TGM Plugin Activation v2.6.1 - en to ja translation catalogue (83 entries)

en: Install Required Plugins
ja: 必須プラグインのインストール

en: Install Plugins
ja: プラグインのインストール

note: translators: %s: plugin name.
en: Installing Plugin: %s
ja: プラグインのインストール中: %s

note: translators: %s: plugin name.
en: Updating Plugin: %s
ja: プラグインを更新中:  %s

en: Something went wrong with the plugin API.
ja: プラグイン API で問題が発生しました。

note: translators: 1: plugin name(s).
en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
ja[0]: このテーマは次のプラグインが必要です: %1$s

note: translators: 1: plugin name(s).
en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
ja[0]: このテーマは次のプラグインを推奨します: %1$s

note: translators: 1: plugin name(s).
en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
ja[0]: このテーマと最大限互換性を保つには次のプラグインを最新版に更新する必要があります: %1$s

note: translators: 1: plugin name(s).
en: There is an update available for: %1$s. | There are updates available for the following plugins: %1$s.
ja[0]: 次のプラグインには利用可能な更新があります: %1$s

note: translators: 1: plugin name(s).
en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
ja[0]: 次の必須プラグインは現在、停止中です: %1$s

note: translators: 1: plugin name(s).
en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
ja[0]: 次の推奨プラグインは現在、停止中です: %1$s

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
ja[0]: プラグインのインストールを開始

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
ja[0]: プラグインの更新を開始

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
ja[0]: プラグインの有効化を開始

en: Return to Required Plugins Installer
ja: 必須プラグインのインストール画面に戻る

en: Return to the Dashboard
ja: ダッシュボードに戻る

en: Plugin activated successfully.
ja: プラグインを有効化しました。

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
ja[0]: 次のプラグインを有効化しました:

note: translators: 1: plugin name.
en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
ja: 操作を実行しませんでした。プラグイン %1$s はすでに有効化されています。

note: translators: 1: plugin name.
en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
ja: プラグインを有効化できませんでした。このテーマはプラグイン %s の現在のバージョンをサポートしていません。プラグインを更新してください。

note: translators: 1: dashboard link.
en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
ja: すべてのプラグインを正常にインストールし、有効化しました。 %1$s

en: Dismiss this notice
ja: 通知を無視

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
ja: インストール、更新、有効化可能な必須、または推奨のプラグインがあります。

en: Please contact the administrator of this site for help.
ja: ヘルプが必要な場合はこのサイトの管理者にお問い合わせください。

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
ja: 使用中のテーマとの互換性を保つため、このプラグインを更新する必要があります。

en: Update Required
ja: 更新が必要

en: Set the parent_slug config variable instead.
ja: 代替として parent_slug 構成変数を設定してください。

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
ja: リモートプラグインパッケージには、指定されたスラッグのフォルダーがないため、名前を変更できませんでした。

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
ja: プラグイン開発者に連絡し、WordPress のガイドラインに沿ったプラグインのパッケージ化を依頼してください。

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
ja: リモートプラグインパッケージは複数のファイルで構成されていますが、ファイルは1つのフォルダ内にパッケージされていません。

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
ja: と

en: Required
ja: 必須

en: Recommended
ja: 推奨

en: WordPress Repository
ja: WordPress 公式ディレクトリ

en: External Source
ja: 外部ソース

en: Pre-Packaged
ja: プリパッケージ

en: Not Installed
ja: 未インストール

en: Installed But Not Activated
ja: 停止中

en: Active
ja: 有効

en: Required Update not Available
ja: 必要な更新が利用不可

en: Requires Update
ja: 更新が必要

en: Update recommended
ja: 更新を推奨

[ctx: plugins]
note: translators: 1: number of plugins.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: すべて <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 未インストール <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 更新可能 <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 停止中 <span class="count">(%s)</span>

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
ja: 不明

en: Installed version:
ja: インストール済みバージョン:

en: Minimum required version:
ja: 最低要求バージョン:

en: Available version:
ja: 利用可能なバージョン:

en: No plugins to install, update or activate.
ja: インストール、更新、有効化可能なプラグインがありません。

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Source
ja: 取得元

en: Type
ja: 種類

en: Version
ja: バージョン

en: Status
ja: 状態

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Install %2$s
ja: %2$s インストール

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Update %2$s
ja: %2$s 更新

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Activate %2$s
ja: %2$s 有効化

en: Upgrade message from the plugin author:
ja: プラグイン作者からの更新メッセージ:

en: Install
ja: インストール

en: Update
ja: 更新

en: Activate
ja: 有効化

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
ja: インストールするプラグインが選択されていません。処理を中断しました。

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
ja: 更新するプラグインが選択されていません。処理を中断しました。

en: No plugins are available to be installed at this time.
ja: 現在インストール可能なプラグインはありません。

en: No plugins are available to be updated at this time.
ja: 現在更新可能なプラグインはありません。

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
ja: 有効化するプラグインが選択されていません。処理を中断しました。

en: No plugins are available to be activated at this time.
ja: 現在有効化可能なプラグインはありません。

en: Plugin activation failed.
ja: プラグインの有効化に失敗しました。

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ja: プラグインを更新中 %1$s (%2$d/%3$d)

note: translators: 1: plugin name, 2: error message.
en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
ja: <strong>%2$s</strong>%1$s のインストール中にエラーが発生しました。

note: translators: 1: plugin name.
en: The installation of %1$s failed.
ja: %1$s のインストールに失敗しました。

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ja: インストールと有効化を開始しました。環境によっては時間がかかる場合があります。しばらくお待ちください。

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed and activated successfully.
ja: %1$s を正常にインストールし、有効化しました。

en: Show Details
ja: 詳細を表示

en: Hide Details
ja: 詳細を非表示

en: All installations and activations have been completed.
ja: すべてのインストールと有効化が完了しました。

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ja: プラグインをインストール、有効化中 %1$s (%2$d/%3$d)

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ja: 更新プロセスを開始しました。環境によっては時間がかかる場合があります。しばらくお待ちください。

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed successfully.
ja: %1$s を正常にインストールしました。

en: All installations have been completed.
ja: すべてのインストールが完了しました。

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ja: プラグインをインストール中 %1$s (%2$d/%3$d)
