WP Job Manager Field Editor - en to fr translation catalogue (561 entries)

en:  Field
fr:  Champ

en:  Successfully Activated!
fr:  Activé avec succès !

en:  Successfully Deactivated!
fr:  Désactivé avec succès !

en:  field group.  Please edit the existing field, or choose another meta key.<br /><small>Meta keys must be unique throughout your entire site.  As an example, you can't have the meta key <strong>job_date</strong> in both Job, and Company fields.</small>
fr:  Groupe de champs.  S'il vous plaît modifier les champs existants, ou choisir une autre clé meta. < br / > < petit > Meta clés doivent être uniques dans l'ensemble de votre site en entier.  Par exemple, vous ne pouvez avoir la clé meta <strong>job_date</strong> dans ces deux domaines de l'emploi, et compagnie.</small>

en: "%s" check failed. Please try again.
fr: échec de la vérification « %s ». S'il vous plaît essayer de nouveau.

en: %1$s Field
fr: %1$s champ

en: %1$s Fields
fr: %1$s champs

en: %s Submit Page
fr: Page de soumission de %s

en: (optional)
fr: (facultatif)

en: (right click and select Save As)
fr: (faites un clic droit et sélectionnez Enregistrer sous)

en: 1 Hour
fr: 1 Heure

en: 1 Month
fr: 1 Mois

en: 1 Week
fr: 1 Semaine

en: 1 Year
fr: 1 An

en: 12 Hours
fr: 12 Heures

en: 2 Weeks
fr: 2 Semaines

en: 24 Hours
fr: 24 Heures

en: 3 Months
fr: 3 Mois

en: 6 Months
fr: 6 Mois

en: <a href="%1$s">Please activate your license key</a> in order to receive updates and support for "%2$s".
fr: <a href="%1$s"> s’il vous plaît activer votre clé de licence</a> afin de recevoir les mises à jour et de soutien pour « %2$s ».

en: <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Taxonomies">WordPress Taxonomy</a>
fr: <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Taxonomies"> Taxinomie de WordPress</a>

en: <small>(optional)</small>
fr: <small>(facultatif)</small>

en: <small>(required)</small>
fr: <small>(requis)</small>

en: <strong>(optional)</strong>
fr: <strong>(facultatif)</strong>

en: <strong>ONLY</strong> set this value if you want to specify a custom meta key to save the value to!  Default value for this field should be blank/empty.
fr: <strong>Seule</strong> cette valeur si vous souhaitez spécifier une clé meta personnalisé pour enregistrer la valeur de !  La valeur par défaut pour ce champ doit être vide ou vide.

en: <strong>optional</strong>
fr: <strong>en option</strong>

en: A URL for an image to show until the user plays or seeks. If not specified, the first frame of video will be used when it becomes available.
fr: Une URL d'une image pour montrer jusqu'à ce que l'utilisateur joue ou cherche. Si non spécifié, la première image de la vidéo servira lorsqu'elle sera disponible.

en: A field group is required in order to save/edit/update fields, please contact support.
fr: Un groupe de champs est nécessaire afin d'enregistrer/modifier/mettre à jour les champs, veuillez contacter le support.

en: A valid meta key is required!
fr: Une méta valide est requise !

en: A valid priority is required! Priority must be a numerical value.
fr: Une priorité valide est requise ! Priorité doit être une valeur numérique.

en: A valid type is required!
fr: Un type valide est requis !

en: AND
fr: ET

en: About
fr: Sur

en: Activate License
fr: Activer la licence

en: Activated:
fr: Activé :

en: Activating ...
fr: Activation de...

en: Add Another
fr: Ajouter un autre

en: Add New Field
fr: Ajouter le nouveau champ

en: Add an HTML element wrap around each value that is output
fr: Ajouter un enveloppement d'élément HTML autour de chaque valeur de sortie

en: Add an HTML element wrap around entire output.
fr: Ajouter une enveloppe d'élément HTML autour de toute la production.

en: Add any additional classes separated by spaces, only used for value wrapper element.
fr: Ajouter des classes supplémentaires, séparés par des espaces, utilisés uniquement pour l'élément wrapper de valeur.

en: After %s fields
fr: Après les champs %s

en: After Company Meta
fr: Après la société Meta

en: After Job Meta
fr: Après emploi Meta

en: All custom fields with translatable configuration values have been registered in string translation.
fr: Tous les champs personnalisés avec des valeurs de configuration traduisibles ont été enregistrés dans la traduction de la chaîne.

en: All custom posts removed!
fr: Tous les postes de douane supprimé !

en: Allow Download
fr: Permettre le téléchargement

en: Allow Download:
fr: Permet le téléchargement :

en: Allow multiple selections for this field.
fr: Autoriser les sélections multiples pour ce champ

en: Allowed<br/><a href="%1$s" target="_blank">Mime Types</a><br/><small>NOT required</small>
fr: Permis <br/> <a href="%1$s" target="_blank"> Mime Types</a> <br/> <small>non requis</small>

en: Amharic
fr: Amharique

en: Amount to increase each step when using spinner
fr: Montant d'augmenter chaque étape lorsque vous utilisez le cône d'hélice

en: Append
fr: Ajouter

en: Append value to use for field
fr: Ajouter la valeur à utiliser pour le champ

en: Arabic
fr: Arabe

en: Are you human?
fr: Êtes-vous humain ?

en: Are you sure you want to disable
fr: Êtes-vous certain de que vouloir désactiver

en: Are you sure you want to enable
fr: Êtes-vous sûr de que vouloir activer

en: Are you sure you want to remove
fr: Êtes-vous sûr de que vouloir supprimer

en: Are you sure?  This will remove ALL of your custom and customized field data!
fr: Es-tu sûr?  Ceci supprimera toutes vos données de champ personnalisé et sur mesure !

en: Armenian
fr: Arménien

en: As Link URL Scheme
fr: Dans le schéma d'URL de lien

en: Auto (based on WordPress get_locale)
fr: Auto (basé sur WordPress get_locale)

en: Auto Paragraph
fr: Paragraphe de l'auto

en: Auto Populate
fr: Auto remplir

en: Auto Save
fr: Sauvegarde automatique

en: Auto populate fields when adding listings via admin backend with value from the current admin user meta, or default value if admin user meta does not exist.
fr: Auto remplir les champs lors de l'ajout des annonces via admin backend avec valeur de méta utilisateur admin actuelle, ou valeur par défaut si admin utilisateur meta n'existe pas.

en: Automatically output on the Job/Resume listing.
fr: Automatiquement la sortie sur le relevé d'emploi/curriculum vitae.

en: Azerbaijani
fr: Azerbaïdjanais

en: Backup
fr: Sauvegarde

en: Before Company Meta
fr: Avant la société Meta

en: Before Job Meta
fr: Avant emploi Meta

en: Below you will find all of the fields that have been customized.  This includes newly created custom ones, as well as any default fields that have been customized.
fr: Ci-dessous, vous trouverez tous les champs personnalisés.  Cela inclut ceux personnalisés nouvellement créé, ainsi que tous les champs par défaut qui ont été personnalisés.

en: Bottom of Job Description
fr: Bas de la Description de poste

en: Bottom of Job Listing
fr: Bas de l'offre d'emploi

en: Bottom of Resume Listing
fr: Bas de la liste de curriculum vitae

en: Bug Description
fr: Description du bogue

en: Bug Details
fr: Détails de bogue

en: Bug Report submitted succesfully!  Thank You!
fr: Rapport de bug a fait valoir avec succès !  Merci!

en: Bulgarian
fr: Bulgare

en: By default the
fr: Par défaut le

en: By default the light theme is used, changed this to dark if you wish to use the dark theme.
fr: Par défaut le thème léger est utilisé, changé cela à foncé si vous souhaitez utiliser le thème sombre.

en: By default the normal size is used.  Change this to compact to show a smaller recaptcha.
fr: Par défaut, la taille normale est utilisée.  Modifier ce compacts pour afficher un plus petit recaptcha.

en: By default when you deactivate this plugin it will also deactivate/unregister your API/License Key.  With this setting checked your license will not be deactivated when you deactivate the plugin.
fr: Par défaut lorsque vous désactivez ce plugin il sera également désactiver/désinscrivez votre clé API/licence.  Ce paramètre est vérifié que votre licence n'est pas désactivée lorsque vous désactivez le plugin.

en: By default, when using any field type that has options (Dropdown, Radio Buttons, Multi-Select), the <strong>value</strong> is saved to the listing, and that is what is output when using any of the built-in methods.  Enable this setting to output/return the Label/Caption instead of the value.
fr: Par défaut, lorsque vous utilisez n’importe quel type de terrain comportant des options (liste déroulante, boutons Radio, sélection multiple), la <strong>valeur</strong> est enregistrée dans la liste, et c’est ce qui est de sortie lors de l’utilisation des méthodes intégrées.  Activez ce paramètre de sortie/la légende / l’étiquette au lieu de la valeur de retour.

en: Cancel
fr: Annuler

en: Caption:
fr: Légende :

en: Checkbox (Custom True/False Labels)
fr: CheckBox (étiquettes personnalisées de vrai/faux)

en: Checkbox (Only show label if checked)
fr: CheckBox (voir la seule l'étiquette s'il est activé)

en: Checkbox False
fr: Case à cocher False

en: Checkbox False:
fr: Faux de la case à cocher :

en: Checkbox Output Options
fr: Options de sortie de la case à cocher

en: Checkbox True
fr: Case à cocher True

en: Checkbox True:
fr: Case à cocher True :

en: Chinese (Hong Kong)
fr: Chinois (Hong Kong)

en: Chinese (Simplified)
fr: Chinois (simplifié)

en: Chinese (Traditional)
fr: Chinois (traditionnel)

en: Choose what you want the value to be output as.
fr: Choisissez ce que vous voulez la valeur à s'afficher comme.

en: Clear
fr: Effacer

en: Clear Selection
fr: Effacer la sélection

en: Click Here!
fr: Cliquez ici !

en: Click this button to pull all the field data and configuration via AJAX and display it below here.
fr: Cliquez sur ce bouton pour retirer toutes les données de terrain et configuration via AJAX et affichez-la ci-dessous ici.

en: Click to show&hellip;
fr: Cliquez ici pour voir la &hellip;

en: Close
fr: Fermer

en: Company
fr: Compagnie

en: Company Fields
fr: Champs entreprise

en: Connection failed to the License Key API server - possible server issue.
fr: Échec de la connexion au serveur de licence clé API - problème de serveur possible.

en: Create Backup!
fr: Créer sauvegarde !

en: Croatian
fr: Croate

en: Custom <span class="count">(%s)</span> | Custom <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Personnalisé <span class="count"> (%s)</span>
fr[1]: Personnalisé <span class="count"> (%s)</span>

en: Custom Default Field
fr: Champ personnalisé par défaut

en: Custom Field
fr: Champ personnalisé

en: Custom Format (set below)
fr: Format personnalisé (définis ci-dessous)

en: Custom Optional Label
fr: Étiquette en option personnalisée

en: Custom Required Label
fr: Étiquette personnalisée de requis

en: Custom Submit Button
fr: Bouton d'envoi personnalisé

en: Custom caption to use if checkbox field type is checked.
fr: Légende personnalisée à utiliser si le type de champ case à cocher est activée.

en: Custom caption to use if checkbox field type is not checked
fr: Légende personnalisée à utiliser si le type de champ case à cocher n'est pas cochée

en: Custom caption to use if checkbox field type is not checked.
fr: Légende personnalisée à utiliser si le type de champ case à cocher n'est pas cochée.

en: Czech
fr: Tchèque

en: Danish
fr: Danois

en: Dark
fr: Sombre

en: Date Display
fr: Affichage de la date

en: Date Save Custom Format
fr: Date enregistrer Format personnalisé

en: Date Save Format
fr: Date enregistrer Format

en: Deactivate License
fr: Désactiver la licence

en: Deactivate the %s License?
fr: Désactiver la licence %s ?

en: Deactivating ...
fr: Désactivation de...

en: Debug
fr: Débogage

en: Debug is <strong>ENABLED</strong>
fr: Débogage est <strong>activé</strong>

en: Debug logging has been disabled.
fr: Déboguer l'enregistrement a été désactivé.

en: Debug logging has been enabled.
fr: Déboguer l'enregistrement a été activé.

en: Default
fr: Par défaut

en: Default <span class="count">(%s)</span> | Default <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Par défaut <span class="count"> (%s)</span>
fr[1]: Par défaut <span class="count"> (%s)</span>

en: Default Field
fr: Champ par défaut

en: Default Selection
fr: Sélection par défaut

en: Default is <code>div</code>
fr: Valeur par défaut est <code>div</code>

en: Default is <code>strong</code>
fr: Valeur par défaut est <code>forte</code>

en: Default value for logged in users.
fr: La valeur par défaut pour les utilisateurs enregistrés.

en: Default value to use for field.
fr: Valeur par défaut à utiliser pour le champ.

en: Details
fr: Détails

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disable Field
fr: Désactiver le champ

en: Disable Force Debug
fr: Désactiver le débogage de Force

en: Disable this field and ... The APPLY NOW button will no longer show on listing, and the GeoMyWP plugin will not function correctly!
fr: Désactivez ce champ et... L’appliquer maintenant bouton ne sera présentation plus longtemps sur la liste, et le plugin GeoMyWP ne fonctionnera pas correctement !

en: Disabled
fr: Personnes handicapées

en: Disabled (%s) | Disabled (%s)
fr[0]: Personnes handicapées (%s)
fr[1]: Personnes handicapées (%s)

en: Disabled <span class="count">(%s)</span> | Disabled <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Handicapées <span class="count"> (%s)</span>
fr[1]: Handicapées <span class="count"> (%s)</span>

en: Disabled Field
fr: Champ désactivé

[ctx: Disabled Field Status]
en: disabled
fr: désactivé

en: Disabled Option
fr: Option désactivée

en: Disabling this field will disable Geo location data, and could potentially cause problems, do so at your own risk!
fr: La désactivation de ce champ sera désactiver les données de géo localisation et pourrait potentiellement causer des problèmes, faites à vos risques et périls !

en: Dissmiss this notice
fr: Dissmiss cet avis

en: Do not automatically output the value
fr: Sortie pas automatiquement la valeur

en: Done
fr: Fait

en: Download The File
fr: Télécharger le fichier

en: Dropdown
fr: Liste déroulante

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: Edit Field
fr: Modifier le champ

en: Edit Field Options
fr: Modifier les Options de champ

en: Education Fields
fr: Domaines de l'éducation

en: Email
fr: Messagerie

en: Email Address
fr: Adresse de courriel

en: Enable Bug Reporter
fr: Activez le Rapporteur de bogues

en: Enable Field
fr: Activez le champ

en: Enable Force Debug
fr: Activez le débogage de Force

en: Enable Post Meta Inspector
fr: Activez l'inspecteur Meta Post

en: Enable the bug report icon in the top right corner to submit bug reports
fr: Activer l'icône de rapport de bogue dans le coin supérieur droit de soumettre des rapports de bogue

en: Enable this option to automatically prepend <code>http://</code> if it does not exist, when using the output as Link feature.
fr: Activez cette option pour ajouter automatiquement <code>http://</code> si elle n'existe pas, lorsque vous utilisez la sortie comme fonction Link.

en: Enable this option to output WP Editor fields by their priority, after all other fields have been output (recommended)
fr: Activez cette option pour WP éditeur champs de sortie de leur priorité, après que tous les autres champs ont été sortie (recommandé)

en: Enable this to use the core WordPress <a href="%s" target="_blank"><code>date_i18n()</code></a> function to attempt translation/format of date based on locale. Default value is unchecked.
fr: Activez cette option pour utiliser le noyau WordPress <a href="%s" target="_blank"> <code>date_i18n()</code></a> fonction de tenter la traduction/format de date en fonction de paramètres régionaux. Valeur par défaut est décochée.

en: Enabled (%s) | Enabled (%s)
fr[0]: Activé (%s)
fr[1]: Activé (%s)

en: Enabled <span class="count">(%s)</span> | Enabled <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Activé <span class="count"> (%s)</span>
fr[1]: Activé <span class="count"> (%s)</span>

[ctx: Enabled Field Status]
en: enabled
fr: activé

en: English (UK)
fr: Anglais (Royaume Uni)

en: English (US)
fr: Anglais (États-Unis)

en: Epoch Timestamp
fr: Époque Timestamp

en: Error
fr: Erreur

en: Error converting get_locale()!
fr: Erreur de conversion en get_locale() !

en: Error determining the plugin Product ID.
fr: Erreur en déterminant le plugin ID de produit.

en: Error pulling the email associated with the license key from option data.
fr: Erreur en tirant l’email associé à la clé de licence de données option.

en: Error pulling the instance ID associated with the license key from option data.
fr: Erreur en tirant l’ID d’instance associée à la clé de licence de données option.

en: Error pulling the license key from option data.
fr: Erreur en tirant la clé de licence de données option.

en: Error!
fr: Erreur !

en: Estonian
fr: Estonien

en: Experience Fields
fr: Champs d'expérience

en: Extra Classes:
fr: Cours supplémentaires :

en: False
fr: Faux

en: Field Data
fr: Données sur le terrain

en: Field Editor
fr: Éditeur de champ

en: Field Editor Settings
fr: Paramètres d'éditeur de champ

en: Field Meta Key:
fr: Champ Meta Key :

en: Field added successfully!
fr: Champ ajouté avec succès !

en: Field configuration created, and disabled successfully!
fr: La configuration du champ créé et désactivé avec succès !

en: Field configuration created, and enabled successfully!
fr: Configuration de domaine créé et activé avec succès !

en: Field configuration created, and updated successfully!
fr: Configuration de domaine créé et mis à jour avec succès !

en: Field configuration removed succesfully!
fr: Configuration de domaine supprimé avec succès !

en: Field edited successfully!
fr: Champ édité avec succès !

en: Fields
fr: Champs

en: Fields Per Page
fr: Champs par Page

en: File Upload
fr: Upload d'un fichier

en: Finnish
fr: Finnois

en: For any fields that are set as WP-Editor field type, show in admin section as full WP Editor instead of TextArea.
fr: Pour les champs qui sont définis dans le type de champ WP-éditeur, montrent dans la section admin comme éditeur de WP complet au lieu de TextArea.

en: Force Language
fr: Langage de la force

en: Force Register String Translations
fr: Traductions de chaîne de Registre force

en: French
fr: Français

en: French (Canadian)
fr: Français (Canada)

en: Full ajax plugin to Disable, Create, or Modify all WP Job Manager Fields, with numerous other advanced features.
fr: Plein de plugin ajax pour désactiver, créer ou modifier tous que les champs WP Job Manager, avec nombreuses autres fonctionnalités avancées.

en: Galician
fr: Galicien

en: Generate Backup
fr: Générer sauvegarde

en: Generate and download a backup of all fields.
fr: Générer et télécharger une sauvegarde de tous les champs.

en: Georgian
fr: Géorgien

en: German
fr: Allemand

en: German (Austria)
fr: Allemand (Autriche)

en: German (Switzerland)
fr: Allemand (Suisse)

en: Google reCAPTCHA auto-detects the user's language by default, enable this setting to use language returned by WordPress, or a custom language set below.
fr: ReCAPTCHA Google détecte automatiquement langue de l’utilisateur par défaut, activez ce paramètre à utiliser la langue retournée par WordPress, ou une langue personnalisée définie ci-dessous.

en: Greek
fr: Grec

en: Gujarati
fr: Gujarâtî

en: HTML5 Field Types
fr: HTML5 Types de champs

en: HTML5 Video
fr: Vidéo HTML5

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Hide notice
fr: Cacher les avis

en: Highest number will be the last field on the form, can include decimal.
fr: Nombre le plus élevé sera le dernier champ du formulaire, peut inclure des décimales.

en: I understand, remove all data!
fr: Je comprends, supprimer toutes les données !

en: IF
fr: SI

en: Icelandic
fr: Islandais

en: If enabled this field will not show on frontend.
fr: Si activé ce champ ne s'affichera pas sur le frontend.

en: If you change the meta key it will be saved as a new field!  You should NOT do this unless you know what your doing!
fr: Si vous modifiez la clé meta il sera enregistré comme un nouveau champ !  Vous ne devriez pas faire ceci sauf si vous savez ce que vous faites !

en: If you continue receive this error, please submit a <a target="_blank" href="%s">support ticket</a>.
fr: Si vous continuez à recevoir cette erreur, veuillez soumettre un <a target="_blank" href="%s"> ticket de support</a>.

en: If you want to edit this field, please click the <strong>Edit</strong> link from the list table.
fr: Si vous souhaitez modifier ce champ, veuillez cliquer sur le lien <strong>modifier</strong> dans la table de la liste.

en: If you want to use a specific caption for the link enter it above. Leave blank to use the URL as the caption.
fr: Si vous souhaitez utiliser une légende spécifique pour entrer le lien ci-dessus. Laisser vide pour utiliser l'URL comme légende.

en: Image Link
fr: Lien vers l'image

en: Images are used as the default reCAPTCHA verification, select Audio to change the default to audio. Visitors will still be able to use either audio or images, this setting sets the default type shown initially.
fr: Des images sont utilisées comme la vérification de reCAPTCHA par défaut, sélectionnez Audio pour modifier la valeur par défaut à l’audio. Les visiteurs pourront toujours utiliser audio ou des images, ce paramètre définit le type par défaut indiqué initialement.

en: Import Backup
fr: Importation sauvegarde

en: Import Backup!
fr: Importer la sauvegarde !

en: Import a previously generated backup for custom fields.  This uses the default WordPress import feature, if you do not see a file upload after clicking this button, make sure to import using WordPress importer.
fr: Importer une sauvegarde préalablement générée pour les champs personnalisés.  Cet exemple utilise la valeur par défaut que WordPress importer fonctionnalité, si vous ne voyez pas un fichier Télécharger après avoir cliqué sur ce bouton, n'oubliez pas d'importer à l'aide de WordPress importateur.

en: Indexing
fr: D’indexation

en: Indonesian
fr: Indonésien

en: Installed Version:
fr: Version installée :

en: Invalid Email
fr: Adresse E-mail incorrecte

en: Italian
fr: Italien

en: Japanese
fr: Japonais

en: Job
fr: Emploi

en: Job Meta End (after Date Posted)
fr: Emploi Meta fin (après la Date de publication)

en: Job Meta Start (before Job Type)
fr: Début de la tâche Meta (avant le Type d'emploi)

en: Jobera Theme
fr: Thème Jobera

en: Jobs List Meta End
fr: Emplois liste Meta fin

en: Jobs List Meta Start
fr: Emplois liste Meta début

en: Kannada
fr: Canara

en: Key
fr: Clé

en: Korean
fr: Coréen

en: Label
fr: Étiquette

en: Label Wrapper
fr: Wrapper d'étiquette

en: Largest value allowed in field
fr: Plus grande valeur autorisée dans domaine

en: Latvian
fr: Letton

en: License
fr: Licence

en: License Deactivate
fr: Licence désactiver

en: License Key
fr: Clé de licence

en: Light
fr: Lumière

en: Link
fr: Lien

en: Links Fields
fr: Champs de liens

en: List After Header
fr: Liste après l'en-tête

en: List Before Header
fr: Liste avant en-tête

en: List Footer
fr: Pied de page de liste

en: List Meta
fr: Liste des Meta

en: Listify Listing List
fr: Listify liste de liste

en: Listify Single Listing
fr: Listify de liste unique

en: Lithuanian
fr: Lituanien

en: Loading ...
fr: Chargement...

en: Make sure you disable the Regions plugin (if you are using it) to prevent issues when disabling this field.
fr: Assurez-vous que vous désactivez le plugin de régions (si vous l’utilisez) pour éviter tout problème lors de la désactivation de ce champ.

en: Malay
fr: Malaisien

en: Max Length
fr: Longueur max

en: Max Uploads
fr: Postera de Max

en: Max amount of files that can be uploaded in this field
fr: Montant max. de fichiers qui peuvent être téléchargées dans ce domaine

en: Max characters allowed in field, including spaces.
fr: Caractères au maximum autorisés dans le champ, y compris les espaces.

en: Maximum file size: %s.
fr: Taille maximale du fichier : %s.

en: Maximum files: %s.
fr: Les fichiers maximum : %s.

en: Meta End (after Date Posted)
fr: Meta fin (après la Date de publication)

en: Meta Key
fr: Clé Meta

en: Meta Key was not specified!
fr: Clé Meta n'a pas été spécifié !

en: Meta Start (before Category)
fr: Meta début (avant la catégorie)

en: Meta keys can NOT have spaces in them, use an underscore instead! As an example, job shift should be job_shift.
fr: Clés Meta impossible d'avoir des espaces en eux, utilisez un trait de soulignement plutôt ! Par exemple, changement d'emploi doit être job_shift.

en: Mongolian
fr: Mongol

en: Multi-Select
fr: Sélection multiple

en: Multiple
fr: Plusieurs

en: Multiple Candidate Photos
fr: Plusieurs candidats Photos

en: My Link
fr: Mon lien

en: MySQL DATETIME
fr: DATETIME de MySQL

en: No
fr: Non

en: No Value Field Types
fr: Aucun type de champ de valeur

en: No field data found!
fr: Aucune donnée de champ trouvée !

en: No fields to remove!  A button will appear here when there is field data you can remove.
fr: Aucun champ à supprimer !  Un bouton s'affiche ici lorsqu'il y a des données de terrain que vous pouvez supprimer.

en: No results match
fr: Aucun résultat

en: None
fr: Aucun

en: Norwegian
fr: Norvégien

en: OR
fr: OU

en: Older versions of this plugin saved option values for fields that do not require them. You can purge those values by clicking this button.
fr: Anciennes versions de ce plugin enregistré des valeurs d'options pour les champs qui n'en ont pas besoin. Vous pouvez purger ces valeurs en cliquant sur ce bouton.

en: Once Weekly
fr: Une fois par semaine

en: Once you have renamed the directory, come back to the Plugins page to reactivate the plugin.  You will not lose any of your settings or configurations.
fr: Une fois que vous avez renommé le répertoire, revenir à la page des Plugins pour réactiver le plugin.  Vous ne perdrez pas vos paramètres ou configuration.

en: Option Labels
fr: Option étiquettes

en: Option values can NOT contain the asterisk (*) or tilde (~) characters! Labels are allowed to have these characters, but values can not!
fr: Valeurs d'option ne peuvent pas contenir l'astérisque (*) ou les caractères tilde (~) ! Étiquettes peuvent comporter ces caractères, mais les valeurs ne peuvent pas !

en: Optional
fr: En option

en: Optional Field Label
fr: Étiquette du champ facultatif

en: Options are required for this field type!  Value IS required, label is optional.  If label is not provided the value will be used instead.
fr: Option n'est requise pour ce type de champ !  Si nécessaire, la valeur label est facultatif.  Si l'étiquette n'est pas fourni que la valeur sera utilisée à la place.

en: Options were purged from
fr: Options ont été purgées de

en: Or you can
fr: Ou vous pouvez

en: Origin
fr: Origine

en: Output
fr: Sortie

en: Output As
fr: Tension de sortie

en: Output As:
fr: Sortie comme :

en: Output Location
fr: Emplacement de sortie

en: Output Priority
fr: Priorité de sortie

en: Output Show Label
fr: Étiquette de voir la sortie

en: Output Wrapper
fr: Sortie Wrapper

en: Output a custom/default field value from WP Job Manager Field Editor on any listing that supports widgets.
fr: Sortie d'une valeur de champ personnalisé/par défaut de l'éditeur de champ de WP Job Manager sur toute liste qui supporte les widgets.

en: PHP Ymd | JS: yymmdd
fr: Ymd PHP | JS : AAMMJJ

en: PHP ymd | JS: ymmdd
fr: Ymd PHP | JS : ymmdd

en: Packages
fr: Paquets

en: Password Text Box
fr: Zone de texte mot de passe

en: Pattern
fr: Modèle

en: Persian
fr: Perse

en: Placeholder
fr: Espace réservé

en: Please describe the bug, how to replicate the bug, and any other details you can add.  Links to screenshots would be helpful as well.
fr: Veuillez décrire le bug, comment faire pour reproduire le bug et tout autre renseignement, vous pouvez ajouter.  Liens pour captures d'écran serait utiles aussi bien.

en: Please rename the directory from: <code>%1$s</code> to <code>%2$s</code>
fr: Veuillez renommer le répertoire du fichier : <code>%1$s</code> <code>%2$</code> s

en: Please use the
fr: Veuillez utiliser le

en: Plugin Not Found
fr: Plugin introuvable

en: Polish
fr: Polonais

en: Populate
fr: Remplir

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Portuguese (Brazil)
fr: Portugais (Brésil)

en: Portuguese (Portugal)
fr: Portugais (Portugal)

en: Post ID
fr: ID du message

en: Post Meta Inspector
fr: Inspecteur de Meta post

en: Poster URL
fr: URL de l'affiche

en: Poster URL:
fr: URL de l'affiche :

en: Prepend
fr: Faire précéder

en: Prepend value to use for field
fr: Faire précéder la valeur à utiliser pour le champ

en: Preview &rarr;
fr: Aperçu &rarr;

en: Priority
fr: Priorité

en: Purge Options
fr: Purge des Options

en: Purge Options!
fr: Purger les Options !

en: Radio Buttons
fr: Cases d'option

en: Refresh
fr: Actualisation

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove All
fr: Supprimer tous les

en: Remove Field
fr: Supprimer le champ

en: Report a Bug
fr: Signaler un Bug

en: Require
fr: Nécessitent

en: Require specific packages to display this field
fr: Exiger des paquets spécifiques pour afficher ce champ

en: Required
fr: Obligatoire

en: Required Field
fr: Champ obligatoire

en: Required Field Label
fr: Étiquette du champ obligatoire

en: Required to use reCAPTCHA, you can get one from <a href="%s" target="_blank">Google</a>.
fr: Requis pour utiliser reCAPTCHA, vous pouvez en obtenir un de <a href="%s" target="_blank"> Google</a>.

en: Resume
fr: Curriculum vitae

en: Resume Fields
fr: Reprendre les champs

en: Resume Submit Page
fr: Page de soumission de curriculum vitae

en: Romanian
fr: Roumain

en: Russian
fr: Russe

en: Save As
fr: Enregistrer en tant que

en: Save Configuration
fr: Sauvegarder la configuration

en: Save Field
fr: Enregistrer le champ

en: Save the value (except default) when a listing is submitted, to the user's meta.
fr: Enregistrez la valeur (sauf par défaut) lorsqu'une annonce est soumis, à méta de l'utilisateur.

en: Secret Key
fr: Clé secrète

en: Section Header
fr: En-tête de section

en: Select <strong>%1$s</strong> to force the widget to render in the language returned by <a href="%2$s" target="_blank"><code>get_locale()</code></a>, which will be converted to a <a href="%4$s" target="_blank">Google reCAPTCHA supported language</a>, which is <strong>(%5$s)</strong> for the current locale of <strong>(%3$s)</strong>.  Otherwise, select a specific language to force the reCAPTCHA to use.
fr: Sélectionnez <strong>%1$s</strong> pour forcer le widget à afficher dans la langue retournée par <a href="%2$s" target="_blank"> <code>get_locale()</code></a>, qui sera transformé en un <a href="%4$s" target="_blank"> Google reCAPTCHA prise en charge linguistique</a>, qui est <strong>(%5$s)</strong> pour les paramètres régionaux actuels de <strong>(%3$s)</strong>.  Sinon, sélectionnez une langue spécifique pour forcer le reCAPTCHA à utiliser.

en: Select All
fr: Sélectionner tout

en: Select Some Options
fr: Sélectionner certaines Options

en: Select packages you want this field to show for.  Require checkbox above must be enabled for this to work.
fr: Sélectionnez packages pour que vous voulez ce champ pour afficher.  Exiger la case ci-dessus doit être activée pour que cela fonctionne.

en: Select this checkbox to output the reCAPTCHA after the %s fields.  You should only need to do this if you have disabled all company fields, or prefer to have the reCAPTCHA above company fields.
fr: Cochez cette case pour sortir le reCAPTCHA après les champs de %s.  Vous devriez suffit à le faire si vous avez désactivé tous les domaines de la société, ou préférez avoir le reCAPTCHA au-dessus de champs d’entreprise.

en: Select which field types you want to automatically add paragraphs to, when using one of the built-in output methods.
fr: Sélectionnez les types que vous voulez ajouter automatiquement les paragraphes à, quand le terrain en utilisant une des méthodes sortie intégrée.

en: Serbian
fr: Serbe

en: Set a specific height for oEmbed (in pixels), use only numbers do not include px.
fr: Définir une hauteur spécifique pour oEmbed (en pixels), n'utilisez que les chiffres n'incluent pas les px.

en: Set a specific height for video (in pixels), use only numbers do not include px.
fr: Définir une hauteur spécifique pour l'utilisation de la vidéo (en pixels), seulement les chiffres n'incluent pas les px.

en: Set a specific width for oEmbed (in pixels), use only numbers do not include px.
fr: Définissez une largeur spécifique pour oEmbed (en pixels), n'utilisez que les chiffres n'incluent pas les px.

en: Set a specific width for video (in pixels), use only numbers do not include px.
fr: Définissez une largeur spécifique pour l'utilisation de la vidéo (en pixels), seulement les chiffres n'incluent pas les px.

en: Short Bug Description ...
fr: Bug courte Description...

en: Should be something unique and lowercase, like <code>job_pay</code>
fr: Doit être quelque chose unique et minuscule, comme <code>job_pay</code>

en: Show Field Data
fr: Afficher les données de champ

en: Show Label
fr: Montrer l'étiquette

en: Show Label:
fr: Afficher l'étiquette :

en: Show WP-Editor instead of TextArea
fr: Voir la WP-rédacteur en chef au lieu de TextArea

en: Single Job Listing Above Logo
fr: Annonce d'emploi unique au-dessus de Logo

en: Single Job Listing After
fr: Tâche unique inscription après

en: Single Job Listing Before
fr: Emploi simple inscription avant

en: Single Job Listing Below Location Map
fr: Annonce d'emploi unique ci-dessous la carte de l'endroit

en: Single Job Listing Below Social Links
fr: Annonce d'emploi unique ci-dessous des liens sociaux

en: Single Job Listing End
fr: Fin de liste unique de l'emploi

en: Single Job Listing Start
fr: Début de liste unique de la tâche

en: Single Listing Actions
fr: Actions de liste unique

en: Single Listing Below Location Map
fr: Seule la liste ci-dessous la carte de l'endroit

en: Single Listing Bottom of Author Widget
fr: Bas de la liste unique d'auteur Widget

en: Single Listing Bottom of Gallery Widget
fr: Bas de la liste unique de Galerie Widget

en: Single Listing Bottom of Main Content Widget
fr: Bas de la liste unique de Widget contenu principal

en: Single Listing Bottom of Map Widget
fr: Bas de la liste unique de carte Widget

en: Single Listing Bottom of Tags Widget
fr: Bas de la liste unique de Widget Tags

en: Single Listing Bottom of Video Widget
fr: Bas de la liste unique de vidéo Widget

en: Single Listing Meta
fr: Liste unique Meta

en: Single Listing Top of Gallery Widget
fr: Haut de la liste unique de Galerie Widget

en: Single Listing Top of Hours Widget
fr: Simple inscription haut de heures Widget

en: Single Listing Top of Main Content Widget
fr: Haut de la liste unique de Widget contenu principal

en: Single Listing Top of Map Widget
fr: Haut de la liste unique de carte Widget

en: Single Listing Top of Tags Widget
fr: Haut de la liste unique de Widget Tags

en: Single Listing Top of Video Widget
fr: Haut de la liste unique de vidéo Widget

en: Single Resume Listing After
fr: CV unique inscription après

en: Single Resume Listing Before
fr: Resume simple inscription avant

en: Single Resume Listing End
fr: Fin de liste unique de curriculum vitae

en: Single Resume Listing Start
fr: Curriculum vitae simple inscription Start

en: Sinhalese
fr: Cinghalais

en: Site Key
fr: Clé de site

en: Size
fr: Taille

en: Slovak
fr: Slovaque

en: Slovenian
fr: Slovène

en: Smallest value allowed in field
fr: Plus petite valeur autorisée dans domaine

en: Sorry, <code>%1$s</code> is not a valid WordPress MIME <strong>type</strong>! A list of the default ones can be found <a href="%2$s" target="_blank">here</a>.<br />
fr: Désolé, <code>%1$s</code> n'est pas valide WordPress MIME <strong>type</strong> ! Une liste de la valeur par défaut, ceux qui peuvent être trouvés <a href="%2$s" target="_blank"> ici</a>. < br / &gt;

en: Sorry, <code>%1$s</code> is not a valid WordPress MIME type <strong>extension</strong>! A list of the default ones can be found <a href="%2$s" target="_blank">here</a>.<br />You <strong>must</strong> include at least one of the MIME type extensions. As example, for jpeg you can use <code>jpg</code> or <code>jpg|jpeg|jpe</code>, but you <strong>must</strong> include at least one, or the entire string.
fr: Désolé, <code>%1$s</code> n'est pas WordPress MIME type <strong>extension</strong> valide ! Une liste de la valeur par défaut, ceux qui peuvent être trouvés <a href="%2$s" target="_blank"> ici</a>. < br / &gt; Vous <strong>devez</strong> inclure au moins une des extensions de type MIME. Comme exemple, pour jpeg, que vous pouvez utiliser <code>jpg</code> ou <code>jpg|jpeg|jpe</code>, mais vous <strong>devez</strong> incluent au moins un ou la totalité de la chaîne.

en: Sorry, that meta key already exists in the
fr: Désolé, que méta clé existe déjà dans la

en: Sorry, the taxonomy <code>%1$s</code> does not exists, please verify you are using the correct taxonomy slug
fr: Désolé, que la taxonomie <code>%1$s</code> n'a pas existe, vérifiez que vous utilisez la limace taxonomie correct

en: Sorry, there was an error adding this field.  Unable to add new field.
fr: Désolé, il y avait une erreur en ajoutant ce champ.  Impossible d'ajouter le nouveau champ.

en: Sorry, there was an error disabling this field.  Unable to create new field configuration.
fr: Désolé, il y avait une erreur désactivant ce champ.  Impossible de créer une nouvelle configuration de champ.

en: Sorry, there was an error enabling this field.  Unable to create new field configuration.
fr: Désolé, il y avait une erreur à l'activation de ce champ.  Impossible de créer une nouvelle configuration de champ.

en: Sorry, there was an error updating this field.  Unable to create new field configuration.
fr: Désolé, une erreur s'est mise à jour de ce champ.  Impossible de créer une nouvelle configuration de champ.

en: Sorry, you can only remove a default field configuration, not the actual field itself, if you want to remove it from the form, please use disable.
fr: Désolé, que vous ne pouvez supprimer une configuration de domaine par défaut, pas le champ réel lui-même, si vous souhaitez supprimer de la forme, s'il vous plaît utilisez disable.

en: Sorry, your browser doesn't support embedded videos, you should upgrade to a modern browser.
fr: Désolé, votre navigateur ne supporte pas les vidéos intégrées, vous devez passer à un navigateur modern.

en: Spaces are not allowed in this field!
fr: Espaces ne sont pas autorisés dans ce domaine !

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Spanish (Latin America)
fr: Espagnol (Amérique latine)

en: Specify an HTML element wrapper for each value output, such as <strong>div</strong>. Do not include brackets. For list use <code>li</code>.  Default is <code>div</code>.
fr: Spécifiez un élément wrapper HTML pour chaque valeur de la production, tels que <strong>div</strong>. N'incluez pas les supports. Pour la liste utilisez <code>li</code>.  Valeur par défaut est <code>div</code>.

en: Specify an HTML element wrapper for entire output, such as <strong>div</strong>, or <strong>ul</strong>. Do not include brackets. Default is <code>div</code>.
fr: Spécifiez un élément wrapper HTML pour la totalité de la production, tel que <strong>div</strong> ou <strong>ul</strong>. N'incluez pas les supports. Valeur par défaut est <code>div</code>.

en: Specify an HTML element wrapper for the label, such as <strong>h3</strong>, or <strong>strong</strong>. Do not include brackets, only the type of element. Default is <code>strong</code>
fr: Spécifiez un élément wrapper HTML pour l'étiquette, par exemple <strong>h3</strong> ou <strong>forte</strong>. N'incluez pas les supports, le type d'élément. Valeur par défaut est <code>forte</code>

en: Specify the <strong>USER</strong> meta key to auto populate this field from if it exists (and user is logged in).  If meta key is set and meta exists for user, it will take priority over default value.<br /><br />If using a meta key from WPJM or WPRM you <strong>must</strong> prepend it with an underscore.  <i>As example, company_website would be <code>_company_website</code></i>
fr: Spécifier la clé meta <strong>utilisateur</strong> automatiquement remplir ce champ à partir si elle existe (et l'utilisateur n'est connecté).  Si la touche meta est définie et meta existe pour l'utilisateur, il aura la priorité sur la valeur par défaut. < br / > < br / > si utilisant un meta-clés de WPJM ou WPRM vous <strong>devez</strong> faites-le précéder par un trait de soulignement.  <i>Comme exemple, company_website serait <code>_company_website</code></i>

en: Standard Field Types
fr: Types de champs standard

en: Standard Value Output (Regular text)
fr: Sortie de valeur standard (texte normal)

en: Status
fr: Statut

en: Step
fr: Étape

en: String Translation
fr: Traduction de la chaîne

en: Submit Button Caption
fr: Soumettre la légende bouton

en: Succesfully disabled
fr: Correctement désactivé

en: Succesfully enabled
fr: Avec succès activé

en: Success
fr: Succès

en: Successfully DISABLED
fr: Désactivé avec succès

en: Successfully ENABLED
fr: Activé avec avec succès

en: Support
fr: Prise en charge

en: Swedish
fr: Suédois

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Taxonomy Checklist
fr: Liste de vérification de taxonomie

en: Taxonomy Dropdown
fr: Taxonomie Dropdown

en: Taxonomy Field Types
fr: Types de champs de taxonomie

en: Taxonomy Multi-Select Dropdown
fr: Liste déroulante sélection multiple de taxonomie

en: Text Area
fr: Zone de texte

en: Text Box
fr: Zone de texte

en: Textbox, WP-Editor, Dropdown, Upload, etc.
fr: TextBox, WP-éditeur, liste déroulante, télécharger, etc..

en: Thai
fr: Thaï

en: The ONLY supported characters for meta keys are a-z (lowercase), 0-9 (numbers), and _ (underscores, in place of space) for meta keys!<br />Do <strong>NOT</strong> use any other characters or you will have issues!
fr: La seule prise en charge de caractères pour les clés meta sont a-z (en minuscule), 0-9 (nombres) et _ (trait de soulignement, à la place de l'espace) pour les clés meta! < br / &gt; Ne <strong>pas</strong> utiliser d'autres caractères ou vous aurez des problèmes !

en: The activated copy of the %1$s plugin, is installed in the incorrect directory, the directory should match <code>%2$s</code>.
fr: La copie activée du module %1$s est installé dans le répertoire incorrect, le répertoire doit correspondre <code>%2$s</code>.

en: The default button is <code>Preview &rarr;</code>, use <code>&amp;rarr;</code> for the arrow
fr: Le bouton par défaut est <code>un extrait &rarr;</code>, utiliser <code>&amp; rarr ;</code> pour la flèche

en: The default fields below WILL include any custom configuration you have made to them.
fr: Les champs par défaut ci-dessous comprendra toute configuration personnalisée, que vous avez fait pour eux.

en: The email associated with your license key, this <strong>MUST</strong> match the email found on your <a href="%s" target="_blank">My Account</a> page.
fr: L'email associé à votre clé de licence, ce <strong>doit</strong> correspondre à l'e-mail sur votre page <a href="%s" target="_blank"> Mon compte</a>.

en: The license has been successfully deactivated locally, but please visit your sMyles Plugins <a href="%s" target="_blank">My Account</a> page to verify this activation has been removed from our server.  There was an error automatically removing it, and chances are that is because it was already removed via your <a href="%s" target="_blank">My Account</a> page already..
fr: La licence a été désactivée avec succès localement, mais veuillez visiter votre page de Plugins <a href="%s" target="_blank"> Mon compte</a> sMyles pour vérifier que cette activation a été retirée de notre serveur.  Il y avait une erreur de supprimer automatiquement, et les chances sont que c’est parce qu’il était déjà supprimé via votre page <a href="%s" target="_blank"> Mon compte</a> déjà...

en: The license key associated with the email above.
fr: La clé de licence associée à l'email ci-dessus.

en: The max allowed files is %2$s for %1$s
fr: Les fichiers max autorisées est de %2$s pour %1$s

en: The max allowed files is %s
fr: Les fichiers max autorisées est %s

en: Theme
fr: Thème

en: There are not any custom fields to add to string translation.  Please setup some custom fields.
fr: Il n’y a pas tous les champs personnalisés à ajouter à la traduction de la chaîne.  Veuillez paramétrer certains champs personnalisés.

en: There are not any fields that need options purged.
fr: Il n'y a pas tous les champs qui ont besoin d'options purgées.

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s">update now</a>.
fr: Il y a une nouvelle version de %1$s disponible. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s"> Voir version %3$s les détails</a> ou <a href="%4$s"> mettre à jour maintenant</a>.

en: There was an error submitting your bug report, please try again later.
fr: Il y avait une erreur de soumettre votre rapport de bogue, veuillez réessayer ultérieurement.

en: This box must be checked to enable auto populate.
fr: Cette case doit être cochée pour activer auto remplir.

en: This field MUST be a number/integer.  Decimals are allowed.
fr: Ce champ doit être un nombre/entier.  Nombres décimaux est autorisés.

en: This field can not be changed to optional as it is required for core functionality of WP Job Manager
fr: Ce champ ne peut être changé à facultatif qu'ils sont requis pour les fonctionnalités de base de WP Job Manager

en: This field can not be disabled as it is required for core functionality of WP Job Manager
fr: Ce champ ne peut pas être désactivé qu'ils sont requis pour les fonctionnalités de base de WP Job Manager

en: This field is required!
fr: Ce champ est obligatoire !

en: This is specifically for WPML or Polylang.  Only use this if you know you need to.  This will force loop through all custom fields and register all supported translatable values in string translation.
fr: C’est précisément pour WPML ou Polylang.  Utiliser seulement si vous savez que vous devez.  Ceci forcera effectue une boucle sur tous les champs personnalisés et Registre tous les pris en charge les valeurs traduisibles dans la traduction de la chaîne.

en: This tab is kept here for compatibility purposes, and as a backup method for activation
fr: Cet onglet est gardé ici à des fins de compatibilité et comme une méthode de sauvegarde pour l’activation

en: This text you are reading.
fr: Ce texte que vous lisez.

en: This value will be used as the label that shows next to the actual reCAPTCHA
fr: Cette valeur sera utilisée comme étiquette qui présente en regard de la réels reCAPTCHA

en: This will remove all custom and customized field data!
fr: Ceci supprimera toutes les données de champ personnalisé et sur mesure !

en: Title
fr: Titre

en: Title:
fr: Titre :

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Tooltip text and/or notice shown to user when field value does not validate.  Validation requires pattern field below to be set. If you do not see pattern field below the current field type does not support it.
fr: Texte info-bulle et/ou avis montré à l'utilisateur lorsque la valeur du champ ne valide pas.  Validation requiert des champs de modèle ci-dessous pour être définir. Si vous ne voyez pas le champ de modèle ci-dessous le type de champ actuel ne le supporte pas.

en: Top of Resume Listing
fr: Haut de la liste de curriculum vitae

en: Translations
fr: Traductions

en: True
fr: Vrai

en: Turkish
fr: Turc

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: Unable to determine correct job/resume/post ID!
fr: Impossible de déterminer le bon emploi/curriculum vitae/post ID !

en: Unable to determine slug to deactivate license.
fr: Impossible de déterminer la limace pour désactiver la licence.

en: Unable to determine slug, license key, and/or email to activate license, contact support.
fr: Impossible de déterminer la limace, clé de licence, et/ou e-mail pour activer la licence, contactez le support technique.

en: Unknown Error
fr: Erreur inconnue

en: Unknown Error! Refresh the page and try again.
fr: Erreur inconnue ! Actualisez la page et essayez à nouveau.

en: Use Widget Style:
fr: Utiliser le Widget Style :

en: Use a custom label for optional fields instead of required fields. HTML is supported. (default is optional)
fr: Utilisez une étiquette personnalisée pour les champs facultatifs au lieu de champs obligatoires. HTML est pris en charge. (valeur par défaut est facultatif)

en: Use a custom label for required fields instead of optional fields. HTML is supported.
fr: Utilisez une étiquette personnalisée pour les champs requis au lieu de champs optionnels. HTML est pris en charge.

en: Use a custom value for the submit button (on initial submit page)
fr: Utiliser une valeur personnalisée pour le bouton submit (sur la page de soumission initiale)

en: Use built-in Ajax uploader
fr: Utiliser intégré Ajax uploader

en: Using the syntax
fr: À l'aide de la syntaxe

en: Validate field value using JavaScript regular expressions.  Title (from above) will be used as notice when pattern does not match. (HTML5)
fr: Valider la valeur du champ à l'aide d'expressions régulières de JavaScript.  Titre (d'en haut) sera utilisé comme le constater lorsque le modèle ne correspond pas. (HTML5)

en: Value
fr: Valeur

en: Value Only (No HTML)
fr: Valeur renvoyée uniquement (pas de HTML)

en: Value Wrapper
fr: Valeur Wrapper

en: Video Height
fr: Hauteur de la vidéo

en: Video Width
fr: Largeur de la vidéo

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: View
fr: Vue

en: View Field
fr: Champ d'affichage

en: Visibility
fr: Visibilité

en: WP Editor
fr: Éditeur de WP

en: WP Editor at Bottom
fr: Éditeur de WP en bas

en: WP Job Manager <strong>MUST</strong> be installed and activated for WP Job Manager Field Editor to work!
fr: WP Job Manager <strong>doit</strong> être installé et activé pour WP Job Manager champ éditeur de travailler !

en: WP Job Manager Field Editor
fr: Éditeur de champ WP Job Manager

en: WP-Editor
fr: WP-éditeur

en: WPJM Custom Field
fr: WPJM champ personnalisé

en: WPJM Custom Fields
fr: WPJM des champs personnalisés

en: When using <em>WP Job Manager Field Editor</em> with the <em>Listify</em> theme it is <strong>strongly</strong> recommended that you use/check/enable the <a href="%s" target="_blank">Directory Submission Fields</a>
fr: Lors de l'utilisation de <em>WP Job Manager terrain Editor</em> avec le thème de <em>Listify</em> il est <strong>fortement</strong> recommandé que vous utilisation/cocher/Activer les <a href="%s" target="_blank"> Champs présentation répertoire</a>

en: Width of input field, in characters.
fr: Largeur du champ de saisie, en caractères.

en: Will add a meta box at the bottom of each listing that shows all the meta and values associated with the listing.
fr: Ajoutera un meta boîte au bas de chaque liste qui affiche toutes les meta et les valeurs associées à l'inscription.

en: Will display a download link for browsers incompatible with HTML5 video.
fr: Affiche un lien de téléchargement pour les navigateurs incompatibles avec la vidéo HTML5.

en: Will wrap the image in a link to the URL of the image.
fr: Enveloppera l'image dans un lien vers l'URL de l'image.

en: WordPress Action Hook
fr: WordPress Action crochet

en: WordPress Date Format
fr: Format de Date de WordPress

en: Wrap Image with a Link to the URL:
fr: Envelopper l'Image avec un lien vers l'URL :

en: Wrap Output
fr: Envelopper la sortie

en: Wrap Output:
fr: Envelopper la sortie :

en: Wrap Value
fr: Envelopper la valeur

en: Wrap Value:
fr: Envelopper la valeur :

en: Wrappers are HTML elements used to surround the output.  When specifying one, do not include brackets, only the type of element. All are optional, and if left blank the default will be used.
fr: Les wrappers sont des éléments HTML utilisés pour entourer la sortie.  Lorsque vous spécifiez un, n'incluent pas les supports, le type d'élément. Tous sont optionnels, et si laissé vide par défaut sera utilisé.

en: Yes
fr: Oui

en: Yes, allow
fr: Oui, permettre

en: Yes, force custom language (disables Google reCAPTCHA auto detection)
fr: Oui, la force linguistique personnalisé (désactive la détection automatique de Google reCAPTCHA)

en: Yes, force reindex when adding or updating a field configuration
fr: Oui, force de ré-indexation lors de l’ajout ou la mise à jour d’une configuration de domaine

en: Yes, output/return the option Label/Caption instead of the value
fr: Oui, sortie/retour de l’option/légende de l’étiquette au lieu de la valeur

en: Yes, use <code>date_i18n()</code>
fr: Oui, utiliser <code>date_i18n()</code>

en: You <strong>must</strong> include the correct MIME <strong>type</strong>! As example, for jpeg extension you <strong>must</strong> include the type that is <code>image/jpeg</code>.  These values can be found for all supported extensions <a href="%2$s" target="_blank">here</a>.
fr: Vous <strong>devez</strong> inclure le bon MIME <strong>type</strong> ! Comme exemple, pour l'extension jpeg, vous <strong>devez</strong> inclure le type c'est <code>image/jpeg</code>.  Ces valeurs peuvent être trouvées pour toutes les extensions prises en charge <a href="%2$s" target="_blank"> ici</a>.

en: You can also just <a href="%1$s">hide this notice</a>, but be warned, there may be issues due to using the incorrect plugin directory!
fr: Vous pouvez également juste <a href="%1$s"> cacher cet avis</a>, mais attention, il peut y avoir des problèmes liée à l’utilisation du répertoire de plugin incorrect !

en: You can find the directory located at: <br/> <code>%1$s</code>
fr: Vous pouvez trouver le répertoire situé dans : <br/> <code>%1$s</code>

en: You can not use a <a href="%s" target="_blank">WordPress Public Query Variable</a> as a meta key as it will cause the submit listing page to show a 404 error! Choose something different!
fr: Vous ne pouvez utiliser un <a href="%s" target="_blank"> WordPress Public Query Variable</a> comme une clé meta car il causera la page liste de soumettre montrer une erreur 404 ! Choisissez quelque chose de différent !

en: You can view, edit, or add user meta using my free open source <strong><a target="_blank" href="https://wordpress.org/plugins/user-meta-display/">User Meta Display</a></strong> plugin.
fr: Vous pouvez afficher, modifier ou ajouter méta utilisateur à l'aide de mon plugin <strong><a target="_blank" href="https://wordpress.org/plugins/user-meta-display/"> d'Utilisateur Meta affichage</a></strong> libre et open source.

en: You have successfully activated the %s license, and will now be able to automatically upgrade this plugin through WordPress when an update is available.
fr: Vous avez activé avec succès la licence %s et sera désormais en mesure de mettre à niveau automatiquement ce plugin dans WordPress, lorsqu’une mise à jour est disponible.

en: You have successfully deactivated the %s license.
fr: Vous avez désactivé avec succès la licence %s.

en: Your Email
fr: Votre adresse Email

en: Your server is using a <strong>VERY OLD, unsupported, and no longer maintained</strong> version of PHP, version %5$s. <a href="%1$s" target="_blank">EOL (End of Life)</a> for PHP 5.2 was about <strong>%2$s ago</strong>!! This means there may be bugs, and security vulnerabilities that have not, and will never be patched for this version of PHP!<br /><br />It is <strong>strongly</strong> recommended that you contact your web hosting provider and request to upgrade to PHP 5.4 or newer ... or <a href="%3$s">Hide this Notice Forever!</a> (but don't say I didn't warn you)<br/><br /><a href="%4$s" target="_blank">Contact me</a> for an exclusive sMyles Plugins customer promo code discount for any shared <strong>SSD (Solid State Drive)</strong> hosting packages!  Data centers in Florida USA, Arizona USA, Montreal Canada, and France.  Your site will run faster than it ever has, or your money back!
fr: Votre serveur utilise une version <strong>Très ancienne, non pris en charge et n’est plus maintenu</strong> de PHP, version %5$s. <a href="%1$s" target="_blank"> EOL (End of Life)</a> pour PHP 5.2 parlait de <strong>%2$s’il y a</strong> !! Autrement dit, il peut y avoir des bogues et des failles de sécurité qui n’ont pas et ne seront jamais être patchés pour cette version de PHP ! < br / > < br / > il est <strong>fortement</strong> recommandé de contacter votre fournisseur et demande de mettre à niveau vers PHP 5.4 ou plus récent... d’hébergement web ou <a href="%3$s"> se cacher cet avis jamais !</a> (mais ne dites pas je ne vous préviens) <br/> < br / &gt; <a href="%4$s" target="_blank"> me contacter</a> pour une remise de code promo exclusif sMyles Plugins client pour tout partagé <strong>SSD (Solid State Drive)</strong>, forfaits d’hébergement !  Les centres de données en Floride USA, Arizona, États-Unis, Montréal Canada et en France.  Votre site s’exécutera plus vite qu’il n’a jamais, ou remboursé !

en: Your server is using an <strong>OLD, unsupported, and no longer maintained</strong> version of PHP, version %5$s. <a href="%1$s" target="_blank">EOL (End of Life)</a> for PHP 5.3 was about <strong>%2$s ago</strong>!! This means there may be bugs, and security vulnerabilities that have not, and will never be patched for this version of PHP!<br /><br />It is <strong>strongly</strong> recommended that you contact your web hosting provider and request to upgrade to PHP 5.4 or newer ... or <a href="%3$s">Hide this Notice Forever!</a> (but don't say I didn't warn you)<br/><br /><a href="%4$s" target="_blank">Contact me</a> for an exclusive sMyles Plugins customer promo code discount for any shared <strong>SSD (Solid State Drive)</strong> hosting packages!  Data centers in Florida USA, Arizona USA, Montreal Canada, and France.  Your site will run faster than it ever has, or your money back!
fr: Votre serveur utilise une version <strong>ancienne, non pris en charge et n’est plus entretenue</strong> de PHP, version %5$s. <a href="%1$s" target="_blank"> EOL (End of Life)</a> pour PHP 5.3 parlait de <strong>%2$s’il y a</strong> !! Autrement dit, il peut y avoir des bogues et des failles de sécurité qui n’ont pas et ne seront jamais être patchés pour cette version de PHP ! < br / > < br / > il est <strong>fortement</strong> recommandé de contacter votre fournisseur et demande de mettre à niveau vers PHP 5.4 ou plus récent... d’hébergement web ou <a href="%3$s"> se cacher cet avis jamais !</a> (mais ne dites pas je ne vous préviens) <br/> < br / &gt; <a href="%4$s" target="_blank"> me contacter</a> pour une remise de code promo exclusif sMyles Plugins client pour tout partagé <strong>SSD (Solid State Drive)</strong>, forfaits d’hébergement !  Les centres de données en Floride USA, Arizona, États-Unis, Montréal Canada et en France.  Votre site s’exécutera plus vite qu’il n’a jamais, ou remboursé !

en: Zulu
fr: Zoulou

en: description
fr: Description

en: disable
fr: désactiver

en: field is a single upload.  Enable this option to allow changing this to multiple files, but be aware that there may be issues with the list in admin, etc.  Use at your own risk.
fr: champ est un téléchargement unique.  Activez cette option pour permettre le changement présent à plusieurs fichiers, mais sachez qu’il peut y avoir des problèmes avec la liste dans l’admin, etc..  Utilisez à vos propres risques.

[ctx: fields]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Tous <span class="count"> (%s)</span>
fr[1]: Tous <span class="count"> (%s)</span>

en: fields:
fr: champs :

en: label
fr: étiquette

en: my-class my-custom-class my-other-class
fr: mon-mon-custom-classe mon autre catégorie

en: oEmbed (YouTube/Vimeo/SoundCloud etc)
fr: oEmbed (YouTube/Vimeo/SoundCloud etc.)

en: oEmbed Height
fr: oEmbed hauteur

en: oEmbed Width
fr: oEmbed largeur

en: page to activate or deactivate your licenses.
fr: page pour activer ou désactiver vos licences.

en: placeholder
fr: espace réservé

en: priority
fr: priorité

en: remove
fr: supprimer

en: required
fr: Obligatoire

en: strong
fr: forte

en: to be set as multiple file uploads
fr: pour être définie comme plusieurs fichiers postera

en: value
fr: valeur
