Advanced Custom Fields Multilingual 2.2.0 - en to pt_BR translation catalogue (113 entries)

en: This type of ACF field will always be set to "Copy once".
pt_BR: Este tipo de campo ACF sempre será definido como "Copiar uma vez".

en: ACF field name:
pt_BR: Nome do campo ACF:

en: ACF field type:
pt_BR: Tipo do campo ACF:

en: Translation preferences
pt_BR: Preferências de tradução

en: What to do with field's value when post/page is going to be translated
pt_BR: O que fazer com o valor do campo quando a postagem/página for traduzida?

en: Don't translate
pt_BR: Não traduzir

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Copy once
pt_BR: Copiar uma vez

en: Translate
pt_BR: Traduzir

en: Edit the field to set the translation preference.
pt_BR: Edite o campo para definir a preferência de tradução.

en: ACFML is updating translation preferences for strings in Gutenberg Blocks. Keep using your site as usual. This notice will disappear when the process is done.
pt_BR: O ACFML está atualizando as preferências de tradução para strings em blocos Gutenberg. Continue usando seu site normalmente. Este aviso desaparecerá quando o processo for concluído.

en: ACFML is enabled but not effective. It requires WPML in order to work.
pt_BR: O ACFML está ativado, mas não efetivo. Ele requer o WPML para funcionar.

en: Change the field group translation setting
pt_BR: Alterar a configuração de tradução do grupo de campos

note: translators: %1$s and %4$s are placeholders for <a> link tags and %2$s and %3$s are for <b> tags.
en: You can translate field labels and labels for Choices using String Translation. To do this, %1$sset the field group post type to %2$sNot Translatable%3$s%4$s.
pt_BR: Você pode traduzir rótulos de campo e rótulos de escolha usando o String Translation. Para fazer isso, %1$sdefina o tipo de postagem do grupo de campos como %2$sNão traduzível%3$s%4$s.

en: Some posts using this field group have translations. Once you change the translation option, WPML needs to update the translation status of the posts. This can take up to 1 minute.
pt_BR: Algumas postagens que usam esse grupo de campos têm traduções. Depois de alterar a opção de tradução, o WPML precisa atualizar o status de tradução das postagens. Isso pode levar até 1 minuto.

note: translators: %d is the number of hours.
en: Some posts using this field group have translations. Once you change the translation option, WPML needs to update the translation status of the posts. This can take up to %d hours.
pt_BR: Algumas postagens que usam esse grupo de campos têm traduções. Depois de alterar a opção de tradução, o WPML precisa atualizar o status de tradução das postagens. Isso pode levar até %d horas.

note: translators: %d is the number of minutes.
en: Some posts using this field group have translations. Once you change the translation option, WPML needs to update the translation status of the posts. This can take up to %d minutes.
pt_BR: Algumas postagens que usam esse grupo de campos têm traduções. Depois de alterar a opção de tradução, o WPML precisa atualizar o status de tradução das postagens. Isso pode levar até %d minutos.

en: Set translation preferences for the attached taxonomy
pt_BR: Definir preferências de tradução para a taxonomia anexada

en: Set translation preferences for the attached post type
pt_BR: Definir preferências de tradução para o tipo de postagem anexada

en: If you want to translate your fields, go to the WPML Settings page and make the taxonomy attached to this field group translatable.
pt_BR: Se você quiser traduzir seus campos, vá para a página de configurações do WPML e torne a taxonomia anexada a este grupo de campos traduzível.

note: translators: %1$s and %2$s will wrap the string in a <a> link html tag
en: If you want to translate your fields, go to the WPML Settings page and %1$smake the post type attached to this field group translatable%2$s.
pt_BR: Se quiser traduzir seus campos, vá para a página de configurações do WPML e %1$storne o tipo de postagem anexado a este grupo de campos traduzível%2$s.

note: translators: %s is the field group title.
en: To change the translation options for custom fields, edit the field group "%s".
pt_BR: Para alterar as opções de tradução para campos personalizados, edite o grupo de campos "%s".

en: These fields come from ACF’s Local JSON files. To change their translation options, go to ACF → Field Groups, sync them, and then edit their settings.
pt_BR: Esses campos vêm dos arquivos JSON locais do ACF. Para alterar as opções de tradução, vá para ACF → Grupos de Campos, sincronize-os e edite as configurações.

en: This field and its translation setting are registered via PHP by your theme or plugin. Changes made here will override the original configuration.
pt_BR: Este campo e sua configuração de tradução são registrados via PHP pelo seu tema ou plugin. As alterações feitas aqui substituirão a configuração original.

en: Translation Option
pt_BR: Opção de tradução

en: Expert
pt_BR: Avançada

en: Same fields across languages
pt_BR: Mesmos campos em vários idiomas

en: Different fields across languages
pt_BR: Campos diferentes em vários idiomas

en: Multilingual Setup
pt_BR: Configuração Multilíngue

en: Loading...
pt_BR: Carregando...

en: Activate String Translation
pt_BR: Ativar String Translation

note: translators: %1$s and %2$s will wrap the string in a <a> link html tag
en: To translate field group names and labels, please %1$sinstall and activate WPML’s String Translation add-on%2$s.
pt_BR: Para traduzir nomes e rótulos de grupos de campos, %1$sinstale e ative o complemento String Translation do WPML%2$s.

en: Activate now
pt_BR: Ativar agora

en: Go back
pt_BR: Voltar

en: Set Up Field Group Translation
pt_BR: Configurar a conversão de grupos de campos

en: To translate field labels from the Translation Management dashboard, finish the Multilingual Setup and save your field group settings.
pt_BR: Para traduzir rótulos de campo do painel do Translation Management, conclua a Configuração multilíngue e salve as configurações do grupo de campos.

en: Translate Field Labels
pt_BR: Traduzir rótulos de campo

en: To translate field labels, use the Translation Management dashboard.
pt_BR: Para traduzir rótulos de campo, use o painel do Translation Management.

en: Translate in Translation Management
pt_BR: Traduzir no gerenciamento de traduções

note: translators: %1$s and %2$s will wrap the string in a <a> link html tag
en: Don’t want to translate field labels? %1$sLearn how to disable field label translation%2$s
pt_BR: Você não quer traduzir rótulos de campo? %1$sSaiba como desativar a tradução de rótulos de campo%2$s

en: Fields Labels Already Translated
pt_BR: Rótulos de campos já traduzidos

en: You already translated all field labels in this group. To update any translations, go to the Translation Management dashboard.
pt_BR: Você já traduziu todos os rótulos de campo desse grupo. Para atualizar qualquer tradução, vá para o painel do Translation Management.

en: Go to Translation Management
pt_BR: Ir para o gerenciamento de traduções

en: Select a translation option for this field group
pt_BR: Selecione uma opção de tradução para este grupo de campos

en: Translate your site’s content while keeping the same visual design across all languages. All languages will share the same field order, number of fields, and field types. All you need to do is translate the content.
pt_BR: Traduza o conteúdo do seu site mantendo o mesmo design visual em todos os idiomas. Todos os idiomas compartilharão a mesma ordem de campo, número de campos e tipos de campo. Tudo o que você precisa fazer é traduzir o conteúdo.

en: You’ll be able to use automatic translation, WPML’s Advanced Translation Editor, and translation services.
pt_BR: Você poderá usar a tradução automática, o Editor de Tradução Avançado do WPML e os serviços de tradução.

en: Use a different visual design in different languages. You can have a different field order, layout, and number of fields per language. With this option, you cannot use WPML’s Advanced Translation Editor or translation services.
pt_BR: Use um design visual diferente em diferentes idiomas. Você pode ter uma ordem de campo, layout e número de campos diferentes por idioma. Com esta opção, você não pode usar o Editor de Tradução Avançado do WPML ou os serviços de tradução.

en: You’ll need to create each translation with the native WordPress editor.
pt_BR: Você precisará criar cada tradução com o editor nativo do WordPress.

en: If you are migrating a site, your existing field groups will use the Expert setup. This allows you to manually choose the translation option for each field in the group.
pt_BR: Se você está migrando um site, os seus grupos já existentes vão utilizar a opção 'Avançada'. Isso te permite escolher manualmente a opção de tradução para cada um dos campos do grupo.

note: translators: %1$s and %2$s will wrap the string in a <b> html tag
en: This option is %1$snot recommended%2$s for new field groups.
pt_BR: Esta opção %1$snão é recomendada%2$s para novos grupos de campos.

en: Expert setup documentation
pt_BR: Documentação da opção avançada

en: Choose
pt_BR: Escolher

en: Change option
pt_BR: Alterar opção

en: A Much Simpler Way to Translate Your ACF Sites
pt_BR: A Maneira Mais Simples de Traduzir Seus Sites ACF

en: This new release of ACFML allows you to configure multilingual sites in one-click, instead of many complex settings. Choose how to setup the translation for the fields.
pt_BR: Esta nova versão do ACFML permite configurar sites multilíngues com um clique, em vez de muitas configurações complexas. Escolha como configurar a tradução para os campos.

en: Select a Translation Option
pt_BR: Selecionar uma opção de tradução

en: Select a translation option in the Multilingual Setup section to save your changes.
pt_BR: Selecione uma opção de tradução na seção Configuração Multilíngue para salvar suas alterações.

en: Go to WPML Settings
pt_BR: Ir a Configurações do WPML

en: Are you sure you want to change the translation option?
pt_BR: Tem certeza de que deseja alterar a opção de tradução?

en: Yes, continue
pt_BR: Sim, continuar

en: No, go back
pt_BR: Não, voltar

en: Need help choosing?
pt_BR: Precisa de ajuda para escolher?

en: Documentation
pt_BR: Documentação

en: How to translate field labels »
pt_BR: Como traduzir rótulos de campo »

en: Post Type Translation
pt_BR: Tradução do tipo de postagem

en: Labels Translation
pt_BR: Tradução de etiquetas

en: Taxonomy Translation
pt_BR: Tradução da taxonomia

en: Finish the ACF Multilingual Setup
pt_BR: Concluir a Configuração Multilíngue do ACF

en: Before you can start translating, you need to edit each ACF Field Group to set a translation option for the fields inside it.
pt_BR: Antes de começar a traduzir, você precisa editar cada grupo de campos do ACF para definir uma opção de tradução para os campos dentro dele.

note: translators: The placeholders are replaced by an HTML link pointing to the documentation.
en: Read more about %1$show to translate your ACF custom fields%2$s
pt_BR: Leia mais sobre %1$scomo para traduzir seus campos personalizados ACF%2$s

note: translators: The placeholders are replaced by an HTML link pointing to field groups list.
en: %1$sSet translation options%2$s
pt_BR: %1$sDefinir opções de tradução%2$s

en: Let's Start Translating!
pt_BR: Vamos começar a traduzir!

en: Edit each Field Group to select a translation option for the fields inside it. If you don't set a translation option, you will not be able to translate your fields.
pt_BR: Edite cada grupo de campos para selecionar uma opção de tradução para os campos dentro dele. Se você não definir uma opção de tradução, não poderá traduzir seus campos.

en: Translate this Options page from the Translation Dashboard
pt_BR: Traduzir esta página de opções do Painel de Tradução

note: translators: The placeholders are replaced by an HTML link pointing to the Translation Dashboards.
en: You no longer need to switch the admin language to translate options manually. Translate all your options from the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
pt_BR: Você não precisa mais mudar o idioma do administrador para traduzir opções manualmente. Traduza todas as suas opções do %1$sPainel de Tradução%2$s.

en: Go to the Translation Dashboard
pt_BR: Ir para o painel de tradução

note: translators: %1$s: opening <a> tag, %2$s: closing </a> tag.
en: You need to %1$stranslate this post manually%2$s because the field groups attached to it use different translation options.
pt_BR: Você precisa %1$straduzir esta postagem manualmente%2$s porque os grupos de campos anexados a ela usam diferentes opções de tradução.

en: You need to translate this post manually because the field groups attached to it use different translation options.
pt_BR: Você precisa traduzir esta postagem manualmente porque os grupos de campos anexados a ela usam diferentes opções de tradução.

en: Go to documentation
pt_BR: Ir à documentação

en: This field value is copied from the default language and will be kept in sync across languages.
pt_BR: Este valor de campo é copiado do idioma padrão e será mantido sincronizado entre os idiomas.

en: Synchronise translations
pt_BR: Sincronizar traduções

en: Keep repeater and flexible sub-fields in the same order as the default language.
pt_BR: Mantenha repetidor e subcampos flexíveis na mesma ordem do idioma padrão.

en: ACFML Synchronise translations
pt_BR: ACFML Sincronizar traduções

en: Translate ACF Local JSON and PHP-Registered Fields
pt_BR: Traduzir campos JSON locais e registrados via PHP do ACF

note: translators: %1$s, %2$s, %3$s and %4$s are placeholders for two <a> link tags.
en: ACF allows you to %1$sregister fields via PHP%2$s or %3$ssave field settings as JSON files%4$s. You can also save post types, taxonomies, or options pages settings to JSON files.
pt_BR: O ACF permite que você %1$sregistre campos via PHP%2$s ou %3$ssalve as configurações de campo como arquivos JSON%4$s. Você também pode salvar tipos de post, taxonomias ou configurações de páginas de opções em arquivos JSON.

en: Configure how ACF Multilingual handles translations for these items.
pt_BR: Configurar como o Advanced Custom Fields Multilingual lida com as traduções desses itens.

en: Sync Translation Preferences for Local Fields
pt_BR: Sincronizar preferências de tradução para campos locais

en: Don’t sync translation preferences
pt_BR: Não sincronizar preferências de tradução

en: Sync once now
pt_BR: Sincronizar uma vez agora

en: Sync on every request (may affect performance)
pt_BR: Sincronizar a cada solicitação (pode afetar o desempenho)

en: Register Labels for Translation
pt_BR: Registrar rótulos para tradução

en: Scans post types, taxonomies, options pages, and field groups stored in the "acf-json" directory, then registers their labels with WPML so you can translate them.
pt_BR: Verifica tipos de post, taxonomias, páginas de opções e grupos de campos armazenados no diretório “acf-json”, e então registra seus rótulos com o WPML para que você possa traduzi-los.

en: Don’t register labels
pt_BR: Não registrar rótulos

en: Register labels now
pt_BR: Registrar rótulos agora

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: The synchronization of translation preferences is disabled.
pt_BR: A sincronização das preferências de tradução está desativada.

en: Translation preferences synchronized.
pt_BR: Preferências de tradução sincronizadas.

en: The synchronization of translation preferences is enabled.
pt_BR: A sincronização das preferências de tradução está ativada.

note: translators: Used to show the number of field groups
en: %s group | %s groups
pt_BR[0]: %s grupo
pt_BR[1]: %s grupos

note: translators: Used to show the number of post types
en: %s post type | %s post types
pt_BR[0]: %s tipo de post
pt_BR[1]: %s tipos de post

note: translators: Used to show the number of taxonomies
en: %s taxonomy | %s taxonomies
pt_BR[0]: %s taxonomia
pt_BR[1]: %s taxonomias

note: translators: Used to show the number of options pages
en: %s options page | %s options pages
pt_BR[0]: %s página de opções
pt_BR[1]: %s páginas de opções

en: No local field groups, post types, taxonomies, or Options pages were found.
pt_BR: Nenhum grupo de campos local, tipo de post, taxonomia ou página de opções foi encontrado.

[ctx: Used between elements of a two elements list]
note: translators: Used between elements of a two elements list
en:  and
pt_BR:  e

[ctx: Used before the last element of a three or more elements list]
note: translators: Used before the last element of a three or more elements list
en: , and
pt_BR: , e

en: Successfully registered labels for %s.
pt_BR: Rótulos registrados com sucesso para %s.

note: translators: %1$s and %2$s are placeholders for bold tags.
en: %1$sChange translation settings%2$s
pt_BR: %1$sAlterar as configurações de tradução%2$s

note: translators: %1$s and %2$s are placeholders for link tags.
en: %1$sTranslate labels%2$s
pt_BR: %1$sTraduzir rótulos%2$s

en: Not translatable
pt_BR: Não traduzível

en: Translatable
pt_BR: Traduzível

en: only show translated items
pt_BR: mostrar apenas itens traduzidos

en: use translation if available or fallback to default language
pt_BR: Use a tradução, se disponível, ou use o idioma padrão como fallback

note: translators: %1$s: ACF field group name.
en: This content must be translated manually due to the translation option you selected for the "%1$s" field group.
pt_BR: Este conteúdo deve ser traduzido manualmente devido à opção de tradução selecionada para o grupo de campos "%1$s".
