Advanced Custom Fields Multilingual 2.2.0 - en to de_DE translation catalogue (114 entries)

note: Description of the plugin
en: Adds compatibility between WPML and Advanced Custom Fields | <a href="https://wpml.org/documentation/related-projects/translate-sites-built-with-acf/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=acfml">Documentation</a>
de_DE: Fügt Kompatibilität zwischen WPML und Advanced Custom Fields hinzu | <a href="https://wpml.org/de/documentation-3/ahnliche-projekte/advanced-custom-fields-acf-multilingual-alle-felder-mit-wpml-uebersetzen/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=acfml">Dokumentation</a>

en: This type of ACF field will always be set to "Copy once".
de_DE: Diese Art von ACF-Feld wird immer auf „Einmal kopieren“ gesetzt.

en: ACF field name:
de_DE: ACF-Feldname:

en: ACF field type:
de_DE: ACF-Feldtyp:

en: Translation preferences
de_DE: Übersetzungseinstellungen

en: What to do with field's value when post/page is going to be translated
de_DE: Was tun mit dem Wert eines Feldes, wenn der Beitrag/die Seite übersetzt werden soll?

en: Don't translate
de_DE: Nicht übersetzen

en: Copy
de_DE: Kopieren

en: Copy once
de_DE: Einmal kopieren

en: Translate
de_DE: Übersetzen

en: Edit the field to set the translation preference.
de_DE: Bearbeiten Sie das Feld, um die Übersetzungseinstellung festzulegen.

en: ACFML is updating translation preferences for strings in Gutenberg Blocks. Keep using your site as usual. This notice will disappear when the process is done.
de_DE: ACFML aktualisiert derzeit die Übersetzungseinstellungen für Textstrings in Gutenberg-Blöcken. Sie können Ihre Website weiterhin wie gewohnt verwenden. Dieser Hinweis wird ausgeblendet, sobald der Vorgang abgeschlossen ist.

en: ACFML is enabled but not effective. It requires WPML in order to work.
de_DE: ACFML ist aktiviert, aber nicht funktionsfähig, da WPML erforderlich ist.

en: Change the field group translation setting
de_DE: Ändern Sie die Übersetzungseinstellung der Feldgruppe.

note: translators: %1$s and %4$s are placeholders for <a> link tags and %2$s and %3$s are for <b> tags.
en: You can translate field labels and labels for Choices using String Translation. To do this, %1$sset the field group post type to %2$sNot Translatable%3$s%4$s.
de_DE: Sie können Feldbezeichnungen und Bezeichnungen für „Auswahl“-Felder via String-Übersetzung übersetzen. %1$sSetzen Sie hierfür den Beitragstyp der Feldgruppe auf %2$sNicht übersetzbar%3$s%4$s.

en: Some posts using this field group have translations. Once you change the translation option, WPML needs to update the translation status of the posts. This can take up to 1 minute.
de_DE: Bei einigen Beiträgen dieser Feldgruppe sind bereits Übersetzungen eingetragen. Sobald Sie die Übersetzungsoption ändern, muss WPML den Übersetzungsstatus der Beiträge aktualisieren. Dies kann bis zu 1 Minute dauern.

note: translators: %d is the number of hours.
en: Some posts using this field group have translations. Once you change the translation option, WPML needs to update the translation status of the posts. This can take up to %d hours.
de_DE: Bei einigen Beiträgen dieser Feldgruppe sind bereits Übersetzungen eingetragen. Sobald Sie die Übersetzungsoption ändern, muss WPML den Übersetzungsstatus der Beiträge aktualisieren. Dies kann bis zu %d Stunden dauern.

note: translators: %d is the number of minutes.
en: Some posts using this field group have translations. Once you change the translation option, WPML needs to update the translation status of the posts. This can take up to %d minutes.
de_DE: Bei einigen Beiträgen dieser Feldgruppe sind bereits Übersetzungen eingetragen. Sobald Sie die Übersetzungsoption ändern, muss WPML den Übersetzungsstatus der Beiträge aktualisieren. Dies kann bis zu %d Minuten dauern.

en: Set translation preferences for the attached taxonomy
de_DE: Legen Sie Übersetzungseinstellungen für die angehängte Taxonomie fest.

en: Set translation preferences for the attached post type
de_DE: Legen Sie Übersetzungseinstellungen für den angehängten Beitragstyp fest.

en: If you want to translate your fields, go to the WPML Settings page and make the taxonomy attached to this field group translatable.
de_DE: Wenn Sie Ihre Felder übersetzen möchten, gehen Sie zu den WPML-Einstellungen und machen Sie die Taxonomie dieser Feldgruppe übersetzbar.

note: translators: %1$s and %2$s will wrap the string in a <a> link html tag
en: If you want to translate your fields, go to the WPML Settings page and %1$smake the post type attached to this field group translatable%2$s.
de_DE: Wenn Sie Ihre Felder übersetzen möchten, gehen Sie zu den WPML-Einstellungen und %1$smachen Sie den Beitragstyp dieser Feldgruppe übersetzbar%2$s.

note: translators: %s is the field group title.
en: To change the translation options for custom fields, edit the field group "%s".
de_DE: Wenn Sie die Übersetzungsoptionen für benutzerdefinierte Felder ändern möchten, bearbeiten Sie die Feldgruppe „%s“.

en: These fields come from ACF’s Local JSON files. To change their translation options, go to ACF → Field Groups, sync them, and then edit their settings.
de_DE: Diese Felder stammen aus den lokalen JSON-Dateien von ACF. Um deren Übersetzungsoptionen zu ändern, gehen Sie zu ACF → Feldgruppen, synchronisieren Sie diese und bearbeiten Sie dann deren Einstellungen.

en: This field and its translation setting are registered via PHP by your theme or plugin. Changes made here will override the original configuration.
de_DE: Dieses Feld und seine Übersetzungseinstellung werden über PHP von Ihrem Theme oder Plugin registriert. Hier vorgenommene Änderungen überschreiben die ursprüngliche Konfiguration.

en: Translation Option
de_DE: Übersetzungsoption

en: Expert
de_DE: Experte

en: Same fields across languages
de_DE: Gleiche Felder in allen Sprachen

en: Different fields across languages
de_DE: Verschiedene Felder in allen Sprachen

en: Multilingual Setup
de_DE: Multilingual-Einrichtung

en: Loading...
de_DE: Lädt...

en: Activate String Translation
de_DE: String Translation aktivieren

note: translators: %1$s and %2$s will wrap the string in a <a> link html tag
en: To translate field group names and labels, please %1$sinstall and activate WPML’s String Translation add-on%2$s.
de_DE: Wenn Sie Feldgruppennamen und Feldbezeichnungen übersetzen möchten, %1$sinstallieren und aktivieren Sie die WPML-Erweiterung „String Translation“%2$s.

en: Activate now
de_DE: Jetzt aktivieren

en: Go back
de_DE: Zurück

en: Set Up Field Group Translation
de_DE: Feldgruppenübersetzung einrichten

en: To translate field labels from the Translation Management dashboard, finish the Multilingual Setup and save your field group settings.
de_DE: Um Feldbezeichnungen aus dem Dashboard im Übersetzungsmanagement zu übersetzen, schließen Sie die mehrsprachige Einrichtung ab und speichern Sie Ihre Feldgruppeneinstellungen.

en: Translate Field Labels
de_DE: Feldbezeichnungen übersetzen

en: To translate field labels, use the Translation Management dashboard.
de_DE: Um Feldbezeichnungen zu übersetzen, verwenden Sie das Dashboard im Übersetzungsmanagement.

en: Translate in Translation Management
de_DE: Übersetzen im Übersetzungsmanagement

note: translators: %1$s and %2$s will wrap the string in a <a> link html tag
en: Don’t want to translate field labels? %1$sLearn how to disable field label translation%2$s
de_DE: Sie möchten die Feldbezeichnungen nicht übersetzen? %1$sErfahren Sie, wie Sie die Übersetzung von Feldbezeichnungen deaktivieren können%2$s

en: Fields Labels Already Translated
de_DE: Bereits übersetzte Feldbezeichnungen

en: You already translated all field labels in this group. To update any translations, go to the Translation Management dashboard.
de_DE: Sie haben bereits alle Feldbezeichnungen in dieser Gruppe übersetzt. Um die Übersetzungen zu aktualisieren, gehen Sie zum Dashboard im Übersetzungsmanagement.

en: Go to Translation Management
de_DE: Zum Übersetzungsmanagement gehen

en: Select a translation option for this field group
de_DE: Wählen Sie eine Übersetzungsoption für diese Feldgruppe aus.

en: Translate your site’s content while keeping the same visual design across all languages. All languages will share the same field order, number of fields, and field types. All you need to do is translate the content.
de_DE: Übersetzen Sie den Inhalt Ihrer Website und behalten Sie bei allen Sprachen das gleiche Design bei. Alle Sprachen haben dieselbe Feldreihenfolge, dieselbe Anzahl von Feldern und dieselben Feldtypen. Sie müssen lediglich den Inhalt übersetzen.

en: You’ll be able to use automatic translation, WPML’s Advanced Translation Editor, and translation services.
de_DE: Sie können die automatische Übersetzung, den Advanced Translation Editor von WPML und Übersetzungsdienste nutzen.

en: Use a different visual design in different languages. You can have a different field order, layout, and number of fields per language. With this option, you cannot use WPML’s Advanced Translation Editor or translation services.
de_DE: Verwenden Sie für jede Sprachen ein anderes Design. Sie können eine andere Feldreihenfolge, ein anderes Layout und eine andere Anzahl von Feldern pro Sprache auswählen. Hinweis: Wenn Sie von dieser Option Gebrauch machen, können Sie weder den Advanced Translation Editor noch die Übersetzungsdienste von WPML verwenden.

en: You’ll need to create each translation with the native WordPress editor.
de_DE: Sie müssen jede Übersetzung mit dem regulären WordPress-Editor erstellen.

en: If you are migrating a site, your existing field groups will use the Expert setup. This allows you to manually choose the translation option for each field in the group.
de_DE: Wenn Sie eine Website migrieren, verwenden Ihre bestehenden Feldgruppen die Experteneinstellung. So können Sie die Übersetzungsoption für jedes Feld in der Gruppe manuell auswählen.

note: translators: %1$s and %2$s will wrap the string in a <b> html tag
en: This option is %1$snot recommended%2$s for new field groups.
de_DE: Diese Option ist %1$snicht empfehlenswert%2$s für neue Feldgruppen.

en: Expert setup documentation
de_DE: Produktdokumentation zur Experten-Option

en: Choose
de_DE: Auswählen

en: Change option
de_DE: Option ändern

en: A Much Simpler Way to Translate Your ACF Sites
de_DE: Eine deutlich einfachere Möglichkeit, um Ihre ACF-Websites zu übersetzen

en: This new release of ACFML allows you to configure multilingual sites in one-click, instead of many complex settings. Choose how to setup the translation for the fields.
de_DE: Mit dieser neuen Version von ACFML können Sie mehrsprachige Websites mit einem Klick konfigurieren und brauchen sich nicht mehr durch komplexe Einstellungen durchzuarbeiten. Wählen Sie aus, wie die Übersetzung für die Felder eingerichtet werden soll.

en: Select a Translation Option
de_DE: Übersetzungsoption auswählen

en: Select a translation option in the Multilingual Setup section to save your changes.
de_DE: Wählen Sie bei der Multilingual-Einrichtung eine Übersetzungsoption aus, um Ihre Änderungen zu speichern.

en: Go to WPML Settings
de_DE: WPML-Einstellungen öffnen

en: Are you sure you want to change the translation option?
de_DE: Möchten Sie die Übersetzungsoption wirklich ändern?

en: Yes, continue
de_DE: Ja, weiter

en: No, go back
de_DE: Nein, zurück

en: Need help choosing?
de_DE: Benötigen Sie Hilfe bei der Auswahl?

en: Documentation
de_DE: Produktdokumentation

en: How to translate field labels »
de_DE: Feldbezeichnungen übersetzen »

en: Post Type Translation
de_DE: Beitragstyp-Übersetzung

en: Labels Translation
de_DE: Etiketten-Übersetzung

en: Taxonomy Translation
de_DE: Taxonomie-Übersetzung

en: Finish the ACF Multilingual Setup
de_DE: ACF-Multilingual-Einrichtung abschließen

en: Before you can start translating, you need to edit each ACF Field Group to set a translation option for the fields inside it.
de_DE: Bevor Sie mit der Übersetzung beginnen können, müssen Sie jede ACF-Feldgruppe bearbeiten, um eine Übersetzungsoption für die Felder der Gruppe festzulegen.

note: translators: The placeholders are replaced by an HTML link pointing to the documentation.
en: Read more about %1$show to translate your ACF custom fields%2$s
de_DE: Erfahren Sie mehr zum Thema %1$sBenutzerdefinierte ACF-Felder übersetzen%2$s

note: translators: The placeholders are replaced by an HTML link pointing to field groups list.
en: %1$sSet translation options%2$s
de_DE: %1$sÜbersetzungsoptionen festlegen%2$s

en: Let's Start Translating!
de_DE: Beginnen Sie mit der Übersetzung!

en: Edit each Field Group to select a translation option for the fields inside it. If you don't set a translation option, you will not be able to translate your fields.
de_DE: Bearbeiten Sie jede Feldgruppe, um eine Übersetzungsoption für die Felder der Gruppe auszuwählen. Wenn Sie keine Übersetzungsoption festlegen, können Sie Ihre Felder nicht übersetzen.

en: Translate this Options page from the Translation Dashboard
de_DE: Diese Optionsseite über das Übersetzungs-Dashboard übersetzen

note: translators: The placeholders are replaced by an HTML link pointing to the Translation Dashboards.
en: You no longer need to switch the admin language to translate options manually. Translate all your options from the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
de_DE: Sie müssen die Admin-Sprache nicht mehr wechseln, um Optionen manuell zu übersetzen. Übersetzen Sie alle Ihre Optionen über das %1$sÜbersetzungs-Dashboard%2$s.

en: Go to the Translation Dashboard
de_DE: Zum Übersetzungs-Dashboard gehen

note: translators: %1$s: opening <a> tag, %2$s: closing </a> tag.
en: You need to %1$stranslate this post manually%2$s because the field groups attached to it use different translation options.
de_DE: Sie müssen %1$sdiesen Beitrag manuell übersetzen%2$s, da für die zugehörigen Feldgruppen unterschiedliche Übersetzungsoptionen festgelegt wurden.

en: You need to translate this post manually because the field groups attached to it use different translation options.
de_DE: Sie müssen diesen Beitrag manuell übersetzen, da für die zugehörigen Feldgruppen unterschiedliche Übersetzungsoptionen festgelegt wurden.

en: Go to documentation
de_DE: Produktdokumentation anzeigen

en: This field value is copied from the default language and will be kept in sync across languages.
de_DE: Dieser Feldwert wird von der Standardsprache kopiert und sprachübergreifend synchronisiert.

en: Synchronise translations
de_DE: Übersetzungen synchronisieren

en: Keep repeater and flexible sub-fields in the same order as the default language.
de_DE: Belassen Sie Wiederholungsfelder und flexible Unterfelder in der gleichen Reihenfolge wie in der Standardsprache.

en: ACFML Synchronise translations
de_DE: ACFML-Synchronisierung von Übersetzungen

en: Translate ACF Local JSON and PHP-Registered Fields
de_DE: ACF lokale JSON- und PHP-registrierte Felder übersetzen

note: translators: %1$s, %2$s, %3$s and %4$s are placeholders for two <a> link tags.
en: ACF allows you to %1$sregister fields via PHP%2$s or %3$ssave field settings as JSON files%4$s. You can also save post types, taxonomies, or options pages settings to JSON files.
de_DE: ACF ermöglicht es Ihnen, %1$sFelder über PHP zu registrieren%2$s oder %3$sFeldeinstellungen als JSON-Dateien zu speichern%4$s. Sie können auch Einstellungen für Beitragstypen, Taxonomien oder Optionsseiten in JSON-Dateien speichern.

en: Configure how ACF Multilingual handles translations for these items.
de_DE: Konfigurieren Sie, wie ACF Multilingual Übersetzungen für diese Elemente handhabt.

en: Sync Translation Preferences for Local Fields
de_DE: Übersetzungseinstellungen für lokale Felder synchronisieren

en: Don’t sync translation preferences
de_DE: Übersetzungseinstellungen nicht synchronisieren

en: Sync once now
de_DE: Jetzt einmal synchronisieren

en: Sync on every request (may affect performance)
de_DE: Bei jeder Anfrage synchronisieren (kann die Leistung beeinträchtigen)

en: Register Labels for Translation
de_DE: Feldbezeichnungen zur Übersetzung registrieren

en: Scans post types, taxonomies, options pages, and field groups stored in the "acf-json" directory, then registers their labels with WPML so you can translate them.
de_DE: Scannt Beitragstypen, Taxonomien, Optionsseiten und Feldgruppen, die im Verzeichnis „acf-json“ gespeichert sind, und registriert deren Feldbezeichnungen bei WPML, damit Sie sie übersetzen können.

en: Don’t register labels
de_DE: Feldbezeichnungen nicht registrieren

en: Register labels now
de_DE: Feldbezeichnungen jetzt registrieren

en: Apply
de_DE: Anwenden

en: The synchronization of translation preferences is disabled.
de_DE: Die Synchronisierung der Übersetzungseinstellungen ist deaktiviert.

en: Translation preferences synchronized.
de_DE: Übersetzungseinstellungen synchronisiert.

en: The synchronization of translation preferences is enabled.
de_DE: Die Synchronisierung der Übersetzungseinstellungen ist aktiviert.

note: translators: Used to show the number of field groups
en: %s group | %s groups
de_DE[0]: %s Gruppe
de_DE[1]: %s Gruppen

note: translators: Used to show the number of post types
en: %s post type | %s post types
de_DE[0]: %s Beitragstyp
de_DE[1]: %s Beitragstypen

note: translators: Used to show the number of taxonomies
en: %s taxonomy | %s taxonomies
de_DE[0]: %s Taxonomie
de_DE[1]: %s Taxonomien

note: translators: Used to show the number of options pages
en: %s options page | %s options pages
de_DE[0]: %s Optionsseite
de_DE[1]: %s Optionsseiten

en: No local field groups, post types, taxonomies, or Options pages were found.
de_DE: Es wurden keine lokalen Feldgruppen, Beitragstypen, Taxonomien oder Optionsseiten gefunden.

[ctx: Used between elements of a two elements list]
note: translators: Used between elements of a two elements list
en:  and
de_DE:  und

[ctx: Used before the last element of a three or more elements list]
note: translators: Used before the last element of a three or more elements list
en: , and
de_DE: , und

en: Successfully registered labels for %s.
de_DE: Feldbezeichnungen für %s erfolgreich registriert.

note: translators: %1$s and %2$s are placeholders for bold tags.
en: %1$sChange translation settings%2$s
de_DE: %1$sÜbersetzungseinstellungen ändern%2$s

note: translators: %1$s and %2$s are placeholders for link tags.
en: %1$sTranslate labels%2$s
de_DE: %1$sEtiketten übersetzen%2$s

en: Not translatable
de_DE: Nicht übersetzbar

en: Translatable
de_DE: Übersetzbar

en: only show translated items
de_DE: nur übersetzte Artikel anzeigen

en: use translation if available or fallback to default language
de_DE: Übersetzung verwenden, wenn vorhanden, oder auf Standardsprache zurückgreifen

note: translators: %1$s: ACF field group name.
en: This content must be translated manually due to the translation option you selected for the "%1$s" field group.
de_DE: Dieser Inhalt muss manuell übersetzt werden. Grund hierfür ist die Übersetzungsoption, die Sie für die Feldgruppe „%1$s“ ausgewählt haben.
