gravity-forms-zero-spam - en to da_DK translation catalogue (174 entries)

en: 0 = no limit.
da_DK: 0 = ingen grænse.

en: 1 rule imported.
da_DK: 1 regel importeret.

en: A link to the plugin settings page. Text inside the variables will be the link text. Make sure to include both the opening and closing variables.
da_DK: Et link til plugin-indstillingssiden. Tekst inde i variablerne bliver linkteksten. Sørg for at inkludere både åbne- og lukkevariablerne.

en: A list of forms and the number of spam entries since the last report.
da_DK: En liste over formularer og antal spamindsendelser siden sidste rapport.

en: A spam report email will be sent when the specified number of spam entries is reached.
da_DK: En spamrapport-e-mail vil blive sendt, når det angivne antal spamindgange er nået.

en: A valid form_id is required.
da_DK: Et gyldigt form_id er påkrævet.

en: AI classified this submission as spam.
da_DK: AI klassificerede denne indsendelse som spam.

en: AI instructions
da_DK: AI-instruktioner

en: AI instructions for this form
da_DK: AI-instruktioner til denne formular

en: AI review or rescue is enabled, but no AI service is configured for text generation. Set one up in [link]Settings > Connectors[/link].
da_DK: AI-gennemgang eller -redning er aktiveret, men ingen AI-tjeneste er konfigureret til tekstgenerering. Opsæt en i [link]Indstillinger > Forbindelser[/link].

en: AI service
da_DK: AI-tjeneste

en: AI spam protection
da_DK: AI-spam-beskyttelse

en: Action
da_DK: Handling

en: Add Rule
da_DK: Tilføj regel

en: Add rules to block, flag, or log submissions based on the email entered in this field. Rules can extend or replace the
da_DK: Tilføj regler for at blokere, markere eller logge indsendelser baseret på den indtastede e-mail i dette felt. Regler kan udvide eller erstatte

en: Add rules to block, flag, or log submissions based on the email entered in this field. Rules can extend or replace the global rejection rules.
da_DK: Tilføj regler for at blokere, markere eller logge indsendelser baseret på den indtastede e-mail i dette felt. Regler kan udvide eller erstatte de globale afvisningsregler.

en: Advanced AI settings
da_DK: Avancerede AI-indstillinger

en: After a submission passes the normal spam checks, AI reads it and flags it as spam if it looks suspicious.
da_DK: Efter en indsendelse har bestået de normale spam-kontroller, læser AI den og markerer den som spam, hvis den ser mistænkelig ud.

en: Anti-Spam Expiration
da_DK: Anti-spam udløb

en: Automatic (site default)
da_DK: Automatisk (standard for siden)

en: Automatic uses the site default AI service.
da_DK: Automatisk bruger site-standard AI-tjenesten.

en: Balanced works well for most sites; a restore cannot be undone, so more cautious options are available.
da_DK: Balanceret virker godt for de fleste sider; en gendannelse kan ikke fortrydes, så mere forsigtige muligheder er tilgængelige.

en: Balanced — flag when fairly sure (recommended)
da_DK: Balanceret — marker når AI er ret sikker (anbefales)

en: Balanced — rescue when fairly sure (recommended)
da_DK: Balanceret — red når der er ret stor sikkerhed (anbefalet)

en: Block
da_DK: Bloker

en: Block, flag, or log email submissions matching specific addresses, domains, or patterns. Rules apply to all email fields unless overridden per field.
da_DK: Bloker, marker eller log e-mailindsendelser, der matcher bestemte adresser, domæner eller mønstre. Regler gælder for alle e-mailfelter, medmindre de overskrives pr. felt.

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: Catch spam the token check misses
da_DK: Fang spam som token-kontrollen overser

en: Cautious — rescue only when very sure
da_DK: Forsigtig — red kun når der er stor sikkerhed

en: Chooses which configured AI service Zero Spam uses to review submissions.
da_DK: Vælger hvilken konfigureret AI-tjeneste Zero Spam bruger til at gennemgå indsendelser.

en: Classify it as spam only when it is clearly unsolicited, deceptive, malicious, automated, or sent in bulk.
da_DK: Klassificer det kun som spam, når det tydeligt er uopfordret, vildledende, ondsindet, automatiseret eller sendt i massevis.

en: Copies the global AI instructions into this field so you can edit them for this form.
da_DK: Kopierer de globale AI-instruktioner til dette felt, så du kan redigere dem for denne formular.

en: Copy global instructions
da_DK: Kopiér globale instruktioner

en: Daily
da_DK: Dagligt

en: Default Validation Message
da_DK: Standard valideringsbesked

en: Disable
da_DK: Deaktivér

en: Disabled
da_DK: Deaktiveret

en: Disabled: Use Gravity Forms' built-in spam prevention
da_DK: Deaktiveret: Brug Gravity Forms indbyggede spamforebyggelse

en: Domain
da_DK: Domæne

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Email Address
da_DK: E-mailadresse

en: Email Message
da_DK: E-mail besked

en: Email Rejection Rules
da_DK: Regler for afvisning af e-mails

en: Email Subject
da_DK: E-mail emne

en: Enable
da_DK: Aktivér

en: Enable Email Rejection Rules
da_DK: Aktivér regler for afvisning af e-mails

en: Enable Zero Spam by Default
da_DK: Aktivér Zero Spam som standard

en: Enable rejection rules
da_DK: Aktivér afvisningsregler

en: Enable to fight spam using a simple, effective method that is more effective than the built-in anti-spam honeypot.
da_DK: Aktivér for at bekæmpe spam med en simpel, effektiv metode, der er mere effektiv end den indbyggede anti-spam honeypot.

en: Enabled: Add Zero Spam to Gravity Forms forms
da_DK: Aktiveret: Tilføj Zero Spam til Gravity Forms formularer

en: Enhance Gravity Forms to include effective anti-spam measures—without using a CAPTCHA.
da_DK: Forbedr Gravity Forms med effektive anti-spam foranstaltninger—uden brug af CAPTCHA.

en: Entry limit has to be 1 or more.
da_DK: Indtastningsgrænsen skal være 1 eller mere.

en: Expiration length
da_DK: Udløbsvarighed

en: Expiration unit
da_DK: Udløbsenhed

en: Field-Specific Rules
da_DK: Feltspecifikke regler

en: Flag as Spam
da_DK: Marker som spam

en: Flag or log email submissions matching specific addresses, domains, or patterns. Rules apply to all email fields unless overridden per field.
da_DK: Marker eller log e-mailindsendelser, der matcher bestemte adresser, domæner eller mønstre. Regler gælder for alle e-mailfelter, medmindre de overskrives pr. felt.

en: Form not found.
da_DK: Formular ikke fundet.

en: Gravity Forms Zero Spam has been upgraded with improved spam protection. Please clear your page cache to ensure all forms use the new protection. Legacy support ends on %s.
da_DK: Gravity Forms Zero Spam er blevet opgraderet med forbedret spam-beskyttelse. Ryd venligst din sidecache for at sikre, at alle formularer bruger den nye beskyttelse. Ældre support slutter den %s.

en: How frequently should spam report emails be sent?
da_DK: Hvor ofte skal spamrapport-e-mails sendes?

en: How long a spam prevention token remains valid after a visitor loads your form. If form submissions are being incorrectly flagged as spam, try increasing this value. (Default: 7 days)
da_DK: Hvor længe en spamforebyggelses-token forbliver gyldig efter en besøgende indlæser din formular. Hvis formularindsendelser fejlagtigt markeres som spam, prøv at øge denne værdi. (Standard: 7 dage)

en: How sure must AI be to flag spam?
da_DK: Hvor sikker skal AI være for at markere spam?

en: How sure must AI be to rescue a blocked submission?
da_DK: Hvor sikker skal AI være for at redde en blokeret indsendelse?

en: If the token check blocks a submission but the content looks genuine, AI can let it through. Only submissions blocked by Zero Spam's token check are eligible; during a token-failure flood this can increase AI usage.
da_DK: Hvis token-kontrollen blokerer en indsendelse, men indholdet ser ægte ud, kan AI lade den passere. Kun indsendelser blokeret af Zero Spams token-kontrol er berettigede; under en oversvømmelse af token-fejl kan dette øge AI-brugen.

en: Import
da_DK: Importer

en: Import Rules
da_DK: Importer regler

en: Inherit global rules + add field-specific rules
da_DK: Arv globale regler + tilføj feltspecifikke regler

en: Invalid regular expression.
da_DK: Ugyldigt regulært udtryk.

en: It can be hard to know when entries are being marked as spam. When enabled, this feature will send an automated spam report, giving you a summary of recent spam entries. If no spam entries have been submitted, no report will be sent.
da_DK: Det kan være svært at vide, hvornår indsendelser markeres som spam. Når denne funktion er aktiveret, sendes en automatisk spamrapport, som giver dig et overblik over nylige spamindsendelser. Hvis der ikke er indsendt nogen spam, sendes der ingen rapport.

en: It is better to miss a piece of spam than to block a legitimate submission.
da_DK: Det er bedre at overse et stykke spam end at blokere en legitim indsendelse.

en: It is possible to enable or disable spam blocking on a per-form basis inside each form's settings.
da_DK: Det er muligt at aktivere eller deaktivere spamblokering for hver formular i den enkelte formulars indstillinger.

en: Know when entries are flagged as spam.
da_DK: Bliv informeret, når indsendelser markeres som spam.

en: Leave blank to use the global default message.
da_DK: Lad stå tomt for at bruge den globale standardbesked.

en: Leave blank to use the global instructions.
da_DK: Efterlad tomt for at bruge de globale instruktioner.

en: Left out of what AI reads — use for sensitive data.
da_DK: Udelades fra hvad AI læser — brug til følsomme data.

en: Legacy spam prevention key no longer accepted. Please clear your page cache.
da_DK: Den gamle spamforebyggelsesnøgle accepteres ikke længere. Ryd venligst din sidecache.

en: Limit AI checks per hour
da_DK: Begræns AI-tjek pr. time

en: Limits how many of this form's submissions are sent to the AI each hour, to control usage.
da_DK: Begrænser hvor mange af denne formulars indsendelser der sendes til AI hver time for at styre forbruget.

en: Link opens in a new tab
da_DK: Link åbnes i en ny fane

en: Log Only
da_DK: Kun log

en: Minimum confidence must be a number between 0.5 and 1.
da_DK: Minimums tillid skal være et tal mellem 0,5 og 1.

en: Monthly
da_DK: Månedligt

en: No rules defined yet.
da_DK: Ingen regler defineret endnu.

en: No valid rules found to import.
da_DK: Ingen gyldige regler fundet til import.

en: Note: Depending on site traffic, time-based reports may not always be sent at the scheduled frequency. {{link}}See how to set up a "cron" to make this more reliable{{/link}}.
da_DK: Bemærk: Afhængigt af webstedets trafik sendes tidsbaserede rapporter muligvis ikke altid med den planlagte frekvens. {{link}}Se, hvordan du opsætter en "cron" for at gøre dette mere pålideligt{{/link}}.

en: Once Monthly
da_DK: En gang om måneden

en: Paste values, one per line or comma-separated. Auto-detected as Domain or Email type.
da_DK: Indsæt værdier, én per linje eller kommasepareret. Automatisk registreret som domæne- eller emailtype.

en: Please enter a valid domain.
da_DK: Indtast venligst et gyldigt domæne.

en: Please enter a valid email address.
da_DK: Indtast venligst en gyldig emailadresse.

en: Please enter at least 1 day.
da_DK: Indtast venligst mindst 1 dag.

en: Please enter at least 1 hour.
da_DK: Indtast venligst mindst 1 time.

en: Please select hours or days.
da_DK: Vælg venligst timer eller dage.

en: Prevent spam using Gravity Forms Zero Spam
da_DK: Forebyg spam med Gravity Forms Zero Spam

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Remove this rule?
da_DK: Fjern denne regel?

en: Requires Gravity Forms 2.9.15+
da_DK: Kræver Gravity Forms 2.9.15+

en: Rescue always runs during submission, before notifications are sent.
da_DK: Gendannelse kører altid under indsendelsen, før meddelelser sendes.

en: Rescue good submissions blocked by mistake
da_DK: Red gode indsendelser, der blev blokeret ved en fejl

en: Return JSON matching the supplied schema.
da_DK: Returner JSON, der matcher det leverede skema.

en: Review this Gravity Forms submission and decide whether it is spam.
da_DK: Gennemgå denne Gravity Forms-indsendelse og afgør, om det er spam.

en: Reviews submissions blocked by Zero Spam's own token check (not Akismet, the honeypot, or email rules). Always runs before notifications are sent.
da_DK: Gennemgår indsendelser, der blev blokeret af Zero Spams egen token-kontrol (ikke Akismet, honningkrukken eller e-mail-regler). Kører altid før meddelelser sendes.

en: Reviews submissions that were allowed through — a second opinion to catch bots that defeated the token check.
da_DK: Gennemgår indsendelser, der blev tilladt — en anden vurdering for at fange bots, som overvandt token-kontrollen.

en: Rule Mode
da_DK: Regeltilstand

en: Rules
da_DK: Regler

en: Save
da_DK: Gem

en: Selected fields are left out of the content the AI reviews — use this for fields with sensitive data.
da_DK: Valgte felter udelades fra det indhold, AI gennemgår — brug dette til felter med følsomme data.

en: Send Email & Save Settings
da_DK: Send e-mail & gem indstillinger

en: Send Test Email & Save Settings
da_DK: Send test-e-mail & gem indstillinger

en: Send spam report to this email address.
da_DK: Send spamrapport til denne e-mailadresse.

en: Sets how confident AI must be before Zero Spam marks a submission as spam.
da_DK: Indstiller hvor sikker AI skal være, før Zero Spam markerer en indsendelse som spam.

en: Sets how confident AI must be before Zero Spam restores a submission blocked by the token check.
da_DK: Angiver hvor sikker AI skal være, før Zero Spam gendanner en indsendelse blokeret af token-tjekket.

en: Short expiration times may cause false positives on sites with page caching.
da_DK: Korte udløbstider kan forårsage falske positive på sider med sidecache.

en: Shown when action is "Block". Can be overridden per email field.
da_DK: Vises når handlingen er "Bloker". Kan overskrives pr. e-mailfelt.

en: Skip these fields
da_DK: Spring disse felter over

en: Skipped 1 invalid value.
da_DK: Sprang 1 ugyldig værdi over.

en: Skipped [count] invalid values.
da_DK: Sprang over [count] ugyldige værdier.

en: Some rules use the Block action, which requires Gravity Forms 2.9.15+. These rules are inactive until you update.
da_DK: Nogle regler bruger Bloker-handlingen, som kræver Gravity Forms 2.9.15+. Disse regler er inaktive, indtil du opdaterer.

en: Spam Blocking
da_DK: Spamblokering

en: Spam Entry Threshold
da_DK: Spamindtastningsgrænse

en: Spam Report Email
da_DK: Spamrapporterings-e-mail

en: Spam Report Frequency
da_DK: Spamrapportfrekvens

en: Strict — only flag when very sure
da_DK: Strikt — marker kun når der er stor sikkerhed

en: Stricter = fewer real submissions flagged, but more spam may slip through.
da_DK: Strengere = færre ægte indsendelser markeret, men mere spam kan slippe igennem.

en: Tell the AI how to evaluate submissions — what counts as spam for your site and what doesn't.
da_DK: Fortæl AI, hvordan den skal vurdere indsendelser — hvad der tæller som spam på dit site, og hvad der ikke gør.

en: Tell the AI how to evaluate this form's submissions.
da_DK: Fortæl AI, hvordan den skal vurdere denne formulars indsendelser.

en: Tell the AI what counts as spam on your site. These instructions are used by both tools above; the default works well for most sites.
da_DK: Fortæl AI, hvad der tæller som spam på dit site. Disse instruktioner bruges af begge værktøjer ovenfor; standarden fungerer godt for de fleste sites.

en: The confidence value reports how certain you are of the classification you return, whether spam or legitimate. It is not a measure of how spam-like the message is.
da_DK: Tillidsværdien angiver, hvor sikker du er på den klassificering, du returnerer, uanset om det er spam eller legitimt. Det er ikke et mål for, hvor spam-lignende beskeden er.

en: The email address you entered is not allowed. Please use a different email address.
da_DK: Den indtastede e-mailadresse er ikke tilladt. Brug venligst en anden e-mailadresse.

en: The email entered is invalid.
da_DK: Den indtastede e-mail er ugyldig.

en: The email of the site administrator
da_DK: E-mailen på webstedets administrator

en: The following variables may be used:
da_DK: Følgende variabler kan bruges:

[ctx: The heading inside the email body.]
en: Gravity Forms Spam Report
da_DK: Gravity Forms Spam-rapport

en: The maximum expiration is 2160 hours (90 days).
da_DK: Den maksimale udløbstid er 2160 timer (90 dage).

en: The maximum expiration is 90 days.
da_DK: Den maksimale udløbstid er 90 dage.

en: The name of this website
da_DK: Navnet på dette websted

en: The reason must be concise and must not quote personal data such as names or email addresses.
da_DK: Årsagen skal være kortfattet og må ikke citere personlige data som navne eller e-mailadresser.

en: The selected AI service is no longer available; switch to Automatic, choose another service, or update connectors in [link]Settings > Connectors[/link].
da_DK: Den valgte AI-tjeneste er ikke længere tilgængelig; skift til Automatisk, vælg en anden tjeneste, eller opdater forbindelser i [link]Indstillinger > Forbindelser[/link].

en: The spam prevention token format is invalid.
da_DK: Formatet på spamforebyggelses-tokenet er ugyldigt.

en: The spam prevention token has expired. This may be caused by page caching.
da_DK: Spamforebyggelses-tokenet er udløbet. Dette kan skyldes sidecache.

en: The spam prevention token signature is invalid.
da_DK: Signaturen for spamforebyggelsestokenet er ugyldig.

en: The spam prevention token was issued for a different form.
da_DK: Spamforebyggelses-tokenet blev udstedt til en anden formular.

en: The submission did not include a spam prevention token.
da_DK: Indsendelsen indeholdt ikke en spamforebyggelses-token.

en: The submitted key is invalid.
da_DK: Den indsendte nøgle er ugyldig.

en: The total number of spam emails received since the last report.
da_DK: Det samlede antal spam-mails modtaget siden sidste rapport.

en: This entry has been marked as spam.
da_DK: Denne indtastning er markeret som spam.

en: This feature works with any spam filter, including the Gravity Forms spam honeypot, Gravity Forms Zero Spam, reCAPTCHA, or others.
da_DK: Denne funktion virker med alle spamfiltre, inklusive Gravity Forms spam honeypot, Gravity Forms Zero Spam, reCAPTCHA eller andre.

en: Threshold-Based
da_DK: Tærskelbaseret

en: To modify or disable this email, visit {{settings_link}}the Gravity Forms Zero Spam settings page{{/settings_link}}.
da_DK: For at ændre eller deaktivere denne e-mail, besøg {{settings_link}}indstillingssiden for Gravity Forms Zero Spam{{/settings_link}}.

en: Too many requests. Please try again later.
da_DK: For mange forespørgsler. Prøv igen senere.

en: Treat ordinary customer messages — questions, support requests, quote requests, bookings, job applications, and other coherent human inquiries — as legitimate, even when they are brief or short on detail.
da_DK: Behandl almindelige kundebeskeder — spørgsmål, supportanmodninger, tilbudsanmodninger, bookinger, jobansøgninger og andre sammenhængende menneskelige henvendelser — som legitime, selv når de er korte eller mangler detaljer.

en: Twice Daily
da_DK: To gange dagligt

en: Upgrading to Gravity Forms 2.9.15 or higher enables the ability to configure rules that block matching form submissions.
da_DK: Opgradering til Gravity Forms 2.9.15 eller højere muliggør konfiguration af regler, der blokerer matchende formularindsendelser.

en: Use 0.85 to 0.97 when your classification is probable but some context is missing or mixed.
da_DK: Brug 0,85 til 0,97, når din klassificering er sandsynlig, men noget kontekst mangler eller er blandet.

en: Use a value below 0.85 only when the submission is genuinely ambiguous or too sparse to judge.
da_DK: Brug en værdi under 0,85 kun når indsendelsen er ægte tvetydig eller for sparsom til at bedømme.

en: Use only field-specific rules (ignore global)
da_DK: Brug kun feltspecifikke regler (ignorer globale)

en: Use only the form title, source path, field labels, field types, and submitted values provided, and do not guess about missing context.
da_DK: Brug kun formularens titel, kildevægen, feltetiketter, felttyper og indsendte værdier, og gæt ikke om manglende kontekst.

en: Validation Message (optional)
da_DK: Valideringsbesked (valgfri)

en: Value
da_DK: Værdi

en: Very cautious — rescue only when almost certain
da_DK: Meget forsigtig — red kun når næsten sikker

en: Weekly
da_DK: Ugentligt

en: When enabled, AI can restore this form's submissions that the Zero Spam token check flagged but the content appears legitimate.
da_DK: Når aktiveret kan AI gendanne denne formulars indsendelser, som Zero Spams token-tjek har markeret, men hvor indholdet virker legitimt.

en: When enabled, the AI reads each submission to this form and flags it as spam if the content looks suspicious.
da_DK: Når aktiveret læser AI hver indsendelse til denne formular og markerer den som spam, hvis indholdet virker mistænkeligt.

en: When the classification is clear, report high confidence: use 0.98 to 1.00 for obvious spam, and equally for an ordinary, coherent human submission that shows no spam signals.
da_DK: Når klassificeringen er klar, rapporter høj tillid: brug 0,98 til 1,00 for åbenlys spam, og tilsvarende for en almindelig, sammenhængende menneskelig indsendelse uden spam-signaler.

en: You have received {{total_spam_count}} spam entries from the following form(s):
da_DK: Du har modtaget {{total_spam_count}} spamindsendelser fra følgende formular(er):

en: Your Gravity Forms spam report for {{site_name}}
da_DK: Din Gravity Forms spamrapport for {{site_name}}

en: Zero Spam blocks most spam with an invisible token check before AI is involved. Turn on the tools below to let AI handle the edge cases — catching spam that slips past, or rescuing real submissions blocked by mistake. Both use the same instructions and the same {{link}}AI service{{/link}}.
da_DK: Zero Spam blokerer det meste spam med en usynlig token-kontrol, før AI involveres. Tænd for værktøjerne nedenfor for at lade AI håndtere de kanttilfælde — fange spam, der slipper igennem, eller redde ægte indsendelser, der ved en fejl blev blokeret. Begge bruger de samme instruktioner og den samme {{link}}AI-tjeneste{{/link}}.

en: Zero Spam is not enabled for this form.
da_DK: Zero Spam er ikke aktiveret for denne formular.

en: Zero Spam: AI recovered this submission as legitimate (confidence [confidence]).
da_DK: Zero Spam: AI genvandt denne indsendelse som legitim (tillid [confidence]).

en: [count] rules imported.
da_DK: [count] regler importeret.

en: days
da_DK: dage

en: e.g., spamdomain.com
da_DK: f.eks. spamdomain.com

en: global rejection rules
da_DK: de globale afvisningsregler

en: hours
da_DK: timer

en: spam entry | spam entries
da_DK[0]: spam-indtastning
da_DK[1]: spam-indtastninger
