Advanced Custom Fields Multilingual 2.2.0 - en to el translation catalogue (115 entries)

en: %1$sChange translation settings%2$s
el: %1$sΑλλαγή ρυθμίσεων μετάφρασης%2$s

en: %1$sSet translation options%2$s
el: %1$sΟρίστε επιλογές μετάφρασης%2$s

en: %1$sTranslate labels%2$s
el: %1$sΜετάφραση ετικετών%2$s

en: %s group | %s groups
el[0]: %s ομάδα
el[1]: %s ομάδες

en: %s options page | %s options pages
el[0]: %s σελίδα επιλογών
el[1]: %s σελίδες επιλογών

en: %s post type | %s post types
el[0]: %s τύπος δημοσίευσης
el[1]: %s τύποι δημοσιεύσεων

en: %s taxonomy | %s taxonomies
el[0]: %s ταξινομία
el[1]: %s ταξινομίες

en: A Much Simpler Way to Translate Your ACF Sites
el: Ένας πολύ πιο απλός τρόπος να μεταφράζετε τις ιστοσελίδες ACF σας

en: ACF allows you to %1$sregister fields via PHP%2$s or %3$ssave field settings as JSON files%4$s. You can also save post types, taxonomies, or options pages settings to JSON files.
el: Το ACF σάς επιτρέπει να %1$sκαταχωρείτε πεδία μέσω PHP%2$s ή να %3$sαποθηκεύετε ρυθμίσεις πεδίων ως αρχεία JSON%4$s. Μπορείτε επίσης να αποθηκεύσετε τύπους δημοσιεύσεων, ταξινομίες ή ρυθμίσεις σελίδων επιλογών σε αρχεία JSON.

en: ACF field name:
el: Όνομα πεδίου ACF:

en: ACF field type:
el: Τύπος πεδίου ACF:

en: ACFML Synchronise translations
el: Συγχρονισμός μεταφράσεων ACFML

en: ACFML is enabled but not effective. It requires WPML in order to work.
el: Το ACFML είναι ενεργοποιημένο αλλά δεν είναι σε ισχύ. Απαιτεί το WPML για να λειτουργήσει.

en: ACFML is updating translation preferences for strings in Gutenberg Blocks. Keep using your site as usual. This notice will disappear when the process is done.
el: Το ACFML ενημερώνει τις προτιμήσεις μετάφρασης για συμβολοσειρές σε κινητά στοιχεία Gutenberg. Συνεχίστε να χρησιμοποιείτε την ιστοσελίδα σας κανονικά. Αυτή η ειδοποίηση θα εξαφανιστεί όταν η διαδικασία ολοκληρωθεί.

en: Activate String Translation
el: Ενεργοποίηση Μετάφρασης Συμβολοσειράς

en: Activate now
el: Ενεργοποίηση τώρα

en: Advanced Custom Fields Multilingual
el: Πολυγλωσσικό Advanced Custom Fields

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Are you sure you want to change the translation option?
el: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να αλλάξετε την επιλογή μετάφρασης;

en: Before you can start translating, you need to edit each ACF Field Group to set a translation option for the fields inside it.
el: Πριν να μπορέσετε να ξεκινήσετε τη μετάφραση, θα πρέπει να επεξεργαστείτε κάθε ομάδα πεδίων ACF για να ορίσετε μια επιλογή μετάφρασης για τα πεδία στο εσωτερικό της.

en: Change option
el: Αλλαγή επιλογής

en: Change the field group translation setting
el: Αλλάξτε τη ρύθμιση μετάφρασης ομάδων πεδίων

en: Choose
el: Επιλογή

en: Configure how ACF Multilingual handles translations for these items.
el: Διαμορφώστε τον τρόπο με τον οποίο το ACF Multilingual χειρίζεται τις μεταφράσεις για αυτά τα στοιχεία.

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copy once
el: Αντιγραφή μία φορά

en: Different fields across languages
el: Διαφορετικά πεδία σε διαφορετικές γλώσσες

[ctx: Displayed when editing an ACF field in a translation, showing its value in the original language; %1$s and %2$s turn the string into bold, and %3$s is the actual original value.]
en: %1$sOriginal%2$s: %3$s
el: %1$sΠρωτότυπο%2$s: %3$s

en: Documentation
el: Τεκμηρίωση

en: Don't translate
el: Να μην μεταφραστεί

en: Don’t register labels
el: Να μην καταχωρούνται ετικέτες

en: Don’t sync translation preferences
el: Να μην συγχρονίζονται οι προτιμήσεις μετάφρασης

en: Don’t want to translate field labels? %1$sLearn how to disable field label translation%2$s
el: Δεν θέλετε να μεταφράσετε τις ετικέτες πεδίων; %1$sΜάθετε πώς να απενεργοποιείτε τη μετάφραση των ετικετών πεδίων%2$s

en: Edit each Field Group to select a translation option for the fields inside it. If you don't set a translation option, you will not be able to translate your fields.
el: Επεξεργαστείτε κάθε ομάδα πεδίων για να επιλέξετε μια επιλογή μετάφρασης για τα πεδία στο εσωτερικό της. Αν δεν ορίσετε μια επιλογή μετάφρασης, δεν θα μπορείτε να μεταφράσετε τα πεδία σας.

en: Edit the field to set the translation preference.
el: Επεξεργαστείτε το πεδίο για να ορίσετε την προτίμηση μετάφρασης.

en: Expert
el: Για Προχωρήμένους

en: Expert setup documentation
el: Τεκμηρίωση εγκατάστασης "Για Προχωρημένους"

en: Fields Labels Already Translated
el: Ετικέτες πεδίων που έχουν ήδη μεταφραστεί

en: Finish the ACF Multilingual Setup
el: Ολοκλήρωση της Πολύγλωσσης Εγκατάστασης ACF

en: Go back
el: Επιστροφή

en: Go to Translation Management
el: Μετάβαση στη διαχείριση μεταφράσεων

en: Go to WPML Settings
el: Μετάβαση στις Ρυθμίσεις WPML

en: Go to documentation
el: Μετάβαση στην τεκμηρίωση

en: Go to the Translation Dashboard
el: Μετάβαση στον πίνακα ελέγχου μετάφρασης

en: How to translate field labels »
el: Πώς θα μεταφράσετε ετικέτες πεδίων »

en: If you are migrating a site, your existing field groups will use the Expert setup. This allows you to manually choose the translation option for each field in the group.
el: Εάν κάνετε μετεγκατάσταση ενός ιστότοπου, οι υπάρχουσες ομάδες πεδίων σας θα χρησιμοποιήσουν τη ρύθμιση "Για Προχωρημένους". Αυτό σας επιτρέπει να επιλέξετε με μη αυτόματο τρόπο την επιλογή μετάφρασης για κάθε πεδίο της ομάδας.

en: If you want to translate your fields, go to the WPML Settings page and %1$smake the post type attached to this field group translatable%2$s.
el: Αν θέλετε να μεταφράσετε τα πεδία σας, μεταβείτε στη σελίδα Ρυθμίσεις WPML και %1$sορίστε τον τύπο δημοσίευσης που είναι συνημμένος σε αυτήν την ομάδα πεδίων ως μεταφράσιμο%2$s.

en: If you want to translate your fields, go to the WPML Settings page and make the taxonomy attached to this field group translatable.
el: Αν θέλετε να μεταφράσετε τα πεδία σας, μεταβείτε στη σελίδα Ρυθμίσεις WPML και ορίστε την ταξινόμηση που είναι συνημμένη σε αυτήν την ομάδα πεδίων ως μεταφράσιμη.

en: Keep repeater and flexible sub-fields in the same order as the default language.
el: Διατηρήστε τον αναμεταδότη και τα ευέλικτα υποπεδία στην ίδια σειρά όπως η προεπιλεγμένη γλώσσα.

en: Labels Translation
el: Ετικέτες μετάφραση

en: Let's Start Translating!
el: Ας ξεκινήσουμε να μεταφράζουμε!

en: Loading...
el: Φόρτωση...

en: Multilingual Setup
el: Πολύγλωσση Εγκατάσταση

en: Need help choosing?
el: Χρειάζεστε βοήθεια για την επιλογή;

en: No local field groups, post types, taxonomies, or Options pages were found.
el: Δεν βρέθηκαν τοπικές ομάδες πεδίων, τύποι δημοσιεύσεων, ταξινομίες ή σελίδες επιλογών.

en: No, go back
el: Όχι, επιστροφή

en: Not translatable
el: Δεν μεταφράζεται

en: Post Type Translation
el: Μετάφραση τύπου ανάρτησης

en: Read more about %1$show to translate your ACF custom fields%2$s
el: Διαβάστε περισσότερα για τον %1$sτρόπο που θα μεταφράσετε τα προσαρμοσμένα πεδία ACF σας%2$s

en: Register Labels for Translation
el: Καταχώριση ετικετών για μετάφραση

en: Register labels now
el: Καταχώριση ετικετών τώρα

en: Same fields across languages
el: Ίδια πεδία σε όλες τις γλώσσες

en: Scans post types, taxonomies, options pages, and field groups stored in the "acf-json" directory, then registers their labels with WPML so you can translate them.
el: Σαρώνει τύπους δημοσιεύσεων, ταξινομίες, σελίδες επιλογών και ομάδες πεδίων που είναι αποθηκευμένες στον κατάλογο “acf-json” και, στη συνέχεια, καταχωρεί τις ετικέτες τους στο WPML ώστε να μπορείτε να τις μεταφράσετε.

en: Select a Translation Option
el: Επιλέξτε μια επιλογή μετάφρασης

en: Select a translation option for this field group
el: Επιλέξτε μια επιλογή μετάφρασης για αυτήν την ομάδα πεδίων

en: Select a translation option in the Multilingual Setup section to save your changes.
el: Επιλέξτε μια επιλογή μετάφρασης στην ενότητα Πολύγλωσση Εγκατάσταση για να αποθηκεύσετε τις αλλαγές σας.

en: Set Up Field Group Translation
el: Ρύθμιση της μετάφρασης ομάδας πεδίου

en: Set translation preferences for the attached post type
el: Ορίστε τις προτιμήσεις μετάφρασης για τον συνημμένο τύπο δημοσίευσης

en: Set translation preferences for the attached taxonomy
el: Ορίστε τις προτιμήσεις μετάφρασης για τη συνημμένη ταξινόμηση

en: Some posts using this field group have translations. Once you change the translation option, WPML needs to update the translation status of the posts. This can take up to %d hours.
el: Κάποιες δημοσιεύσεις που χρησιμοποιούν αυτήν την ομάδα πεδίων έχουν μεταφράσεις. Μόλις αλλάξετε την επιλογή μετάφρασης, το WPML πρέπει να ενημερώσει την κατάσταση μετάφρασης των δημοσιεύσεων. Αυτό μπορεί να διαρκέσει έως %d ώρες.

en: Some posts using this field group have translations. Once you change the translation option, WPML needs to update the translation status of the posts. This can take up to %d minutes.
el: Κάποιες δημοσιεύσεις που χρησιμοποιούν αυτήν την ομάδα πεδίων έχουν μεταφράσεις. Μόλις αλλάξετε την επιλογή μετάφρασης, το WPML πρέπει να ενημερώσει την κατάσταση μετάφρασης των δημοσιεύσεων. Αυτό μπορεί να διαρκέσει έως %d λεπτά.

en: Some posts using this field group have translations. Once you change the translation option, WPML needs to update the translation status of the posts. This can take up to 1 minute.
el: Κάποιες δημοσιεύσεις που χρησιμοποιούν αυτήν την ομάδα πεδίων έχουν μεταφράσεις. Μόλις αλλάξετε την επιλογή μετάφρασης, το WPML πρέπει να ενημερώσει την κατάσταση μετάφρασης των δημοσιεύσεων. Αυτό μπορεί να διαρκέσει έως 1 λεπτό.

en: Successfully registered labels for %s.
el: Οι ετικέτες για %s καταχωρήθηκαν επιτυχώς.

en: Sync Translation Preferences for Local Fields
el: Προτιμήσεις συγχρονισμού μετάφρασης για τοπικά πεδία

en: Sync on every request (may affect performance)
el: Συγχρονισμός σε κάθε αίτημα (ενδέχεται να επηρεάσει την απόδοση)

en: Sync once now
el: Συγχρονισμός μία φορά τώρα

en: Synchronise translations
el: Συγχρονισμός μεταφράσεων

en: Taxonomy Translation
el: Μετάφραση ταξινομίας

en: The synchronization of translation preferences is disabled.
el: Ο συγχρονισμός των προτιμήσεων μετάφρασης είναι απενεργοποιημένος.

en: The synchronization of translation preferences is enabled.
el: Ο συγχρονισμός των προτιμήσεων μετάφρασης είναι ενεργοποιημένος.

en: These fields come from ACF’s Local JSON files. To change their translation options, go to ACF → Field Groups, sync them, and then edit their settings.
el: Αυτά τα πεδία προέρχονται από τα τοπικά αρχεία JSON του ACF. Για να αλλάξετε τις επιλογές μετάφρασής τους, μεταβείτε στο ACF → Ομάδες πεδίων, συγχρονίστε τα και, στη συνέχεια, επεξεργαστείτε τις ρυθμίσεις τους.

en: This content must be translated manually due to the translation option you selected for the "%1$s" field group.
el: Αυτό το περιεχόμενο πρέπει να μεταφράζεται χειροκίνητα λόγω της επιλογής μετάφρασης που επιλέξατε για την ομάδα πεδίων "%1$s".

en: This field and its translation setting are registered via PHP by your theme or plugin. Changes made here will override the original configuration.
el: Αυτό το πεδίο και η ρύθμιση μετάφρασής του καταχωρούνται μέσω PHP από το θέμα ή το πρόσθετό σας. Οι αλλαγές που γίνονται εδώ θα αντικαταστήσουν την αρχική διαμόρφωση.

en: This field value is copied from the default language and will be kept in sync across languages.
el: Αυτή η τιμή πεδίου αντιγράφεται από την προεπιλεγμένη γλώσσα και θα διατηρηθεί συγχρονισμένη σε όλες τις γλώσσες.

en: This new release of ACFML allows you to configure multilingual sites in one-click, instead of many complex settings. Choose how to setup the translation for the fields.
el: Αυτή η νέα κυκλοφορία του ACFML σάς επιτρέπει να διαμορφώσετε πολύγλωσσες ιστοσελίδες με ένα πάτημα, αντί για πολλές πολύπλοκες ρυθμίσεις. Επιλέξτε τον τρόπο που θα διαμορφώσετε τη μετάφραση για τα πεδία.

en: This option is %1$snot recommended%2$s for new field groups.
el: Αυτή η επιλογή %1$sδεν προτείνεται%2$s για νέες ομάδες πεδίων.

en: This type of ACF field will always be set to "Copy once".
el: Αυτός ο τύπος πεδίου ACF θα ορίζεται πάντα σε "Αντιγραφή μία φορά".

en: To change the translation options for custom fields, edit the field group "%s".
el: Για να αλλάξετε τις επιλογές μετάφρασης για προσαρμοσμένα πεδία, επεξεργαστείτε την ομάδα πεδίων "%s".

en: To translate field group names and labels, please %1$sinstall and activate WPML’s String Translation add-on%2$s.
el: Για να μεταφράσετε ονόματα και ετικέτες ομάδων πεδίων, %1$sεγκαταστήστε και ενεργοποιήστε το πρόσθετο Μετάφραση Συμβολοσειράς του WPML%2$s.

en: To translate field labels from the Translation Management dashboard, finish the Multilingual Setup and save your field group settings.
el: Για να μεταφράσετε τις ετικέτες των πεδίων από το ταμπλό Διαχείρισης μεταφράσεων, ολοκληρώστε τη Ρύθμιση πολλαπλών γλωσσών και αποθηκεύστε τις ρυθμίσεις των ομάδων πεδίων σας.

en: To translate field labels, use the Translation Management dashboard.
el: Για να μεταφράσετε τις ετικέτες των πεδίων, χρησιμοποιήστε το ταμπλό Διαχείρισης μεταφράσεων.

en: Translatable
el: Μεταφράσιμο

en: Translate
el: Μετάφραση

en: Translate ACF Local JSON and PHP-Registered Fields
el: Μεταφράστε τοπικά πεδία JSON και πεδία καταχωρημένα σε PHP του ACF

en: Translate Field Labels
el: Μετάφραση ετικετών πεδίου

en: Translate in Translation Management
el: Μεταφράστε στη διαχείριση μεταφράσεων

en: Translate this Options page from the Translation Dashboard
el: Μεταφράστε αυτήν τη σελίδα Επιλογών από τον Πίνακα Ελέγχου Μετάφρασης

en: Translate your site’s content while keeping the same visual design across all languages. All languages will share the same field order, number of fields, and field types. All you need to do is translate the content.
el: Μεταφράστε το περιεχόμενο της ιστοσελίδας σας διατηρώντας τον ίδιο οπτικό σχεδιασμό σε όλες τις γλώσσες. Όλες οι γλώσσες θα μοιράζονται την ίδια σειρά πεδίων, αριθμό πεδίων και τύπους πεδίων. Το μόνο που πρέπει να κάνετε είναι να μεταφράσετε το περιεχόμενο.

en: Translation Option
el: Επιλογή μετάφρασης

en: Translation preferences
el: Προτιμήσεις μετάφρασης

en: Translation preferences synchronized.
el: Οι προτιμήσεις μετάφρασης συγχρονίστηκαν.

en: Use a different visual design in different languages. You can have a different field order, layout, and number of fields per language. With this option, you cannot use WPML’s Advanced Translation Editor or translation services.
el: Χρησιμοποιήστε έναν διαφορετικό οπτικό σχεδιασμό σε διαφορετικές γλώσσες. Μπορείτε να έχετε διαφορετική σειρά πεδίων, διάταξη και αριθμό πεδίων ανά γλώσσα. Με αυτήν την επιλογή, δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον Προηγμένο Επεξεργαστή Μετάφρασης του WPML ή τις υπηρεσίες μετάφρασης.

[ctx: Used before the last element of a three or more elements list]
en: , and
el: , και

[ctx: Used between elements of a two elements list]
en:  and
el:  και

en: What to do with field's value when post/page is going to be translated
el: Τι να κάνετε με την τιμή του πεδίου όταν η δημοσίευση/σελίδα πρόκειται να μεταφραστεί

en: Yes, continue
el: Ναι, συνέχεια

en: You already translated all field labels in this group. To update any translations, go to the Translation Management dashboard.
el: Έχετε ήδη μεταφράσει όλες τις ετικέτες πεδίων σε αυτή την ομάδα. Για να ενημερώσετε τυχόν μεταφράσεις, μεταβείτε στο ταμπλό διαχείρισης μεταφράσεων.

en: You can translate field labels and labels for Choices using String Translation. To do this, %1$sset the field group post type to %2$sNot Translatable%3$s%4$s.
el: Μπορείτε να μεταφράσετε ετικέτες πεδίων και ετικέτες για Επιλογές χρησιμοποιώντας τη Μετάφραση Συμβολοσειρών. Για να το κάνετε αυτό, %1$sορίστε τον τύπο δημοσίευσης ομάδας πεδίων σε %2$sΜη μεταφράσιμο%3$s%4$s.

en: You need to %1$stranslate this post manually%2$s because the field groups attached to it use different translation options.
el: Θα πρέπει να %1$sμεταφράσετε αυτή τη δημοσίευση χειροκίνητα%2$s επειδή οι ομάδες πεδίων που είναι συνημμένες σε αυτήν χρησιμοποιούν διαφορετικές επιλογές μετάφρασης.

en: You need to translate this post manually because the field groups attached to it use different translation options.
el: Θα πρέπει να μεταφράσετε αυτή τη δημοσίευση χειροκίνητα επειδή οι ομάδες πεδίων που είναι συνημμένες σε αυτήν χρησιμοποιούν διαφορετικές επιλογές μετάφρασης.

en: You no longer need to switch the admin language to translate options manually. Translate all your options from the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
el: Δεν χρειάζεται πλέον να αλλάζετε τη γλώσσα διαχείρισης για να μεταφράζετε μη αυτόματα τις επιλογές. Μεταφράστε όλες τις επιλογές σας από τον %1$sΠίνακα Ελέγχου Μετάφρασης%2$s.

en: You’ll be able to use automatic translation, WPML’s Advanced Translation Editor, and translation services.
el: Θα μπορείτε να χρησιμοποιείτε αυτόματη μετάφραση, τον Προηγμένο Επεξεργαστή Μετάφρασης του WPML και τις υπηρεσίες μετάφρασης.

en: You’ll need to create each translation with the native WordPress editor.
el: Θα πρέπει να δημιουργήσετε κάθε μετάφραση με τον εγγενή επεξεργαστή WordPress.

en: only show translated items
el: εμφανίζει μόνο μεταφρασμένα στοιχεία

en: use translation if available or fallback to default language
el: χρήση μετάφρασης εάν είναι διαθέσιμη ή επαναφορά στην προεπιλεγμένη γλώσσα
