gravity-forms-zero-spam - en to ro_RO translation catalogue (176 entries)

en: Enhance Gravity Forms to include effective anti-spam measures—without using a CAPTCHA.
ro_RO: Îmbunătățiți Gravity Forms pentru a include măsuri eficiente anti-spam—fără a folosi un CAPTCHA.

en: Block, flag, or log email submissions matching specific addresses, domains, or patterns. Rules apply to all email fields unless overridden per field.
ro_RO: Blocați, marcați sau înregistrați trimiterea de emailuri care corespund unor adrese, domenii sau tipare specifice. Regulile se aplică tuturor câmpurilor de email, cu excepția cazului în care sunt suprascrise pe câmp.

en: Flag or log email submissions matching specific addresses, domains, or patterns. Rules apply to all email fields unless overridden per field.
ro_RO: Marcați sau înregistrați trimiterea de emailuri care corespund unor adrese, domenii sau tipare specifice. Regulile se aplică tuturor câmpurilor de email, cu excepția cazului în care sunt suprascrise pe câmp.

en: Email Rejection Rules
ro_RO: Reguli de respingere a emailurilor

en: Enable Email Rejection Rules
ro_RO: Activați regulile de respingere a emailurilor

en: Rules
ro_RO: Reguli

en: Default Validation Message
ro_RO: Mesaj de validare implicit

en: Shown when action is "Block". Can be overridden per email field.
ro_RO: Apare când acțiunea este „Blocare”. Poate fi suprascris pe fiecare câmp de email.

en: Add Rule
ro_RO: Adaugă regulă

en: Remove
ro_RO: Elimină

en: Edit
ro_RO: Editează

en: Enable
ro_RO: Activează

en: Disable
ro_RO: Dezactivează

en: Save
ro_RO: Salvează

en: Cancel
ro_RO: Anulează

en: Domain
ro_RO: Domeniu

en: Wildcard
ro_RO: Caractere universale

en: Block
ro_RO: Blochează

en: Flag as Spam
ro_RO: Marchează ca Spam

en: Log Only
ro_RO: Doar înregistrare

en: Type
ro_RO: Tip

en: Value
ro_RO: Valoare

en: Action
ro_RO: Acțiune

en: No rules defined yet.
ro_RO: Nu există reguli definite încă.

en: Import Rules
ro_RO: Importă reguli

en: Paste values, one per line or comma-separated. Auto-detected as Domain or Email type.
ro_RO: Lipiți valorile, câte una pe linie sau separate prin virgulă. Se detectează automat ca tip Domeniu sau Email.

en: Import
ro_RO: Importă

en: Remove this rule?
ro_RO: Șterge această regulă?

en: Invalid regular expression.
ro_RO: Expresie regulată invalidă.

en: Please enter a valid email address.
ro_RO: Introduceți o adresă de email validă.

en: Please enter a valid domain.
ro_RO: Introduceți un domeniu valid.

en: No valid rules found to import.
ro_RO: Nu s-au găsit reguli valide pentru import.

en: 1 rule imported.
ro_RO: 1 regulă importată.

en: Skipped 1 invalid value.
ro_RO: S-a sărit peste 1 valoare nevalidă.

en: Some rules use the Block action, which requires Gravity Forms 2.9.15+. These rules are inactive until you update.
ro_RO: Unele reguli folosesc acțiunea Blocare, care necesită Gravity Forms 2.9.15+. Aceste reguli sunt inactive până faceți actualizarea.

en: Upgrading to Gravity Forms 2.9.15 or higher enables the ability to configure rules that block matching form submissions.
ro_RO: Actualizarea la Gravity Forms 2.9.15 sau mai nou permite configurarea regulilor care blochează trimiterea formularelor care se potrivesc.

en: Requires Gravity Forms 2.9.15+
ro_RO: Necesită Gravity Forms 2.9.15+

en: e.g., spamdomain.com
ro_RO: ex., spamdomain.com

en: Enable rejection rules
ro_RO: Activează regulile de respingere

en: Add rules to block, flag, or log submissions based on the email entered in this field. Rules can extend or replace the global rejection rules.
ro_RO: Adaugă reguli pentru a bloca, marca sau înregistra trimiterea pe baza emailului introdus în acest câmp. Regulile pot extinde sau înlocui regulile globale de respingere.

en: Add rules to block, flag, or log submissions based on the email entered in this field. Rules can extend or replace the
ro_RO: Adaugă reguli pentru a bloca, marca sau înregistra trimiterea pe baza emailului introdus în acest câmp. Regulile pot extinde sau înlocui

en: global rejection rules
ro_RO: regulile globale de respingere

en: Rule Mode
ro_RO: Modul Regulă

en: Inherit global rules + add field-specific rules
ro_RO: Moștenește regulile globale + adaugă reguli specifice câmpului

en: Use only field-specific rules (ignore global)
ro_RO: Folosește doar regulile specifice câmpului (ignora regulile globale)

en: Field-Specific Rules
ro_RO: Reguli specifice câmpului

en: Validation Message (optional)
ro_RO: Mesaj de validare (opțional)

en: Leave blank to use the global default message.
ro_RO: Lăsați gol pentru a folosi mesajul implicit global.

en: The email address you entered is not allowed. Please use a different email address.
ro_RO: Adresa de email introdusă nu este permisă. Vă rugăm să folosiți o altă adresă de email.

en: Enable to fight spam using a simple, effective method that is more effective than the built-in anti-spam honeypot.
ro_RO: Activează pentru a combate spamul folosind o metodă simplă și eficientă, mai eficace decât capcana anti-spam integrată.

en: Prevent spam using Gravity Forms Zero Spam
ro_RO: Preveniți spamul folosind Gravity Forms Zero Spam

en: Know when entries are flagged as spam.
ro_RO: Fii la curent când intrările sunt marcate ca spam.

en: It can be hard to know when entries are being marked as spam. When enabled, this feature will send an automated spam report, giving you a summary of recent spam entries. If no spam entries have been submitted, no report will be sent.
ro_RO: Poate fi dificil să știi când intrările sunt marcate ca spam. Când este activată, această funcție va trimite un raport automat de spam, oferindu-ți un rezumat al intrărilor recente de spam. Dacă nu au fost trimise intrări de spam, nu se va trimite niciun raport.

en: This feature works with any spam filter, including the Gravity Forms spam honeypot, Gravity Forms Zero Spam, reCAPTCHA, or others.
ro_RO: Această funcție funcționează cu orice filtru de spam, inclusiv cu capcana de spam Gravity Forms, Gravity Forms Zero Spam, reCAPTCHA sau altele.

en: Note: Depending on site traffic, time-based reports may not always be sent at the scheduled frequency. {{link}}See how to set up a "cron" to make this more reliable{{/link}}.
ro_RO: Notă: În funcție de traficul site-ului, rapoartele bazate pe timp s-ar putea să nu fie întotdeauna trimise la frecvența programată. {{link}}Vezi cum să configurezi un „cron” pentru a face acest lucru mai fiabil{{/link}}.

en: Link opens in a new tab
ro_RO: Link-ul se deschide într-un tab nou

en: You have received {{total_spam_count}} spam entries from the following form(s):
ro_RO: Ai primit {{total_spam_count}} intrări de spam de la următorul/următoarele formulare:

en: To modify or disable this email, visit {{settings_link}}the Gravity Forms Zero Spam settings page{{/settings_link}}.
ro_RO: Pentru a modifica sau dezactiva acest email, vizitează {{settings_link}}pagina de setări Gravity Forms Zero Spam{{/settings_link}}.

en: The following variables may be used:
ro_RO: Următoarele variabile pot fi folosite:

en: The name of this website
ro_RO: Numele acestui site web

en: The email of the site administrator
ro_RO: Emailul administratorului site-ului

en: The total number of spam emails received since the last report.
ro_RO: Numărul total de emailuri spam primite de la ultimul raport.

en: A list of forms and the number of spam entries since the last report.
ro_RO: O listă cu formulare și numărul de intrări spam de la ultimul raport.

en: A link to the plugin settings page. Text inside the variables will be the link text. Make sure to include both the opening and closing variables.
ro_RO: Un link către pagina de setări a pluginului. Textul din variabile va fi textul linkului. Asigură-te că incluzi atât variabila de deschidere, cât și pe cea de închidere.

en: Spam Blocking
ro_RO: Blocare Spam

en: It is possible to enable or disable spam blocking on a per-form basis inside each form's settings.
ro_RO: Este posibil să activezi sau să dezactivezi blocarea spam-ului pentru fiecare formular în parte din setările fiecărui formular.

en: Enable Zero Spam by Default
ro_RO: Activează Zero Spam în mod implicit

en: Enabled: Add Zero Spam to Gravity Forms forms
ro_RO: Activat: Adaugă Zero Spam formularelor Gravity Forms

en: Disabled: Use Gravity Forms' built-in spam prevention
ro_RO: Dezactivat: Folosește prevenirea spam încorporată în Gravity Forms

en: Anti-Spam Expiration
ro_RO: Expirarea anti-spam

en: Spam Report Email
ro_RO: Email raport spam

en: Spam Report Frequency
ro_RO: Frecvența Raportului de Spam

en: How frequently should spam report emails be sent?
ro_RO: Cât de des ar trebui trimise emailurile cu rapoarte de spam?

en: Disabled
ro_RO: Dezactivat

en: Threshold-Based
ro_RO: Pe bază de prag

en: Twice Daily
ro_RO: De două ori pe zi

en: Daily
ro_RO: Zilnic

en: Weekly
ro_RO: Săptămânal

en: Monthly
ro_RO: Lunar

en: Spam Entry Threshold
ro_RO: Pragul de intrări de spam

en: A spam report email will be sent when the specified number of spam entries is reached.
ro_RO: Un email cu raportul de spam va fi trimis când este atins numărul specificat de intrări de spam.

en: Entry limit has to be 1 or more.
ro_RO: Limita intrărilor trebuie să fie 1 sau mai mare.

en: Email Address
ro_RO: Adresă de email

en: Send spam report to this email address.
ro_RO: Trimite raportul de spam la această adresă de email.

en: The email entered is invalid.
ro_RO: Emailul introdus este invalid.

en: Email Subject
ro_RO: Subiectul emailului

en: Your Gravity Forms spam report for {{site_name}}
ro_RO: Raportul tău de spam Gravity Forms pentru {{site_name}}

en: Email Message
ro_RO: Mesajul emailului

en: Send Test Email & Save Settings
ro_RO: Trimite email de test și salvează setările

en: Send Email & Save Settings
ro_RO: Trimite email și salvează setările

en: Once Monthly
ro_RO: O dată pe lună

en: spam entry | spam entries
ro_RO[0]: înregistrare spam
ro_RO[1]: înregistrări spam
ro_RO[2]: înregistrări spam

en: How long a spam prevention token remains valid after a visitor loads your form. If form submissions are being incorrectly flagged as spam, try increasing this value. (Default: 7 days)
ro_RO: Durata de valabilitate a unui token de prevenire a spamului după ce un vizitator încarcă formularul dvs. Dacă trimiterea formularelor este marcată incorect ca spam, încercați să măriți această valoare. (Implicit: 7 zile)

en: Expiration length
ro_RO: Durata expirării

en: Expiration unit
ro_RO: Unitatea de expirare

en: hours
ro_RO: ore

en: days
ro_RO: zile

en: Short expiration times may cause false positives on sites with page caching.
ro_RO: Timpurile scurte de expirare pot cauza rezultate false pozitive pe site-urile cu cache de pagină.

en: Please enter at least 1 day.
ro_RO: Vă rugăm să introduceți cel puțin 1 zi.

en: Please enter at least 1 hour.
ro_RO: Vă rugăm să introduceți cel puțin 1 oră.

en: Please select hours or days.
ro_RO: Vă rugăm să selectați ore sau zile.

en: The maximum expiration is 90 days.
ro_RO: Expirarea maximă este de 90 de zile.

en: The maximum expiration is 2160 hours (90 days).
ro_RO: Expirarea maximă este de 2160 ore (90 zile).

en: A valid form_id is required.
ro_RO: Este necesar un form_id valid.

en: Form not found.
ro_RO: Formularul nu a fost găsit.

en: Zero Spam is not enabled for this form.
ro_RO: Zero Spam nu este activat pentru acest formular.

en: Too many requests. Please try again later.
ro_RO: Prea multe cereri. Vă rugăm să încercați din nou mai târziu.

en: The submission did not include a spam prevention token.
ro_RO: Trimiterea nu a inclus un token de prevenire a spamului.

en: The spam prevention token format is invalid.
ro_RO: Formatul tokenului de prevenire a spamului este invalid.

en: The spam prevention token has expired. This may be caused by page caching.
ro_RO: Tokenul de prevenire a spamului a expirat. Acest lucru poate fi cauzat de cache-ul paginii.

en: The spam prevention token was issued for a different form.
ro_RO: Tokenul de prevenire a spamului a fost emis pentru un formular diferit.

en: The spam prevention token signature is invalid.
ro_RO: Semnătura tokenului de prevenire a spamului este invalidă.

en: Legacy spam prevention key no longer accepted. Please clear your page cache.
ro_RO: Cheia veche de prevenire a spamului nu mai este acceptată. Vă rugăm să goliți memoria cache a paginii.

en: The submitted key is invalid.
ro_RO: Cheia trimisă este invalidă.

en: Gravity Forms Zero Spam has been upgraded with improved spam protection. Please clear your page cache to ensure all forms use the new protection. Legacy support ends on %s.
ro_RO: Gravity Forms Zero Spam a fost actualizat cu o protecție îmbunătățită împotriva spamului. Vă rugăm să goliți memoria cache a paginii pentru a vă asigura că toate formularele folosesc noua protecție. Suportul vechi se încheie la %s.

en: This entry has been marked as spam.
ro_RO: Această înregistrare a fost marcată ca spam.

en: [count] rules imported.
ro_RO: [count] reguli importate.

en: Skipped [count] invalid values.
ro_RO: Au fost sărite [count] valori invalide.

en: Copy global instructions
ro_RO: Copiază instrucțiunile globale

en: Copies the global AI instructions into this field so you can edit them for this form.
ro_RO: Copiază instrucțiunile globale AI în acest câmp pentru a le putea edita pentru acest formular.

en: Zero Spam blocks most spam with an invisible token check before AI is involved. Turn on the tools below to let AI handle the edge cases — catching spam that slips past, or rescuing real submissions blocked by mistake. Both use the same instructions and the same {{link}}AI service{{/link}}.
ro_RO: Zero Spam blochează majoritatea spamului cu o verificare invizibilă prin token înainte ca AI să intervină. Activează uneltele de mai jos pentru a lăsa AI să gestioneze cazurile limită — prinderea spamului care trece neobservat sau salvarea trimiterilor reale blocate din greșeală. Ambele folosesc aceleași instrucțiuni și același {{link}}serviciu AI{{/link}}.

en: Catch spam the token check misses
ro_RO: Prinde spamul pe care verificarea token-ului îl ratează

en: Reviews submissions that were allowed through — a second opinion to catch bots that defeated the token check.
ro_RO: Revizuiește trimiterile care au fost permise — o a doua opinie pentru a prinde boții care au învins verificarea token-ului.

en: After a submission passes the normal spam checks, AI reads it and flags it as spam if it looks suspicious.
ro_RO: După ce o trimitere trece verificările normale de spam, AI o citește și o marchează ca spam dacă pare suspectă.

en: Rescue good submissions blocked by mistake
ro_RO: Salvează trimiterile bune blocate din greșeală

en: Reviews submissions blocked by Zero Spam's own token check (not Akismet, the honeypot, or email rules). Always runs before notifications are sent.
ro_RO: Revizuiește trimiterile blocate de propria verificare token a Zero Spam (nu Akismet, honeypot sau regulile de email). Rulează întotdeauna înainte ca notificările să fie trimise.

en: If the token check blocks a submission but the content looks genuine, AI can let it through. Only submissions blocked by Zero Spam's token check are eligible; during a token-failure flood this can increase AI usage.
ro_RO: Dacă verificarea token blochează o trimitere, dar conținutul pare autentic, AI o poate lăsa să treacă. Sunt eligibile doar trimiterile blocate de verificarea token a Zero Spam; în timpul unui val de eșecuri la token aceasta poate crește utilizarea AI.

en: AI instructions
ro_RO: Instrucțiuni AI

en: Tell the AI how to evaluate submissions — what counts as spam for your site and what doesn't.
ro_RO: Spune AI cum să evalueze trimiterile — ce contează ca spam pe site-ul tău și ce nu.

en: Tell the AI what counts as spam on your site. These instructions are used by both tools above; the default works well for most sites.
ro_RO: Spune AI ce contează ca spam pe site-ul tău. Aceste instrucțiuni sunt folosite de ambele unelte de mai sus; valoarea implicită funcționează bine pentru majoritatea site-urilor.

en: AI spam protection
ro_RO: Protecție AI împotriva spamului

en: AI service
ro_RO: Serviciu AI

en: Chooses which configured AI service Zero Spam uses to review submissions.
ro_RO: Alege care serviciu AI configurat îl folosește Zero Spam pentru a revizui trimiterile.

en: Automatic uses the site default AI service.
ro_RO: Automatic folosește serviciul AI implicit al site-ului.

en: How sure must AI be to flag spam?
ro_RO: Cât de sigur trebuie să fie AI pentru a marca spam?

en: Sets how confident AI must be before Zero Spam marks a submission as spam.
ro_RO: Setează cât de încrezător trebuie să fie AI înainte ca Zero Spam să marcheze o trimitere ca spam.

en: Stricter = fewer real submissions flagged, but more spam may slip through.
ro_RO: Mai strict = mai puține trimiteri reale marcate, dar mai mult spam poate trece neobservat.

en: Balanced — flag when fairly sure (recommended)
ro_RO: Echilibrat — marchează când este destul de sigur (recomandat)

en: Strict — only flag when very sure
ro_RO: Strict — marchează doar când este foarte sigur

en: How sure must AI be to rescue a blocked submission?
ro_RO: Cât de sigur trebuie să fie AI pentru a salva o trimitere blocată?

en: Sets how confident AI must be before Zero Spam restores a submission blocked by the token check.
ro_RO: Setează cât de încrezător trebuie să fie AI înainte ca Zero Spam să restaureze o trimitere blocată de verificarea tokenului.

en: Balanced works well for most sites; a restore cannot be undone, so more cautious options are available.
ro_RO: Echilibrat funcționează bine pentru majoritatea site-urilor; o restaurare nu poate fi anulată, așa că sunt disponibile opțiuni mai prudente.

en: Balanced — rescue when fairly sure (recommended)
ro_RO: Echilibrat — salvează când este destul de sigur (recomandat)

en: Cautious — rescue only when very sure
ro_RO: Prudent — salvează doar când este foarte sigur

en: Very cautious — rescue only when almost certain
ro_RO: Foarte prudent — salvează doar când este aproape sigur

en: Advanced AI settings
ro_RO: Setări avansate AI

en: When enabled, the AI reads each submission to this form and flags it as spam if the content looks suspicious.
ro_RO: Când este activat, AI citește fiecare trimitere către acest formular și o marchează ca spam dacă conținutul pare suspect.

en: When enabled, AI can restore this form's submissions that the Zero Spam token check flagged but the content appears legitimate.
ro_RO: Când este activat, AI poate restaura trimiterile acestui formular pe care verificarea tokenului Zero Spam le-a marcat, dar conținutul pare legitim.

en: Rescue always runs during submission, before notifications are sent.
ro_RO: Salvarea rulează întotdeauna în timpul trimiterii, înainte ca notificările să fie trimise.

en: AI instructions for this form
ro_RO: Instrucțiuni AI pentru acest formular

en: Tell the AI how to evaluate this form's submissions.
ro_RO: Spune AI cum să evalueze trimiterile acestui formular.

en: Leave blank to use the global instructions.
ro_RO: Lasă necompletat pentru a folosi instrucțiunile globale.

en: Skip these fields
ro_RO: Sari peste aceste câmpuri

en: Selected fields are left out of the content the AI reviews — use this for fields with sensitive data.
ro_RO: Câmpurile selectate sunt excluse din conținutul pe care AI îl examinează — folosește asta pentru câmpurile cu date sensibile.

en: Left out of what AI reads — use for sensitive data.
ro_RO: Excluse din ceea ce citește AI — folosește pentru date sensibile.

en: Limit AI checks per hour
ro_RO: Limitează verificările AI pe oră

en: Limits how many of this form's submissions are sent to the AI each hour, to control usage.
ro_RO: Limitează câte trimiteri ale acestui formular sunt trimise AI pe oră, pentru a controla utilizarea.

en: 0 = no limit.
ro_RO: 0 = fără limită.

en: Minimum confidence must be a number between 0.5 and 1.
ro_RO: Încrederea minimă trebuie să fie un număr între 0,5 și 1.

en: Automatic (site default)
ro_RO: Automat (implicit site)

en: The selected AI service is no longer available; switch to Automatic, choose another service, or update connectors in [link]Settings > Connectors[/link].
ro_RO: Serviciul AI selectat nu mai este disponibil; comutați la Automat, alegeți un alt serviciu sau actualizați conectorii în [link]Setări > Conectori[/link].

en: AI review or rescue is enabled, but no AI service is configured for text generation. Set one up in [link]Settings > Connectors[/link].
ro_RO: Revizuirea sau salvarea AI este activată, dar niciun serviciu AI nu este configurat pentru generarea de text. Configurați unul în [link]Setări > Conectori[/link].

en: Review this Gravity Forms submission and decide whether it is spam.
ro_RO: Revizuiți această trimitere Gravity Forms și decideți dacă este spam.

en: Classify it as spam only when it is clearly unsolicited, deceptive, malicious, automated, or sent in bulk.
ro_RO: Clasificați-o ca spam doar dacă este clar nesolicitată, înșelătoare, malițioasă, automatizată sau trimisă în masă.

en: Treat ordinary customer messages — questions, support requests, quote requests, bookings, job applications, and other coherent human inquiries — as legitimate, even when they are brief or short on detail.
ro_RO: Tratați mesajele obișnuite ale clienților — întrebări, solicitări de asistență, cereri de ofertă, rezervări, aplicații pentru joburi și alte solicitări coerente umane — ca legitime, chiar dacă sunt scurte sau cu puține detalii.

en: The confidence value reports how certain you are of the classification you return, whether spam or legitimate. It is not a measure of how spam-like the message is.
ro_RO: Valoarea de încredere indică cât de sigur sunteți de clasificarea returnată, fie spam, fie legitimă. Nu măsoară cât de asemănător cu spamul este mesajul.

en: When the classification is clear, report high confidence: use 0.98 to 1.00 for obvious spam, and equally for an ordinary, coherent human submission that shows no spam signals.
ro_RO: Când clasificarea este clară, raportați încredere ridicată: folosiți 0,98 până la 1,00 pentru spam evident și la fel pentru o trimitere umană obișnuită, coerentă, fără semnale de spam.

en: Use 0.85 to 0.97 when your classification is probable but some context is missing or mixed.
ro_RO: Folosiți 0,85 până la 0,97 când clasificarea este probabilă, dar lipsește sau este amestecat unele contexte.

en: Use a value below 0.85 only when the submission is genuinely ambiguous or too sparse to judge.
ro_RO: Folosiți o valoare sub 0,85 doar când trimiterea este cu adevărat ambiguă sau prea săracă pentru a fi judecată.

en: It is better to miss a piece of spam than to block a legitimate submission.
ro_RO: Este mai bine să ratați o mostră de spam decât să blocați o trimitere legitimă.

en: Use only the form title, source path, field labels, field types, and submitted values provided, and do not guess about missing context.
ro_RO: Folosiți doar titlul formularului, calea sursă, etichetele câmpurilor, tipurile câmpurilor și valorile trimise furnizate, și nu ghiciți despre contextul lipsă.

en: Return JSON matching the supplied schema.
ro_RO: Returnați JSON care corespunde schemei furnizate.

en: The reason must be concise and must not quote personal data such as names or email addresses.
ro_RO: Motivul trebuie să fie concis și să nu citeze date personale precum nume sau adrese de email.

en: AI classified this submission as spam.
ro_RO: AI a clasificat această trimitere ca spam.

en: Zero Spam: AI recovered this submission as legitimate (confidence [confidence]).
ro_RO: Zero Spam: AI a recuperat această trimitere ca legitimă (încredere [confidence]).

[ctx: The heading inside the email body.]
en: Gravity Forms Spam Report
ro_RO: Raport de spam Gravity Forms
