WPML Multilingual CMS 4.8.2 - en to ja translation catalogue (1395 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: WPML Multilingual CMS
ja: WPML多言語CMS

note: Description of the plugin
en: WPML Multilingual CMS | <a href="https://wpml.org">Documentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-4-8-2/">WPML 4.8.2 release notes</a>
ja: WPML多言語CMS | <a href="https://wpml.org">ドキュメント</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-4-8-2/">WPML 4.8.2リリースノート</a>

en: Button: Text
ja: ボタン：テキスト

en: Button: Link
ja: ボタン：リンク

en: Heading: Title
ja: 見出し：タイトル

en: Heading: Link
ja: 見出し：リンク

en: Photo: Link
ja: 写真：リンク

en: Text Editor: Text
ja: テキストエディター：テキスト

en: Callout: Heading
ja: コールアウト：見出し

en: Callout: Text
ja: コールアウト：テキスト

en: Callout: Call to action text
ja: コールアウト：行動喚起テキスト

en: Callout: Link
ja: コールアウト：リンク

en: Contact Form: Name Field Placeholder
ja: お問い合わせフォーム：名前フィールドのプレースホルダー

en: Contact Form: Subject Field Placeholder
ja: お問い合わせフォーム：件名フィールドのプレースホルダー

en: Contact Form: Email Field Placeholder
ja: お問い合わせフォーム：メールフィールドのプレースホルダー

en: Contact Form: Phone Field Placeholder
ja: お問い合わせフォーム：電話フィールドのプレースホルダー

en: Contact Form: Your Message Placeholder
ja: お問い合わせフォーム：メッセージのプレースホルダー

en: Contact Form: Checkbox Text
ja: お問い合わせフォーム：チェックボックステキスト

en: Contact Form: Terms and Conditions
ja: お問い合わせフォーム：利用規約

en: Contact Form: Success Message
ja: お問い合わせフォーム：成功メッセージ

en: Contact Form: Button Text
ja: お問い合わせフォーム：ボタンテキスト

en: Contact Form: Redirect Link
ja: お問い合わせフォーム：リダイレクトリンク

en: Call to Action: Heading
ja: 行動喚起：見出し

en: Call to Action: Text
ja: 行動喚起：テキスト

en: Call to Action: Button text
ja: 行動喚起：ボタンテキスト

en: Call to Action: Button link
ja: 行動喚起：ボタンリンク

en: Subscribe form: Checkbox Text
ja: 購読フォーム：チェックボックステキスト

en: Subscribe form: Terms and Conditions
ja: 購読フォーム：利用規約

en: Subscribe form: Notification Subject
ja: 購読フォーム：通知件名

en: Subscribe form: Success Message
ja: 購読フォーム：成功メッセージ

en: Subscribe form: Button Text
ja: 購読フォーム：ボタンテキスト

en: Subscribe form: Redirect Link
ja: 購読フォーム：リダイレクトリンク

en: Icon: Text
ja: アイコン：テキスト

en: Icon: Link
ja: アイコン：リンク

en: Map: Address
ja: 地図：住所

en: Testimonial: Heading
ja: お客様の声：見出し

en: Number Counter: Text before number
ja: 数字カウンター：数字の前のテキスト

en: Number Counter: Text after number
ja: 数字カウンター：数字の後のテキスト

en: Number Counter: Number Prefix
ja: 数字カウンター：数字の接頭辞

en: Number Counter: Number Suffix
ja: 数字カウンター：数字の接尾辞

en: Posts: No Results Message
ja: 投稿：結果なしメッセージ

en: Posts: Button Text
ja: 投稿：ボタンテキスト

en: Posts: Terms Label
ja: 投稿：用語ラベル

en: Posts: More Link Text
ja: 投稿：もっと見るリンクテキスト

en: Posts Slider: More Link Text
ja: 投稿スライダー：もっと見るリンクテキスト

en: Accordion Item: Label
ja: アコーディオンアイテム：ラベル

en: Accordion Item: Content
ja: アコーディオンアイテム：コンテンツ

en: Content Slider: Slide heading
ja: コンテンツスライダー：スライド見出し

en: Content Slider: Slide content
ja: コンテンツスライダー：スライドコンテンツ

en: Content Slider: Slide call to action text
ja: コンテンツスライダー：スライド行動喚起テキスト

en: Content Slider: Slide call to action link
ja: コンテンツスライダー：スライド行動喚起リンク

en: Icon link
ja: アイコンリンク

en: Pricing table: Title
ja: 価格表：タイトル

en: Pricing table: Button text
ja: 価格表：ボタンテキスト

en: Pricing table: Button link
ja: 価格表：ボタンリンク

en: Pricing table: Price
ja: 価格表：価格

en: Pricing table: Duration
ja: 価格表：期間

en: Pricing table: Ribbon Text
ja: 価格表：リボンテキスト

en: Pricing table: Billing Option 1
ja: 価格表：課金オプション1

en: Pricing table: Billing Option 2
ja: 価格表：課金オプション2

en: Pricing table: Feature Description
ja: 価格表：機能説明

en: Pricing table: Feature Tooltip
ja: 価格表：機能ツールチップ

en: Tab Item: Label
ja: タブアイテム：ラベル

en: Tab Item: Content
ja: タブアイテム：コンテンツ

en: Testimonial: content
ja: お客様の声：内容

en: Card: Front Text Content
ja: カード：表面テキストコンテンツ

en: Card: Back Text Content
ja: カード：裏面テキストコンテンツ

en: Card: Anchor Text Primary Content
ja: カード：アンカーテキスト主要コンテンツ

en: Card: Anchor Text Secondary Content
ja: カード：アンカーテキスト二次コンテンツ

en: Card: Anchor Link
ja: カード：アンカーリンク

en: Alert Content: Alert
ja: 警告コンテンツ：警告

en: Text Content: Text
ja: テキストコンテンツ：テキスト

en: Quote: Quote Content
ja: 引用：引用内容

en: Quote: Quote Cite
ja: 引用：引用元

en: Counter: Number Prefix
ja: カウンター：数字接頭辞

en: Counter: Number Suffix
ja: カウンター：数字接尾辞

en: Content Area: Content
ja: コンテンツエリア：コンテンツ

en: Breadcrumbs: Home Label Text
ja: パンくずリスト：ホームラベルテキスト

en: Audio: Embed Code
ja: 音声：埋め込みコード

en: Headline Content: Headline
ja: 見出しコンテンツ：見出し

en: Canvas Content: Canvas
ja: キャンバスコンテンツ：キャンバス

en: Modal Content: Modal
ja: モーダルコンテンツ：モーダル

en: Dropdown Content: Dropdown
ja: ドロップダウンコンテンツ：ドロップダウン

en: Anchor Text: Primary Content
ja: アンカーテキスト：主要コンテンツ

en: Anchor Text: Secondary Content
ja: アンカーテキスト：二次コンテンツ

en: Video: Embed Code
ja: 動画：埋め込みコード

en: Search Inline: Placeholder
ja: インライン検索：プレースホルダー

en: Search Modal: Placeholder
ja: モーダル検索：プレースホルダー

en: Search Dropdown: Placeholder
ja: ドロップダウン検索：プレースホルダー

en: Accordion: Header
ja: アコーディオン：ヘッダー

en: Accordion: Content
ja: アコーディオン：コンテンツ

en: Tabs: Tab Label
ja: タブ：タブラベル

en: Tabs: Tab Content
ja: タブ：タブコンテンツ

[ctx: Use Translation Editor notice 1/3]
en: You are using DIVI theme, and you have chosen to use the standard editor for translating content.
ja: DIVIテーマを使用しており、コンテンツの翻訳に標準エディターを使用することを選択しました。

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
en: Some functionalities may not work properly. We encourage you to switch to use the Translation Editor.
ja: 一部の機能が正常に動作しない可能性があります。翻訳エディターの使用に切り替えることをお勧めします。

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
note: translators: %s will be replaced with a URL.
en: You can find more information here: %s
ja: 詳細はこちらでご確認いただけます：%s

note: translators: placeholders are opening and closing <a> tag.
en: It is not possible to use Divi's backend builder to edit a post in a different language than your domain. Please use Divi's frontend builder to edit this post or %1$s switch to the correct domain %2$s to use the backend builder.
ja: ドメインと異なる言語でDiviのバックエンドビルダーを使用して投稿を編集することはできません。この投稿を編集するにはDiviのフロントエンドビルダーを使用するか、%1$s 正しいドメインに切り替えて %2$s バックエンドビルダーを使用してください。

en: Container: Link URL
ja: コンテナ：リンクURL

en: Heading: Link URL
ja: 見出し：リンクURL

en: Video: Link
ja: ビデオ：リンク

en: Video: Vimeo link
ja: ビデオ：Vimeoリンク

en: Video: Youtube URL
ja: ビデオ：YouTube URL

en: Video: Vimeo URL
ja: ビデオ：Vimeo URL

en: Video: DailyMotion URL
ja: ビデオ：DailyMotion URL

en: Video: Self hosted
ja: ビデオ：セルフホスティング

en: Video: External hosted
ja: ビデオ：外部ホスティング

en: Login: Button text
ja: ログイン：ボタンテキスト

en: Login: User label
ja: ログイン：ユーザーラベル

en: Login: User placeholder
ja: ログイン：ユーザープレースホルダー

en: Login: Password label
ja: ログイン：パスワードラベル

en: Login: Password placeholder
ja: ログイン：パスワードプレースホルダー

en: Button: Link URL
ja: ボタン：リンクURL

en: Alert: Title
ja: 警告：タイトル

en: Alert: Description
ja: 警告：説明

en: Blockquote: Content
ja: 引用：コンテンツ

en: Blockquote: Tweet button label
ja: 引用：ツイートボタンラベル

en: Testimonial: Content
ja: お客様の声：内容

en: Testimonial: Name
ja: お客様の声：名前

en: Testimonial: Job
ja: お客様の声：職業

en: Testimonial: Link URL
ja: お客様の声：リンクURL

en: Progress: Title
ja: 進捗：タイトル

en: Progress: Inner text
ja: 進捗：内部テキスト

en: Counter: Starting number
ja: カウンター：開始数

en: Counter: Title
ja: カウンター：タイトル

en: Counter: Prefix
ja: カウンター：接頭辞

en: Counter: Suffix
ja: カウンター：接尾辞

en: Icon Box: Title text
ja: アイコンボックス：タイトルテキスト

en: Icon Box: Description text
ja: アイコンボックス：説明テキスト

en: Icon Box: Link
ja: アイコンボックス：リンク

en: Image Box: Title text
ja: 画像ボックス：タイトルテキスト

en: Image Box: Description text
ja: 画像ボックス：説明テキスト

en: Image Box: Link
ja: 画像ボックス：リンク

en: Animated Headline: Before text
ja: アニメーション見出し：前テキスト

en: Animated Headline: Highlighted text
ja: アニメーション見出し：ハイライトテキスト

en: Animated Headline: Rotating text
ja: アニメーション見出し：回転テキスト

en: Animated Headline: After text
ja: アニメーション見出し：後テキスト

en: Animated Headline: Link URL
ja: アニメーション見出し：リンクURL

en: Flip Box: Title text side A
ja: フリップボックス：タイトルテキスト側A

en: Flip Box: Description text side A
ja: フリップボックス：説明テキスト側A

en: Flip Box: Title text side B
ja: フリップボックス：タイトルテキスト側B

en: Flip Box: Description text side B
ja: フリップボックス：説明テキスト側B

en: Flip Box: Button text
ja: フリップボックス：ボタンテキスト

en: Flip Box: Button link
ja: フリップボックス：ボタンリンク

en: Call to action: title
ja: コールトゥアクション：タイトル

en: Call to action: description
ja: コールトゥアクション：説明

en: Call to action: button
ja: コールトゥアクション：ボタン

en: Call to action: ribbon title
ja: コールトゥアクション：リボンタイトル

en: Call to action: link
ja: コールトゥアクション：リンク

en: Price Table: Heading
ja: 価格表：見出し

en: Price Table: Sub heading
ja: 価格表：サブ見出し

en: Price Table: Period
ja: 価格表：期間

en: Price Table: Button text
ja: 価格表：ボタンテキスト

en: Price Table: Footer additional info
ja: 価格表：フッター追加情報

en: Price Table: Ribbon title
ja: 価格表：リボンタイトル

en: Price Table: Button link
ja: 価格表：ボタンリンク

en: Menu Anchor
ja: メニューアンカー

en: Archive: Cards Separator
ja: アーカイブ：カード区切り

en: Archive: Cards Read More Text
ja: アーカイブ：カード続きを読むテキスト

en: Archive: Nothing Found Message
ja: アーカイブ：該当なしメッセージ

en: Archive: Previous Label
ja: アーカイブ：前へラベル

en: Archive: Next Label
ja: アーカイブ：次へラベル

en: Archive: Classic Separator
ja: アーカイブ：クラシック区切り

en: Archive: Classic Read More Text
ja: アーカイブ：クラシック続きを読むテキスト

en: Search: Placeholder
ja: 検索：プレースホルダー

en: Post Navigation: Previous Label
ja: 投稿ナビゲーション：前へラベル

en: Post Navigation: Next Label
ja: 投稿ナビゲーション：次へラベル

en: Divider: Text
ja: 区切り：テキスト

en: Table of Contents: Title
ja: 目次：タイトル

en: Author: Name
ja: 著者：名前

en: Author: Bio
ja: 著者：略歴

en: Author: Link
ja: 著者：リンク

en: Author: Archive Text
ja: 著者：アーカイブテキスト

en: Author: Archive URL
ja: 著者：アーカイブURL

en: Galleries: All Label
ja: ギャラリー：全てラベル

en: Galleries: Gallery custom link
ja: ギャラリー：ギャラリーカスタムリンク

en: WPML Language Switcher
ja: WPML言語切り替え

en: Content
ja: コンテンツ

en: Language switcher type
ja: 言語切り替えタイプ

en: Custom
ja: カスタム

en: Footer
ja: フッター

en: Post Translations
ja: 投稿翻訳

en: Display Flag
ja: フラグ表示

en: Show Active Language - has to be ON with Dropdown
ja: アクティブな言語を表示 - ドロップダウンでONにする必要があります

en: Native language name
ja: ネイティブ言語名

en: Language name in current language
ja: 現在の言語での言語名

en: Style
ja: スタイル

en: Normal
ja: 通常

en: Text Color
ja: テキストカラー

en: Background Color
ja: 背景色

en: Hover
ja: ホバー

en: Language Flag
ja: 言語フラグ

en: Margin
ja: マージン

en: Post Translation Text
ja: 投稿翻訳テキスト

en: Padding
ja: パディング

en: Accordion: Title
ja: アコーディオン：タイトル

en: Icon List: Text
ja: アイコンリスト：テキスト

en: Icon List: Link URL
ja: アイコンリスト：リンクURL

en: Price Table: text
ja: 価格表：テキスト

en: Slides: heading
ja: スライド：見出し

en: Slides: description
ja: スライド：説明

en: Slides: button text
ja: スライド：ボタンテキスト

en: Slides: link URL
ja: スライド：リンクURL

en: Tabs: Title
ja: タブ：タイトル

en: Tabs: Content
ja: タブ：コンテンツ

en: Testimonial Carousel: Content
ja: 証言カルーセル：コンテンツ

en: Testimonial Carousel: Name
ja: 証言カルーセル：名前

en: Testimonial Carousel: Title
ja: 証言カルーセル：タイトル

en: Toggle: Title
ja: トグル：タイトル

en: Toggle: Content
ja: トグル：コンテンツ

en: Galleries: Gallery Title
ja: ギャラリー：ギャラリータイトル

en: Reviews: Comment Contents
ja: レビュー：コメント内容

en: Reviews: Commenter Name
ja: レビュー：コメント者名

en: Reviews: Comment Title
ja: レビュー：コメントタイトル

en: Reviews: Comment Image
ja: レビュー：コメント画像

en: Reviews: Comment Link
ja: レビュー：コメントリンク

en: You can set different options for each language
ja: 各言語に異なるオプションを設定できます

en: Use the language switcher in the top admin bar to switch languages, then set and save options for each language individually.
ja: 上部の管理バーにある言語スイッチャーを使用して言語を切り替え、各言語ごとにオプションを設定して保存してください。

note: Translators: %s: Post type label. For example, Site Templates.
en: Site %s
ja: サイト %s

en: The WPML Page Builders plugin that you're using is now part of WPML.
ja: 使用しているWPMLページビルダープラグインは現在WPMLの一部となっています。

en: You need to deactivate the separate plugin.
ja: 別のプラグインを無効化する必要があります。

en: No worries, the full functionality is preserved in WPML String Translation.
ja: ご心配なく、全機能はWPML文字列翻訳で保持されています。

en: Deactivate WPML Page Builders
ja: WPMLページビルダーを無効化

en: %s is currently hidden to visitors.
ja: %sは現在訪問者に非表示になっています。

en: %s are currently hidden to visitors.
ja: %sは現在訪問者に非表示になっています。

en: You can enable its/their display for yourself, in your <a href="%s">profile page</a>.
ja: 自分用に表示を有効にするには、<a href="%s">プロフィールページ</a>で設定できます。

en: All languages are currently displayed.
ja: 現在、すべての言語が表示されています。

en: Error: No custom field
ja: エラー：カスタムフィールドがありません

en: Error: Please provide translation action
ja: エラー：翻訳アクションを提供してください

en: Settings updated
ja: 設定が更新されました

en: Error: WPML Translation Management plugin not initiated
ja: エラー：WPML翻訳管理プラグインが開始されていません

en: Error: Please activate WPML Translation Management plugin
ja: エラー：WPML翻訳管理プラグインを有効化してください

en: Invalid request!
ja: 無効なリクエストです！

en: Languages
ja: 言語

en: WPML Setup
ja: WPML設定

en: Setup
ja: 設定

en: Theme and plugins localization
ja: テーマとプラグインのローカライゼーション

en: Settings
ja: 設定

en: Taxonomy translation
ja: タクソノミー翻訳

en: Support
ja: サポート

en: Troubleshooting
ja: トラブルシューティング

en: Debug information
ja: デバッグ情報

en: There was an error uploading the file, please try again!
ja: ファイルのアップロード中にエラーが発生しました。もう一度お試しください！

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
ja: アップロードされたファイルが php.ini の upload_max_filesize ディレクティブを超えています。

en: The uploaded file exceeds %s bytes.
ja: アップロードされたファイルが %s バイトを超えています。

en: The uploaded file was only partially uploaded.
ja: アップロードされたファイルは一部のみがアップロードされました。

en: No file was uploaded.
ja: ファイルがアップロードされませんでした。

en: Missing a temporary folder.
ja: 一時フォルダがありません。

en: Failed to write file to disk.
ja: ディスクへのファイルの書き込みに失敗しました。

en: A PHP extension stopped the file upload. PHP does not provide a way to ascertain which extension caused the file upload to stop; examining the list of loaded extensions with phpinfo() may help.
ja: PHP拡張機能がファイルのアップロードを停止しました。PHPは、どの拡張機能がファイルのアップロードを停止させたかを確認する方法を提供していません。phpinfo()で読み込まれた拡張機能のリストを確認すると役立つかもしれません。

en: WPML Failed to check language pairs
ja: WPML 言語ペアの確認に失敗しました

en: Communication error
ja: 通信エラー

en: %1$s jobs added to the Advanced Translation Editor.
ja: 高度な翻訳エディターに%1$s件のジョブが追加されました。

en: You activated the Advanced Translation Editor for this site, but you are updating an old translation. WPML opened the Standard Translation Editor, so you can update this translation. When you translate new content, you'll get the Advanced Translation Editor with all its features. To change your settings, go to WPML Settings.
ja: このサイトの高度な翻訳エディターを有効にしましたが、古い翻訳を更新しています。WPMLは標準翻訳エディターを開きました。この翻訳を更新できます。新しいコンテンツを翻訳する際には、すべての機能を備えた高度な翻訳エディターが利用できます。設定を変更するには、WPML設定に移動してください。

en: Initializing AMS credentials.
ja: AMS認証情報を初期化しています。

en: Server error. Please refresh and try again.
ja: サーバーエラーが発生しました。ページを更新して再試行してください。

en: WPML experienced an issue while trying to automatically translating some of your content:
ja: WPML はコンテンツの一部を自動翻訳しようとした際に問題が発生しました：

en: To translate these items, please go to <a rel="noreferrer" href="%s">Translation Management</a> and send them for translation.
ja: これらの項目を翻訳するには、<a rel="noreferrer" href="%s">翻訳管理</a>に移動し、翻訳に送信してください。

en: If the problem continues, contact <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%s">WPML support</a> for assistance.
ja: 問題が続く場合は、<a target="_blank" rel="noreferrer" href="%s">WPML サポート</a>にお問い合わせください。

en: F j, Y
ja: Y年n月j日

en: g:i a T
ja: h:i T

[ctx: 1/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: You are updating a duplicate post.
ja: 重複した投稿を更新しています。

[ctx: 2/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: To not lose your changes, WPML will set this post to be translated independently.
ja: 変更を失わないために、WPMLはこの投稿を独立して翻訳するように設定します。

en: Unable to remove relationship!
ja: 関係を削除できません！

en: Language filtering for AJAX operations
ja: AJAX操作の言語フィルタリング

en: Store a language cookie to support language filtering for AJAX
ja: AJAX用の言語フィルタリングをサポートするために言語クッキーを保存する

en: Select this option if your theme or plugins use AJAX operations on the front-end, that WPML needs to filter. WPML will set a cookie using JavaScript which will allow it to return the correct content for AJAX operations.
ja: テーマやプラグインがフロントエンドでAJAX操作を使用し、WPMLがフィルタリングする必要がある場合、このオプションを選択してください。WPMLはJavaScriptを使用してクッキーを設定し、AJAX操作に対して正しいコンテンツを返すことができるようになります。

en: Save
ja: 保存

en: You have post types set to fallback to the default language. Changing the default language may impact how archive listings display untranslated posts.
ja: デフォルト言語にフォールバックするように設定されている投稿タイプがあります。デフォルト言語を変更すると、アーカイブリストの未翻訳投稿の表示に影響を与える可能性があります。

en: Some content may appear gone due to the default language change. See
ja: デフォルト言語の変更により、一部のコンテンツが表示されなくなる可能性があります。以下をご覧ください：

en: Learn more
ja: 詳しく学ぶ

en: how to ensure your archive listing continues to display all posts
ja: アーカイブリストで全ての投稿を表示し続ける方法

en: Got it
ja: 了解しました

en: You are creating a %1$s in %3$s and you've set %2$s to display even when not translated. Please note that this %1$s will only appear in %3$s. Only %2$s that you create in the site's default language (%4$s) will appear in all the site's languages.
ja: %3$s で %1$s を作成しており、翻訳されていない場合でも %2$s を表示するように設定しています。この %1$s は %3$s でのみ表示されることに注意してください。サイトのデフォルト言語 (%4$s) で作成した %2$s のみがサイトのすべての言語で表示されます。

en: Read how this works
ja: この仕組みについて読む

en: Waiting for translation from %s
ja: %sからの翻訳を待っています

en: Cannot edit this item, because it is currently in the translation basket.
ja: この項目は現在翻訳バスケットにあるため、編集できません。

en: %s: Waiting for automatic translation
ja: %s：自動翻訳を待っています

en: You don't have the rights to translate from %1$s to %2$s
ja: %1$sから%2$sへの翻訳権限がありません

en: You can only edit translations assigned to you.
ja: あなたに割り当てられた翻訳のみ編集できます。

en: WPML is translating your content automatically. You can monitor the progress in the admin bar.
ja: WPMLがコンテンツを自動的に翻訳しています。進捗状況は管理バーで確認できます。

note: Translators: %s: Language display name.
en: Complete the %s translation
ja: %sの翻訳を完了する

note: Translators: %s: Language display name.
en: %s translation assigned to local translator
ja: %sの翻訳がローカル翻訳者に割り当てられました

note: Translators: %s: Language display name.
en: %s translation awaiting first available translator
ja: %sの翻訳が最初に利用可能な翻訳者を待っています

en: Settings saved
ja: 設定が保存されました

en: You can't do that!
ja: その操作はできません！

en: Preview update failed
ja: プレビューの更新に失敗しました

en: Language switcher options
ja: 言語スイッチャーのオプション

en: Reset settings
ja: 設定をリセット

en: Customize the language switcher
ja: 言語スイッチャーをカスタマイズ

en: Add a language switcher
ja: 言語スイッチャーを追加

en: There are no templates available.
ja: 利用可能なテンプレートがありません。

[ctx: Language switcher preview]
en: Preview
ja: プレビュー

[ctx: Language switcher preview]
en: Position
ja: 位置

[ctx: Language switcher preview]
en: Actions
ja: アクション

[ctx: Language switcher preview]
en: Action
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: What to include in the language switcher:
ja: 言語スイッチャーに含める項目：

en: Flag
ja: フラッグ

en: Current language
ja: 現在の言語

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: auto
ja: 自動

en: Language switcher style:
ja: 言語スイッチャーのスタイル：

en: Edit language switcher
ja: 言語スイッチャーを編集

en: Delete language switcher
ja: 言語スイッチャーを削除

en: Back
ja: 戻る

en: Next
ja: 次へ

en: This is the order in which the languages will be displayed in the language switcher.
ja: これは言語スイッチャーに言語が表示される順序です。

en: Some content may not be translated to all languages. Choose what should appear in the language switcher when translation is missing.
ja: 一部のコンテンツがすべての言語に翻訳されていない場合があります。翻訳がない場合に言語スイッチャーに表示する内容を選択してください。

en: Add a comma-separated list of URL arguments that you want WPML to pass when switching languages.
ja: 言語を切り替える際にWPMLが渡すURLパラメータをカンマ区切りで入力してください。

en: Preserving URL arguments
ja: URLパラメータの保持

en: Enter CSS to add to the page. This is useful when you want to add styling to the language switcher, without having to edit the CSS file on the server.
ja: ページに追加するCSSを入力してください。これは、サーバー上のCSSファイルを編集せずに言語スイッチャーにスタイルを追加したい場合に便利です。

en: Styling the language switcher with additional CSS
ja: 追加のCSSによる言語スイッチャーのスタイリング

en: You can display links to translation of posts before the post and after it. These links look like "This post is also available in..."
ja: 投稿の翻訳へのリンクを投稿の前後に表示することができます。これらのリンクは「この投稿は次の言語でも利用可能です...」のように表示されます。

en: The button is disabled because all existing menus have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
ja: 既存のすべてのメニューに言語スイッチャーがあるため、ボタンは無効になっています。既存の言語スイッチャーの設定を編集できます。

en: The button is disabled because there are no menus in the site. Add a menu and you can later enable a language switcher in it.
ja: サイトにメニューがないため、ボタンは無効になっています。メニューを追加すると、後で言語スイッチャーを有効にできます。

en: The button is disabled because all existing widget areas have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
ja: 既存のすべてのウィジェットエリアに言語スイッチャーがあるため、ボタンは無効になっています。既存の言語スイッチャーの設定を編集できます。

en: The button is disabled because there are no registered widget areas in the site.
ja: サイトに登録されたウィジェットエリアがないため、ボタンは無効になっています。

en: Elements to include in the language switcher.
ja: 言語スイッチャーに含める要素。

en: Select the menus, in which to display the language switcher.
ja: 言語スイッチャーを表示するメニューを選択してください。

en: Select the widget area where to include the language switcher.
ja: 言語スイッチャーを含めるウィジェットエリアを選択してください。

en: Select the style of the language switcher.
ja: 言語スイッチャーのスタイルを選択してください。

en: Select how to display the language switcher in the menu. Choose "List of languages" to display all the items at the same level or "Dropdown" to display the current language as parent and other languages as children.
ja: メニューで言語切替ボタンをどのように表示するかを選択してください。「言語リスト」を選ぶと全ての項目が同じレベルで表示され、「ドロップダウン」を選ぶと現在の言語が親として表示され、他の言語が子として表示されます。

en: Select the position to display the language switcher in the menu.
ja: メニューで言語切替ボタンを表示する位置を選択してください。

en: Enter the title of the widget or leave empty for no title.
ja: ウィジェットのタイトルを入力するか、タイトルなしの場合は空欄のままにしてください。

en: Select the position to display the post translations links.
ja: 投稿翻訳リンクを表示する位置を選択してください。

en: This text appears before the list of languages. Your text needs to include the string %s which is a placeholder for the actual links.
ja: このテキストは言語リストの前に表示されます。テキストには実際のリンクのプレースホルダーとして%sという文字列を含める必要があります。

en: Since WPML 3.6.0, the language switchers are not using CSS IDs and the CSS classes have changed. This was required to fix some bugs and match the latest standards. If your theme or your custom CSS is not relying on these old selectors, it's recommended to skip the backwards compatibility. However, it's still possible to re-activate this option later.
ja: WPML 3.6.0以降、言語切替ボタンはCSSのIDを使用せず、CSSクラスも変更されました。これはバグを修正し、最新の標準に合わせるために必要でした。テーマやカスタムCSSがこれらの古いセレクタに依存していない場合は、下位互換性をスキップすることをお勧めします。ただし、後でこのオプションを再有効化することも可能です。

en: You can display a language switcher in the site's footer. You can customize and style it here.
ja: サイトのフッターに言語切替ボタンを表示できます。ここでカスタマイズとスタイリングが可能です。

en: All language switchers in your site are affected by the settings in this section.
ja: このセクションの設定は、サイト内のすべての言語切替ボタンに影響します。

en: Order of languages
ja: 言語の順序

en: Drag and drop the languages to change their order
ja: 言語をドラッグアンドドロップして順序を変更してください

en: How to handle languages without translation
ja: 翻訳がない言語の扱い方

en: Skip language
ja: 言語をスキップ

en: Link to home of language for missing translations
ja: 翻訳がない場合は言語のホームページにリンク

en: Preserve URL arguments
ja: URLの引数を保持

en: Additional CSS
ja: 追加のCSS

en: Backwards compatibility
ja: 下位互換性

en: Skip backwards compatibility
ja: 下位互換性をスキップ

en: Menu language switcher
ja: メニュー言語切替ボタン

en: Add a new language switcher to a menu
ja: メニューに新しい言語切替ボタンを追加

en: Menu
ja: メニュー

en: Choose a menu
ja: メニューを選択

en: Position:
ja: 位置：

en: First menu item
ja: 最初のメニュー項目

en: Last menu item
ja: 最後のメニュー項目

en: Language menu items style:
ja: 言語メニュー項目のスタイル：

en: List of languages
ja: 言語リスト

en: good for menus that display items as a list
ja: 項目をリストとして表示するメニューに適しています

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: good for menus that support drop-downs
ja: ドロップダウンをサポートするメニューに適しています

en: Edit Menu Language Switcher
ja: メニュー言語切替ボタンを編集

en: New Menu Language Switcher
ja: 新しいメニュー言語切替ボタン

en: Widget language switcher
ja: ウィジェット言語切替ボタン

en: Add a new language switcher to a widget area
ja: ウィジェットエリアに新しい言語切替ボタンを追加

en: Widget area
ja: ウィジェットエリア

en: Choose a widget area
ja: ウィジェットエリアを選択

en: Widget title:
ja: ウィジェットタイトル：

en: Edit Widget Area Language Switcher
ja: ウィジェットエリア言語切替ボタンを編集

en: New Widget Area language switcher
ja: 新しいウィジェットエリア言語切替ボタン

en: Footer language switcher
ja: フッター言語切替ボタン

en: Show language switcher in footer
ja: フッターに言語切替ボタンを表示

en: Edit Footer Language Switcher
ja: フッター言語切替ボタンを編集

en: Links to translation of posts
ja: 投稿翻訳へのリンク

en: Show links above or below posts, offering them in other languages
ja: 投稿の上または下に他の言語へのリンクを表示

en: Position of link(s):
ja: リンクの位置：

en: Above post
ja: 投稿の上

en: Below post
ja: 投稿の下

en: Text for alternative languages for posts:
ja: 投稿の他の言語へのテキスト：

en: This post is also available in: %s
ja: この投稿は次の言語でも利用可能です： %s

en: Edit Post Translations Language Switcher
ja: 投稿翻訳言語切替ボタンを編集

[ctx: Custom languuage switcher description: external link text]
en: insert WPML's switchers in custom locations
ja: カスタムの場所にWPMLの切替ボタンを挿入

[ctx: Custom languuage switcher description: text]
en: Need more options? See how you can %s.
ja: より多くのオプションが必要ですか？ %s 方法をご覧ください。

en: Custom language switchers
ja: カスタム言語切替ボタン

en: Enable
ja: 有効化

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Edit Shortcode Actions Language Switcher
ja: ショートコードアクション言語切替ボタンを編集

en: Language switcher colors
ja: 言語切替ボタンの色

en: Color themes:
ja: カラーテーマ：

en: Select a preset
ja: プリセットを選択

en: Background
ja: 背景

en: Border
ja: 境界線

en: Current language font color
ja: 現在の言語のフォント色

en: Current language background color
ja: 現在の言語の背景色

en: Other language font color
ja: 他の言語のフォント色

en: Other language background color
ja: 他の言語の背景色

en: Do you really want to remove this item?
ja: 本当にこの項目を削除しますか？

en: Leave the text box to auto-save
ja: 自動保存するにはテキストボックスを離れてください

en: Choose which menu to display your language switcher
ja: 言語スイッチャーを表示するメニューを選択してください

en: Choose which widget to display your language switcher
ja: 言語スイッチャーを表示するウィジェットを選択してください

en: in options, menus, widgets, footer and shortcode
ja: オプション、メニュー、ウィジェット、フッター、ショートコードにおいて

en: This will change the settings of your language switchers %s to their defaults as set by the theme. Please note that some switchers may be removed and others may be added.
ja: これにより、%s の言語切替ボタンの設定がテーマによって設定されたデフォルトに変更されます。一部の切替ボタンが削除され、他のものが追加される可能性があることにご注意ください。

en: * Your theme has a %s file, which sets the default values for WPML.
ja: * あなたのテーマには %s ファイルがあり、WPMLのデフォルト値を設定しています。

en: Are you sure you want to reset to the default settings?
ja: デフォルト設定にリセットしてもよろしいですか？

en: Restore default
ja: デフォルトに戻す

en: %s is defined in your theme. The language switcher can only be customized using the theme's CSS.
ja: %s はあなたのテーマで定義されています。言語切替ボタンはテーマのCSSを使用してのみカスタマイズできます。

en: Switch to %s
ja: %sに切り替える

en: menu items
ja: メニュー項目

en: Clear all colors
ja: 全ての色をクリア

en: Gray
ja: グレー

en: White
ja: 白

en: Blue
ja: 青

en: Some WPML Language Switcher settings were reinitialized because they were corrupted. Please re-configure them:
ja: 一部のWPML言語切替ボタンの設定が破損していたため、再初期化されました。以下を再設定してください：

en: Uploads
ja: アップロード

en: Language Switcher
ja: 言語切替

en: hidden
ja: 非表示

en: default
ja: デフォルト

en: WordPress language file (.mo) is missing. Keeping existing display language.
ja: WordPress言語ファイル（.mo）が見つかりません。既存の表示言語を維持します。

en: Duplicating featured content: %d left. Stay here until complete. May take a few minutes.
ja: 注目コンテンツの複製中：残り%d件。完了するまでこのページにいてね。数分かかる場合があるよ。

en: Duplicating featured content: 0 left. Stay here until complete. May take a few minutes.
ja: 注目コンテンツの複製中：残り0件。完了するまでこのページにいてね。数分かかる場合があるよ。

en: Duplicating content: %d left. Stay here until complete. May take a few minutes.
ja: コンテンツの複製中：残り%d件。完了するまでこのページにいてね。数分かかる場合があるよ。

en: Duplicating content: 0 left. Stay here until complete. May take a few minutes.
ja: コンテンツの複製中：残り0件。完了するまでこのページにいてね。数分かかる場合があるよ。

en: Setting language to media. %d left
ja: メディアに言語を設定中。残り %d

en: Setting language to media: done!
ja: メディアへの言語設定：完了！

en: Done!
ja: 完了！

en: Saving settings...
ja: 設定を保存中...

en: Done
ja: 完了

en: New in WPML 4.8 - Automatic image and media detection
ja: WPML 4.8の新機能 - 自動画像・メディア検出

en: Close banner
ja: バナーを閉じる

en: WPML can now automatically detect what types of texts (alt, caption, title) your images use. Enable this option to avoid duplicate fields in the translation editor and missing translations for your images.
ja: WPMLは現在、画像が使用するテキストの種類（alt、キャプション、タイトル）を自動的に検出できます。この機能を有効にすると、翻訳エディターでのフィールドの重複や画像の翻訳漏れを防ぐことができます。

en: Enable it now
ja: 今すぐ有効にする

en: Learn more about media translation
ja: メディア翻訳について詳しく学ぶ

en: We strongly recommend enabling WPML's automatic detection for image texts to avoid duplicated media fields and missing translations.
ja: メディアフィールドの重複や翻訳の漏れを防ぐため、WPMLの画像テキスト自動検出を有効にすることを強くお勧めします。

en: As this site uses Elementor, changes you make here might not be visible on the front-end. In this case, go to Elementor settings and clear its cache.
ja: このサイトはElementorを使用しているため、ここで行った変更がフロントエンドに反映されない場合があります。その場合は、Elementorの設定に移動してキャッシュをクリアしてください。

en: Media Translation
ja: メディア翻訳

en: Media Translation Documentation
ja: メディア翻訳ドキュメンテーション

en: Recommended
ja: 推奨

en: Automatically detect best options for translating image texts (alt, caption, title)
ja: 画像テキスト（alt、キャプション、タイトル）の翻訳に最適なオプションを自動検出する

en: This option ensures image texts (like alt, title, and caption) are translatable and displayed on the front-end. WPML duplicates media only when needed and only during translation, keeping your database clean and avoiding unnecessary entries.
ja: このオプションは、画像テキスト（alt、タイトル、キャプションなど）が翻訳可能で、フロントエンドに表示されることを確実にします。WPMLは必要な場合にのみ、翻訳時にのみメディアを複製し、データベースをクリーンに保ち、不要なエントリを避けます。

en: Learn more about translating media with WPML
ja: WPMLを使用したメディアの翻訳について詳しく学ぶ

en: avoids unnecessary duplicate media fields and missing image translations
ja: 不要な重複メディアフィールドと欠落している画像翻訳を回避します

en: ON
ja: オン

en: OFF
ja: オフ

en: We recommend enabling automatic detection of image texts (alt, caption, title). This helps prevent duplicate media fields and missing translations.
ja: 画像テキスト（alt、キャプション、タイトル）の自動検出を有効にすることをお勧めします。これにより、重複するメディアフィールドと欠落した翻訳を防ぐことができます。

en: Setup manually
ja: 手動でセットアップ

en: Please install and activate WPML’s String Translation add-on to use this setting.
ja: この設定を使用するには、WPMLのString Translation アドオンをインストールして有効化してください。

en: Activate
ja: 有効化

en: Existing content
ja: 既存のコンテンツ

en: New content
ja: 新しいコンテンツ

en: Duplicate texts (alt, caption, title) for all media to all languages
ja: すべてのメディアのテキスト（alt、キャプション、タイトル）をすべての言語に複製する

en: This applies to all types of media items (images, videos, PDFs, etc.) and not just images. WPML will only duplicate media texts (alt, caption, title) and not the media files.
ja: これはすべての種類のメディアアイテム（画像、動画、PDFなど）に適用され、画像だけではありません。WPMLはメディアテキスト（alt、キャプション、タイトル）のみを複製し、メディアファイルは複製しません。

en: Duplicate image texts (alt, caption, title) for all feature images to all languages
ja: すべてのフィーチャー画像のテキスト（alt、キャプション、タイトル）をすべての言語に複製する

en: This will duplicate media texts (alt, title, caption) to all languages using the options you selected above. Please stay on this page until the process completes - it may take a few minutes.
ja: これにより、上で選択したオプションを使用して、メディアテキスト（alt、title、キャプション）をすべての言語に複製します。プロセスが完了するまでこのページにいてね。数分かかる場合があるよ。

en: Start the process
ja: プロセスを開始する

en: How to handle Media Library texts (alt, caption, title)
ja: メディアライブラリのテキスト（alt、キャプション、タイトル）の扱い方

en: Translate Media Library texts (alt, caption, title) when translating content
ja: コンテンツを翻訳する際にメディアライブラリのテキスト（alt、キャプション、タイトル）を翻訳する

en: Enable this option to translate image texts (alt, caption, title) for images connected to Media Library. Such images reuse the same texts across all posts and pages. This setting is required for page builders like Elementor and Divi.
ja: このオプションを有効にして、メディアライブラリに接続された画像のテキスト（alt、キャプション、タイトル）を翻訳します。このような画像は、すべての投稿やページで同じテキストを再利用します。この設定は、ElementorやDiviなどのページビルダーに必要です。

en: You're all done. From now on, all new media files that you upload to content will receive a language. You can automatically duplicate them to translations from the post-edit screen.
ja: すべて完了しました。これからアップロードする新しいメディアファイルには言語が設定されます。投稿編集画面から自動的に翻訳用に複製することができます。

en: Data saved
ja: データが保存されました

en: Error: data not saved
ja: エラー：データが保存されませんでした

en: To add categories that already exist in other languages go to the <a%s>category management page</a>
ja: 他の言語にすでに存在するカテゴリーを追加するには、<a%s>カテゴリー管理ページ</a>に移動してください

en: Choose
ja: 選択

en: Enabled
ja: 有効

en: WPML can't run normally. There is an installation or server configuration problem. %1$sShow details%2$s
ja: WPMLが正常に動作していません。インストールまたはサーバー設定に問題があります。%1$s詳細を表示%2$s

en: AJAX Error:
ja: AJAXエラー：

en: Private
ja: 非公開

en: Sticky
ja: 固定表示

en: Copied From the Original
ja: オリジナルからコピー

en: Edit
ja: 編集

en: Your home page does not exist or its translation is not published in %s.
ja: ホームページが存在しないか、%sでの翻訳が公開されていません。

en: Your blog page does not exist or its translation is not published in %s.
ja: ブログページが存在しないか、%sでの翻訳が公開されていません。

en: Edit this page to add translations
ja: このページを編集して翻訳を追加

en: Select translation option
ja: 翻訳オプションを選択してね

en: You deactivated the following language(s) from your site, but there are still some existing translations saved in your database.
ja: サイトから以下の言語を無効にしましたが、データベースにはまだいくつかの翻訳が保存されています。

en: If you don't plan to activate this language again, you can delete the associated content from your database.
ja: この言語を再度有効にする予定がない場合は、関連するコンテンツをデータベースから削除できます。

en: Language
ja: 言語

en: Delete content
ja: コンテンツを削除

en: Edit to change the domain for the language
ja: 言語のドメインを変更するには編集してね

en: Validate on save
ja: 保存時に検証

en: Auto sign-in and sign-out users from all domains
ja: すべてのドメインからユーザーを自動サインインおよびサインアウト

en: Please log-out and login again in order to be able to access the admin features in all language domains.
ja: すべての言語ドメインで管理機能にアクセスできるようにするには、一度ログアウトして再度ログインしてください。

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
note: translators: this is the first of two sentences explaining the "Auto sign-in and sign-out users from all domains" feature
en: This feature allows the theme and plugins to work correctly when on sites that use languages in domains.
ja: この機能により、ドメインで言語を使用するサイトでテーマとプラグインが正しく動作するようになります。

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
note: translators: this is the second of two sentences explaining the "Auto sign-in and sign-out users from all domains" feature
en: It requires a call to each of the site's language domains on both log-in and log-out, so there's a small performance penalty to using it.
ja: ログインとログアウトの両方で、サイトのすべての言語ドメインへの呼び出しが必要なため、使用にはわずかなパフォーマンスのペナルティがあります。

en: It looks like the %1$s extension, which is required by WPML, is not installed. Please refer to this link to know how to install this extension: %2$s.
ja: WPMLに必要な%1$s拡張機能がインストールされていないようです。この拡張機能のインストール方法については、このリンクを参照してください：%2$s。

en: You are using PHP 7: in some cases, the extension might have been removed during a system update. In this case, please see %3$s.
ja: PHP 7を使用しています：場合によっては、システムアップデート中に拡張機能が削除されている可能性があります。その場合は、%3$sを参照してください。

en: You may need to contact your server administrator or your hosting company to install this extension.
ja: この拡張機能をインストールするには、サーバー管理者またはホスティング会社に連絡する必要があるかもしれません。

en: Taxonomy Translation
ja: タクソノミー翻訳

note: translators: this is the title of a documentation page used to terminate the sentence "is not possible to ..."
en: translate the base taxonomy slugs with WPML
ja: wPMLでベースタクソノミースラッグを翻訳する

note: translators: this is the title of a documentation page used to terminate the sentence "To learn more, please visit our documentation page about..."
en: translating post categories and custom taxonomies
ja: 投稿カテゴリーとカスタムタクソノミーの翻訳

en: WPML allows you to easily translate your site's taxonomies. Only taxonomies marked as translatable will be available for translation. Select the taxonomy in the dropdown menu and then use the list of taxonomy terms that appears to translate them.
ja: WPMLを使用すると、サイトのタクソノミーを簡単に翻訳できます。翻訳可能としてマークされたタクソノミーのみが翻訳可能になります。ドロップダウンメニューでタクソノミーを選択し、表示されるタクソノミー用語のリストを使用して翻訳してください。

en: Please note that currently, you can translate the slugs of taxonomy terms but it is not possible to %s.
ja: 現在、タクソノミー用語のスラッグを翻訳することはできますが、%sすることはできませんのでご注意ください。

en: To learn more, please visit our documentation page about %s.
ja: 詳細については、%sに関するドキュメントページをご覧ください。

en: Custom fields
ja: カスタムフィールド

en: Don't translate
ja: 翻訳しない

en: Copy
ja: コピー

en: Copy once
ja: 1回コピー

en: Translate
ja: 翻訳

en: WPML admin language
ja: WPML管理言語

en: Select your language:
ja: 言語を選択してください：

note: translators: Current default admin language
en: Default admin language (currently %s)
ja: デフォルト管理言語（現在%s）

en: this will be your admin language and will also be used for translating comments.
ja: これがあなたの管理言語となり、コメントの翻訳にも使用されます。

en: WPML language settings
ja: WPML言語設定

en: Editing language:
ja: 編集言語：

en: Set admin language as editing language.
ja: 管理言語を編集言語として設定する。

en: Hidden languages:
ja: 非表示の言語：

en: All languages are currently displayed. Choose what to do when site languages are hidden.
ja: 現在、すべての言語が表示されています。サイトの言語が非表示の場合の動作を選択してください。

en: Display hidden languages
ja: 非表示の言語を表示

en: Translation Tools
ja: 翻訳ツール

en: Translation Quality
ja: 翻訳品質

en: (missing title)
ja: （タイトルなし）

en: View
ja: 表示

note: translators: %1$s: opening <a> tag, %2$s: closing </a> tag.
en: This page is set to be %1$stranslated manually%2$s using the WordPress Editor
ja: このページは、WordPress エディターを使用して%1$s手動で翻訳%2$sするように設定されています

en: Edit note for the translators
ja: 翻訳者向けのメモを編集

en: Add note for the translators
ja: 翻訳者向けのメモを追加

en: Note for the translators
ja: 翻訳者向けのメモ

en: Needs review
ja: レビューが必要

en: Not translated
ja: 未翻訳

en: Waiting for automatic translation
ja: 自動翻訳待ち

en: Waiting for translator
ja: 翻訳者待ち

en: In basket
ja: バスケット内

en: Waiting for translation service
ja: 翻訳サービス待ち

en: Translation ready to download
ja: ダウンロード可能な翻訳

en: Duplicate of default language
ja: デフォルト言語の複製

en: Translation completed
ja: 翻訳完了

en: Needs update
ja: 更新が必要

en: In progress
ja: 進行中

en: needs retry
ja: 再試行が必要

en: Check status and get translations
ja: ステータスを確認して翻訳を取得

en: Show "Multilingual Content Setup" meta box on post edit screen.
ja: 投稿編集画面に「多言語コンテンツ設定」メタボックスを表示する。

en: Scanning now, please wait...
ja: 現在スキャン中です。お待ちください...

en: Error! Reload the page and try again.
ja: エラー！ページをリロードして再試行してください。

en: Enter your %s authentication details
ja: %sの認証情報を入力してください

en: You can find the API token at %s site
ja: APIトークンは%sサイトで確認できます

en: Invalid Request
ja: 無効なリクエスト

en: Reload the page and try again.
ja: ページをリロードして再試行してください。

en: The field can't be empty.
ja: フィールドを空欄にすることはできません。

en: We couldn't find a translation service connected to this key.
ja: このキーに接続された翻訳サービスが見つかりませんでした。

en: Please contact your translation service and ask them to provide you with this information.
ja: 翻訳サービスに連絡し、この情報を提供するよう依頼してください。

en: Error Server
ja: サーバーエラー

en: Unable to set this service as default.
ja: このサービスをデフォルトに設定できませんでした。

en: Service added and set as default.
ja: サービスが追加され、デフォルトに設定されました。

en: Activate a translation service that's not listed here
ja: ここに記載されていない翻訳サービスを有効化する

en: Activate a translation service
ja: 翻訳サービスを有効化する

en: Enter your service activation details below.
ja: 以下にサービス有効化の詳細を入力してください。

en: Activation Key
ja: アクティベーションキー

en: The service has been enabled.
ja: サービスが有効化されました。

en: Refreshing the page, please wait...
ja: ページを更新中です。お待ちください...

en: Server error
ja: サーバーエラー

en: Something went wrong. Please try again.
ja: エラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: Your site doesn't meet WPML's minimum requirements.
ja: お使いのサイトがWPMLの最小要件を満たしていません。

en: Fix now
ja: 今すぐ修正

en: Great! All WPML requirements are now met. Your site is ready to use WPML.
ja: 素晴らしい！すべてのWPML要件が満たされました。あなたのサイトはWPMLを使用する準備ができています。

en: Hide
ja: 非表示

en: Hide this notice.
ja: この通知を非表示にする。

en: Dismiss this notice.
ja: この通知を閉じる。

en: Show this notice.
ja: この通知を表示する。

en: Notice does not exists.
ja: 通知が存在しません。

en: Notice does not exist.
ja: 通知が存在しません。

en: Group does not exist.
ja: グループが存在しません。

note: translators: %s is a link.
en: Migrating your multilingual site? Install %s for the simplest way to export your translated content and import it on your new site.
ja: 多言語サイトを移行していますか？%sをインストールすると、翻訳済みコンテンツを最も簡単にエクスポートし、新しいサイトにインポートできます。

note: translators: %s is a set of one or two links.
en: Migrating your multilingual shop? With %s you can transfer your translated content to a new site, including cross-sells, up-sells, and product attributes.
ja: 多言語ショップを移行していますか？%sを使用すると、クロスセル、アップセル、商品属性を含む翻訳済みコンテンツを新しいサイトに転送できます。

note: translators: %s is a link.
en: Looking to import your multilingual content? Install %s in both your original and new site for the easiest way to export and import your content.
ja: 多言語コンテンツをインポートしたいですか？元のサイトと新しいサイトの両方に%sをインストールすると、コンテンツを最も簡単にエクスポートおよびインポートできます。

note: translators: %1$s and %2$s are both links.
en: Looking to import your multilingual shop? With %1$s and %2$s in both your original and new site, you can export and import your translations automatically.
ja: 多言語ショップをインポートしたいですか？元のサイトと新しいサイトの両方で%1$sと%2$sを使用することで、翻訳を自動的にエクスポートおよびインポートできます。

en: WPML Export and Import
ja: WPMLエクスポートとインポート

en: WooCommerce Multilingual
ja: WooCommerce多言語

note: translators: %1$s and %2$s are links.
en: %1$s and %2$s
ja: %1$sと%2$s

en: A New Site Key Is Required
ja: 新しいサイトキーが必要です

en: To continue using WPML features like automatic translation and plugin updates, please register your site again. Don't worry, your existing content and translations are safe.
ja: 自動翻訳やプラグインのアップデートなどのWPML機能を引き続き使用するには、サイトを再登録してください。ご安心ください。既存のコンテンツや翻訳は安全です。

en: Site key:
ja: サイトキー：

en: Enter your site key here
ja: ここにサイトキーを入力してください

en: Register
ja: 登録

en: Get a key for this site
ja: このサイトのキーを取得する

en: Translation Dashboard
ja: 翻訳ダッシュボード

en: Problem receiving translation jobs?
ja: 翻訳ジョブの受信に問題がありますか？

en: Fix WPML Translation Jobs "tp_id" field
ja: WPML翻訳ジョブの「tp_id」フィールドを修正

en: Fixes the "tp_id" field of WPML ranslation jobs and set the status to "in progress" (it requires manual action to re-sync translation status + download translations). It accepts comma separated values of translation job IDs (rid).
ja: WPML翻訳ジョブの「tp_id」フィールドを修正し、ステータスを「進行中」に設定します（翻訳ステータスの再同期とダウンロードに手動操作が必要です）。翻訳ジョブID（rid）のカンマ区切りの値を受け入れます。

en: Waiting for translators...
ja: 翻訳者待ち...

note: translators: %d is the number of translations.
en: ...and %d more translations.
ja: ...および他%d件の翻訳。

en: First available translator
ja: 最初に利用可能な翻訳者

en: %sWarning:%s Edits you're about to make will be lost
ja: %s警告:%s これから行う編集内容は失われます

en: You are about to edit this translation using the standard WordPress editor.
ja: 標準のWordPressエディターを使用してこの翻訳を編集しようとしています。

en: Any changes you make will be lost the next time you send this page for translation.
ja: 変更内容は、次回このページを翻訳に送信する際に失われます。

en: Go Back
ja: 戻る

en: Edit Anyway (Not Recommended)
ja: それでも編集する（非推奨）

en: Edit in Advanced Translation Editor
ja: 高度な翻訳エディターで編集

en: Don't show this warning again
ja: この警告を再度表示しない

en: Automatic translation
ja: 自動翻訳

note: translators: %d is for the number of day(s).
en: %d day | %d days
ja[0]: %d日

note: translators: %d is for the number of hour(s).
en: %d hour | %d hours
ja[0]: %d時間

note: translators: %d is for the number of minute(s).
en: %d minute | %d minutes
ja[0]: %d分

note: translators: %1$1s and %2$2s is used for adding html tags to make WPML support a link. %3$s is a list of numeric ids.
en: Something went wrong with automatic translation. Please contact %1$1sWPML support%2$2s and report that the following automatic translation is stuck: %3$3s | Something went wrong with automatic translation. Please contact %1$1sWPML support%2$2s and report that the following automatic translations are stuck: %3$3s
ja[0]: 自動翻訳に問題が発生しました。%1$1sWPMLサポート%2$2sに連絡し、次の自動翻訳が停止していることを報告してください：%3$3s

en: WPML Translation Management is now included in WPML Multilingual CMS.
ja: WPML翻訳管理は現在、WPML多言語CMSに含まれています。

en: This plugin has been deactivated as it is now part of the WPML Multilingual CMS plugin. You can safely delete it.
ja: このプラグインは現在WPML多言語CMSプラグインの一部となったため、無効化されました。安全に削除することができます。

en: Read more
ja: 詳細を読む

en: Advanced Translation Editor
ja: 高度な翻訳エディター

en: Classic Translation Editor
ja: クラシック翻訳エディター

en: Do not make '%s' translatable
ja: 「%s」を翻訳可能にしない

en: Make '%s' translatable
ja: 「%s」を翻訳可能にする

en: Make '%s' appear as translated
ja: 「%s」を翻訳済みとして表示する

en: Translatable
ja: 翻訳可能

en: only show translated items
ja: 翻訳済みのアイテムのみ表示

en: use translation if available or fallback to default language
ja: 翻訳が利用可能な場合は使用し、そうでない場合はデフォルト言語にフォールバック

en: Not translatable
ja: 翻訳不可

en: WPML uses cookies to identify the visitor’s current language, the last visited language and the language of users who have logged in.
ja: WPMLは、訪問者の現在の言語、最後に訪問した言語、およびログインしているユーザーの言語を識別するためにCookieを使用します。

en: While you use the plugin, WPML will share data regarding the site through Installer. No data from the user itself will be shared.
ja: プラグインを使用している間、WPMLはインストーラーを通じてサイトに関するデータを共有します。ユーザー自身のデータは共有されません。

en: This action is not allowed
ja: このアクションは許可されていません

en: Dismiss
ja: 閉じる

en: Translating content created with page builders
ja: ページビルダーで作成されたコンテンツの翻訳

en: How to translate Block editor content
ja: ブロックエディターのコンテンツを翻訳する方法

[ctx: Integration requirement notice title for translation editor: enable action]
en: Enable it now
ja: 今すぐ有効にする

en: Your WPML installation may cause problems with Block editor
ja: WPMLのインストールがブロックエディターに問題を引き起こす可能性があります

en: You are using WPML Translation Management without String Translation. Some of the translations may not work this way. Please download and install WPML String Translation before you translate the content from Block editor.
ja: WPML翻訳管理を文字列翻訳なしで使用しています。この方法では一部の翻訳が機能しない可能性があります。ブロックエディターのコンテンツを翻訳する前に、WPML文字列翻訳をダウンロードしてインストールしてください。

note: translators: %s is the product name,
en: To easily translate %s, you need to add the following WPML components:
ja: %sを簡単に翻訳するには、以下のWPMLコンポーネントを追加する必要があります：

en: Your WPML Blog account only allows you to manually translate Elementor content
ja: お使いの WPML Blog アカウントでは、Elementor コンテンツを手動で翻訳することしかできません

note: translators: %1$s, %3$s, %6$s and %7$s are opening and closing link tags, %2$s and %5$s are the product name, %3$s are break tags.
en: %1$sLearn how to translate %2$s content manually%3$s %4$sAlternatively, to translate %5$s content using the Advanced Translation Editor, automatic translation, professional services, or by other users on your site %6$supgrade to WPML CMS account%7$s.
ja: %1$s%2$s コンテンツを手動で翻訳する%3$s方法を学ぶ %4$sまたは、%5$s コンテンツを高度な翻訳エディター、自動翻訳、プロフェッショナルサービス、あるいはサイト上の他のユーザーによって翻訳するには、%6$sWPML CMS アカウントにアップグレード%7$sしてください。

note: translators: %1$s is the product name, %2$s and %3$s are opening and closing link tag.
en: To translate content created with %1$s, you need to %2$sinstall WPML String Translation%3$s
ja: %1$sで作成されたコンテンツを翻訳するには、%2$sWPML String Translation をインストール%3$sする必要があります

note: translators: %1$s and %3$s are opening and closing link tags, %2$s is the product name.
en: %1$sLearn how to translate %2$s content%3$s
ja: %1$s%2$s コンテンツを翻訳する%3$s方法を学ぶ

en: Download
ja: ダウンロード

en: Install
ja: インストール

en: Activating...
ja: 有効化中...

en: Activated
ja: 有効化完了

en: Error
ja: エラー

note: translators: %s will be replaced with a list of plugins or themes.
en: One more step before you can translate on %s
ja: %sで翻訳を開始する前にもう一歩

en: You need to enable WPML's Translation Editor, to translate conveniently.
ja: 便利に翻訳するには、WPMLの翻訳エディターを有効にする必要があります。

en: Done.
ja: 完了。

en: Something went wrong. Please try again or contact the support.
ja: 問題が発生しました。もう一度お試しいただくか、サポートにお問い合わせください。

[ctx: Used between elements of a two elements list]
note: translators: Used between elements of a two elements list
en: and
ja: および

[ctx: Used before the last element of a three or more elements list]
note: translators: Used before the last element of a three or more elements list
en: , and
ja: 、および

en: WPML is disabled because it requires WordPress version 4.4 or above.
ja: WPMLはWordPressバージョン4.4以上を必要とするため、無効化されています。

en: Manage Translation Management
ja: 翻訳管理を管理

en: Manage Languages
ja: 言語を管理

en: Manage Theme and Plugin localization
ja: テーマとプラグインのローカライゼーションを管理

en: Manage Support
ja: サポートを管理

en: Manage WooCommerce Multilingual
ja: WooCommerce多言語を管理

en: Operate WooCommerce Multilingual. Everything on WCML except the settings tab.
ja: WooCommerce Multilingualを操作します。設定タブを除くWCMLのすべての機能を操作します。

en: Manage translation of media
ja: メディアの翻訳を管理する

en: Manage Navigation
ja: ナビゲーションを管理

en: Manage Sticky Links
ja: スティッキーリンクを管理

en: Manage String Translation
ja: 文字列翻訳を管理

en: Manage Translation Analytics
ja: 翻訳分析を管理

en: Manage WPML Menus Sync
ja: WPMLメニュー同期を管理

en: Manage Taxonomy Translation
ja: タクソノミー翻訳を管理

en: Manage Troubleshooting
ja: トラブルシューティングを管理

en: Translation options
ja: 翻訳オプション

en: As early as possible
ja: できるだけ早く

en: Later in the head section (priority %d)
ja: Headセクションの後半（優先度 %d）

en: SEO Options
ja: SEOオプション

en: Display alternative languages in the HEAD section.
ja: HEADセクションに代替言語を表示する。

en: Position of hreflang links
ja: Hreflangリンクの位置

en: A user does not have a proper license to enable ATE.
ja: ATEを有効にするための適切なライセンスがユーザーにありません。

en: Thank you for registering WPML on this site. You will receive automatic updates when new versions are available.
ja: このサイトにWPMLを登録していただきありがとうございます。新しいバージョンが利用可能になると自動更新を受け取ります。

en: Version
ja: バージョン

en: PHP %1$s and above are recommended.
ja: PHP %1$s以上をお勧めします。

en: Find how you can update PHP.
ja: PHPの更新方法を確認してください。

en: Memory limit
ja: メモリ制限

en: Memory usage
ja: メモリ使用量

en: Max execution time
ja: 最大実行時間

en: Max input vars
ja: 最大入力変数

en: Utf8mb4 charset
ja: Utf8mb4文字セット

en: Some WPML String Translation features may not work correctly without utf8mb4 character support.
ja: Utf8mb4文字サポートがないと、一部のWPML文字列翻訳機能が正しく動作しない可能性があります。

en: WordPress %s or later is required.
ja: WordPress %s以降が必要です。

en: Multisite
ja: マルチサイト

en: REST enabled
ja: REST有効

en: eval() availability from Suhosin
ja: suhosinからのeval()の利用可能性

en: Not available
ja: 利用不可

en: Available
ja: 利用可能

en: WPML needs at least 208 KB of Available stack size on PHP 8.3+; please set "zend.max_allowed_stack_size" to at least 256 KB and "zend.reserved_stack_size" to at least 48 KB in your php.ini file. After these changes, restart your web server.
ja: WPMLはPHP 8.3+で少なくとも208 KBの利用可能なスタックサイズが必要です。php.iniファイルで「zend.max_allowed_stack_size」を少なくとも256 KBに、「zend.reserved_stack_size」を少なくとも48 KBに設定してね。これらの変更後、ウェブサーバーを再起動してね。

en: Available Stack Size
ja: 利用可能なスタックサイズ

en: Info
ja: 情報

en: Automatic
ja: 自動

en: Translating %1$s? Use the %2$s table for easier translation.
ja: %1$sを翻訳していますか？より簡単に翻訳するには%2$sテーブルを使用してください。

en:  %s translation
ja: %sの翻訳

note: translators: %s: Cache directory path
en: WPML could not create a cache directory in %s
ja: WPMLは%sにキャッシュディレクトリを作成できませんでした

note: translators: %s: Cache directory path
en: WPML could not write in the cache directory: %s
ja: WPMLはキャッシュディレクトリに書き込めませんでした：%s

en: Localization options
ja: ローカライズオプション

en: Automatically load the theme's .mo file using 'load_textdomain'
ja: 「load_textdomain」を使用してテーマの.moファイルを自動的に読み込む

en: Enter textdomain:
ja: テキストドメインを入力：

en: Scanning now, please don't close this page.
ja: 現在スキャン中です。このページを閉じないでください。

en: Scanning Results
ja: スキャン結果

en: Failed to update the feedback.
ja: フィードバックの更新に失敗しました。

en: Missing key "%s".
ja: キー「%s」が見つかりません。

en: Translation Feedback
ja: 翻訳フィードバック

en: Translation rating
ja: 翻訳評価

en: Unknown reviewer
ja: 不明なレビュアー

en: New
ja: 新規

en: Sent to translator
ja: 翻訳者に送信済み

en: Translator replied
ja: 翻訳者が返信済み

en: Replied
ja: 返信済み

en: Admin replied
ja: 管理者が返信済み

en: Sent to translation service
ja: 翻訳サービスに送信済み

en: E-mail sent to translation service
ja: 翻訳サービスにEメール送信済み

en: Translation fixed
ja: 翻訳修正済み

en: Approved
ja: 承認済み

en: Send to translator
ja: 翻訳者に送信

en: Reply to translator
ja: 翻訳者に返信

en: Reply to admin
ja: 管理者に返信

en: %1s cannot receive feedback about the translation automatically. Please log-in to %1s website and report these issues manually.
ja: %1sは翻訳に関するフィードバックを自動的に受け取ることができません。%1sのウェブサイトにログインし、これらの問題を手動で報告してください。

en: An email has been sent to %s to report the issue. Please check your email for a feedback from their part.
ja: %sに問題を報告するためのメールが送信されました。彼らからのフィードバックについてメールを確認してください。

en: Issue tracking in %s
ja: %sでの問題追跡

en: Translator
ja: 翻訳者

en: Admin
ja: 管理者

en: Translation Service
ja: 翻訳サービス

en: Could not send the report to %s.
ja: %sにレポートを送信できませんでした。

en: This means that %s isn't yet aware of the problem in the translation and cannot fix it.
ja: これは、%sがまだ翻訳の問題を認識しておらず、修正できないことを意味します。

en: Could not fetch the status from %s.
ja: %sからステータスを取得できませんでした。

en: Let's get it working for you. Please contact %1sWPML support%2s and give them the following error details:
ja: それでは、あなたのために機能するようにしましょう。%1sWPMLサポート%2sに連絡し、以下のエラー詳細を提供してください：

en: Show details
ja: 詳細を表示

en: WPML cannot communicate with the remote translation service. Please make sure WPML Translation Management is active.
ja: WPMLはリモート翻訳サービスと通信できません。WPML Translation Managementがアクティブであることを確認してください。

en: %d feedback was updated. | %d feedback were updated.
ja[0]: %d件のフィードバックが更新されました。

en: %d feedback was trashed. | %d feedback were trashed.
ja[0]: %d件のフィードバックがゴミ箱に移動されました。

en: The trashed feedback will be permanently deleted after %d days.
ja: ゴミ箱に移動されたフィードバックは%d日後に完全に削除されます。

en: %d feedback was restored. | %d feedback were restored.
ja[0]: %d件のフィードバックが復元されました。

en: %d feedback was permanently deleted. | %d feedback were permanently deleted.
ja[0]: %d件のフィードバックが完全に削除されました。

en: Want to know if recent translations you received have problems?
ja: 最近受け取った翻訳に問題があるかどうか知りたいですか？

en: You got back several jobs from translation and they now appear on your site.
ja: 翻訳から複数のジョブが戻り、それらが現在サイトに表示されています。

en: WPML lets you open these pages for feedback, so that visitors can tell you if they notice anything wrong.
ja: WPMLを使用すると、これらのページをフィードバック用に開くことができ、訪問者が何か問題に気づいた場合に報告できます。

en: Enable Translation Feedback
ja: 翻訳フィードバックを有効にする

en: Learn more about translation feedback
ja: 翻訳フィードバックについてもっと学ぶ

en: local translator
ja: ローカル翻訳者

en: Unknown remote translation service
ja: 不明なリモート翻訳サービス

en: All
ja: すべて

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: For "%s"
ja: 「%s」用

en: Average rating - %s
ja: 平均評価 - %s

en: Issues with translations
ja: 翻訳の問題

en: Select All
ja: すべて選択

en: Feedback list navigation
ja: フィードバックリストナビゲーション

en: First page
ja: 最初のページ

en: Previous page
ja: 前のページ

en: Next page
ja: 次のページ

en: Last page
ja: 最後のページ

en: Current page
ja: 現在のページ

en: of
ja: の

en: Select bulk action
ja: 一括アクションを選択

en: Apply
ja: 適用

en: Bulk Actions
ja: 一括アクション

en: Mark as fixed
ja: 修正済みとしてマーク

en: Mark as new
ja: 新規としてマーク

en: Move to trash
ja: ゴミ箱に移動

en: No feedback found.
ja: フィードバックが見つかりません。

en: Restore
ja: 復元

en: Delete permanently
ja: 完全に削除

en: Feedback
ja: フィードバック

en: Rating
ja: 評価

en: Status
ja: ステータス

en: Translated post
ja: 翻訳された投稿

en: Date
ja: 日付

en: Select Validation
ja: 検証を選択

en: Review
ja: レビュー

en: View post
ja: 投稿を表示

en: Translation:
ja: 翻訳：

en: Edit translation
ja: 翻訳を編集

en: Original post:
ja: 原文：

en: Rating:
ja: 評価：

en: Feedback:
ja: フィードバック：

en: Edit feedback
ja: フィードバックを編集

en: Status:
ja: ステータス：

en: Check for updates
ja: 更新を確認

en: Translated by:
ja: 翻訳者：

en: Corrected by:
ja: 修正者：

en: Reviewed by:
ja: レビュー担当者：

en: Add a note to the translator
ja: 翻訳者へのメモを追加

en: Add a note to the administrator
ja: 管理者へのメモを追加

en: Communication:
ja: コミュニケーション：

en: Reply to translator:
ja: 翻訳者への返信：

en: Reply to admin:
ja: 管理者への返信：

en: No translator available for this language pair.
ja: この言語ペアに利用可能な翻訳者がいません。

en: Translation Feedback button on front-end:
ja: フロントエンドの翻訳フィードバックボタン：

en: Icon style:
ja: アイコンスタイル：

en: Show Translation Feedback module for these languages:
ja: これらの言語で翻訳フィードバックモジュールを表示：

en: Expiration date for Translation Feedback module:
ja: 翻訳フィードバックモジュールの有効期限：

en: Enable Translation Feedback module
ja: 翻訳フィードバックモジュールを有効にする

en: Show on the left side of the screen
ja: 画面の左側に表示

en: Show on the right side of the screen
ja: 画面の右側に表示

en: I will add it manually (%1$sinstructions%2$s)
ja: 手動で追加します（%1$s説明%2$s）

en: Do not show it
ja: 表示しない

en: Ask for feedback about translated content that was %1$s in the last %2$s %3$s
ja: 過去%2$s%3$sに%1$sされた翻訳コンテンツについてフィードバックを求める

en: Always ask for feedback (no time limit for feedback)
ja: 常にフィードバックを求める（フィードバックの期限なし）

en: published or updated
ja: 公開または更新

en: published
ja: 公開

en: updated
ja: 更新

en: day(s)
ja: 日

en: week(s)
ja: 週間

en: month(s)
ja: ヶ月

en: Rate translation
ja: 翻訳を評価

en: Thank you for your rating!
ja: 評価ありがとうございます！

en: Thank you for your rating and comment!
ja: 評価とコメントありがとうございます！

en: This page was translated from:
ja: このページは以下から翻訳されました：

en: Please rate this translation:
ja: この翻訳を評価してください：

en: Your rating:
ja: あなたの評価：

en: It is perfect!
ja: 完璧です！

en: It is OK
ja: 問題ありません

en: It could be improved
ja: 改善の余地があります

en: I can see a lot of language errors
ja: 言語エラーが多く見られます

en: I can't understand anything
ja: 全く理解できません

en: Change
ja: 変更

en: Please give some examples of errors and how would you improve them:
ja: エラーの例とその改善方法を教えてください：

en: Send
ja: 送信

en: If you are a human, do not fill in this field.
ja: 人間の方は、このフィールドに入力しないでください。

en: Rate translation of this page
ja: このページの翻訳を評価

en: Translation Priority
ja: 翻訳優先度

en: Translation Priorities
ja: 翻訳優先度

en: All Translation Priorities
ja: すべての翻訳優先度

en: Edit Translation Priority
ja: 翻訳優先度を編集

en: Update Translation Priority
ja: 翻訳優先度を更新

en: Add new Translation Priority
ja: 新しい翻訳優先度を追加

en: New Translation Priority Name
ja: 新しい翻訳優先度名

en: Optional
ja: 任意

en: Required
ja: 必須

en: Not needed
ja: 不要

en: User not found
ja: ユーザーが見つかりません

en: You are the Translation Manager for %s. This role lets you manage everything related to translation for this site.
ja: %sの翻訳マネージャーです。このロールでは、このサイトの翻訳に関するすべてを管理できます。

en: Before you can start sending content to translation, you need to complete a short setup.
ja: 翻訳を開始する前に、簡単なセットアップを完了する必要があります。

en: Set-up the translation
ja: 翻訳のセットアップ

en: * Remember, your login name for %1$s is %2$s. If you need help with your password, use the password reset in the login page.
ja: * %1$sのログイン名は%2$sです。パスワードについてヘルプが必要な場合は、ログインページのパスワードリセットを使用してください。

en: At your service
ja: ご用命のままに

en: Administrator for %s
ja: %sの管理者

en: You are now the Translation Manager for %s - action needed
ja: あなたは%sの翻訳マネージャーになりました - アクションが必要です

en: The role was not found.
ja: ロールが見つかりませんでした。

en: The user could not be created
ja: ユーザーを作成できませんでした

en: Fix WPML tables collation
ja: WPMLテーブルの照合順序を修正

en: Fixes the collation of WPML tables in order to match the collation of default WP tables.
ja: デフォルトのWPテーブルの照合順序に合わせてWPMLテーブルの照合順序を修正します。

en: Invalid nonce.
ja: 無効なnonce。

en: Some parameters are missing for this request.
ja: このリクエストに必要なパラメータが不足しています。

en: Running now batch #%d
ja: 現在バッチ#%dを実行中

en: Completed: %1$d posts were processed for "%2$s".
ja: 完了：「%2$s」の%1$d件の投稿が処理されました。

en: Synchronize local job ids with ATE jobs
ja: ローカルジョブIDをATEジョブと同期する

en: Synchronize local job ids with their ATE counterparts. You will have to refresh a few times any admin page to accomplish the process.
ja: ローカルジョブIDをATEの対応するものと同期します。プロセスを完了するには、管理ページを数回更新する必要があります。

en: This setting is controlled by a wpml-config.xml file. Click here to unlock and override this setting.
ja: この設定はwpml-config.xmlファイルで制御されています。クリックしてロックを解除し、この設定を上書きします。

en: Display mode for blog posts has changed
ja: ブログ投稿の表示モードが変更されました

en: Until now, your site was set to display "all blog posts", even if they are not translated. That feature is now replaced with a better and more complete translation mode.
ja: これまで、サイトは翻訳されていない場合でも「すべてのブログ投稿」を表示するように設定されていました。その機能は、より良く完全な翻訳モードに置き換えられました。

en: Which blog posts do you want to display on your site's translations?
ja: サイトの翻訳で表示したいブログ投稿はどれですか？

en: Blog posts from the site's default language, or translations when they exist
ja: サイトのデフォルト言語のブログ投稿、または翻訳がある場合はその翻訳

en: Only translated blog posts (never display posts from the default language on translation languages)
ja: 翻訳されたブログ投稿のみ（翻訳言語でデフォルト言語の投稿を表示しない）

en: Thank you for choosing. You can always change your selection in %sPost Types Translation setup%s.
ja: 選択ありがとうございます。%s投稿タイプの翻訳設定%sでいつでも選択を変更できます。

en: The upgrade is complete.
ja: アップグレードが完了しました。

en: %d items remaining...
ja: 残り%d項目...

en: WPML needs to upgrade the post's media information.
ja: WPMLは投稿のメディア情報をアップグレードする必要があります。

en: We couldn't complete the whole process in one request. Please click on the "Upgrade" button to continue.
ja: 1回のリクエストで全プロセスを完了できませんでした。続行するには「アップグレード」ボタンをクリックしてください。

en: Starting...
ja: 開始中...

en: The following exception has occurred while running the migration, please try again later or contact support if the problem persists.
ja: 移行の実行中に次の例外が発生しました。後でもう一度お試しいただくか、問題が解決しない場合はサポートにお問い合わせください。

en: Choose language:
ja: 言語を選択：

en: Do you want the WordPress admin to be in a different language?
ja: WordPress管理画面を別の言語にしますか？

en: WPML lets each user choose the admin language, unrelated of the language in which visitors will see the front-end of the site.
ja: WPMLでは、サイトのフロントエンドを訪問者が見る言語とは無関係に、各ユーザーが管理画面の言語を選択できます。

en: Go to your %s to choose your admin language.
ja: 管理画面の言語を選択するには、%sに移動してください。

en: profile
ja: プロフィール

en: WPML->Settings
ja: WPML->設定

note: translators: %s link to WPML Settings page
en: WPML will include a language switcher on the WordPress login page. To change this, go to %s.
ja: WPMLはWordPressログインページに言語スイッチャーを含めます。これを変更するには、%sに移動してください。

en: Login Page:
ja: ログインページ：

en: Your site currently has language switching for the login page disabled.
ja: サイトの現在、ログインページの言語切り替えが無効になっています。

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: %s item | %s items
ja[0]: %s 項目

en: Flag for %s
ja: %s のフラグ

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 2/2]
en: re-save the site permalinks
ja: サイトのパーマリンクを再保存する

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 1/2]
en: You may need to %s.
ja: %s する必要があるかもしれません。

en: The URL of the HTML file is required
ja: HTMLファイルのURLが必要です

en: You are trying to use an external URL: this is not allowed.
ja: 外部URLを使用しようとしています：これは許可されていません。

en: An attempt to open the URL specified as a root page failed with the following error:
ja: ルートページとして指定されたURLを開こうとしましたが、次のエラーで失敗しました：

en: -- Please select --
ja: -- -- を選択してください

en: You need to configure at least one more language in order to access "Theme and plugins localization" and "Media Translation" screens.
ja: 「テーマとプラグインのローカライゼーション」および「メディア翻訳」画面にアクセスするには、少なくとももう1つの言語を設定する必要があります。

en: %1$s (current locale: %2$s) - suggested locale(s): %3$s
ja: %1$s（現在のロケール：%2$s） - 提案されるロケール：%3$s

en: WordPress cannot automatically download translations for the following languages:
ja: WordPressは以下の言語の翻訳を自動的にダウンロードできません：

en: Edit Languages
ja: 言語を編集

en: To fix, open "%s" and set the "default locale" values as shown above.
ja: 修正するには、「%s」を開き、「デフォルトロケール」の値を上記のように設定してください。

en: All Languages
ja: すべての言語

en: Display on language:
ja: 言語で表示：

note: translators: "WPML Site Languages section" is the title of the WPML settings page where administrators can configure the site's languages
en: WPML Site Languages section
ja: WPMLサイト言語セクション

note: translators: "Language section" refers to the language settings in user profile
en: Language section
ja: 言語セクション

note: translators: %1$s will be replaced with link to "WPML Site Languages section", %2$s will be replaced with link to profile "Language section"
en: With WPML activated, you can set your site’s languages from the %1$s.<br>To change the language of your WordPress admin, go to the %2$s in your user profile.
ja: WPMLを有効にすると、%1$sからサイトの言語を設定できます。<br>WordPressの管理画面の言語を変更するには、ユーザープロフィールの%2$sに移動してください。

en: WPML could not load configuration files, which your site needs.
ja: WPMLがサイトに必要な設定ファイルを読み込めませんでした。

en: Detailed error log
ja: 詳細なエラーログ

en: Retry
ja: 再試行

en: Remote XML Config Log
ja: リモートXML設定ログ

en: WPML needs to load configuration files, which tell it how to translate your theme and the plugins that you use. If there's a problem, use the Retry button. If the problem continues, contact WPML support, show the error details and we'll help you resolve it.
ja: WPMLは、テーマとあなたが使用しているプラグインをどのように翻訳するかを指示する設定ファイルを読み込む必要があります。問題がある場合は、再試行ボタンを使用してください。問題が続く場合は、WPMLサポートに連絡し、エラーの詳細を示してください。解決をサポートします。

en: Details
ja: 詳細

en: The remote XML Config Log is empty
ja: リモートXML設定ログが空です

en: Clear log
ja: ログをクリア

en: This post is also available in:
ja: この投稿は以下の言語でも利用可能です：

en: Network settings
ja: ネットワーク設定

en: Configure
ja: 設定

en: delete it permanently
ja: 完全に削除する

en: restore
ja: 復元

en: Last Update Time could not be determined
ja: 最終更新時間を確認できませんでした

en: WPML can't be functional because it requires a disabled PHP extension!
ja: WPMLは無効化されたPHP拡張機能を必要とするため、機能しません！

en: To ensure and improve the security of your website, WPML makes use of the
ja: ウェブサイトのセキュリティを確保し改善するために、WPMLは以下を使用しています：

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2.0. Before this time an experimental PECL extension was
                used, however, the PECL version is no longer recommended to be used or updated. (source:
ja: フィルター拡張機能はPHP 5.2.0以降でデフォルトで有効になっています。それ以前は実験的なPECL拡張機能が
    使用されていましたが、PECL版の使用や更新は推奨されなくなりました。（出典：

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2, therefore it must have been disabled by either you or your host.
ja: フィルター拡張機能はPHP 5.2以降でデフォルトで有効になっているため、あなたまたはホストによって無効化されたはずです。

en: To enable it, either you or your host will need to open your website's php.ini file and either:
ja: 有効にするには、あなたまたはホストがウェブサイトのphp.iniファイルを開き、以下のいずれかを行う必要があります：

en: Remove the 'filter_var' string from the 'disable_functions' directive or...
ja: 「disable_functions」ディレクティブから「filter_var」文字列を削除するか...

en: Add the following line:
ja: 次の行を追加する：

en: Your php.ini file is located at
ja: あなたのphp.iniファイルは以下の場所にあります

en: Messages and notifications
ja: メッセージと通知

en: Restore messages and notification
ja: メッセージと通知を復元

en: Apply to all users
ja: すべてのユーザーに適用

en: Restore dismissed and hidden messages and notifications.
ja: 却下された、または非表示のメッセージと通知を復元します。

en: Remove all messages and notifications
ja: すべてのメッセージと通知を削除

en: Remove all messages and notifications, for all users.
ja: すべてのユーザーのすべてのメッセージと通知を削除します。

en: Unauthorized
ja: 未認証

en: Select Language
ja: 言語を選択

en: WPML cannot be activated together with these older plugins:
ja: WPMLは以下の古いプラグインと一緒に有効化できません：

en: WPML will be deactivated
ja: WPMLは無効化されます

en: These plugins are known to have compatibiliy issues with WPML:
ja: これらのプラグインはWPMLとの互換性の問題が知られています：

en: Uncategorized
ja: 未分類

en: WPML capabilities
ja: WPML機能

en: Translation preferences
ja: 翻訳設定

en: The translation preference for this field are being controlled by a language configuration XML file. If you want to control it manually, remove the entry from the configuration file.
ja: このフィールドの翻訳設定は言語設定XMLファイルによって制御されています。手動で制御したい場合は、設定ファイルからエントリを削除してください。

en: To synchronize values for translations, you need to enable WPML's Translation Management module.
ja: 翻訳の値を同期するには、WPMLの翻訳管理モジュールを有効にする必要があります。

en: Error: Something is wrong with field value. Translation preferences can not be set.
ja: エラー：フィールド値に問題があります。翻訳設定を設定できません。

en: Choose what to do when translating content with this field:
ja: このフィールドを含むコンテンツを翻訳する際の動作を選択してください：

en: Copy from original to translation
ja: オリジナルから翻訳にコピー

en: WPML will copy this field from %s when you save this post.
ja: WPMLはこの投稿を保存する際に%sからこのフィールドをコピーします。

en: Missing post ID
ja: 投稿IDが見つかりません

note: translators: Post id.
en: No such post for ID = %d
ja: ID = %d の投稿は存在しません

en: Translation
ja: 翻訳

en: %1$s is translated via WPML. %2$sClick here to change translation options.%3$s
ja: %1$sはWPMLを通じて翻訳されています。%2$sここをクリックして翻訳オプションを変更します。%3$s

en: Slugs are currently not translated.
ja: スラッグは現在翻訳されていません。

en: Slugs are currently translated. Click the link above to edit the translations.
ja: スラッグは現在翻訳されています。上のリンクをクリックして翻訳を編集してください。

en: Slug translation is currently disabled in WPML. %1$sClick here to enable.%2$s
ja: スラッグ翻訳は現在WPMLで無効になっています。%1$sここをクリックして有効にします。%2$s

en: %1$s is not translated. %2$sClick here to make this post type translatable.%3$s
ja: %1$sは翻訳されていません。%2$sここをクリックしてこの投稿タイプを翻訳可能にします。%3$s

en: The original has been deleted!
ja: オリジナルが削除されました！

en: No Batch
ja: バッチなし

en: Duplicate
ja: 複製

en: Complete
ja: 完了

en: In progress - needs retry
ja: 進行中 - 再試行が必要

en: Translation entry not found for: %d
ja: 翻訳エントリが見つかりません：%d

en: translate
ja: 翻訳する

en: string not registered
ja: 登録されていない文字列

en: Multiple options
ja: 複数のオプション

en: some strings might be not registered
ja: 一部の文字列が登録されていない可能性があります

en:  - (needs update)
ja:  - （更新が必要）

en: Preferences saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Translation requests cancelled.
ja: 翻訳リクエストがキャンセルされました。

en: No Translation requests selected.
ja: 翻訳リクエストが選択されていません。

en: Authentication failed ( serviceId: %d )
ja: 認証に失敗しました（サービスID：%d）

en: Failed to select translation service  ( serviceId: %d )
ja: 翻訳サービスの選択に失敗しました（サービスID：%d）

en: Failed to select translation service ( serviceId: %d )
ja: 翻訳サービスの選択に失敗しました（サービスID：%d）

en: Processing translations...
ja: 翻訳を処理中...

en: Finalizing upgrade...
ja: アップグレードを完了中...

en: Missing step
ja: ステップが欠落しています

en: Resume Upgrade Process
ja: アップグレードプロセスを再開

en: Run Upgrade Process
ja: アップグレードプロセスを実行

en: WPML requires database upgrade
ja: WPMLはデータベースのアップグレードが必要です

en: This normally takes a few seconds, but may last up to several minutes of very large databases.
ja: 通常は数秒で完了しますが、非常に大規模なデータベースの場合は数分かかる場合があります。

en: Starting the upgrade process...
ja: アップグレードプロセスを開始中...

en: Creating new tables...
ja: 新しいテーブルを作成中...

en: <strong>WPML notice:</strong> Upgrades to this version are only supported from versions %1$s and above. To upgrade from version %2$s, first, download <a%3$s>2.0.4</a>, do the DB upgrade and then go to this version.
ja: <strong>WPML通知：</strong>このバージョンへのアップグレードは、バージョン%1$s以上からのみサポートされています。バージョン%2$sからアップグレードするには、まず<a%3$s>2.0.4</a>をダウンロードし、DBアップグレードを行ってからこのバージョンに進んでください。

en: WP Menus Sync
ja: WPメニュー同期

en: Translations:
ja: 翻訳：

en: edit translation
ja: 翻訳を編集

en: add translation
ja: 翻訳を追加

en: Synchronize menus between languages.
ja: 言語間でメニューを同期する。

en: Translation of
ja: の翻訳

en: none
ja: なし

en: not translated in current language
ja: 現在の言語で翻訳されていません

en: Menu Option: auto_add
ja: メニューオプション：auto_add

en: Menu(s) syncing complete.
ja: メニューの同期が完了しました。

en: Your menu includes custom items, which you need to translate using WPML's String Translation.
ja: あなたのメニューにはカスタムアイテムが含まれているため、WPMLの文字列翻訳を使用して翻訳する必要があります。

en: 1. Translate these strings:
ja: 1. これらの文字列を翻訳してください：

en: 2. When you're done translating, return here and run the menu synchronization again. This will use the strings that you translated to update the menus.
ja: 2. 翻訳が完了したら、ここに戻ってメニューの同期を再度実行してください。これにより、翻訳した文字列を使用してメニューが更新されます。

en: Translate menu strings and URLs for:
ja: 以下のメニュー文字列とURLを翻訳：

en: Remove comments that don't match the content's language
ja: コンテンツの言語と一致しないコメントを削除する

en: This will check for comments that have a language different than the content they belong to. If found, we can delete these comments for you. We call these 'orphan comments'.
ja: これにより、所属するコンテンツとは異なる言語のコメントをチェックします。見つかった場合、これらのコメントを削除することができます。これらを「孤立コメント」と呼びます。

en: Check for orphan comments
ja: 孤立コメントをチェックする

en: Checking...
ja: チェック中...

en: Good news! Your site has no orphan comments.
ja: 良いニュースです！あなたのサイトには孤立コメントがありません。

en: %s orphan comments found.
ja: %s個の孤立コメントが見つかりました。

en: Clean orphan comments
ja: 孤立コメントをクリーンアップする

en: * The clean task may take several minutes to complete.
ja: * クリーンアップタスクが完了するまで数分かかる場合があります。

en: Deleted comments:
ja: 削除されたコメント：

en: Post not found
ja: 投稿が見つかりません

en: <p>Some taxonomy terms are out of sync between languages. This means that content in some languages will not have the correct tags or categories.</p>
    			 <p>In order to synchronize the taxonomies, you need to go over each of them from the following list and click the "Update taxonomy hierarchy" button.</p>
ja: <p>一部のタクソノミー用語が言語間で同期していません。これは、一部の言語のコンテンツに正しいタグやカテゴリが付いていないことを意味します。</p>
    			 <p>タクソノミーを同期するには、以下のリストから各タクソノミーを確認し、「タクソノミー階層を更新」ボタンをクリックする必要があります。</p>

en: Valid
ja: 有効

en: Not valid
ja: 無効

en: This information allows our support team to see the versions of WordPress, plugins and theme on your site. Provide this information if requested in our support forum. No passwords or other confidential information is included.
ja: この情報により、サポートチームはあなたのサイトのWordPress、プラグイン、テーマのバージョンを確認できます。サポートフォーラムで要求された場合にこの情報を提供してください。パスワードやその他の機密情報は含まれていません。

en: Upload directory cannot be created. Check your permissions.
ja: アップロードディレクトリを作成できません。権限を確認してください。

en: Upload dir is not writable
ja: アップロードディレクトリが書き込み可能ではありません

[ctx: Edit languages page: page title]
en: Edit Languages
ja: 言語を編集

[ctx: Edit languages page: sentence #1]
en: This table allows you to edit languages for your site. Each row represents a language.
ja: この表では、サイトの言語を編集できます。各行は言語を表しています。

[ctx: Edit languages page: sentence #2]
en: For each language, you need to enter the following information:
ja: 各言語について、以下の情報を入力する必要があります：

[ctx: Edit languages page: subtitle #1]
en: Code:
ja: コード：

[ctx: Edit languages page: subtitle #1, description]
en: a unique value that identifies the language. Once entered, the language code cannot be changed.
ja: 言語を識別する一意の値。一度入力すると、言語コードは変更できません。

[ctx: Edit languages page: subtitle #2]
en: Translations:
ja: 翻訳：

[ctx: Edit languages page: subtitle #2, description]
en: the way the language name will be displayed in different languages.
ja: 異なる言語で表示される言語名の方法。

[ctx: Edit languages page: subtitle #3]
en: Flag:
ja: フラグ：

[ctx: Edit languages page: subtitle #3, description]
note: translators: %s: link to flag documentation
en: the flag to display next to the language (optional). You can either upload your own flag or use one of WPML's built in flag images. Read more about <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">using flags</a>.
ja: 言語の横に表示されるフラグ（オプション）。独自のフラグをアップロードするか、WPMLの組み込みフラグ画像を使用できます。<a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">フラグの使用</a>についてさらに詳しく読む。

[ctx: Edit languages page: subtitle #4]
en: Default locale:
ja: デフォルトロケール：

[ctx: Edit languages page: subtitle #4, description]
en: This determines the locale value for this language. You should check the name of WordPress localization file to set this correctly.
ja: この言語のロケール値を決定します。WordPressのローカライゼーションファイルの名前を確認して、正しく設定してください。

[ctx: Edit languages page: subtitle #5]
en: Encode URLs:
ja: URLをエンコードする：

[ctx: Edit languages page: subtitle #5, description]
en: yes/no, determines if URLs in this language are encoded or use ASCII characters (leave ‘no’ if you are not sure).
ja: はい/いいえ、この言語のURLをエンコードするか、ASCII文字を使用するかを決定します（不明な場合は「いいえ」のままにしてください）。

[ctx: Edit languages page: subtitle #6]
en: hreflang:
ja: hreflang：

[ctx: Edit languages page: subtitle #6, description]
en: the code Google expects for this language. The hreflang should contain at least the language code (usually, made of two letters), or, if you want to specify the country/region, it sould be the same information as the locale name, but in a slightly different format. If the locale for Canadian French is fr_CA, the corresponding hreflang would be fr-ca. Instead of an underscore, use a dash (-) and all letters should be lowercase.
ja: googleがこの言語に期待するコード。hreflangには少なくとも言語コード（通常2文字）を含める必要があります。国/地域を指定する場合は、ロケール名と同じ情報ですが、若干異なる形式になります。カナダフランス語のロケールがfr_CAの場合、対応するhreflangはfr-caになります。アンダースコアの代わりにダッシュ（-）を使用し、すべての文字は小文字にしてください。

[ctx: Edit languages page: subtitle #7]
en: Language mapping:
ja: 言語マッピング：

[ctx: Edit languages page: subtitle #7, description]
en: To use automatic translation with a custom or country-specific language, you must map it to a supported language. Read more about <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">using automatic translation with custom languages</a>.
ja: カスタムまたは国別の言語で自動翻訳を使用するには、サポートされている言語にマッピングする必要があります。<a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">カスタム言語での自動翻訳の使用</a>についてさらに詳しく読む。

en: Language name
ja: 言語名

en: Code
ja: コード

en: Translation (new)
ja: 翻訳（新規）

en: Default locale
ja: デフォルトロケール

en: Encode URLs
ja: URLをエンコードする

en: Language mapping
ja: 言語マッピング

en: Please note: language codes cannot be changed after adding languages. Make sure you enter the correct code.
ja: 注意：言語の追加後、言語コードは変更できません。正しいコードを入力してください。

en: Back to languages
ja: 言語一覧に戻る

en: Add Language
ja: 言語を追加

en: Custom flag
ja: カスタムフラグ

en: Upload custom flag
ja: カスタムフラグをアップロードする

en: (allowed: %s)
ja: （許可：%s）

en: WPML flag
ja: WPMLフラグ

en: No
ja: いいえ

en: Yes
ja: はい

en: Delete
ja: 削除

en: Are you sure you want to delete this language?%sALL the data associated with this language will be ERASED!
ja: この言語を削除してもよろしいですか？%sこの言語に関連するすべてのデータが消去されます！

en: Please, enter valid data.
ja: 有効なデータを入力してください。

en: Error adding translation %1$s for %2$s.
ja: %2$sの翻訳%1$sの追加中にエラーが発生しました。

en: Error uploading flag file.
ja: フラグファイルのアップロード中にエラーが発生しました。

en: Adding language failed.
ja: 言語の追加に失敗しました。

en: Error adding native name.
ja: ネイティブ名の追加中にエラーが発生しました。

en: Error adding flag.
ja: フラグの追加中にエラーが発生しました。

en: The Language code already exists.
ja: 言語コードはすでに存在します。

en: The Language name already exists.
ja: 言語名はすでに存在します。

en: The default locale already exists.
ja: デフォルトロケールはすでに存在します。

en: The hreflang already exists.
ja: Hreflangはすでに存在します。

en: Invalid character in language code.
ja: 言語コードに無効な文字が含まれています。

en: Please, enter required data.
ja: 必要なデータを入力してください。

en: Error: This is a built in language. You can't delete it.
ja: エラー：これは組み込み言語です。削除できません。

en: The language %s was deleted.
ja: 言語 %s が削除されました。

en: Error: Language not found.
ja: エラー：言語が見つかりません。

en: File extension not allowed.
ja: 許可されていないファイル拡張子です。

en: Setup WPML
ja: WPMLのセットアップ

en: The WPML Multilingual CMS plugin is not currently enabled.
ja: WPML多言語CMSプラグインが現在有効になっていません。

en: Please go to the %1$sPlugins%2$s page and enable the WPML Multilingual CMS plugin before trying to configure the plugin.
ja: プラグインを設定する前に、%1$sプラグイン%2$sページに移動してWPML多言語CMSプラグインを有効にしてください。

en: This screen contains the language settings for your site.
ja: この画面にはサイトの言語設定が含まれています。

en: Site Languages
ja: サイト言語

en: Language URL format
ja: 言語URL形式

en: Admin language
ja: 管理画面の言語

en: Hide languages
ja: 言語を非表示

en: Make themes work multilingual
ja: テーマを多言語対応にする

en: Browser language redirect
ja: ブラウザ言語によるリダイレクト

en: WPML love
ja: WPMLへの愛

en: These languages are enabled for this site:
ja: このサイトで有効な言語：

en: Change default language
ja: デフォルト言語の変更

en: Add / Remove languages
ja: 言語の追加/削除

en: Choose how to determine which language visitors see contents in
ja: 訪問者がどの言語でコンテンツを見るかを決定する方法を選択してください

en: Different languages in directories
ja: ディレクトリ内の異なる言語

en: Use directory for default language
ja: デフォルト言語にディレクトリを使用

en: What to show for the root url:
ja: ルートURLに表示するもの：

en: Enable the <strong>Use directory for default language</strong> option to show the same starting page to all visitors, regardless of language. This requires you to set up a root page.
ja: <strong>デフォルト言語にディレクトリを使用する</strong>オプションを有効にすると、言語に関係なく、すべての訪問者に同じ開始ページを表示できます。これにはルートページの設定が必要です。

en: HTML file
ja: HTMLファイル

en: Please enter a path – <strong>absolute</strong> or <strong>relative</strong> – to the WordPress installation folder
ja: WordPressのインストールフォルダへの<strong>絶対</strong>または<strong>相対</strong>パスを入力してください

en: Please select what to show for the root url.
ja: ルートURLに表示するものを選択してください。

en: A page
ja: ページ

en: Please save the settings first by clicking Save.
ja: 保存をクリックして、まず設定を保存してください。

en: Edit root page.
ja: ルートページを編集。

en: Create root page.
ja: ルートページを作成。

en: Hide language switchers on the root page
ja: ルートページで言語スイッチャーを非表示にする

en: It looks like languages per directories will not function.
ja: ディレクトリごとの言語が機能しないようです。

en: This can be a result of either:
ja: これは以下のいずれかが原因である可能性があります：

en: Your server settings do not allow for languages in directories.
ja: サーバー設定がディレクトリ内の言語を許可していません。

en: Learn more about the required server settings.
ja: 必要なサーバー設定について詳しく学ぶ。

en: URL rewriting is not enabled in your web server.
ja: WebサーバーでURLリライトが有効になっていません。

en: The web server cannot write to the .htaccess file
ja: Webサーバーが.htaccessファイルに書き込めません

en: How to fix
ja: 修正方法

en: A different domain per language
ja: 言語ごとに異なるドメイン

en: This option is not yet available for Multisite installs
ja: この選択肢はまだマルチサイトインストールでは利用できません

en: Experimental
ja: 実験的

en: Pass session arguments between domains through the language switcher
ja: 言語スイッチャーを通じてドメイン間でセッション引数を渡す

en: Pass arguments via GET (the url)
ja: GETを介して引数を渡す（URL）

en: Pass arguments via POST
ja: POSTを介して引数を渡す

en: Disable this feature
ja: この機能を無効にする

en: The data will be encrypted with the %s algorithm.
ja: データは %s アルゴリズムで暗号化されます。

en: Because encryption is not supported on your host, the data will only have a basic encoding with the bse64 algorithm.
ja: あなたのホストで暗号化がサポートされていないため、データはbse64アルゴリズムによる基本的なエンコードのみが行われます。

en: Learn more about passing data between domains
ja: ドメイン間のデータの受け渡しについて詳しく学ぶ

en: Language name added as a parameter
ja: パラメータとして追加された言語名

en: To enable the <strong>Use directory for default language</strong> option, you need to <a href='https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/language-setup/directory-default-language/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=core&utm_term=root-page-dialog' target='_blank'>specify what to show for your site's root URL</a>.
ja: <strong>デフォルト言語のディレクトリを使用</strong>オプションを有効にするには、<a href='https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/language-setup/directory-default-language/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=core&utm_term=root-page-dialog' target='_blank'>サイトのルートURLに表示する内容を指定する</a>必要があります。

en: Default flag format
ja: デフォルトのフラグ形式

en: Default admin language:
ja: デフォルトの管理画面言語：

en: Default language (currently %s)
ja: デフォルト言語（現在 %s）

en: Each user can choose the admin language. You can edit your language preferences by visiting your <a href="%s">profile page</a>.
ja: 各ユーザーは管理画面の言語を選択できます。<a href="%s">プロフィールページ</a>で言語設定を編集できます。

en: You can completely hide content in specific languages from visitors and search engines, but still view it yourself. This allows reviewing translations that are in progress.
ja: 特定の言語のコンテンツを訪問者や検索エンジンから完全に隠しつつ、自分で表示することができます。これにより、進行中の翻訳をレビューすることができます。

en: This feature turns themes into multilingual, without having to edit their PHP files.
ja: この機能はPHPファイルを編集せずにテーマを多言語対応にします。

en: Adjust IDs for multilingual functionality
ja: 多言語機能のためにIDを調整する

en: WPML can automatically redirect visitors according to browser language.
ja: WPMLはブラウザの言語に応じて訪問者を自動的にリダイレクトできます。

en: This feature uses Javascript. Make sure that your site doesn't have JS errors.
ja: この機能はJavaScriptを使用します。サイトにJSエラーがないことを確認してください。

en: Disable browser language redirect
ja: ブラウザ言語によるリダイレクトを無効にする

en: Redirect visitors based on browser language only if translations exist
ja: 翻訳が存在する場合のみ、ブラウザ言語に基づいて訪問者をリダイレクトする

en: Always redirect visitors based on browser language (redirect to home page if translations are missing)
ja: 常にブラウザ言語に基づいて訪問者をリダイレクトする（翻訳がない場合はホームページにリダイレクト）

en: Remember visitors' language preference for %s hours (please enter 24 or multiples of it).
ja: 訪問者の言語設定を %s 時間記憶する（24またはその倍数を入力してください）。

en: Your browser doesn't seem to be allowing cookies to be set.
ja: ブラウザがCookieの設定を許可していないようです。

en: Browser language redirect may affect your site's indexing
ja: ブラウザ言語によるリダイレクトはサイトのインデックスに影響を与える可能性があります

en: learn more
ja: 詳細を学ぶ

en: Tell the world your site is running multilingual with WPML (places a message in your site's footer) - <a href="%s">read more</a>
ja: あなたのサイトがWPMLで多言語運用されていることを世界に伝える（サイトのフッターにメッセージを表示） - <a href="%s">詳細を読む</a>

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing link tags, %3$s is the default language name.
en: %1$sMenu synchronization%2$s will sync the menu structure from the default language of %3$s to the secondary languages.
ja: %1$sメニュー同期%2$sは、%3$sのデフォルト言語からセカンダリ言語へメニュー構造を同期します。

en: Select all items
ja: すべての項目を選択

en: Action
ja: アクション

en: Nothing to sync.
ja: 同期するものがありません。

en: Select row
ja: 行を選択

en: Add menu translation:  %s
ja: メニュー翻訳の追加： %s

en: Apply changes
ja: 変更を適用

en: Syncing menus %1 of %2
ja: メニューを同期中 %1 / %2

en: The selected menus have been synchonized.
ja: 選択されたメニューが同期されました。

en: No menus found
ja: メニューが見つかりません

en: Menu translation in %s
ja: %sのメニュー翻訳

en: Auto-generated title. Click to edit.
ja: 自動生成されたタイトル。クリックして編集。

en: Sync
ja: 同期

en: The menus on this page may not sync because it requires more input variables. Please modify the %1$s setting in your php.ini or .htaccess files to %2$s or more.
ja: このページのメニューは、より多くの入力変数が必要なため同期できない可能性があります。php.iniまたは.htaccessファイルの %1$s 設定を %2$s 以上に変更してください。

en: Nothing Sync
ja: 同期なし

en: Item will be added
ja: アイテムが追加されます

en: Item will be removed
ja: アイテムが削除されます

en: Item cannot be added (parent not translated)
ja: アイテムを追加できません（親が翻訳されていません）

en: Item changed position
ja: アイテムの位置が変更されました

en: Item will be copied
ja: アイテムがコピーされます

en: Strings for menus will be updated
ja: メニューの文字列が更新されます

en: URLs for menus will be updated
ja: メニューのURLが更新されます

en: Menu Options will be updated
ja: メニューオプションが更新されます

en: Untranslated strings for menus
ja: メニューの未翻訳の文字列

en: Untranslated URLs for menus
ja: メニューの未翻訳のURL

en: Remove %s
ja: %s を削除

en: Rename label to %s
ja: ラベルを %s に変更

en: Update URL to %s
ja: URLを %s に更新

en: Untranslated URL %s
ja: 未翻訳のURL %s

en: Change menu order for %s
ja: %s のメニュー順序を変更

en: Add %s
ja: %s を追加

en: Update %1$s menu option to %2$s
ja: メニューオプション%1$sを%2$sに更新する

en: Untranslated string %s
ja: 未翻訳の文字列%s

en: The selected strings can now be translated using the %1$s String Translation %2$s screen
ja: 選択された文字列は、%1$s 文字列翻訳 %2$s 画面を使用して翻訳できるようになりました

en: WPML has been reset for the selected site.
ja: 選択されたサイトに対してWPMLがリセットされました。

en: WPML has been deactivated for the selected site.
ja: 選択されたサイトに対してWPMLが無効化されました。

en: WPML has been activated for the selected site.
ja: 選択されたサイトに対してWPMLが有効化されました。

en: WPML Network Setup
ja: WPMLネットワークセットアップ

en: Search
ja: 検索

en: Site
ja: サイト

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Visit
ja: 訪問

en: Inactive
ja: 非アクティブ

en: Active
ja: アクティブ

en: Deactivate
ja: 無効化

en: You are about to reset WPML for this site: %s.
ja: このサイト：%sに対してWPMLをリセットしようとしています。

en: All translation data will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
ja: WPMLのデータをリセットすると、すべての翻訳データが失われます。後で復元することはできません。

en: Reset
ja: リセット

en: This document is a duplicate of %s and it is maintained by WPML.
ja: このドキュメントは%sの複製であり、WPMLによって管理されています。

en: Translate independently
ja: 独立して翻訳する

en: Language of this %s
ja: この%sの言語

en: edit terms
ja: 用語を編集

en: Connect with translations
ja: 翻訳と接続する

en: Make %s the original language for this %s
ja: %sをこの%sの元の言語にする

en: Please make sure to save your post, if you've made any change, before proceeding with this action!
ja: この操作を進める前に、変更を加えた場合は必ず投稿を保存してください！

en: Ok
ja: OK

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Type a post title
ja: 投稿タイトルを入力してください

en: No posts found
ja: 投稿が見つかりません

en: Connect this post?
ja: この投稿を接続しますか？

en: Assign
ja: 割り当て

en: You are about to connect the current post with these following posts
ja: 現在の投稿を以下の投稿と接続しようとしています

en: This is a translation of
ja: これは以下の翻訳です

en: Translate this Document
ja: このドキュメントを翻訳する

en: %sEnable automatic translation for drafts%s
ja: %s下書きの自動翻訳を有効にする%s

en: Translations
ja: 翻訳

en: hide
ja: 非表示

en: show
ja: 表示

en: duplicate
ja: 複製

en: --None--
ja: --なし--

en: Create duplicate
ja: 複製を作成

en: This post is already duplicated.
ja: この投稿はすでに複製されています。

en: Can't create a duplicate. A translation is in progress.
ja: 複製を作成できません。翻訳が進行中です。

en:  for
ja:  対象：

en: Post without a title
ja: タイトルのない投稿

en: Media attachments
ja: メディア添付ファイル

en: Duplicate uploaded media to translations
ja: アップロードされたメディアを翻訳に複製する

en: Duplicate featured image to translations
ja: 翻訳に特集画像を複製

en: Duplicate uploaded media from original
ja: オリジナルからアップロードされたメディアを複製

en: Duplicate featured image from original
ja: オリジナルから特集画像を複製

en: Copy content from %s
ja: %sからコンテンツをコピー

en: This operation copies the content from the original language onto this translation. It's meant for when you want to start with the original content, but keep translating in this language. This button is only enabled when there's no content in the editor.
ja: この操作は、オリジナルの言語からこの翻訳にコンテンツをコピーします。これは、オリジナルのコンテンツから始めたいが、この言語で翻訳を続けたい場合に使用します。このボタンは、エディタにコンテンツがない場合にのみ有効になります。

en: Overwrite with %s content.
ja: %sのコンテンツで上書きする

en: The current content of this %s will be permanently lost. WPML will copy the %s content and replace the current content.
ja: この%sの現在のコンテンツは永久に失われます。WPMLは%sのコンテンツをコピーし、現在のコンテンツを置き換えます。

en: This operation will synchronize this translation with the original language. When you edit the original, this translation will update immediately. It's meant when you want the content in this language to always be the same as the content in the original language.
ja: この操作は、この翻訳をオリジナルの言語と同期させます。オリジナルを編集すると、この翻訳はすぐに更新されます。これは、この言語のコンテンツを常にオリジナルの言語のコンテンツと同じにしたい場合に使用します。

en: WPML will copy %s from %s when you save this post.
ja: この投稿を保存すると、WPMLは%sから%sをコピーします。

en: Never show this
ja: 今後表示しない

en: Technical support for clients is available via %sWPML forums%s.
ja: クライアント向けの技術サポートは、%sWPMLフォーラム%sで利用可能です。

en: Plugin Name
ja: プラグイン名

en: Not installed
ja: 未インストール

en: Installed
ja: インストール済み

en: n/a
ja: 該当なし

en: For advanced access or to completely uninstall WPML and remove all language information, use the %stroubleshooting%s page.
ja: 高度なアクセスやWPMLを完全にアンインストールして言語情報を削除するには、%sトラブルシューティング%sページを使用してください。

en: For retrieving debug information if asked by support person, use the %sdebug information%s page.
ja: サポート担当者に求められた場合のデバッグ情報の取得には、%sデバッグ情報%sページを使用してください。

en: Show
ja: 表示

en: untranslated
ja: 未翻訳

en: all
ja: すべて

en: in
ja: 言語

en: to
ja: へ

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: any language
ja: 任意の言語

en: Refresh
ja: 更新

en: Update Taxonomy Hierarchy
ja: タクソノミー階層を更新

en: select parent
ja: 親を選択

en: Select the taxonomy to translate:
ja: 翻訳するタクソノミーを選択：

en: %1$s Translation
ja: %1$sの翻訳

en: Hierarchy Synchronization
ja: 階層同期

en: Copy to all languages
ja: すべての言語にコピー

en: Overwrite existing translations
ja: 既存の翻訳を上書き

en: Will be removed
ja: 削除されます

en: Will be added
ja: 追加されます

en: Legend:
ja: 凡例：

en: Synchronize taxonomy hierarchy according to: %1$s language.
ja: %1$s言語に従ってタクソノミー階層を同期します。

en: Target Language
ja: 対象言語

en: Term translation
ja: 用語の翻訳

en: Original term
ja: オリジナルの用語

en: Label translation
ja: ラベルの翻訳

en: Copy from original
ja: オリジナルからコピー

en: Original:
ja: オリジナル：

en: Translation to:
ja: 翻訳先：

en: Name
ja: 名前

en: Slug
ja: スラッグ

en: Description
ja: 説明

en: Singular
ja: 単数形

en: Plural
ja: 複数形

en: Change language
ja: 言語を変更

en: loading
ja: 読み込み中

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: Go to the next page
ja: 次のページへ

en: Go to the first page
ja: 最初のページへ

en: Go to the last page
ja: 最後のページへ

en: The taxonomy hierarchy is now synchronized.
ja: タクソノミー階層が同期されました。

en: The taxonomy hierarchy is already synchronized.
ja: タクソノミー階層はすでに同期されています。

en: No %1$s found.
ja: %1$sが見つかりません。

en: items
ja: 項目

en: item
ja: 項目

en: Translation of %1$s
ja: %1$sの翻訳

en: Translations of taxonomy %1$s labels and slug
ja: タクソノミー%1$sのラベルとスラッグの翻訳

en: To translate taxonomy labels and slug you need %s plugin.
ja: タクソノミーのラベルとスラッグを翻訳するには、%sプラグインが必要です。

en: Loading ...
ja: 読み込み中...

en: %1$s terms (in original language)
ja: %1$sの用語（オリジナルの言語）

en: Add translation
ja: 翻訳を追加

en: Original language
ja: オリジナルの言語

en: This term has additional meta fields:
ja: この用語には追加のメタフィールドがあります：

en: Wrong nonce
ja: 不正なnonce

note: translators: %s is replaced by the name of the taxonomy.
en: Adding translation for: %s.
ja: 追加する翻訳：%s

en: Theme and Plugins compatibility with WPML
ja: テーマとプラグインのWPMLとの互換性

en: Configuration for compatibility between your active plugins and theme is updated automatically on daily basis.
ja: アクティブなプラグインとテーマの互換性の設定は、毎日自動的に更新されます。

en: Last checked on %s
ja: 最終確認日：%s

en: Update
ja: 更新

en: WPML Settings
ja: WPML設定

en: WPML settings
ja: WPML設定

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: translation jobs updated
ja: 翻訳ジョブが更新されました

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done.
ja: 部分的に完了しました。

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: There might be more content to fix: please repeat the process.
ja: 修正が必要なコンテンツがさらにある可能性があります：プロセスを繰り返してください。

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done
ja: 部分的に完了

en: Advanced settings
ja: 詳細設定

en: Disable cache for language switcher templates
ja: 言語切替テンプレートのキャッシュを無効にする

en: Enable cache for language switcher templates
ja: 言語切替テンプレートのキャッシュを有効にする

en: Your Automatic Translation account id is
ja: あなたの自動翻訳アカウントIDは

en: Clean up
ja: クリーンアップ

en: Please make backup of your database before using this.
ja: これを使用する前にデータベースのバックアップを取ってください。

en: This operation will reset WPML's language tables and reinstall it. Any custom languages that you added will be removed.
ja: この操作はWPMLの言語テーブルをリセットし、再インストールします。追加したカスタム言語はすべて削除されます。

en: Clear language information and repopulate languages
ja: 言語情報をクリアして言語を再設定する

en: This operation will remove WPML's language table and recreate it. You should use it if you just installed WPML and you're not seeing a complete list of available languages.
ja: この操作はWPMLの言語テーブルを削除し、再作成します。WPMLを新しくインストールし、利用可能な言語の完全なリストが表示されない場合に使用してください。

en: Synchronize posts taxonomies
ja: 投稿のタクソノミーを同期する

en: This will assign the same taxonomy terms as the source for each post translation.
ja: これにより、各投稿の翻訳にソースと同じタクソノミー用語が割り当てられます。

en: Clear the cache in WPML
ja: WPMLのキャッシュをクリアする

en: This may solve issues like missing languages in the language switcher.
ja: これは、言語切替に言語が表示されないなどの問題を解決する可能性があります。

en: Remove ghost entries from the translation tables
ja: 翻訳テーブルからゴーストエントリを削除する

en: Removes entries from the WPML tables that are not linked properly. Cleans the table off entries left over upgrades, bug fixes or undetermined factors.
ja: 適切にリンクされていないWPMLテーブルのエントリを削除します。アップグレード、バグ修正、または不明な要因によって残されたテーブルのエントリをクリーンアップします。

en: Fix element_type collation
ja: element_typeの照合順序を修正する

en: Fixes the collation of the element_type column in icl_translations in case this setting changed for your posts.post_type column.
ja: この設定が投稿で変更された場合に、icl_translationsのelement_type列の照合順序を修正します。post_type列。

en: Assign translation status to duplicated content
ja: 重複コンテンツに翻訳ステータスを割り当てる

en: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated.
ja: icl_translation_status テーブルにおいて、重複としてマークされた投稿の翻訳ステータスをDUPLICATEに設定します。

en: Set language information
ja: 言語情報を設定する

en: Adds language information to posts and taxonomies that are missing this information.
ja: 言語情報が欠落している投稿とタクソノミーに言語情報を追加します。

en: Reset languages
ja: 言語をリセットする

en: WPML will reset all language information to its default values. Any languages that you added or edited will be lost.
ja: WPMLはすべての言語情報をデフォルト値にリセットします。追加または編集した言語はすべて失われます。

en: Fix terms count
ja: タームカウントを修正する

en: Correct terms count in case something went wrong with translated contents.
ja: 翻訳されたコンテンツに問題があった場合、タームカウントを修正します。

en: Fix post type assignment for translations
ja: 翻訳のポストタイプ割り当てを修正する

en: posts left
ja: 残りの投稿数

en: Correct post type assignment for translations of custom post types in case something went wrong.
ja: カスタムポストタイプの翻訳に問題があった場合、ポストタイプの割り当てを修正します。

en: Remove debug logs of String Translation cache
ja: String Translation キャッシュのデバッグログを削除する

en: Removes invalid rows stored in option and hide admin notice.
ja: オプションに保存された無効な行を削除し、管理画面の通知を非表示にします。

en: Translatable custom posts linking
ja: 翻訳可能なカスタム投稿のリンク

en: Allows linking existing translations after changing custom posts definition (name)
ja: カスタム投稿の定義（名前）を変更した後、既存の翻訳をリンクすることを可能にします

en: linked to:
ja: リンク先：

en: --select--
ja: --選択--

en: Note: if you edited the custom post declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
ja: 注意：カスタム投稿の宣言を編集した場合、WPMLで翻訳可能としてマークするために再設定が必要になる場合があります。

en: Translatable taxonomies linking
ja: 翻訳可能なタクソノミーのリンク

en: Allows linking existing translations after changing custom taxonomies definition (name)
ja: カスタムタクソノミーの定義（名前）を変更した後、既存の翻訳をリンクすることを可能にします

en: Note: if you edited the custom taxonomy declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
ja: 注意：カスタムタクソノミーの宣言を編集した場合、WPMLで翻訳可能としてマークするために再設定が必要になる場合があります。

en: This function is available through the Network Admin section.
ja: この機能はネットワーク管理セクションから利用できます。

en: Go to WPML Network settings.
ja: WPMLネットワーク設定に移動してください。

en: Note: WPML must be activated on the primary site or must be network activated.
ja: 注意：WPMLはプライマリサイトでアクティブ化されているか、ネットワークでアクティブ化されている必要があります。

en: You are not allowed to manage the WPML Network settings.
ja: WPMLネットワーク設定を管理する権限がありません。

en: Are you sure you want to reset all translation and language data? This operation cannot be reversed!
ja: すべての翻訳と言語データをリセットしてもよろしいですか？この操作は元に戻せません！

en: The 'Reset' action will deactivate the WPML plugin after it deletes the WPML tables (tables with the 'icl_' prefix) from the database. The action will NOT delete any content (posts, taxonomy terms etc.). It only affects translation and language information that WPML associates with each content type.
ja: 「リセット」アクションは、WPMLテーブル（「icl_」プレフィックスを持つテーブル）をデータベースから削除した後、WPMLプラグインを無効化します。このアクションはコンテンツ（投稿、タクソノミーターム等）を削除しません。WPMLが各コンテンツタイプに関連付けている翻訳と言語情報のみに影響します。

en: Please note that all translations you have sent to remote translation services will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
ja: リモート翻訳サービスに送信したすべての翻訳は、WPMLのデータをリセットすると失われますのでご注意ください。後で復元することはできません。

en: If you are using the Advanced Translation Editor, you will lose the translations that are in progress, as well as the existing translation memory and glossary. You will also lose access to purchases, invoices, and history related to your work with the Advanced Translation Editor.
ja: Advanced Translation Editorを使用している場合、進行中の翻訳だけでなく、既存の翻訳メモリと用語集も失われます。また、Advanced Translation Editorでの作業に関連する購入、請求書、履歴へのアクセスも失われます。

en: I am about to reset all translation and language data.
ja: すべての翻訳と言語データをリセットしようとしています。

en: Reset and deactivate WPML
ja: WPMLをリセットして無効化する

en: This version of WPML includes major updates and improvements.
ja: このバージョンのWPMLには主要な更新と改善が含まれています。

en: WPML 3.2 release notes
ja: WPML 3.2 リリースノート

en: Stop showing this message
ja: このメッセージを表示しない

en: All languages
ja: すべての言語

en: This language selector determines which content to display. You can choose items in a specific language or in all languages. To change the language of the WordPress Admin interface, go to your profile.
ja: この言語セレクターは表示するコンテンツを決定します。特定の言語またはすべての言語のアイテムを選択できます。WordPress管理インターフェースの言語を変更するには、プロフィールに移動してください。

en: Showing content in:
ja: 表示中のコンテンツの言語：

en: Show content in:
ja: コンテンツを表示する言語：

en: Update %s translation
ja: %s の翻訳を更新

en: Edit the %s translation
ja: %s の翻訳を編集

en: Add translation to %s
ja: %s に翻訳を追加

en: Translation Jobs
ja: 翻訳ジョブ

en: New translations detected. Scan your content to update internal links so they point to the correct translated pages and posts.
ja: 新しい翻訳が検出されました。コンテンツをスキャンして内部リンクを更新し、正しく翻訳されたページや投稿を指すようにしてください。

en: Side-by-side editing
ja: 並列編集

en: Unique designs for translations
ja: 翻訳用のユニークなデザイン

en: Glossary Support
ja: 用語集サポート

en: Automatic Translation
ja: 自動翻訳

en: Use your free automatic translation quota
ja: 無料の自動翻訳クォータを使用する

en: Spell Checker
ja: スペルチェッカー

en: Safe HTML editing
ja: 安全なHTML編集

en: Translation Memory
ja: 翻訳メモリ

en: Legacy
ja: レガシー

en: Includes
ja: 含まれるもの：

en: Use also for old translations created with the classic editor
ja: クラシックエディターで作成された古い翻訳にも使用する

note: translators: heading shown for selecting the editor to use when updating content that was created with WPML's Classic Translation Editor
en: Translation Editor FAQ
ja: 翻訳エディターFAQ

en: Can I have completely different designs for translations?
ja: 翻訳に全く異なるデザインを使用できますか？

note: translators: %s links
en: Yes, WPML allows you to use %1$scompletely different designs for translations%2$s.
ja: はい、WPMLを使用すると%1$s翻訳に全く異なるデザインを使用する%2$sことができます。

en: Can I use my free automatic translation quota with the Classic Translation Editor?
ja: クラシック翻訳エディターで無料の自動翻訳クォータを使用できますか？

en: No. Automatic translation is only available via WPML’s Advanced Translator Editor, so you can only use your free quota using it.
ja: いいえ。自動翻訳はWPMLの高度な翻訳エディターでのみ利用可能であるため、無料クォータはそれを使用してのみ利用できます。

en: When should I use WPML’s Classic Translation Editor?
ja: WPMLのクラシック翻訳エディターはいつ使用すべきですか？

en: We maintain WPML’s Classic Translation Editor as part of WPML for backward compatibility. You should only use it if you’ve started with the Classic Editor and are concerned about losing the translation history.
ja: WPMLのクラシック翻訳エディターは、後方互換性のためにWPMLの一部として維持しています。クラシックエディターで開始し、翻訳履歴を失うことを懸念している場合にのみ使用すべきです。

en: Yes, use Advanced Translation Editor for existing content
ja: はい、既存のコンテンツに高度な翻訳エディターを使用します

en: You are about to use Advanced Translation Editor for your existing translations
ja: 既存の翻訳に高度な翻訳エディターを使用しようとしています

en: Some of your content was translated using the Classic Translation Editor. If you proceed, re-translating may overwrite or delete those translations.
ja: 一部のコンテンツはクラシック翻訳エディターを使用して翻訳されました。続行すると、再翻訳によってそれらの翻訳が上書きまたは削除される可能性があります。

en: When you receive completed translations
ja: 完了した翻訳を受け取ったとき

en: Publish the translated post when original is also published (default)
ja: オリジナルも公開されている場合、翻訳された投稿を公開する（デフォルト）

en: Save the translated post as a draft
ja: 翻訳された投稿を下書きとして保存する

en: Choose if translations should be published when received. Note: If Publish is selected, the translation will only be published if the original document is published when the translation is received.
ja: 受け取った翻訳を公開するかどうかを選択します。注意：公開を選択した場合、翻訳を受け取った時点でオリジナルの文書が公開されている場合にのみ翻訳が公開されます。

en: When you publish the original post
ja: オリジナルの投稿を公開するとき

en: Publish the post translations
ja: 投稿の翻訳を公開する

en: Do not publish the post translations
ja: 投稿の翻訳を公開しない

en: Translated taxonomies
ja: 翻訳されたタクソノミー

en: Don't show translated taxonomies in Translation Editor
ja: 翻訳エディターで翻訳されたタクソノミーを表示しない

en: In this version of WPML, you can give your taxonomy terms the same name across multiple languages. You need to update %d taxonomy terms on your website so that they display the same name without any language suffixes.
ja: このバージョンのWPMLでは、複数の言語で同じ名前のタクソノミータームを使用できます。ウェブサイト上の%d タクソノミータームを更新して、言語サフィックスなしで同じ名前を表示する必要があります。

en: Remove language suffixes from taxonomy names.
ja: タクソノミー名から言語サフィックスを削除する。

en: Old Name
ja: 旧名称

en: Updated Name
ja: 更新後の名称

en: Affected Taxonomies
ja: 影響を受けるタクソノミー

en: Update term names
ja: ターム名を更新

en: All term names updated
ja: すべてのターム名が更新されました

en: You haven't set your synchronization preferences for these %1$s: %2$s. Default value was selected.
ja: これらの%1$s: %2$s の同期設定がまだ行われていません。デフォルト値が選択されました。

en: Post Types Translation
ja: 投稿タイプの翻訳

en: Post types
ja: 投稿タイプ

en: Taxonomies Translation
ja: タクソノミーの翻訳

en: Login and registration pages
ja: ログインと登録ページ

en: Allow translating the login and registration pages
ja: ログインと登録ページの翻訳を許可する

en: Show Language Switcher on login and registration pages
ja: ログインページと登録ページに言語切替を表示する

en: You may need to adjust your server settings if your site uses nginx.
ja: サイトがnginxを使用している場合、サーバー設定を調整する必要があるかもしれません。

en: nginx guide
ja: nginxガイド

note: translators: $s: a link with "nginx guide" as a text
en:  See our %s to learn more.
ja: 詳細については、%sをご覧ください。

en: Posts and pages synchronization
ja: 投稿とページの同期

en: Synchronize page order for translations
ja: 翻訳のページ順序を同期する

en: Set page parent for translation according to page parent of the original language
ja: 原語のページ親に従って翻訳のページ親を設定する

en: Synchronize page template
ja: ページテンプレートを同期する

en: Synchronize comment status
ja: コメントステータスを同期する

en: Synchronize ping status
ja: ピンバックステータスを同期する

en: Synchronize sticky flag
ja: 固定表示フラグを同期する

en: Synchronize password for password protected posts
ja: パスワード保護された投稿のパスワードを同期する

en: Synchronize private flag
ja: 非公開フラグを同期する

en: Synchronize posts format
ja: 投稿フォーマットを同期する

en: When deleting a post, delete translations as well
ja: 投稿を削除する際、翻訳も削除する

en: When deleting a taxonomy (category, tag or custom), delete translations as well
ja: タクソノミー（カテゴリー、タグ、カスタム）を削除する際、翻訳も削除する

en: Copy taxonomy to translations
ja: タクソノミーを翻訳にコピーする

en: Copy publishing date to translations
ja: 公開日を翻訳にコピーする

en: Synchronize comments on duplicate content
ja: 重複コンテンツのコメントを同期する

en: Page builders options
ja: ページビルダーオプション

en: Send to translation the content of raw HTML cells
ja: 生のHTMLセルのコンテンツを翻訳に送信する

en: <i>%s</i> integration
ja: <i>%s</i> 統合

en: You are using a caching plugin. When you translate strings, the cache needs to be cleared in order for the translation to display.
ja: キャッシュプラグインを使用しています。文字列を翻訳する際、翻訳を表示するためにキャッシュをクリアする必要があります。

en: Automatically clear the cache when strings are translated
ja: 文字列が翻訳された際に自動的にキャッシュをクリアする

en: I will clear the cache manually after translating strings
ja: 文字列の翻訳後、手動でキャッシュをクリアします

en: Clear cache now
ja: 今すぐキャッシュをクリアする

en: WPML is missing some records in the languages tables and it cannot fully work until this issue is fixed.
ja: WPMLは言語テーブルにいくつかのレコードが欠けており、この問題が修正されるまで完全に機能しません。

en: Please go to the %1$s page and click on "%2$s" to fix this problem.
ja: %1$s ページに移動し、「%2$s」をクリックしてこの問題を修正してください。

en: This warning will disappear once this issue is fixed.
ja: この警告は問題が修正されると消えます。

en: You are about to change the language of {post_name}.
ja: {post_name} の言語を変更しようとしています。

en: All categories and tags will be translated if possible.
ja: 可能な場合、すべてのカテゴリーとタグが翻訳されます。

en: The following terms do not have a translation in the chosen language and will be disconnected from this post:
ja: 以下の用語は選択された言語に翻訳がなく、この投稿から切断されます：

en: Loading Language Data for {post_name}
ja: {post_name} の言語データを読み込んでいます

en: Please make sure that you've saved all the changes. We will have to reload the page.
ja: すべての変更を保存したことを確認してください。ページをリロードする必要があります。

en: Do you want to continue?
ja: 続行しますか？

en: (No title for this post yet)
ja: （この投稿にはまだタイトルがありません）

en: Close
ja: 閉じる

en: Post type and source language assignment have been fixed for
ja: 投稿タイプとソース言語の割り当てが修正されました：

en:  elements
ja: 要素

en: No errors were found in the assignment of post types.
ja: 投稿タイプの割り当てにエラーは見つかりませんでした。

en: Language suffixes were removed from the selected terms.
ja: 選択された用語から言語サフィックスが削除されました。

en: Multilingual Content Setup
ja: 多言語コンテンツ設定

en: Custom taxonomies
ja: カスタムタクソノミー

en: Do nothing
ja: 何もしない

en: Hide system fields
ja: システムフィールドを非表示

en: Show system fields
ja: システムフィールドを表示

en: Note: Custom taxonomies and custom fields are shared across different post types.
ja: 注意：カスタムタクソノミーとカスタムフィールドは異なる投稿タイプ間で共有されます。

en: Nothing to configure.
ja: 設定不要。

en: Main Page (no parent)
ja: メインページ（親なし）

en: add
ja: 追加

en: WPML admin screens require JavaScript in order to display. JavaScript is currently off in your browser.
ja: WPML管理画面の表示にはJavaScriptが必要です。現在、ブラウザでJavaScriptがオフになっています。

en: You need to configure WPML before you can start translating.
ja: 翻訳を開始する前にWPMLを設定する必要があります。

en: Configure WPML
ja: WPMLを設定

en: Getting started guide
ja: はじめてのガイド

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: first part]
en: Multilingual WordPress
ja: 多言語WordPressサイト

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: second part]
en: with WPML
ja: wPMLを使用

en: Invalid language code
ja: 無効な言語コード
