gravity-forms-zero-spam - en to ja translation catalogue (179 entries)

en: Enhance Gravity Forms to include effective anti-spam measures—without using a CAPTCHA.
ja: CAPTCHAを使用せずに効果的なスパム防止対策を追加することで、Gravity Formsを強化します。

en: Block, flag, or log email submissions matching specific addresses, domains, or patterns. Rules apply to all email fields unless overridden per field.
ja: 特定のメールアドレス、ドメイン、またはパターンに一致するメール送信をブロック、フラグ付け、またはログ記録します。ルールはフィールドごとに上書きしない限り、すべてのメールフィールドに適用されます。

en: Flag or log email submissions matching specific addresses, domains, or patterns. Rules apply to all email fields unless overridden per field.
ja: 特定のメールアドレス、ドメイン、またはパターンに一致するメール送信をフラグ付けまたはログ記録します。ルールはフィールドごとに上書きしない限り、すべてのメールフィールドに適用されます。

en: Email Rejection Rules
ja: メール拒否ルール

en: Enable Email Rejection Rules
ja: メール拒否ルールを有効にする

en: Rules
ja: ルール

en: Default Validation Message
ja: デフォルトの検証メッセージ

en: Shown when action is "Block". Can be overridden per email field.
ja: アクションが「ブロック」の場合に表示されます。メールフィールドごとに上書き可能です。

en: Add Rule
ja: ルールを追加

en: Remove
ja: 削除

en: Edit
ja: 編集

en: Enable
ja: 有効にする

en: Disable
ja: 無効にする

en: Save
ja: 保存

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Domain
ja: ドメイン

en: Email
ja: メール

en: Wildcard
ja: ワイルドカード

en: Regex
ja: 正規表現

en: Block
ja: ブロック

en: Flag as Spam
ja: スパムとしてマーク

en: Log Only
ja: ログのみ

en: Type
ja: タイプ

en: Value
ja: 値

en: Action
ja: アクション

en: No rules defined yet.
ja: まだルールが定義されていません。

en: Import Rules
ja: ルールをインポート

en: Paste values, one per line or comma-separated. Auto-detected as Domain or Email type.
ja: 値を貼り付けてください。1行に1つ、またはカンマ区切り。ドメインまたはメールタイプとして自動検出されます。

en: Import
ja: インポート

en: Remove this rule?
ja: このルールを削除しますか？

en: Invalid regular expression.
ja: 無効な正規表現です。

en: Please enter a valid email address.
ja: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: Please enter a valid domain.
ja: 有効なドメインを入力してください。

en: No valid rules found to import.
ja: インポート可能な有効なルールが見つかりませんでした。

en: 1 rule imported.
ja: 1件のルールがインポートされました。

en: Skipped 1 invalid value.
ja: 無効な値を1件スキップしました。

en: Some rules use the Block action, which requires Gravity Forms 2.9.15+. These rules are inactive until you update.
ja: 一部のルールはブロックアクションを使用しており、これはGravity Forms 2.9.15以降が必要です。これらのルールは更新するまで無効になります。

en: Upgrading to Gravity Forms 2.9.15 or higher enables the ability to configure rules that block matching form submissions.
ja: Gravity Forms 2.9.15以降にアップグレードすると、該当するフォーム送信をブロックするルールを設定できるようになります。

en: Requires Gravity Forms 2.9.15+
ja: Gravity Forms 2.9.15以降が必要です

en: e.g., spamdomain.com
ja: 例: spamdomain.com

en: Enable rejection rules
ja: 拒否ルールを有効にする

en: Add rules to block, flag, or log submissions based on the email entered in this field. Rules can extend or replace the global rejection rules.
ja: このフィールドに入力されたメールアドレスに基づき、送信をブロック、フラグ付け、またはログ記録するルールを追加します。ルールはグローバルな拒否ルールを拡張または置換できます。

en: Add rules to block, flag, or log submissions based on the email entered in this field. Rules can extend or replace the
ja: このフィールドに入力されたメールアドレスに基づき、送信をブロック、フラグ付け、またはログ記録するルールを追加します。ルールは

en: global rejection rules
ja: グローバルな拒否ルール

en: .
ja: 。

en: Rule Mode
ja: ルールモード

en: Inherit global rules + add field-specific rules
ja: グローバルルールを継承し、フィールド固有のルールを追加

en: Use only field-specific rules (ignore global)
ja: フィールド固有のルールのみを使用（グローバルは無視）

en: Field-Specific Rules
ja: フィールド固有のルール

en: Validation Message (optional)
ja: 検証メッセージ（任意）

en: Leave blank to use the global default message.
ja: 空欄の場合はグローバルのデフォルトメッセージを使用します。

en: The email address you entered is not allowed. Please use a different email address.
ja: 入力されたメールアドレスは許可されていません。別のメールアドレスを使用してください。

en: Enable to fight spam using a simple, effective method that is more effective than the built-in anti-spam honeypot.
ja: 内蔵のアンチスパムホネポットよりも効果的なシンプルで効果的な方法でスパム対策を有効にします。

en: Prevent spam using Gravity Forms Zero Spam
ja: Gravity Forms Zero Spamを使ってスパムを防止

en: Know when entries are flagged as spam.
ja: エントリがスパムとしてフラグ付けされたときに通知します。

en: It can be hard to know when entries are being marked as spam. When enabled, this feature will send an automated spam report, giving you a summary of recent spam entries. If no spam entries have been submitted, no report will be sent.
ja: エントリがスパムとしてマークされているかどうかを把握するのは難しい場合があります。有効にすると、この機能は自動的にスパムレポートを送信し、最近のスパムエントリの概要を提供します。スパムエントリが送信されていない場合は、レポートは送信されません。

en: This feature works with any spam filter, including the Gravity Forms spam honeypot, Gravity Forms Zero Spam, reCAPTCHA, or others.
ja: この機能は、Gravity Formsのスパムハニーポット、Gravity Forms Zero Spam、reCAPTCHA、その他のスパムフィルターと連携して動作します。

en: Note: Depending on site traffic, time-based reports may not always be sent at the scheduled frequency. {{link}}See how to set up a "cron" to make this more reliable{{/link}}.
ja: 注意：サイトのトラフィックにより、時間ベースのレポートが予定された頻度で送信されない場合があります。{{link}}「cron」の設定方法はこちら{{/link}}。

en: Link opens in a new tab
ja: リンクは新しいタブで開きます

en: You have received {{total_spam_count}} spam entries from the following form(s):
ja: 以下のフォームから {{total_spam_count}} 件のスパムエントリを受信しました：

en: To modify or disable this email, visit {{settings_link}}the Gravity Forms Zero Spam settings page{{/settings_link}}.
ja: {{settings_link}}Gravity Forms Zero Spam設定ページ{{/settings_link}}にアクセスして、このメールの変更または無効化を行えます。

en: The following variables may be used:
ja: 以下の変数を使用できます：

en: The name of this website
ja: このウェブサイトの名前

en: The email of the site administrator
ja: サイト管理者のメールアドレス

en: The total number of spam emails received since the last report.
ja: 前回のレポート以降に受信したスパムメールの合計数。

en: A list of forms and the number of spam entries since the last report.
ja: 前回のレポート以降のスパムエントリのフォーム一覧と件数。

en: A link to the plugin settings page. Text inside the variables will be the link text. Make sure to include both the opening and closing variables.
ja: プラグイン設定ページへのリンク。変数内のテキストがリンクテキストになります。開始と終了の両方の変数を必ず含めてください。

en: Spam Blocking
ja: スパムブロック

en: It is possible to enable or disable spam blocking on a per-form basis inside each form's settings.
ja: 各フォームの設定内で、フォームごとにスパムブロックを有効または無効にすることが可能です。

en: Enable Zero Spam by Default
ja: Zero Spamをデフォルトで有効にする

en: Enabled: Add Zero Spam to Gravity Forms forms
ja: 有効：Gravity FormsフォームにZero Spamを追加

en: Disabled: Use Gravity Forms' built-in spam prevention
ja: 無効：Gravity Formsの標準スパム防止機能を使用

en: Anti-Spam Expiration
ja: アンチスパムの有効期限

en: Spam Report Email
ja: スパムレポートメール

en: Spam Report Frequency
ja: スパムレポートの送信頻度

en: How frequently should spam report emails be sent?
ja: スパムレポートのメールはどのくらいの頻度で送信しますか？

en: Disabled
ja: 無効

en: Threshold-Based
ja: しきい値ベース

en: Twice Daily
ja: 1日2回

en: Daily
ja: 毎日

en: Weekly
ja: 毎週

en: Monthly
ja: 毎月

en: Spam Entry Threshold
ja: スパムエントリーのしきい値

en: A spam report email will be sent when the specified number of spam entries is reached.
ja: 指定されたスパムエントリー数に達したときにスパムレポートメールが送信されます。

en: Entry limit has to be 1 or more.
ja: エントリーの上限は1以上でなければなりません。

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Send spam report to this email address.
ja: スパムレポートをこのメールアドレスに送信します。

en: The email entered is invalid.
ja: 入力されたメールアドレスが無効です。

en: Email Subject
ja: メール件名

en: Your Gravity Forms spam report for {{site_name}}
ja: {{site_name}} の Gravity Forms スパムレポート

en: Email Message
ja: メール本文

en: Send Test Email & Save Settings
ja: テストメールを送信して設定を保存

en: Send Email & Save Settings
ja: メールを送信して設定を保存

en: Once Monthly
ja: 月1回

en: spam entry | spam entries
ja[0]: スパムエントリ

en: How long a spam prevention token remains valid after a visitor loads your form. If form submissions are being incorrectly flagged as spam, try increasing this value. (Default: 7 days)
ja: 訪問者がフォームを読み込んだ後、スパム防止トークンが有効である期間。フォームの送信が誤ってスパムと判定される場合は、この値を増やしてみてください。（デフォルト：7日間）

en: Expiration length
ja: 有効期限の長さ

en: Expiration unit
ja: 有効期限の単位

en: hours
ja: 時間

en: days
ja: 日

en: Short expiration times may cause false positives on sites with page caching.
ja: 短い有効期限は、ページキャッシュが有効なサイトで誤検知を引き起こす可能性があります。

en: Please enter at least 1 day.
ja: 少なくとも1日を入力してください。

en: Please enter at least 1 hour.
ja: 少なくとも1時間を入力してください。

en: Please select hours or days.
ja: 時間または日を選択してください。

en: The maximum expiration is 90 days.
ja: 最大有効期限は90日です。

en: The maximum expiration is 2160 hours (90 days).
ja: 最大有効期限は2160時間（90日）です。

en: A valid form_id is required.
ja: 有効なform_idが必要です。

en: Form not found.
ja: フォームが見つかりません。

en: Zero Spam is not enabled for this form.
ja: このフォームではZero Spamが有効になっていません。

en: Too many requests. Please try again later.
ja: リクエストが多すぎます。後でもう一度お試しください。

en: The submission did not include a spam prevention token.
ja: 送信にスパム防止トークンが含まれていませんでした。

en: The spam prevention token format is invalid.
ja: スパム防止トークンの形式が無効です。

en: The spam prevention token has expired. This may be caused by page caching.
ja: スパム防止トークンの有効期限が切れています。これはページキャッシュが原因の可能性があります。

en: The spam prevention token was issued for a different form.
ja: スパム防止トークンは別のフォーム用に発行されました。

en: The spam prevention token signature is invalid.
ja: スパム防止トークンの署名が無効です。

en: Legacy spam prevention key no longer accepted. Please clear your page cache.
ja: レガシースパム防止キーはもう受け付けられません。ページキャッシュをクリアしてください。

en: The submitted key is invalid.
ja: 送信されたキーが無効です。

en: Gravity Forms Zero Spam has been upgraded with improved spam protection. Please clear your page cache to ensure all forms use the new protection. Legacy support ends on %s.
ja: Gravity Forms Zero Spamは改良されたスパム保護機能にアップグレードされました。すべてのフォームが新しい保護機能を使用するように、ページキャッシュをクリアしてください。レガシーサポートは%sに終了します。

en: This entry has been marked as spam.
ja: このエントリーはスパムとしてマークされています。

en: [count] rules imported.
ja: [count] 件のルールがインポートされました。

en: Skipped [count] invalid values.
ja: [count] 件の無効な値がスキップされました。

en: Copy global instructions
ja: グローバル指示をコピー

en: Copies the global AI instructions into this field so you can edit them for this form.
ja: グローバルAI指示をこのフィールドにコピーして、このフォーム用に編集できます。

en: Zero Spam blocks most spam with an invisible token check before AI is involved. Turn on the tools below to let AI handle the edge cases — catching spam that slips past, or rescuing real submissions blocked by mistake. Both use the same instructions and the same {{link}}AI service{{/link}}.
ja: Zero SpamはAIが関与する前に目に見えないトークンチェックでほとんどのスパムをブロックします。下のツールをオンにすると、AIが見逃したスパムを捕まえたり、誤ってブロックされた正当な投稿を救出したりします。どちらも同じ指示と同じ{{link}}AIサービス{{/link}}を使用します。

en: Catch spam the token check misses
ja: トークンチェックで見逃したスパムを捕まえる

en: Reviews submissions that were allowed through — a second opinion to catch bots that defeated the token check.
ja: トークンチェックを通過した投稿を再検討し、トークンチェックを突破したボットを捕まえるためのセカンドオピニオンです。

en: After a submission passes the normal spam checks, AI reads it and flags it as spam if it looks suspicious.
ja: 投稿が通常のスパムチェックを通過した後、AIが内容を読み取り、怪しい場合はスパムとしてフラグを立てます。

en: Rescue good submissions blocked by mistake
ja: 誤ってブロックされた正当な投稿を救出する

en: Reviews submissions blocked by Zero Spam's own token check (not Akismet, the honeypot, or email rules). Always runs before notifications are sent.
ja: Zero Spamのトークンチェック（Akismet、ハニーポット、メールルールではありません）でブロックされた投稿を再検討します。通知が送信される前に常に実行されます。

en: If the token check blocks a submission but the content looks genuine, AI can let it through. Only submissions blocked by Zero Spam's token check are eligible; during a token-failure flood this can increase AI usage.
ja: トークンチェックで投稿がブロックされたが内容が正当と思われる場合、AIが通過させることができます。対象はZero Spamのトークンチェックでブロックされた投稿のみです。トークン失敗が多発するとAI使用量が増えることがあります。

en: AI instructions
ja: AI指示

en: Tell the AI how to evaluate submissions — what counts as spam for your site and what doesn't.
ja: AIに投稿をどのように評価するか伝えます—あなたのサイトで何がスパムで何がそうでないか。

en: Tell the AI what counts as spam on your site. These instructions are used by both tools above; the default works well for most sites.
ja: AIにあなたのサイトで何がスパムかを伝えます。これらの指示は上記の両方のツールで使用されます。デフォルトはほとんどのサイトでうまく機能します。

en: AI spam protection
ja: AIスパム保護

en: AI service
ja: AIサービス

en: Chooses which configured AI service Zero Spam uses to review submissions.
ja: Zero Spamが投稿をレビューするために使用する設定済みAIサービスを選択します。

en: Automatic uses the site default AI service.
ja: 自動はサイトのデフォルトAIサービスを使用します。

en: How sure must AI be to flag spam?
ja: AIがスパムと判断する確信度はどのくらいですか？

en: Sets how confident AI must be before Zero Spam marks a submission as spam.
ja: Zero Spamが投稿をスパムとマークする前にAIがどれだけ自信を持つ必要があるかを設定します。

en: Stricter = fewer real submissions flagged, but more spam may slip through.
ja: 厳しくすると本物の投稿がフラグされにくくなりますが、スパムが通過しやすくなります。

en: Balanced — flag when fairly sure (recommended)
ja: バランス良く—かなり確信がある場合にフラグを立てる（推奨）

en: Strict — only flag when very sure
ja: 厳格 — 非常に確信がある場合のみフラグを立てる

en: How sure must AI be to rescue a blocked submission?
ja: AIはどの程度確信があればブロックされた送信を救出しますか？

en: Sets how confident AI must be before Zero Spam restores a submission blocked by the token check.
ja: Zero Spamがトークンチェックでブロックした送信を復元する前に、AIがどれほど自信を持つ必要があるかを設定します。

en: Balanced works well for most sites; a restore cannot be undone, so more cautious options are available.
ja: バランスはほとんどのサイトでうまく機能します。復元は元に戻せないため、より慎重なオプションも利用可能です。

en: Balanced — rescue when fairly sure (recommended)
ja: バランス — かなり確信がある場合に救出（推奨）

en: Cautious — rescue only when very sure
ja: 慎重 — 非常に確信がある場合のみ救出

en: Very cautious — rescue only when almost certain
ja: 非常に慎重 — ほぼ確実な場合にのみ救出

en: Advanced AI settings
ja: 高度なAI設定

en: When enabled, the AI reads each submission to this form and flags it as spam if the content looks suspicious.
ja: 有効にすると、AIはこのフォームへの各送信を読み込み、内容が疑わしい場合はスパムとしてフラグを立てます。

en: When enabled, AI can restore this form's submissions that the Zero Spam token check flagged but the content appears legitimate.
ja: 有効にすると、Zero Spamのトークンチェックでフラグが立てられたが内容が正当と思われるこのフォームの送信をAIが復元できます。

en: Rescue always runs during submission, before notifications are sent.
ja: 救出は常に送信時に実行され、通知が送信される前に行われます。

en: AI instructions for this form
ja: このフォームのAI指示

en: Tell the AI how to evaluate this form's submissions.
ja: AIにこのフォームの送信をどのように評価するか指示します。

en: Leave blank to use the global instructions.
ja: 空欄にするとグローバル指示が使用されます。

en: Skip these fields
ja: これらのフィールドをスキップ

en: Selected fields are left out of the content the AI reviews — use this for fields with sensitive data.
ja: 選択したフィールドはAIがレビューする内容から除外されます。機密データのフィールドに使用してください。

en: Left out of what AI reads — use for sensitive data.
ja: AIが読む内容から除外 — 機密データに使用。

en: Limit AI checks per hour
ja: AIチェックの時間あたり制限

en: Limits how many of this form's submissions are sent to the AI each hour, to control usage.
ja: このフォームの送信が1時間あたりAIへ送られる回数を制限し、使用量を管理します。

en: 0 = no limit.
ja: 0 = 制限なし。

en: Minimum confidence must be a number between 0.5 and 1.
ja: 最小信頼度は0.5から1の間の数値でなければなりません。

en: Automatic (site default)
ja: 自動（サイトのデフォルト）

en: The selected AI service is no longer available; switch to Automatic, choose another service, or update connectors in [link]Settings > Connectors[/link].
ja: 選択されたAIサービスは利用できなくなりました。自動に切り替えるか、別のサービスを選択するか、[link]設定 > コネクタ[/link]でコネクタを更新してください。

en: AI review or rescue is enabled, but no AI service is configured for text generation. Set one up in [link]Settings > Connectors[/link].
ja: AIによるレビューまたはレスキューは有効ですが、テキスト生成用のAIサービスが設定されていません。[link]設定 > コネクタ[/link]で設定してください。

en: Review this Gravity Forms submission and decide whether it is spam.
ja: このGravity Formsの送信内容をレビューし、スパムかどうか判断してください。

en: Classify it as spam only when it is clearly unsolicited, deceptive, malicious, automated, or sent in bulk.
ja: 明らかに無断送信、詐称、悪意、自動化、または大量送信の場合のみスパムとして分類してください。

en: Treat ordinary customer messages — questions, support requests, quote requests, bookings, job applications, and other coherent human inquiries — as legitimate, even when they are brief or short on detail.
ja: 普通の顧客メッセージ—質問、サポート依頼、見積もり依頼、予約、求人応募、その他一貫した人間からの問い合わせ—は、短文や詳細不足でも正当なものとして扱ってください。

en: The confidence value reports how certain you are of the classification you return, whether spam or legitimate. It is not a measure of how spam-like the message is.
ja: 信頼度は、スパムか正当かの分類にどれだけ確信があるかを示します。メッセージがどれだけスパムらしいかの指標ではありません。

en: When the classification is clear, report high confidence: use 0.98 to 1.00 for obvious spam, and equally for an ordinary, coherent human submission that shows no spam signals.
ja: 分類が明確な場合は高い信頼度を報告してください。明らかなスパムには0.98から1.00を使用し、スパムの兆候がない普通で一貫した人間の送信にも同様に使用します。

en: Use 0.85 to 0.97 when your classification is probable but some context is missing or mixed.
ja: 分類が可能性のある場合や文脈が不十分・混在している場合は0.85から0.97を使用してください。

en: Use a value below 0.85 only when the submission is genuinely ambiguous or too sparse to judge.
ja: 送信内容が本当にあいまいで判断が難しい場合のみ0.85未満の値を使用してください。

en: It is better to miss a piece of spam than to block a legitimate submission.
ja: 正当な送信をブロックするより、スパムを見逃す方が望ましいです。

en: Use only the form title, source path, field labels, field types, and submitted values provided, and do not guess about missing context.
ja: フォームタイトル、送信元パス、フィールドラベル、フィールドタイプ、送信された値のみを使用し、欠落している文脈を推測しないでください。

en: Return JSON matching the supplied schema.
ja: 提供されたスキーマに合うJSONを返してください。

en: The reason must be concise and must not quote personal data such as names or email addresses.
ja: 理由は簡潔にし、名前やメールアドレスなどの個人情報を引用しないでください。

en: AI classified this submission as spam.
ja: AIはこの送信をスパムと分類しました。

en: Zero Spam: AI recovered this submission as legitimate (confidence [confidence]).
ja: ゼロスパム：AIはこの送信を正当と判断しました（信頼度 [confidence]）。

[ctx: The heading inside the email body.]
en: Gravity Forms Spam Report
ja: Gravity Forms スパムレポート
