MailChimp for WordPress - en to fr_FR translation catalogue (300 entries)

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Upgrade to Pro
fr_FR: Passer à la version Pro

en: MailChimp Settings
fr_FR: Réglages MailChimp

en: Checkboxes
fr_FR: Cases à cocher

en: Forms
fr_FR: Formulaires

en: This option is only available in MailChimp for WordPress Pro.
fr_FR: Cette option n'est disponible que dans la version MailChimp pour WordPress Pro

en: Comment form
fr_FR: Formulaire de commentaires

en: Registration form
fr_FR: Formulaire d'inscription

en: MultiSite forms
fr_FR: Formulaires multisite

en: BuddyPress registration
fr_FR: Inscription à BuddyPress

en: %s checkout
fr_FR: %s achat

en: Renewed MailChimp cache.
fr_FR: Renouvellement du cache MailChimp

en: Failed to renew MailChimp cache - please try again later.
fr_FR: Le renouvellement du cache MailChimp a échoué - veuillez ressayer plus-tard.

en: An EMAIL field. Example: <code>%s</code>
fr_FR: Un champ EMAIL. Exemple : <code>%s</code>

en: A submit button. Example: <code>%s</code>
fr_FR: Un bouton Envoyer. Exemple : <code>%s</code>

en: Sign Up
fr_FR: Abonnez-vous

en: A '%s' field
fr_FR: Un champ '%s'

en: Please select at least one list to subscribe to.
fr_FR: Merci de sélectionner au moins une liste d'abonnement.

en: MailChimp Sign-Up Form
fr_FR: Formulaire d’enregistrement de MailChimp

en: Displays your MailChimp for WordPress sign-up form
fr_FR: Affiche votre formulaire d'inscription de "MailChimp for WordPress"

en: Title:
fr_FR: Titre :

en: You can edit your sign-up form in the %sMailChimp for WordPress form settings%s.
fr_FR: Vous pouvez éditer votre formulaire d'enregistrement dans le %sMailChimp for WordPress form settings%s.

en: Email address
fr_FR: Adresse de courrier électronique

en: Your email address
fr_FR: Votre adresse de courrier électronique

en: Sign up
fr_FR: Abonnez-vous

en: Sign me up for the newsletter!
fr_FR: Inscrivez-vous pour recevoir notre newsletter!

en: Thank you, your sign-up request was successful! Please check your e-mail inbox.
fr_FR: Merci, votre enregistrement est un succès! Veuillez vérifier votre boite e-mail.

en: Oops. Something went wrong. Please try again later.
fr_FR: Oops, Une erreur s'est produite. Veuillez réessayer plus-tard

en: Please provide a valid email address.
fr_FR: Veuillez fournir une adresse email valide.

en: Given email address is already subscribed, thank you!
fr_FR: L'adresse email fourni est déjà inscrit, merci !

en: Please complete the CAPTCHA.
fr_FR: Veuillez retranscrire le code CAPTCHA

en: Please fill in the required fields.
fr_FR: Veuillez remplir les champs obligatoires.

en: Yes
fr_FR: Oui

en: No
fr_FR: Non

en: MailChimp for WordPress - Error
fr_FR: MailChimp pour Wordpress - Erreur

en: Please select a list to subscribe to in the <a href="%s">checkbox settings</a>.
fr_FR: Choisissez une liste à laquelle vous inscrire dans les <a href="%s">paramètres de case à cocher</a>.

en: This message is only visible to administrators for debugging purposes.
fr_FR: Ce message n'est visible que pour les administrateurs, à des fins de débuggage.

en: The MailChimp server returned the following error message as a response to our sign-up request:
fr_FR: Le serveur de MailChimp a renvoyé le message d'erreur suivant en réponse à votre demande d'inscription :

en: This is the data that was sent to MailChimp:
fr_FR: Voici les données qui ont été envoyées à MailChimp :

en: Email address:
fr_FR: Adresse email :

en: Merge variables:
fr_FR: Fusionner les variables :

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: MailChimp for WordPress
fr_FR: MailChimp pour WordPress

en: API Settings
fr_FR: Paramètres de l'API

en: CONNECTED
fr_FR: CONNECTÉ

en: NOT CONNECTED
fr_FR: NON CONNECTE

en: API Key
fr_FR: Clé API

en: Your MailChimp API key
fr_FR: Votre clé API MailChimp

en: Get your API key here.
fr_FR: Récupérez votre clé API ici.

en: MailChimp Data
fr_FR: Données MailChimp

en: The table below shows your MailChimp lists data. If you applied changes to your MailChimp lists, please use the following button to renew your cached data.
fr_FR: Le tableau ci-dessous affiche les données de vos listes MailChimp. Si vous avez apporté des modifications à vos listes MailChimp, merci de cliquer sur le bouton suivant pour rafraîchir les données en mémoire.

en: Renew MailChimp lists
fr_FR: Rafraîchir les listes MailChimp

en: No lists were found in your MailChimp account
fr_FR: Nous n'avons pas trouvé de liste dans votre compte MailChimp

en: Checkbox Settings
fr_FR: Paramètres de case à cocher

en: To use sign-up checkboxes, select at least one list and one form to add the checkbox to.
fr_FR: Pour utiliser les cases à cocher d'inscription, sélectionner au moins une liste et un formulaire auquel ajouter la case à cocher.

en: MailChimp settings for checkboxes
fr_FR: Paramètres de Mailchimp pour les cases à cocher

en: If you want to use sign-up checkboxes, select at least one MailChimp list to subscribe people to.
fr_FR: Si vous voulez utiliser les cases à cocher d'inscription, sélectionner au moins une liste MailChimp à laquelle inscrire des personnes.

en: MailChimp Lists
fr_FR: Listes MailChimp

en: No lists found, %sare you connected to MailChimp?%s
fr_FR: Pas de listes trouvées,%sêtes vous sure d'avoir connecté MailChimp ?%s

en: Select the list(s) to which people who check the checkbox should be subscribed.
fr_FR: Sélectionnez la liste(s) à laquelle les utilisateurs qui cochent la case seront inscrits.

en: Double opt-in?
fr_FR: double opt-in (validation de l'adresse du destinataire par e-mail) ?

en: Select "yes" if you want people to confirm their email address before being subscribed (recommended)
fr_FR: Sélectionnez "oui" si vous souhaitez que vos internautes soit obligé de leur email après s’être inscrit (recommandé)

en: Checkbox settings
fr_FR: Paramètres de case à cocher

en: Add the checkbox to these forms
fr_FR: Ajoutez la case à cocher à ces formulaires

en: Selecting a form will automatically add the sign-up checkbox to it.
fr_FR: La sélection d'un formulaire ajoute automatiquement la case à cocher d'inscription à celui-ci.

en: Checkbox label text
fr_FR: Texte de l'etiquette de la case à cocher

en: HTML tags like %s are allowed in the label text.
fr_FR: Les balises HTML telles que %s sont autorisées dans le texte de l'étiquette.

en: Pre-check the checkbox?
fr_FR: Pré-sélectionner les cases à cocher ?

en: Load some default CSS?
fr_FR: Voulez-vous charger du code CSS par défaut ?

en: Select "yes" if the checkbox appears in a weird place.
fr_FR: Sélectionner "oui" si la case à cocher apparaît à un endroit bizarre.

en: WooCommerce checkbox position
fr_FR: Position de la case à cocher WooCommerce

en: After the billing details
fr_FR: Après les informations de facturation

en: After the additional information
fr_FR: Après les informations complémentaires

en: Choose the position for the checkbox in your WooCommerce checkout form.
fr_FR: Choisissez la position de votre case à cocher dans votre formulaire de paiement WooCommerce

en: Form Settings
fr_FR: Paramètres du formulaire

en: To use the MailChimp sign-up form, configure the form below and then either paste %s in the content of a post or page or use the  widget.
fr_FR: Afin d'utiliser le formulaire d'enregistrement de MailChimp, configurez le formulaire ci-dessous et ensuite, soit vous collez %s dans le contenu d'un article, soit dans le contenu d'une page ou vous utilisez le widget à cet effet.

en: Required form settings
fr_FR: Paramètre de formulaire requis

en: Load form styles (CSS)?
fr_FR: Charger le style des formulaires (CSS) ?

en: Yes, load basic form styles
fr_FR: Oui, charger un style minimal pour les formulaires

en: (PRO ONLY)
fr_FR: (Seulement pour les pros)

en: Yes, load my custom form styles
fr_FR: Oui, charger mes styles de formulaire personnalisés

en: Yes, load default form theme
fr_FR: Oui, charger le thème de formulaire par défaut

en: Light Theme
fr_FR: Thème léger

en: Red Theme
fr_FR: Thème rouge

en: Green Theme
fr_FR: Thème vert

en: Blue Theme
fr_FR: Thème bleu

en: Dark Theme
fr_FR: Thème sombre

en: Custom Color Theme
fr_FR: Thème avec couleur personnalisée

en: If you want to load some default CSS styles, select "basic formatting styles" or choose one of the color themes
fr_FR: Si vous voulez charger certain style CSS par défaut, selectionnez "basic formatting styles" ou choisissez un des thèmes couleurs.

en: Lists this form subscribes to
fr_FR: Listes auxquelles ce formulaire permet de s'inscrire

en: Select the list(s) to which people who submit this form should be subscribed.
fr_FR: Sélectionnez la liste(s) à laquelle, les utilisateurs seront inscrits une fois le formulaire validé.

en: Form mark-up
fr_FR: Formulaire de balisage

en: Your form is missing the following (required) form fields:
fr_FR: Il manque à votre formulaire les champs obligatoires suivants :

en: Use the shortcode %s to display this form inside a post, page or text widget.
fr_FR: Utilisez le shortcode %s pour afficher ce formulaire dans vos billet, page ou widget avec texte

en: Send Welcome Email?
fr_FR: Voulez-vous envoyer un email de bienvenue ?

en: Select "yes" if you want to send your lists Welcome Email if a subscribe succeeds (only when double opt-in is disabled).
fr_FR: Choisissez "oui" si vous voulez envoyer à vos listes un email de bienvenue suite à une inscription réussie (uniquement si la double validation est désactivée).

en: Update existing subscribers?
fr_FR: Voulez-vous que les données des internautes déjà inscrit soit mise à jour ?

en: Select "yes" if you want to update existing subscribers (instead of showing the "already subscribed" message).
fr_FR: Choisissez "oui" si vous voulez mettre à jour les inscrits déjà existants (au lieu  d'afficher le message "vous êtes déjà inscrit").

en: Replace interest groups?
fr_FR: Remplacer les groupes d'intérêt

en: Select "yes" if you want to replace the interest groups with the groups provided instead of adding the provided groups to the member's interest groups (only when updating a subscriber).
fr_FR: Sélectionnez \"oui\" si vous voulez remplacer les groupes d'intérêt avec les groupes prévus au lieu d'ajouter les groupes prévus aux groupes d'intérêt du membre (uniquement lors de la mise à jour d'un abonné).

en: Form Settings & Messages
fr_FR: Formulaire de configuration et de messages

en: Enable AJAX form submission?
fr_FR: Activer soumission du formulaire grâce à la technologie AJAX ?

en: Select "yes" if you want to use AJAX (JavaScript) to submit forms.
fr_FR: Sélectionnez "oui" si vous voulez utiliser AJAX (JavaScript) pour soumettre des formulaires.

en: Hide form after a successful sign-up?
fr_FR: Voulez vous cacher le formulaire après un enregistrement réussi ?

en: Select "yes" to hide the form fields after a successful sign-up.
fr_FR: Sélectionnez "oui" afin de cacher les champs du formulaire après un enregistrement réussi.

en: Redirect to URL after successful sign-ups
fr_FR: redirection vers une URL après une inscription réussite.

en: Example: %s
fr_FR: Exemple : %s

en: Leave empty or enter 0 for no redirection. Use complete (absolute) URLs, including <code>http://</code>
fr_FR: laissez vide ou entrer 0 pour ne pas avoir de redirection. Utilisez une URL complète(Absolue), n'oubliez pas d'inclure devant l'url <code>http://</code>

en: Success message
fr_FR: Message de réussite

en: Invalid email address message
fr_FR: Message d’adresse email invalide

en: Required field missing message
fr_FR: Message de Champs obligatoire non rempli

en: Already subscribed message
fr_FR: Message de souscription déjà existante

en: Invalid CAPTCHA message
fr_FR: Message de Champs CAPTCHA invalide

en: General error message
fr_FR: Message d'erreur général

en: HTML tags like %s are allowed in the message fields.
fr_FR: Les balises HTML tel que %s sont acceptées dans les champs.

en: Building your sign-up form
fr_FR: Construction de votre formulaire d'inscription

en: At a minimum, your form should include just an %s field and a submit button.
fr_FR: Votre formulaire devrait inclure au minimum un champ %s et un bouton d'envoi.

en: Add more form fields if your selected lists require more fields. Field names should match the field tags of the selected lists. Use the "Add a new field" tool to have the HTML generated for you.
fr_FR: Ajouter plus de champs si votre liste le nécessite. Les noms des champs doivent correspondre aux étiquettes de champs de votre liste. Utilisez l'outil "Ajouter un nouveau champ" pour le code HTML soit généré.

en: Form Styling
fr_FR: Mise en page du formulaire

en: Alter the visual appearance of the form by applying CSS rules to %s.
fr_FR: Modifier l'apparence du formulaire en appliquant des règles CSS à %s.

en: You can add the CSS rules to your theme stylesheet using the <a href="%s">Theme Editor</a> or by editing %s over FTP. Alternatively, use a plugin like %s
fr_FR: Vous pouvez ajouter des règles CSS à votre thème en utilisant l'<a href="%s">Editeur de Thème</a> ou en éditant %s depuis votre FTP. Une autre alternative consiste à utiliser un plugin comme %s

en: The <a href="%s" target="_blank">plugin FAQ</a> lists the various CSS selectors you can use to target the different form elements.
fr_FR: La <a href="%s" target="_blank">FAQ du plugin</a> recense les différents sélecteurs CSS vous permettant de pointer vers les éléments de formulaire.

en: If you need an easier way to style your forms, <a href="%s">upgrade to MailChimp for WordPress Pro</a>. It comes with a "Styles Builder" that lets you customize form styles without writing any code.
fr_FR: Pour personnaliser plus simplement le style de vos formulaires, <a href="%s">passez à la version Pro de MailChimp pour Wordpress</a>. Il intègre le "Styles Builder" qui vous permettra de personnaliser le style de vos formulaires sans écrire de code.

en: Form variables
fr_FR: Variables de formulaire

en: Use the following variables to add some dynamic content to your form.
fr_FR: Utilisez les variables suivantes pour ajouter du contenu dynamique à votre formulaire.

en: Replaced with the visitor's email (if set in URL or cookie).
fr_FR: Remplacé par l'email du visiteur (si disponible dans l'URL ou le cookie)

en: Replaced with the form response (error or success messages).
fr_FR: Remplacer avec un message de réponse (message d'erreur ou de réussite).

en: Replaced with a captcha field.
fr_FR: Remplacé par un champ captcha.

en: Replaced with the number of subscribers on the selected list(s)
fr_FR: Remplacé par le nombre d'abonnés de la liste sélectionnée

en: Replaced with the current site language, eg: %s
fr_FR: Remplacé par la langue du site en cours, par exemple : %s

en: Replaced with the visitor's IP address
fr_FR: Remplacé par l&#39;adresse IP du visiteur

en: Replaced with the current date (yyyy/mm/dd eg: %s)
fr_FR: Remplacé par la date actuelle (yyyy/mm/dd par exemple: %s)

en: Replaced with the current time (hh:mm:ss eg: %s)
fr_FR: Remplacé par l'heure actuelle (hh:mm:ss par exemple: %s)

en: Replaced with the logged in user's email (or nothing, if there is no logged in user)
fr_FR: Remplacé par l'e-mail de l'utilisateur connecté (ou rien, s'il n'y a pas d'utilisateur connecté)

en: First name of the current user
fr_FR: Prénom de l'utilisateur actif

en: Last name of the current user
fr_FR: Nom de l'utilisateur actif

en: Current user ID
fr_FR: Identifiant de l'utilisateur actif

en: Current URL
fr_FR: URL active

en: Add a new field
fr_FR: Ajouter un nouveau champ

en: Use the tool below to generate the HTML for your form fields.
fr_FR: Utilisez l'outils si dessous pour générer le code HTML de vos champs de formulaire.

en: Select MailChimp field..
fr_FR: Sélectionnez le champ MailChimp ...

en: Submit Button
fr_FR: Bouton de validation

en: Lists Choice
fr_FR: Listes de choix

en: Label
fr_FR: Etiquette

en: (optional)
fr_FR: (Optionnel)

en: Placeholder
fr_FR: Texte par défaut

en: Initial value
fr_FR: Valeur initiale

en: (leave empty to hide)
fr_FR: (laissez vide pour cacher)

en: Wrap in paragraph %s tags?
fr_FR: Voulez-vous activer les tags %s dans les paragraphes

en: Required field?
fr_FR: est-ce un champ obligatoire ?

en: Add to form
fr_FR: Ajouter au formulaire

en: Generated HTML
fr_FR: HTML généré

en: Select at least one list first.
fr_FR: Sélectionnez au moins une première liste.

en: MailChimp for WordPress is in need of translations. Is the plugin not translated in your language or do you spot errors with the current translations? Helping out is easy! Head over to <a href="%s">the translation project and click "help translate"</a>.
fr_FR: MailChimp for WordPress a besoin de traductions. Le plugin n'est pas traduit dans votre langue ou vous avez localisé des erreurs dans la traduction? Nous aider est facile! Rendez vous sur <a href="%s">le site de traduction du projet et cliquez sur "help translate"</a>

en: Enjoying this plugin? <a href="%s">Upgrade to MailChimp for WordPress Pro now</a> for an even better plugin, you will love it.
fr_FR: Ce plugin vous plait ? <a href="%s"> Passez maintenant à la version pro de MailChimp for WordPress Pro</a> pour avoir un plugin encore plus puissant, vous allez l'adorer.

en: This plugin is not developed by or affiliated with MailChimp in any way.
fr_FR: Ce plugin n'est aucunement développé ou affilié à la marque MailChimp déposée par le groupe "The Rocket Science".

en: Looking for support?
fr_FR: Avez-vous besoin d'aide ?

en: Make sure to look at the <a href="%s">frequently asked questions</a> or use the <a href="%s">support forums</a> on WordPress.org.
fr_FR: Assurez-vous de regarder la <a href=\"%s\">frequently asked questions</a> ou utiliser le support <a href=\"%s\">support forums</a> sur WordPress.org.

en: If you need priority support, please <a href="%s">upgrade to the premium version</a>.
fr_FR: Si vous avez besoin d'un support prioritaire, veuillez <a href=\"%s\">passer à la version Premium</a>.

en: Show a token of your appreciation
fr_FR: Afficher un jeton de votre appréciation

en: Upgrade to MailChimp for WordPress Pro
fr_FR: Passer à MailChimp pour WordPress Pro

en: Leave a %s plugin review on WordPress.org
fr_FR: Laisser un avis sur le plugin %s sur WordPress.org

en: I am using MailChimp for WordPress by @DannyvanKooten - it is great!
fr_FR: J'utilise MailChimp pour WordPress par @DannyvanKooten - C'est top !

en: Tweet about MailChimp for WordPress
fr_FR: Tweeter au sujet de MailChimp pour Wordpress

en: Review the plugin on your blog and link to <a href="%s">the plugin page</a>.
fr_FR: Faite une revue du plugin dans votre blog et créez un lien vers <a href="%s">la page du plugin</a>

en: Vote "works" on the WordPress.org plugin page
fr_FR: Donner l'évaluation "ça fonctionne" sur la page WordPress.org du plugin.

en: About the developer
fr_FR: A propos du développeur

en: This plugin has an even better premium version, I am sure you will love it.
fr_FR: Ce plugin a même une version Premium, je suis sûr que vous allez l'adorer.

en: Pro features include better and multiple forms, advanced and easy form styling, more default themes, detailed statistics and priority support.
fr_FR: Pro caractéristiques comprennent de meilleurs et multiples formulaires, des styles de formulaires avancées et faciles, plus de thèmes par défaut, des statistiques détaillées et une assistance prioritaire.

en: More information about MailChimp for WP Pro
fr_FR: Plus d'information au sujet de MailChimp for WP Pro

en: Save Form
fr_FR: Enregistrer le formulaire

en: Update Form
fr_FR: Mettre à jour le formulaire

en: Back to general form settings
fr_FR: Revenir aux paramètres généraux du formulaire

en: Form updated.
fr_FR: Le formulaire a été mis à jour.

en: Form saved.
fr_FR: Le formulaire a été enregistré.

en: Optional Settings
fr_FR: Paramètres optionnels

en: Form Variables
fr_FR: Variables de formulaire.

en: MailChimp & License
fr_FR: MailChimp & Licence

en: Reports
fr_FR: Rapports

en: Please make sure the plugin is connected to MailChimp. <a href="%s">Provide a valid API key.</a>
fr_FR: Veuillez-vous assurer que le plugin est bien connecté à MailChimp. <a href="%s">fournissez une clef d'API valide.</a>

en: End date can't be before the start date
fr_FR: La date de fin ne peut plus ancienne que la date de début.

en: You disabled logging using the %s filter. Re-enable it to use the Reports page.
fr_FR: Vous avez désactivé la journalisation en utilisant le filtre %s. Réactivez le pour pouvoir utiliser la page des Rapports

en: <strong>Welcome to MailChimp for WordPress Pro!</strong> We transfered the settings you had set in the Lite version, please <a href="%s">deactivate it now</a> to prevent problems
fr_FR: <strong>Bienvenu à MailChimp for WordPress Pro!</strong> Nous avons transféré les paramètres que vous avez effectué dans la version gratuite, veuillez maintenant <a href=\"%s\">la désactiver maintenant</a> pour éviter des problèmes.

en: Couldn't create the stylesheet. Manually add the generated CSS to your theme stylesheet by using the %sTheme Editor%s or use FTP and edit <em>%s</em>.
fr_FR: Impossible de créer le style CSS. Ajoutez manuellement le CSS généré à celui de votre thème en utilisant le  %sTheme Editor%s ou utilisez le FTP et editez <em>%s</em>.

en: %sShow generated CSS%s
fr_FR: %sMontrer le CSS généré%s

en: To apply these styles on your website, select "load custom form styles" in the %sform settings%s
fr_FR: Pour appliquer ces styles sur votre site, selectionnez \"charger les styles de formulaires personnalisés\" dans %sparamètres des formulaires%s

en: The %sCSS Stylesheet%s has been created.
fr_FR: La %sfeuille de styles CSS%s a été créée.

en: I know. Don't bug me.
fr_FR: Je sais. Ne me dérangez pas.

en: <b>Warning!</b> You're blocking external requests which means you won't be able to get %s updates. Please add %s to %s.
fr_FR: <b>Attention</b> Vous avez bloquez les requêtes externes, ce qui implique que vous ne serez pas en mesure d'optenir les mises à jours de %s, Veuillez ajouter %s de %s.

en: Your %s license has been activated. You have an unlimited license.
fr_FR: Votre %s licence a été activé. Vous avez une licence illimitée.

en: Your %s license has been activated. You have used %d/%d activations.
fr_FR: Votre %s licence a été activé. Vous avez utilisé à ce jour %d/%d activations.

en: <a href="%s">Did you know you can upgrade your license?</a>
fr_FR: <a href="%s">Saviez-vous qu'il vous est possible de mettre à jour votre licence ?</a>

en: <a href="%s">Your license is expiring in %d days, would you like to extend it?</a>
fr_FR: <a href="%s">Votre licence expire dans %d jours, Voulez-vous vous réengager ?</a>

en: You've reached your activation limit. You must <a href="%s">reset</a> or <a href="%s">upgrade your license</a> to use it on this site.
fr_FR: Vous avez atteint votre limite d'activation . Vous devez <a href="%s"> réinitialiser </a> ou <a href="%s"> mettre à jour votre </a> licence pour utiliser le plugin sur ce site .

en: Your license has expired. You must <a href="%s">renew your license</a> if you want to use it again.
fr_FR: Votre license a expirée. Vous devez <a href="%s">renouveler votre license</a> pour continuer d'utiliser ce module.

en: Failed to activate your license, your license key seems to be invalid.
fr_FR: L'activation de votre licence a échoué , votre clé de licence semble être invalide .

en: Your %s license has been deactivated.
fr_FR: Votre %s licence a été desactivé

en: Your plugin license has expired. You will no longer have access to plugin updates unless you <a href="%s">renew your license</a>.
fr_FR: Votre licence a expiré. Vous n'aurez plus accés aux mises à jour sauf si vous <a href="%s">renouvelez votre licence</a>

en: Failed to deactivate your %s license.
fr_FR: La désactivation de votre %s licence a echoué

en: Request error: "%s"
fr_FR: La demande a echoué: %s

en: %s: License Settings
fr_FR: %s: Paramètres de Licence

en: %s is network activated, please contact your site administrator to manage the license.
fr_FR: %s est activé sur le réseau, veuillez contacter votre webmaster pour gérer votre licence.

en: %s failed to check for updates because of the following error: <em>%s</em>
fr_FR: %s la vérification des mises à jours a échoué à cause de l'erreur suivante : <em>%s</em>

en: This site has not been activated properly on dannyvankooten.com and thus cannot check for future updates. Please activate your site with a valid license key.
fr_FR: Ce site n'a pas été activé correctement sur dannyvankooten.com, ce qui rend impossible la vérification des mises à jours et donc ne peut pas vérifier les mises à jour futures . Veuillez  vous rendre sur dannyvankooten.com et activer votre site avec une clé de licence valide.

en: License status
fr_FR: Status de la licence

en: ACTIVE
fr_FR: ACTIF

en: you are receiving updates
fr_FR: vous recevez des mises à jour

en: EXPIRED
fr_FR: EXPIRE

en: you are <strong>not</strong> receiving updates.
fr_FR: vous ne recevez <strong>pas</strong> de mise à jour

en: INACTIVE
fr_FR: INACTIF

en: Toggle license status
fr_FR: Basculez l'état de la License

en: Deactivate License
fr_FR: Désactiver la licence

en: (deactivate your license so you can activate it on another WordPress site)
fr_FR: (En désactivant votre License, vous pourrez réutiliser votre licence sur un autre site wordpress)

en: Activate License
fr_FR: Activer la licence

en: Please enter a license key in the field below first.
fr_FR: Entrez une clef de licence dans le champs ci-dessous

en: License Key
fr_FR: Clef de licence

en: Paste your license key here, as found in the email receipt.
fr_FR: Collez votre clef de licence que vous avez reçus par email ici.

en: You defined your license key using the %s PHP constant.
fr_FR: Utilisez la constante PHP %s pour définir votre clef de licence.

en: Your %s license will expire on %s.
fr_FR: Votre %s licence expirera le %s

en: %sRenew your license now%s.
fr_FR: %s Renouvelez votre licence dès maintenant%s

en: <strong>Error:</strong> Please specify a form ID. Example: %s.
fr_FR: <strong>Erreur :</strong> Veuillez spécifier un ID de formulaire. Exemple: %s.

en: <strong>Error:</strong> Sign-up form not found. Please check if you used the correct form ID.
fr_FR: <strong>Erreur :</strong> Formulaire d'inscription non trouvé. Veuillez vérifier que vous utilisez le bon ID de formulaire.

en: New MailChimp Sign-Up
fr_FR: Nouvelle inscription à MailChimp

en: New Sign-Up
fr_FR: Nouvelle Inscription

en: <strong>%s</strong> signed-up at %s on %s using the form "%s".
fr_FR: <strong>%s</strong> s'inscrire à %s sur %s en utilisant le formulaire \"%s\".

en: List
fr_FR: Liste

en: Other fields
fr_FR: Autres champs

en: Note that you've enabled double opt-in for the "%s" form. The user won't be added to the selected MailChimp lists until they confirm their email address.
fr_FR: Notez que vous avez activé le double validation pour le formulaire \"%s\". L'utilisateur de sera pas ajouté à la liste MailChimp sélectionnée jusqu'à ce qu'il confirme son adresse e-mail.

en: This email was auto-sent by the MailChimp for WordPress plugin.
fr_FR: Cet email a été envoyé automatiquement par le plugin " MailChimp pour WordPress "

en: IP Address
fr_FR: Adresse IP

en: MailChimp for WP Form
fr_FR: MailChimp pour WP Form

en: Displays one of your MailChimp for WordPress sign-up forms
fr_FR: Affichez un de vos formulaire d'inscription MailChimp for WordPress

en: Please select the sign-up form you'd like to show here in the <a href="%s">widget settings</a>.
fr_FR: Veuillez selectionner le formulaire d'inscription que vous souhaitez montrer ici dans les <a href=\"%s\">paramètres de widgets</a>.

en: Form:
fr_FR: Formulaire :

en: Select the form to show
fr_FR: Sélectionnez le formulaire pour l'afficher

en: You don't have any sign-up forms. <a href="%s">Create one now.</a>
fr_FR: Vous n'avez aucuns formulaires d’inscription. <a href="%s">Créez en un maintenant.</a>

en: Thank you, your sign-up request was successful! Please check your email inbox to confirm.
fr_FR: Merci, votre inscription a réussi! Veuillez regarder votre boite email, et cliquez sur le lien de confirmation.

en: Form
fr_FR: Formulaire

en: List(s)
fr_FR: Liste(s)

en: Last edited
fr_FR: Dernière modification

en: Edit Form
fr_FR: Modifier le formulaire

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: No MailChimp list(s) selected yet.
fr_FR: Aucun liste(s) MailChimp est sélectionnée(s).

en: You have not created any sign-up forms yet. Time to do so!
fr_FR: Vous n'avez pas encore créé de formulaire d'inscription, c'est le moment de le faire !

en: Subscriber Log
fr_FR: Journal de l'abonné

en: Subscriber Logs
fr_FR: Journaux des abonnés

en: Data
fr_FR: Donnée

en: Subscribed
fr_FR: Inscrit

en: Log items deleted.
fr_FR: Entrées de journal supprimées

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: deleted
fr_FR: Supprimé

en: Registration
fr_FR: inscription

en: MultiSite registration
fr_FR: Inscription MultiSite

en: Checkout
fr_FR: Vérification

en: bbPress: New Topic
fr_FR: bbPress: Nouveau sujet

en: bbPress: New Reply
fr_FR: bbPress: Nouvelle réponse

en: Other Form
fr_FR: Autre formulaire

en: No subscribe requests found.
fr_FR: Aucune requête d'inscription trouvée.

en: All
fr_FR: Tous

en: Checkbox
fr_FR: Case à cocher

en: Any settings you specify here will override the <a href="%s">general form settings</a>. If no setting is specified, the corresponding general setting value will be used.
fr_FR: Tous les paramètres que vous spécifiez ici, écraseront les <a href="%s">paramètres du formulaire général</a>. Si aucun paramètre n'est spécifié, la valeur par défaut correspondante sera utilisée.

en: Inherit
fr_FR: hérite

en: Send an email copy of the form data?
fr_FR: Voulez-vous envoyez une copie des données du formulaire par email ?

en: Tick "yes" if you want to receive an email with the form data for every sign-up request.
fr_FR: Cocher "oui" si vous souhaitez recevoir pour chaque enregistrement réussi, un email contenant les donnée de l'enregistrement

en: Send the copy to this email:
fr_FR: Envoyez la copie de cet email :

en: Success
fr_FR: Reussite

en: Invalid email address
fr_FR: Adresse email invalide

en: Required field missing
fr_FR: Vous avez oublié de remplir un champs obligatoire.

en: Already subscribed
fr_FR: Déjà inscrit

en: Invalid CAPTCHA
fr_FR: CAPTCHA invalide

en: Other errors
fr_FR: Autres erreurs

en: Form usage
fr_FR: Utilisation des formulaires

en: Use %s in your Contact Form 7 mark-up to add a sign-up checkbox to your CF7 forms.
fr_FR: Utiliser le champ %s dans Contact Form 7 pour ajouter un case à cocher d'inscription dans vos formulaires CF7.

en: Custom label texts
fr_FR: Texte de la case à cocher personnalisé

en: Override the default checkbox label text for any given checkbox using the fields below.
fr_FR: Passer outre le texte par défaut des cases à cocher en utilisant le champs ci-dessous.

en: Forms & Settings
fr_FR: Formulaires et Réglages

en: CSS Styles Builder
fr_FR: Générateur de Styles CSS

en: License & API Settings
fr_FR: Paramètres de licence et de l'API

en: No lists were found in your MailChimp account.
fr_FR: Pas de listes trouvées dans votre compte MailChimp

en: Statistics
fr_FR: Statistiques

en: Log
fr_FR: Journal

en: Need help? Have a look at the <a href="%s">plugin documentation</a> or email me directly at <a href="%s">support@mc4wp.com</a>.
fr_FR: Besoin d'aide ? Regardez sur <a href=\"%s\"> la documentation du plugin</a> envoyez moi un mail sur <a href=\"%s\">support@mc4wp.com</a>.

en: Use the fields below to create custom styling rules for your forms.
fr_FR: Utilisez les champs ci-dessous pour créer des règles de style personnalisée pour vos formulaires.

en: Select form to build styles for:
fr_FR: Sélectionnez le formulaire pour créer les styles :

en: Create at least one form first.
fr_FR: Créez au moins un formulaire en premier.

en: You need to have JavaScript enabled to see a preview of your form.
fr_FR: Vous avez besoin du JavaScript d'activé pour voir les prévisualisations de votre formulaire.

en: Are you sure you want to delete all custom styles for this form?
fr_FR: Êtes-vous sûre que vous voulez supprimer tous les styles personnalisés pour ce formulaire ?

en: Delete Form Styles
fr_FR: Supprimer les styles du formulaire

en: Use to delete all styles for this form
fr_FR: Permet de supprimer tous les styles pour ce formulaire

en: Build CSS File
fr_FR: Créer le fichier CSS

en: Sign-Up Forms
fr_FR: Formulaires d'inscription

en: Create New Form
fr_FR: Créer un nouveau formulaire

en: General form settings
fr_FR: Paramètres généraux de formulaire

en: If you %screated a custom stylesheet%s and want it to be loaded, select "custom form styles". Otherwise, choose the basic formatting styles or one of the default themes.
fr_FR: Si vou %scréez une feuille de styles CSS personnalisée%s et voulez la charger, sélectionnez \"Styles de formulaire personnalisées\". Autrement, choisissez les styles basic de formatage ou l'un des thèmes par défaut.

en: Select Color
fr_FR: Sélectionner la couleur

en: Save all changes
fr_FR: Enregistrer tous les changements

en: Default MailChimp settings
fr_FR: Paramètres par défaut de MailChimp

en: The following settings apply to <strong>all</strong> forms but can be overridden on a per-form basis.
fr_FR: Les paramètres suivants s'appliquent à <strong>tous</ strong> les formulaires, mais peuvent être remplacés sur la base d'un pré-formulaire.

en: Default Form Settings
fr_FR: Paramètre par défaut des formulaires

en: Default Messages
fr_FR: Messages par défaut

note: Description of the plugin/theme
en: Adds various sign-up methods to your website.
fr_FR: Ajouter différentes méthodes d’enregistrement à votre site internet.
