Select Multiple
fr: Sélection multiple

en: Select On or Off to enable or disable no-conflict mode. Setting this to On will prevent extraneous scripts and styles from being printed on Gravity Forms admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
fr: Sélectionnez Activé ou Désactivé pour activer ou désactiver le mode sans conflit. Activer ce réglage permet de prévenir l’ajout de styles et de scripts non nécessaires sur les pages d’administration de Gravity Forms réduisant ainsi les conflits potentiels avec d’autres extensions ou thèmes.

en: Select One
fr: Sélection unique

en: Select Your Course
fr: Sélectionnez votre cours

en: Select a %s
fr: Sélectionner un %s

en: Select a %s Field
fr: Sélectionnez un champ %s

en: Select a Currency
fr: Sélectionnez une devise

en: Select a Field
fr: Sélectionnez un champ

en: Select a Form
fr: Sélectionnez un formulaire

en: Select a Mask
fr: Sélectionnez un masque

en: Select a Range
fr: Sélection d‘une plage

en: Select a Value
fr: Sélectionner une valeur

en: Select a Website Type
fr: Sélectionner un type de site

en: Select a category
fr: Sélectionnez une catégorie

en: Select a category and customize the predefined choices or paste your own list to bulk add choices.
fr: Sélectionnez une catégorie et personnalisez les choix prédéfinis ou, collez votre propre liste pour ajouter des choix groupés.

en: Select a custom field name
fr: Sélectionner un nom de champ personnalisé

en: Select a date range. Setting a range will limit the export to entries submitted during that date range. If no range is set, all entries will be exported.
fr: Sélectionnez une plage de dates. Les données ne seront exportées que pour les entrées reçues durant cette période. Si aucune plage n’est sélectionnée, toutes les entrées seront exportées.

en: Select a different form
fr: Sélectionner un autre formulaire

en: Select a field
fr: Sélectionnez un champ

en: Select a form
fr: Sélectionnez un formulaire

en: Select a form below to add it to your post or page.
fr: Sélectionnez un formulaire ci-dessous et intégrez-le dans votre page ou article.

en: Select a form below to export entries. Once you have selected a form you may select the fields you would like to export and then define optional filters for field values and the date range. When you click the download button below, Gravity Forms will create a CSV file for you to save to your computer.
fr: Sélectionnez un formulaire ci-dessous pour exporter ses entrées. Lorsque vous aurez sélectionné un formulaire, vous pourrez sélectionner les champs que vous souhaitez exporter ainsi qu’une plage optionnelle de dates. Lorsque vous cliquerez sur le bouton de téléchargement ci-dessous, Gravity Forms créera un fichier CSV que vous pourrez enregistrer sur votre ordinateur.

en: Select a form field size from the available options. This will set the width of the field. Please note: if using a paragraph field, the size applies only to the height of the field.
fr: Sélectionnez une taille de champ de formulaire à partir des options disponibles. Note : si vous utilisez un champ de paragraphe, la taille ne s’applique qu’à la hauteur du champ.

en: Select a form from the list to add it to your post or page.
fr: Sélectionnez un formulaire de la liste pour l’ajouter dans votre page ou article.

en: Select a format
fr: Sélectionnez un format

en: Select a post
fr: Sélectionner un article

en: Select a product field
fr: Sélectionnez un champ de produit

en: Select a transaction type
fr: Sélectionnez un type de transaction

en: Select a transaction type.
fr: Sélectionnez un type de transaction.

en: Select a user
fr: Sélectionner un compte

en: Select all %s{0}%s entries.
fr: Sélectionner ces %s{0}%s entrées.

en: Select an action
fr: Sélectionnez une action

en: Select an action for this shortcode. Actions are added by some add-ons.
fr: Sélectionnez une action pour ce code court. Des actions sont ajoutées par certains modules.

en: Select an author
fr: Sélectionner un auteur/autrice

en: Select an option...
fr: Sélectionner une option…

en: Select and display one of your forms.
fr: Sélectionnez et affichez un de vos formulaires.

en: Select at least %s choice. | Select at least %s choices.
fr[0]: Sélectionner au moins %s choix.
fr[1]: Sélectionner au moins %s choix.

en: Select between %s and %s choices.
fr: Sélectionner entre %s et %s choix.

en: Select date
fr: Sélectionner une date

en: Select entry
fr: Sélectionner l’entrée

en: Select exactly %s choice. | Select exactly %s choices.
fr[0]: Sélectionner exactement %s choix.
fr[1]: Sélectionner exactement %s choix.

en: Select files
fr: Sélectionnez des fichiers

en: Select how many times the recurring payment should be made.  The default is to bill the customer until the subscription is canceled.
fr: Sélectionnez le nombre de fois que le paiement récurrent sera effectué. La valeur par défaut consiste à facturer le client jusqu’à ce que l’abonnement soit annulé.

en: Select how you would like the sales data to be displayed.
fr: Sélectionnez la façon dont les données de vente doivent être affichées.

en: Select image size
fr: Sélectionnez la taille de l’image

en: Select one or more image metadata field to be displayed along with the image upload field. They enable users to enter additional information about the uploaded image.
fr: Sélectionnez un ou plusieurs champs de méta données qui seront affichés avec le champ de téléversement de l’image. Ils permettront à l’utilisateur ou à l’utilisatrice de saisir des informations sur l’image envoyée.

en: Select the Gravity Forms export files you would like to import. Please make sure your files have the .json extension, and that they were generated by the %sGravity Forms Export form%s tool. When you click the import button below, Gravity Forms will import the forms.
fr: Sélectionnez les fichiers d’exportation de Gravity Forms que vous souhaitez importer. Veuillez vous assurer que vos fichiers ont l’extension .json et qu’ils ont été générés par l’outil d’%sExportation de formulaire de Gravity Forms%s. Lorsque vous cliquez sur le bouton d’importation ci-dessous, Gravity Forms importera les formulaires.

en: Select the author that will be used for the post that is created by the form entry.
fr: Sélectionnez l’auteur ou l’autrice de l’article créé par l’entrée du formulaire.

en: Select the category that will be used for the post that is created by the form entry.
fr: Sélectionnez la catégorie qui sera utilisée pour l’article qui est crée par l’entrée de formulaire.

en: Select the country you would like to be selected by default when the form gets displayed.
fr: Sélectionnez le pays qui devrait être sélectionné par défaut lorsque le formulaire est affiché.

en: Select the custom field name from available existing custom fields, or enter a new custom field name.
fr: Sélectionnez le nom du champ personnalisé à partir des champs personnalisés disponibles ou bien saisissez un nouveau nom.

en: Select the default currency for your forms. This is used for product fields, credit card fields and others.
fr: Sélectionnez la devise par défaut pour vos formulaires. Ceci est utilisé pour les champs de produits, les champs de cartes bancaires et autres.

en: Select the default description placement.  Descriptions can be placed above the field inputs or below the field inputs. This setting can be overridden in the appearance settings for each field.
fr: Sélectionnez la position par défaut de la description. Les descriptions peuvent être positionnées au-dessus ou au-dessous des champs de saisie. Ce réglage peut-être outrepassé dans les réglages avancés de chaque champ.

en: Select the default label placement.  Labels can be top aligned above a field, left aligned to the left of a field, or right aligned to the right of a field. This is a global label placement setting.
fr: Sélectionnez l’emplacement par défaut des libellés. Les libellés peuvent être alignés en haut au-dessus d’un champ, à gauche d’un champ ou à droite d’un champ. Ceci est un réglage global de placement des libellés.

en: Select the default sub-label placement.  Sub-labels can be placed above the field inputs or below the field inputs. This setting can be overridden in the appearance settings for each field.
fr: Sélectionnez la position par défaut du sous-libellé. Les sous-libellés peuvent être positionnées au-dessus ou au-dessous des champs de saisie. Ce réglage peut-être outrepassé dans les réglages avancés de chaque champ.

en: Select the default validation message placement.  Validation messages can be placed above the field inputs or below the field inputs.
fr: Sélectionner l‘emplacement par défaut du message de validation. Les messages de validation peuvent être placés au-dessus ou au-dessous des entrées de champ.

en: Select the description placement.  Descriptions can be placed above the field inputs or below the field inputs.
fr: Sélectionnez la position de la description. Les descriptions peuvent être positionnées au-dessus ou au-dessous des champs de saisie.

en: Select the field to be used as the source for the values for this field.
fr: Sélectionnez le champ à utiliser comme source pour les valeurs de ce champ.

en: Select the field which will be used to identify the owner of the personal data.
fr: Sélectionnez le champ qui sera utilisé pour identifier le propriétaire des données personnelles.

en: Select the fields which will be included when exporting or erasing personal data.
fr: Sélectionnez les champs qui seront inclus pendant l’export ou la suppression des données personnelles.

en: Select the fields you would like to include in the export.
fr: Sélectionnez les champs que vous souhaitez inclure dans l’export.

en: Select the fields you'd like to use in this Address Field and customize the Sub-Labels by entering new ones.
fr: Sélectionnez les champs que vous souhaitez utiliser dans ce champ d’adresse et personnalisez les sous-libellés en en saisissant de nouveaux.

en: Select the fields you'd like to use in this Name field and customize the Sub-Labels by entering new ones.
fr: Sélectionnez les champs que vous souhaitez utiliser dans ce champ de nom et personnalisez les sous-libellés en en saisissant de nouveaux.

en: Select the form you would like to export entry data from. You may only export data from one form at a time.
fr: Sélectionnez le formulaire pour lequel vous voulez exporter les entrées. Vous ne pouvez exporter les données que d’un formulaire à la fois.

en: Select the format of numbers that are allowed in this field. You have the option to use a comma or a dot as the decimal separator.
fr: Sélectionnez le format de nombre qui est autorisé dans ce champ. Vous avez le choix d’utiliser une virgule ou un point comme séparateur décimal.

en: Select the format you would like to use for the Name field.  There are 3 options, Normal which includes First and Last Name, Extended which adds Prefix and Suffix, or Simple which is a single input field.
fr: Sélectionnez le format que vous voulez utiliser pour le champ de Nom. Il y a 3 options : Normal qui inclut le Prénom et le Nom, Étendu qui ajoute Préfixe et Suffixe ou Simple qui n’affiche qu’un seul champ de formulaire.

en: Select the format you would like to use for the date input.
fr: Sélectionnez le format que vous voulez utiliser pour la saisie des dates. De nombreux formats sont disponibles.

en: Select the format you would like to use for the phone input.  Available options are domestic US/CANADA style phone number and international long format phone number.
fr: Sélectionnez le format que vous voulez utiliser pour la saisie de numéros de téléphone. Les options disponibles sont le format domestique US/Canada et le format international long.

en: Select the format you would like to use for the time field.  Available options are 12 hour (i.e. 8:30 pm) and 24 hour (i.e. 20:30).
fr: Sélectionnez le format que vous voulez utiliser pour le champ d’heure. Les options disponibles sont : 12 heures (p.ex : 8 h 30 PM) et 24 heures (p.ex : 20 h 30).

en: Select the forms you would like to export.
fr: Sélectionnez les formulaires que vous voulez exporter.

en: Select the forms you would like to export. When you click the download button below, Gravity Forms will create a JSON file for you to save to your computer. Once you've saved the download file, you can use the Import tool to import the forms.
fr: Sélectionnez les formulaires que vous souhaitez exporter. Lorsque vous cliquerez sur le bouton de téléchargement ci-dessous, Gravity Forms créera un fichier JSON que vous pourrez enregistrer sur votre ordinateur. Lorsque vous aurez enregistré le fichier, vous pourrez utiliser l’outil d’importation pour importer les formulaires.

en: Select the label visibility for this field.  Labels can either inherit the form setting or be hidden.
fr: Sélectionnez la visibilité du libellé pour ce champ. Les libellés peuvent hériter des réglages du formulaire ou être masqués.

en: Select the language you would like to use for the reCAPTCHA display from the available options.
fr: Sélectionnez la langue que vous souhaitez utiliser pour le champ reCAPTCHA à partir des options disponibles.

en: Select the page you would like the user to be redirected to after they have submitted the form.
fr: Sélectionnez la page vers laquelle l’utilisateur ou l’utilisatrice doit être redirigé après avoir envoyé le formulaire.

en: Select the position of the badge containing the links to Google's privacy policy and terms.
fr: Sélectionnez la position du badge contenant les liens vers les conditions et la politique de vie privée de Google.

en: Select the post format that will be used for the post that is created by the form entry.
fr: Sélectionnez le format d’article qui sera utilisé pour l’article qui est crée par l’entrée de formulaire.

en: Select the post status that will be used for the post that is created by the form entry.
fr: Sélectionnez le statut de l’article qui sera utilisé pour l’article qui est crée par l’entrée de formulaire.

en: Select the province you would like to be selected by default when the form gets displayed.
fr: Sélectionnez la province qui devrait être sélectionnée par défaut lorsque le formulaire est affiché.

en: Select the state you would like to be selected by default when the form gets displayed.
fr: Sélectionnez l’état qui devrait être sélectionné par défaut lorsque le formulaire est affiché.

en: Select the sub-label placement.  Sub-labels can be placed above the field inputs or below the field inputs.
fr: Sélectionnez la position du sous-libellé. Les sous-libellés peuvent être positionnées au-dessus ou au-dessous des champs de saisie.

en: Select the type of CAPTCHA you would like to use.
fr: Sélectionnez le type de CAPTCHA que vous voulez utiliser.

en: Select the type of address you would like to use.
fr: Sélectionnez le type d’adresse que vous voulez utiliser.

en: Select the type of field from the available form fields.
fr: Sélectionnez le type de champ à partir des champs disponibles.

en: Select the type of inputs you would like to use for the date field. Date Picker will let users select a date from a calendar. Date Field will let users free type the date.
fr: Sélectionnez le type de champ que vous souhaitez utiliser pour le champ de date. « Sélectionneur de date » permet aux utilisateurs de sélectionner une date dans un calendrier. « Champ de date » permet aux utilisateurs ou utilisatrices de saisir la date directement.

en: Select the type of reCAPTCHA you would like to use.
fr: Sélectionnez le type de RECAPTCHA que vous voulez utiliser.

en: Select the visibility for this field.
fr: Sélectionnez la visibilité de ce champ.

en: Select the visual theme for the reCAPTCHA field from the available options to better match your site design.
fr: Sélectionnez le thème visuel du champ reCAPTCHA parmi les choix proposés pour qu’il s’intègre au mieux au design de votre site.

en: Select this option to enable multiple files to be uploaded for this field.
fr: Sélectionnez cette option pour activer le téléversement de fichiers multiples pour ce champ.

en: Select this option to hide the field label in the form.
fr: Sélectionnez cette option pour masquer le libellé du champ dans le formulaire.

en: Select this option to limit user input to unique values only.  This will require that a value entered in a field does not currently exist in the entry database for that field.
fr: Sélectionnez cette option pour limiter les données saisies par l’utilisateur ou l’utilisatrice à des valeurs uniques seulement. Ceci préviendra la sauvegarde de doublons dans la base de données pour ce champ.

en: Select this option to make the form field required.  A required field will prevent the form from being submitted if it is not filled out or selected.
fr: Sélectionnez cette option pour rendre ce champ obligatoire. Un champ nécessaire empêchera l’envoi du formulaire si aucune donnée n’y est saisie ou sélectionnée.

en: Select this setting to display the option as activated by default when the form first loads.
fr: Sélectionnez ce réglage pour afficher l’option activée par défaut lors du premier chargement du formulaire.

en: Select this setting to let browsers help a user fill in a field with autocomplete.  You can enter a single autocomplete attribute or multiple attributes separated with a space.  Only use valid attributes: invalid attributes will not be saved.  Learn more about autocomplete in the %s accessibility documentation %s.
fr: Sélectionnez ce réglage pour permettre aux navigateurs d’aider un utilisateur ou une utilisatrice à remplir un champ avec l’autocomplétion. Vous pouvez saisir un seul attribut « autocomplete » ou plusieurs attributs séparés par un espace. N’utilisez que des attributs valides : les attributs invalides ne seront pas enregistrés. En savoir plus sur l’autocomplétion dans la documentation sur %sl’accessibilité%s.

en: Select up to %s choice. | Select up to %s choices.
fr[0]: Sélectionner jusqu‘à %s choix.
fr[1]: Sélectionner jusqu‘à %s choix.

en: Select which Product this field is tied to.
fr: Sélectionnez le champ de produit auquel ce champ sera associé.

en: Select which actions should only occur after payment has been received.
fr: Sélectionnez les actions qui ne peuvent être effectuées qu’après réception du paiement.

en: Select which categories are displayed. You can choose to display all of them or select individual ones.
fr: Sélectionnez les catégories à afficher. Vous pouvez choisir de toutes les afficher ou seulement en sélectionner quelques unes.

en: Select which field determines the payment amount, or select 'Form Total' to use the total of all pricing fields as the payment amount.
fr: Sélectionnez le champ qui détermine le montant du paiement, ou sélectionnez « Total du formulaire » pour utiliser le total de tous les champs prix comme montant du paiement.

en: Select which field determines the recurring payment amount, or select 'Form Total' to use the total of all pricing fields as the recurring amount.
fr: Sélectionnez le champ qui détermine le montant du paiement récurrent, ou sélectionnez « Total du formulaire » pour utiliser le total de tous les champs de prix comme valeur du montant récurrent.

en: Select which progress bar style you would like to use.  Select custom to choose your own text and background color.
fr: Sélectionnez le style de barre de progression que vous souhaitez utiliser. Sélectionnez Personnalisé pour choisir votre propre texte et couleur de fond.

en: Select which type of visual progress indicator you would like to display.  Progress Bar, Steps or None.
fr: Sélectionnez le type d’indicateur de progression que vous souhaitez afficher : Barre de progression, Étapes ou Aucune.

en: Select yes or no to enable or disable CSS output.  Setting this to no will disable the standard Gravity Forms CSS from being included in your theme.
fr: Choisissez Oui ou Non pour activer ou désactiver l’utilisation du CSS. Si vous sélectionnez Non, le CSS standard de Gravity Forms ne sera pas inclus dans votre thème.

en: Select yes or no to enable or disable HTML5 output. Setting this to no will disable the standard Gravity Forms HTML5 form field output.
fr: Choisissez Oui ou Non pour activer ou désactiver l’utilisation du code HTML5. Si vous sélectionnez Non, le code HTML5 standard de Gravity Forms ne sera pas utilisé.

en: Select your billing cycle.  This determines how often the recurring payment should occur.
fr: Sélectionnez votre cycle de facturation. Cette valeur détermine la fréquence du paiement récurrent.

en: Select/Deselect All
fr: Tout sélectionner/désélectionner

en: Selected
fr: Sélectionné

en: Selecting this option will set the post author to the WordPress user that submitted the form.
fr: Si vous sélectionnez cette option, l’auteur ou l’autrice de l’article sera le compte WordPress qui a envoyé ce formulaire.

en: Selections
fr: Sélections

en: Self-employed
fr: Indépendant(e)

en: Send Link
fr: Envoyer le lien

en: Send To
fr: Envoyer à

en: Send To Email
fr: Envoyer à cet e-mail

en: Send To Email Address
fr: Adresse e-mail du destinataire

en: Send To Field
fr: Envoyer à ce champ

en: Send this notification if
fr: Envoyer cette notification si

en: Send to
fr: Envoyer à

en: Senegal
fr: Sénégal

en: Sep
fr: Sept

en: Separate tags with commas
fr: Séparez les étiquettes par des virgules

en: Separated
fr: Séparé

en: Separated with commas (i.e. jpg, gif, png, pdf)
fr: Séparées par des virgules (p. ex. jpg, gif, png, pdf)

en: September
fr: Septembre

en: Serbia
fr: Serbie

en: Serbian
fr: Serbe

en: Server Environment
fr: Environnement serveur

en: Set as Featured Image
fr: Afficher comme image mise en avant

en: Set this to ON to display the Forms menu in the WordPress top toolbar. The Forms menu will display the latest ten forms recently opened in the form editor.
fr: Réglez sur « Actif » pour afficher le menu des formulaires dans la barre d’outils de WordPress. Ce menu affichera les dix derniers formulaires ouverts dans l’éditeur de formulaires.

en: Set this to ON to prevent extraneous scripts and styles from being printed on Gravity Forms admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
fr: Réglez sur « Actif » pour empêcher l’ajout de styles et de scripts non nécessaires sur les pages d’administration de Gravity Forms, afin de réduire les conflits potentiels avec d’autres extensions ou thèmes.

en: Setting
fr: Réglage

en: Settings
fr: Réglages

en: Settings - Gravity Forms
fr: Réglages - Gravity Forms

en: Settings License Key
fr: Réglages de la clé de licence

en: Settings updated.
fr: Réglages mis à jour.

en: Settings: General
fr: Réglages : Général

en: Setup Email Notifications for this Form
fr: Configurer les e-mails de notifications pour ce formulaire

en: Setup Fee
fr: Frais d’installation

en: Shipping
fr: Livraison

en: Shipping Address
fr: Adresse d’expédition

en: Short
fr: Court

en: Show
fr: Afficher

en: Show Field IDs
fr: Afficher les ID des champs

en: Show Form Description
fr: Afficher la description du formulaire

en: Show Form Title
fr: Afficher le titre du formulaire

en: Show Password
fr: Afficher le mot de passe

en: Show Values
fr: Afficher les valeurs

en: Show more
fr: Afficher la suite

en: Show the ID of each field in Compact View.
fr: Afficher l‘ID de chaque champ dans la vue compacte.

en: Show/hide QR Code
fr: Afficher/Masquer le QR Code

en: Signature Consent Form
fr: Formulaire de consentement par signature

en: Silver
fr: Argent

en: Simple Contact Form
fr: Formulaire de contact simple

en: Simplify the preview of form fields for a more streamlined editing experience.
fr: Simplifier l‘aperçu des champs de formulaire pour une expérience d‘édition plus fluide.

en: Simply drag and drop the fields or elements you want in this form.
fr: Il suffit de glisser-déposer les champs ou les éléments que vous voulez dans ce formulaire.

en: Since logs may contain sensitive information, please ensure that you only leave it enabled for as long as it is needed for troubleshooting.
fr: Les journaux pouvant contenir des informations sensibles, veillez à ne les laisser activés que le temps nécessaire au dépannage.

en: Singapore
fr: Singapour

en: Singapore Dollar
fr: Dollar singapourien

en: Single
fr: Célibataire

en: Single Line Text
fr: Ligne de texte

en: Single Method
fr: Méthode simple

en: Single Product
fr: Produit simple

en: Single line text
fr: Ligne de texte unique

en: Sinhalese
fr: Singhalais

en: Site Key
fr: Clé de site

en: Site Locale
fr: Locale du site

en: Site URL
fr: URL du site

en: Sites Exceeded
fr: Sites dépassés

en: Size
fr: Taille

en: Skilled Labor
fr: Main-d’œuvre qualifiée

en: Slovak
fr: Slovaque

en: Slovakia
fr: Slovaquie

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Slovenian
fr: Slovène

en: Small
fr: Petite

en: Small/Medium Business
fr: Petites/moyennes entreprises

en: Social Media
fr: Réseaux sociaux

en: Social Security Number
fr: Numéro de sécurité sociale

en: Software
fr: Logiciel

en: Solomon Islands
fr: Îles Salomon

en: Somalia
fr: Somalie

en: Some College
fr: Collège/CÉGEP

en: Some features of the %1$s Add-on are not available on this version of Gravity Forms. Please update to the latest version for full compatibility.
fr: Certaines fonctionnalités du module %1$s ne sont pas disponibles dans cette version de Gravity Forms. Veuillez mettre à jour vers la dernière version pour une parfaite compatibilité.

en: Some features of the add-on are not available on the current version of Gravity Forms. Please update to the latest Gravity Forms version for full compatibility.
fr: Certaines fonctionnalités du module ne sont pas disponibles dans la version actuelle de Gravity Forms. Veuillez mettre à jour vers la dernière version de Gravity Forms pour une parfaite compatibilité.

en: Somewhat Better
fr: Mieux

en: Somewhat Important
fr: Importance moyenne

en: Somewhat Worse
fr: Plutôt pire

en: Sorry, this file extension is not permitted for security reasons.
fr: Désolé, cette extension de fichier n’est pas autorisée pour des raisons de sécurité.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
fr: Désolé, ce type de fichier n’est pas autorisé pour des raisons de sécurité.

en: Sorry. This form is no longer accepting new submissions.
fr: Désolé. Ce formulaire n’accepte plus de nouvelles soumissions.

en: Sorry. This form is no longer available.
fr: Désolé. Ce formulaire n’est plus disponible.

en: Sorry. You must be logged in to view this form.
fr: Désolé. Vous devez être connecté pour accéder à ce formulaire.

en: Sorting Options
fr: Options de tri

en: Source Field
fr: Champ source

en: Source URL
fr: URL source

en: Source Url
fr: URL source

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: South African Rand
fr: Rand Sud africain

en: South America
fr: Amérique du Sud

en: South Carolina
fr: Caroline du Sud

en: South Dakota
fr: Dakota du Sud

en: South Sudan
fr: Soudan du Sud

en: Spain
fr: Espagne

en: Spam
fr: Indésirable

en: Spam &#8212; %1$s
fr: Indésirable &#8212; %1$s

en: Spam Detection
fr: Détection des indésirables

en: Spam Filter
fr: Filtre anti indésirable

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Spanish (Latin America)
fr: Espagnol (Amérique latine)

en: Specify a mathematical formula. The result of this formula will be dynamically populated as the value for this field.
fr: Spécifiez une formule mathématique. Le résultat de cette formule s’affichera dynamiquement comme valeur pour ce champ.

en: Specify how many decimal places the number should be rounded to.
fr: Veuillez préciser le nombre de décimales auquel ce nombre devrait être arrondi.

en: Specify the maximum file size in megabytes allowed for each of the files.
fr: Précisez en mégabits la taille maximale de fichier autorisée pour chacun des fichiers.

en: Specify the maximum number of files that can be uploaded using this field. Leave blank for unlimited. Note that the actual number of files permitted may be limited by this server's specifications and configuration.
fr: Précisez le nombre maximum de fichiers autorisés pour ce champ. Laissez vide pour un nombre illimité. Notez bien que le nombre de fichiers autorisés peut parfois être limité par la configuration et les spécifications du serveur.

en: Specify the starting tab index for the fields of this form.
fr: Indiquer l’onglet de départ pour les champs de ce formulaire.

en: Specify whether or not to use Ajax to submit the form.
fr: Spécifiez si vous voulez utiliser Ajax ou non pour envoyer le formulaire.

en: Specify which notifications you would like to resend for the selected entries.
fr: Spécifiez les notifications que vous souhaitez renvoyer pour les entrées sélectionnées.

en: Sponsor Information
fr: Informations du sponsor

en: Sponsorship Level
fr: Niveau de parrainage

en: Square
fr: Carré

en: Square Course Registration Form
fr: Formulaire d’inscription au cours Square

en: Standard Fields
fr: Champs standards

en: Standard Fields provide basic form functionality.
fr: Les champs standards fournissent les fonctionnalités d’un formulaire de base.

en: Standard Shipping
fr: Expédition standard

en: Starred
fr: Favori

en: Starred &#8212; %1$s
fr: Noté &#8212; %1$s

en: Start
fr: Début

en: Start Date
fr: Date de début

en: Start Paging
fr: Début de la pagination

en: Start date
fr: Date de début

en: State
fr: Département

en: State / Province
fr: État/Province

en: State / Province / Region
fr: État/Province/Région

en: Status
fr: Statut

en: Step
fr: Étape

en: Step %1$s of %2$s, %3$s
fr: Étape %1$s de %2$s, %3$s

en: Steps
fr: Étapes

en: Stores information that should not be visible to the user but can be processed and saved with the user submission.
fr: Stocke des informations qui ne doivent pas être visibles pour l’utilisateur ou l’utilisatrice mais qui peuvent être traitées et enregistrées avec l’envoi.

en: Street Address
fr: Adresse postale

en: Strength indicator
fr: Indicateur de degré de sûreté

en: Strict: all speeds must be above the threshold.
fr: Strict : toutes les vitesses doivent être supérieures au seuil.

en: Stripe Checkout Form
fr: Formulaire de paiement Stripe

en: Stripe Event Sponsorship Form
fr: Formulaire de parrainage d’évènement Stripe

en: Stripe Membership Form
fr: Formulaire d’adhésion Stripe

en: Strong
fr: Fort

en: Strongly Agree
fr: Entièrement d’accord

en: Strongly Disagree
fr: Complètement en désaccord

en: Strongly agree
fr: Tout à fait d’accord

en: Strongly disagree
fr: Pas du tout d’accord

en: Student
fr: Étudiant(e)

en: Su
fr: Dim

en: Sub Total
fr: Sous-total

en: Sub-Label Placement
fr: Emplacement du sous-libellé

en: Sub-Label:
fr: Sous-libellé :

en: Sub-Labels
fr: Sous-libellés

en: Subject
fr: Sujet

en: Subject:
fr: Sujet :

en: Submission Speed (ms)
fr: Vitesse d’envoi (ms)

en: Submission Speed Check
fr: Vérification de la vitesse d’envoi

en: Submission Speed Check: Mode
fr: Vérification de la vitesse d’envoi : mode

en: Submission Speed Check: Threshold (milliseconds)
fr: Vérification de la vitesse d’envoi : seuil (millisecondes)

en: Submission speed is captured for each page of a multi-page form and for each submission attempt after a validation error. If there are multiple submission speeds for one submission, which mode should be used to evaluate the submission?
fr: La vitesse d’envoi est capturée pour chaque page d’un formulaire multi-pages et pour chaque tentative d’envoi après une erreur de validation. S’il y a plusieurs vitesses d’envoi pour un envoi, quel mode doit être utilisé pour l’évaluer ?

en: Submissions are currently blocked due to an upgrade in progress
fr: Les envois sont actuellement bloqués en raison d’une mise à jour en cours.

en: Submit
fr: Envoyer

en: Submit Application
fr: Envoyer la candidature

en: Submit Button
fr: Bouton d’envoi

en: Submit Button Image URL
fr: URL de l’image du bouton d’envoi

en: Submit Button Location
fr: Emplacement du bouton d’envoi

en: Submit Button Text
fr: Texte du bouton d’envoi

en: Submit Button Width
fr: Largeur du bouton d‘envoi

en: Submit Input Type
fr: Envoyer le type d’entrée

en: Submit Request
fr: Envoyer la demande

en: Submit button is hidden/disabled by conditional logic.
fr: Le bouton d’envoi est masqué/désactivé par une logique conditionnelle.

en: Submitted on
fr: Envoyée le

en: Submitted value (%s) does not match expected value (%s).
fr: La valeur envoyée (%s) ne correspond pas à la valeur attendue (%s).

en: Subscription
fr: Abonnement

en: Subscription Details
fr: Détails de l’abonnement

en: Subscription Form
fr: Formulaire d’abonnement

en: Subscription Id
fr: ID de l’abonnement

en: Subscription Settings
fr: Réglages d’abonnement

en: Subscription failed to be created. Reason: %s
fr: L’abonnement n’a pas pu être créé. Motif : %s

en: Subscription has been cancelled. Subscription Id: %s.
fr: L’abonnement a été annulé. ID de l’abonnement : %s.

en: Subscription has been created. Subscription Id: %s.
fr: L’abonnement a été créé. ID de l’abonnement : %s.

en: Subscription has been paid. Amount: %s. Subscription Id: %s
fr: L’abonnement a été payé. Montant : %s. ID de l’abonnement : %s

en: Subscription has expired. Subscriber Id: %s
fr: L’inscription a expiré. ID de l’abonné : %s.

en: Subscription payment has failed. Amount: %s. Subscription Id: %s.
fr: Le paiement de l’abonnement a échoué. Montant : %s. ID de l’abonnement : %s.

en: Subscriptions
fr: Abonnements

en: Subtotal
fr: Sous total

en: Success
fr: Succès

en: Success!
fr: Bravo !

en: Sudan
fr: Soudan

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Support License Key
fr: Clé de licence pour le support

en: Support Request Form
fr: Formulaire de demande de support

en: Supported Credit Cards
fr: Cartes bancaires prises en charge

en: Supported Credit Cards:
fr: Cartes bancaires prises en charge :

en: Survey
fr: Enquête

en: Survey Form
fr: Formulaire d’enquête

en: Surveys
fr: Enquêtes

en: Svalbard and Jan Mayen
fr: Îles de Svalbard et Jan Mayen

en: Sweden
fr: Suède

en: Swedish
fr: Suédois

en: Swedish Krona
fr: Couronne suédoise

en: Swiss Franc
fr: Franc suisse

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Syria Arab Republic
fr: République arabe syrienne

en: System Report
fr: Rapport système

en: System Status
fr: État du système

en: System Status - Gravity Forms
fr: État du système - Gravity Forms

en: Tab Index Start
fr: Début de l’index de tabulation

en: Tab Index Start Value
fr: Valeur de départ de l’index de tabulation

en: Table does not exist
fr: La table n’existe pas

en: Table has incorrect auto-increment settings.
fr: Les réglages d’auto-incrémentation de la table sont incorrects.

en: Table has not been upgraded successfully.
fr: La table n’a pas été mise à jour.

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Taiwan
fr: Taïwan

en: Taiwan New Dollar
fr: Nouveau dollar de Taiwan

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Take Over
fr: Reprendre

en: Tanzania, the United Republic of
fr: Tanzanie (République-Unie de)

en: Technical issue
fr: Problème technique

en: Technology
fr: Technologie

en: Telecommunications
fr: Télécommunications

en: Tell Us About Yourself
fr: Parlez-nous de vous

en: Tell us about your site and how you’d like to use Gravity Forms.
fr: Parlez-nous de votre site et de la façon dont vous aimeriez utiliser Gravity Forms.

en: Tell us what you think about Acme Products...
fr: Dites-nous ce que vous pensez d’Acme Products…

en: Telugu
fr: Télugu

en: Temporary
fr: Temporaire

en: Terms and Conditions
fr: Conditions générales

en: Terms and conditions placeholder.
fr: Texte indicatif des conditions générales.

en: Testimonial
fr: Témoignage

en: Testimonial Form
fr: Formulaire de témoignage

en: Text
fr: Texte

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Text of the consent checkbox.
fr: Texte de la case à cocher du consentement.

en: Text:
fr: Texte :

en: Text: (Required)
fr: Texte : (Nécessaire)

en: Th
fr: Jeu

en: Thai
fr: Thaï

en: Thai Baht
fr: Baht thaïlandais

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: Thank you for choosing Gravity Forms. We know you’re going to love our form builder and all it has to offer!
fr: Merci d’avoir choisi Gravity Forms. Nous savons que vous allez adorer notre constructeur de formulaires et tout ce qu’il a à offrir !

en: Thank you for contacting us! We will get in touch with you shortly.
fr: Merci de nous avoir contactés ! Nous prendrons contact avec vous sous peu.

en: Thank you for entering our competition! The winners will be contacted via email.
fr: Merci de participer à notre concours ! Les gagnants seront contactés par e-mail.

en: Thank you for making a gift certificate purchase! You should receive an email from us shortly with more information.
fr: Merci d’avoir acheté un chèque-cadeau ! Vous devriez recevoir sous peu un e-mail de notre part avec plus d’informations.

en: Thank you for registering for our webinar! Keep an eye out for an email from us containing more information.
fr: Merci pour votre inscription à notre webinaire ! Gardez l’œil ouvert pour un e-mail de notre part contenant plus d’informations.

en: Thank you for registering! You should receive an email from us shortly containing your account information.
fr: Merci pour votre inscription ! Vous devriez recevoir sous peu un e-mail de notre part contenant vos informations de compte.

en: Thank you for saving {form_title}. Please use the unique link below to return to the form from any computer. <br /><br /> {save_link} <br /><br /> Remember that the link will expire after 30 days so please return via the provided link to complete your form submission.
fr: Merci d’avoir enregistré votre progression dans le formulaire {form_title}. Vous pouvez utiliser ce lien unique pour revenir à votre formulaire depuis n’importe quelle machine. <br /><br /> {save_link} <br /><br /> N’oubliez pas que ce lien expire dans 30 jours.

en: Thank you for shopping with us! Your payment was successfully completed.
fr: Merci pour vos achats ! Votre paiement a bien été effectué.

en: Thank you for signing up. Be on the lookout for our monthly newsletter!
fr: Merci pour votre inscription. Soyez à l’affût de notre newsletter mensuelle !

en: Thank you for submitting your application! We will get in touch with you shortly.
fr: Merci d’avoir envoyé votre candidature ! Nous prendrons contact avec vous sous peu.

en: Thank you for your contribution! We appreciate your support.
fr: Merci pour votre contribution ! Nous apprécions votre soutien.

en: Thank you for your sponsorship! Your payment has been received and your spot is confirmed. We’re excited to have you on board and we'll be in contact shortly.
fr: Merci pour votre parrainage ! Votre paiement a bien été reçu et votre place est confirmée. Nous sommes ravis de vous avoir à nos côtés et nous vous contacterons prochainement.

en: Thank you so much for your testimonial! We're grateful you took the time to share your experience. Your feedback helps us improve and inspires others in our community.
fr: Merci beaucoup pour votre témoignage ! Nous vous sommes reconnaissants d’avoir pris le temps de partager votre expérience. Vos retours nous aident à nous améliorer et inspirent les autres membres de notre communauté.

en: Thank you! Your support request has been received. Our team will review your message and get back to you as soon as possible.
fr: Merci ! Votre demande de support a bien été reçue. Notre équipe examinera votre message et vous répondra dès que possible.

en: Thanks for completing this form. Your submission has been received and recorded - we'll be in touch if any further information is needed.
fr: Merci d’avoir rempli ce formulaire. Votre envoi a bien été reçu et enregistré. Nous vous contacterons si nous avons besoin de plus d’informations.

en: Thanks for contacting us! We will get in touch with you shortly.
fr: Merci de nous avoir contactés ! Nous vous répondrons sous peu.

en: The $current_version parameter is required when checking for auto-updates for %s.
fr: Le paramètre $current_version est nécessaire lors de la vérification des mises à jour automatiques de %s.

en: The %1$s is not available with the configured license; please visit the %2$sGravity Forms website%3$s to verify your license.
fr: %1$s n‘est pas disponible avec la licence configurée ; veuillez vous rendre sur le %2$ssite de Gravity Forms%3$s pour vérifier votre licence.

en: The %s is not compatible with this version of Gravity Forms. See the plugins list for further details.
fr: %s n’est pas compatible avec cette version de Gravity Forms. Consultez la liste des extensions pour plus de détails.

en: The %s table does not exist.
fr: La table %s n’existe pas.

en: The %sSend To%s email address provided is not valid.
fr: L’adresse e-mail du %sdestinataire%s n’est pas valide.

en: The API key provided does not have read permissions.
fr: La clé de l‘API fournie n’a pas les droits nécessaires en lecture.

en: The API key provided does not have write permissions.
fr: La clé de l‘API fournie n’a pas les droits nécessaires en écriture.

en: The CAPTCHA wasn't entered correctly. Go back and try it again.
fr: Le CAPTCHA n’a pas été saisi correctement. Revenez en arrière et réessayez.

en: The Enhanced User Interface is not accessible for screen reader users and people who cannot use a mouse.
fr: L’interface utilisateur améliorée n’est pas accessible aux utilisateurs ou utilisatrices de lecteurs d’écran et aux personnes qui ne peuvent pas utiliser de souris.

en: The Form
fr: Le formulaire

en: The Form ID for the entry.
fr: L’ID du formulaire de l’entrée.

en: The Form ID for the feed.
fr: L’ID du formulaire de l’entrée.

en: The Form object must be sent as a JSON string in the request body with the content-type header set to application/json.
fr: L’objet de formulaire doit être envoyé en tant que chaîne JSON dans le corps de la requête avec le type de contenu en-tête défini en application/json.

en: The Gravity Forms %1$s requires %2$s to be active. Please activate %2$s %3$s.
fr: Le module Gravity Forms %1$s nécessite %2$s pour être activée. Veuillez activer %2$s %3$s.

en: The Gravity Forms %1$s requires %2$s to be installed. Please install %2$s %3$s.
fr: Le module Gravity Forms %1$s nécessite %2$s pour fonctionner. Veuillez installer %2$s %3$s.

en: The Gravity Forms %1$s requires %2$s version %3$s or higher for full compatibility. You are currently using version %4$s. Please update %2$s to %5$s version.
fr: Le module Gravity Forms %1$s nécessite %2$s version %3$s ou supérieure pour une compatibilité totale. Vous utilisez actuellement la version %4$s. Veuillez mettre à jour %2$s vers la version %5$s.

en: The Gravity Forms API allows developers to interact with this install via a JSON REST API.
fr: L’API de Gravity Forms permet aux développeurs/développeuses d’interagir avec cette installation via une API REST JSON.

en: The Gravity Forms support agreement requires WordPress %s or greater. This site must be upgraded in order to be eligible for support.
fr: L’accord de support de Gravity Forms nécessite WordPress %s ou plus récent. Ce site doit être mis à jour avant d’être éligible au support.

en: The IP address of the entry creator.
fr: L’adresse IP du créateur de l’entrée.

en: The JSON string containing the feed meta.
fr: JSON d’entrée manquant.

en: The Multi Select field type is hard to use for people who cannot use a mouse. Please select a different field type to improve the accessibility of your form.
fr: Le type de champ choix multiple est difficile à utiliser pour les personnes qui ne peuvent pas se servir d’une souris. Veuillez sélectionner un autre type de champ pour améliorer l’accessibilité de votre formulaire.

en: The Multiple Choice field is a new, flexible way to let users choose one or many options. Gather the information you need, while ensuring a high-end experience for those submitting the form.
fr: Le champ à choix multiple est un nouveau moyen simple de laisser les internautes choisir une ou plusieurs options. Recueillez les informations dont vous avez besoin, tout en garantissant une expérience de qualité aux personnes qui envoient le formulaire.

en: The PHP readfile function is not available, please contact the web host.
fr: La fonction PHP de lecture de fichier n’est pas disponible, veuillez contacter votre hébergeur.

en: The Placeholder will not be submitted along with the form. Use the Placeholder to give a hint at the expected value or format.
fr: L’espace réservé ne sera pas envoyé avec le formulaire. Utilisez-le pour donner un conseil sur le format ou la valeur attendue.

en: The Rich Text Editor is not accessible for users who rely on a screen reader. Please disable the Rich Text Editor to improve the accessibility of your form.
fr: L’éditeur de texte enrichi n’est pas accessible pour les utilisateurs et utilisatrices qui utilisent un lecteur d’écran. Veuillez désactiver l’éditeur de texte enrichi pour améliorer l’accessibilité de votre formulaire.

en: The URL where the form was embedded.
fr: L’URL où le formulaire a été intégré.

en: The accent color is used for aspects such as checkmarks and dropdown choices.
fr: La couleur de contraste est utilisée pour des aspects tels que les cases à cocher et les choix déroulants.

en: The add-on the feed belongs to.
fr: Ce module nécessite une mise à jour. Merci de contacter le développeur.

en: The aggregate rank is the overall rank for all entries based on the weighted scores for each item.
fr: Le rang global est le rang de l’ensemble des entrées basé sur la pondération des scores de chaque élément.

en: The amount of the payment, if applicable.
fr: Le montant du paiement, si applicable.

en: The answer is...
fr: La réponse est…

en: The average (mean) score for each row: the sum of all the scores for each row divided by the total number of entries.
fr: La note moyenne pour chaque ligne : la somme de tous les scores pour chaque ligne divisée par le nombre total d’entrées.

en: The average (mean) score for the whole field. The sum of the total scores divided by the number of entries.
fr: La note moyenne pour l’ensemble du champ. La somme des scores totales divisée par le nombre d’entrées.

en: The average (mean) score: The sum of the scores divided by the number of entries.
fr: La note moyenne : la somme des scores divisée par le nombre d’entrées.

en: The background color is used for various form elements, such as buttons and progress bars.
fr: La couleur d’arrière-plan est utilisée pour divers éléments du formulaire, tels que les boutons et les barres de progression.

en: The database is currently being upgraded to version %s. %s
fr: La base de données est actuellement mise à jour en version %s. %s

en: The date of the payment, if applicable.
fr: La date du paiement, si applicable.

en: The date the entry was created, in UTC.
fr: La date de création de l’entrée, en UTC.

en: The date the entry was updated, in UTC.
fr: La date de création de l’entrée, en UTC.

en: The datepicker is not accessible for users who rely on the keyboard or screen reader. Please select a different input type to improve the accessibility of your form.
fr: Le sélecteur de date n‘est pas accessible aux utilisateurs/utilisatrices qui utilisent le clavier ou un lecteur d’écran. Veuillez sélectionner un autre type de saisie pour améliorer l’accessibilité de votre formulaire.

en: The email address entered is invalid, please check the formatting (e.g. email@domain.com).
fr: L’adresse e-mail saisie n’est pas valide, veuillez vérifier son formatage (p. ex. email@domaine.com).

en: The email address entered is invalid.
fr: L’adresse e-mail saisie n’est pas valide.

en: The entry has already been deleted.
fr: L’entrée a déjà été supprimée.

en: The entry object must be an array
fr: L’objet de l’entrée doit être un tableau

en: The field is hidden when viewing the form. Useful when you require the functionality of this field but do not want the user to be able to see this field.
fr: Ce champ est masqué quand le formulaire est affiché. Utile si vous avez besoin de la fonctionnalité de ce champ mais que vous ne voulez pas que l’utilisateur ou l’utilisatrice puisse le voir.

en: The field is only visible when administering submitted entries. The field is not visible or functional when viewing the form.
fr: Ce champ est visible uniquement pendant l’administration des entrées envoyées. Ce champ n’est pas visible ou fonctionnel lorsque le formulaire est vu.

en: The field values.
fr: Les valeurs du champ.

en: The file URL is not valid.
fr: L’URL du fichier n’est pas valide.

en: The file is not valid.
fr: Le fichier n’est pas valide.

en: The following is a system report containing useful technical information for troubleshooting issues. If you need further help after viewing the report, click on the "Copy System Report" button below to copy the report and paste it in your message to support.
fr: Ci-dessous vous trouverez un rapport système contenant des informations techniques utiles pour le dépannage des erreurs. Si vous avez besoin de plus d’aide après avoir lu le rapport, cliquez sur le bouton « Copier le rapport système » ci-dessous pour copier le rapport et collez le dans votre message pour le support.

en: The form fields are missing
fr: Les champs du formulaire sont manquants

en: The form for this entry does not exist
fr: Le formulaire pour cette entrée n’existe pas

en: The form has already been deleted.
fr: Le formulaire a déjà été supprimé.

en: The form has been saved.  The content contains the link to return and complete the form.
fr: Le formulaire a été enregistré. Le contenu contient le lien pour retourner et terminer le formulaire.

en: The form id must be specified
fr: L’ID du formulaire doit être précisé

en: The form title is missing
fr: Le titre du formulaire est manquant

en: The form title you have entered has already been used. Please enter a unique form title.
fr: Le titre de formulaire que vous avez entré a déjà été utilisé. Veuillez saisir un titre unique.

en: The form title you have entered is already taken. Please enter a unique form title.
fr: Le titre de formulaire que vous avez saisi est déjà utilisé. Veuillez saisir un titre unique.

en: The formula appears to be valid.
fr: La formule semble correcte.

en: The gform_submission_speeds input is empty or invalid.
fr: L’entrée gform_submission_speeds est vide ou invalide.

en: The honeypot input is not empty.
fr: Le champ pot de miel n’est pas vide.

en: The image button is not accessible for users who rely on a screen reader. Please use a text button to improve the accessibility of your form.
fr: Le bouton image n’est pas accessible aux personnes qui utilisent un lecteur d’écran. Veuillez utiliser un bouton texte pour améliorer l’accessibilité de votre formulaire.

en: The input values.
fr: Les valeurs de l’entrée.

en: The license is invalid.
fr: La licence est invalide.

en: The license key does not support multisite installations. Please use a different license.
fr: La clé de licence ne prend pas en charge les installations multisite. Veuillez utiliser une autre licence.

en: The license key entered has been revoked; please check its status in your %1$sGravity Forms account.%2$s
fr: La clé de licence saisie a été révoquée ; veuillez vérifier son état dans votre %1$scompte Gravity Forms.%2$s

en: The license key entered is incorrect; please visit the %1$sGravity Forms website%2$s to verify your license.
fr: La clé de licence saisie est incorrecte ; veuillez vous rendre sur le %1$ssite de Gravity Forms%2$s pour vérifier votre licence.

en: The license key has already been activated on its maximum number of sites; please upgrade your license.
fr: La clé de licence a déjà été activée sur son nombre maximum de sites ; veuillez mettre à niveau votre licence.

en: The license key has expired; please visit your %1$sGravity Forms account%2$s to manage your license.
fr: La clé de licence a expiré ; veuillez vous rendre sur votre %1$scompte Gravity Forms%2$s pour gérer votre licence.

en: The link was sent to the following email address:
fr: Le lien a été envoyé à l’adresse e-mail suivante :

en: The new Image Choice and Multiple Choice fields give you more flexibility and control when creating forms.
fr: Les nouveaux champs choix d‘image et choix multiple vous offrent plus de flexibilité et de contrôle lors de la création de formulaires.

en: The payment method for the payment, if applicable.
fr: Le moyen de paiement, si applicable.

en: The position of the feed on the feeds list page and when processed; for add-ons which support feed ordering.
fr: La position du flux sur la page de la liste des flux et lors de son traitement ; pour les modules qui prennent en charge l’ordre des flux.

en: The reCAPTCHA v2 field is not supported in Conversational Forms and will be removed, but will continue to work as expected in other contexts.
fr: Le champ reCAPTCHA v2 n‘est pas pris en charge dans les formulaires conversationnels et sera retiré, mais il continuera à fonctionner comme prévu dans d‘autres contextes.

en: The reCAPTCHA was invalid. Go back and try it again.
fr: Le reCAPTCHA n’est pas valide. Revenez en arrière et réessayez.

en: The register_routes() method must be overriden
fr: La méthode register_routes() doit être surchargée

en: The requested post type %s does not exist.
fr: Le type de publication %s demandé n‘existe pas.

en: The selected form has been deleted or trashed. Please select a new form.
fr: Le formulaire sélectionné a été supprimé ou mis à la corbeille. Veuillez sélectionner un nouveau formulaire.

en: The status of the entry.
fr: L’état de l’entrée.

en: The status of the payment, if applicable.
fr: L’état du paiement, si applicable.

en: The submit button can't be placed inline on multi-page forms.
fr: Le bouton d’envoi ne peut pas être placé en ligne sur les formulaires à plusieurs pages.

en: The submit button for this form
fr: Le bouton d’envoi de ce formulaire

en: The subscription could not be canceled. Please try again later.
fr: L’abonnement n’a pas pu être annulé. Veuillez réessayer ultérieurement.

en: The table `%1$s` does not exist. Please visit the %2$sForms > System Status%3$s page and click the "Re-run database upgrade" link (under the Database section) to create the missing table.
fr: La table « %1$s » n’existe pas. Veuillez consulter la page %2$sFormulaires > État du système%3$s et cliquer sur le lien « Relancer la mise à niveau de la base de données » (sous la section Base de données) pour créer la table manquante.

en: The text entered contains invalid characters.
fr: Le texte saisi contient des caractères invalides.

en: The text entered exceeds the maximum number of characters.
fr: Le texte saisi dépasse le nombre maximum de caractères.

en: The text you have entered is not valid. For security reasons, some characters are not allowed.
fr: Le texte que vous avez saisi n’est pas valide. Pour des raisons de sécurité certains caractères ne sont pas autorisés.

en: The transaction ID for the payment, if applicable.
fr: L’ID de transaction du paiement, si applicable.

en: The type of the transaction, if applicable.
fr: Le type de la transaction, si applicable.

en: The uploaded file type is not allowed.
fr: Le type de fichier téléversé n’est pas autorisé.

en: The uploaded file type is not allowed. Must be one of the following: %s
fr: Le type de fichier téléversé n’est pas autorisé. Il doit être de type : %s

en: The uploaded file type is not allowed. Must be one of the following: %s.
fr: Le type de fichier mis en ligne n’est pas autorisé. Il doit être de type : %s

en: The user ID of the entry submitter.
fr: L’ID utilisateur de l’expéditeur de l’entrée.

en: The user agent string for the browser used to submit the entry.
fr: La chaîne d’agent utilisateur pour le navigateur utilisé pour envoyer l’entrée.

en: The version_hash was not included in the submission.
fr: Le hachage de version n’a pas été inclus dans l’envoi.

en: The versions of the following add-ons you're running haven't been tested with Gravity Forms %s. Please update them or confirm compatibility before updating Gravity Forms, or you may experience issues:
fr: Les versions des modules suivants que vous utilisez n’ont pas été testées avec Gravity Forms %s. Veuillez les mettre à jour ou confirmer la compatibilité avant de mettre à jour Gravity Forms ou bien vous pourrez rencontrer des erreurs.

en: The wrong value was submitted for the version_hash.
fr: Une valeur incorrecte a été envoyée pour la version_hash.

en: Theme
fr: Thème

en: Theme Colors
fr: Couleurs du thème

en: There appears to be a problem with the formula.
fr: Il semble qu’il y ait un problème avec votre formule.

en: There appears to be an issue with one of the Gravity Forms database tables. Please get in touch with support.
fr: Il semble y avoir eu une erreur avec des tableaux de la base de données de Gravity Forms. Veuillez contacter le support.

en: There appears to be an issue with the data in the Gravity Forms database tables. Please get in touch with support.
fr: Il semble y avoir eu une erreur avec des données de la base de données de Gravity Forms. Veuillez contacter le support.

en: There are %d add-ons installed that are not compatible with this version of Gravity Forms. See the plugins list for further details.
fr: Il y a %d modules installés qui ne sont pas compatibles avec cette version de Gravity Forms. Consultez la liste des extensions pour plus de détails.

en: There are issues with your database.
fr: Des erreurs sont survenues avec votre base de données.

en: There are no forms in the trash.
fr: Il n’y a aucun formulaire dans la corbeille.

en: There are unsaved changes to the current confirmation. Would you like to discard these changes?
fr: Les changements apportés à cette confirmation n’ont pas été enregistrés. Voulez-vous vraiment annuler ces changements ?

en: There aren't any transactions that match your criteria.
fr: Aucune transaction ne correspond à vos critères de recherche.

en: There hasn't been any sales in the specified date range.
fr: Il n’y a eu aucune vente au cours de la plage de dates spécifiée.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
fr: Une nouvelle version de %1$s est disponible. %2$sVoir les détails de la version %3$s%4$s ou %5$smettre à jour maintenant%6$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
fr: Une nouvelle version de %1$s est disponible. %2$sVoir les détails de la version %3$s%4$s.

en: There is a new version of %1$s available. %s.
fr: Une nouvelle version de %1$s est disponible. %s.

en: There is a new version of %s available.
fr: Une nouvelle version de %s est disponible.

en: There is a new version of %s available. %s.
fr: Une nouvelle version de %s est disponible. %s.

en: There is a new version of Gravity Forms available.
fr: Une nouvelle version de Gravity Forms est disponible.

en: There is an update available for Gravity Forms. %sView Details%s
fr: Une mise à jour est disponible pour Gravity Forms. %sVoir les détails%s

en: There was a problem while inserting one of the input values for the entry
fr: Une erreur s’est produite lors de l’insertion d’une des valeurs de cette entrée.

en: There was a problem while inserting the entry properties
fr: Une erreur s’est produite lors de l’insertion des propriétés de l’entrée.

en: There was a problem while inserting the field values
fr: Une erreur s’est produite lors de l’insertion des valeurs du champ

en: There was a problem while inserting the form
fr: Une erreur s’est produite lors de l’insertion du formulaire

en: There was a problem while saving the file on the server
fr: Une erreur s’est produite lors de la sauvegarde du fichier sur le serveur

en: There was a problem while updating one of the input values for the entry
fr: Une erreur s’est produite lors de la mise à jour d’une des valeurs de l’entrée

en: There was a problem while updating the entry properties
fr: Une erreur s’est produite lors de la mise à jour des propriétés de l’entrée

en: There was a problem while updating the field values
fr: Une erreur s’est produite lors de la mise à jour des valeurs du champ

en: There was a problem with your submission.
fr: Une erreur s’est produite lors de votre envoi.

en: There was an error updating this feed. Please review all errors below and try again.
fr: Une erreur s’est produite lors de la mise à jour du flux. Veuillez consulter les erreurs ci-dessous et réessayer.

en: There was an error while deleting feed id %s
fr: Une erreur s’est produite lors de la suppression du flux avec l’ID %s

en: There was an error while inserting a feed
fr: Une erreur s’est produite lors de l’insertion du flux

en: There was an error while processing the entries. Please contact support.
fr: Une erreur s’est produite lors du traitement des entrées. Veuillez contacter le support.

en: There was an error while processing the form.
fr: Une erreur s’est produite lors du traitement du formulaire.

en: There was an error while processing the form:
fr: Une erreur s’est produite lors du traitement du formulaire :

en: There was an error while resending the notifications.
fr: Une erreur s’est produite lors du renvoi des notifications.

en: There was an error while saving your form. Please %1$scontact our support team%2$s.
fr: Une erreur s’est produite lors de l’enregistrement de votre formulaire. Veuillez %1$scontacter notre équipe de support%2$s.

en: There was an error while saving your settings.
fr: Une erreur s’est produite lors de l’enregistrement de vos réglages.

en: There was an error while updating feed id %s
fr: Une erreur s’est produite lors de la mise à jour du flux avec l’ID %s

en: There was an error while uploading the file. Error code: %d.
fr: Une erreur s’est produite lors du téléversement du fichier. Code de l’erreur : %d.

en: There was an error while validating your license key. Gravity Forms will continue to work, but automatic upgrades will not be available. Please contact support to resolve this issue.
fr: Une erreur s’est produite lors de la validation de votre clé de licence. Gravity Forms continuera de fonctionner, mais les mises à niveau automatiques ne seront plus disponibles. Veuillez contacter le support pour résoudre ce problème.

en: There was an error while validating your license key; please try again later. If the problem persists, please %1$scontact support%2$s.
fr: Une erreur s‘est produite lors de la validation de votre clé de licence ; veuillez réessayer ultérieurement. Si le problème persiste, veuillez %1$scontacter le support%2$s.

en: There was an issue creating your form.
fr: Une erreur s’est produite lors de la création de votre formulaire.

en: There was an issue deleting this confirmation.
fr: Une erreur s’est produite lors de la suppression de la confirmation.

en: There was an issue deleting this notification.
fr: Un problème s’est produit lors de la suppression de cette notification.

en: There was an issue duplicating this notification.
fr: Un problème s’est produit lors de la duplication de cette notification.

en: There was an issue saving this confirmation.
fr: Une erreur s’est produite lors de l’enregistrement de la confirmation.

en: There was an problem while verifying your file.
fr: Une erreur s’est produite lors de la vérification de votre fichier.

en: There was an unknown error processing your request. Please try again.
fr: Une erreur inconnue s‘est produite lors du traitement de votre demande. Veuillez réessayer.

en: These form settings are currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
fr: Les réglages de ce formulaire sont actuellement verrouillés. Cliquez sur le bouton « Demander l’accès » pour prévenir %s que vous souhaitez prendre la main.

en: These settings are currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
fr: Ces réglages sont actuellement verrouillés. Cliquez sur le bouton « Demander l’accès » pour prévenir %s que vous souhaitez prendre la main.

en: These settings are required only if you decide to use the reCAPTCHA field.
fr: Ces réglages sont nécessaires uniquement si vous décidez d’utiliser le champ reCAPTCHA.

en: Third Choice
fr: Troisième choix

en: Third Option
fr: Troisième option

en: Third row
fr: Troisième ligne

en: This add-on needs to be updated. Please contact the developer.
fr: Ce module nécessite une mise à jour. Merci de contacter le développeur.

en: This custom choice name is already in use. Please enter another name.
fr: Ce nom de choix personnalisé est déjà utilisé. Veuillez saisir un autre nom.

en: This date has already been taken. Please select a new date.
fr: Cette date est déjà prise. Veuillez sélectionner une autre date.

en: This entry has been flagged as spam.
fr: Cette entrée a été signalée comme indésirable.

en: This entry is currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
fr: Cette entrée est actuellement verrouillée. Cliquez sur le bouton « Demander l’accès » pour prévenir %s que vous souhaitez prendre la main.

en: This feature is activated by default unless you opt to disable it below. We only recommend disabling background updates if you intend on managing updates manually.
fr: Cette fonctionnalité sera activée par défaut à moins que vous choisissiez de la désactiver ci-dessous. Nous recommandons de ne désactiver les mises à jour en tâche de fond uniquement si vous avez l’intention de gérer les mises à jour manuellement.

en: This field has accessibility issues.
fr: Ce champ a des problèmes d’accessibilité.

en: This field has an issue
fr: Ce champ a un problème

en: This field has errors.
fr: Ce champ comporte des erreurs.

en: This field is for validation purposes and should be left unchanged.
fr: Ce champ n’est utilisé qu’à des fins de validation et devrait rester inchangé.

en: This field is hidden when viewing the form
fr: Ce champ est masqué lorsque l‘on voit le formulaire.

en: This field is not associated with a product. Please add a Product Field to the form.
fr: Ce champ n’est associé à aucun produit. Veuillez ajouter un champ de produit au formulaire.

en: This field is not supported in Conversational Forms
fr: Ce champ n‘est pas pris en charge dans les formulaires conversationnels.

en: This field is required.
fr: Ce champ est nécessaire.

en: This field requires a unique entry and '%s' has already been used
fr: Ce champ nécessite une entrée unique et '%s' a déjà été utilisé.

en: This field requires a unique entry and the values you entered have already been used.
fr: Ce champ nécessite une entrée unique et les valeurs que vous avez saisi ont déjà été utilisées.

en: This field requires additional configuration
fr: Ce champ nécessite une configuration supplémentaire

en: This form contains conditional logic dependent upon this field. This will no longer work if the Rich Text Editor is enabled.  Are you sure you want to enable the Rich Text Editor?  'Cancel' to abort. 'OK' to continue.
fr: Ce formulaire contient une logique conditionnelle qui dépend de ce champ. Cela ne fonctionnera plus si l’éditeur de texte enrichi est activé. Confirmez-vous l’activation de l’éditeur de texte enrichi ? « OK » pour continuer, « Annuler » pour abandonner.

en: This form contains {type} conditional logic dependent upon this choice. Are you sure you want to delete this choice? 'Cancel' to abort. 'OK' to delete.
fr: Ce formulaire comporte des logiques conditionnelles {type} qui dépendent de ce choix. Confirmez-vous la suppression de ce choix ? « OK » pour supprimer, « Annuler » pour abandonner.

en: This form contains {type} conditional logic dependent upon this choice. Are you sure you want to modify this choice? 'Cancel' to abort. 'OK' to continue.
fr: Ce formulaire comporte des logiques conditionnelles {type} qui dépendent de ce choix. Confirmez-vous la modification de ce choix ? « OK » pour supprimer, « Annuler » pour abandonner.

en: This form contains {type} conditional logic dependent upon this field. Are you sure you want to mark this field as Administrative? 'Cancel' to abort. 'OK' to continue.
fr: Ce formulaire comporte des logiques conditionnelles {type} qui dépendent de ce choix. Confirmez-vous la modification de ce champ comme administratif ? « OK » pour continuer, « Annuler » pour abandonner.

en: This form contains {type} conditional logic dependent upon this field. Deleting this field will deactivate those conditional logic rules and also delete all entry data associated with the field. 'Cancel' to abort. 'OK' to delete.
fr: Avertissement ! Ce formulaire contient une logique conditionnelle {type} qui dépend de ce champ. La suppression de ce champ désactivera ces règles de logique conditionnelle et supprimera aussi toutes les entrées de données associées à ce champ. « OK » pour supprimer, « Annuler » pour abandonner.

en: This form currently has one or more pages without any fields. Blank pages are a result of Page Breaks that are positioned as the first or last field in the form or right after each other. Please adjust the Page Breaks.
fr: Votre formulaire a actuellement une ou plusieurs pages sans aucun champ. Les pages vides sont le résultat des sauts de page qui sont placés au début ou à la fin du formulaire ou l’un après l’autre. Veuillez ajuster vos sauts de page.

en: This form does not have any entries in the trash matching the search criteria.
fr: Ce formulaire n’a aucune entrée dans la corbeille correspondant aux critères de recherche.

en: This form does not have any entries in the trash.
fr: Ce formulaire n’a aucune entrée dans la corbeille.

en: This form does not have any entries matching the search criteria.
fr: Ce formulaire n’a aucune entrée correspondant aux critères de recherche.

en: This form does not have any entries matching the selected filter.
fr: Ce formulaire n’a aucune entrée correspondant au filtre sélectionné.

en: This form does not have any entries yet.
fr: Ce formulaire n’a encore aucune entrée.

en: This form does not have any fields that can be used for results
fr: Ce formulaire ne comporte aucun champ qui puisse être utilisé pour les résultats.

en: This form does not have any spam.
fr: Ce formulaire n’a aucun message marqué comme indésirable.

en: This form does not have any starred entries matching the search criteria.
fr: Ce formulaire n’a aucune entrée en favori correspondant aux critères de recherche.

en: This form does not have any starred entries.
fr: Ce formulaire n’a aucune entrée marquée comme Favori.

en: This form does not have any unread entries matching the search criteria.
fr: Ce formulaire n’a aucune entrée non lue correspondant aux critères de recherche.

en: This form does not have any unread entries.
fr: Ce formulaire n’a aucune entrée non lue.

en: This form doesn't have any notifications. Let's go %screate one%s.
fr: Ce formulaire ne possède aucune notification. %sCréez-en un%s !

en: This form has a Product field with a blank label. Please enter a label for every Product field.
fr: Ce formulaire possède un champ de produit dont le libellé est vide. Veuillez saisir un libellé pour chaque champ de produit.

en: This form has an Option field without a Product field. You must add a Product field to your form.
fr: Votre formulaire possède un champ d’option sans champ de produit. Vous devez ajouter un champ de produit à votre formulaire.

en: This form has legacy markup enabled and doesn’t support field resizing within the editor. Please disable legacy markup in the form settings to enable live resizing.
fr: Ce formulaire utilise d‘anciennes balises et ne prend pas en charge le redimensionnement des champs dans l’éditeur. Veuillez désactiver l’ancien balisage dans les réglages du formulaire pour activer le redimensionnement en temps réel.

en: This form has legacy markup enabled, which may prevent some new features from functioning.
fr: Ce formulaire utilise l‘ancien balisage, ce qui peut empêcher certaines nouvelles fonctionnalités de fonctionner.

en: This form is currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
fr: Ce formulaire est actuellement verrouillé. Cliquez sur le bouton « Demander l’accès » pour prévenir %s que vous souhaitez prendre la main.

en: This form is not yet available.
fr: Ce formulaire n’est pas encore disponible.

en: This form uses Ready Classes, which will be removed in Gravity Forms 4.0. You can now use settings or code snippets to achieve the same results.
fr: Ce formulaire utilise des classes Ready, qui seront supprimées dans Gravity Forms 4.0. Vous pouvez désormais utiliser les réglages ou des extraits de code pour obtenir les mêmes résultats.

en: This form uses a deprecated CSS Ready Class, which will be removed in Gravity Forms 4.0.
fr: Ce formulaire utilise une classe CSS Ready obsolète, qui sera supprimée dans Gravity Forms 4.0.

en: This form uses the "
fr: Ce formulaire utilise «

en: This iframe contains the logic required to handle Ajax powered Gravity Forms.
fr: Cette iframe contient la logique nécessaire pour manipuler Gravity Forms avec Ajax.

en: This is a content placeholder. HTML content is not displayed in the form admin. Preview this form to view the content.
fr: Ceci est un espace réservé. Le contenu HTML n’est pas affiché dans l’administration du formulaire. Prévisualisez le formulaire pour en voir le contenu.

en: This is my super awesome product. It's the best, so everyone should buy it!
fr: C’est mon produit super génial. C’est le meilleur, donc tout le monde devrait l’acheter !

en: This is your generated consumer key. Click "Copy" to copy it to the clipboard.
fr: Voici votre clé client générée. Cliquez sur « Copier » pour la copier dans le presse-papier.

en: This is your generated consumer secret. Click "Copy" to copy it to the clipboard.
fr: Voici votre clé secrète générée. Cliquez sur « Copier » pour la copier dans le presse-papier.

en: This operation deletes ALL %s settings.
fr: Cette opération supprime TOUS les réglages de %s.

en: This operation deletes ALL Gravity Forms settings. If you continue, you will NOT be able to retrieve these settings.
fr: Cette opération supprime TOUS les réglages de Gravity Forms. Si vous continuez, vous ne serez PLUS en mesure de les récupérer.

en: This page is currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
fr: Cette page est actuellement verrouillée. Cliquez sur le bouton « Demander l’accès » pour prévenir %s que vous souhaitez prendre la main.

en: This page is unsecured. Do not enter a real credit card number! Use this field only for testing purposes.
fr: Cette page n’est pas sécurisée. Ne saisissez pas un numéro réel de carte bancaire ! Utilisez ce champ uniquement à des fins de test.

en: This theme will be used by default everywhere forms are embedded on your site
fr: Ce thème sera utilisé par défaut partout où des formulaires sont intégrés sur votre site

en: This type of file is not allowed.
fr: Ce type de fichier n’est pas autorisé.

en: This type of file is not allowed. Must be one of the following:
fr: Ce type de fichier n’est pas autorisé. Seuls les formats suivants sont autorisés :

en: This version of the %1$s is not compatible with the version of Gravity Forms that is installed. Upgrade this add-on to version %2$s or greater to avoid compatibility issues and potential loss of data.
fr: Cette version de %1$s n’est pas compatible avec la version de Gravity Forms installée. Mettez à jour ce module en version %2$s ou supérieure pour régler des erreurs de compatibilité et des pertes potentielles de données.

en: This webhook has already been processed (Event Id: %s)
fr: Ce webhook a déjà été traité (ID de l’évènement : %s)

en: This will restore your form styles back to their default values and cannot be undone. Are you sure you want to continue?
fr: Cette opération rétablira les valeurs par défaut des styles de votre formulaire et ne pourra pas être annulée. Confirmez-vous vouloir continuer ?

en: Thumbnail
fr: Miniature

en: Thumbnail - Centered
fr: Miniature - Centrée

en: Thumbnail - Left Aligned
fr: Miniature - Alignée à gauche

en: Thumbnail - Right Aligned
fr: Miniature - Alignée à droite

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Ticket Type
fr: Type de billet

en: Time
fr: Heure

en: Time Format
fr: Format d’heure

en: Timor-Leste
fr: Timor oriental

en: Title
fr: Titre

en: To activate this option, please add a field to be used as the source.
fr: Pour activer cette option, merci d’ajouter un champ à utiliser comme source.

en: To better comply with %1$sWCAG%2$s, we use the placeholder or description as a hidden label for screen readers.
fr: Pour mieux se conformer avec %1$sWCAG%2$s, nous utilisons le texte indicatif ou la description comme libellé masqué pour les lecteurs d’écran.

en: To continue installation enter your email below and get 20% off any new license.
fr: Pour continuer l’installation, saisissez votre e-mail ci-dessous et recevez -20 % pour toute nouvelle licence.

en: To continue uninstalling this add-on click the settings button.
fr: Pour poursuivre la désinstallation de ce module, cliquez sur le bouton des réglages.

en: To get started, please configure your %s.
fr: Pour commencer, veuillez configurer vos %s.

en: To pass field data to the confirmation page, build a Query String using the 'Insert Merge Tag' drop down. %s..more info on querystrings &raquo;%s
fr: Pour passer les données de champ pour la page de confirmation, construisez une Query String en utilisant le menu déroulant « Insertion de fusion de balise ». %splus d’infos sur querystrings &raquo;%s

en: To use conditional logic, please create a field that supports conditional logic.
fr: Pour utiliser les logiques conditionnelles, veuillez créer un champ qui les supporte.

en: To use notification routing, your form must have a field supported by conditional logic.
fr: Pour utiliser le routage de notification, votre formulaire doit contenir un champ qui supporte les logiques conditionnelles.

en: To use the reCAPTCHA field, please configure your
fr: Pour utiliser le champ reCAPTCHA, veuillez configurer vos

en: To use the reCAPTCHA field, please configure your %1$sreCAPTCHA settings.%2$s
fr: Pour utiliser le champ reCAPTCHA, veuillez définir vos %1$sréglages reCAPTCHA%2$s

en: Today
fr: Aujourd’hui

en: Toggle %s Section
fr: Permuter la section %s

en: Toggle Fullscreen
fr: Basculer en plein écran

en: Toolbar Menu
fr: Menu de barre d’outil

en: Top aligned
fr: Aligné en haut

en: Total Score
fr: Score total

en: Transaction ID
fr: ID de la transaction

en: Transaction Id
fr: ID de la transaction

en: Transaction Type
fr: Type de transaction

en: Translations
fr: Traductions

en: Transportation/Logistics
fr: Transport/Logistique

en: Trash
fr: Corbeille

en: Trash &#8212; %1$s
fr: À la corbeille &#8212; %1$s

en: Trash entries automatically
fr: Déplacer les entrées dans la corbeille automatiquement

en: Tree Surgery Services
fr: Services de chirurgie arboricole

en: Trial
fr: Essai

en: Trial Discount
fr: Remise pour essai

en: Trial Period
fr: Période d’essai

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinité et Tobago

en: Trustpilot logo
fr: Logo de Trustpilot

en: Trustpilot rating
fr: Évaluation de Trustpilot

en: Tu
fr: Mar

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Turkish
fr: Turque

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Turks and Caicos Islands
fr: Îles Turques et Caïques

en: Turn off background updates
fr: Désactiver les mises à jour en tâche de fond

en: Turn on to enable the Gravity Forms dashboard widget. The dashboard widget displays a list of forms and the number of entries each form has.
fr: Activez pour activer le widget du tableau de bord de Gravity Forms. Il affiche une liste des formulaires et le nombre d’entrées de chaque formulaire.

en: Türkiye
fr: Turquie

en: U.S. Dollar
fr: Dollar US

en: U.S. States
fr: États américains

en: U.S. Virgin Islands
fr: Îles Vierges américaines

en: US Minor Outlying Islands
fr: Îles mineures américaines

[ctx: US State]
en: Georgia
fr: Géorgie

en: Uganda
fr: Ouganda

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: Unable to disable logging.
fr: Impossible de désactiver la journalisation.

en: Unable to find config: %s
fr: Impossible de trouver la configuration : %s

en: Unable to process request.
fr: Impossible de traiter la requête.

en: Unable to render feed settings.
fr: Impossible de générer les réglages du flux.

en: Unable to render form settings.
fr: Impossible de générer les réglages du formulaire.

en: Unable to retrieve key.
fr: Impossible de retrouver la clé.

en: Unable to save API key.
fr: Impossible d’enregistrer la clé de l’API.

en: Unable to verify nonce. Please refresh the page and try again.
fr: Impossible de vérifier le nonce. Veuillez actualiser la page et réessayer.

en: Undefined Service
fr: Service indéfini

en: Under 18
fr: Moins de 18 ans

en: Unexpected content in the response.
fr: Contenu inattendu dans la réponse.

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Uninstall %s
fr: Désinstaller %s

en: Uninstall %s Add-On
fr: Désinstaller le module %s

en: Uninstall Add-On
fr: Désinstaller le module

en: Uninstall Gravity Forms
fr: Désinstaller Gravity Forms

en: Unique identifier for the feed.
fr: Identificateur unique pour la ressource.

en: Unique identifier for the resource.
fr: Identificateur unique pour la ressource.

en: Unit Price
fr: Prix unitaire

en: United Arab Emirates
fr: Émirats arabes unis

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United States
fr: États-Unis

en: Unknown request method.
fr: Méthode de requête inconnue.

en: Unread
fr: Non lus

en: Unread &#8212; %1$s
fr: Non lu &#8212; %1$s

en: Unsatisfied
fr: Insatisfait(e)

en: Unsaved Changes
fr: Modifications non enregistrées

en: Unsupported Markup
fr: Balise non prise en charge

en: Unsupported transaction type
fr: Type de transaction non pris en charge

en: Untitled
fr: Sans titre

en: Untitled Confirmation
fr: Confirmation sans titre

en: Untitled Form
fr: Formulaire sans titre

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Update Available
fr: Mise à jour disponible

en: Update Form
fr: Mettre à jour le formulaire

en: Update Notification
fr: Mettre à jour la notification

en: Update Settings
fr: Mettre à jour les réglages

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Updates
fr: Mises à jour

en: Updates &lsaquo; %1$s
fr: Mises à jour &lsaquo; %1$s

en: Updates will only be available if you have entered a valid License Key
fr: Les mises à jour seront disponibles uniquement si vous avez saisi une clé de licence valide.

en: Updating the id property is not supported
fr: La mise à jour de l’ID de propriété n’est pas prise en charge

en: Upgrade
fr: Mettre à niveau

en: Upgrade database
fr: Mettre à jour la base de données

en: Upgrading Gravity Forms
fr: Mise à niveau de Gravity Forms

en: Upload Your Resume
fr: Téléverser votre CV

en: Upload folder
fr: Répertoire de téléversement

en: Upload folder is not writable. Export and file upload features will not be functional.
fr: Le répertoire de téléversement n’est pas accessible en écriture. Les fonctions d’export et de téléversement de fichier ne seront pas fonctionnelles.

en: Upload folder permissions
fr: Droits du répertoire de téléversement

en: Upload unsuccessful
fr: Échec du téléversement

en: Upload your resume in .pdf, .doc or .docx format
fr: Téléversez votre CV au format .pdf, .doc ou .docx

en: Usage
fr: Utilisation

en: Use Current User as Author
fr: Utiliser le compte actuel comme auteur ou autrice

en: Use Form Setting (%s)
fr: Utiliser les réglages du formulaire (%s)

en: Use Rich Text Editor
fr: Utiliser l’éditeur de texte riche

en: Use Template
fr: Utiliser le modèle

en: Use Template %s
fr: Utiliser le modèle %s

en: Use Values Submitted in a Different Field
fr: Utiliser des valeurs envoyés dans un autre champ

en: Use a '9' to indicate a numerical character.
fr: Utilisez le chiffre '9' pour indiquer un caractère numérique.

en: Use a lower case 'a' to indicate an alphabetical character.
fr: Utilisez un 'a' minuscule pour indiquer un caractère alphabétique.

en: Use a question mark '?' to indicate optional characters. Note: All characters after the question mark will be optional.
fr: Utilisez un point d’interrogation '?' pour indiquer un caractère optionnel. Note : Tous les caractères suivant le point d’interrogation seront optionnels.

en: Use an asterisk '*' to indicate any alphanumeric character.
fr: Utilisez une astérisque '*' pour indiquer un caractère alpha-numérique.

en: Use logged in user as author
fr: Utiliser le compte connecté comme auteur ou autrice

en: Use the Rich Text Editor
fr: Utiliser l’éditeur de texte riche

en: Use these settings to keep entries only as long as they are needed. Trash or delete entries automatically older than the specified number of days. The minimum number of days allowed is one. This is to ensure that all entry processing is complete before deleting/trashing. The number of days setting is a minimum, not an exact period of time. The trashing/deleting occurs during the daily cron task so some entries may appear to remain up to a day longer than expected.
fr: Utilisez ces réglages pour conserver les entrées aussi longtemps qu’elles sont nécessaires. La mise à la corbeille ou la suppression automatique des entrées plus anciennes que le nombre de jours spécifié. Le nombre minimum autorisé est d’une journée. Ceci est pour s’assurer que tout le traitement d’entrée est terminé avant la suppression/mise à la corbeille. Le réglage du nombre de jours est un minimum, pas une période exacte de temps. La mise à la corbeille/suppression se produit pendant la tâche CRON quotidienne ainsi certaines entrées peuvent apparaitre jusqu’à un jour de plus que prévu.

en: Use this confirmation if
fr: Utiliser cette confirmation si

en: User
fr: Compte

en: User (ID: %d) Locale
fr: Locale du compte (ID : %d)

en: User Agent
fr: Agent utilisateur

en: User Defined Price
fr: Prix défini par l’utilisateur ou l’utilisatrice

en: User Display Name
fr: Nom du compte à afficher

en: User Documentation
fr: Documentation pour les utilisateurs et utilisatrices

en: User Email
fr: E-mail du compte

en: User IP
fr: IP du compte

en: User IP Address
fr: Adresse IP du compte

en: User Login
fr: Identifiant

en: User Notification
fr: Notification du compte

en: User Registration Form
fr: Formulaire d’inscription utilisateur

en: Username
fr: Identifiant

en: Users can enter a date in the field without using the date picker. Display the date format so they know what is the specified format.
fr: Les utilisateurs et utilisatrices peuvent saisir une date dans le champ sans utiliser le sélecteur de date. Affichez le format de la date pour qu’ils sachent quel est le format spécifié.

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: VIP Ticket
fr: Billet VIP

en: Valid
fr: Valide

en: Valid Input
fr: Saisie valide

en: Valid Key : Your license key has been successfully validated.
fr: Clé valide : votre clé de licence a bien été validée.

en: Validate Formula
fr: Valider la formule

en: Validate Keys
fr: Validation des clés

en: Validation Error
fr: Erreur de validation

en: Validation Message
fr: Message de validation

en: Validation Message Placement
fr: Emplacement du message de validation

en: Validation Summary
fr: Résumé de la validation

en: Value
fr: Valeur

en: Vertical
fr: Verticale

en: Very Important
fr: Très important

en: Very Satisfied
fr: Très satisfait(e)

en: Very Unsatisfied
fr: Très insatisfait(e)

en: Very weak
fr: Très faible

en: Viet Nam
fr: Vietnam

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: View
fr: Voir

en: View All Entries
fr: Voir toutes les entrées

en: View All Forms
fr: Voir tous les formulaires

en: View Entries
fr: Voir les entrées

en: View Entry Notes
fr: Voir les notes de l’entrée

en: View Form
fr: Voir le formulaire

en: View Plugin Settings
fr: Voir les réglages de l’extension

en: View System Status
fr: Voir l’état du système

en: View entry number %s
fr: Voir le numéro d‘entrée %s

en: View file
fr: Voir le fichier

en: View imported forms.
fr: Voir les formulaires importés.

en: View results generated by this form
fr: Voir les résultats générés par ce formulaire

en: View the image
fr: Voir l’image

en: View the image (opens in a new tab)
fr: Voir l’image (s’ouvre dans un nouvel onglet)

en: View version %s details
fr: Voir les nouveautés de la version %s

en: Views
fr: Vues

en: Views for %s form have been reset. | Views for %s forms have been reset.
fr[0]: Les vues pour %s formulaire ont été ré-initialisées.
fr[1]: Les vues pour %s formulaires ont été ré-initialisées.

en: Virgin Islands, British
fr: Îles Vierges britanniques

en: Virgin Islands, U.S.
fr: Îles Vierges américaines

en: Virginia
fr: Virginie

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Visit plugin page
fr: Consulter la page de l’extension

en: Voided
fr: Annulé

en: WARNING! Re-running the upgrade process is only recommended if you are currently experiencing issues with your database. This process may take several minutes to complete. 'OK' to upgrade. 'Cancel' to abort.
fr: AVERTISSEMENT ! Relancer la procédure de mise à jour est uniquement recommandée si vous rencontrez des erreurs avec votre base de données. Ce processus peut prendre plusieurs minutes. « OK » pour mettre à jour. « Annuler » pour abandonner.

en: WARNING! This operation cannot be undone. Empty trash? 'Ok' to empty trash. 'Cancel' to abort.
fr: AVERTISSEMENT ! Cette opération est irréversible. Vider la corbeille ? « OK » pour vider, « Annuler » pour abandonner.

en: WARNING! This operation cannot be undone. Permanently delete all spam? 'Ok' to delete. 'Cancel' to abort.
fr: AVERTISSEMENT ! Cette opération est irréversible. Supprimer tous les indésirables de façon permanente ? « OK » pour supprimer, « Annuler » pour abandonner.

en: WARNING: You are about to delete ALL entries associated with the selected forms.
fr: AVERTISSEMENT : Vous êtes sur le point de supprimer TOUTES les entrées associées aux formulaires sélectionnés.

en: WARNING: You are about to delete these forms and ALL entries associated with them.
fr: AVERTISSEMENT : Vous êtes sur le point de supprimer ces formulaires et TOUTES les entrées qui leurs sont associées.

en: WARNING: You are about to delete this confirmation.
fr: AVERTISSEMENT : Vous êtes sur le point de supprimer cette confirmation.

en: WARNING: You are about to delete this form and ALL entries associated with it.
fr: AVERTISSEMENT : Vous êtes sur le point de supprimer ce formulaire et TOUTES les entrées qui lui sont associées.

en: WARNING: You are about to delete this item.
fr: AVERTISSEMENT : Vous êtes sur le point de supprimer cet élément.

en: WARNING: You are about to delete this notification.
fr: AVERTISSEMENT : Vous êtes sur le point de supprimer cette notification.

en: Wallis and Futuna
fr: Wallis et Futuna

en: Want to keep up-to-date with our latest news and announcements?
fr: Vous voulez être tenu au courant de nos dernières nouvelles et annonces ?

en: Warning
fr: Avertissement

en: Warning! ALL %s settings will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
fr: Avertissement ! TOUS les réglages de %s seront supprimés. Vous ne pourrez pas revenir en arrière. « OK » pour supprimer, « Annuler » pour arrêter.

en: Warning! ALL Gravity Forms data, including form entries will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
fr: Avertissement ! Toutes les données de Gravity Forms, incluant les entrées vont être supprimées. Vous ne pourrez pas revenir en arrière. « OK » pour supprimer, « Annuler » pour arrêter.

en: Warning! This subscription will be canceled. This cannot be undone. 'OK' to cancel subscription, 'Cancel' to stop
fr: Avertissement ! Cet abonnement sera supprimé. Cela ne peut pas être annulé. « OK » pour annuler l’abonnement, « Annuler » pour arrêter.

en: Warning! Using a third-party email in the From Email field may prevent your notification from being delivered. It is best to use an email with the same domain as your website. %sMore details in our documentation.%s
fr: Attention ! L’utilisation d’un e-mail tiers dans le champ À de l’e-mail peut empêcher l’envoi de votre notification. Il est préférable d’utiliser un e-mail avec le même domaine que votre site. %sPlus de détails dans notre documentation.%s

en: Warning: downgrading Gravity Forms is not recommended.
fr: Avertissement : la rétrogradation de Gravity Forms n’est pas recommandée.

en: Warning: this will affect all entries that are older than the number of days specified.
fr: Attention : ceci affectera toutes les entrées plus anciennes que le nombre de jours spécifié.

en: Watch the video below to help you get started with Gravity Forms, or jump straight in and begin your form building journey!
fr: Regardez la vidéo ci-dessous pour vous aider à démarrer avec Gravity Forms, ou lancez vous directement et commencez votre voyage de création de formulaires !

en: We
fr: Mer

en: We believe there's a better way to manage your data and forms. Are you ready to create a form? Let's go!
fr: Nous pensons qu’il existe une meilleure façon de gérer vos données et vos formulaires. Voulez-vous créer un formulaire ? Allons-y !

en: We have received your application.
fr: Nous avons reçu votre candidature.

en: We have received your inquiry
fr: Nous avons reçu votre demande

en: We have received your registration.
fr: Nous avons reçu votre inscription.

en: We love improving the form building experience for everyone in our community. By enabling data collection, you can help us learn more about how our customers use Gravity Forms. %1$sLearn more...%2$s
fr: Nous aimons améliorer l’expérience de création de formulaires pour tous les membres de notre communauté. En permettant la collecte de données, vous pouvez nous aider à en savoir plus sur la façon dont nos clients utilisent Gravity Forms. %1$sEn savoir plus…%2$s

en: We recommend you enable this feature to ensure Gravity Forms runs smoothly.
fr: Nous vous recommandons d’activer cette fonctionnalité pour garantir le bon fonctionnement de Gravity Forms.

en: We would love to chat with you. How can we get in touch?
fr: Nous serions ravis de discuter avec vous. Comment pouvons-nous vous contacter ?

en: We would love to hear from you! Please fill out this form and we will get in touch with you shortly.
fr: N’hésitez pas à communiquer avec nous ! Veuillez remplir ce formulaire et nous vous répondrons sous peu.

en: Weak
fr: Faible

en: Web Server
fr: Serveur web

en: Webinar Registration Form
fr: Formulaire d’inscription au webinaire

en: Website
fr: Site web

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Week
fr: Semaine

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Welcome aboard! We're excited to have you join us. Look out for an email coming shortly with course details.
fr: Bienvenue à bord ! Nous sommes ravis de vous avoir avec nous. Vous recevrez bientôt un e-mail avec les détails du cours.

en: Welcome aboard! You're now a member - we're thrilled to have you with us. We'll be in touch shortly with more information on getting started and making the most of your membership.
fr: Bienvenue à bord ! Vous êtes maintenant membre et nous sommes ravis de vous avoir parmi nous. Nous vous contacterons prochainement avec plus d’informations pour bien commencer et tirer le meilleur parti de votre adhésion.

en: Welcome to Gravity Forms
fr: Bienvenue dans Gravity Forms

en: West Virginia
fr: Virginie-Occidentale

en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

en: We’ve brought our beautiful Orbital form theme into the form editor! With 2.9 you’ll find a more consistent and visually-pleasing form editing experience, closely mirroring how your form will look on the front end.
fr: Nous avons intégré notre magnifique thème de formulaire Orbital dans l‘éditeur de formulaires ! Avec la version 2.9, vous trouverez une expérience de modification de formulaire plus cohérente et visuellement plus agréable, reflétant étroitement l‘apparence de votre formulaire sur l‘interface publique.

en: What type of request is this?
fr: De quel type de demande s'agit-il ?

en: What types of forms do you want to create?
fr: Quels types de formulaires voulez-vous créer ?

en: What types of forms have you created with Acme Products?
fr: Quels types de formulaires avez-vous créés avec Acme Products ?

en: What would you like to do next?
fr: Que voulez-vous faire ensuite ?

en: What's on your mind?
fr: Qu’avez vous à l’esprit ?

en: When conditions are enabled, form submissions will only be sent to the payment gateway when the conditions are met. When disabled, all form submissions will be sent to the payment gateway.
fr: Lorsque les conditions sont activées, les envois de formulaire seront envoyés à la passerelle de paiement uniquement si les conditions sont remplies. Lorsque désactivé, tous les envois de formulaire seront envoyés à la passerelle de paiement.

en: When enabled, any files uploaded to File Upload fields will be attached to the notification email.
fr: Quand activé, tout fichier téléversé dans les champs de téléversement de fichier sera joint à l’e-mail de notification.

en: When enabled, auto-formatting will insert paragraph breaks automatically. Disable auto-formatting when using HTML to create email notification content.
fr: Lorsqu’il est activé, ce formatage insère des retours de paragraphe automatiquement. Désactivez-le lorsque vous utilisez l’HTML pour créer le contenu des e-mails de notification.

en: When enabled, auto-formatting will insert paragraph breaks automatically. Disable auto-formatting when using HTML to create the confirmation content.
fr: Lorsqu’il est activé, ce formatage insère des retours de paragraphe automatiquement. Désactivez-le lorsque vous utilisez l’HTML pour créer le contenu des e-mails de confirmation.

en: When enabled, margins are added to properly align the HTML content with other form fields.
fr: Quand elles sont activées, des marges sont ajoutées pour aligner le contenu HTML avec les champs du formulaire.

en: When is the best time for us to reach you via telephone?
fr: Quel est le meilleur moment pour vous joindre par téléphone ?

en: Whether or not to display the form description.
fr: Afficher ou non la description du formulaire.

en: Whether or not to display the form title.
fr: Afficher ou non le titre du formulaire.

en: Whether the entry has been read.
fr: Si l’entrée a été lue.

en: Whether the entry is starred.
fr: Si l’entrée est avec une étoile.

en: Whether the transaction has been fulfilled, if applicable.
fr: Si la transaction a été effectuée, si applicable.

en: Which product do you need help with?
fr: Pour quel produit avez-vous besoin d’aide ?

en: Widowed
fr: Veuf/veuve

en: Word of Mouth
fr: Bouche à oreille

en: WordPress (Local) Timezone
fr: Fuseau horaire (local) WordPress

en: WordPress Alternate Cron
fr: Cron WordPress alternatif

en: WordPress Cron
fr: Cron WordPress

en: WordPress Debug Log
fr: Journal de débogage WordPress

en: WordPress Debug Mode
fr: Mode de débogage WordPress

en: WordPress Environment
fr: Environnement WordPress

en: WordPress Memory Limit
fr: Limite de mémoire de WordPress

en: WordPress Multisite
fr: WordPress multisite

en: WordPress Script Debug Mode
fr: Mode de débogage de script WordPress

en: WordPress Version
fr: Version de WordPress

en: WordPress successfully passed the notification email to the sending server.
fr: WordPress a bien passé l’e-mail de notification au serveur d’envoi.

en: WordPress was unable to send the notification email.
fr: WordPress n’a pas été en mesure d’envoyer l’e-mail de notification.

en: Would You
fr: Feriez-vous

en: Would you like to delete this file? 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
fr: Voulez-vous supprimer ce fichier ? « Annuler » pour arrêter, « OK » pour supprimer

en: Writable
fr: Accessible en écriture

en: Write
fr: Écriture

en: YYYY
fr: AAAA

en: YYYY dash MM dash DD
fr: AAAA - MM - JJ

en: YYYY dot MM dot DD
fr: AAAA . MM . JJ

en: YYYY slash MM slash DD
fr: AAAA slash MM slash JJ

en: Year
fr: Année

en: Yemen
fr: Yémen

en: Yes
fr: Oui

en: Yesterday
fr: Hier

en: You are about to delete this entry. 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
fr: Vous êtes sur le point de supprimer cette entrée. « OK » pour supprimer, « Annuler » pour arrêter.

en: You are about to move this form to the trash. 'Cancel' to abort. 'OK' to delete.
fr: Vous êtes sur le point de déplacer ce formulaire dans la corbeille. « OK » pour supprimer, « Annuler » pour abandonner.

en: You are about to move this form to the trash. 'Cancel' to stop, 'OK' to move to trash.
fr: Vous êtes sur le point de déplacer ce formulaire dans la corbeille. « Annuler » pour arrêter, « OK » pour le mettre dans la corbeille.

en: You can <a href="%s">edit this post</a> from the post page.
fr: Vous pouvez <a href="%s">modifier cet article</a> depuis la page de l’article.

en: You can update to the latest version automatically or download the update and install it manually.
fr: Vous pouvez effectuer la mise à jour de la dernière version automatiquement ou télécharger la mise à jour et l’installer manuellement.

en: You can update to the latest version automatically or download the update and install it manually. %sUpdate Automatically%s %sDownload Update%s
fr: Vous pouvez effectuer la mise à jour de la dernière version automatiquement ou télécharger la mise à jour et l’installer manuellement. %sMise à jour automatique%s %sTélécharger la mise à jour%s

en: You cannot add a Multiple Choice field to a form that uses legacy markup. Please edit the form settings and turn off Legacy Markup.
fr: Vous ne pouvez pas ajouter un champ à choix multiple à un formulaire qui utilise des balises héritées. Veuillez modifier les réglages du formulaire et inactiver l‘ancien balisage.

en: You cannot add an Image Choice field to a form that uses legacy markup. Please edit the form settings and turn off Legacy Markup.
fr: Vous ne pouvez pas ajouter un champ de choix d‘image à un formulaire qui utilise des balises héritées. Veuillez modifier les réglages du formulaire et inactiver l‘ancien balisage.

en: You cannot resend notifications for these entries because this form does not currently have any notifications configured.
fr: Vous ne pouvez pas renvoyer les notifications pour ces entrées car aucune notification n’a été configurée pour ce formulaire.

en: You cannot resend notifications for this entry because this form does not currently have any notifications configured.
fr: Vous ne pouvez pas renvoyer les notifications pour cette entrée car aucune notification n’a été configurée pour ce formulaire.

en: You do not have permission to perform this action.
fr: Vous n’avez pas les droits pour effectuer cette action.

en: You don't have adequate permission to delete entries.
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour supprimer des entrées.

en: You don't have adequate permission to delete forms.
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour supprimer des formulaires.

en: You don't have adequate permission to delete notes.
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour supprimer des notes.

en: You don't have adequate permission to duplicate forms.
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour dupliquer les formulaires.

en: You don't have adequate permission to edit entries.
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour modifier des entrées.

en: You don't have adequate permission to preview forms.
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour prévisualiser les formulaires.

en: You don't have adequate permission to restore entries.
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour restaurer les entrées.

en: You don't have adequate permission to restore forms.
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour restaurer les formulaires.

en: You don't have adequate permission to trash entries.
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour mettre les entrées à la corbeille.

en: You don't have adequate permission to trash forms.
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour mettre les formulaires à la corbeille.

en: You don't have adequate permission to uninstall Gravity Forms.
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour désinstaller Gravity Forms.

en: You don't have adequate permission to uninstall this add-on:
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour désinstaller ce module.

en: You don't have adequate permission to view entries.
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour voir les entrées.

en: You don't have adequate permission to view this page
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour consulter cette page.

en: You don't have adequate permissions to delete forms.
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour supprimer des formulaires.

en: You don't have adequate permissions to restore entries.
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour restaurer les entrées.

en: You don't have adequate permissions to restore forms.
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour restaurer les formulaires à la corbeille.

en: You don't have adequate permissions to trash entries.
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour mettre les entrées à la corbeille.

en: You don't have adequate permissions to trash forms.
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour mettre les formulaires à la corbeille.

en: You don't have any API keys. Let's add one by clicking the Add Key button below.
fr: Vous n’avez aucune clé d’API. Ajoutons-en une en cliquant sur le bouton Ajouter une clé ci-dessous.

en: You don't have any active forms. Let's go %screate one%s
fr: Vous n’avez aucun formulaire actif. %sCréez-en un%s

en: You don't have any feeds configured. Let's go %screate one%s!
fr: Vous n’avez configuré aucun flux. %sCréez-en un%s !

en: You don't have any forms. Let's go %screate one %s!
fr: Vous n’avez aucun formulaire. %sCréez-en un%s !

en: You don't have any forms. Let's go %screate one%s!
fr: Vous n’avez aucun formulaire. %sCréez-en un%s !

en: You don't have permissions to view this page
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour voir cette page

en: You don't have sufficient permissions to update the form settings.
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour mettre à jour les réglages du formulaire.

en: You don't have sufficient permissions to update the settings.
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour modifier les réglages.

en: You have received a new donation.
fr: Vous avez reçu un nouveau don.

en: You have successfully entered our competition
fr: Vous avez bien participé à notre concours

en: You have successfully saved your form!
fr: Votre formulaire a bien été enregistré !

en: You may override the default notification settings by entering a comma delimited list of emails to which the selected notifications should be sent.
fr: Vous pouvez passer outre les réglages de notification par défaut en saisissant une liste d’e-mails séparés par des virgules vers lesquels les notifications sélectionnées seront envoyées.

en: You must add a Credit Card field to your form before creating a feed. Let's go %sadd one%s!
fr: Vous devez d’abord ajouter un champ de carte bancaire à votre formulaire avant de créer un flux. %sCréez-en un%s !

en: You must add a Product field to the form first.
fr: Vous devez d’abord ajouter un champ de produit au formulaire.

en: You must add an email address field to the form in order to enable this setting.
fr: Vous devez d’abord ajouter un champ d’adresse e-mail dans le formulaire pour activer ce réglage.

en: You must be logged in to upload files to this form.
fr: Vous devez être connecté·e pour téléverser des fichiers sur ce formulaire.

en: You must be logged in to use this form.
fr: Vous devez être connecté•e pour utiliser ce formulaire.

en: You must have at least one form to use the block.
fr: Vous devez avoir au moins un formulaire pour utiliser le bloc.

en: You must provide a description.
fr: Vous devez fournir une description.

en: You must select a valid hour.
fr: Vous devez sélectionner une heure valide.

en: You must select a valid minute.
fr: Vous devez sélectionner une minute valide.

en: You must select at least one type of notification to resend.
fr: Vous devez sélectionner au moins un type de notification pour envoyer de nouveau.

en: You must select either am or pm.
fr: Vous devez sélectionner soit am soit pm.

en: You must specify a valid Redirect URL.
fr: Vous devez précisez une URL de redirection valide.

en: You now have control
fr: Vous avez maintenant le contrôle

en: You're about to delete this field. 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
fr: Vous êtes sur le point de supprimer ce champ. « Annuler » pour arrêter. « OK » pour supprimer.

en: Your Address
fr: Votre adresse

en: Your Comments/Questions
fr: Vos commentaires/questions

en: Your Email
fr: Votre e-mail

en: Your Email Address
fr: Votre adresse e-mail

en: Your Gravity Forms support license key is used to verify your support package, enable automatic updates and receive support.
fr: Votre clé de licence Gravity Forms est utilisée pour vérifier les mises à jour automatiques et pour pouvoir accéder au support technique.

en: Your IP address has been temporarily blocked for exceeding our API rate limits. Please try again in a few minutes. If the issue persists, %1$scontact support%2$s.
fr: Votre adresse IP a été temporairement bloquée pour avoir dépassé nos limites de taux d’API. Veuillez réessayer dans quelques minutes. Si le problème persiste, %1$scontacter le support%2$s.

en: Your License Details
fr: Vos détails de licence

en: Your Name
fr: Votre nom

en: Your Personal Information
fr: Vos informations personnelles

en: Your Phone
fr: Votre téléphone

en: Your Previous Employers
fr: Vos employeurs précédents

en: Your browser does not have permission to paste from the clipboard. <p>Please navigate to <strong>about:config</strong> and change the preference <strong>dom.events.asyncClipboard.readText</strong> to <strong>true</strong>.
fr: Votre navigateur n’a pas l’autorisation de coller à partir du presse-papiers. <p>Veuillez vous rendre dans <strong>about:config</strong> et modifier la préférence <strong>dom.events.asyncClipboard.readText</strong> en <strong>true</strong>.

en: Your confirmation message appears to contain a merge tag as the value for an HTML attribute. Depending on the attribute and field type, this might be a security risk. %sFurther details%s
fr: Votre message de confirmation semble contenir une balise fusionnée comme valeur pour un attribut HTML. En fonction de l’attribut et du type de champ, ceci peut être un risque de sécurité. %sEn savoir plus%s

en: Your database is up-to-date.
fr: Votre base de données est à jour.

en: Your database version is out of date.
fr: Votre version de base de données est obsolète.

en: Your emails do not match.
fr: Les e-mails ne correspondent pas.

en: Your form could not be found
fr: Votre formulaire est introuvable

en: Your form does not have an email field. Add an email field to your form and try again.
fr: Votre formulaire n’a pas de champ e-mail. Ajoutez-en un et veuillez réessayer.

en: Your form doesn't have any fields.
fr: Votre formulaire n’a aucun champ.

en: Your form was not submitted. Please try again in a few minutes.
fr: Votre formulaire n’a pas été envoyé. Veuillez réessayer dans quelques minutes.

en: Your license key has been successfully validated.
fr: Votre clé de licence a bien été validée.

en: Your license key was not updated.
fr: Votre clé de licence n’a pas été mise à jour.

en: Your password does not meet the required strength. %sHint: To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ %% ^ & ).
fr: Votre mot de passe ne respecte pas le degré nécessaire de sécurité. %sConseil : Pour le rendre plus sécurisé, utilisez un mélange de lettres minuscules et majuscules, des chiffres et des symboles tels que ! " ? $ %% ^ & ).

en: Your passwords do not match.
fr: Vos mots de passe ne correspondent pas.

en: Your request has been sent to %s.
fr: Votre requête a été envoyée à %s.

en: Your request was rejected
fr: Votre requête a été rejetée

en: Your session has expired. Please refresh the page and try again.
fr: Votre session a expiré. Veuillez actualiser la page et réessayer.

en: Your system does not meet the minimum requirements for this Add-On (%d errors).
fr: Votre système ne satisfait pas aux exigences minimales de ce module [%d erreurs).

en: Your version of %s is up to date.
fr: Votre version de %s est à jour.

en: Your version of Gravity Forms is up to date.
fr: Votre version de Gravity Forms est à jour.

en: ZIP / Postal Code
fr: Code postal

en: ZIP Code
fr: Code postal

en: Zambia
fr: Zambie

en: Zip
fr: Code postal

en: Zip / Postal Code
fr: Code postal

en: Zip Code
fr: Code Postal

en: Zip Code w/ Optional Plus Four
fr: Code postal avec +4 optionnel

en: [deleted]
fr: [supprimé]

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to delete.
fr: « OK » pour supprimer, « Annuler » pour arrêter.

en: about deprecated ready classes
fr: À propos des classes Ready obsolètes

en: about form legacy markup
fr: À propos de l’ancien balisage des formulaires

en: add another rule
fr: ajouter une autre règle

en: added
fr: ajouté

en: and log all messages
fr: et journaliser tous les messages

en: and log only error messages
fr: et journaliser uniquement les messages d’erreur

en: button
fr: bouton

en: by
fr: par

en: cURL Enabled
fr: cURL activé

en: close window
fr: fermer la fenêtre

en: complete.
fr: terminé.

en: contains
fr: contient

en: day(s)
fr: jour(s)

en: dd-mm-yyyy
fr: jj-mm-aaaa

en: dd.mm.yyyy
fr: jj.mm.aaaa

en: dd/mm/yyyy
fr: jj/mm/aaaa

en: delete log
fr: supprimer le journal

en: delete this field
fr: supprimer ce champ

en: dismiss
fr: ignorer

en: display grid
fr: afficher la grille

en: does not have an image
fr: n‘a pas d‘image

en: duplicate this field
fr: dupliquer ce champ

en: eCommerce Form
fr: Formulaire e-commerce

en: ends with
fr: finit avec

en: enter name
fr: saisir le nom

en: entries
fr: entrées

en: entry
fr: entrée

en: feed
fr: flux

en: feeds
fr: flux

en: field
fr: champ

en: field added to form
fr: champ ajouté au formulaire

en: form | forms
fr[0]: formulaire
fr[1]: formulaires

en: greater than
fr: plus grand que

en: if
fr: si

en: in progress
fr: en cours

en: infinite
fr: Infini

en: is
fr: est

en: is no longer necessary.
fr: n’est plus nécessaire.

en: is not
fr: n’est pas

en: is not supported. Please enter one of the supported credit cards.
fr: n’est pas supportée. Veuillez saisir une des cartes bancaires prise en charge.

en: jump to this field's settings
fr: aller aux réglages de ce champ

en: less than
fr: plus petit que

en: max characters
fr: caractères maximum

[ctx: metabox title]
en: Filter
fr: Filtre

en: mm/dd/yyyy
fr: mm/jj/aaaa

en: month(s)
fr: mois

en: notification routing
fr: acheminement des notifications

en: of
fr: sur

en: of the following match:
fr: l(d)es critères suivants correspondent :

en: options:
fr: options :

en: or
fr: ou

en: or drag and drop
fr: ou glissez-déposez

en: orders
fr: commandes

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
fr: %1$s sur %2$s

en: per day
fr: par jour

en: per month
fr: par mois

en: per week
fr: par semaine

en: per year
fr: par année

en: reCAPTCHA Language
fr: Langue du reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Secret Key
fr: Clé secrète reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Settings
fr: Réglages reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Site Key
fr: Clé reCAPTCHA du site

en: reCAPTCHA Theme
fr: Thème du reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Type
fr: Type de reCAPTCHA

en: reCAPTCHA keys are invalid.
fr: Les clés reCAPTCHA ne sont pas valides.

en: reCAPTCHA settings
fr: réglages reCAPTCHA

en: recommended size:
fr: taille recommandée :

[ctx: regarding a payment method]
en: Any
fr: N’importe lequel

en: remove this rule
fr: supprimer cette règle

en: sale
fr: vente

en: sales
fr: ventes

en: show empty fields
fr: afficher les champs vides

en: show structure
fr: afficher la structure

en: starts with
fr: commence avec

en: subscriptions
fr: abonnements

en: swatch
fr: échantillon

en: this field if
fr: ce champ si

en: this form button if
fr: ce bouton de formulaire si

en: this page if
fr: cette page si

en: this section if
fr: cette section si

[ctx: toolbar label]
en: Sales
fr: Ventes

en: total entries
fr: total des entrées

en: view log
fr: voir le journal

en: week(s)
fr: semaine(s)

en: year(s)
fr: année(s)

en: yyyy-mm-dd
fr: aaaa-mm-jj

en: yyyy.mm.dd
fr: aaaa.mm.jj

en: yyyy/mm/dd
fr: jj/mm/aaaa

en: {0} of the following match:
fr: {0} des critères suivants correspondent :

en: {field_label} - {field_type}, jump to this field's settings
fr: {field_label} - {field_type}, aller aux réglages de ce fichier

en: Åland Islands
fr: Îles Åland
