Advanced Custom Fields Multilingual 2.2.0 - en to pl_PL translation catalogue (114 entries)

en: %1$sChange translation settings%2$s
pl_PL: %1$sZmień ustawienia tłumaczenia%2$s

en: %1$sSet translation options%2$s
pl_PL: %1$sUstaw opcje tłumaczenia%2$s

en: %1$sTranslate labels%2$s
pl_PL: %1$sPrzetłumacz etykiety%2$s

en: %s group | %s groups
pl_PL[0]: %s grupa
pl_PL[1]: %s grupy
pl_PL[2]: %s grup

en: %s options page | %s options pages
pl_PL[0]: %s strona opcji
pl_PL[1]: %s strony opcji
pl_PL[2]: %s stron opcji

en: %s post type | %s post types
pl_PL[0]: %s typ postu
pl_PL[1]: %s typy postów
pl_PL[2]: %s typów postów

en: %s taxonomy | %s taxonomies
pl_PL[0]: %s taksonomia
pl_PL[1]: %s taksonomie
pl_PL[2]: %s taksonomii

en: A Much Simpler Way to Translate Your ACF Sites
pl_PL: Znacznie prostszy sposób na tłumaczenie Twoich witryn ACF

en: ACF allows you to %1$sregister fields via PHP%2$s or %3$ssave field settings as JSON files%4$s. You can also save post types, taxonomies, or options pages settings to JSON files.
pl_PL: ACF umożliwia %1$srejestrowanie pól za pośrednictwem PHP%2$s lub %3$szapisywanie ustawień pól jako plików JSON%4$s. Możesz również zapisywać typy postów, taksonomie lub ustawienia stron opcji do plików JSON.

en: ACF field name:
pl_PL: Nazwa pola ACF:

en: ACF field type:
pl_PL: Typ pola ACF:

en: ACFML Synchronise translations
pl_PL: Synchronizuj tłumaczenia ACFML

en: ACFML is enabled but not effective. It requires WPML in order to work.
pl_PL: Wtyczka ACFML jest włączona, ale nie działa. Wymaga WPML, aby działać.

en: ACFML is updating translation preferences for strings in Gutenberg Blocks. Keep using your site as usual. This notice will disappear when the process is done.
pl_PL: ACFML aktualizuje preferencje tłumaczenia dla ciągów w blokach Gutenberg. Kontynuuj korzystanie ze swojej witryny jak zwykle. To powiadomienie zniknie, kiedy proces zostanie zakończony.

en: Activate String Translation
pl_PL: Aktywuj String Translation

en: Activate now
pl_PL: Aktywuj teraz

en: Apply
pl_PL: Zastosuj

en: Are you sure you want to change the translation option?
pl_PL: Czy na pewno chcesz zmienić opcję tłumaczenia?

en: Before you can start translating, you need to edit each ACF Field Group to set a translation option for the fields inside it.
pl_PL: Zanim będzie można rozpocząć tłumaczenie, należy edytować każdą grupę pól ACF, aby ustawić opcję tłumaczenia dla pól wewnątrz niej.

en: Change option
pl_PL: Zmień opcję

en: Change the field group translation setting
pl_PL: Zmień ustawienia tłumaczenia grupy pól

en: Choose
pl_PL: Wybierz

en: Configure how ACF Multilingual handles translations for these items.
pl_PL: Skonfiguruj, jak ACF Multilingual obsługuje tłumaczenia tych elementów.

en: Copy
pl_PL: Kopiuj

en: Copy once
pl_PL: Kopiuj raz

en: Different fields across languages
pl_PL: Różne pola we wszystkich językach

[ctx: Displayed when editing an ACF field in a translation, showing its value in the original language; %1$s and %2$s turn the string into bold, and %3$s is the actual original value.]
en: %1$sOriginal%2$s: %3$s
pl_PL: %1$sOryginalny%2$s: %3$s

en: Documentation
pl_PL: Dokumentacja

en: Don't translate
pl_PL: Nie tłumacz

en: Don’t register labels
pl_PL: Nie rejestruj etykiet

en: Don’t sync translation preferences
pl_PL: Nie synchronizuj preferencji tłumaczenia

en: Don’t want to translate field labels? %1$sLearn how to disable field label translation%2$s
pl_PL: Nie chcesz tłumaczyć etykiet pól? %1$sDowiedz się, jak wyłączyć tłumaczenie etykiet pól%2$s

en: Edit each Field Group to select a translation option for the fields inside it. If you don't set a translation option, you will not be able to translate your fields.
pl_PL: Edytuj każdą grupę pól, aby wybrać opcję tłumaczenia dla pól wewnątrz niej. Jeżeli opcja tłumaczenia nie zostanie ustawiona, nie będzie możliwości tłumaczenia pól.

en: Edit the field to set the translation preference.
pl_PL: Zmień wartość tego pola, aby ustawić preferencje tłumaczenia.

en: Expert
pl_PL: Ekspert

en: Expert setup documentation
pl_PL: Dokumentacja trybu Ekspert

en: Fields Labels Already Translated
pl_PL: Etykiety pól zostały już przetłumaczone

en: Finish the ACF Multilingual Setup
pl_PL: Zakończ Ustawienia wielojęzyczne ACF

en: Go back
pl_PL: Cofnij

en: Go to Translation Management
pl_PL: Przejdź do panelu zarządzania tłumaczeniami

en: Go to WPML Settings
pl_PL: Przejdź do Ustawień WPML

en: Go to documentation
pl_PL: Przejdź do dokumentacji

en: Go to the Translation Dashboard
pl_PL: Przejdź do panelu tłumaczeń

en: How to translate field labels »
pl_PL: Jak tłumaczyć etykiety pól »

en: If you are migrating a site, your existing field groups will use the Expert setup. This allows you to manually choose the translation option for each field in the group.
pl_PL: Jeśli przeprowadzasz migrację witryny, istniejące grupy pól będą korzystać z trybu Ekspert. Pozwala on ręcznie ustawić opcje tłumaczenia dla każdego pola w grupie.

en: If you want to translate your fields, go to the WPML Settings page and %1$smake the post type attached to this field group translatable%2$s.
pl_PL: Jeśli chcesz przetłumaczyć swoje pola, przejdź do strony ustawień WPML i %1$sustaw typ wpisu dołączony do tej grupy pól jako przetłumaczalny%2$s.

en: If you want to translate your fields, go to the WPML Settings page and make the taxonomy attached to this field group translatable.
pl_PL: Jeśli chcesz przetłumaczyć swoje pola, przejdź do strony ustawień WPML i ustaw taksonomię dołączoną do tej grupy pól jako przetłumaczalną.

en: Keep repeater and flexible sub-fields in the same order as the default language.
pl_PL: Zachowaj powtarzające się i elastyczne pola podrzędne w tej samej kolejności, co w języku domyślnym.

en: Labels Translation
pl_PL: Tłumaczenie etykiet

en: Let's Start Translating!
pl_PL: Zacznijmy tłumaczyć!

en: Loading...
pl_PL: Wczytywanie...

en: Multilingual Setup
pl_PL: Ustawienia wielojęzyczne

en: Need help choosing?
pl_PL: Potrzebna pomoc przy wyborze?

en: No local field groups, post types, taxonomies, or Options pages were found.
pl_PL: Nie znaleziono lokalnych grup pól, typów postów, taksonomii ani stron opcji.

en: No, go back
pl_PL: Nie, cofnij

en: Not translatable
pl_PL: Nie można przetłumaczyć

en: Post Type Translation
pl_PL: Tłumaczenie typu postu

en: Read more about %1$show to translate your ACF custom fields%2$s
pl_PL: Czytaj więcej na temat %1$sjak przetłumaczyć niestandardowe pola ACF%2$s

en: Register Labels for Translation
pl_PL: Zarejestruj etykiety do tłumaczenia

en: Register labels now
pl_PL: Zarejestruj etykiety teraz

en: Same fields across languages
pl_PL: Te same pola we wszystkich językach

en: Scans post types, taxonomies, options pages, and field groups stored in the "acf-json" directory, then registers their labels with WPML so you can translate them.
pl_PL: Skanuje typy postów, taksonomie, strony opcji i grupy pól przechowywane w katalogu „acf-json”, a następnie rejestruje ich etykiety w WPML, aby można było je przetłumaczyć.

en: Select a Translation Option
pl_PL: Wybierz Opcję tłumaczenia

en: Select a translation option for this field group
pl_PL: Wybierz opcję tłumaczenia dla tej grupy pól

en: Select a translation option in the Multilingual Setup section to save your changes.
pl_PL: Wybierz opcję tłumaczenia w sekcji Ustawienia wielojęzyczne, aby zapisać wprowadzone zmiany.

en: Set Up Field Group Translation
pl_PL: Skonfiguruj tłumaczenie grupy pól

en: Set translation preferences for the attached post type
pl_PL: Ustaw preferencje tłumaczenia dla załączonego typu wpisu

en: Set translation preferences for the attached taxonomy
pl_PL: Ustaw preferencje tłumaczenia dla załączonej taksonomii

en: Some posts using this field group have translations. Once you change the translation option, WPML needs to update the translation status of the posts. This can take up to %d hours.
pl_PL: Niektóre wpisy używające tej grupy pól mają tłumaczenia. Po zmianie opcji tłumaczenia, WPML musi zaktualizować status tłumaczenia wpisów. Może to zająć do %d godzin.

en: Some posts using this field group have translations. Once you change the translation option, WPML needs to update the translation status of the posts. This can take up to %d minutes.
pl_PL: Niektóre wpisy używające tej grupy pól mają tłumaczenia. Po zmianie opcji tłumaczenia, WPML musi zaktualizować status tłumaczenia wpisów. Może to zająć do %d minut.

en: Some posts using this field group have translations. Once you change the translation option, WPML needs to update the translation status of the posts. This can take up to 1 minute.
pl_PL: Niektóre wpisy używające tej grupy pól mają tłumaczenia. Po zmianie opcji tłumaczenia, WPML musi zaktualizować status tłumaczenia wpisów. Może to zająć do 1 minuty.

en: Successfully registered labels for %s.
pl_PL: Pomyślnie zarejestrowano etykiety dla %s.

en: Sync Translation Preferences for Local Fields
pl_PL: Preferencje synchronizacji tłumaczeń dla pól lokalnych

en: Sync on every request (may affect performance)
pl_PL: Synchronizuj przy każdym żądaniu (może wpłynąć na wydajność)

en: Sync once now
pl_PL: Synchronizuj raz teraz

en: Synchronise translations
pl_PL: Synchronizuj tłumaczenia

en: Taxonomy Translation
pl_PL: Tłumaczenie taksonomii

en: The synchronization of translation preferences is disabled.
pl_PL: Synchronizacja preferencji tłumaczenia jest wyłączona.

en: The synchronization of translation preferences is enabled.
pl_PL: Synchronizacja preferencji tłumaczenia jest włączona.

en: These fields come from ACF’s Local JSON files. To change their translation options, go to ACF → Field Groups, sync them, and then edit their settings.
pl_PL: Te pola pochodzą z lokalnych plików JSON ACF. Aby zmienić ich opcje tłumaczenia, przejdź do ACF → Grupy pól, zsynchronizuj je, a następnie edytuj ich ustawienia.

en: This content must be translated manually due to the translation option you selected for the "%1$s" field group.
pl_PL: Tę treść należy przetłumaczyć ręcznie ze względu na wybraną opcję tłumaczenia dla grupy pól "%1$s".

en: This field and its translation setting are registered via PHP by your theme or plugin. Changes made here will override the original configuration.
pl_PL: To pole i jego ustawienie tłumaczenia są rejestrowane za pośrednictwem PHP przez Twój motyw lub wtyczkę. Zmiany wprowadzone tutaj zastąpią oryginalną konfigurację.

en: This field value is copied from the default language and will be kept in sync across languages.
pl_PL: Wartość tego pola jest kopiowana z języka domyślnego i będzie synchronizowana we wszystkich językach.

en: This new release of ACFML allows you to configure multilingual sites in one-click, instead of many complex settings. Choose how to setup the translation for the fields.
pl_PL: To nowe wydanie ACFML pozwala skonfigurować witryny wielojęzyczne jednym kliknięciem, zamiast wielu złożonych ustawień. Wybierz, jak skonfigurować tłumaczenie dla pól.

en: This option is %1$snot recommended%2$s for new field groups.
pl_PL: Ta opcja %1$snie jest zalecana%2$s dla nowych grup pól.

en: This type of ACF field will always be set to "Copy once".
pl_PL: Ten typ pola ACF będzie zawsze ustawiony na "Kopiuj raz".

en: To change the translation options for custom fields, edit the field group "%s".
pl_PL: Aby zmienić opcje tłumaczenia dla pól niestandardowych, edytuj grupę pól "%s".

en: To translate field group names and labels, please %1$sinstall and activate WPML’s String Translation add-on%2$s.
pl_PL: Aby przetłumaczyć nazwy grup pól i etykiety, %1$szainstaluj i uruchom dodatek WPML String Translation%2$s.

en: To translate field labels from the Translation Management dashboard, finish the Multilingual Setup and save your field group settings.
pl_PL: Aby przetłumaczyć etykiety pól z poziomu panelu zarządzania tłumaczeniami, zakończ konfigurację wielojęzyczną i zapisz ustawienia grupy pól.

en: To translate field labels, use the Translation Management dashboard.
pl_PL: Aby przetłumaczyć etykiety pól, skorzystaj z panelu zarządzania tłumaczeniami.

en: Translatable
pl_PL: Przetłumaczalne

en: Translate
pl_PL: Przetłumacz

en: Translate ACF Local JSON and PHP-Registered Fields
pl_PL: Tłumacz lokalne pliki JSON ACF i pola zarejestrowane w PHP

en: Translate Field Labels
pl_PL: Przetłumacz etykiety pól

en: Translate in Translation Management
pl_PL: Przetłumacz w panelu zarządzania tłumaczeniami

en: Translate this Options page from the Translation Dashboard
pl_PL: Przetłumacz tę stronę opcji z Panelu tłumaczeń

en: Translate your site’s content while keeping the same visual design across all languages. All languages will share the same field order, number of fields, and field types. All you need to do is translate the content.
pl_PL: Przetłumacz zawartość swojej witryny, zachowując ten sam projekt wizualny we wszystkich językach. Wszystkie języki będą miały tę samą kolejność pól, ich liczbę i typy. Wszystko, co musisz zrobić, to przetłumaczyć zawartość.

en: Translation Option
pl_PL: Opcja tłumaczenia

en: Translation preferences
pl_PL: Preferencje tłumaczenia

en: Translation preferences synchronized.
pl_PL: Preferencje tłumaczenia zsynchronizowane.

en: Use a different visual design in different languages. You can have a different field order, layout, and number of fields per language. With this option, you cannot use WPML’s Advanced Translation Editor or translation services.
pl_PL: Zastosuj inny projekt wizualny w różnych językach. Możesz mieć inną kolejność pól, układ i liczbę pól w każdym języku. Korzystając z tej opcji, nie możesz korzystać z zaawansowanego edytora tłumaczeń WPML lub usług tłumaczeniowych.

[ctx: Used before the last element of a three or more elements list]
en: , and
pl_PL: , i

[ctx: Used between elements of a two elements list]
en:  and
pl_PL:  i

en: What to do with field's value when post/page is going to be translated
pl_PL: Co zrobić z wartością pola, gdy post/strona ma zostać przetłumaczona?

en: Yes, continue
pl_PL: Tak, kontynuuj

en: You already translated all field labels in this group. To update any translations, go to the Translation Management dashboard.
pl_PL: Przetłumaczyłeś już wszystkie etykiety pól w tej grupie. Aby zaktualizować tłumaczenia, przejdź do panelu zarządzania tłumaczeniami.

en: You can translate field labels and labels for Choices using String Translation. To do this, %1$sset the field group post type to %2$sNot Translatable%3$s%4$s.
pl_PL: Możesz tłumaczyć etykiety pól oraz etykiety dla Wyborów, korzystając z Tłumaczenia Fraz. Aby to zrobić, %1$sustaw typ wpisu grupy pól na %2$sNieprzetłumaczalne%3$s%4$s

en: You need to %1$stranslate this post manually%2$s because the field groups attached to it use different translation options.
pl_PL: Musisz %1$sprzetłumaczyć ten wpis ręcznie%2$s, ponieważ dołączone do niego grupy pól korzystają z różnych opcji tłumaczenia.

en: You need to translate this post manually because the field groups attached to it use different translation options.
pl_PL: Musisz ręcznie przetłumaczyć ten wpis, ponieważ dołączone do niego grupy pól używają różnych opcji tłumaczenia.

en: You no longer need to switch the admin language to translate options manually. Translate all your options from the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
pl_PL: Nie musisz już przełączać języka administratora, aby ręcznie tłumaczyć opcje. Przetłumacz wszystkie swoje opcje z %1$sPanelu tłumaczeń%2$s.

en: You’ll be able to use automatic translation, WPML’s Advanced Translation Editor, and translation services.
pl_PL: Będziesz mieć możliwość korzystania z automatycznego tłumaczenia, zaawansowanego edytora tłumaczeń WPML i usług tłumaczeniowych.

en: You’ll need to create each translation with the native WordPress editor.
pl_PL: Każde tłumaczenie musisz stworzyć za pomocą natywnego edytora WordPress.

en: only show translated items
pl_PL: wyświetlaj tylko przetłumaczone elementy

en: use translation if available or fallback to default language
pl_PL: użyj tłumaczenia, jeśli jest dostępne, lub przywróć język domyślny
