Advanced Custom Fields Multilingual 2.2.0 - en to es_ES translation catalogue (114 entries)

en: %1$sChange translation settings%2$s
es_ES: %1$sCambiar los ajustes de traducción%2$s

en: %1$sSet translation options%2$s
es_ES: %1$sConfigurar opciones de traducción%2$s

en: %1$sTranslate labels%2$s
es_ES: %1$sTraducir etiquetas%2$s

en: %s group | %s groups
es_ES[0]: %s grupo
es_ES[1]: %s grupos

en: %s options page | %s options pages
es_ES[0]: %s página de opciones
es_ES[1]: %s páginas de opciones

en: %s post type | %s post types
es_ES[0]: %s tipo de entrada
es_ES[1]: %s tipos de entrada

en: %s taxonomy | %s taxonomies
es_ES[0]: %s taxonomía
es_ES[1]: %s taxonomías

en: A Much Simpler Way to Translate Your ACF Sites
es_ES: Un forma mucho más sencilla de traducir tus sitios ACF

en: ACF allows you to %1$sregister fields via PHP%2$s or %3$ssave field settings as JSON files%4$s. You can also save post types, taxonomies, or options pages settings to JSON files.
es_ES: ACF le permite %1$sregistrar campos a través de PHP%2$s o %3$sguardar la configuración de campos como archivos JSON%4$s. También puede guardar tipos de entrada, taxonomías o la configuración de páginas de opciones en archivos JSON.

en: ACF field name:
es_ES: Nombre del campo ACF:

en: ACF field type:
es_ES: Tipo de campo ACF:

en: ACFML Synchronise translations
es_ES: Sincronizar traducciones de ACFML

en: ACFML is enabled but not effective. It requires WPML in order to work.
es_ES: ACFML está activado pero no está en marcha. Se requiere WPML para que funcione.

en: ACFML is updating translation preferences for strings in Gutenberg Blocks. Keep using your site as usual. This notice will disappear when the process is done.
es_ES: ACFML está actualizando las preferencias de traducción para los segmentos en Gutenberg Blocks. Puedes seguir usando tu sitio como de costumbre. Este aviso desaparecerá cuando finalice el proceso.

en: Activate String Translation
es_ES: Activar traducción de segmento

en: Activate now
es_ES: Activar ahora

en: Apply
es_ES: Aplicar

en: Are you sure you want to change the translation option?
es_ES: ¿Seguro que quieres cambiar la opción de traducción?

en: Before you can start translating, you need to edit each ACF Field Group to set a translation option for the fields inside it.
es_ES: Antes de empezar a traducir, tienes que editar todos los grupos de campo ACF para configurar una opción de traducción de los campos que contiene.

en: Change option
es_ES: Cambiar opción

en: Change the field group translation setting
es_ES: Cambiar el ajuste de traducción del grupo de campo

en: Choose
es_ES: Seleccionar

en: Configure how ACF Multilingual handles translations for these items.
es_ES: Configure cómo Advanced Custom Fields Multilingual gestiona las traducciones de estos elementos.

en: Copy
es_ES: Copiar

en: Copy once
es_ES: Copiar una vez

en: Different fields across languages
es_ES: Campos diferentes en todos los idiomas

en: Documentation
es_ES: Documentación

en: Don't translate
es_ES: No traducir

en: Don’t register labels
es_ES: No registrar etiquetas

en: Don’t sync translation preferences
es_ES: No sincronizar las preferencias de traducción

en: Don’t want to translate field labels? %1$sLearn how to disable field label translation%2$s
es_ES: ¿No quieres traducir las etiquetas de campos? %1$sAprende a desactivar la traducción de etiquetas de campos%2$s

en: Edit each Field Group to select a translation option for the fields inside it. If you don't set a translation option, you will not be able to translate your fields.
es_ES: Edita todos los Grupos de campo para seleccionar una opción de traducción de los campos que contiene. Si no configuras una opción de traducción, no podrás traducir los campos.

en: Edit the field to set the translation preference.
es_ES: Edita el campo para configurar la preferencia de traducción.

en: Expert
es_ES: Experto

en: Expert setup documentation
es_ES: Documentación para la configuración Experta

en: Fields Labels Already Translated
es_ES: Etiquetas de campos ya traducidas

en: Finish the ACF Multilingual Setup
es_ES: Finalizar la Configuración multilingüe ACF

en: Go back
es_ES: Volver

en: Go to Translation Management
es_ES: Ir a la gestión de traducciones

en: Go to WPML Settings
es_ES: Ir a los Ajustes de WPML

en: Go to documentation
es_ES: Ir a la documentación

en: Go to the Translation Dashboard
es_ES: Ir al panel de traducción

en: How to translate field labels »
es_ES: Cómo traducir las etiquetas de campo »

en: If you are migrating a site, your existing field groups will use the Expert setup. This allows you to manually choose the translation option for each field in the group.
es_ES: Si está migrando un sitio, los grupos de campo existentes utilizarán la configuración Experto. Esto le permite elegir manualmente la opción de traducción para cada campo del grupo.

en: If you want to translate your fields, go to the WPML Settings page and %1$smake the post type attached to this field group translatable%2$s.
es_ES: Si quieres traducir los campos, ve a la página de Ajustes de WPML y %1$scambia el tipo de entrada adjunta a este grupo de campo a traducible%2$s.

en: If you want to translate your fields, go to the WPML Settings page and make the taxonomy attached to this field group translatable.
es_ES: Si quieres traducir los campos, ve a la página de Ajustes de WPML y cambia la taxonomía adjunta a este grupo de campo a traducible.

en: Keep repeater and flexible sub-fields in the same order as the default language.
es_ES: Mantener el repetidor y los subcampos flexibles en el mismo orden que el idioma por omisión.

en: Labels Translation
es_ES: Traducción de etiquetas

en: Let's Start Translating!
es_ES: ¡Vamos a traducir!

en: Loading...
es_ES: Cargando...

en: Multilingual Setup
es_ES: Configuración multilingüe

en: Need help choosing?
es_ES: ¿Necesitas ayuda para elegir?

en: No local field groups, post types, taxonomies, or Options pages were found.
es_ES: No se encontraron grupos de campos locales, tipos de entrada, taxonomías o páginas de opciones.

en: No, go back
es_ES: No, volver

en: Not translatable
es_ES: No traducible

en: OK
es_ES: Aceptar

en: Post Type Translation
es_ES: Traducción del tipo de entrada

en: Read more about %1$show to translate your ACF custom fields%2$s
es_ES: Sigue leyendo sobre %1$scómo traducir los campos personalizados ACF%2$s

en: Register Labels for Translation
es_ES: Registrar etiquetas para traducción

en: Register labels now
es_ES: Registrar etiquetas ahora

en: Same fields across languages
es_ES: Los mismos campos en todos los idiomas

en: Scans post types, taxonomies, options pages, and field groups stored in the "acf-json" directory, then registers their labels with WPML so you can translate them.
es_ES: Escanea tipos de entrada, taxonomías, páginas de opciones y grupos de campos almacenados en el directorio “acf-json”, y luego registra sus etiquetas con WPML para que pueda traducirlas.

en: Select a Translation Option
es_ES: Seleccionar una opción de traducción

en: Select a translation option for this field group
es_ES: Selecciona una opción de traducción para este grupo de campo

en: Select a translation option in the Multilingual Setup section to save your changes.
es_ES: Selecciona una opción de traducción en la sección Configuración multilingüe para guardar tus cambios.

en: Set Up Field Group Translation
es_ES: Configurar la traducción de grupos de campos

en: Set translation preferences for the attached post type
es_ES: Configurar las preferencias de traducción para el tipo de entrada adjunta

en: Set translation preferences for the attached taxonomy
es_ES: Configurar las preferencias de traducción para la taxonomía adjunta

en: Some posts using this field group have translations. Once you change the translation option, WPML needs to update the translation status of the posts. This can take up to %d hours.
es_ES: Algunas entradas que usan este grupo de campo tienen traducciones. Cuando cambies la opción de traducción, WPML tendrá que actualizar el estado de la traducción de las entradas. Este proceso puede durar hasta %d horas.

en: Some posts using this field group have translations. Once you change the translation option, WPML needs to update the translation status of the posts. This can take up to %d minutes.
es_ES: Algunas entradas que usan este grupo de campo tienen traducciones. Cuando cambies la opción de traducción, WPML tendrá que actualizar el estado de la traducción de las entradas. Este proceso puede durar hasta %d minutos.

en: Some posts using this field group have translations. Once you change the translation option, WPML needs to update the translation status of the posts. This can take up to 1 minute.
es_ES: Algunas entradas que usan este grupo de campo tienen traducciones. Cuando cambies la opción de traducción, WPML tendrá que actualizar el estado de la traducción de las entradas. Este proceso puede durar hasta 1 minuto.

en: Successfully registered labels for %s.
es_ES: Etiquetas registradas correctamente para %s.

en: Sync Translation Preferences for Local Fields
es_ES: Sincronizar preferencias de traducción de los campos locales

en: Sync on every request (may affect performance)
es_ES: Sincronizar en cada solicitud (puede afectar al rendimiento)

en: Sync once now
es_ES: Sincronizar una vez ahora

en: Synchronise translations
es_ES: Sincronizar traducciones

en: Taxonomy Translation
es_ES: Traducción de taxonomías

en: The synchronization of translation preferences is disabled.
es_ES: La sincronización de las preferencias de traducción está deshabilitada.

en: The synchronization of translation preferences is enabled.
es_ES: La sincronización de las preferencias de traducción está habilitada.

en: These fields come from ACF’s Local JSON files. To change their translation options, go to ACF → Field Groups, sync them, and then edit their settings.
es_ES: Estos campos provienen de los archivos JSON locales de ACF. Para cambiar sus opciones de traducción, vaya a ACF → Grupos de campos, sincronícelos y, a continuación, edite su configuración.

en: This content must be translated manually due to the translation option you selected for the "%1$s" field group.
es_ES: Este contenido debe traducirse manualmente debido a la opción de traducción que seleccionaste para el grupo de campo "%1$s".

en: This field and its translation setting are registered via PHP by your theme or plugin. Changes made here will override the original configuration.
es_ES: Este campo y su configuración de traducción están registrados a través de PHP por su tema o plugin. Los cambios realizados aquí anularán la configuración original.

en: This field value is copied from the default language and will be kept in sync across languages.
es_ES: Este valor de campo se copia del idioma por omisión y se sincronizará en todos los idiomas.

en: This new release of ACFML allows you to configure multilingual sites in one-click, instead of many complex settings. Choose how to setup the translation for the fields.
es_ES: Esta nueva versión de ACFML te permite configurar sitios multilingüe con un solo clic, sin tener que recurrir a configuraciones complejas. Selecciona la configuración de la traducción de los campos.

en: This option is %1$snot recommended%2$s for new field groups.
es_ES: Esta opción %1$sno se recomienda%2$s para grupos de campos nuevos.

en: This type of ACF field will always be set to "Copy once".
es_ES: Este tipo de campo ACF siempre estará configurado como "Copiar una vez".

en: To change the translation options for custom fields, edit the field group "%s".
es_ES: Para cambiar las opciones de traducción de los campos personalizados, edita el grupo de campo "%s".

en: To translate field group names and labels, please %1$sinstall and activate WPML’s String Translation add-on%2$s.
es_ES: Para traducir nombres de grupo de campo y etiquetas, debes %1$sinstalar y activar el complemento de traducción de segmentos de WPML%2$s.

en: To translate field labels from the Translation Management dashboard, finish the Multilingual Setup and save your field group settings.
es_ES: Para traducir etiquetas de campo desde el panel de Gestión de Traducciones, finaliza la Configuración multilingüe y guarda la configuración de tu grupo de campos.

en: To translate field labels, use the Translation Management dashboard.
es_ES: Para traducir etiquetas de campo, utiliza el panel de Gestión de Traducciones.

en: Translatable
es_ES: Traducible

en: Translate
es_ES: Traducir

en: Translate ACF Local JSON and PHP-Registered Fields
es_ES: Traducir campos JSON locales de ACF y campos registrados en PHP

en: Translate Field Labels
es_ES: Traducir etiquetas de campo

en: Translate in Translation Management
es_ES: Traducir en la gestión de traducciones

en: Translate this Options page from the Translation Dashboard
es_ES: Traducir esta página de opciones desde el Panel de traducción

en: Translate your site’s content while keeping the same visual design across all languages. All languages will share the same field order, number of fields, and field types. All you need to do is translate the content.
es_ES: Traduce el contenido de tu sitio manteniendo el diseño gráfico en todos los idiomas. Todos los idiomas compartirán el mismo orden de campo, número de campos y tipos de campo. Lo único que tienes que hacer es traducir el contenido.

en: Translation Option
es_ES: Opción de traducción

en: Translation preferences
es_ES: Preferencias de traducción

en: Translation preferences synchronized.
es_ES: Preferencias de traducción sincronizadas.

en: Use a different visual design in different languages. You can have a different field order, layout, and number of fields per language. With this option, you cannot use WPML’s Advanced Translation Editor or translation services.
es_ES: Usa un diseño gráfico diferente en cada idioma. Puedes usar un orden de campo, diseño y número de campos diferente en cada idioma. Con esta opción no puedes usar el Editor de traducción avanzada de WPML o servicios de traducción.

[ctx: Used before the last element of a three or more elements list]
en: , and
es_ES: , y

[ctx: Used between elements of a two elements list]
en:  and
es_ES:  y

en: What to do with field's value when post/page is going to be translated
es_ES: Qué hacer con el valor del campo cuando se va a traducir la entrada/página

en: Yes, continue
es_ES: Sí, continuar

en: You already translated all field labels in this group. To update any translations, go to the Translation Management dashboard.
es_ES: Ya has traducido todas las etiquetas de campo de este grupo. Para actualizar cualquier traducción, ve al panel de Gestión de Traducciones.

en: You can translate field labels and labels for Choices using String Translation. To do this, %1$sset the field group post type to %2$sNot Translatable%3$s%4$s.
es_ES: Puedes traducir etiquetas de campos y de Opciones usando la Traducción de cadenas. Para ello, %1$sconfigura el tipo de entrada de grupo de campos como %2$sNo traducible%3$s%4$s.

en: You need to %1$stranslate this post manually%2$s because the field groups attached to it use different translation options.
es_ES: Tienes que %1$straducir manualmente esta entrada%2$s porque los grupos de campos adjuntos utilizan opciones de traducción diferentes.

en: You need to translate this post manually because the field groups attached to it use different translation options.
es_ES: Tienes que traducir manualmente esta entrada porque los grupos de campo adjuntos usan opciones de traducción diferentes.

en: You no longer need to switch the admin language to translate options manually. Translate all your options from the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
es_ES: Ya no necesita cambiar el idioma de administración para traducir las opciones manualmente. Traduzca todas sus opciones desde el %1$sPanel de traducción%2$s.

en: You’ll be able to use automatic translation, WPML’s Advanced Translation Editor, and translation services.
es_ES: Podrás usar la traducción automática, el Editor de traducción avanzada de WPML y servicios de traducción.

en: You’ll need to create each translation with the native WordPress editor.
es_ES: Tendrás que hacer cada traducción con el editor nativo de WordPress.

en: only show translated items
es_ES: mostrar sólo los elementos traducidos

en: use translation if available or fallback to default language
es_ES: utilizar la traducción si está disponible o volver al idioma por defecto
