gravity-forms-zero-spam - en to sv_SE translation catalogue (175 entries)

en: Enhance Gravity Forms to include effective anti-spam measures—without using a CAPTCHA.
sv_SE: Förbättra Gravity Forms med effektiva antispåramåtgärder—utan att använda CAPTCHA.

en: Block, flag, or log email submissions matching specific addresses, domains, or patterns. Rules apply to all email fields unless overridden per field.
sv_SE: Blockera, flagga eller logga e-postinlämningar som matchar specifika adresser, domäner eller mönster. Regler gäller för alla e-postfält såvida det inte åsidosätts per fält.

en: Flag or log email submissions matching specific addresses, domains, or patterns. Rules apply to all email fields unless overridden per field.
sv_SE: Flagga eller logga e-postinlämningar som matchar specifika adresser, domäner eller mönster. Regler gäller för alla e-postfält såvida det inte åsidosätts per fält.

en: Email Rejection Rules
sv_SE: Regler för avvisning av e-post

en: Enable Email Rejection Rules
sv_SE: Aktivera regler för avvisning av e-post

en: Rules
sv_SE: Regler

en: Default Validation Message
sv_SE: Standardvalideringsmeddelande

en: Shown when action is "Block". Can be overridden per email field.
sv_SE: Visas när åtgärden är "Blockera". Kan åsidosättas per e-postfält.

en: Add Rule
sv_SE: Lägg till regel

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Enable
sv_SE: Aktivera

en: Disable
sv_SE: Inaktivera

en: Save
sv_SE: Spara

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Domain
sv_SE: Domän

en: Email
sv_SE: E-post

en: Block
sv_SE: Blockera

en: Flag as Spam
sv_SE: Markera som skräppost

en: Log Only
sv_SE: Endast logg

en: Type
sv_SE: Typ

en: Value
sv_SE: Värde

en: Action
sv_SE: Åtgärd

en: No rules defined yet.
sv_SE: Inga regler har definierats än.

en: Import Rules
sv_SE: Importera regler

en: Paste values, one per line or comma-separated. Auto-detected as Domain or Email type.
sv_SE: Klistra in värden, ett per rad eller kommaseparerade. Typen upptäcks automatiskt som domän eller e-post.

en: Import
sv_SE: Importera

en: Remove this rule?
sv_SE: Ta bort denna regel?

en: Invalid regular expression.
sv_SE: Ogiltigt reguljärt uttryck.

en: Please enter a valid email address.
sv_SE: Ange en giltig e-postadress.

en: Please enter a valid domain.
sv_SE: Ange en giltig domän.

en: No valid rules found to import.
sv_SE: Inga giltiga regler hittades att importera.

en: 1 rule imported.
sv_SE: 1 regel importerad.

en: Skipped 1 invalid value.
sv_SE: Ignorerade 1 ogiltigt värde.

en: Some rules use the Block action, which requires Gravity Forms 2.9.15+. These rules are inactive until you update.
sv_SE: Vissa regler använder Blockera-åtgärden, vilket kräver Gravity Forms 2.9.15+. Dessa regler är inaktiva tills du uppdaterar.

en: Upgrading to Gravity Forms 2.9.15 or higher enables the ability to configure rules that block matching form submissions.
sv_SE: Uppgradering till Gravity Forms 2.9.15 eller högre möjliggör konfigurering av regler som blockerar matchande formulärinlämningar.

en: Requires Gravity Forms 2.9.15+
sv_SE: Kräver Gravity Forms 2.9.15+

en: e.g., spamdomain.com
sv_SE: t.ex. spamdomain.com

en: Enable rejection rules
sv_SE: Aktivera avvisningsregler

en: Add rules to block, flag, or log submissions based on the email entered in this field. Rules can extend or replace the global rejection rules.
sv_SE: Lägg till regler för att blockera, flagga eller logga inlämningar baserat på e-postadressen som anges i detta fält. Regler kan utöka eller ersätta de globala avvisningsreglerna.

en: Add rules to block, flag, or log submissions based on the email entered in this field. Rules can extend or replace the
sv_SE: Lägg till regler för att blockera, flagga eller logga inlämningar baserat på e-postadressen som anges i detta fält. Regler kan utöka eller ersätta

en: global rejection rules
sv_SE: de globala avvisningsreglerna

en: Rule Mode
sv_SE: Regelläge

en: Inherit global rules + add field-specific rules
sv_SE: Ärv globala regler + lägg till fältspecifika regler

en: Use only field-specific rules (ignore global)
sv_SE: Använd endast fältspecifika regler (ignorera globala)

en: Field-Specific Rules
sv_SE: Fältspecifika regler

en: Validation Message (optional)
sv_SE: Valideringsmeddelande (valfritt)

en: Leave blank to use the global default message.
sv_SE: Lämna tomt för att använda det globala standardmeddelandet.

en: The email address you entered is not allowed. Please use a different email address.
sv_SE: E-postadressen du angav är inte tillåten. Vänligen använd en annan e-postadress.

en: Enable to fight spam using a simple, effective method that is more effective than the built-in anti-spam honeypot.
sv_SE: Aktivera för att bekämpa skräppost med en enkel, effektiv metod som är mer effektiv än den inbyggda anti-spam honeypoten.

en: Prevent spam using Gravity Forms Zero Spam
sv_SE: Förhindra skräppost med Gravity Forms Zero Spam

en: Know when entries are flagged as spam.
sv_SE: Vet när poster markeras som skräppost.

en: It can be hard to know when entries are being marked as spam. When enabled, this feature will send an automated spam report, giving you a summary of recent spam entries. If no spam entries have been submitted, no report will be sent.
sv_SE: Det kan vara svårt att veta när poster markeras som skräppost. När den här funktionen är aktiverad skickas en automatisk rapport om skräppost som ger dig en sammanfattning av nyligen inkomna skräppostposter. Om inga skräppostposter har skickats in skickas ingen rapport.

en: This feature works with any spam filter, including the Gravity Forms spam honeypot, Gravity Forms Zero Spam, reCAPTCHA, or others.
sv_SE: Den här funktionen fungerar med alla skräppostfilter, inklusive Gravity Forms skräppost-honeypot, Gravity Forms Zero Spam, reCAPTCHA eller andra.

en: Note: Depending on site traffic, time-based reports may not always be sent at the scheduled frequency. {{link}}See how to set up a "cron" to make this more reliable{{/link}}.
sv_SE: Observera: Beroende på webbplatsens trafik skickas kanske inte tidsbaserade rapporter alltid enligt det schemalagda intervallet. {{link}}Se hur du ställer in en ”cron” för att göra detta mer tillförlitligt{{/link}}.

en: Link opens in a new tab
sv_SE: Länken öppnas i en ny flik

en: You have received {{total_spam_count}} spam entries from the following form(s):
sv_SE: Du har mottagit {{total_spam_count}} skräppostposter från följande formulär:

en: To modify or disable this email, visit {{settings_link}}the Gravity Forms Zero Spam settings page{{/settings_link}}.
sv_SE: För att ändra eller inaktivera detta e-postmeddelande, besök {{settings_link}}inställningssidan för Gravity Forms Zero Spam{{/settings_link}}.

en: The following variables may be used:
sv_SE: Följande variabler kan användas:

en: The name of this website
sv_SE: Namn på denna webbplats

en: The email of the site administrator
sv_SE: E-postadressen till webbplatsadministratören

en: The total number of spam emails received since the last report.
sv_SE: Totalt antal mottagna skräppostmeddelanden sedan senaste rapporten.

en: A list of forms and the number of spam entries since the last report.
sv_SE: En lista över formulär och antalet skräppostposter sedan senaste rapporten.

en: A link to the plugin settings page. Text inside the variables will be the link text. Make sure to include both the opening and closing variables.
sv_SE: En länk till inställningssidan för tillägget. Texten inom variablerna blir länktexten. Se till att inkludera både öppnings- och stängningsvariablerna.

en: Spam Blocking
sv_SE: Blockering av skräppost

en: It is possible to enable or disable spam blocking on a per-form basis inside each form's settings.
sv_SE: Det går att aktivera eller inaktivera skräppostblockering för varje enskilt formulär i respektive formulärs inställningar.

en: Enable Zero Spam by Default
sv_SE: Aktivera Zero Spam som standard

en: Enabled: Add Zero Spam to Gravity Forms forms
sv_SE: Aktiverad: Lägg till Zero Spam i Gravity Forms-formulär

en: Disabled: Use Gravity Forms' built-in spam prevention
sv_SE: Inaktiverad: Använd Gravity Forms inbyggda skräppostskydd

en: Anti-Spam Expiration
sv_SE: Utgångstid för anti-skräppost

en: Spam Report Email
sv_SE: E-post för skräppostrapport

en: Spam Report Frequency
sv_SE: Frekvens för spamrapport

en: How frequently should spam report emails be sent?
sv_SE: Hur ofta ska spamrapporter skickas via e-post?

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Threshold-Based
sv_SE: Tröskelbaserad

en: Twice Daily
sv_SE: Två gånger dagligen

en: Daily
sv_SE: Dagligen

en: Weekly
sv_SE: Veckovis

en: Monthly
sv_SE: Månatligen

en: Spam Entry Threshold
sv_SE: Tröskel för spamposter

en: A spam report email will be sent when the specified number of spam entries is reached.
sv_SE: En spamrapport kommer att skickas när det angivna antalet spamposter uppnås.

en: Entry limit has to be 1 or more.
sv_SE: Begränsningen för poster måste vara 1 eller mer.

en: Email Address
sv_SE: E-postadress

en: Send spam report to this email address.
sv_SE: Skicka spamrapport till denna e-postadress.

en: The email entered is invalid.
sv_SE: Den angivna e-postadressen är ogiltig.

en: Email Subject
sv_SE: Ämne för e-post

en: Your Gravity Forms spam report for {{site_name}}
sv_SE: Din Gravity Forms spamrapport för {{site_name}}

en: Email Message
sv_SE: E-postmeddelande

en: Send Test Email & Save Settings
sv_SE: Skicka testmail & spara inställningar

en: Send Email & Save Settings
sv_SE: Skicka e-post & spara inställningar

en: Once Monthly
sv_SE: En gång i månaden

en: spam entry | spam entries
sv_SE[0]: spam-post
sv_SE[1]: spam-poster

en: How long a spam prevention token remains valid after a visitor loads your form. If form submissions are being incorrectly flagged as spam, try increasing this value. (Default: 7 days)
sv_SE: Hur länge en spamförebyggande token är giltig efter att en besökare laddar ditt formulär. Om formulärinlämningar felaktigt flaggas som spam, försök öka detta värde. (Standard: 7 dagar)

en: Expiration length
sv_SE: Utgångslängd

en: Expiration unit
sv_SE: Utgångsenhet

en: hours
sv_SE: timmar

en: days
sv_SE: dagar

en: Short expiration times may cause false positives on sites with page caching.
sv_SE: Kort utgångstid kan orsaka falska träffar på webbplatser med sidcachelagring.

en: Please enter at least 1 day.
sv_SE: Ange minst 1 dag.

en: Please enter at least 1 hour.
sv_SE: Ange minst 1 timme.

en: Please select hours or days.
sv_SE: Välj timmar eller dagar.

en: The maximum expiration is 90 days.
sv_SE: Maximal utgångstid är 90 dagar.

en: The maximum expiration is 2160 hours (90 days).
sv_SE: Maximal utgångstid är 2160 timmar (90 dagar).

en: A valid form_id is required.
sv_SE: Ett giltigt form_id krävs.

en: Form not found.
sv_SE: Formulär hittades inte.

en: Zero Spam is not enabled for this form.
sv_SE: Zero Spam är inte aktiverat för detta formulär.

en: Too many requests. Please try again later.
sv_SE: För många förfrågningar. Försök igen senare.

en: The submission did not include a spam prevention token.
sv_SE: Inlämningen innehöll ingen spamförebyggande token.

en: The spam prevention token format is invalid.
sv_SE: Formatet för spamförebyggande token är ogiltigt.

en: The spam prevention token has expired. This may be caused by page caching.
sv_SE: Spamförebyggande token har gått ut. Detta kan orsakas av sidcachelagring.

en: The spam prevention token was issued for a different form.
sv_SE: Spamförebyggande token utfärdades för ett annat formulär.

en: The spam prevention token signature is invalid.
sv_SE: Signaturen för skräppostförebyggande token är ogiltig.

en: Legacy spam prevention key no longer accepted. Please clear your page cache.
sv_SE: Äldre nyckel för skräppostförebyggande accepteras inte längre. Rensa din sidcache.

en: The submitted key is invalid.
sv_SE: Den inskickade nyckeln är ogiltig.

en: Gravity Forms Zero Spam has been upgraded with improved spam protection. Please clear your page cache to ensure all forms use the new protection. Legacy support ends on %s.
sv_SE: Gravity Forms Zero Spam har uppgraderats med förbättrat skydd mot skräppost. Rensa din sidcache för att säkerställa att alla formulär använder det nya skyddet. Stödet för äldre versioner upphör den %s.

en: This entry has been marked as spam.
sv_SE: Denna post har markerats som skräppost.

en: [count] rules imported.
sv_SE: [count] regler importerades.

en: Skipped [count] invalid values.
sv_SE: Hoppade över [count] ogiltiga värden.

en: Copy global instructions
sv_SE: Kopiera globala instruktioner

en: Copies the global AI instructions into this field so you can edit them for this form.
sv_SE: Kopierar de globala AI-instruktionerna till detta fält så att du kan redigera dem för detta formulär.

en: Zero Spam blocks most spam with an invisible token check before AI is involved. Turn on the tools below to let AI handle the edge cases — catching spam that slips past, or rescuing real submissions blocked by mistake. Both use the same instructions and the same {{link}}AI service{{/link}}.
sv_SE: Zero Spam blockerar det mesta av skräpet med en osynlig tokenkontroll innan AI är involverat. Aktivera verktygen nedan för att låta AI hantera specialfall — fånga skräppost som slippt förbi eller rädda riktiga inskick som felaktigt blockerats. Båda använder samma instruktioner och samma {{link}}AI-tjänst{{/link}}.

en: Catch spam the token check misses
sv_SE: Fånga skräppost som tokenkontrollen missar

en: Reviews submissions that were allowed through — a second opinion to catch bots that defeated the token check.
sv_SE: Granskar inskick som släpptes igenom — en andra åsikt för att fånga botar som besegrade tokenkontrollen.

en: After a submission passes the normal spam checks, AI reads it and flags it as spam if it looks suspicious.
sv_SE: Efter att ett inskick passerat de normala skräppostkontrollerna läser AI igenom det och markerar det som skräppost om det verkar misstänkt.

en: Rescue good submissions blocked by mistake
sv_SE: Rädda bra inskick som felaktigt blockerats

en: Reviews submissions blocked by Zero Spam's own token check (not Akismet, the honeypot, or email rules). Always runs before notifications are sent.
sv_SE: Granskar inskick som blockerats av Zero Spams egen tokenkontroll (inte Akismet, honeypot eller e-postregler). Körs alltid innan notifieringar skickas.

en: If the token check blocks a submission but the content looks genuine, AI can let it through. Only submissions blocked by Zero Spam's token check are eligible; during a token-failure flood this can increase AI usage.
sv_SE: Om tokenkontrollen blockerar ett inskick men innehållet verkar äkta kan AI släppa igenom det. Endast inskick blockerade av Zero Spams tokenkontroll är berättigade; vid en flod av tokenfel kan detta öka AI-användningen.

en: AI instructions
sv_SE: AI-instruktioner

en: Tell the AI how to evaluate submissions — what counts as spam for your site and what doesn't.
sv_SE: Berätta för AI hur inskick ska bedömas — vad som räknas som skräppost för din sida och vad som inte gör det.

en: Tell the AI what counts as spam on your site. These instructions are used by both tools above; the default works well for most sites.
sv_SE: Berätta för AI vad som räknas som skräppost på din sida. Dessa instruktioner används av båda verktygen ovan; standardinställningen fungerar bra för de flesta sidor.

en: AI spam protection
sv_SE: AI-skydd mot skräppost

en: AI service
sv_SE: AI-tjänst

en: Chooses which configured AI service Zero Spam uses to review submissions.
sv_SE: Väljer vilken konfigurerad AI-tjänst Zero Spam använder för att granska inskick.

en: Automatic uses the site default AI service.
sv_SE: Automatiskt använder sidans standard AI-tjänst.

en: How sure must AI be to flag spam?
sv_SE: Hur säker måste AI vara för att markera skräppost?

en: Sets how confident AI must be before Zero Spam marks a submission as spam.
sv_SE: Ställer in hur säker AI måste vara innan Zero Spam markerar ett inskick som skräppost.

en: Stricter = fewer real submissions flagged, but more spam may slip through.
sv_SE: Strängare = färre riktiga inskick markeras, men mer skräppost kan slinka igenom.

en: Balanced — flag when fairly sure (recommended)
sv_SE: Balanserad — markera när AI är ganska säker (rekommenderas)

en: Strict — only flag when very sure
sv_SE: Strikt — flagga endast när mycket säker

en: How sure must AI be to rescue a blocked submission?
sv_SE: Hur säker måste AI vara för att rädda en blockerad inlämning?

en: Sets how confident AI must be before Zero Spam restores a submission blocked by the token check.
sv_SE: Ställer in hur säker AI måste vara innan Zero Spam återställer en inlämning som blockerats av tokenkontrollen.

en: Balanced works well for most sites; a restore cannot be undone, so more cautious options are available.
sv_SE: Balanserad fungerar bra för de flesta webbplatser; en återställning kan inte ångras, så mer försiktiga alternativ finns tillgängliga.

en: Balanced — rescue when fairly sure (recommended)
sv_SE: Balanserad — rädda när ganska säker (rekommenderas)

en: Cautious — rescue only when very sure
sv_SE: Försiktig — rädda endast när mycket säker

en: Very cautious — rescue only when almost certain
sv_SE: Mycket försiktig — rädda endast när nästan säker

en: Advanced AI settings
sv_SE: Avancerade AI-inställningar

en: When enabled, the AI reads each submission to this form and flags it as spam if the content looks suspicious.
sv_SE: När aktiverad läser AI varje inlämning till detta formulär och flaggar den som skräppost om innehållet verkar misstänkt.

en: When enabled, AI can restore this form's submissions that the Zero Spam token check flagged but the content appears legitimate.
sv_SE: När aktiverad kan AI återställa inlämningar till detta formulär som Zero Spams tokenkontroll flaggat, men där innehållet verkar legitimt.

en: Rescue always runs during submission, before notifications are sent.
sv_SE: Återställning körs alltid under inlämning, innan aviseringar skickas.

en: AI instructions for this form
sv_SE: AI-instruktioner för detta formulär

en: Tell the AI how to evaluate this form's submissions.
sv_SE: Berätta för AI hur det ska bedöma inlämningar till detta formulär.

en: Leave blank to use the global instructions.
sv_SE: Lämna tomt för att använda de globala instruktionerna.

en: Skip these fields
sv_SE: Hoppa över dessa fält

en: Selected fields are left out of the content the AI reviews — use this for fields with sensitive data.
sv_SE: Valda fält utelämnas från innehållet som AI granskar — använd detta för fält med känslig data.

en: Left out of what AI reads — use for sensitive data.
sv_SE: Utelämnas från vad AI läser — använd för känslig data.

en: Limit AI checks per hour
sv_SE: Begränsa AI-kontroller per timme

en: Limits how many of this form's submissions are sent to the AI each hour, to control usage.
sv_SE: Begränsar hur många inlämningar från detta formulär som skickas till AI varje timme för att kontrollera användningen.

en: 0 = no limit.
sv_SE: 0 = obegränsat.

en: Minimum confidence must be a number between 0.5 and 1.
sv_SE: Minimikravet för säkerhet måste vara ett tal mellan 0,5 och 1.

en: Automatic (site default)
sv_SE: Automatiskt (webbplatsens standard)

en: The selected AI service is no longer available; switch to Automatic, choose another service, or update connectors in [link]Settings > Connectors[/link].
sv_SE: Den valda AI-tjänsten är inte längre tillgänglig; byt till Automatiskt, välj en annan tjänst eller uppdatera anslutningar i [link]Inställningar > Anslutningar[/link].

en: AI review or rescue is enabled, but no AI service is configured for text generation. Set one up in [link]Settings > Connectors[/link].
sv_SE: AI-granskning eller räddning är aktiverad, men ingen AI-tjänst är konfigurerad för textgenerering. Ställ in en i [link]Inställningar > Anslutningar[/link].

en: Review this Gravity Forms submission and decide whether it is spam.
sv_SE: Granska denna Gravity Forms-inlämning och avgör om den är skräppost.

en: Classify it as spam only when it is clearly unsolicited, deceptive, malicious, automated, or sent in bulk.
sv_SE: Klassificera som skräppost endast när den tydligt är oönskad, vilseledande, illvillig, automatiserad eller skickad i bulk.

en: Treat ordinary customer messages — questions, support requests, quote requests, bookings, job applications, and other coherent human inquiries — as legitimate, even when they are brief or short on detail.
sv_SE: Behandla vanliga kundmeddelanden — frågor, supportförfrågningar, offertförfrågningar, bokningar, jobbansökningar och andra sammanhängande mänskliga förfrågningar — som legitima, även om de är korta eller saknar detaljer.

en: The confidence value reports how certain you are of the classification you return, whether spam or legitimate. It is not a measure of how spam-like the message is.
sv_SE: Säkerhetsvärdet rapporterar hur säker du är på den klassificering du returnerar, oavsett om det är skräppost eller legitimt. Det är inte ett mått på hur skräppostliknande meddelandet är.

en: When the classification is clear, report high confidence: use 0.98 to 1.00 for obvious spam, and equally for an ordinary, coherent human submission that shows no spam signals.
sv_SE: När klassificeringen är tydlig, rapportera hög säkerhet: använd 0,98 till 1,00 för uppenbar skräppost, och lika för en vanlig, sammanhängande mänsklig inlämning som inte visar några skräppostsignaler.

en: Use 0.85 to 0.97 when your classification is probable but some context is missing or mixed.
sv_SE: Använd 0,85 till 0,97 när din klassificering är sannolik men viss kontext saknas eller är blandad.

en: Use a value below 0.85 only when the submission is genuinely ambiguous or too sparse to judge.
sv_SE: Använd ett värde under 0,85 endast när inlämningen är genuint tvetydig eller för knapp för att bedöma.

en: It is better to miss a piece of spam than to block a legitimate submission.
sv_SE: Det är bättre att missa ett skräppostmeddelande än att blockera en legitim inlämning.

en: Use only the form title, source path, field labels, field types, and submitted values provided, and do not guess about missing context.
sv_SE: Använd endast formulärets titel, källväg, fältetiketter, fälttyper och inskickade värden, och gissa inte om saknad kontext.

en: Return JSON matching the supplied schema.
sv_SE: Returnera JSON som matchar den angivna schemat.

en: The reason must be concise and must not quote personal data such as names or email addresses.
sv_SE: Anledningen måste vara kortfattad och får inte citera personuppgifter som namn eller e-postadresser.

en: AI classified this submission as spam.
sv_SE: AI klassificerade denna inlämning som skräppost.

en: Zero Spam: AI recovered this submission as legitimate (confidence [confidence]).
sv_SE: Zero Spam: AI återställde denna inlämning som legitim (säkerhet [confidence]).
