Advanced Custom Fields Multilingual 2.2.0 - en to sv_SE translation catalogue (112 entries)

en: This type of ACF field will always be set to "Copy once".
sv_SE: Denna typ av ACF-fält kommer alltid vara inställt till "Kopiera en gång".

en: ACF field name:
sv_SE: ACF-fältnamn:

en: ACF field type:
sv_SE: ACF-fälttyp:

en: Translation preferences
sv_SE: Översättningspreferenser

en: What to do with field's value when post/page is going to be translated
sv_SE: Vad gör man med fältets värde när inlägget/sidan ska översättas

en: Don't translate
sv_SE: Översätt inte

en: Copy
sv_SE: Kopiera

en: Copy once
sv_SE: Kopiera en gång

en: Translate
sv_SE: Översätt

en: Edit the field to set the translation preference.
sv_SE: Redigera fältet för att ställa in översättningspreferens.

en: ACFML is updating translation preferences for strings in Gutenberg Blocks. Keep using your site as usual. This notice will disappear when the process is done.
sv_SE: ACFML uppdaterar översättningspreferenser för strängar i Gutenberg Blocks. Fortsätt att använda din webbplats som vanligt. Detta meddelande försvinner när uppdateringen är klar.

en: ACFML is enabled but not effective. It requires WPML in order to work.
sv_SE: ACFML är aktiverat men inte aktivt. Det behöver WPML för att fungera.

en: Change the field group translation setting
sv_SE: Byt översättningsinställning för fältgruppen

note: translators: %1$s and %4$s are placeholders for <a> link tags and %2$s and %3$s are for <b> tags.
en: You can translate field labels and labels for Choices using String Translation. To do this, %1$sset the field group post type to %2$sNot Translatable%3$s%4$s.
sv_SE: Du kan översätta fältetiketter och etiketter för Choices med String Translation. Detta gör du genom att %1$sställa in fältgruppens inläggstyp som %2$sInte översättningsbar%3$s%4$s.

en: Some posts using this field group have translations. Once you change the translation option, WPML needs to update the translation status of the posts. This can take up to 1 minute.
sv_SE: Vissa inlägg som använder den här fältgruppen har översättningar. När du ändrar översättningsalternativet måste WPML uppdatera inläggens översättningsstatus. Detta kan ta upp till en minut.

note: translators: %d is the number of hours.
en: Some posts using this field group have translations. Once you change the translation option, WPML needs to update the translation status of the posts. This can take up to %d hours.
sv_SE: Vissa inlägg som använder den här fältgruppen har översättningar. När du ändrar översättningsalternativet måste WPML uppdatera inläggens översättningsstatus. Detta kan ta upp till %d timmar.

note: translators: %d is the number of minutes.
en: Some posts using this field group have translations. Once you change the translation option, WPML needs to update the translation status of the posts. This can take up to %d minutes.
sv_SE: Vissa inlägg som använder den här fältgruppen har översättningar. När du ändrar översättningsalternativet måste WPML uppdatera inläggens översättningsstatus. Detta kan ta upp till %d minuter.

en: Set translation preferences for the attached taxonomy
sv_SE: Ställ in översättningspreferenser för den bifogade taxonomin

en: Set translation preferences for the attached post type
sv_SE: Ställ in översättningspreferenser för den bifogade inläggstypen

en: If you want to translate your fields, go to the WPML Settings page and make the taxonomy attached to this field group translatable.
sv_SE: Om du vill översätta dina fält går du till WPML:s inställningssida och gör taxonomin som är koppad till denna fältgrupp översättningsbar.

note: translators: %1$s and %2$s will wrap the string in a <a> link html tag
en: If you want to translate your fields, go to the WPML Settings page and %1$smake the post type attached to this field group translatable%2$s.
sv_SE: Om du vill översätta fälten går du till WPML:s inställningssida och %1$sgör inläggstypen som är kopplad till denna fältgrupp översättningsbar%2$s.

note: translators: %s is the field group title.
en: To change the translation options for custom fields, edit the field group "%s".
sv_SE: Redigera fältgruppen "%s" för att ändra översättningsalternativen för anpassade fält.

en: These fields come from ACF’s Local JSON files. To change their translation options, go to ACF → Field Groups, sync them, and then edit their settings.
sv_SE: Dessa fält kommer från ACF:s lokala JSON-filer. För att ändra deras översättningsalternativ, gå till ACF → Fältgrupper, synkronisera dem och redigera sedan deras inställningar.

en: This field and its translation setting are registered via PHP by your theme or plugin. Changes made here will override the original configuration.
sv_SE: Detta fält och dess översättningsinställning är registrerade via PHP av ditt tema eller tillägg. Ändringar som görs här kommer att åsidosätta den ursprungliga konfigurationen.

en: Translation Option
sv_SE: Översättningsalternativ

en: Same fields across languages
sv_SE: Samma fält för alla språk

en: Different fields across languages
sv_SE: Olika fält för olika språk

en: Multilingual Setup
sv_SE: Flerspråkig konfigurering

en: Loading...
sv_SE: Läser in...

en: Activate String Translation
sv_SE: Aktivera String Translation

note: translators: %1$s and %2$s will wrap the string in a <a> link html tag
en: To translate field group names and labels, please %1$sinstall and activate WPML’s String Translation add-on%2$s.
sv_SE: %1$sInstallera och aktivera WPML-tillägget String Translation%2$s för att översätta fältgruppnamn och etiketter.

en: Activate now
sv_SE: Aktivera nu

en: Go back
sv_SE: Tillbaka

en: Set Up Field Group Translation
sv_SE: Ställ in översättning av fältgrupp

en: To translate field labels from the Translation Management dashboard, finish the Multilingual Setup and save your field group settings.
sv_SE: Om du vill översätta fältetiketter från instrumentpanelen Translation Management avslutar du Flerspråkig konfiguration och sparar inställningarna för fältgrupperna.

en: Translate Field Labels
sv_SE: Översätt fältetiketter

en: To translate field labels, use the Translation Management dashboard.
sv_SE: Använd instrumentpanelen Translation Management för att översätta fältetiketter.

en: Translate in Translation Management
sv_SE: Översätt i översättningshantering

note: translators: %1$s and %2$s will wrap the string in a <a> link html tag
en: Don’t want to translate field labels? %1$sLearn how to disable field label translation%2$s
sv_SE: Vill du inte översätta fältetiketter? %1$sLäs om hur du inaktiverar översättning av fältetiketter%2$s

en: Fields Labels Already Translated
sv_SE: Fältens etiketter redan översatta

en: You already translated all field labels in this group. To update any translations, go to the Translation Management dashboard.
sv_SE: Du har redan översatt alla fältetiketter i den här gruppen. Om du vill uppdatera några översättningar går du till instrumentpanelen Translation Management.

en: Go to Translation Management
sv_SE: Gå till översättningshantering

en: Select a translation option for this field group
sv_SE: Välj ett översättningsalternativ för denna fältgrupp

en: Translate your site’s content while keeping the same visual design across all languages. All languages will share the same field order, number of fields, and field types. All you need to do is translate the content.
sv_SE: Översätt sidans innehåll samtidigt som du behåller den visuella designen för alla språk. Alla språk kommer att ha samma fältordning, antal fält och fälttyper. Allt du behöver göra är att översätta innehållet.

en: You’ll be able to use automatic translation, WPML’s Advanced Translation Editor, and translation services.
sv_SE: Du kan använda automatisk översättning, WPML:s avancerade översättningsredigerare, och översättningstjänster.

en: Use a different visual design in different languages. You can have a different field order, layout, and number of fields per language. With this option, you cannot use WPML’s Advanced Translation Editor or translation services.
sv_SE: Använd olika visuella designer för olika språk. Du kan ha annorlunda fältordning och antal fält per språk. med det här alternativet kan du inte använda WPML:s avancerade översättningsredigerare eller översättningstjänster.

en: You’ll need to create each translation with the native WordPress editor.
sv_SE: Du måste skapa och redigera varje översättning med den inbyggda WordPress-redigeraren.

en: If you are migrating a site, your existing field groups will use the Expert setup. This allows you to manually choose the translation option for each field in the group.
sv_SE: Om du migrerar en webbplats kommer alla dina befintliga fältgrupper att använda den Expert-installationen. Detta gör att du manuellt kan välja översättningsalternativ för varje fält i gruppen.

note: translators: %1$s and %2$s will wrap the string in a <b> html tag
en: This option is %1$snot recommended%2$s for new field groups.
sv_SE: Detta alternativ %1$srekommenderas inte%2$s för nya fältgrupper.

en: Expert setup documentation
sv_SE: Expert installationsdokumentation

en: Choose
sv_SE: Välj

en: Change option
sv_SE: Byt alternativ

en: A Much Simpler Way to Translate Your ACF Sites
sv_SE: Ett mycket enklare sätt att översätta ACF-webbplatser

en: This new release of ACFML allows you to configure multilingual sites in one-click, instead of many complex settings. Choose how to setup the translation for the fields.
sv_SE: I denna nya utgåva av ACFML kan du konfigurera flerspråkiga webbplatser med ett klick istället för en massa komplexa inställningar. Välj hur du vill ställa in översättningen för fälten.

en: Select a Translation Option
sv_SE: Välj ett översättningsalternativ

en: Select a translation option in the Multilingual Setup section to save your changes.
sv_SE: Välj ett översättningsalternativ i avsnittet Flerspråkig konfiguration för att spara dina ändringar.

en: Go to WPML Settings
sv_SE: Gå till WPML-inställningar

en: Are you sure you want to change the translation option?
sv_SE: Är du säker på att du vill ändra översättningsalternativet?

en: Yes, continue
sv_SE: Ja. Fortsätt

en: No, go back
sv_SE: Nej. Gå tillbaka

en: Need help choosing?
sv_SE: Behöver du hjälp att välja?

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

en: How to translate field labels »
sv_SE: Översätta fältetiketter »

en: Post Type Translation
sv_SE: Översättning av posttyp

en: Labels Translation
sv_SE: Etiketter översättning

en: Taxonomy Translation
sv_SE: Översättning av taxonomi

en: Finish the ACF Multilingual Setup
sv_SE: Slutför ACF flerspråkig konfiguration

en: Before you can start translating, you need to edit each ACF Field Group to set a translation option for the fields inside it.
sv_SE: Innan du kan börja översätta måste du redigera varje ACF-fältgrupp och ställa in översättningsalternativ för de fält den innehåller.

note: translators: The placeholders are replaced by an HTML link pointing to the documentation.
en: Read more about %1$show to translate your ACF custom fields%2$s
sv_SE: Läs mer om att %1$söversätta anpassade ACF-fält%2$s

note: translators: The placeholders are replaced by an HTML link pointing to field groups list.
en: %1$sSet translation options%2$s
sv_SE: %1$sStälla in översättningsalternativ%2$s

en: Let's Start Translating!
sv_SE: Låt oss översätta!

en: Edit each Field Group to select a translation option for the fields inside it. If you don't set a translation option, you will not be able to translate your fields.
sv_SE: Redigera varje fältgrupp för att välja ett översättningsalternativ för de fält den innehåller. Om du inte ställer in något översättningsalternativ kommer du inte att kunna översätta fälten.

en: Translate this Options page from the Translation Dashboard
sv_SE: Översätt den här alternativsidan från översättningspanelen

note: translators: The placeholders are replaced by an HTML link pointing to the Translation Dashboards.
en: You no longer need to switch the admin language to translate options manually. Translate all your options from the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
sv_SE: Du behöver inte längre byta administratörsspråk för att översätta alternativ manuellt. Översätt alla dina alternativ från %1$söversättningspanelen%2$s.

en: Go to the Translation Dashboard
sv_SE: Gå till översättningspanelen

note: translators: %1$s: opening <a> tag, %2$s: closing </a> tag.
en: You need to %1$stranslate this post manually%2$s because the field groups attached to it use different translation options.
sv_SE: Du måste %1$söversätta detta inlägg manuellt%2$s eftersom de kopplade fältgrupperna använder andra översättningsalternativ.

en: You need to translate this post manually because the field groups attached to it use different translation options.
sv_SE: Du måste översätta detta inlägg manuellt eftersom de kopplade fältgrupperna använder andra översättningsalternativ.

en: Go to documentation
sv_SE: Gå till dokumentation

en: This field value is copied from the default language and will be kept in sync across languages.
sv_SE: Detta fältvärde kopieras från standardspråket och kommer hållas synkroniserat för alla språk.

en: Synchronise translations
sv_SE: Synkronisera översättningar

en: Keep repeater and flexible sub-fields in the same order as the default language.
sv_SE: Behåll upprepade och flexibla underfält i samma ordning som på standardspråket.

en: ACFML Synchronise translations
sv_SE: ACFML synkronisera översättningar

en: Translate ACF Local JSON and PHP-Registered Fields
sv_SE: Översätt ACF lokala JSON- och PHP-registrerade fält

note: translators: %1$s, %2$s, %3$s and %4$s are placeholders for two <a> link tags.
en: ACF allows you to %1$sregister fields via PHP%2$s or %3$ssave field settings as JSON files%4$s. You can also save post types, taxonomies, or options pages settings to JSON files.
sv_SE: ACF låter dig %1$sregistrera fält via PHP%2$s eller %3$sspara fältinställningar som JSON-filer%4$s. Du kan också spara inställningar för inläggstyper, taxonomier eller alternativsidor till JSON-filer.

en: Configure how ACF Multilingual handles translations for these items.
sv_SE: Konfigurera hur Advanced Custom Fields Multilingual hanterar översättningar för dessa objekt.

en: Sync Translation Preferences for Local Fields
sv_SE: Synkronisera översättningspreferenser för lokala fält

en: Don’t sync translation preferences
sv_SE: Synkronisera inte översättningsinställningar

en: Sync once now
sv_SE: Synkronisera en gång nu

en: Sync on every request (may affect performance)
sv_SE: Synkronisera vid varje begäran (kan påverka prestandan)

en: Register Labels for Translation
sv_SE: Registrera fältetiketter för översättning

en: Scans post types, taxonomies, options pages, and field groups stored in the "acf-json" directory, then registers their labels with WPML so you can translate them.
sv_SE: Skannar inläggstyper, taxonomier, alternativsidor och fältgrupper som lagras i katalogen “acf-json”, och registrerar sedan deras fältetiketter med WPML så att du kan översätta dem.

en: Don’t register labels
sv_SE: Registrera inte fältetiketter

en: Register labels now
sv_SE: Registrera fältetiketter nu

en: Apply
sv_SE: Verkställ

en: The synchronization of translation preferences is disabled.
sv_SE: Synkroniseringen av översättningsinställningar är inaktiverad.

en: Translation preferences synchronized.
sv_SE: Översättningsinställningar synkroniserade.

en: The synchronization of translation preferences is enabled.
sv_SE: Synkroniseringen av översättningsinställningar är aktiverad.

note: translators: Used to show the number of field groups
en: %s group | %s groups
sv_SE[0]: %s grupp
sv_SE[1]: %s grupper

note: translators: Used to show the number of post types
en: %s post type | %s post types
sv_SE[0]: %s inläggstyp
sv_SE[1]: %s inläggstyper

note: translators: Used to show the number of taxonomies
en: %s taxonomy | %s taxonomies
sv_SE[0]: %s taxonomi
sv_SE[1]: %s taxonomier

note: translators: Used to show the number of options pages
en: %s options page | %s options pages
sv_SE[0]: %s alternativsida
sv_SE[1]: %s alternativsidor

en: No local field groups, post types, taxonomies, or Options pages were found.
sv_SE: Inga lokala fältgrupper, inläggstyper, taxonomier eller alternativsidor hittades.

[ctx: Used between elements of a two elements list]
note: translators: Used between elements of a two elements list
en:  and
sv_SE:  och

[ctx: Used before the last element of a three or more elements list]
note: translators: Used before the last element of a three or more elements list
en: , and
sv_SE: , och

en: Successfully registered labels for %s.
sv_SE: Fältetiketter har registrerats för %s.

note: translators: %1$s and %2$s are placeholders for bold tags.
en: %1$sChange translation settings%2$s
sv_SE: %1$sÄndra inställningar för översättning%2$s

note: translators: %1$s and %2$s are placeholders for link tags.
en: %1$sTranslate labels%2$s
sv_SE: %1$sÖversätt etiketter%2$s

en: Not translatable
sv_SE: Kan inte översättas

en: Translatable
sv_SE: Översättbar

en: only show translated items
sv_SE: visa endast översatta artiklar

en: use translation if available or fallback to default language
sv_SE: Använd översättning om tillgänglig eller fallback till standardspråk

note: translators: %1$s: ACF field group name.
en: This content must be translated manually due to the translation option you selected for the "%1$s" field group.
sv_SE: Detta innehåll måste översättas manuellt på grund av det översättningsalternativ du valde för fältgruppen "%1$s".
